نقشه راه یک صعود

این هفته، بازار بیتکوین جهش صعودی داشت در حالی که سهم کوین‌هایی که بیشتر از یک سال عمر دارند؛ به ATH خود نزدیک می‌شود. در این شماره، مسیری که بیتکوین باید برای ادامه یک روند صعودی بلندمدت خود طی کند را بررسی ‌می‌کنیم.

نقشه راه یک صعود

این هفته، بازار بیتکوین جهش صعودی داشت در حالی که سهم کوین‌هایی که بیشتر از یک سال عمر دارند؛ به ATH خود نزدیک می‌شود. در این شماره، مسیری که بیتکوین باید برای ادامه یک روند صعودی بلندمدت خود طی کند را بررسی کرده و در ادامه می‌بینیم که چه نشانه‌هایی به صورت تاریخی پایان بازار خرسی را پیش بینی کرده است.

این هفته بیتکوین عملکرد قوی‌تری داشت. از قیمت ۴۰,۷۱۰ دلار تا بالای محدوده تعادلی و قیمت ۴۴,۹۸۹ رساند. بعد از چندین ماه که قیمت تنها دریک محدوده خاص حرکت می‌کرد، این اولین بار است که توانسته خارج از این محدوده قدرت خود را حفظ کند.

در چند ماه اخیر، می توان گفت که از ماه می ۲۰۲۱, ساختار بازار بیتکوین را از زوایای متفاوت بررسی کردیم و در چندین شماره، شاهد ورود بازاربیتکوین به بازه خرسی بوده‌ایم. اما به قول معروف، این بازارهای خرسی هستند که گاوها را به خیزش وا می‌دارند.

بازه زمانی که کف بلندمدت قیمتی در آن تشکیل می‌شود و سرمایه گذاران در آن تسلیم شده‌اند معمولاً روندی طولانی و طاقت فرساست. در حال حاضر بیتکوین هنوز از سایه این بازار خرسی رهایی نیافته است.

اما در این شماره سعی داریم با دقت بیشتر معیارهایی را بررسی کنیم تا ببینیم در بلندمدت، بازار دوباره قدرت خود را به دست می‌گیرد یا خیر.

خلاصه نکات مهم این هفته

· میزان درصد کوین‌هایی که بالای یک سال سن دارند، به سرعت به بالاترین مقدار (ATH) خود نزدیک می‌شود زیرا کوین‌هایی که در سه ماهه اول بازار صعودی ۲۰۲۱ انباشت شده‌اند در کیف پول سرمایه گذاران همچنان خرج نشده باقی مانده‌اند.

· این نکته به طور کلی نشان می‌دهد که علیرغم رویدادهای فاندامنتال و اخبار منفی سیاسی، سرمایه گذاران اعتمادشان را نسبت به بیتکوین حفظ کرده‌اند.

·  اگر ویژگی‌های که اکنون در موجودی بازار می بینیم را با سیکل‌های قبل مقایسه کنیم، می‌بینیم که به احتمال فراوان بیتکوین در نیمه دوم بازار خرسی به سر می‌برد.

·  با این حال، مالکان کوین‌های پیرتر، کمی شروع به خرج کردن کوین‌های خود کرده‌اند(فروش پول هوشمند) اما به نظر می‌رسد که بین قیمت‌های ۳۵ هزار تا ۴۲ هزار دلار، انباشت سنگینی صورت گرفته و فشار فروش را خنثی می‌کند.

https://insights.glassnode.com/content/images/2022/03/01_price-4.png

کوین‌های پیر به ATH جدید نزدیک می‌شوند

در تحلیل on-chain یکی از مهم‌ترین روش‌هایی که می توان با استفاده از آن اعتماد و اطمینان خاطر سرمایه گذاران را ارزیابی کرد، میزان عمر کوین هاست(یا همان سن کوین‌ها).

عمر کوین‌ها عموماً یعنی مدت زمانی که از آخرین جابه‌جایی کوین می‌گذرد (مدت زمانی که از ایجاد UTXO می‌گذرد).

با توجه به سابقه آماری، هرچه کوین‌ها مدت‌زمان بیشتری خرج نشوند، احتمال این‌که خرج نشده باقی بمانند بیشتر می‌شود. با توجه به شرایط بازار بیتکوین، سرمایه گذارانی که کوین‌های خود را برای مدتی طولانی نگه دارند، نوسانات قیمتی شدید را تجربه می‌کنند. بنابراین این سرمایه گذاران، با کسب این تجارب، با اطمینان خاطر بیشتری به نگهداری سرمایه خود می‌پردازند .

.  همانطور که سه ماه اول سال ۲۰۲۲ به پایان می‌رسد, می‌بینیم که درصد بیتکوین‌هایی که بالاتر از یک سال عمر دارند، در ۸ ماه اخیر، با رشد چشمگیری تا ۹.۴ درصد از کل بیتکوین در گردش افزایش پیدا کرده‌اند.

این کوین‌های پیر، بیشتر همان کوین‌هایی هستند که در سه‌ماهه اول بازار گاوی سال ۲۰۲۱ انباشت شده‌اند. بنابراین مالکان این بیتکوین‌ها، سرمایه خود را درطی دو سقوط ۵۰ درصدی قیمت و سه ATH نگهداری کرده اند. این میزان و مدت تجدید قوای این کوین‌ها بسیار به تجدید قوای بازار در سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹ شباهت دارد.

https://insights.glassnode.com/content/images/2022/03/02_SupplyLastActive1yr.png

نمودار بالا حجم بیتکوین‌هایی را که بالای یک سال عمر دارند، به صورت درصدی از کل موجودی در گردش نشان داده است‌. در کنار این نمودار بهتراست به ارزش دلاری که در این کوین‌ها ذخیره شده، توجه کنیم. چرا که بسیاری از سرمایه گذاران با توجه به اختلاف دلاری ارزش امروز بیتکوین‌ها, قیمت متوسط خریدشان, برای  سرمایه‌گذاری خود تصمیم گیری می‌کنند.

برای ارزیابی این نکته، بررسی معیار The Realized Cap HODL waves ابزاری مناسب است. در نمودار زیر، این معیار برای همان بیتکوین‌هایی که بالای یک سال عمر داشتند، به صورت مجزا نمایش داده شده است.

نمودار زیر این نکات را بیان می‌کند:

·     سه ماهه دوم تا سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۱، شباهات زیادی با بازارهای خرسی قبلی دارد. در این مرحله کل ثروتی که در بیتکوین‌های پیرتر از یک سال هولد شده، از ماه می تا دسامبر ۲۰۲۱ به پایین‌ترین میزان خود رسید.

·     فاز اول بازار خرسی: زمانی که سرمایه گذاران قدیمی تر و باتجربه تر، میزان ثروت کم‌تری هولد کرده‌اند؛ یعنی بیشتر ثروت در اختیار سرمایه گذاران جدید و کم‌تجربه قرار دارد. این یعنی سقف بازار تشکیل شده و آغاز بازار خرسی را نشان می‌دهد.

·     فاز دوم بازار خرسی: با ورود بیتکوین‌ها به نوار سنی بالای یک سال و افزایش میزان ثروتی که در قیمت خریدهای بالاتر هولد شده؛ این روند ناهماهنگی ثروت بین این دو گروه را به تدریج متعادل می‌کند. (نسبت به سیکل قبلی کف قیمتی بالاتر ایجاد شده)

بازار فعلاً در روند تجدیدقوا (فاز دوم) قرار دارد، اما در سیکل‌های گذشته می‌بینیم روند تشکیل کامل کف قیمتی و ایجاد قدرت صعودی، ممکن است ماه‌ها ادامه پیدا کند.

https://insights.glassnode.com/content/images/2022/03/03_RCAPHODL_1yr.png

تحلیلگران On-chain معمولاً افزایش بیتکوین‌های قدیمی را به‌عنوان نشانی برای قدرت بازار و اعتماد سرمایه گذاران می‌دانند. آن هم بنا به دلایل زیر:

·     افزایش عمر کلی بیتکوین‌ها با وجود حرکات قیمتی متلاطم، تمایل سرمایه گذاران به هولد کردن بیتکوین را نشان می‌دهد. به عبارتی نسبت به بیتکوین اعتماد بیشتری پیدا کرده‌اند و در آینده انتظار افزایش قیمت آن را دارند.

·     انباشت سرمایه گذاران هوشمند سبب شده که میزان کوین‌های نقد برای افرادی که حاضر بودند با بالاترین قیمت آن را خریداری کنند کمتر شود.

معیار RHOLD این نوع رفتار را به شکل یک نمایانگر به خوبی نشان می‌دهد. این معیار با به دست آوردن نسبت میانThe Realized Cap HODL Waves برای بیتکوین‌های با عمر یک هفته و بیتکوین‌های با عمر یک‌ساله حساب شده است. زمانی که بیشترین ارزش دلاری در اختیار سرمایه گذاران جدید باشد (سقف بازار)؛ در این معیار قله ایجاد می‌شود و زمانی که بیشتر ثروت در نوار سنی بالای یک سال باشد؛ به نقاط پایین(کف‌های بازار) می‌رسد.

در نمودار زیر، این معیار روند کلان نزولی خود را به نمایش گذاشته است. این نمودار، نشان می‌دهد که تعداد بیتکوین‌هایی که بالای یک سال سن دارند افزایش (مخرج کسردر این معیار) پیداکرده است.

طبق معیار RHODL، اکنون میان سرمایه گذاران جدید و افراد باتجربه بازار, تعادلی ایجاد شده است که معمولاً چنین اتفاقی در اواخر بازارهای خرسی و اوایل بازار گاوی قبلی اتفاق افتاده است.

در یک مورد استثنا توجه داشته باشید که معیار RHODL تنها در سال ۲۰۱۲ همزمان با بازار گاوی روند نزولی کلان داشته است.

https://insights.glassnode.com/content/images/2022/03/04_RHODLRatio.png

.

معیار Reverse Risk نمایانگر دیگری است که جو روانی سرمایه گذاران را به خوبی نشان می‌دهد. زمانی که انباشت سنگینی از طرف سرمایه گذاران رخ دهد و افراد بیشتر ترجیح دهند که سرمایه خود را هولد کنند؛ این معیار خود را به نواحی پایین می‌رساند. از جهت دیگر، زمانی که سرمایه گذاران باتجربه از بازار خارج شوند، به شدت به سمت بالا (با مقیاس لگاریتمی) حرکت می‌کند.

معیار Reverse Risk تاکنون به مدت ۷۷ روز در نواحی قرار گرفته شده که بیتکوین قبلاً در این نواحی, از ارزش حقیقی خود پایین‌تر بوده است. بازاین حال مدت‌زمان قرار گرفتن معیار در این نواحی، بسیار کمتر از محدوده سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ و سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ است.

توجه داشته باشید که Reverse Risk به مدت طولانی محدوده‌ی ارزان را نشان می‌دهد چرا که سرمایه گذاران اکثرا در بازار گاوی و بعد از ثبت ATH جدید، شروع به توزیع بیتکوین‌های خود می‌کنند.

https://insights.glassnode.com/content/images/2022/03/05_ReserveRisk.png

حمایت موجودی کوتاه‌مدت در کنار خرج کردن موجودی بلندمدت

همانطور که در معیارهای بالا مشاهده کردیم، تبدیل بازار خرسی به بازار گاوی کاملاً واضح نبوده و این تغییر جهت, معمولاً در مدت‌زمان طولانی انجام می گیرد, زیرا ممکن است حتی سرسخت‌ترین سرمایه گذاران در ریز حرکات صعودی بازار، برای حفاظت از سرمایه خود، از بازار خارج شوند.

اگر به نوار حجم خرج شده از رده‌های سنی متفاوت (SVAB) توجه کنیم، می‌بینیم بیتکوین‌هایی که بالای ۶ ماه سن دارند، میزان خرج شدنشان در ماه مارس بیشتر شده است. حدود ۲ درصد تمام حجم تراکنش On-chain به این بیتکوین‌ها مربوط می‌شود که نسبتاً حائز اهمیت است.

https://insights.glassnode.com/content/images/2022/03/06_SVAB1yr.png

معیار revived supply نیز این نکته را تأیید کرده و نشان می‌دهد که در ۳۰ روز گذشته، روزانه بین ۷ هزار تا ۱۰ هزار بیتکوینی که بالای یک سال سن داشته اند,خرج شده‌اند. از این نکته دو نتیجه می توان گرفت:

·     کوین‌های پیرتر در محدوده قیمتی فعلی در حال جابه‌جا شدن هستند که یعنی سرمایه گذاران, کمی دچار بلاتکلیفی شده‌اند و قصد دارند ریسک معاملات خود را کمتر کنند. احتمالاً این مورد سبب افزایش عرضه خواهد شد که باید حتماً توسط خریداران جذب شود.

·     با اینکه فشار فروش افزایش داشته، اما قیمت به سمت کف جدیدی پایین‌تر نرفته است که این نکته یعنی برای جذب این فشار فروش، تقاضای کافی در بازار وجود داشته است.

https://insights.glassnode.com/content/images/2022/03/07_RevivedSupply1yr.png

با نگاه مجدد به Realized Cap HODL waves, این بار نوارهای سنی یک ماه یا جوان‌تر از آن را بررسی می‌کنیم. می‌بینیم که حدود ۱۶.۲۳ درصد دلاری که در بازار بیتکوین ذخیره شده، در این دسته از بیتکوین‌های جوان هولد می‌شود. زمانی که کوین‌های پیرتر خرج شده و در اختیار خریداران جدید قرارمی گیرد، اندازه این نوارهای سنی جوان، بزرگ می‌شود.

.

در مراحل پایانی بازار خرسی، این نوارهای سنی جوان به کمترین میزان خود می‌رسند زیرا افراد جدید و به اصطلاح قمارباز از بازار خارج شده‌اند و سرمایه گذاران باتجربه در قیمت‌های پایین‌تر انباشت می‌کنند. در حال حاضر ارزش دلاری که در این نوارهای سنی ذخیره شده, به "ناامیدی و خروج نقدینگی " در سال‌های ۲۰۱۲، ۲۰۱۶ و محدوده ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۰ شباهت دارد.

https://insights.glassnode.com/content/images/2022/03/08_RCAPHODL_Young.png

برای تأیید مشاهدات بالا، معیار Realized Price Distribution UTXOهای فعلی (مانند پروفایل حجم در تحلیل تکنیکال) را داریم.

این معیار نسخه‌ای از معیار URPD است که به دو گروه سرمایه گذاران بلندمدت و سرمایه گذاران کوتاه مدت تقسیم شده ولی این معیار هنوز به‌طور رسمی در سایت منتشر نشده است.

می توان از این معیار دو نتیجه گرفت:

·     سرمایه گذاران بلندمدت هنوز هم بسیاری از کوین‌هایی که در قیمت‌های بالاتر(بالای قیمت ۴۵ هزار دلار) خریداری کرده بودند، هولد می‌کنند. احتمالاً ضرر این کوین‌ها برای چندین ماه هنوز محقق نشده است‌. از آنجایی که این سرمایه گذاران هنوز سرمایه خود را نقد نکرده‌اند، نشان‌دهنده اطمینان خاطر این افراد است.

·     سرمایه گذاران کوتاه مدت بین قیمت‌های ۳۸ هزار تا ۴۵ هزار دلار انباشت سنگینی داشته‌اند. این نکته یعنی به نظر بسیاری از سرمایه گذاران محدوده‌ای که فعلاً قیمت در آن حرکت می‌کند، با ارزش‌تر و برای خرید مناسب‌تر است. این مرحله به محدوده قیمتی ۳۰ هزار دلار تا ۴۰ هزار دلار ماه می تا جولای ۲۰۲۱ شباهت دارد.

این سرمایه گذاران همچنان ممکن است به حرکات نزولی حساسیت نشان دهند. اما حجمی که در محدوده قیمتی فعلی انباشت شده، مخصوصاً در شرایط و اخبار سیاسی فعلی، اطمینان خاطر سرمایه گذاران نسبت به بیتکوین را نشان می‌دهد.

https://insights.glassnode.com/content/images/2022/03/09_URPD_LTHSTH.png

رِنج کوتاه‌مدت برای کسب سود در بلند مدت

بازارهای خرسی معمولاً با سقوط قیمتی بزرگی به پایان رسیده‌اند. سقوطی که باعث تسلیم سرسخت‌ترین سرمایه گذاران شده است. به‌طور مثال در ژانویه ۲۰۱۵, نوامبر ۲۰۱۸ و مارس ۲۰۲۰، قیمت بیتکوین تنها در چند روز بیش از ۵۰ درصد کاهش داشته است.

در این مرحله از بازار، تمام فروشندگان باقیمانده، از نفس افتاده‌اند و معمولاً حجم بسیاری از بیتکوین‌های سودآور و کوین‌هایی متضرر هر دو فروخته می‌شوند. نمودار زیر، سود/ضرر محقق شده کوین‌هایی را نشان می‌دهد که به صرافی ها انتقال داده شدند (به‌احتمال زیاد برای فروش).

می‌بینیم که در ۱۲ ماه گذشته، دو دفعه چنین اتفاقی افتاده است. گرچه که مقیاس آن نسبت به بازار خرسی ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹ کوچک‌تر است.

توجه کنید که این سیکل بازار, دو دفعه سقوط ۵۰ درصدی را تجربه کرده، یعنی سرمایه گذاران به عنوان یک دارایی معتبر جهانی به بیت کوین اعتماد پیدا کردند.

https://insights.glassnode.com/content/images/2022/03/12_RealisedPnL-to-Exchanges.png

مفهوم realized value کاملا در Realized cap (مجموع پولی که برای همه بیتکوین‌ها هنگام آخرین جا به جایی پرداخت شده است) گنجانده شده است چرا که قیمت خرید گروه سرمایه گذاران کوتاه‌مدت و سرمایه گذاران بلندمدت را می‌توان تفکیک کرد.

به نکات زیر در نمودار توجه کنید:

·     Realized Cap مختص سرمایه گذاران کوتاه‌مدت (صورتی) نوسان بیشتری دارد و معمولاً در بازار خرسی مقاومتی در آن ایجاد می‌شود (یعنی سرمایه گذاران در قیمت خرید خود می‌فروشند). این معیار فعلاً در نواحی قیمت ۴۵.۹ هزار دلار قرار دارد. باید به این ناحیه توجه داشت و دید که آیا از این منطقه عبور می‌کند و آن را حفظ می‌کند که در این صورت شرایطی بهتری برای بازار رقم خواهد خورد.

·     Realized Cap مختص سرمایه گذاران بلندمدت (آبی) بسیار کندتر و بعد از فاصله ۱۵۵ روز از روند standard Realized Price (نارنجی) حرکت می‌کند و به‌ندرت روند نزولی دارد.

روند نزولی Realized Cap سرمایه گذاران بلندمدت نشان می‌دهد که قیمت خرید کلی این سرمایه گذاران در حال کاهش است. این تنها زمانی اتفاق می‌افتد که

1.  سرمایه گذاران بلند مدتی که در سقف خریده‌اند، تسلیم شده باشند یا

2.  این افراد، ۱۵۵ روز پیش حجم بسیاری از کوین‌ها را در قیمت‌های پایین‌تر انباشت کرده باشند.

با توجه به این که ۱۵۵ روز پیش, ATH اکتبر اتفاق افتاده، بنابراین به احتمال زیاد مورد اول در این باره صدق می‌کند که یعنی سرمایه گذاران بلندمدت یا تسلیم شده‌اند یا در حال تسلیم شدن هستند.

https://insights.glassnode.com/content/images/2022/03/13_RealisedCaps.png

در پایان این گزارش معیار LTH Realized Cap Net Position Change Z-Score را معرفی می‌کنیم. این معیار:

·     تغییراتی که در ۳۰ روز گذشته در Realized Cap سرمایه گذاران بلندمدت ایجاد شده را رصد می‌کند تا مشخص کند چه مقدار سرمایه دلاری به جیب این گروه وارد یا از آن خارج شده است.

·     تغییرات به‌ دست‌آمده را با روش آماری نرمال می‌کند تا با اعداد امروز با سیکل‌های گذشته که بیتکوین ارزش دلاری کم‌تری داشته، قابل مقایسه باشد.

·     هرچقدر این عدد بالاتر باشد یعنی حجم زیادی از دلار در گروه سرمایه گذاران بلندمدت به سن آن‌ها افزوده می‌شود و قیمت خرید این گروه را بالاتر می‌برند.

·     هرچه این عدد پایین‌تر باشد، یعنی قیمت خرید سرمایه گذاران بلندمدت کاهش می‌یابد که دلیلش در موارد ۱و۲ در پاراگراف بالا به آن اشاره شده است.

اکنون می‌بینیم که قیمت خرید سرمایه گذاران بلندمدت بیشترین میزان  کاهش را در تاریخ خود ثبت کرده است و مقدار آن با انحراف معیار ۲.۳۳ , زیر میانگین قرار دارد. اگر این نکته را در کنار تحلیل معیارهای URPD و میزان سود/ ضرر محقق شده در پول ورودی به صرافی ها، در نظر بگیریم؛ این مورد نشان می‌دهد که بیتکوین‌ها با قیمت‌ خرید بالاتر به قیمت‌های پایین‌تر، بین محدوده ۳۸ هزار تا ۴۵ هزار دلار، طی یک روند سالم و متعادل دوباره توزیع شدند.

https://insights.glassnode.com/content/images/2022/03/11_LTH30dChangeZScore.png

مرور و نتیجه هفته

بازارهای خرسی بیتکوین به نظر طولانی و طاقت فرسا می‌آیند به طوری که در انتها سبب می‌شود که بیتکوین‌ها از دست سرمایه گذاران کم‌تجربه به افراد سرسخت بازار برسد. بیتکوین بین قیمت‌های ۳۵ هزار دلار و ۴۲ هزار دلار انباشت سنگینی داشته که این نشان می‌دهد که سرمایه گذاران، این محدوده قیمتی را ارزشمند می‌دانستند.

در هفته‌های اخیر میزان خرج شدن بیتکوین‌ها، کمی افزایش داشته که این افزایش بیشتر از جهت بیتکوین‌هایی بوده است در ضرر نگهداری می‌شدند. درنتیجه، کل قیمت خرید سرمایه گذاران بلندمدت و کوتاه مدت در حال کاهش است، مخصوصاً قیمت خرید سرمایه گذاران بلندمدت که در به‌صورت چشمگیری کاهش پیداکرده و بی‌سابقه بوده است. در این مرحله تاکنون گاوها به میزان کافی از بازار حمایت کرده‌اند.

بروزرسانی محصولات

برای مشاهده بروزرسانی تمام محصولات اعم از اصلاحات و بروزرسانی دستی معیارها و داده‌ها می‌توانید به این قسمت (Changelog) مراجعه کنید.

·  معرفی معیار جدید: تغییرات قیمتی ماه به ماه آمریکا،تغییرات قیمتی ماه به ماه اروپا، تغییرات قیمتی ماه به ماه آسیا

· معیار جدید Accumulation Trend Score(روند انباشت)

· معیار جدید Supply by TxOut Type(بررسی موجودی بر اساس نوع خروجی تراکنش)

·    شماره 11 هفته نامه Uncharted  منتشر شد.

https://insights.glassnode.com/content/images/2020/04/image.png

·  ما را در توییتر دنبال کنید.

·  به کانال تلگرامی ما بپیوندید.

· برای تحلیل و گفتگو بیشتر به فروم گلسنود مراجعه کنید.

· برای مشاهده معیارهای on-chain، به استودیو گلسنود مراجعه کنید.

·   برای دریافت پیام‌های هشدار خودکار از طرف معیارهای on-chain و فعالیت‌ صرافی ها، به صفحه توییتر پیام‌های هشدار مراجعه کنید.

·

نکته: این هفته‌نامه قصد هیچ نوع توصیه مالی و سرمایه‌گذاری ندارد. تمامی این داده‌ها صرفاً به جهت اطلاع‌رسانی شما منتشر شده است. بهتر است هیچ نوع تصمیم مالی از این اطلاعات اخذ نشود و مسئولیت تمام تصمیمات مالی شما صرفاً به عهده شخص شماست.