ارزیابی کامل فشار فروش احتمالی در بازار اتریوم پس از رهاسازی دارایی‌های قفل شده

با نزدیک شدن به تاریخ آپدیت Shanghai ، سپرده‌گذاران امکان برداشت دارایی قفل شده خود را خواهند داشت. در این گزارش سپرده‌گذاران را بر اساس معیارهایی مشخص طبقه‌بندی کرده‌ایم و بررسی خواهیم کرد که هر کدام از این گروه‌ها پس از رهاسازی دارایی خود، چه میزان فشار فروش در بازار ایجاد خواهند کرد.

ارزیابی کامل فشار فروش احتمالی در بازار اتریوم پس از رهاسازی دارایی‌های قفل شده

در این گزارش به این موضوع خواهیم پرداخت که پس از هاردفورک  Shanghai چه مقدار از دارایی قفل شده سپرده‌گذاران از استخر استیکینگ برداشت و بلافاصله نقد خواهد شد. همچنین اقشار مختلف سپرده‌گذاران را بر اساس چهار معیار طبقه‌بندی خواهیم کرده‌ایم تا مشخص کنیم هر کدام از این گروه‌ها به چه انگیزه‌ای دارایی خود را برداشت خواهند کرد.

با مشاهدات و بررسی های انجام شده در شبکه اتریوم، پس از هاردفورک Shanghai به طور تخمینی حدود ۱۷۰ هزار اتریوم فروخته خواهد شد و افراد از سود سپرده‌گذاری خود، صرفا ۱۰۰ هزار اتریوم (تقریباً ۱۹۰ میلیون دلار) را از حالت استیک ( سپرده‌گذاری) خارج کرده و خواهند فروخت. انتظار داریم دو برابر تعداد validator هایی که هم‌اکنون در صف خروجی قرار گرفته‌اند به این صف افزوده شوند. اما روزانه تعداد محدودی از validatorها می‌توانند از شبکه خارج شوند و به تخمین ما حدود ۷۰ هزار اتریوم معادل ۱۳۳ میلیون دلار دارایی فروخته خواهد شد.

حتی به عنوان بدترین سناریو در صورتی که سپرده‌گذاران حداکثر پاداش‌های موجود و دارایی قفل شده خود را از استخر خارج کرده و بفروشند، فشار فروش عمیقی در بازار اتریوم ایجاد نخواهد شد. بنابراین با مشاهدات و بررسی‌ها به این نتیجه خواهیم رسید که حتی در بدترین سناریو ممکن، تاثیرات این رویداد بر حرکات قیمتی اتریوم بسیار عادی خواهد بود.

هاردفورک Shanghai

آپدیت Shanghai در تاریخ دوازدهم آوریل در شبکه اتریوم فعال خواهد شد و بعد از این تاریخ افرادی که اتریوم‌های خود را برای سپرده‌گذاری به استخر استیکینگ ارسال کرده و یا به اصطلاح آن را استیک کرده بودند، می‌توانند دارایی خود را برداشت کنند. اولین افرادی که با اطمینان به مکانیزم اجماع، دارایی خود را سپرده‌گذاری کردند از تاریخ نوامبر ۲۰۲۰ تا کنون به دارایی استیک شده و همچنین سودی که از سپرده‌گذاری خود به دست آورده‌، دسترسی نداشته‌اند.

عده‌ای از سپرده‌گذاران از ابتدای فعالیت Beacon Chain در فراز و نشیب بازار حضور داشته اند و تاکنون پاداش بسیاری از سپرده‌گذاری خود جمع‌آوری کرده‌اند. با توجه به اینکه تا کنون ۱۸ میلیون اتریوم ( معادل ۳۳.۹۲  میلیارد دلار و حدود ۱۵ درصد موجودی در گردش اتریوم) استیک شده است، این سوال مطرح خواهد شد که آیا رهاسازی این مقدار اتریوم، بازار را با عرضه و ریزش قیمتی شدید مواجه خواهد کرد یا تاثیر چندانی در قیمت نخواهد داشت.

هدف نهایی این گزارش ارزیابی کامل بخش استیکینگ شبکه اتریوم، شناخت اقشار مهم آن و بررسی تاثیرات احتمالی هاردفورک  Shanghai بر قیمت اتریوم است.

برای بررسی این موارد در ابتدا باید به این سوالات پاسخ دهیم:

چه افرادی در شبکه با احتمال بیشتری دارایی استیک شده خود را برداشت خواهند کرد؟

به صورت تخمینی چه میزان از دارایی‌های استیک شده آزاد خواهد شد؟

رهاسازی این میزان دارایی چه میزان فشار فروش در بازار اتریوم ایجاد خواهد کرد؟

Live Chart

بازیگران اصلی استینگ اتریوم کدام‌اند؟

به منظور بررسی کامل وضعیت بخش استیکینگ، در ابتدا باید به معرفی بازیگران مهم آن بپردازیم:

سپرده‌گذاران به افراد و یا نهادهایی گفته می‌شود که با ارسال ۳۲ ETH  به قرارداد هوشمند اتریوم، می‌توانند یک  Validator را در استخر استیکینگ فعال ‌کنند و درصورتی که تمایل به داشتن Validator های بیشتری داشته باشند ، باید برای هر Validator  خود ۳۲  ETH  سپرده‌گذاری و یا به عبارتی استیک کنند.

ولیدتورها به نهادهایی گفته می‌شود که در لایه اجماع Beacon Chain اتریوم فعال هستند. یک Validator را می‌توان به عنوان یک کلید خصوصی به همراه میزان دارایی مشخصی در Beacon Chain شبکه اتریوم در نظر گرفت. Validator ها تراکنش‌ها و اطلاعات ذخیره شده در هر بلاک را تایید و اعتبار آن را تضمین می‌کنند. همچنین باید در مواقعی برای تصدیق تراکنش‌های ثبت شده در یک بلاک را به دیگر Validator ها پیشنهاد بدهند و سپس به عنوان پاداش کار خود  ETH دریافت می‌کنند.

نودها سخت‌افزارهای فیزیکی هستند که وظیفه‌ی اجرای  نرم‌افزار Validatorها را بر عهده دارند و می‌تواند تعداد زیادی  Validator را پشتیبانی کند. هر سپرده‌گذار می‌تواند یا نود شخصی خود را راه‌اندازی کند و یا از نودهای متعلق به مراکز خدمات استیکینگ استفاده کند.

Live Advanced Chart

سپرده‌گذاران در جایگاه مهم‌ترین بازیگران

در بخش اقتصاد رفتاری استیکینگ اتریوم،  Validatorها غالبا مهمترین قشر آن شناخته می‌شوند.

اما از آنجایی سپرده‌گذاران می‌توانند چندین Validator را در اختیار خود قرار داده باشند و در رابطه با دارایی خود تصمیم‌گیرنده نهایی هستند، ما رفتار سپرده گذاران را ملاک اصلی تحلیل‌های خود قرار داده‌ایم.

برای بررسی و پیش‌بینی رفتار سپرده‌گذاران پس از آپدیت Shanghai، تمام سپرده‌گذاران شبکه را بر اساس هدف و انگیزه‌ای که برای استیک کردن و رهاسازی دارایی خود دارند طبقه بندی کرده‌ایم. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید این سپرده‌گذاران بر اساس چهار معیار طبقه‌بندی شده‌اند:

سن سپرده‌گذاران: مدت زمانی که دارایی خود را استیک کرده‌اند.

حجم دارایی سپرده‌گذاران: تعداد Validatorهایی که در اختیار دارند.

سودآوری سپرده‌گذاران: میزان سود و یا زیانی که در Validator خود ذخیره دارند.

نوع سپرده‌گذار: در استخر استیکینگ دو نوع سپرده‌گذار شخصی (دارای نود شخصی) و همچنین سپرده‌گذار سازمانی تحت عنوان ارائه‌دهنده خدمات استیکینگ وجود دارد.

تفاوت سپرده‌گذاران سازمانی و سپرده‌گذاران شخصی

مقابه طور کلی در بخش اسیکینگ اتریوم، دو نوع سپرده‌گذار وجود دارد؛ سپرده‌گذاران سازمانی و سپرده‌گذاران شخصی. سپرده‌گذاران سازمانی 🔴 دارای چندین Validator هستند و  در مواقعی به وسیله روزانه ۱۰۰۰ تراکنش استیک انجام می‌دهند. از طرفی سپرده‌گذارانی که تنها یک بار در شبکه دارایی خود را استیک کرده‌اند، سپرده‌گذاران شخصی 🔵 شناخته می‌شوند. این سپرده‌گذاران از طریق نود شخصی، دارایی خود را استیک می‌کنند. طبق نمودار این سپرده‌گذاران حین رویدادهای مهم شبکه اتریوم مانند آغاز فعالیت  Beacon Chain آپدیت Merge  و قبل از آپدیت  Shanghai، بیشتر به سپرده‌گذاری دارایی خود ترغیب شده‌اند.

در این نمودار از تراکنش‌های سپرده‌گذاری نهادهای ارائه‌دهنده خدمات استیکینگ صرف نظر شده است زیرا این نهادها از چندین آدرس یک بار مصرف برای فعالیت خود در شبکه استفاده می‌کنند که موجب ایجاد خطا در داده‌های موجود خواهد شد.

مراکز ارائه‌دهنده خدمات استیکینگ

افرادی که از نود شخصی استفاده نمی‌کنند و یا قادر به سپرده‌گذاری کامل ۳۲ اتریوم نیستند، دارایی خود را به مراکز استیکینگ می‌سپارند تا از نودهای آن‌ها برای تامین امنیت شبکه استفاده کرده و پاداش دریافت کنند.

از میان مراکز مهم استیکینگ، Lido به عنوان مهم‌ترین مرکز استیکینگ حدود ۳۰ درصد از حجم استیک شده در شبکه را در طول دو سال اخیر به خود اختصاص داده است. صرافی‌های Coinbase ,Kraken و Binance به ترتیب ۱۱.۵ درصد، ۷درصد و ۵.۴ درصد از سهم استیکینگ را در اختیار دارند.

Live Advanced Chart

با مشاهده میزان سپرده‌گذاری هر کدام از مراکز مهم استیکینگ اتریوم می‌توانیم تغییرات ایجاد شده در سهم هر کدام از این مراکز را بررسی کنیم.

صرافی Kraken و Binance در  آغاز فعالیت Beacon Chain بیشترین سهم استیکینگ را در اختیار داشتند اما پس از مدتی صرافی Coinbase و مرکز استیکینگ Lido از حجم استیک شده در شبکه سهم بیشتری کسب کردند.

علی الخصوص مرکز استیکینگ Lido که سهم استیکینگ آن در اواسط سال ۲۰۲۱ به اوج خود رسید اما در سال ۲۰۲۲ با کاهش مجدد رو به رو شد. در حال حاضر مشاهده می‌کنیم که به دلیل محدودیت‌های قانونی آمریکا علیه خدمات استیکنیگ صرافی‌های متمرکز همچون Kraken و Coinbase، سهم استیکینگ این صرافی‌ها به شدت افت کرده و به دلیل نزدیک شدن به تاریخ آپدیت Shanghai سپرده‌گذاران معدودی برای استیکینگ ترغیب شدند.

سن سپرده‌گذاران

سن یک سپرده‌گذار از مدت زمانی که Validator خود را فعال کند و با سپرده‌گذاری دارایی خود در لایه اجماع حضور داشته باشند ، محاسبه می‌شود. به طور کلی سن سپرده‌گذارانی که یک بار و یا چندین بار دارایی خود را سپرده‌گذاری کرده‌اند با صرف نظر از ارائه‌دهنده خدمات استیکینگ محاسبه می‌شود.

در نمودار زیر سن سپرده‌گذاران به پنج گروه طبقه بندی شده است. همانطور که مشاهده می‌کنید، در اوایل راه‌اندازی Beacon Chain  حدود ۲۵ هزار سپرده‌گذار دارایی خود را به استخر استیکینگ اتریوم ارسال کردند. از آنجایی که این کاربران  به عنوان اولین سپرده‌گذاران شناخته می‌شوند، به نظر می‌رسد که این افراد به عنوان حلقه درونی کاربران اتریوم، با سپرده‌گذاری دارایی خود عمدتاً هدف تأمین امنیت شبکه را داشته‌اند؛ نه کسب سود.

همچنین مشاهده می‌کنیم بخش عمده‌‌‌ای از سپرده‌گذاران بین  ۶ ماه تا ۱ سال عمر دارند که نشان می‌دهد کاربران در طول یک سال اخیر، مخصوصا پس از اجرای موفقیت آمیز Merge و نزدیک شدن به تاریخ آپدیت  Shanghai برای سپرده‌گذاری دارایی خود، اعتماد بیشتری نسبت به مکانیزم استیکینگ شبکه اتریوم یافته‌اند.

حجم دارایی سپرده‌گذاران

در قدم بعدی باید حجم دارایی سپرده‌گذاران (به غیر از ارائه‌دهنده خدمات استیکینگ) را بررسی و طبقه بندی کنیم. دارایی سپرده‌گذاران بر اساس تعداد Validatorهایی که هر سپرده‌گذار در طول زمان فعال کرده باشد محاسبه می‌شود که در نمودار زیر، حجم دارایی گروه‌های مختلف سپرده‌گذار را مشاهده می‌کنید.

شش ماه پس از راه‌اندازی Beacon Chain در شبکه اتریوم، حجم دارایی شبکه عمدتاً بین دو گروه میگوها🔵 (افرادی دارای یک Validator هستند) و نهنگ‌ها 🟢( افرادی که دارای بیش از ۵۰۰ Validator هستند) تقسیم شده بود؛ به عبارتی Validatorهای شبکه، غالباً در اختیار این دو گروه قرار داشت.

در فاز صعودی گذشته گروه میگوها فعالیت بیشتری در استخر استیکینگ داشتند؛ اما در نواسانات قیمتی سال ۲۰۲۲ بسیاری از این سپرده‌گذاران در ادامه فعالیت خود مردد بودند.

گروه خرچنگ‌ها 🔴 و ماهی‌ها 🟡 نیز سهم بسیاری اندکی، معادل ۱۳.۵ درصد دارایی استخر را در اختیار دارند‌.

سودآوری سپرده‌گذاران

در این مرحله برای محاسبه میزان سودآوری سپرده‌گذاران، میانگین قیمتی که اتریوم هنگام سپرده‌گذاری داشته است، با قیمت فعلی اتریوم مقایسه می‌شود و از این طریق مشخص خواهد شد که سپرده‌گذار چه میزان در حالت سود و یا زیان قرار دارد.

در حال حاضر میانگین قیمت سپرده‌گذاری 🔴 تمام دارای‌های استیک شده، ۲,۱۳۶ دلار است که نشان می‌دهد سپرده‌گذاران به صورت میانگین ۱۳ درصد در موقعیت زیان بالقوه قرار دارند. همچنین میانگین خرید 🔵 در بازار اتریوم نیز ۱,۴۰۳ دلار است که نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران به صورت میانگین ۳۶ درصد در حالت سود بالقوه قرار گرفته‌اند.

اگر میانگین قیمت سپرده‌گذاری هر کدام از مراکز مهم استیکینگ را در نظر بگیریم، مشاهده می‌کنیم که صرافی Coinbase و مرکز استیکینگ Lido حدود ۵۰ درصد در زیان بالقوه قرار گرفتند. صرافی Bianace و Kraken، به ترتیب با میانگین قیمت سپرده‌گذاری ۱,۸۱۲ و ۱,۹۰۰ دلار در نقطه سر به سر قرار دارند‌.

همانطور که مشاهده می‌کنید صرافی lido و  Coinbase  میانگین قیمت‌ سپرده‌گذاری بالاتری دارند؛ با وجود اینکه هردو پلتفورم‌ در قبال دارایی استیک شده کاربران به آن‌ها توکن می‌دهند تا بتوانند با فروش و یا وثیقه‌گذاری آن کسب سود کنند و قیمت خرید بهتری داشته باشند.

مجموع دارایی که از اواسط ۲۰۲۱ تا اواسط سال ۲۰۲۲ سپرده‌گذاری شده است، حدود نیمی از حجم استیک شده را تشکیل می‌دهند. از آنجایی که این میزان دارایی در حال حاضر در زیان بالقوه قرار گرفته‌ است، این زیان‌آوری در انگیزه افراد برای برداشت دارایی خود تاثیرگذار خواهد بود.

Live Workbench Chart

اگر بخواهیم حجم دلاری زیان و یا سودی که سپرده‌گذاران با استیک دارایی خود متحمل شدند، بررسی کنیم باید اختلاف قیمت سپرده‌گذاری آن را با قیمت فعلی اتریوم در نظر بگیریم. در نمودار زیر مشاهده می‌کنیم که هر کدام از سپرده‌گذاران در حال حاضر چه میزان در حالت زیان بالقوه قرار دارند. در حال حاضر زیان بالقوه سپرده‌گذاران ۴.۷ میلیارد دلار است که ۷۶درصد این زیان‌آوری را گروه نهنگ‌ها به دوش می‌کشند.

تخمین میزان برداشت دارایی پس از هاردفورک

در این بخش از گزارش تخمین خواهیم زد که بلافاصله پس از آپدیت Shanghai چه میزان از اتریوم‌های قفل شده رهاسازی خواهد شد.

سپرده‌گذارانی که تمایل به برداشت دارایی‌های خود دارند، باید پیام خروج را امضا کنند و سپس در صف خروجی منتظر بمانند. در حال حاضر ۱,۲۲۹ Validator عادی و ۲۱۴ Validator جریمه شده در صف انتظار خروج هستند و پس از آپدیت Shanghai بلافاصله از استخر خارج خواهند شد (حجم خروجی ۴۶,۱۷۶ اتریوم، معادل ۸۵.۷ میلیون دلار).

Live Advaned Chart

آپدیت Shanghai دو نوع برداشت را برای سپرده‌گذاران ممکن می‌کند؛ برداشت سطحی و برداشت کامل. در برداشت سطحی، صرفا پاداش استیکینگ Validator برداشت می‌شود و مبلغ ۳۲ اتریوم در موجودی Validator باقی می‌ماند‌. در برداشت کامل نیز تمام موجودی یک Validator یعنی ۳۲ اتریوم برداشت می‌شود.

برای برداشت سطحی و یا برداشت کامل، Validatorها پروسه یکسانی را طی می‌کنند. تمام Validatorها به ترتیب بررسی می‌شوند و در صورتی که Validator پیام خروج را امضا نکرده باشد و یا جریمه شده باشد، موجودی مازاد بر ۳۲ اتریوم از Validator برداشت شده و به لایه اجرایی اتریوم منتقل می‌شود. اما درصورتی که پیام خروج امضا شده باشد، در صف خروج قرار می‌گیرد و موجودی آن به طور کامل از استخر خارج می‌شود.

در هر ۱۲ ثانیه، ۱۶ Validator بررسی می‌شود و با توجه به تعداد Validatorهایی که هم‌اکنون در صف انتظار هستند، این پروسه ممکن است حدود ۴.۵ روز طول بکشد.

اما نکته‌ی دیگری که باید به آن توجه داشت این است که هر کدام از Validatorها دارای مشخصه‌ای هستند و این مشخصه تعیین می‌کند که اتریوم‌های خارج شده به کدام مقصد ارسال خواهند شد. در مراحل اولیه مکانیزم اثبات سهام، Validator ها با مشخصه 00×0 وارد استخر می‌شدند؛ اما در حال حاضر اینValidatorها برای قرار گرفتن در صف خروجی باید مشخصه خود را به 01×0 تغییر دهند که پس از آپدیت Shanghai این قابلیت امکان‌پذیر خواهد شد. در حال حاضر حدود ۳۰۰ هزار Validator باید مشخصه خود را آپدیت کنند. بنابراین بر اساس وضعیت این  Validatorها تخمین می‌زنیم که پروسه بررسی Validatorها طی ۲ روز انجام شود؛ زیرا عده‌ای از آن‌ها پس از هاردفورک Shanghai قادر به  آپدیت مشخصه خود خواهند بود.

  چه میزان پاداش به صورت سطحی برداشت خواهد شد؟

پاداش و یا سود دارایی‌های استیک شده در استخر به عنوان مبلغی مازاد محسوب می‌شود و از آنجایی که به صورت فعالانه در مکانیزم اثبات سهام اتریوم شرکت داده نشده‌اند، به عنوان دارایی استیک شده محاسبه نمی‌شوند. به همین دلیل پس از آپدیت Shanghai، تمام پاداش‌هایی که در طول دو سال اخیر از استیکینگ به دست آمده به آدرس Mainnet  سپرده‌گذاران ارسال خواهد شد. در حال حاضر حدود ۲.۱ میلیارد دلار اتریوم  به عنوان پاداش مازاد بر ۳۲ اتریوم در موجودی Validator های استخر وجود دارد و خروج این پاداش‌ها برداشت سطحی محسوب می‌شود.

Live Workbench Chart

همانطور که اشاره کردیم  عده‌ای از Validatorها برای برداشت دارایی خود باید مشخصه خود را از00×0 به 01×0 تغییر بدهند و با این اوصاف در حال حاضر ۴۴ درصد ازValidatorها  اجازه برداشت دارایی خود را دارند. از آنجایی که Validatorهایی که دارای مشخصه  00× 0 هستند، در مراحل اولیه راه‌اندازی Beacon Chain ، بیش از دو سال گذشته دارایی خود را سپرده‌گذاری کرده‌اند، تا کنون پاداش بیشتری جمع‌آوری کرده‌اند.

Datasource: Data Always, adjusted for Glassnode. Date as of: 09-04-2023

با توجه به نمودار قبل Validatorهایی که با مشخصه 00×0 فعال هستند حدود ۷۵ درصد وValidator هایی که با مشخصه 01×0 فعال هستند حدود ۲۵ درصد از تمام پاداش‌های استخر Staking را در اختیار دارند .در این صورت پروسه برداشت طی دو روز انجام خواهد شد اما بعد از هاردفورک  Shanghai با فرض اینکه تمام Validatorها مشخصات خود را آپدیت کرده باشند، به صورت تخمینی حدود ۱.۱۳۷ میلیون اتریوم در طول ۴ روز و ۱۲ ساعت از استخر خارج خواهد شد.

در نمودار زیر با توجه به سه سناریو متفاوت حداکثر میزان دارایی که از استخر خارج خواهد شد، مشخص شده است. بنا بر تخمین ما بسیاری از سپرده‌گذاران ممکن است بلافاصله بعد از آپدیت Shanghai و قبل از آپدیت مشخصات خود، پاداش سپرده‌گذاری خود را برداشت می‌کنند. بنابراین انتظار می‌رود که مجموع پاداش آزاد شده سپرده‌گذاران حداقل ۷۰۶ هزار اتریوم (معادل ۱.۳۱ میلیارد دلار ) باشد.

با استفاده از نمودار بالا می‌توانیم به صورت تخمینی محاسبه کنیم که چه میزان از پاداش‌های سپرده‌گذاری فروخته خواهند شد. بنا بر اعلام مرکز استیکنیگ  Lido، این مرکز تمام پاداش‌های جمع‌آوری شده خود را دوباره سپرده‌‌گذاری خواهد کرد و از مراکز استیکینگ دیگر نیز انتظار می‌رود که پاداش‌های خود را مجددا سپرده‌گذاری کنند.

بنابراین احتمال بسیار کمی برای فشار فروش سنگین در بازار اتریوم وجود دارد. بنابر حجم دارایی‌ گروه‌های مختلف، حدود ۷۵ درصد سپرده‌گذاران، سپرده‌گذاران سازمانی هستند که حدود  پانصد Validator و یا ۱۶۰۰۰ اتریوم در موجودی سپرده‌گذاری خود ذخیره دارند‌. این گروه از سپرده‌گذاران با چنین قدرت مالی حتی در صورت زیان‌آوری بسیار کمتر برای فروش دارایی خود تحت فشار روانی قرار می‌گیرند و با توجه به رشد مثبت قیمت ممکن است پاداش خود را در انتظار فاز صعودی بعد، مجدداً سپرده‌گذاری و یا سرمایه‌گذاری کنند.

چه میزان دارایی به طور کامل برداشت خواهد شد؟

باید توجه داشت که روزانه تعداد محدودی از Validatorها می‌توانند از استخر خارج شوند زیرا امنیت شبکه رابطه مستقیمی با تعداد Validatorهای استخر استیکینگ دارد و برای حفظ تعداد ثابتی از Validatorها و جلوگیری از خروج ناگهانی تمام آن‌ها، مکانیزم‌های مختلفی تعبیه شده است.

بر اساس تعداد Validatorهای فعال در شبکه برای ورود و خروج سقف روزانه  تعیین شده است.

طبق این نمودار در حال حاضر  روزانه هزار و هشتصد Validator معادل ۵۷.۶هزار اتریوم امکان خروج از استخر را دارند و همانطور که مشاهده می‌کنید، ظرفیت سقف روزانه با ورود Validatorهای جدید افزایش پیدا کرده است.

علاوه بر اینکه برای تعداد خروج Validatorها سقف روزانه‌ای وجود دارد، باید مدت زمانی را برای خروج خود در صف انتظار بگذرانند. به صورت تخمینی Validatorهای عادی باید تقریبا ۲۷ ساعت منتظر بمانند و  Validatorهای جریمه شده تقریباً باید ۳۶ روز برای خروج خود صبر کنند.

با توجه به مدت زمان انتظارValidator ها، می‌توانیم به صورت تقریبی تخمین بزنیم که بلافاصله بعد از  آپدیت Shanghai چه میزان اتریوم قابل برداشت خواهد بود.

در حال حاضر بین تاریخ ۱۲ تا ۱۴ آوریل حدود ۴۴,۰۹۸ اتریوم (معادل ۸۳.۳ میلیون دلار)  توسط سپرده‌گذاران قابل برداشت خواهد بود.

Live Workbench Chart

به منظور پیش‌بینی این مورد که کدام سپرده‌گذاران در نوبت اول دارایی خود را برداشت می‌کنند، مجدداً به نمودار طبقه‌بندی سپرده‌گذاران رجوع می‌کنیم. همانطور که مشاهده می‌کنید، Validatorهایی که هم‌اکنون در صف خروج هستند، به ۲۵۳ سپرده‌گذار تعلق دارند.

همچنین تعداد کمی از مراکز مهم استیکینگ اقدام به خروج Validatorهای خود کردند؛ به طوری که تنها صرافی Coinbase بلافاصله پس از آپدیت Shanghai اجازه خروج را به کاربران خود می‌دهد‌. مرکز استیکینگ Lido نیز در ماه می قابلیت برداشت دارد و صرافی Binance و Kraken هنوز اعلامیه‌ای در این زمینه نداشته‌اند‌.

به طور کلی غالباً سپرده‌گذارانی تمایل به خروج دارایی خود دارند که تنها دارای یک Validator هستند و قبل از راه‌اندازی Beacon Chain  و یا در مراحل اولیه آن مصادف با آغاز فاز صعودی گذشته دارایی خود را سپرده‌گذاری کرده‌اند؛ بنابراین این سپرده‌گذاران هم‌اکنون در موقعیت زیان بالقوه هستند.

با فرض بر اینکه این دسته‌ از سپرده‌گذاران دارایی خود را با اعتماد و اطمینان بالایی نسبت به شبکه اتریوم قفل کرده‌اند، انتظار می‌رود که فشار فروش عمیقی برای بازار ایجاد نکنند. ممکن است پس از برداشت دارایی خود، مجدداً آن را به وسیله تجهیزات استیکینگ جدید سپرده‌گذاری کنند و از مراکز ارائه‌دهنده خدمات استیکینگ در مقابل دارایی خود توکن نقدشونده دریافت کنند. همچنین در حالیکه پاداش سپرده‌گذاری خود را دریافت می‌کنند، این توکن‌ها را به عنوان وثیقه در پروتکل‌های Defi  استفاده کنند.

صرافی Kraken نیز پس از شکایات SEC ، تعداد قابل‌توجهی از Validatorهای خود را از استخر خارج خواهد کرد. همچنین بنا بر اعلامیه Celsius Network دارایی استیک شده خود را برای جبران خسارات ورشکستگی خواهد فروخت. البته به نظر نمی‌رسد که بلافاصله بعد از هاردفورک قابلیت برداشت داشته باشند.

حتی در صورتی که با صف خروجی بسیار سنگینی روبه‌رو شویم، به دلیل محدودیت سقف روزانه، حدود ۵۷۶۰۰ اتریوم (معادل ۱۰۹.۴ میلیون دلار) خارج و احتمالأ نقد خواهند شد.اگر تقاضا برای خروج از استخر همچنان بالا باشد، تا زمانی که محدودیت خروج متناسب با تعداد Validatorهای شبکه تغییر پیدا کند، در روز‌های بعد نیز خروج از استخر مطابق با محدودیت سقف روزانه قبلی خواهد بود .

درصورتی که بازار با خروج این مقدار از Validatorها مواجه شود، تاثیر آن بر قیمت مشابه با نوسان درآمدی ماینرها در قسمت سبز نمودار زیر خواهد بود.

Live Workbench Chart

هاردفورک Shanghai بر میزان موجودی در گردش اتریوم چه تاثیری خواهد داشت؟

اکنون اگر میزان برداشت‌های کامل و برداشت‌های سطحی را در نظر بگیریم، می‌توانیم میزان تغییرات موجودی در گردش اتریوم را در طول یک هفته پس از هاردفورک Shanghai محاسبه کنیم.

سه سناریو مختلف برای دارایی‌های آزاد شده پیش‌بینی می‌کنیم:

سناریو اول: به عنوان بدبینانه‌ترین سناریو، تمام پاداش‌های جمع‌آوری شده سپرده‌گذاران همراه با تمام حجم قفل‌شده‌ای که در طول یک هفته مجوز خروج دارند، از استخر خارج شده و به فروش برسند. در این صورت حدود ۲.۹۳ میلیارد دلار نقد خواهد شد.

سناریو دوم: بر اساس شرایط فعلی(دو روز قبل از Shanghai)، سپرده‌گذارانی که با مشخصه 0×00 در استخر حضور دارند، پاداش سپرده‌گذاری خود را در آدرس‌های خود دریافت کنند و ۴۵ هزار اتریوم خارج و فروخته شود. در این صورت در طول هفته اول حدود ۳۱۲ هزار اتریوم معادل ۵۹۲ میلیون دلار نقد خواهد شد.

سناریو سوم: به عنوان دقیق‌ترین تخمین ما، با فرض بر اینکه پنجاه درصد از Validatorها مشخصات خود را اپدیت کنند؛ همچنین بر اساس طبقه‌بندی سپرده‌گذاران، اعتماد و سودآوری آن‌ها و همچنین با فرض اینکه تعداد Validatorهای در حال انتظار، قبل از هاردفورک دوبرابر شود، تقریباً حدود ۱۷۰ هزار اتریوم (معادل ۳۲۳ میلیون اتریوم) فروخته خواهد شد.

اگر بخواهیم تاثیر احتمالی عرضه اتریوم در این سه سناریو را بر اساس رخدادهای واقعی بازار بسنجیم، باید این اعداد تخمینی را با میانگین هفتگی جریان ورودی به صرافی‌ها مقایسه کنیم.

همانطور که در نمودار مشاهده می‌کنید، در بدبینانه ترین سناریو حجم ورودی به صرافی‌ها دو برابر خواهد شد و مانند اصلاح اخیر، کاهش ۸.۷ درصدی قیمت را به دنبال خواهد داشت. اما اگر این ورودی را نسبت به ورودی سنگین به صرافی‌ها در زمان فروپاشی صرافی  FTX در نظر بگیریم، کاهش قیمت ۸.۷ درصدی با کاهش قیمت ۳۰.۲ درصدی قابل مقایسه نخواهد بود.

با توجه به اینکه هاردفورک Shanghai پدیده‌ای شناخته شده و مورد انتظار بسیاری از سپرده‌گذاران است، پروسه رهاسازی موجودی قفل شده آنگونه که عده‌ای از افراد تصور می‌کنند، تاثیر شدیدی بر نوسانات قیمتی بازار نخواهد داشت.

Live Advanced Chart

مرور هفته

نمی‌توان پیامدهایی که هاردفورک  Shanghai برای بازار اتریوم به دنبال خواهد داشت،  به طور کامل پیش‌بینی کرد. به همین جهت در این گزارش سعی داشتیم شبهاتی را که اخیرا پیرامون تاثیرات آزادسازی دارایی قفل شده سپرده‌گذاران وجود دارد، بررسی کنیم.

پس از بررسی رفتار سپرده‌گذاران و طبقه‌بندی آن‌ها بر اساس ویژگی‌های مختلف هر گروه دریافتیم که آن دسته از سپرده‌گذارانی که دارایی خود را مجدداً برای دریافت توکن به مراکز خدمات استیکینگ ارسال می‌کنند، بیشترین میزان برداشت و فشار فروش را ایجاد خواهند کرد؛ اگرچه اغلب این سپرده‌گذاران در حالت زیان‌آور قرار دارند و به نظر نمی‌رسد که تمایلی بسیاری برای نقد کردن دارایی خود داشته باشند.

در حال حاضر ۲۵۳ سپرده‌گذار قصد خارج کردن Validatorهای خود را از استخر استیکینگ دارند. اغلب این سپرده‌گذاران از نوع خصوصی و یا سپرده‌گذارانی هستند که در روزهای ابتدایی راه‌اندازی Beacon Chain، با اطمینان کامل اتریوم‌های خود را در استخر استیکینگ سپرده‌گذاری کرده‌اند. بنابراین انتظار می‌رود که به جای نقد کردن دارایی خود، مجدداً آن را سپرده‌گذاری کنند.

حتی در صورتی که تمام Validatorهای شبکه اتریوم قصد خروج از استخر را داشته باشند، تمام آن‌ها نمی‌توانند به یک‌باره از استخر استیکنیگ خارج شوند زیرا مکانیزم اجماع با هدف حفظ امنیت شبکه برای خروج سپرده‌گذاران سقف روزانه‌ای در نظر گرفته است. بنابراین رهاسازی دارایی‌های قفل شده تاثیرات خود را در طول چند روز تا چند هفته در بازار نشان خواهد داد و شوک ناگهانی را به قیمت وارد نخواهد کرد. به طور کلی در این گزارش دریافتیم که پیامدهای هارد‌فورک Shanghai در شبکه اتریوم بسیار خفیف‌تر از آنچه است که عده‌ای تصور می‌کنند و این هاردفورک با تقویت ظرفیت‌های بخش استیکینگ شبکه اتریوم، در بلندمدت به نفع سرمایه‌گذاران اتریوم خواهد بود.


شبکه های اجتماعی ما:

اسپانیایی ( تحلیلگر: (@ElCableR, Telegram, Twitter
پرتغالی (تحلیلگر:( @pins_cripto, Telegram, Twitter
ترکی (تحلیلگر:( @wkriptoofficial, Telegram, Twitter
فارسی(تحلیلگر: @CryptoVizArt, Telegram, Twitter)

· ما را در توییتر دنبال کنید.

· به کانال تلگرامی ما بپیوندید.

· برای تحلیل و گفتگو بیشتر به فروم گلسنود مراجعه کنید.

· برای مشاهده معیارهای on-chain، به استودیو گلسنود مراجعه کنید.

· برای دریافت پیام‌های هشدار خودکار از طرف معیارهای on-chain و فعالیت‌ صرافی ها، به صفحه توییتر پیام‌های هشدار مراجعه کنید.

نکته: این هفته‌نامه قصد هیچ نوع توصیه مالی و سرمایه‌گذاری ندارد و تمامی این داده‌ها صرفاً به جهت اطلاع‌رسانی منتشر شده است. بهتر است هیچ نوع تصمیم مالی از این .اطلاعات اخذ نشود و مسئولیت تمام تصمیمات مالی شما صرفاً به عهده شخص شماست