گام‌های آهسته اما مصمم

طی هفته اخیر بازار شاهد نوسانات بسیار ضعیفی بود و حجم تبادلات شبکه نیز به پایین‌ترین سطح خود رسید. از طرفی بسیاری از کوین‌های بلندمدت همچنان در ولت‌های سرمایه‌گذاران، غیرفعال باقی‌ مانده‌اند و با افزایش عمرشان، به گروه‌های سنی بالاتر ملحق می‌شوند.

گام‌های آهسته اما مصمم

طی هفته گذشته قیمت بیتکوین با ۳.۴ درصد نوسان در محدوده‌ای بسیار فشرده، از سطح ۲۶.۶ دلار تا ۲۷.۵ دلار حرکت کرد. این محدوده قیمتی همانند ژوئن ۲۰۲۳ و جولای ۲۰۲۰، یکی از کم‌نوسان‌ترین نواحی بازار در چند سال اخیر به شمار می‌رود.

این کمبود نوسان بازار با کاهش حجم تبادلات صرافی‌ها همراه شده است. از طرفی بسیاری از کوین‌ها همچنان ساکن و غیر فعال باقی‌ مانده اند و این کوین‌ها با عدم فعالیت خود به گروه‌های سنی جدید اضافه شدند و موجودی گروه‌های سنی کوین‌های پیر را به رکوردی جدید رساندند.
در این گزارش به شرح وضعیت فعلی بازار، اطمینان و انگیزه سرمایه‌گذاران و چشم‌انداز بازار در سال ۲۰۲۳ خواهیم پرداخت.

Live Workbench

بازار با کمبود حجم تبادلات مواجه است

در گزارش هفته قبل، با مشاهده تعداد تراکنش‌ها دریافتیم که میزان فعالیت کاربران در شبکه، عمدتا به دلیل توکن‌های BRC-20 به بالاترین سطح خود رسیده است؛ اما این نوع تراکنش‌ها دارای حجم قابل‌توجهی نیستند و معمولاً حدود ۰.۰۰۰۱ بیتکوین (۱۰هزار ساتوشی) را با خود حمل می‌کنند.

از طرفی اگر به حجمی که در طول سه سال گذشته در شبکه انتقال یافته است توجه کنیم، مشاهده خواهیم کرد در اوایل سال ۲۰۲۱ در تراکنش‌های روزانه حدود ۱۳.۱ میلیارد دلار در شبکه انتقال می‌یافت؛ اما با کاهش ۸۵ درصدی، در شرایط  فعلی روزانه ۱.۹ میلیارد دلار در شبکه جابه‌جا می‌شود. اگرچه در آغاز سال جاری جهشی را در حجم انتقال یافته شبکه مشاهده کردیم؛ اما حجم انتقال یافته روزانه همچنان بین ۱.۹ میلیارد و ۴.۴ میلیارد دلار حرکت می‌کند.

Live Professional Chart

از آنجایی که صرافی‌ها مکان اصلی شکل‌گیری معاملات هستند، حجم ورودی و خروجی آن‌ها، تصویری از حجم معاملات، تمایل افراد برای معامله‌گری و میزان اطمینان و آگاهی سرمایه‌گذاران ترسیم می‌کند. اکنون با مشاهده جریان ورودی و خروجی صرافی‌ها مشاهده می‌کنیم که حجم ورودی صرافی‌ها در ماه می ۲۰۲۱، روزانه ۴.۲ میلیارد دلار بوده و با کاهش ۹۱.۸ درصدی هم‌اکنون این رقم، روزانه ۳۴۳ میلیون دلار است.

Live Advanced Chart

یکی از روش‌های دیگری که برای مشاهده حجم تبادلات بازار و میزان کاربرد شبکه به کار می‌رود، بررسی حجم سود و زیان نقد شده مطلق در بازار است. از این طریق می‌توانیم میزان ورود و خروج سرمایه را به بازار بیتکوین مشاهده کنیم. طی سه سال گذشته مجموع سود و زیان نقد شده به پایین‌ترین سطح خود رسیده است. به عبارتی بسیاری از هولدرهایی که دارای سود و یا زیان قابل‌توجهی هستند، رغبتی برای عرضه دارایی‌ها و به عبارتی نقد کرد سود و زیان خود ندارند.

Live Advanced Workbench

سود و زیان بالقوه بازار

در بخش قبل مشاهده کردیم که حجم تبادلات و حجم نقد شده در بازار به پایین‌ترین سطح خود رسیده است. یکی از علت‌های آن می‌تواند این باشد که بسیاری از افراد در حال حاضر به میانگین خرید خود نزدیک هستند و تا زمانی که شاهد افزایش و یا کاهش قابل‌توجه قیمت نباشند، انگیزه‌ای برای عرضه دارایی خود نمی‌یابند. بنابراین با عدم تمایل این افراد به خرج کردن کوین‌های خود حجم بسیار کمی از کوین‌ها در بازار جابه‌جا می‌شود.

معیار Adjusted Realized Price همانند معیار اصلی Realized Price، میانگین خرید تمام افراد بازار را محاسبه می‌کند؛ اما با این تفاوت که برخلاف معیار اصلی،‌ از کوین‌هایی که دارای بیش از ۷سال سن باشند و به عبارتی بیش از ۷ سال جابه‌جا نشده باشند صرف نظر می‌شود زیرا این کوین‌ها در گردش بازار فعال نیستند و ارزشی را در شبکه جابه‌جا نمی‌کنند.

قیمت بیتکوین هم‌اکنون بالای سطح Adjusted Realized Price در قیمت ۲۵.۲ هزار دلار واقع شده است و در صورت اصلاح قیمت، به عنوان سطح روانی می‌تواند ناحیه مورد تقاضای افراد برای ورود به بازار باشد. همچنین با توجه به این معیار مشاهده می‌کنیم که در سطح فعلی قیمت، افراد دارای سود و زیان قابل توجهی برای نقد کردن نیستند.

Live Advanced Workbench

طی هفته‌های گذشته، با رسیدن قیمت به سطح ۳۰ هزار دلار معیار Adjusted MVRV به سطح ۱.۲۱ رسید. به عبارتی بازار در سطح قیمت ۳۰هزار دلار دارای ۲۱ درصد سود نقد نشده بود.

اما در حال حاضر این معیار در سطح ۱.۰۹ قرار گرفته و افراد بازار به صورت میانگین صرفا ۹ درصد سود نقد نشده در اختیار دارند. سطح فعلی معیار aMVRV با نواحی اشباع فروش در سال ۲۰۱۸، ۲۰۱۹ و کف قیمتی مارس سال ۲۰۲۰ مطابقت دارد.

Live Advanced Workbench

کوین‌های پیر همچنان خرج نمی‌شوند


بر خلاف اینکه بازار در آغاز سال جاری بسیار پرحرارت بود، اما بیتکوین‌هایی که بیش از ۱سال سن دارند، با عدم جابه‌جایی خود، به گروه‌های سنی بالاتر افزوده می‌شوند و مرتبا رکورد جدیدی را در موجودی این گروه‌ها ثبت می‌کند‌ در نمودار زیر گروه‌های سنی کوین‌های پیر را مشاهده می‌کنید.

🔴بیتکوین‌هایی که به مدت یک سال خرج نشده‌اند
🟡 بیتکوین‌هایی که به مدت ۲ سال خرج نشده‌اند
🟢 بیتکوین‌هایی که به مدت ۳ سال خرج نشده‌اند
🔵 بیتکوین‌هایی که به مدت ۵ سال خرج نشده‌اند

به طور کلی بسیاری از کوین‌ها در حال حاضر توسط سرمایه‌گذاران هولد می‌شوند و به دلیل عدم ورود این کوین‌ها به گردش بازار، حجم تبادلات شبکه با کاهش رو به‌ رو شده است.

Live Advanced Workbench

سرمایه‌گذاران بلندمدت (افرادی که بیش از ۱۵۵ روز کوین‌های خود را جابه‌جا نکرده‌اند) نیز رفتار مشابهی از خود نشان می‌دهند. موجودی این کوین‌های بلندمدت به ۱۴.۴۶ میلیون رسیده و نشان می‌دهد کوین‌هایی که در حوالی فروپاشی FTX خریداری شده‌اند، هم‌اکنون به گروه سنی سرمایه‌گذاران بلندمدت منتقل می‌شوند.

Live Professional Workbench

معیار Liveliness نسبت میان کوین‌های هولد شده و کوین‌های خرج شده را نشان می‌دهد. در حال حاضر این معیار با روند نزولی خود هم‌سطح دسامبر ۲۰۲۰، هنگام عبور قیمت از سطح ۲۰هزار دلار قرار دارد. روند نزولی این معیار به این معناست که اغلب کوین‌های بازار در گردش فعال بازار حضور ندارند و کوین‌ها غالبأ هولد می‌شوند.

Live Advanced Chart

در صورتی که به روزکوین‌های خرج‌شده ( به تعداد روزهایی که سرمایه‌گذاران کوین‌های خود را هولد می‌کنند، روز کوین گفته می‌شود) سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت توجه کنیم، مشاهده خواهیم کرد که این دسته از سرمایه‌گذاران نیز عرضه دارایی‌های خود را کاهش داده‌اند.
این رفتار سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت به این معناست که در سطح فعلی قیمت، عموما تمایلی به خرج کردن کوین‌های خود ندارند و با رشد و ریزش قابل‌توجه قیمت برای عرضه دارایی خود انگیزه پیدا می‌کنند.

به طور کلی اگر از زاویه هولدرها به بازار نگاه کنیم، سرمایه‌گذاران هنوز علت محکمی برای خرج کردن کوین‌های خود نیافته‌اند.

Live Advanced Workbench

هولدرهای چرخه قبل همچنان مصمم هستند


اگر به حجم ثروت گروه‌های سنی مختلف هولدرهای بیتکوین توجه کنیم، مشاهده می‌کنیم که از محدوده کف چرخه ماه نوامبر سال گذشته، ثروت کوین‌های ۲ تا ۳ ساله از ۳.۱ درصد به ۲۷.۷ درصد افزایش یافته است؛ زیرا بسیاری از کوین‌هایی که پس از می ۲۰۲۱ از قیمت ۵۶ هزار دلار تا ۲۹ هزار دلار خریداری شده و تا کنون خرج نشد‌ه‌اند، به گروه سنی ۲ سال ملحق شده‌اند و به همین جهت ثروت بیشتری در اختیار این گروه قرار دارد.

نمودار زیر نشان می‌دهد که سهم هر کدام از گروه‌های سنی مختلف بیتکوین از ثروت شبکه، چه میزان تغییر یافته است.

🟢ثروت کوین های ۲ تا ۳ ساله: از  ۳.۱ درصد تا ۲۷.۷ درصد افزایش داشته است.
🟡ثروت کوین‌های ۱ تا ۲ ساله: از ۴۳.۵ درصد تا ۲۸.۳ درصد کاهش داشته است.
🟠ثروت کوین‌های ۶ ماه تا ۱ ساله: از ۲۵.۵ درصد تا ۱۰.۶ درصد کاهش داشته است.

در صورتی که بخواهیم میزان ثروت سرمایه‌گذاران ۶ ماه تا ۲ ساله را با میزان ثروت سرمایه‌گذاران بالای ۲ سال مقایسه کنیم، از معیار RHODL استفاده می‌کنیم. با کمک این نمودار ثروت سرمایه‌گذارانی که بیش از یک چرخه بیتکوین‌های خود را هولد کرده‌اند نسبت به سرمایه‌گذارانی که در طول یک چرخه هولدر بوده‌اند، مشخص می‌شود.

در حال حاضر این معیار طی چند هفته اخیر روندی صعودی پیدا کرده و این جهش روند به این معناست که هولدرهای چرخه ۲۰۲۱-۲۰۲۲ به دلیل عدم جابه‌جایی، به گروه هولدرهای قدیمی‌تر ملحق می‌شوند. با توجه به اینکه بازار شاهد فراز و نشیب‌های بسیاری در این محدوده بوده، می‌توانیم این حرکت را اینگونه تعبیر کنیم که قشر هولدر بیتکوین، انگیزه بسیاری برای هولد دارایی خود دارد.

Live Professional Workbench

مرور هفته

داده‌های درون‌شبکه این امکان را برای ما فراهم کرده‌‌اند تا رفتار هولدرهای بازار را از زوایای متفاوت بررسی کنیم؛ به عبارتی این هولدرها چه زمانی به هولد دارایی خود تمایل دارند و چه زمانی در حال عرضه دارایی خود هستند.

از طرفی باید در نظر داشت که حجم تبادلات شبکه بسیار پایین است و از آنجایی که تراکنش‌های مرتبط با توکن‌های BRC-20 ارزش بسیار اندکی را در شبکه جابه‌جا می‌کنند، این کاهش حجم تبادلات شبکه می‌تواند نشان‌دهنده کمبود تقاضا و همچنین اراده محکم هولدرهای بیتکوین باشد.

در سال پر فراز و نشیب ۲۰۲۲، سرمایه‌گذاران پیر دلایل بسیاری برای خروج از بازار داشته‌اند؛ با این حال طی این گزارش مشاهده کردیم که در این هیاهو بسیاری از کوین‌ها ساکن و غیرفعال باقی‌ مانده و به گروه‌های سنی بالاتر ملحق شده‌اند. به نظر می‌رسد این افراد برای عرضه دارایی‌های خود منتظر رشد بیشتر قیمت‌ هستند.


· ما را در توییتر دنبال کنید.

· به کانال تلگرامی ما بپیوندید.

· برای تحلیل و گفتگو بیشتر به فروم گلسنود مراجعه کنید.

· برای مشاهده معیارهای on-chain، به استودیو گلسنود مراجعه کنید.

· برای دریافت پیام‌های هشدار خودکار از طرف معیارهای on-chain و فعالیت‌ صرافی ها، به صفحه توییتر پیام‌های هشدار مراجعه کنید.

نکته: این هفته‌نامه قصد هیچ نوع توصیه مالی و سرمایه‌گذاری ندارد و تمامی این داده‌ها صرفاً به جهت اطلاع‌رسانی منتشر شده است. بهتر است هیچ نوع تصمیم مالی از این اطلاعات اخذ نشود و مسئولیت تمام تصمیمات مالی شما صرفاً به عهده شخص شماست.