خروج توریست ها از بازار بیتکوین

ماه ژوئن با 37.9 درصد سقوط قیمت، یکی از بدترین ماه هایی بود که بیتکوین تا کنون تجربه کرده است. بسیاری از تماشاگران از بازی بیتکوین خارج شدند و تنها هولدرهای مصمم به عنوان آخرین سنگر دفاعی بیتکوین باقی مانده اند.

خروج توریست ها از بازار بیتکوین

در پایان نیمه‌ اول سال ۲۰۲۲، بیتکوین با ۳۷ درصد افت قیمت در طول یک ماه، یکی از بدترین عملکردهای ماهانه را داشت. اگر بخواهیم این مقدار افت قیمت را با موردی مشابه مقایسه کنیم، این ماه صرفاً با فاز خرسی ۲۰۱۱ قابل مقایسه است؛ زیرا بیتکوین در آن بازه زمانی بدترین عملکرد ماهانه خود را در طول تاریخ ثبت کرده است و نکته جالب توجه این است که قیمت بیتکوین در سال ۲۰۱۱ حتی  به ۱۰ دلار نمی رسید.

پس از ضررهای پی‌درپی که سرمایه‌گذاران در یک ماه اخیر متحمل شدند، بازار حوالی ۲۰ هزار دلار ، نواحی ATH قبلی، روندی خنثی خود را حفظ کرد. کندل قیمتی در آغاز این هفته در قیمت ۲۱,۴۷۱ باز شد، در اواسط هفته تا قیمت ۱۸,۷۴۱ کاهش داشت و سپس در قیمت ۱۹,۱۳۹ بسته شد.

نرخ تورمی که آمریکا برای ماه ژوئن اعلام کرده همچنان بالاست و بحران اقتصادی در چند قدمی ما قرار دارد. با توجه به چنین شرایطی سرمایه‌گذاران هیچ‌گونه خطری نمی‌پذیرند و از معاملات پرریسک اجتناب می‌کنند.
تاثیر این موارد را به وضوح می‌توان در میزان فعالیت شبکه بیتکوین مشاهده کرد؛ زیرا در چند هفته اخیر میزان فعالیت کاربران نسبت به گذشته افت کرده است. اکنون شبکه همان‌ میزان فعالیت دارد که در عمیق‌ترین فاز خرسی ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ فعالیت داشته است؛ بنابراین می‌توان گفت افرادی که با دیدگاه کوتاه‌مدت وارد بازار شدند و اعتماد و دانش کافی نسبت به بیتکوین ندارند، صحنه بازار را خالی کرده‌اند.

فعالیتی که اکنون در شبکه مشاهده می شود، صرفاً متعلق به سرمایه‌گذارانی است که به بیتکوین ایمان دارند، حتی در این شرایط به انباشت خود ادامه می‌دهند و  بیتکوین های خود را در کیف پول شخصی خود نگه داری می کنند.
حجم سنگینی از موجودی صرافی ها خارج شده که  نمونه های مشابه آن را در گذشته بیتکوین مشاهده خواهیم کرد. گروه میگوها و نهنگ‌ها با حداکثر توان به موجودی خود اضافه می‌کنند.
در چنین شرایط پیچیده‌ای که دو نیرو در جهت مخالف هم بازار را هدایت می‌کنند، به فعالیت‌ها و روندهای مهم شبکه می پردازیم و خواهیم دید که موجودی بیتکوین به کدام سمت حرکت می کند.

Live Chart

توریست‌ها از بازار خارج می‌شوند

یکی از مهم‌ترین روش‌های تحلیل بیتکوین، ارزیابی فعالیت کاربران شبکه است. این نوع تحلیل نشان می‌دهد که فعالیت کاربران نسبت به یکدیگر به چه میزان است و رفتار کلان شبکه چه مقدار تغییر یافته است.

فعالیت شبکه زمانی افزایش پیدا می‌کند که کاربران جدید به شبکه هجوم آورده و به معاملات پرخطر روی بیاورند. این حالت معمولاً در بازار گاوی رخ می‌دهد ( به رنگ سبز).

فعالیت شبکه زمانی ضعیف است که تقاضا برای ورود به شبکه پایین باشد و بازار برای افراد تازه وارد جذاب نباشد. این حالت معمولاً در بازار خرسی رخ می‌دهد( به رنگ قرمز)

در ادامه خواهیم دید که تمام معیارهای مربوط به فعالیت شبکه به پایین‌ترین نواحی خود در بازار خرسی نزدیک می‌شوند و بازار تقریباً تمام افراد موقت و تازه‌وارد را از شبکه بیتکوین خارج کرده است.

به عنوان مثال، تعداد آدرس‌های فعال شبکه در ماه نوامبر روزانه یک میلیون بوده است اما اکنون با کاهش ۱۳ درصدی، روزانه به حدود ۸۷۰ هزار آدرس فعال رسیده است. بنابراین تعداد کابران جدید بسیار اندک است و‌ حتی ادامه فعالیت کاربران فعلی شبکه نیز مشکل به نظر می‌رسد.

Live Chart

نسخه پیشرفته‌تر این معیار ، تعداد دسته-آدرس‌های فعال است. این معیار با استفاده از الگوریتم خوشه‌بندی، آدرس‌های مرتبط به یک نهاد را شناسایی و سپس در یک دسته‌بندی مشخص قرار می‌دهد. این معیار میزان کاربران فعال شبکه را دقیق‌تر نشان می‌دهد.

تعداد دسته-آدرس‌های فعال پس از ATH نوامبر، اندکی افزایش یافت؛ زیرا به گمان این بازیگران، قیمت به صعود خود ادامه خواهد داد. اما اکنون این دسته-آدرس‌ها انتظاری برای صعود قیمت ندارند و به همین جهت قیمت در روندی نزولی قرار گرفته است. در حال حاضر روزانه حدود ۲۴۴ هزار دسته-آدرس، فعال هستند. طبق روال بازار خرسی، این تعداد دسته-آدرس به کانال نزولی رسم‌شده در نمودار زیر رسیده است (به رنگ قرمز).

اطمینان خاطر هولدرها در این معیار بسیار مشهودتر است؛ زیرا تعداد دسته-آدرس‌های فعال هم اکنون روندی خنثی دارد و نشان می‌دهد که این دسته از کاربران اعتماد بیشتری به بیتکوین دارند.

Live Chart

معیار  Entities Net growth اختلاف میان تعداد دسته-آدرس‌های جدید و دسته-آدرس‌های غیر فعال را نشان می‌دهد. در نمودار زیر میزان رشد آدرس‌های جدید بسیار کاهش پیدا کرده است. به غیر از دو مورد بسیار مهم مانند سقوط LUNA و فشار فروش در اواخر ماه ژوئن، تعداد قابل توجهی دسته-آدرس وارد بازار نشده است.
اخیرا میزان رشد کاربران جدید تا ۷ هزار دسته-آدرس کاهش پیدا کرده است که این تعداد مشابه بدترین مراحل بازار خرسی ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ است.

Live Chart

استقامت هولدرها

تعداد تراکنش‌های انجام شده شبکه، بسیار واضح تر نشان می‌دهد که کاربران چه مقدار تقاضا برای انجام تراکنش و فعالیت در شبکه  دارند. بررسی تعداد تراکنش‌های شبکه به دو دلیل با بررسی تعداد آدرس‌های / دسته-آدرس‌های فعال متفاوت است:

· محدودیت فضای بلاک‌ها، باعث ایجاد محدودیت ظرفیت حجم تراکنش قابل انجام در یک بلاک می‌شود. در این میان کاربران شبکه برای کسب اولویت به این ظرفیت محدود در هر بلاک بایدFee بیشتری پرداخت کنند. در نتیجه اندازه Fee تراکنش نشانه‌ای برای میزان تقاضا موجود برای این فضای محدود می‌باشد که در حال حاضر در سطوح پایینی نسبت به گذشته خود قرار دارد.

  • فناوری‌های جدیدی مانند   Batching   (یک دسته کردن تراکنش‌ها) و  Segwit (آپگریدی برای کاهش سایز تراکنش ها) موجب بهینه و کارآمد تر شدن تراکنش‌ها شده‌اند و از سال ۲۰۲۰ بسیار مورد استفاده قرار گرفتند.

همانطور که در نمودار زیر مشاهده می‌کنید، در اواخر بازار گاوی ژانویه ۲۰۱۸ و سپس می ۲۰۲۱، تعداد تراکنش‌ها ناگهان سقوط کرد. پس از گذشت چند ماه، تقاضا برای انجام تراکنش روی شبکه در فاز خرسی ثبات پیدا کرد. این روند نشان می‌دهد که کاربران تقاضای بسیاری برای انجام تراکنش روی شبکه ندارند، اما از طرف دیگر اطمینان و ثبات هولدرهایی را نشان می‌دهد که با وجود ضعف قیمت، همچنان محکم ایستاده‌اند.

Live Chart

برای تأیید این نکته می‌بینیم که تعداد آدرس‌هایی که دارای حداقل موجودی هستند همچنان به رشد خود ادامه می‌دهد و اخیراً با تعداد ۴۲.۲ میلیون آدرس به ATH خود رسیده است. به نظر می‌رسد فاز تسلیم اخیر بازار تأثیر بسیار کمی بر این آدرس‌ها داشته است.

آدرس‌های بیتکوین (کیف پول‌ها) معمولاً در اوایل فاز خرسی و سقوط ناگهانی قیمت، توسط کاربران تخلیه می‌شوند زیرا سرمایه‌گذاران سریعاً تمام بیتکوین‌های خود را می‌فروشند.

· از ژانویه تا مارس ۲۰۱۸، فاز خرسی با تخلیه شدن حدود ۷ میلیون آدرس آغاز شد. این تعداد آدرس حدود ۲۴.۴ درصد تمام آدرس‌های موجودی بیتکوین در آن بازه زمانی بود. این تعداد از سنگین‌ترین تخلیه آدرس‌ها در کل تاریخ بیتکوین بود.

· از آوریل تا می ۲۰۲۱، هنگامی که ماینرها به مکان‌های جدید مهاجرت می‌کردند، یک میلیون آدرس معادل ۲.۸ درصد آدرس‌های موجود آن زمان خالی شد، اما نسبت به سال ۲۰۱۸ واکنش کمتری به اتفاقات فاندامنتال نشان داد.

· در ماه می ۲۰۲۲، ۴۳۰ هزار آدرس، معادل ۱ درصد تعداد آدرس‌ها تخلیه شدند. با وجود اینکه قیمت نسبت به ۲۰۱۸ سقوط شدیدتری را تجربه کرد،اما با این حال تعداد آدرس‌های تخلیه شده نسبت به آن سال بسیار کمتر بود.

از سال ۲۰۱۸ به بعد ، تعداد آدرس‌های خالی شده به مراتب بسیار کمتر شد. این نکته می‌تواند به این معنا باشد که اطمینان اغلب کاربران نسبت به بیتکوین افزایش یافته است تا تحت هر شرایطی بیتکوین‌های خود را هولد کنند و آنها را نفروشند.

Live Chart

با بررسی تمام شواهد، میزان فعالیت در شبکه بیتکوین نسبت به گذشته بسیار کمتر شده است و مانند بازار خرسی رفتار می‌کند‌. تقریباً تمام سرمایه‌گذاران موقت بازار تسلیم شده و در دوازده ماه گذشته شبکه را ترک کردند. تنها هولدرهایی که اطمینان خاطر بالایی نسبت به بیتکوین دارند،در شبکه باقی ماندند. تقاضا برای فعالیت در شبکه در حال افزایش است؛ بنابراین قیمت تا زمانی که هولدرها کف قیمتی مناسبی پیدا کنند، به اصلاح خود ادامه خواهد داد.

  واگرایی میان تراکنش های واریزی و برداشتی

صرافی ها از ارکان اصلی بازار بیتکوین هستند و روزانه میلیون‌ها تا میلیاردها دلار در شبکه جابه جا می‌کنند. تعداد واریزی ها و برداشت های صرافی بسیار با حرکات قیمتی هماهنگ است.

معمولاً روند تعداد تراکنش‌‌های واریزی و برداشت صرافی، هر دو هماهنگ با قیمت حرکت می‌کنند. در اوج تقاضای بازار گاوی، اوج می‌گیرند و در سقوط بازار خرسی، افت می‌کنند‌. معمولاً  تعداد تراکنش‌های برداشتی از صرافی (سبز) نسبت به تعداد تراکنش‌های واریزی‌ها کمتر است؛ زیرا در دو سال اخیر صرافی ها با استفاده از Batching چندین تراکنش برداشتی مشتریان خود را در یک گروه دسته ‌بندی می‌کنند و همه این تراکنش‌ها  در قالب یک تراکنش انجام می‌دهند. اما از طرف دیگر تراکنش‌های واریزی به صورت تک به تک به صرافی انجام می‌شود.

در هفته‌های اخیر، چندین سیستم وام‌دهی اجازه واریز و یا برداشت موجودی از سرویس‌های خود را از کاربران سلب کردند؛ به همین جهت افراد بازار به اهمیت نگه‌داری بیتکوین توسط خود سرمایه گذار پی بردند. این مورد می‌تواند یکی از دلایلی باشد که تعداد تراکنش‌های برداشتی کاربران از صرافی بسیار افزایش پیدا کرده و تعداد تراکنش‌های واریزی کاهش پیدا کرده است.
همانطور که در نمودار مشاهده می‌کنید، میان روند برداشتی  و واریزی صرافی ها واگرایی شکل گرفته که در ۵ سال اخیر تنها شاهد چند نمونه مشابه آن بوده‌ایم.

Live Chart

در نمودار زیر می‌توانیم مشاهده کنیم که چند درصد از تراکنش‌های تمام شبکه مربوط به صرافی ها هستند. با کمک این معیار می‌توان دریافت که میزان فعالیت سرمایه‌گذاران در طول زمان چه فراز و نشیب‌هایی را تجربه کرده است.

بلافاصله پس از قله قیمتی ۲۰۱۷ و ۲۰۲۱، میزان تراکنش‌ صرافی‌ها به اوج خود رسید. در این دو بازه زمانی ۸۰ تا ۹۴ درصد تراکنش‌هاٰٰٰ، مربوط به صرافی ها بودند. این میزان تراکنش بیانگر این نکته است که خریداران تازه وارد درست قبل از سقوط قیمت، در سقف قیمتی وارد بازار شده و پس از سقوط قیمت بلافاصله از شبکه خارج شدند.

از ماه می ۲۰۲۱، میزان تراکنش‌های هیجان‌زده  صرافی‌ها کاهش پیدا کرده و فعلاً حدود ۵۰ درصد تراکنش‌ها مربوط به صرافی‌ها هستند. طبق این تحلیل نیز هولدرها مسلط به بازار هستند.

Live Chart

موجودی بیتکوین صرافی‌ها به طور کلی در روندی نزولی قرار دارد و به تدریج به  میزان موجودی جولای ۲۰۱۸ نزدیک می‌شود. از مارس ۲۰۲۰، حدود ۷۵۰ هزار بیتکوین از صرافی‌ها خارج شده است. همچنین تنها در سه ماه اخیر تعداد ۱۴۲.۵ هزار بیتکوین معادل ۱۸.۸ درصد تمام موجودی از صرافی خارج شد.

بسیار جالب و قابل توجه است که با وجود ضعف قیمت در شرایط کنونی بازار، باز هم این حجم از بیتکوین از صرافی ها خارج می‌شود. در قسمت‌های بعد جریانات ورودی و خروجی از صرافی ها را بررسی خواهیم کرد.

Live Chart

،با کمک نمودار زیر می‌توانیم ببینیم که موجودی هر صرافی چه مقدار تغییر پیدا کرده است. با مشاهده نمودا‌ر واگرایی قابل توجهی در موجودی صرافی ‌های Binance و Coinbase مشاهده می‌شود:

· در دو سال اخیر از صرافیCoinbase،  حدود ۴۵۰ هزار بیتکوین خارج شده و در یک سال اخیر به صورت پله‌ای و پیوسته ۱۰ تا ۳۰ هزار بیتکوین ازاین صرافی خارج شده است. این بیتکوین‌ها به آدرس‌های جدید منتقل شدند که به نظر می‌رسد به صرافی Coinbase ارتباطی نداشته باشند‌‌. این آدرس‌ها احتمالاً مربوط به حضانت‌ دارانی باشند که به دلیل موجودی قابل توجه موسسات مالی بزرگ، خدماتی به این سرمایه‌گذاران ارائه می‌دهند.

· در همین بازه زمانی، حدود ۳۰۰ هزار بیتکوین به صرافی Binance افزوده شده است. در نتیجه میان دیگر صرافی‌ها، هم‌اکنون Binance بیشترین موجودی را در اختیار دارد که این هفته TXMC نیز در یک توییت به آن اشاره کرد.

با وجود اینکه قیمت عملکرد خوبی در این ماه نداشت، اما از موجودی مجموع صرافی‌ها حدود ۱۵۰ هزار بیتکوین خارج شده است. به عبارتی حدود ۵ تا ۶ درصد تمام موجودی صرافی‌ها در ماه ژوئن از آن‌ها کاسته شد.
این میزان خارج شدن بیتکوین دقیقاً نقطه مقابل تعداد بیتکوین‌هایی است که در ماه می تا ژوئن ۲۰۲۱ به صرافی‌ها منتقل شدند.

Live Chart

بیتکوین های خارج شده به کجا منتقل شدند؟

نمودار زیر نشان می‌دهد که چه مقدار از موجودی غیرنقد بیتکوین ( موجودی آدرس‌هایی که کمترین میزان تراکنش را انجام داده‌اند) چه میزان کاسته و یا به آن افزوده شده است. در ماه جولای ،۲۲۳ هزار بیتکوین به موجودی غیر نقد اضافه شده که به عبارتی دیگر این تعداد بیتکوین از بازار خارج می‌شوند و به آدرس‌هایی منتقل می‌شوند که تا کنون بیتکوینی خرج نکرده‌اند و یا بسیار کم خرج کرده اند. خروج این مقدار بیتکوین غیر نقد از بازار، از ماه ژوئن ۲۰۱۷ بی سابقه بوده است.
از طرف دیگر دقیقاً در نقطه مقابل می ۲۰۲۱ و بازه زمانی سقوط LUNA قرار دارد که در هر دو مور با کاهش موجودی غیرنقد، بازار سقوط قیمت ناگهانی را تجربه کرد.

از طرفی موجودی صرافی‌ها تخلیه می‌شوند و از طرف دیگر نهنگ‌ها، بزرگترین گروه سرمایه‌گذاران ( با بیش از ۱۰ هزار بیتکوین) و میگوها،کوچک‌ترین گروه سرمایه‌گذاران ( دارای کمتر از یک بیتکوین) بدون توقف به انباشت خود ادامه می‌دهند. نمودار زیر نشان می‌دهد که هردو گروه از اواسط ماه می شدیدترین میزان انباشت را داشتند و به طور پیوسته موجودی بیتکوین خود را افزایش دادند.

گروه‌هایی که بین ۱۰ تا ۱۰ هزار بیتکوین دارند، رفتار بسیار خنثایی از خود نشان می‌دهند و تغییری در میزان موجودی آن‌ها مشاهده نمی‌شود.

با بررسی دقیق‌تر گروه میگوها خواهیم دید که این گروه ماهانه ۶۰.۴۶ هزار بیتکوین، معادل ۰.۳۲ درصد موجودی در گردش، به موجودی خود می‌افزاید؛ به صورتی که در تمام تاریخ بیتکوین اینگونه انباشت نکرده‌اند. بالاترین شدت انباشت میگوها در ATH دسامبر ۲۰۱۷، زمانی رخ داد که قیمت در سطح ۲۰ هزار دلار فعلی حرکت می‌کرد. اکنون انباشت میگوها از آن مقدار فراتر رفته است.

بنابراین قیمت ۲۰ هزار دلار برای میگوها بسیار جذاب است اما با این تفاوت که این دفعه بازار در جهت مخالف ATH  سال ۲۰۱۷ حرکت می‌کند.

Live Chart

نمودار زیر به طور خالص حجم بیتکوین‌هایی که را نشان می‌دهد که نهنگ‌ها به صرافی واریز کرده و یا از آن خارج کرده‌اند. به طور کلی در این نمودار نهنگ‌ها دسته آدرس‌هایی هستند که بیش از یک هزار بیتکوین دارند( به غیر از ماینرها و صرافی‌ها).

تاکنون در طول تاریخ بیتکوین، نهنگ‌ها به طور خالص ۸.۶۹ میلیون بیتکوین از صرافی‌ها خارج کرده‌اند و این گروه هماهنگ با حرکت قیمت بازار انباشت و یا بیتکوین‌های خود را خرج می‌کنند. از آوریل ۲۰۲۲ نهنگ‌ها بیشتر تمایل داشتند بیتکوین‌های خود را از صرافی خارج کنند و اکنون ماهانه ۱۴۰ هزار بیتکوین از صرافی برداشت می‌کنند. نهنگ‌ها در ماه ژانویه ۲۰۲۱ بیشترین میزان را از صرافی خارج کردند و خروجی بیتکوین در یک ماه اخیر بسیار به میزان خروجی در ژانویه ۲۰۲۱ نزدیک شده است.

Live Chart

نتیجه‌گیری
ماه ژوئن با ۳۷.۹ درصد سقوط قیمت، یکی از بدترین ماه‌هایی است که بیتکوین تا به حال تجربه کرده است. بسیاری از تماشاگران از بازی بیتکوین خارج شدند و تنها هولدرهای مصمم به عنوان آخرین سنگر دفاعی بیتکوین باقی مانده اند.
میزان فعالیت در شبکه بیتکوین کاملاً رفتار فاز خرسی را از خود نشان می‌دهد. با مشاهده فعالیت کاربران مختلف شبکه می‌توان دریافت که بسیاری از افراد با دیدگاه موقت بازار را ترک کرده‌اند و برای انجام تراکنش بیتکوین تقاضای بسیار کمی وجود دارد.

از طرف دیگر ، چندین واگرایی قابل توجه در شبکه بیتکوین شکل گرفته است. برخلاف عملکرد بسیار ضعیف امسال، به خصوص یک ماه اخیر، هولدرهای ثابت‌قدم و مطمئن صحنه را خالی نکرده‌اند.

بسیاری از سرمایه‌گذاران بیتکوین‌های خود را از صرافی ها خارج می‌کنند زیرا شاهد توقف عملیات برداشت و واریز برخی سیستم‌های مالی بوده‌اند و اکنون به اهمیت حفاظت از بیتکوین‌های خود بیشتر پی برده‌اند. اغلب بیتکوین‌های خارج شده از صرافی‌ها به آدرس‌هایی منتقل شده‌اند که تاکنون بیتکوین هایشان را خرج نکرده‌اند.
همچنین میزان بیتکوینی که گروه سرمایه‌گذاری میگوها و نهنگ‌ها از صرافی خارج کرده و به موجودی خود اضافه می‌کنند، به شدیدترین میزان خود در کل تاریخ بیتکوین رسیده است.
با تمام فراز و نشیب های بازار، هولدرهای وفادار به عنوان آخرین سنگر دفاعی هنوز ایمان خود را نسبت به بیتکوین از دست نداده اند.

بروزرسانی محصولات

برای مشاهده بروزرسانی تمام محصولات اعم از اصلاحات و بروزرسانی دستی معیارها و داده‌ها می‌توانید به این قسمت (Changelog) مراجعه کنید.

·       ما را در توییتر دنبال کنید.

·       به کانال تلگرامی ما بپیوندید.

·       برای تحلیل و گفتگو بیشتر به فروم گلسنود مراجعه کنید.

·       برای مشاهده معیارهای on-chain، به استودیو گلسنود مراجعه کنید.

·       برای دریافت پیام‌های هشدار خودکار از طرف معیارهای on-chain و فعالیت‌ صرافی ها، به صفحه توییتر پیام‌های هشدار مراجعه کنید.

نکته: این هفته‌نامه قصد هیچ نوع توصیه مالی و سرمایه‌گذاری ندارد و تمامی این داده‌ها صرفاً به جهت اطلاع‌رسانی شما منتشر شده است. بهتر است هیچ نوع تصمیم مالی از این اطلاعات اخذ نشود و مسئولیت تمام تصمیمات مالی شما صرفاً به عهده شخص شماست.