Profesjonalizacja handlu NFT

Profesjonalizacja handlu NFT

Mimo, że amerykańskie organy regulacyjne celują w scentralizowane giełdy, rynki kryptograficzne wydają się być tym niewzruszone i zdeterminowane, aby kontynuować trend wzrostowy. Po nieznacznej utracie notowań przez większą część zeszłego tygodnia, ceny ETH skonsolidowały się w weekend na poziomie około 1650$, przekraczając poziomy sprzed upadku FTX.

W tym wydaniu newslettera przyjrzymy się ponownemu zainteresowaniu przestrzenią NFT, napędzanemu najnowszymi wydarzeniami związanymi z nadchodzącym marketplacem i agregatorem NFT - Blur, w kontekście jego wyzwania dla lidera branży OpenSea. Przeanalizujemy wpływ airdropa Blur na dominację rynkową OpenSea i oceniamy trwałość pozyskania użytkowników platformy Blur. Rozważymy również, czy strategia Blur i skupienie się na profesjonalnych traderach może potencjalnie spowodować zmianę paradygmatu dla branży NFT. Ponadto ocenimy, w jakim stopniu ponowne zainteresowanie NFT sprzyja aktywności sieciowej Ethereum i czy jest wystarczająco silne, aby wznowić adopcję


🪟 Wszystkie wykresy omówione w tym raporcie znajdziesz w Panelu Cotygodniowej Analizy On-Chain

🔔 Pomysły na alert prezentowane w tej edycji można ustawić w Glassnode Studio.

🏴‍☠️ Newsletter Cotygodniowej Analizy Danych On-chain jest tłumaczony na hiszpański, włoski, chiński, japoński, turecki, francuski, portugalski, perski, arabski, wietnamski i grecki.

📽️ Odwiedź i zasubskrybuj nasz kanał YouTube lub odwiedź nasz portal wideo, aby uzyskać więcej treści wideo i samouczków dotyczących wskaźników.


Rynki niewzruszone przez regulatorów

Po upadku FTX amerykańskie organy regulacyjne zwiększyły kontrolę giełd kryptowalut. 8 lutego amerykańska giełda Kraken osiągnęła porozumienie z SEC w sprawie swojej usługi staking-as-a-service. W rezultacie giełda natychmiast zawiesiła możliwość stakingu dla obywateli USA.

Wkrótce potem, 13 lutego, emitent stablecoinów, Paxos, zadeklarował, że 21 lutego wstrzyma mint BUSD w związku z presją ze strony Departamentu Usług Finansowych Stanu Nowy Jork. Posiadacze BUSD szybko zareagowali, przechodząc na inne stablecoiny, z wyraźną preferencją USDT. Od 8 lutego BUSD spadł o ponad 31,2%, odnotowując ponad 5,052 mld USD odkupień.

Zaawansowany wykres interaktywny

Przed wspomnianym ogłoszeniem Paxos, BUSD osiągnął 11% dominację na rynku stablecoinów wartym 136 miliardów dolarów. Od tego czasu Tether zyskał we względnej dominacji podaży, osiągając obecnie 54% udziału w rynku. Pomimo ostatnich wydarzeń, DAI nadal nie zdobyło znaczącego udziału w rynku ani nie było w stanie skutecznie promować się jako preferowana zdecentralizowana i odporna na cenzurę alternatywa.

Zaawansowany wykres interaktywny

Ceny gazu ponownie rosną

Średnie transakcyjne ceny gazu były niezmiennie niskie w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy i wahały się od 10 do 20 Gwei. Przekłada się to na średnio 0,50$ za standardową transakcję i około 2,00$ za interakcję z inteligentnym kontraktem, co stanowi ułamek trzycyfrowych liczb, które widzieliśmy podczas poprzedniego cyklu hossy. Niskie koszty gazu wskazują na niskie zapotrzebowanie na przestrzeń blokową, a co za tym idzie niewielkie wykorzystanie aplikacji Ethereum, co jest typowe podczas bessy.

Od początku tego roku obserwujemy jednak stopniowy, ale systematyczny wzrost kosztów gazu. Ceny gazu wynoszą obecnie 38 Gwei, przekraczając skoki kosztów gazu, które obserwowaliśmy podczas bessy w przypadku wydarzeń takich jak upadek FTX i paniczne wypłaty z Binance. Rosnący charakter zapotrzebowania na gaz sugeruje, wczesne oznaki odradzania aktywności sieciowej.

Wykres interaktywny

Odradza się zainteresowanie NFT

Po bliższym przyjrzeniu się zużyciu gazu według poszczególnych typów transakcji możemy stwierdzić, że głównym źródłem tej rosnącej aktywności sieciowej jest rynek NFT, który ponownie wykazuje oznaki wzrostu.

Po gwałtownym spadku aktywności użytkowników w miarę zbliżania się do końcówki 2022 roku, całkowite zużycie gazu w transakcjach NFT wzrosło obecnie o 97% przez dwa kolejne miesiące. Sugeruje to, że aktywność wokół NFT zbliża się do poziomów obserwowanych podczas boomu NFT.

Aby uzyskać szczegółowe wyjaśnienie, dlaczego preferujemy ilościowe zużycie gazu jako narzędzie pomiaru aktywności sieci, patrz: Krótka historia uniwersum Ethereum.

Chociaż ten początkowy wzrost zainteresowania NFT przypisuje się wprowadzaniu nowych kolekcji przez największych graczy w branży, takich jak Yuga Labs, Doodles i Moonbirds, głębsza analiza pokazuje, że popyt na gaz w ciągu ostatnich dwóch tygodni był napędzany głównie przez wydarzenia wokół airdropu Blur.

Zaawansowany wykres interaktywny

Blur ściga OpenSea

Uruchomiony w październiku 2022 roku Blur, rynek i agregator NFT, szybko zyskał popularność i od tego czasu depcze po piętach liderowi branży OpenSea. Na dzień dzisiejszy Blur odpowiada za 78% udziałów w rynkowym wolumenie transferów NFT, wyprzedzając OpenSea po swoim airdropie 14 lutego. Blur ma być profesjonalną platformą tradingową NFT, oferującą model zerowej opłaty transakcyjnej i opcjonalne tantiem (royalty).

Mimo, że token stracił około 13% wartości w ciągu ostatniego tygodnia, airdrop przyciągnął nowe zainteresowanie początkującym rywalem. W rezultacie rynkowy udział Blur wzrósł o 34%, zmniejszając udział OpenSea z 36% do 15%. Próbując przeciwstawić się nowicjuszowi, OpenSea wykonało śmiały krok w restrukturyzacji swojego modelu opłat i zasad, jednak nadal nie było w stanie utrzymać swojego rynkowego udziału:

Ograniczony wpływ odpowiedzi OpenSea można przypisać różnicom w bazach użytkowników dwóch platform. OpenSea od dawna przyciąga twórców i kolekcjonerów, podczas gdy Blur jest skierowany do profesjonalnych traderów. Dzięki nagrodom w postaci ich tokenów, Blur z powodzeniem zwiększył głębokość rynku na swojej platformie, zachęcając użytkowników do składania ofert, a ich ostatecznym celem jest zwiększenie częstotliwości sprzedaży NFT oraz poprawa doświadczenia w zakresie handlu NFT i płynności.

Ze względu na wyjątkowość NFT ocenianie ilościowe ich płynności bazując wyłącznie na wolumenie obrotu w stosunku do całkowitej liczby aktywów może być mylące. Dlatego badanie dziennej częstotliwości sprzedaży na unikalnego użytkownika może zapewnić dokładniejszy pomiar wskaźnika obrotów. W przypadku aktywów niewymiennych ostatecznie opisuje to tempo, w jakim poszczególni sprzedawcy znajdują nabywców, którzy są chętni do zakupu dowolnych NFT z kolekcji, i po jakiej cenie.

Pod tym względem Blur wyraźnie prowadzi w wyścigu z 4 lub 5 transakcjami na użytkownika dziennie, podczas gdy OpenSea odnotowuje średnio dwie transakcje dziennie na użytkownika. Wyższa częstotliwość sprzedaży może wywołać efekt koła zamachowego, ponieważ więcej sprzedawców NFT może poczuć się pewniej wystawiając swoje tokeny na platformie Blur, tworząc większą ofertę, która z kolei przyciągie więcej kupujących.

Chociaż decyzja OpenSea o obniżeniu opłat i tantiem (royalty) była odpowiedzią na presję ze strony jej konkurentów, mogła doprowadzić do zmiany paradygmatu na rynku NFT. Gdy dwa główne marketplace’y przesuwają swoją wagę z twórców i kolekcjonerów na treaderów, tworzenie wartości dla NFT może również ulec zmianie, potencjalnie zmieniając tokeny kolekcjonerskie w nową iterację klasy aktywów.

Ponieważ NFT historycznie czerpały swoją wartość z bardziej subiektywnych kryteriów, takich jak cechy, rzadkość i społeczność, ustalanie cen było trudne i często miała na nie wpływ manipulacja na rynku. Animator rynku i wyższa częstotliwość transakcji NFT mogą zwiększyć efektywność rynku i pozwolić na obrót NFT bliżej ich postrzeganej wartości.

Spojrzenie na wielkość sprzedaży na obu marketplace’ach wskazuje, że podejście Blur tworzy również bardziej dochodowe środowisko sprzedaży, przy wielkości sprzedaży w zakresie od 0,3 do 1,3 ETH. Dla porównania sprzedaż na OpenSea od wielu miesięcy utrzymuje się na stałym poziomie, ze średnią około 0,2 ETH. Należy pamiętać, że w przypadku niewymiennych tokenów wielkość sprzedaży nie oznacza wyłącznie lepszej zyskowności dostawców NFT, ale może również wywodzić się z ogólnie droższych ofert na rynku Blur. To ponownie świadczy o sukcesie strategii rynkowej platformy i docelowych odbiorców.

Mały wpływ na Ethereum

Niedawne zamieszanie wokół Blur doprowadziło do gwałtownego wzrostu popytu na przestrzeń blokową, co spowodowało wzrost opłat dla walidatorów i spalanie większej ilości ETH za pośrednictwem EIP1559. Jednakże póki co nie ma to jeszcze znaczącego wpływu na adopcję sieci. Mimo, że nastąpił wzrost całkowitej aktywności on-chain i ogólny rozwój sieci, liczba nowych adresów jest nadal o 40% niższa niż w tym samym czasie w zeszłym roku, a średnia miesięczna 🔴 pozostaje poniżej rocznej 🔵, sygnalizując ujemne momentum.

Najnowsza fala zainteresowania NFT wydaje się przemawiać przede wszystkim do istniejących użytkowników i, póki co, nie jest w stanie przyciągnąć nowych użytkowników do sieci Ethereum. Sugeruje to również, że oba marketplace’y NFT omówione powyżej, a nawet większość protokołów, walczą o tę samą, natywną bazę użytkowników kryptowalut.

Wykres interaktywny Workbench

Podsumowanie i wnioski

Dzięki strategii pozyskiwania użytkowników Blur i skupieniu się na zachęcaniu do dostarczania płynności, poza początkowym szumem związanym z airdropem, platforma ta osiągnęła pewien stopień sukcesu w przyciąganiu inwestorów. Marketplace ten jest na najlepszej drodze, aby stać się poważnym graczem w branży NFT. Ponieważ platforma niedawno ogłosiła drugi airdrop, tym razem nagradzając użytkowników za lojalność, okaże się, czy uda jej się utrzymać tę nowo pozyskaną bazę użytkowników.

Zwiększona konkurencja i skupienie się na rynku NFT jest wyraźnie na korzyść traderów NFT, którzy korzystają z niższych opłat, zwiększonej płynności i lepszego ustalania cen. Tymczasem twórcy mogą poczuć, iż znajdują się w niekorzystnej sytuacji ze względu na brak narzucania opłat licencyjnych (tantiem) w całej branży.

Ponowne zainteresowanie sektorem NFT nie przyciągnęło jednak jeszcze nowych użytkowników, ani nie spowodowało znaczących napływów kapitału do ekosystemu Ethereum. Niemniej jednak, w zależności od poziomu przyszłej aktywności handlowej NFT, może to skutkować tworzeniem wartości sieci Ethereum, z potencjalnie wyższymi nagrodami MEV i możliwościami arbitrażu oraz budową nowej infrastruktury w przyszłości.


Zastrzeżenie: Powyższy raport nie zawiera żadnych porad inwestycyjnych. Wszelkie dane podawane są wyłącznie w celach informacyjnych. Żadna decyzja inwestycyjna nie powinna opierać się informacjach podanych tutaj, a wyłączną odpowiedzialność za własne decyzje inwestycyjne ponosisz ty.