Piyasanın Nabzı: Uzun Vadeli Bitcoin Sahipleri Coinlerini Harcıyor mu?

Piyasa son zamanlardaki düşük seviyelerden yükselirken, Uzun Vadeli Bitcoin Sahiplerinin toplam maliyet temelinde veya üzerinde pozisyonlardan çıkma fırsatını kullanıp kullanmadığını inceliyoruz.

Piyasanın Nabzı: Uzun Vadeli Bitcoin Sahipleri Coinlerini Harcıyor mu?

Makro penceredeki tüm belirsizliklere rağmen, kripto para piyasaları Temmuz ortasından bu yana kayda değer bir toparlanma yaşadı. Bitcoin fiyatları, 200 WMA , Uzun Vadeli Sahiplerin Maliyet Temeli (LTH-Maliyet Temeli) ve Maliyet Bazlı Piyasa Ortalaması (Gerçekleşen Fiyat ) dahil olmak üzere psikolojik olarak önemli iki seviyeyi geri kazandı ve kısa bir süre ~24k seviyesine ulaştı.

Canlı Çalışma Tablosu

Bir ayı piyasası sırasında böylesine itici gücü olan bir ralli, birçok kişinin devam eden pozitif momentumun sürdürülebilirliğini sorgulamasına neden oluyor. Bu Piyasa Nabzı raporu, sahip oldukları ~13,337 M (%79,85) dolaşım arzına sahip Uzun Vadeli Sahiplere vurgu yaparak bu gruptaki paydaşların davranışlarını izlemeyi amaçlamaktadır.

Mayıs ayının başından bu yana, Uzun Vadeli Sahip grubu net olarak yaklaşık 222 bin BTC dağıttı ve bu sayı, tüm zamanların en yüksek varlıklarının yaklaşık %1.6'sına eşdeğer.

Canlı Grafik

Son ralli boyunca Uzun Vadeli sahiplerinin davranışları iki boyutta incelenebilir: Gerçekleşmemiş Stres-Unrealized Stress (mevcut karlılıkları) ve Gerçekleşen Stres-Realized Stress (harcanan coinlerin karlılığı).

LTH'nin Elindeki Arz Üzerinde Gerçekleşmemiş Stres (Unrealized Stress on LTH held Supply) (LTH-MVRV)

Burada, mevcut spot fiyatı Uzun Vadeli Sahipler için ortalama satın alma fiyatı ile karşılaştırıyoruz. Son 21 güne bakıldığında, fiyatın LTH-Maliyet Temelini (LTH-MVRV>1) geri almasıyla Uzun Vadeli Sahipler üzerindeki stres azalmıştır.

LTH-Maliyet Temeli şu anda 22.6 bin dolardan işlem görüyor, bu da yazının yazıldığı sırada 22.3 bin dolarlık piyasa fiyatı göz önüne alındığında bu grubun şu anda %1'lik bir kayıpla coinlerini elinde tuttuğunu gösteriyor.

Canlı Grafik

LTH Harcanan Arz (LTH-SOPR) üzerinde gerçekleşen stres:

LTH-SOPR, Uzun Vadeli Sahip elden çıkarma fiyatı ile ortalama satın alma fiyatı arasındaki oranı ölçer.

Temmuz ortasından bu yana, LTH-SOPR'ın haftalık ortalaması, Uzun Vadeli Sahiplerin kripto paralarını zararda harcadıklarını göstermektedir. Fiyatların 24 bin dolar seviyesinde son direnç bulmasıyla birlikte, LTH-SOPR'ın haftalık ortalama değeri şu anda 0,67 seviyesinde ve ortalama %33'lük bir kaybın kilitlendiğini gösteriyor. Bu durum, mevcut piyasada Uzun Vadeli Sahipler tarafından zararda harcamaların devam ettiğini doğrulamaktadır.

Spot fiyatların son 21 günün çoğunda Uzun Vadeli Sahip Maliyet Temelinin (22,6 bin $) ~% 7 üzerinde olmasına rağmen, LTH-SOPR'ın (7DMA) haftalık ortalama değeri, Uzun Vadeli Sahiplerin harcanan coinlerde -%11 ila %-61 arasında değişen kayıplar gerçekleştirdiğini betimler. Bu durum, 2021-2022 piyasa zirvelerinde alım yapan Uzun Vadeli Sahiplerin bu ralli boyunca birincil harcama yapanlar olduğunu ve 2017-2021 döngüsünden (veya daha öncesinden) hala kripto para tutanların büyük ölçüde satış yapmadığını gösterir.

Canlı Grafik

Buna karşılık, son üç hafta içinde, Uzun Vadeli Sahiplerin toplu davranışı, 79k BTC/ay oranında birikimden, -47k BTC/ay'a kadar harcama şeklinde değişti. Dikkatimizi çeken durum, bu grup, fiyatları artırma fırsatını yakaladı ve son 21 gün içinde 41 bin BTC veya arzlarının %0,3'ünü harcadı. (Net harcamanın [Birikim + HODLing - Dağıtım] olarak tanımlandığını unutmayın).

Canlı Grafik

Uzun Vadeli Sahipler tarafında söz konusu harcamanın önemi, Coin Days Destroyed-Yok Edilen Coin Günleri (CDD-7DMA) metriğinin haftalık ortalamasındaki ani zirveleri izleyerek vurgulanabilir. CDD-7DMA ayı piyasası tabanından 13,8 milyon coin gününe yükselirken, son rallinin Uzun Vadeli Sahiplere bir miktar likiditeden çıkmak için bir pencere sağlaması muhtemeldir.

Canlı Grafik

Piyasaya makro bir perspektiften bakıldığında, yatırımcılar, harcanan coinlerden elde edilen karlara kıyasla daha büyük bir kayıp büyüklüğü gerçekleştirmeye devam ediyor. En son günlük değerler, Gerçekleşen Zararları 319 Milyon Dolar/gün ve Gerçekleşen Karları 226 Milyon Dolar/gün olarak göstermektedir.

Gerçekleşen Zararların Karları aştığı dönemler, ayı piyasası yapısının tipik bir parçasıdır. Bununla birlikte, bu dengenin tersine çevrilmesi, genellikle talepte bir toparlanma ile ilişkilendirilir ve pazarın toparlanmasının sinyalini verebilir.

Bununla birlikte, mevcut haliyle, hem toplam piyasa hem de özellikle piyasanın onlara sunduğu likidite çıkışını alıyor gibi görünen Uzun Vadeli Sahipler tarafından hala kayda değer bir harcama durumu olduğu görülmektedir.

Canlı Çalışma Tablosu

Özet ve sonuçlar

Uzun Vadeli Sahiplerin ellerindeki baskı, spot fiyatlar ortalama maliyet esasının (elde tutulan coinlerin) üzerinde işlem gördüğü için hafifçe azaldı. Bununla birlikte, azalan finansal baskıya rağmen, LTH'ler net bir kayıpla coin harcamaya devam ediyor ve ortalama olarak %-11 ile %-61 arasında zarara maruz kalıyor.

Uzun Vadeli Sahiplerden, özellikle de kripto paralarını 2021-2022'de piyasanın zirvesine yakın bir yerde biriktirenlerden kayda değer bir satış baskısı geliyor gibi görünüyor. İçinde bulunduğumuz ralli, Uzun Vadeli Sahiplere, varlıklarının bir kısmını maliyet bazında, yani 'paralarına geri kavuşacak' fiyatlarla bırakma fırsatı verdi.


Bizi Twitter'dan takip edebilirsiniz.

  • Telegram kanalımıza katılabilirsiniz.
  • Analizler ve detaylı çalışmalar için Glassnode Forum'u ziyaret edebilirsiniz.
  • Onchain metrikleri ve grafikler için Glassnode Studio'ya göz atabilirsiniz.
  • Borsaların onchain metrikleri ve aktiviteleri hakkında otomatik bildirimler için Glassnode Alerts Twitter'ı ziyaret edebilirsiniz.

Yasal Uyarı: Bu rapor herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez. Tüm veriler yalnızca bilgi amaçlı sağlanmaktadır. Burada verilen bilgilere dayanılarak hiçbir yatırım kararı alınmamalıdır. Kendi yatırım kararlarınızdan yalnızca siz sorumlusunuz.