Piyasanın Nabzı: ETH 2.0 Stakerları Zararda

Ethereum 2.0 yükseltmesi, dijital varlık endüstrisinde en çok beklenen ve en çok izlenen olaylardan biridir. Ancak stake edilen ETH'nin kilitlenmesi ve piyasa fiyatlarının %75'in üzerinde düşmesiyle, stake edenlerin büyük çoğunluğunun pozisyonları zararda kaldı.

Piyasanın Nabzı: ETH 2.0 Stakerları Zararda

Ethereum 2.0 yükseltmesi, dijital varlık endüstrisinde en çok beklenen ve en çok izlenen olaylardan biridir. Proof-of-Work'ün mevcut Ethereum konsensüs mekanizmasından Proof-of-Stake'e geçişi, büyük bir teknik ve mühendislik başarısıdır.

Aralık 2022'den bu yana faaliyette olan Beacon Chain ile birçok Ethereum yatırımcısı, bir doğrulayıcı çalıştırmak için kripto paralarını yatırdı. Her doğrulayıcı 32 ETH'lik bir stake gerektirir ve bir staking havuzu (örneğin Lido, Roket Havuzu) veya borsalar aracılığıyla solo staking ile çalıştırılabilir.

Doğrulayıcı olmak için yatırımcıların 32 ETH'lerini 2.0 sözleşmesine yatırmaları gerekiyor, ancak bu paraların geri çekilebileceği henüz bir tarih yok. Bununla birlikte, yatırma adresi, Kasım 2020'de yayına girmesinden bu yana istikrarlı bir para girişi gördü.

Yatırılan toplam ETH, dolaşımdaki arzın %10,9'unun üzerinde olan 12,98 milyon ETH'ye ulaştı. Kasım 2021 piyasa ATH'sinden önce toplam 8,02 milyon ETH (%62) yatırıldı ve kalan %38 daha sonra yatırıldı.

Canlı Grafik

Kasım zirvesinde, stake edilen ETH'nin toplam USD değeri, 263,918 ağ doğrulayıcısını temsil eden 39,7 Milyar $'a ulaştı. Ancak ATH'den sonra 2.0 kontratındaki USD değeri -25.65 Milyar$ düştü. Bu durum, yaklaşık 5M ETH'lik ek bir girişe rağmen ve yatırılan ETH'nin USD değerini ATH'den% 65.2 daha düşük tutuyor.

Canlı Grafik

ETH fiyatlarının 2018 ATH'nin altındaki seviyelere düşmesiyle birlikte, 2.0 yatırmalarında kayda değer bir yavaşlama oldu. 2020 ve 2021 boyunca, günde 500 ila 1.000 arasında yeni 32 ETH stake'i görmek yaygındı.

Şu anda, haftalık ortalama stake sayısı günde sadece 122'ye düştü, bu da bugüne kadarki en düşük seviye.

Canlı Grafik

Piyasadaki korku ve belirsizliğin yanı sıra, başka bir neden de bugüne kadar ETH stakerlarının deneyimlediği düşük karlılık oranı olabilir.

ETH henüz geri çekilemediği için ETH'nin yatırıldığı andaki değerini (Gerçekleşen Fiyat olarak adlandırılır) hesaplayabiliriz. ETH yatırımlarının sözleşmeye ortalama 2390 $ fiyatla gönderildiğini görebiliriz.

Şu anda 1.060 dolar olan spot fiyatlar ile bu, ETH 2.0 stakerlarının ortalama olarak -%55'lik bir kayıp tuttuğu anlamına geliyor. Bunu tüm ETH arzı için Gerçekleşen Fiyatla karşılaştırırsak, 2.0 stakerları şu anda genel Ethereum piyasasına kıyasla %36.5 oranla daha büyük kayıpları göğüslediğini söyleyebiliriz.

Canlı Çalışma Tablosu

Son olarak, bugün karlı olan 2.0 stake'lerinin neredeyse tamamının ETH'nin 1.000 doların altında olduğu bir zamanda, yani Ocak 2021'e kadar yapıldığını görebiliyoruz. Bugün itibariyle, yatırılan ETH'nin sadece %17'si karda ve aşağıda mavi renkle görülebiliyor.

ETH 2.0 staking getirisi şu anda yaklaşık %4,2, toplam ETH token fiyatında ortalama staker'ın maliyet tabanının %55 altında bir düşüş ile, bu belki de kısmen yatırma faaliyetindeki genel yavaşlamayı açıklıyor.

Bu çalışmadan önemli bir çıkarım olarak, Lido gibi likit olan stake türevlerini veya borsalarda takas edilebilir ETH 2.0 tokenlerini kullanan yatırımcıların aşağı yönlü fiyat riskinden daha iyi korunabilecekleri gözlemidir. Bu durum, DeFi uygulamalarında teminat olarak kullanma imkanının yanı sıra, bu likit stake türevlerine olan talebin neden bu kadar yüksek olduğunu vurgulamaktadır.

Canlı Çalışma Tablosu

Bizi Twitter'dan takip edebilirsiniz.

  • Telegram kanalımıza katılabilirsiniz.
  • Analizler ve detaylı çalışmalar için Glassnode Forum'u ziyaret edebilirsiniz.
  • Onchain metrikleri ve grafikler için Glassnode Studio'ya göz atabilirsiniz.
  • Borsaların onchain metrikleri ve aktiviteleri hakkında otomatik bildirimler için Glassnode Alerts Twitter'ı ziyaret edebilirsiniz.

Yasal Uyarı: Bu rapor herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez. Tüm veriler yalnızca bilgi amaçlı sağlanmaktadır. Burada verilen bilgilere dayanılarak hiçbir yatırım kararı alınmamalıdır. Kendi yatırım kararlarınızdan yalnızca siz sorumlusunuz.