Yatırımcılar Faiz Arttırımları Öncesi Riski Azaltıyor

Küresel makro rüzgarlar arttıkça Bitcoin yatırımcıları riski azalttı. Özellikle kısa vadeli yatırımcılar, spekülatif hamleler yerine daha güvenli yollar izleyerek, Mart ayında piyasa beklentileri her geçen gün yükselen Fed faiz artışlarını takip ediyorlar.

Yatırımcılar Faiz Arttırımları Öncesi Riski Azaltıyor

Bitcoin piyasası, Mart ayında beklenen Fed politikasının sıkılaştırılmasından çok sayıda makro rüzgarla boğuşmaya devam ediyor ve şimdi Ukrayna'da potansiyel bir savaşın çıkmasından korkuyor. Bu hafta, Mart ayına kadar vadeli işlem vadeli yapı eğrisinin düzleştiğini ve Bitcoin türev piyasalarının bu belirsizlikte fiyatlandığını gördü. 2022'nin sonuna kadar vadeli işlem primleri oldukça düşük, yıllık bazda sadece %6 ile işlem görüyor ve piyasa, satım opsiyonlarını daha güçlü bir tercih olarak değerlendiriyor.

Aynı zamanda, onchain tedarik dinamikleri oldukça istikrarlıdır; bu, yatırımcıların risklerden korunmak için türevleri kullanmayı tercih ederek önlerindeki fırtınadan korunmaya hazır olduklarının muhtemel bir göstergesidir. Likiditenin derinleşmesi ve daha kapsamlı risk yönetimi araçlarının kullanılabilir hale gelmesi Bitcoin pazarının devam eden olgunlaşmasına işaret ediyor. Bu durum, riskten kurtulmanın yalnızca spot piyasalarda kripto paraların satışıyla mümkün olduğu tarihsel Bitcoin piyasa döngülerine kıyasla büyük ölçüde farklıdır.

Bunun tersi bir durum olarak, mevcut spot varlıklar ve on-chaindeki akışlar, korku veya panik tarafından yönlendirilen kitlesel bir çıkıştan ziyade stabil özellikler sergilemeye devam ediyor.

Çeviriler

Bu Hafta On-chain İspanyolca, İtalyanca, Çince, Japonca ve Türkçe'ye çevriliyor.

Onchain Haftalık Pano

Week Onchain Haber Bülteni, burada bulunan tüm özellikli çizelgeleri içeren canlı bir panoya sahiptir. Bu gösterge tablosu ve kapsanan tüm metrikler, her hafta Salı günleri yayınlanan Video Raporumuzda daha ayrıntılı olarak incelenmektedir. Youtube Kanalımızı ziyaret edin ve abone olun ve daha fazla video içeriği ve metrik eğitimi için Video Portalımızı ziyaret edin.

Mart Faiz Artışlarındaki Belirsizlik Şimdiden Fiyatlandı

Bitcoin türev piyasaları olgunlaştıkça ve likidite derinleştikçe, vadeli işlemlerden ve opsiyon fiyatlandırmasından giderek daha yararlı bilgiler elde edebiliriz. Takip ettiğimiz tüm borsalarda, vadeli işlem vadeli yapısı, Federal Rezerv tarafından önerilen beklenen oran artışlarıyla aynı zamana denk gelecek şekilde Mart ayına kadar düzleşti. Bu, önceki on yıllık dönemlerdeki çok sıkı olmayan para politikası göz önüne alındığında, daha sıkı bir ABD dolarının daha geniş ekonomik etkisine ilişkin net bir yatırımcı belirsizliğine işaret ediyor.

2022'nin sonuna kadar olan vadeli işlemler şu anda orta halli bir seviye olan yıllık %6 primle işlem görüyor, bu da piyasanın yakın zamanda vahşi bir yükseliş eğilimi beklemekten oldukça uzak olduğunu gösteriyor.

Canlı Grafik

Ayrıca, bu hafta vadeli işlem piyasalarında dikkate değer bir kaldıraç düşüşü oldu, ancak 2021'de birçok anı gösteren ve şöhreti çok ta iyi olmayan tasfiye şelalesinin bir sonucu değil. Birincil itici güç, tasfiyeler ve değişken fiyatlandırma nedeniyle zorunlu satış/tekliflerden ziyade, vadeli işlem pozisyonlarını kapatmayı tercih eden kısa vadeli yatırımcılar olmuş gibi görünüyor. Piyasa, makro belirsizliklerin bolluğuna yanıt olarak riski ve aynı zamanda kaldıracı da azaltıyor gibi görünüyor.

Toplam vadeli işlem açık faizi şimdi %2,0'dan piyasa değerinin %1,76'sına düştü. Bu büyüklükteki kaldıraç oranı, 2021 boyunca piyasa için önemli ölçüde daha istikrarlı bir aralık olduğunu gösterdi ve en son 4 Aralık’ta kaldıraç azaltma olayından sonra ulaşıldı.

Canlı Grafik

Alım/Satım açık faiz oranının yükselmeye devam etmesiyle satım opsiyonunun daha büyük oranda tercih edildiğini görmekteyiz. Yeni bir yatırımcı duyarlılığı rejiminin göstergesi olan Ekim ve Kasım 2021 ATH'lerini takiben spekülatif alım opsiyonlarını tercih eden yatırımcılardan, güvenli satım opsiyonlarına geçiş oldukça açık.

Canlı Grafik

4 Mart sözleşmesi için açık faiz dağılımına bakıldığında da daha yüksek satım/alım hakimiyeti görülüyor. Piyasa, 48 bin ila 50 bin dolar arasındaki en yüksek hacimli alım opsiyonuna ulaştığında 2,5 katından fazlasını taşıyan, 38 bin dolar ile 40 bin dolar arasında bir değere sahip satışları tercih ediyor.

Genel olarak, türev piyasalarında mevcut olan fiyatlandırma sinyalleri, güvenli, ölçülü kaldıraç ve ufuktaki kara bulutlara karşı temkinli bir yaklaşım tercihi olduğunu gösterir. Hem vadeli işlem hem de opsiyon fiyatlandırmasına dayalı olarak, belirsizliğin temel olarak Mart ayında beklenen Fed faiz artırımlarının etkisi etrafında toplandığı görülüyor. Sırada, bu gözlemleri spot piyasalardaki yatırımcı duyarlılığı ile birleştirmek için on-chain ölçümlerinin performansını gözden geçireceğiz.

Canlı Grafik

Spot Arz Dinamikleri Sabit Kalıyor

Yukarıda belirtildiği gibi, önceki Bitcoin market döngülerinde yatırımcının riskten kurtulması, yatırımcılar risklerini azalttıkları için spot piyasalarda kripto paraların satışı ile en iyi şekilde ifade edildi. Bu örnekte, genellikle Mayıs'tan Temmuz 2021'e kadar gözlemlenen bir efsane olan, borsalara net kripto para girişi dönemi görmeyi beklerdik.

Bununla birlikte, Mevcut piyasada, borsalardan büyük oranda coin çıkışları görmeye devam ediyoruz. İzlediğimiz tüm borsalarda BTC, rezervlerden çıkıp soğuk cüzdanlara ayda yaklaşık 43 bin BTC miktarında akıyor. Bu net çıkış trendi, Bitcoin 33k dolara değdiğinden beri yaklaşık 3 haftadır sürüyor.

Canlı Grafik

Long-Term Holder – Uzun vadeci yatırımcı (LTH)  arzı, toplam arzın yaklaşık 13,341 milyon BTC tutulmasıyla yatay bir eğilim sergilemeye devam etti. Neredeyse her zaman, Kısa Vadeliden Uzun Vadeli Sahip statüsüne doğru olgunlaşan tutarlı bir coin akışı vardır. Bu, LTH harcamasının derecesinin, coin olgunlaşma derecesine yaklaşık olarak eşit ve zıt olduğunu gösterir.

Ekim ATH'sinden bu yana, uzun vade yatırımcıları net olarak yalnızca 175 bin BTC harcadı ve sert esen rüzgarlara rağmen dikkat çekici derecede dayanıklı bir hodler topluluğu olduklarını gösterdiler.

Canlı Grafik

Short-Term Holder – Kısa vade yatırımcıları (STH, ~155 günden daha genç coinler), şu anda borsa rezervlerinin dışındaki arzın %18,85'ini elinde tutuyor (not: LTH arzı + STH arzı + borsa Bakiyesi ~ Dolaşan arz).

Bu %18,85'in %7,20'si yakın zamanda 44 bin doların üzerindeki fiyat artışı sırasında gerçekleşmemiş bir kara döndü. Bu, fiyatlar 33.5 bin dolar ile 44 bin dolar arasında işlem gördüğü için 1.178 milyon BTC'nin harcandığını (el değiştirdiği varsayılıyor) gösteriyor. Diğer bir deyişle, borsalar dışında tutulan kripto para arzının %7.2'si son üç hafta içinde yeniden birikerek mevcut fiyat aralığında temel talebin bir göstergesi oldu.

Canlı Grafik

Madenciler ayrıca coin biriktirme veya dağıtma konusunda ilginç bir davranış biçimi sergilemeye devam ediyor. Aşağıdaki çizelge, kazılan arza yönelik hareketlerinde farklı davranışları olan iki farklı madenci topluluğunu sunmaktadır:

 • BinancePool (mavi), 33.2k BTC rezervi biriktirerek 2020'nin ortalarından bu yana güçlü bir kazım yapan madenci oldu. Bununla birlikte, 2022 boyunca, BinancePool ile ilişkili madenciler 1,2 bin ila 1,6 bin BTC arasında yarı düzenli dilimlerde harcama yapıyorlar.
 • Diğer tüm madenciler ve havuzlar (turuncu), 2020-21 boyunca çok daha ağır distribütörler oldu ve toplam bakiyeler geçen yıl Ekim-Kasım aylarında 690 bin BTC civarında çok yılın en düşük seviyelerine ulaştı. BinancePool'un son harcamalarına karşılık, bu madenci grubu 2022'de toplam rezervlerine 5 bin ila 7 bin BTC ekledi.

Genel olarak, madenci bakiyeleri toplu olarak tırmanıyor, ancak aşağıdaki tablo bu birikmiş arzın çoğunluğunun BinancePool ile ilişkili madenciler tarafından yönlendirildiğini gösteriyor.

Canlı Grafik

Piyasada net bir birikim veya dağıtım olup olmadığını görmek için genellikle balina olarak adlandırılan büyük cüzdan varlıklarını da araştırabiliriz. Bununla birlikte, 'balina varlıklarının' yorumlanmasının çok incelikli bir analiz yaklaşımı gerektirdiğini ve nadiren toplu cüzdan topluluğundaki değişiklikleri izlemek kadar basit olduğunu belirtmek önemlidir.

Aşağıdaki grafik, değeri milyonlarca ABD doları olan cüzdan bakiyelerini yansıtan iki eğri sunmaktadır:

 • 100-1k BTC'ye sahip kuruluşlar tarafından tutulan arz (turkuaz)
 • 1k-10k BTC'ye sahip kuruluşlar tarafından tutulan arz (koyu mavi)

Gördüğümüz şey, 2021 boyunca bu iki toplulukta tutulan toplam arzda neredeyse eşit ve zıt bir değişim. 1k-10k topluluğunun elindeki arz 520k BTC azalırken, 100-1k topluluğunun elindeki arz 488k BTC arttı. Daha detaya inecek olursak, bu kripto paraların satın alınıp alınmadığını, satıldığını veya daha fazla sayıda daha küçük değerli UTXO'lara yeniden yapılandırılıp yapılandırılmadığını ortaya çıkaracaktır.

Bununla birlikte, toplamda, 2021-22 boyunca, bu, bu cüzdan topluluklarından göç eden net bir -32 bin BTC görünüyor. Bu, bir yıllık yeniden dağıtım sürecine yayıldığında ve aynı zamanda mevcut aylık borsa çıkış oranı (42.9k BTC/mth) ile ilgili olarak, muhtemelen küçük bir coin hacmidir.

Canlı Grafik

Özetle, bu hafta, yatırımcıların, Mart ayında beklenen Fed faiz artırımlarını dikkatle izleyerek riskten korunmak ve aşağı yönlü işlem açmak için türev piyasalarının az oranda kaldıraç açıldığı dönemi kullandığı görülüyor. Bu arada, genel onchain tedarik dinamikleri dengeli bir biçimde görünmektedir. Hem Uzun Vadeli hem de Kısa Vadeli yatırımcı cüzdan arzları belli bir aralıkta seyrediyor. Madenci bakiyeleri son birkaç hafta içinde toplamda yataydan biraz daha yüksek seyrediyor. Balina arzı (100-10k BTC cüzdanı) Aralık ayından bu yana yatay seyrediyor.

Önceki Bitcoin döngülerinden farklı olarak, spot varlıkların satışı tercih edilen risk azaltma stratejisi gibi görünmüyor. Bu durum, risk yöneticileri için artan bir türev işlem hareketiyle giderek daha olgunlaşan bir pazarı yansıtır.

Haftalık Özellik: Yeni Bitcoin Arz Metrikleri

Bitcoin piyasa dinamikleri zamanla değiştikçe, analistler Bitcoin'in kilitli kalabileceği ve içeri/dışarı akabileceği büyüyen bir dizi 'konum'a dikkat etmelidir.

Aşağıdaki bölümde, çeşitli Bitcoin arz hareketlerini izlemek için Glassnode Studio'da bulunan çeşitli yeni metrikler sunulmaktadır.

Şu anda Kanada'da işlem gören üç Bitcoin ETF var:

 • The Bitcoin Fund QBTC.U (turuncu)
 • Purpose Bitcoin ETF (mor)
 • Coinshares BTCQ.U (pembe)

Toplamda bu ETF'ler şu anda dolaşımdaki arzın %0,33'ünü temsil eden, toplam 62.628 BTC'ye sahipken, Purpose Bitcoin ETF'si toplamın %47,6'sını temsil ediyor.

Canlı Grafik

Bitcoin'in Ethereum ekosisteminde kullanılmak üzere wBTC'ye çevrilmesi yüksek derecede talep gördü ve şu anda dolaşımdaki arzın %1,43'ünün üzerinde 271.167 BTC çevrilmiş durumda. wBTC arzı, 2021'in başlangıcından bu yana %140 oranında ve 158.2 bin BTC kadar arttı.

Canlı Grafik

Son olarak, uzun zamandır süregelen Mt Gox rehabilitasyon işlemleri devam ederken, Mt Gox Trustee Nobuaki Kobayashi tarafından tutulan coinlerin dengesini sunan ölçümler artık yayında. 2017-18'deki bir dizi satış dalgasından sonra, Mt Gox Trustee tarafından kontrol edilen toplam kripto para bakiyesi şu anda dolaşımdaki arzın %0,72'sine eşit olan 137.890 BTC. Bu ölçüm, tutulan paralardan herhangi birinin Trustee tarafından harcanması ve taşınması durumunda yanıt verecektir.

Canlı Grafik

Ürün Güncelleştirmeleri


Referans olması için tüm ürün güncellemeleri ve iyileştirmeler, metrikler, verilerdeki manuel güncellemeler gibi tüm değişiklikler günlüğümüze kaydedilir.

Yayınlanan yeni metrikler; SegWit Adoption,  Taproot Adoption, and Share of Spent Transaction-Output Types

Mt. Gox Trustee Balance and Wrapped BTC (WBTC) Balance yayınlandı.

Yeniden Başlatılan Uncharted Newsletter Edition #8.

 • Bizi Twitter'dan takip edebilirsiniz.
 • Telegram kanalımıza katılabilirsiniz.
 • Analizler ve detaylı çalışmalar için Glassnode Forum'u ziyaret edebilirsiniz.
 • Onchain metrikleri ve grafikler için Glassnode Studio'ya göz atabilirsiniz.
 • Borsaların onchain metrikleri ve aktiviteleri hakkında otomatik bildirimler için Glassnode Alerts Twitter'ı ziyaret edebilirsiniz.

Yasal Uyarı: Bu rapor herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez. Tüm veriler yalnızca bilgi amaçlı sağlanmaktadır. Burada verilen bilgilere dayanılarak hiçbir yatırım kararı alınmamalıdır. Kendi yatırım kararlarınızdan yalnızca siz sorumlusunuz.