Bitcoin Sert Satış Rüzgarlarıyla Boğuşuyor

Bitcoin boğaları, on-chaindeki azalan taleple realize edilmemiş bir kayıpla tutulan 4,7 milyon BTC'ye kadar bir satış baskısı ile karşı karşıya. Bu hafta bülteninde, zararda olan yatırımcılar tarafından taşınan bu olası satış enerjisini araştırıyoruz.

Bitcoin Sert Satış Rüzgarlarıyla Boğuşuyor

Bitcoin piyasaları, haftalık en yüksek 44.659 $ 'dan işlem gören ve psikolojik 40.000 $' lık destek seviyesinin altında 38.144 $' dan kapanan fiyatlar ile mücadele etmeye devam etti. Hem Bitcoin hem de küresel piyasalardaki zayıflık, Mart ayında beklenen Fed faiz artışları, Ukrayna'daki çatışma korkuları ve Kanada'da ve başka yerlerde artan iç huzursuzlukla ilişkili kalıcı risk ve belirsizliği yansıtıyor.

Mevcut düşüş trendi derinleştikçe, güncel eğilimde yatırımcı kayıplarının büyüklüğü psikolojik olarak yıpratmakta ve bu sebeple daha sürdürülebilir bir ayı piyasası olasılığını da arttırmakta. Yatırımcılar pozisyonlarında ne kadar uzun süre zararda kalırlarsa ve realize edilmemiş bir kayba ne kadar düşerlerse, tutulan paraların harcanması ve satılması daha olasıdır.

Bu nedenle, bu bülteni, madeni para arzında kalan 'potansiyel satış enerjisine', özellikle de gerçekleşmemiş bir kayıpta tutulan arz hacmine ve kimin elinde olduğuna odaklanacağız.

Çeviriler

Bu Hafta On-chain İspanyolca, İtalyanca, Çince, Japonca ve Türkçe'ye çevriliyor.

Onchain Haftalık Pano

Week Onchain Haber Bülteni, burada bulunan tüm özellikli çizelgeleri içeren canlı bir panoya sahiptir. Bu gösterge tablosu ve kapsanan tüm metrikler, her hafta Salı günleri yayınlanan Video Raporumuzda daha ayrıntılı olarak incelenmektedir. Youtube Kanalımızı ziyaret edin ve abone olun ve daha fazla video içeriği ve metrik eğitimi için Video Portalımızı ziyaret edin.

Ayı Piyasası Kanalı

Düşen Bitcoin piyasalarının belirgin sinyallerinden biri, onchain aktivite eksikliğidir. Bu, kullanıcılar için bir proxy olarak Aktif Adresler/Varlıklar gibi araçlar kullanılarak veya İşlem Sayıları gibi blok alanı talep ölçümleri ve kullanıcılar bir sonraki bloğa dahil edilmek üzere teklif verirken harcanan On-chain ücretleri aracılığıyla tanımlanabilir.

Aşağıdaki tablo, son 5 yılda Bitcoin ağını kullanan Aktif Varlıkların sayısını göstermektedir.

 • Boğa piyasaları, her bir sonraki yükseliş ivmesi (net kullanıcı büyümesi) sırasında tipik olarak artan sayıda aktif varlıkla, kullanıcılardan artan talep dönemleri olarak açıkça tanımlanabilir.
 • Ayı piyasaları, aşağıdaki kırmızı kanalda gösterilen, nispeten düşük ağ faaliyeti ve küçük yatırımcılardan gelen ilginin azaldığı dönemler olarak karakterize edilir. Bu kanalın alt sınırı, tarihsel olarak neredeyse doğrusal bir şekilde arttı, bu da havuzdaki Bitcoin'e güven duyan kullanıcılarının (HODLers) uzun vadede hala artışta olduğunu gösteriyor.

Ancak bu hafta onchain aktivitesinin derecesi ayı piyasası kanalının alt sınırında zayıflıyor ve bu durum, varlığa artan ilgi ve talebin bir işareti olduğu söylenemez.

Canlı Grafik

Bu gözlemi destekleyen sıfırdan büyük bakiyesi bulunan adreslerdeki 30 günlük değişikliktir. Kullanıcı odaklı talebin göreceli olarak bir ölçüsü olsa da, yüksek talep ve arz birikimi dönemlerine genellikle UTXO oluşturmada bir artış ve sıfırdan büyük olan adres sayılarında büyüme (ve tersi) eşlik eder.

Sıfırdan büyük cüzdan sayısında makro trend yukarı yönlüyken, son 30 günde trendde bir yumuşama oldu. Bu, bazı yatırımcıların cüzdanlarındaki bakiyeleri tamamen boşaltmasının sonucudur. Geçen ay, yaklaşık 219 bin adres (toplamın %0,54'ü) boşaltıldı. Ağdan net kullanıcı çıkışlarının görüldüğü dönemin başlangıcı olması durumunda, bu izlenmesi gereken bir ölçümdür (Mayıs 2021'de görüldüğü gibi) .

Canlı Çalışma Tablosu

Bu harcama davranışının olası bir nedeni, zararda olan bir yatırımı tutmanın finansal maliyeti ve psikolojik ağırlığı ile ilişkilidir. Aşağıdaki grafikte, on-chaindeki varlıkların kârdaki oranının ağın %65,78 ile %76,7'si arasında dalgalandığını görebiliriz.

Bu gözlemin diğer yanı, tüm ağ varlıklarının dörtte birinden fazlasının şu andaki konumlarında zararda olmasıdır. Ayrıca, ağın yaklaşık %10,9'unun maliyeti 33,5 bin ile 44.6 bin dolar arasında olup, birçoğu son haftalarda satın almıştır. Piyasa sürdürülebilir bir yükseliş trendi oluşturamazsa, bu kullanıcılar, özellikle fiyat, maliyetin altında işlem görüyorsa, istatistiksel olarak bir başka satış baskısı kaynağı haline gelme olasılığı en yüksek olanlardır.

Canlı Grafik

Uzun ve Kısa Vadeli Yatırımcıların Kayıpları

Bir coinin harcanma (ve satıldığının varsayılması) olasılığını değerlendirmek için kullandığımız birincil araçlardan biri, kripto paranın onchainde en son taşınmasından bu yana geçen süre olarak tanımlanan kullanım ömrüdür. İstatistiksel olarak, bir coin ne kadar uzun süre hareketsiz kalırsa, hareketsiz kalmaya devam etme olasılığı o kadar artar.

Bu durum, harcanma ve satılma olasılığı düşük ve yüksek olan coinlerin bir temsili olan Uzun Vadeli (> 155 gün, mavi) ve Kısa Vadeli (< 155 gün, kırmızı) varlıkları tanımımıza yol açar.

Bu toplulukları kullanarak, arzdaki her bir kripto paranın en son taşındığı fiyat dağılımını görebiliriz. Bunu  büyük bir yatırımcı-maliyet esası kümesiyle ilişkili fiyat seviyelerini değerlendirmek için yapıyoruz. Dikkat çeken şey ise, STH'lerin 42 bin ila 50 bin dolar arasında tuttuğu yüksek arz yoğunluğudur.

Şu anda bu aralığın alt sınırının altında işlem gören fiyatlar ve azalan onchain aktivitesinin yanı sıra, bu fiyata duyarlı toplulukların piyasası tarafından tutulan kripto paralar, eşdeğer bir talep akışıyla dengelenmedikçe, olası bir satış yönlü baskı olacağını temsil ediyor.

Yeni İçerik: Kısa Vadeli Yatırımcının Trenden Atılması

Eğer kaçırdıysanız, en son video analizimiz, mevcut ortamda satış baskısının en olası kaynağının hangi onchain topluluğu olduğunu belirlemeye çalışır. Özellikle arz dinamiklerini ve harcama davranışlarını kullanarak Kısa Vadeli Yatırımcıları analiz etmekteyiz.

Kısa vade yatırımcılarının zararlarının ne kadar olduğunun bir göstergesi olarak, fiyatı STH-MVRV Oranına (sonuç mavi) bölerek STH Gerçekleşen Fiyatını (toplam maliyet esası) hesaplayabiliriz. Bu durum, STH'lerin ortalama onchain maliyet bazında 47,2 bin dolar olduğunu ve bu yazının yazıldığı sırada (BTC fiyatı 38,1 bin dolar) ortalama gerçekleşmemiş %-19,3 kayıp olduğunu gösteriyor.

Ayrıca, STH'nin gerçekleşen fiyatı şu anda 'HODLer Makul Değeri' tahminini yansıtan Liveliness Fiyatının (38.6 bin $) üzerinde işlem görmektedir. Hem 2013-14 hem de 2018 ayı piyasalarında, STH'lerin bu gerçeğe uygun değer tahmininin oldukça üzerinde coinlere sahip olması, düşüş eğiliminin bir dip fiyatı yeniden oluşturmak için az zamanının kaldığına işaret ediyor.

Canlı Çalışma Tablosu

STH-NUPL metriği, bu Kısa Vadeli yatırımcılar tarafından tutulan kayıpların büyüklüğünü Bitcoin Piyasa Değeri ile orantılı olarak sunar. Burada, 4 Aralık 2021'den beri STH'lerin toplamda zararda olduğunu görebiliriz. STH'ler tarafından tutulan toplam gerçekleşmemiş kayıplar, şu anda Bitcoin'in Piyasa Değerinin %17,9'una eşittir.

33,5 bin dolarlık son dip fiyatlarında, STH-NUPL % -39,2'ye ulaştı, bu son derece zayıf bir arz karlılığı seviyesi ve ayı piyasaları sırasındaki en derin satışların dışında nadiren aşılan bir seviye. STH'ler, 2 aydan fazla bir süredir coinlerini kayıpta tuttu, bunun bir güç işareti olduğu iddia edilebilir, ancak aynı anda olası bir genel direnç kaynağı olarak düşünülmelidir.

Canlı Grafik

Her iki gruba da baktığımızda, LTH'ler ve STH'ler arasında kayıpta tutulan arzda neredeyse eşit bir dağılım görebiliriz. Aşağıda gösterilen arz yüzdelerinin, borsa bakiyelerinde tutulmayan toplam arzla orantılı olduğuna dikkat edin (Egemen Arz olarak adlandırılır).

 • Kayıptaki STH arzı şu anda Egemen Arzın (2.56M BTC) %15,6'sıdır.
 • Kayıptaki LTH arzı şu anda Egemen Arzın (2.14M BTC) %13.1'i kadardır.

Gerçekleşmemiş bir kayıpla tutulan kripto para arzının toplam büyüklüğü şimdi Mayıs-Temmuz 2021 döneminde olduğundan daha yüksek, ancak 2018 ayı piyasasının en kötü aşamasının ve Mart 2020 tahliyesinin sadece yarısı kadar şiddetli.

Bununla birlikte, Egemen Arzın %28.7'si şu anda zararda (4.70 milyon BTC), bu da yine boğaların zorlayıcı bir pazar toparlanması oluşturması için ters rüzgarlar yaratıyor.

Canlı Grafik

Odağımızı Uzun Vadeli Yatırımcı tarafına kaydırarak, bu topluluk tarafından onchainde harcanan coinlerin karlılığını değerlendirmek için LTH-SOPR metriğini gözden geçirebiliriz.

 • LTH-SOPR'nin daha yüksek değerleri, tipik olarak boğa piyasası zirvelerinin yakınında gözlemlenir ve daha fazla kar elde edildiğini gösterir.
 • LTH-SOPR'nin daha düşük değerleri, genellikle aşağı yönlü fiyat hareketinin ve daha düşük toplam LTH maliyet tabanının sonucu olarak, harcanan kripto paraların azalan karlılığını gösterir (155 gün önce, piyasa fiyatı yaklaşık 40 bin dolardı)

Şu anda, LTH-SOPR, 1,46 gibi nispeten düşük bir değerde seyrediyor, bu da LTH'ler tarafından harcanan coinlerin toplamda oldukça düşük bir oran olan %46 kâr gerçekleştirdiğini gösteriyor. Tarihsel olarak, azalan LTH-SOPR değerleri, ayı piyasalarında yatay hareketlerin karakteristik özelliğidir.

Canlı Grafik

Bu LTH-SOPR kavramını 'gerçekleşen kâr çarpanı' olarak kullanarak, LTH Harcanan Fiyatı (pembe) tahmin edebiliriz. Bu model, bugünün harcanan LTH kripto paralarının geçmişte biriktiği ortalama fiyatı yansıtır.

Bu model şu anda LTH Gerçekleşen Fiyat (LTH maliyet esası) ile Liveliness Fiyatı (HODLer 'Gerçeğe Uygun Değer') arasındaki orta noktaya çok yakın olan 28.5k $'dan işlem görüyor. Tekrar değinmek gerekirse, bu davranış tarzı piyasada makro yön belirsizliğinin göstergesidir ve özellikle 2019-20 ayı piyasası boyunca görülmüştür.

Belki de bu durum, LTH Harcanan Fiyatının LTH Gerçekleşen Fiyatına düştüğü son bir kapitülasyon olayı için düşünülebilir. Veya belki de, LTH'lerin spot kripto para arzını elinde tutması ve riskten korunmak için türev piyasalarını kullanma eğilimi, geçmişte gördüğümüzden daha kuvvetli bir ayı dönemi yaratıyor.

Canlı Çalışma Tablosu

Özet ve Sonuç

Genel olarak, Bitcoin piyasası, çok zayıf on-chain aktiviteden (talep için bir proxy) kayıpta tutulan büyük miktarda arza (potansiyel satış yönlü hareket) kadar çok sayıda düşüş eğilimine sahiptir. Şu anda toplam 4.70 milyon BTC zararda ve bunun %54.5'i STH'ler tarafından tutuluyor ve bu miktarın harcama olasılığı daha yüksektir, boğa yönlü hareket bu yatırımcılar için biçilmiş kaftan.

Bununla birlikte, üç ayı aşkın süredir geçerli olan düşüşe rağmen, temel arz dinamikleri öncekinden daha kuvvetli olmaya devam ediyor. Son üç haftalık bültende(5, 6 ve 7. haftalarda) ele alındığı gibi, Bitcoin yatırımcılarının, riski azaltmak için spotta satmak yerine, can simidi olarak (HODL) beklemeye ve türev borsaları riskten korunmak için kullanma olasılıkları çok daha yüksek görünüyor.

Şuanki durum ayı piyasasına benziyor. Ancak unutulmamalıdır ki, süre ne kadar uzarsa devamındaki boğa piyasası da o kadar güçlü olacaktır.

Ürün Güncelleştirmeleri


Referans olması için tüm ürün güncellemeleri ve iyileştirmeler, metrikler, verilerdeki manuel güncellemeler gibi tüm değişiklikler günlüğümüze kaydedilir.

 • Bizi Twitter'dan takip edebilirsiniz.
 • Telegram kanalımıza katılabilirsiniz.
 • Analizler ve detaylı çalışmalar için Glassnode Forum'u ziyaret edebilirsiniz.
 • Onchain metrikleri ve grafikler için Glassnode Studio'ya göz atabilirsiniz.
 • Borsaların onchain metrikleri ve aktiviteleri hakkında otomatik bildirimler için Glassnode Alerts Twitter'ı ziyaret edebilirsiniz.

Yasal Uyarı: Bu rapor herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez. Tüm veriler yalnızca bilgi amaçlı sağlanmaktadır. Burada verilen bilgilere dayanılarak hiçbir yatırım kararı alınmamalıdır. Kendi yatırım kararlarınızdan yalnızca siz sorumlusunuz.