Bitcoin Dip Seviyesini Buldu Mu?

Bitcoin fiyatları birkaç ayın en düşük seviyelerinden sıçramasıyla, olası yükseliş mekanizmalarını araştırıyoruz ve 30 bin - 40 bin dolar aralığında sağlanan desteğin gücünü değerlendiriyoruz.

Bitcoin Dip Seviyesini Buldu Mu?

Kalıcı bir düşüş trendinde geçen üç ayın ardından, Bitcoin psikolojik 40 bin dolar seviyesini koruyarak bir yükseliş trendi yakaladı. Bununla birlikte, çok sayıda makro ve piyasa hareketlerini ve yapısını düşündüğümüzde, asıl soru, bunun kalıcı dip mi yoksa daha uzun bir zaman dilimindeki ayı piyasasında yerel bir dip mi olduğudur.

Bu haftanın bülteninde, son fiyat düşüşlerini oluşturan temel sebeplerin yanı sıra piyasayı yükselten çeşitli mekanizmaları da değerlendireceğiz. Fiyatlar, tarihsel olarak düşük değerleme veya 'gerçeğe uygun değer' fiyatına işaret eden temel seviyeden sıçradı ve yükselmeye başladı. Ayrıca, önceki bültende tartışılan short işlem tasfiyesinin gerçekleşip gerçekleşmediğini ve kısa vadeli al sat yapan yatırımcıların piyasadaki yükselişe tepki olarak satış modellerini tartışıyoruz.

Ayrıca, 2016'daki Bitfinex hackiyle ilişkili 96.4 bin BTC'lik son satış ve bunun çeşitli on-chain ölçümlerde nasıl tespit edildiği hakkında bazı yorumlar da sunuyoruz.

Çeviriler

Bu Hafta On-chain İspanyolca, İtalyanca, Çince, Japonca ve Türkçe'ye çevriliyor.

Onchain Haftalık Pano

Week Onchain Haber Bülteni, burada bulunan tüm özellikli çizelgeleri içeren canlı bir panoya sahiptir. Bu gösterge tablosu ve kapsanan tüm metrikler, her hafta Salı günleri yayınlanan Video Raporumuzda daha ayrıntılı olarak incelenmektedir. Youtube Kanalımızı ziyaret edin ve abone olun ve daha fazla video içeriği ve metrik eğitimi için Video Portalımızı ziyaret edin.

Temel Destek

2021 ve 2022 boyunca, 30 bin ila 40 bin dolar fiyat aralığının Bitcoin boğaları için sağlam bir destek seviyesi olduğu kanıtlandı. 2021'de bu aralık, Mayıs-Temmuz aylarındaki %50+ düşüşten sonra korundu, Eylül düzeltmesinde destek sağladı ve bu yıl Ocak-Şubat döneminde bir kez daha boğalar için talep bölgesi oldu.

URPD metriği, mevcut Bitcoin UTXO seti için gerçekleşen fiyatların dağılımını gösterir. Burada 2.351 milyon BTC'nin (arzın %12.41'i) en son 36.2 bin ile 41,2 bin dolar arasında işlem gördüğünü görebiliriz. Bu coinler daha düşük gerçekleşen değerlere yeniden dağıtılsa bile, dolaşımdaki arzın %25'inden fazlasının en son daha yüksek fiyatlarla işlem görmesiyle piyasa en yüksek seviyede kalmaya devam ediyor.

Canlı Grafik

Piyasa yükseldikçe, bunu yönlendiren mekanizmalardan biri, geçen haftaki bültende tartışıldığı gibi geç açılan short işlemlerin tasfiyesi olduğu söylenebilir. Long Likidasyon Hakimiyeti çizelgelerini incelersek, short likidasyonlara doğru küçük bir eğimle short işlemlerin bu hafta geri planda olduğunu görebiliriz.

Bununla birlikte, bu metriğin büyüklüğü oldukça cansız, bu da fiyatların yükselmesinin temel olarak kısa süreli bir short tasfiyesinden kaynaklanma olasılığının düşük olduğunu gösteriyor.

Canlı Grafik

Bu grafikte, büyük miktarda açık sözleşmenin zorla kapatıldığı klasik kaldıraç azaltma olayını henüz görmediğimiz Vadeli İşlemler Açık Pozisyonundaki 1 günlük değişiklikle büyük ölçüde doğrulandı. Bununla birlikte, Vadeli İşlem Açık Faizi, Bitcoin Piyasa değerinin yaklaşık %1,91'inden (~15 Milyar$) yüksek kalmaya devam ediyor.

Bu durum short tasfiyesi olasılığının ilk tahmin edilenden daha düşük olduğunu veya böyle bir olayın, piyasanın yükselmeye devam etmesi ve açığa satış stop-loss/tasfiye seviyeleri kümelerine ulaşması durumunda mümkün olmaya devam ettiğini gösterebilir.

Canlı Çalışma Tablosu

Spot/onchain pazarlarına baktığımızda, Bitcoin ağının bu hafta yeni net varlıkların itici gücünü gördüğünü ve günde 18,5 bin varlık net büyümesine ulaştığını görebiliriz. 2021 boyunca, net varlıkların büyük itici güçleri, ilk ve ikinci çeyrekteki boğa piyasası düzeltmeleri gibi değişken dönemlerde ve Mayıs'taki %50+ satış sırasında meydana geldi.

Haziran-Aralık 2021, ağa her gün giren 12,5 bin net varlığın sabit bir taban çizgisi ile sessiz bir birikim dönemiydi. Bu nedenle, Ocak ve Şubat aylarındaki son ani artışlar, HODLer mantığının egemenliğinin kısa süreli kaybından sonra yeniden kazanılması veya en azından daha cazip giriş fiyatlarına kadar işlem yaptıktan sonra Bitcoin'e olan ilginin yenilendiğini gösterebilir.

Canlı Grafik

Yeni Glassnode İçeriği

Segwit'in borsalar tarafından benimsenmesiyle ilgili en son araştırma raporumuzu ve ölçümlerimizi yayınlamaktan memnuniyet duyuyoruz. Bu parçada, SegWit Utilisation adlı yeni bir metrik tanıtıyoruz ve ayrıca Bitcoin blok alanının en büyük tüketicileri tarafından SegWit benimseme oranlarını eleştirel bir yaklaşımla değerlendiriyoruz.

Ayrıca bu araştırmayla ilişkili üç yeni ölçüm yayınladık:

Exchanges on the Road to SegWit Adoption: on Pioneers, Stragglers and Holdouts
We take the recent release of Taproot as opportunity to investigate ways to measure the adoption of SegWit-related Bitcoin improvements in a meaningful way; simultaneously, we put a spotlight on exchanges and their SegWit adoption.

Taproot'un son sürümünü, SegWit ile ilgili Bitcoin geliştirmelerinin benimsenmesini anlamlı bir şekilde ölçmenin yollarını araştırmak için bir fırsat olarak görüyoruz; aynı zamanda, borsalara ve onların SegWit'in benimsenmesine önem veriyoruz.

Kısa Vadeli Momentum Yukarıya Dönüyor

Kasım sonundan beri ilk kez, Kısa Vadeli Cüzdanlar (STH'ler), STH-SOPR'nin 1.0'ın üzerinde kırılmasıyla karlı bir gün gördü. Bu veri, harcanan ve 155 günden daha genç olan coinlerin bu hafta toplamda kar elde ettiğini gösteriyor. Bu durum, iki aydan fazla bir süredir, zirveden satın alan STH'lerin coinlerden daha düşük fiyatlara düşmesinden dolayı her gün kayıplar gerçekleştirerek devam ediyor.

Benzer bir STH-SOPR hareketi, Mart 2020'den bu yana iki durumda görülmekte. Uzun bir kayıp döneminden sonra, piyasa, STH-SOPR'nin 1,0'lık re-testinin doğrulanmasıyla yükseliş eğilimine girmeyi başardı. STH-SOPR'nin tekrar yükselişe geçtiğini görürsek, bu yenilenen karlılığı ve talep akışlarının coinleri absorbe ettiğini gösterir. Tersine, 1.0'ın altına bir geri dönüş, düşüş göstergesi olabilir ve STH'lerden gelen satış baskısını desteklemek için yetersiz talep olduğunu gösterir.

Canlı Grafik

Ayrıca 14 günlük Piyasa Gerçekleşen Gradyan (MRG) osilatöründe oldukça büyük bir yükseliş ayrışması görebiliriz. Bu metrik, Gerçekleşen üst sınırda yakalanan doğal sermaye girişlerine göre piyasa fiyatlandırmasındaki momentum derecesini modeller. Genel yorum şu şekildedir:

Ardışık Yüksek/Düşük zirveler, sırasıyla Yukarıya/Aşağıya doğru artan momentumu gösterir.

0'ın üzerindeki/altındaki kırılmalar, ~14 günlük bir beklenen salınım süresiyle yeni bir yükseliş/düşüş trendinin masada olduğunu gösterir.

Mart-Nisan 2021'deki piyasa zirvesinin düşüş eğilimi gösterdiği (fiyattaki yüksek artışlarla azalan piyasa momentumu) mevcut dönem bir yükseliş eğilimini yansıtıyor. Her yeni düşük fiyat setinde, aşağı yönde azalan bir momentum var ve 14 günlük MRG şimdi istikrarlı bir şekilde 0'ın üzerine çıktı. 28 günlük MRG benzer bir piyasa yapısını gösterir ve en azından bir lokal dibin bulunması argümanına destek sağlar.

Canlı Çalışma Tablosu

Bu yükseliş, Bitcoin için aylık getiri profilini olumsuz bölgeye iten oldukça kalıcı üç aylık bir düşüş trendini takip ediyor. Aşağıdaki grafik, tarihsel olarak aşırı satım durumunu işaret eden -%30'luk negatif getirilerle, 30 günlük bir dönem boyunca Bitcoin getirilerini (% olarak) göstermektedir. Aylık getiriler, son 5 yılda sadece beş dönemde bu kadar zayıf oldu:

  • Ayı piyasasını başlatan Ocak-Nisan 2018'deki düzeltmeler.
  • Kasım 2018 ayı piyasası kapitülasyon olayı.
  • COVID küresel ekonomileri kilitlediği için Mart 2020 pazar genelinde sert satışlar.
  • Mayıs 2021'de satış ve kaldıraç tasfiyesi olayı.
  • 2022'deki bugüne kadar olan performansı.
Canlı Çalışma Tablosu

Bitcoin'in “Gerçeğe En Yakın Değer” Tahminleri

Yıllar boyunca Bitcoin'e değer biçmek için birçok yaklaşım ve model önerildi ve herhangi bir kümenin değerlendirilmesine çok sayıda ölçüm ve gösterge arasındaki birleşim eşlik etmelidir.

Bunun için en basit ama yine de çok güçlü araçlardan biri, fiyat ile 200 günlük hareketli ortalama arasındaki oran olarak hesaplanan Mayer Multiple'dir. 200DMA, teknik analizde uzun vadeli bir boğa/ayı göstergesi olarak yaygın bir şekilde gözlemlenir ve bunun altındaki bu tür dik sapmalar, uzun vadeli bir ortalamaya göre bir derece düşük değerlemeyi gösterebilir. Mayer Multiple, bu hafta 0,8'in altında işlem gördü ve 200DMA'ya göre %20'nin üzerinde bir düşük değeri temsil etti. 0,8'lik bir Mayer Katını temsil eden fiyat seviyesi, piyasanın şimdi geri aldığı (0.8 x 200DMA olarak hesaplanmıştır) 39,1 bin seviyesidir.

Aylık Getiriler metriğine benzer şekilde, önceki 0,8'in altındaki Mayer Multiple alım satım örnekleri, tipik olarak ayı piyasalarında ve özellikle piyasa genelindeki kapitülasyon olaylarında (ör. Ocak 2015, Kasım 2018 ve Mart 2020) ciddi düşüşlerle ilişkilidir.

Canlı Grafik

'Gerçeğe uygun değeri' yansıtan başka bir metrik, HODLer topluluğu tarafından fiyatlandırılan Bitcoin'in 'gerçeğe uygun değerini' tahmin etmek için önerilen Gerçekleşen Canlılık Oranıdır (RTLR). Coinlerin yoğun olduğu dönemlerde, Canlılık azalır ve Canlılık paydaya yerleştirildiğinde gerçekleşen fiyat artar (ve tersi).

Bu metrik, ana boğa piyasası etkisinden önce 2020 sonlarında ve yine Haziran ve Temmuz 2021'de destek sağladı. Piyasa geçen hafta bu seviyenin altında işlem gördü, ancak o zamandan beri destekle RTLR seviyesini 39.958 $ olarak geri aldı ve bu, 0.8'lik bir Mayer Multiple ile destek seviyesiyle oldukça tutarlıdır.

Canlı Çalışma Tablosu

2016 Bitfinex Hack Cüzdanı

Bu hafta bir dizi onchain ölçümü, 2016 Bitfinex hackinden elde edilen BTC cüzdanlarıyla ilişkili çok büyük bir 94.643 BTC'lik satış tespit etti ve bunun piyasa değeri 3.67 Milyar Dolar. Hem coin hacmi hem de USD değeri, elde edilen kâr ve yok edilen kullanım ömrü olarak dikkate alındığında, bu, zincirdeki anormal olayların metrik yorumlamayı nasıl etkilediğini değerlendirmede ilginç bir olay olarak ortaya çıkmakta.

5 yıldan uzun süreli olup canlanan arzda, bu satışın tarihteki en büyük 5 yıllık harcama olduğunu görebiliriz. Bir önceki en büyük harcama ise Ocak 2019'da fiyatların 3.629$ olduğu 71.825 lik olandı.

Canlı Grafik

Coin-days destroyed grafiği, 190 milyonu (% 97) Bitfinex cüzdanlarıyla ilişkili olmak üzere toplam 195 milyon coin gününün yok edilmesiyle birkaç yılın en yüksek seviyelerine yükseldi.

Canlı Grafik

Yukarıda belirtildiği gibi, azalan bir Liveliness metriği, tüm coin arzı boyunca harcananlara kıyasla, daha büyük miktarda coinin hareketsiz olduğunu ve birikerek ömrünün (coin günleri) arttığını ve coin günlerini yok ettiğini gösterir. Bu, HODLer birikimi dönemlerinin tipik bir örneğidir ve genellikle ayı piyasalarıyla aynı anlama gelir.

Bu makro ölçek metriğini gün içinde %0,38 artıran Bitfinex harcamasına yanıt olarak bu hafta dikey bir artış dışında, liveliness bir düşüş eğiliminde.

Canlı Grafik

ASOL, az sayıda cüzdanın çok büyük/eski coinleri satışı gibi anormallikleri ortadan kaldırmak için uygulanabilecek bir ölçüm aracıdır. Average Spent Output Lifespan, harcanan coinlerin ortalama ömrünü UTXO bazında ölçer ve madeni para hacmini tamamen göz ardı eder.(örneğin Coin-days Destroyed ve Dormancy ile ölçülür).

ASOL, Bitfinex cüzdanına anlamlı bir yanıt vermedi ve aslında en son Haziran 2021'de ziyaret edilen en düşük seviyeleri ziyaret etti. ASOL'daki yükseliş trendleri, genellikle boğa piyasalarında, daha eski coinler tarafından yaygın bir dağılım olduğunda birbirine benzerdir. Buna karşılık, masadaki gibi düşüş trendleri, Liveliness'teki makro ölçekli düşüş trendi ile tutarlı olan HODLing'in tercih edilen davranış olduğunu öne sürüyor.

Canlı Grafik

Özet

Bitcoin fiyatları son birkaç ayın en düşük seviyelerinden sıçramasıyla, olası yükseliş mekanizmalarını araştırdık ve 30 bin - 40 bin dolar aralığında sağlanan desteğin gücünü değerlendirdik. Geçen hafta belirlenen 33,5 bin dolarlık piyasa dip seviyeleri, Mayer Multiple, RTLR ve aylık getiri profili de dahil olmak üzere bir dizi metrikte tarihsel olarak "değeri düşük fiyat seviyeleri" olarak yorumlandı.

Tüm BTC'lerin %25'inden fazlasının gerçekleşmemiş kayıplara sahip olmasıyla birlikte, piyasa arz dağıtımında en üst sırada yer alıyor. Bununla birlikte, Short term holder ların kârlılığa dönmesi ve kısa menzilli MRG osilatörlerinin pozitife dönmesiyle bu rallinin arkasında güzel bir ivme olduğunu söyleyebiliriz. Yükselişin kilit noktası, Long-term holderların ve daha eski coinlerin çıkış likiditesi alıp almayacağı ve rallinin Mayıs satışlarından bu yana genel olarak eksikliği hissedilen yenilenen talepler ve alıcılarla desteklenip desteklenemeyeceğidir.

Ürün Güncelleştirmeleri


Referans olması için tüm ürün güncellemeleri ve iyileştirmeler, metrikler, verilerdeki manuel güncellemeler gibi tüm değişiklikler günlüğümüze kaydedilir.

Yayınlanan yeni metrikler; SegWit Adoption,  Taproot Adoption, and Share of Spent Transaction-Output Types

Mt. Gox Trustee Balance and Wrapped BTC (WBTC) Balance yayınlandı.

Yeniden Başlatılan Uncharted Newsletter Edition #8.