Kısa Vadeli Arz Düşüşte

Son derece olumlu uzun vadeli talep trendlerine rağmen, Bitcoin biriktirme trendleri kısa vadede yumuşadı. Bir kapitülasyon olayı için potansiyel enerji mevcut, ancak daha önceki piyasa döngülerinde olduğu gibi henüz tekerrür etmedi.

Kısa Vadeli Arz Düşüşte

Bitcoin fiyatları bu hafta konsolide olmaya devam ediyor ve 37.274 $ ile 42.455 $ arasında giderek daha dar bir aralığa sıkışıyor. Bir önceki bültende ele alındığı gibi, piyasa şu anda küresel sahnede yüksek makro ve jeopolitik belirsizliklerin yaşandığı bir ortamda hassas bir dengede bulunmaktadır.

Mart 2020'deki Bitcoin fiyatlarının %52'nin üzerinde düştüğü, iki işlem gününde 8 bin dolardan 3,8 bin dolara düştüğü ve 2019-20 ayı döngüsünün sonunu işaret eden büyük kapitülasyon olayının üzerinden iki yıl geçti. Bunun gibi kapitülasyon olayları, çoğu zaman, kalan tüm satıcıların tamamen sattığını ve gemiden atladıklarını ve gelgitleri boğaların lehine çevirdiğini gösterir.

Bu bültende, mevcut ayı döngüsünün sonuna ne kadar yakın olabileceğimizi ölçmek amacıyla alıcılar ve satıcılar arasındaki mevcut dengeyi değerlendireceğiz.

Yönetici Özeti

 • Belirsizlik ve makro riskler, nispeten daha az olan kısa vadeli birikim trendleri olarak kendini gösteren ters esen rüzgarlardır.
 • Geçen hafta boyunca eski coinler tarafından yapılan harcamalar da son haftalara oranla daha az olarak düşüş gösteriyor, ancak yine de yaygın korku veya inanç kaybı anlamına gelen seviyelerde olduğu söylenemez.
 • Kısa Vadeli Sahipler tarafından tutulan arzın (2.51M BTC) %82'si şu anda gerçekleşmemiş bir kayıpta tutulurken, Uzun Vadeli Sahiplerin elindeki toplam arz tüm zamanların en yüksek seviyelerine yakın.
 • Zayıf kısa vadeli talebe rağmen, HODLing tercih edilen strateji olmaya devam ediyor ve genç coinlerin oranı tüm zamanların en düşük seviyesinde gözlemleniyor. Bu, tarihsel olarak ayı piyasalarının geç dönemleri ile ilişkilidir.
 • Uzun Vadeli Sahiplerin, yıllık bazda, madencilik ihracından 7,6 kat daha büyük bir hacimde bakiyelerini artırdığını gösteren, piyasa enflasyon oranı adı verilen yeni bir kavram sunuyoruz. Bu uzun vadede olumlu.

Çeviriler

Bu Hafta On-chain İspanyolca, İtalyanca, Çince, Japonca, Türkçe, Fransızca, ve Portekizce'ye çevriliyor.

Onchain Haftalık Pano

Week Onchain Haber Bülteni, burada bulunan tüm özellikli çizelgeleri içeren canlı bir panoya sahiptir. Bu gösterge tablosu ve kapsanan tüm metrikler, her hafta Salı günleri yayınlanan Video Raporumuzda daha ayrıntılı olarak incelenmektedir. Youtube Kanalımızı ziyaret edin ve abone olun ve daha fazla video içeriği ve metrik eğitimi için Video Portalımızı ziyaret edin.


Belirsizlik Kısa Vadeli Birikimleri Etkiliyor

Konunun özünü anlamak için, bu hafta yeni yayınlanan bir metrik olan Bitcoin Biriktirme Trend Skoru ile başlıyoruz . Bu araç, büyük resmin toplam birikimini veya yatırımcı cüzdanlarının dağılımını izlemek için tasarlanmıştır. Bu araç, büyük varlıkların (diğer bir deyişle balinalar) ve/veya pazarın büyük bölümlerinin (diğer bir deyişle çok sayıda karides) coin varlıklarına ne zaman eklendiğini takip ederken aynı zamanda madencileri ve borsaları da filtreler.

Metrik, aşağıdaki yorumla 0 ile 1 değerleri arasında işlem görür:

 • 0'a yakın değerler (sarı/turuncu) pazarın satış ağırlıklı olduğunu veya çok az anlamlı birikimin gerçekleştiğini (düşüş) gösterir.
 • 1'e (mor) yakın değerler , yatırımcı cüzdan bakiyelerinin anlamlı bir şekilde artmasıyla (yükseliş) piyasanın net birikim içinde olduğunu gösterir.

Ekim 2021'den Ocak 2022'ye kadar olan dönemin, muhtemelen fiyata duyarsız HODLer'lar tarafından çok güçlü bir birikim (> 0,9, koyu mor) olduğunu görebiliriz. Bununla birlikte, 2022'nin çoğu için bu metrik 0,2 ile 0,5 arasında dalgalanmıştır. Bu, küresel makro belirsizliğin yatırımcı duyarlılığı üzerindeki etkisini vurguluyor ve sonuç olarak daha zayıf birikim meydana geliyor.

Canlı Grafik

Ayrıca aşağıda Birikim Trend Puanı için bir video kılavuzu yayınladık.

Bu hafta, harcanan eski paralarda da kayda değer bir artış gördük. Eski coinler, Bitcoin piyasalarının karakteristik oynaklığı konusunda daha fazla deneyime sahip olan ve genellikle "daha akıllı para" ile eşanlamlı olarak kabul edilen yatırımcılar tarafından tutulur.

Bu nedenle, daha eski paraların daha yüksek seviyelerde harcandığını gördüğümüzde, HODLer sınıfında daha aşağı yönlü bir eğilime işaret edebilir. 6 aydan daha eski kripto paralar, bu hafta tüm harcama hacminin %5'ini temsil etti ve bu, son aylara göre kayda değer bir artış.

Canlı Grafik

Bunu, 7 günlük hareketli ortalamanın uygulandığı İmha Edilen Binary Para Günleri(Binary CDD) metriğinde de görebiliriz. Bu metrik, eski paralar sürdürülebilir bir şekilde harcandığında daha yüksek işlem görecektir. Düşük değerler (yeşil bölgeler), bir ayı piyasasındaki birikim aşamalarının tipik bir örneğidir, yüksek değerler (kırmızı bölgeler), uzun vadeli yatırımcıların piyasa gücüne satış yapması nedeniyle yükseliş trendlerinin tipik bir örneğidir.

Geçen yıl Eylül ayından bu yana, İkili CDD, tipik bir birikim aşamasından sürekli olarak daha yüksek işlem gördü. Bu ayrıca, bir dereceye kadar uzun vadeli yatırımcıların riskten kurtulmasının gerçekleştiğini gösteriyor.

Canlı Grafik

Harcanan kripto paraların toplam yaşını izlemek için ölçtüğümüz birime coin günü denir. Bir kripto paranın yatırımcı cüzdanında ne kadar süre hareketsiz kaldığını temsil eder. Daha makro bir bakış açısıyla, son 90 gündeki coin günlük imhasının toplamı tarihsel olarak düşük kalıyor.

Ayı piyasalarında, yatırımcılar yavaş yavaş coin biriktirdikçe ve HODLing için toplu bir tercih olduğu için CDD-90 metriği düşük seviyelerde işlem görür. Bununla birlikte, korku ve panik, kalan tüm ayıları tüketen son bir satış tarafı baskısı dalgası yarattığından, kapitülasyon olaylarının ardından daha da yükselecek.

Bu ölçüm, birikim ve HODLing'in şu anda tercih edilen davranış modeli olduğunu öne sürüyor. Bununla birlikte, bu ayı döngüsünde, önceki tüm döngülerde meydana gelen nihai bir kapitülasyon olayını henüz görmedik. Bu sefer farklı olup olmadığı görülecektir.

Canlı Grafik

Kısa Vadeli Arz Daraldı

Aşağıdaki tablo, son 155 gün içinde biriken Kısa Vadeli Sahiplerin (STH'ler) sahip olduğu coin arzının nispi oranını göstermektedir. Bu topluluk, istatistiksel olarak, özellikle son bir kapitülasyon çıkışı sırasında, piyasa oynaklığı karşısında coinlerini satma olasılığı en yüksek olan gruptur.

Yukarıdaki gözlemlerimizi destekleyerek, Kısa Vadeli Tutucu topluluğunun elindeki coin arzının azaldığını görmeye devam ediyoruz. Bu, yalnızca coin arzının büyük bir kısmı uykudayken ve 155 günlük yaş eşiğini aşarak Uzun Vadeli Sahip arzı haline geldiğinde meydana gelebilir. Düşük seviyelere ulaşan STH arzı, sabırlı alıcılar uzun vadeli bekletme için soğuk hava deposuna para gönderdiğinden, tarihsel olarak ayı piyasalarının sonraki aşamalarıyla ilişkilidir.

STH arzı şu anda fiyatlar için yapıcı olan tüm zamanların en düşük seviyelerine yakın. Bununla birlikte, bu coinlerin %82'si (2.51 milyon BTC) şu anda zararda tutuluyor ve sırayla satış tarafı baskısının en olası kaynağı.

Canlı Grafik

HODL dalgaları ayrıca 6 aylıktan daha genç coinlerin tüm zamanların en düşük seviyesinde olduğunu gösteriyor. Dolaşımdaki arzın %24,53'ü bu genç yaş grubundadır, bu da arzın %75,47'sinin 6 aydan fazla bir süredir hareketsiz kaldığı anlamına gelir.

Bu, fiyatlar için yine nispeten yapıcı bir gözlemdir ve HODLing'in, karşı rüzgarlar gibi hakim makro risklerle bile yatırımcı davranışına hakim olduğunu gösterir.

Canlı Grafik

Genç coin arzının bir oranı düşerken, önceki döngülere kıyasla gerçekleşen değerin giderek daha büyük bir oranını elinde tutuyor. Başka bir deyişle, Bitcoin'e yatırılan USD cinsinden sermayenin giderek artan bir kısmı, şu anda son 6 ayda biriken coinlerde tutulmaktadır.

Geç dönem ayı piyasaları, benzer şekilde, coinler uzun vadeli yatırımcı cüzdanlarında olgunlaştıkça, bu daha genç coinler tarafından tutulan daha düşük sermaye oranları ile karakterize edilir. Özellikle 3m-6m yaş bandı (aşağıdaki grafikte en üstteki sarı bant) şu anda önemli ölçüde şişiyor, bu da geçen yıl Eylül ve Aralık ayları arasında satın alınan büyük miktarda arzın sıkı bir şekilde tutulduğunu gösteriyor.

Canlı Grafik

Uzun Vadeli Talebin Göstergesi Devam Ediyor

Şimdi satış yönlü arzın makro bağlamını oluşturduktan sonra, artık daha uzun vadeli talep (3 ay+) sinyallerine bakıyoruz.

Özellikle Coinbase, bu hafta toplam 31.130 BTC (1.18 milyar $) tutarında çok büyük bir net çıkış gördü. Bu, 28-Temmuz-2017'den bu yana en büyük net çıkış. Mart 2020'den sonraki net çıkış rejimi (kırmızı çubuklar) aşağıdaki grafikte de oldukça belirgindir. Bu, yatırımcıların Bitcoin'i modern portföylerde önemli bir varlık olarak giderek daha fazla ilgi gördüğüne dair güçlü bir sinyal olmaya devam ediyor.

Canlı Grafik

Bu çıkış, Coinbase'de tutulan toplam bakiyeyi 649,5 bin BTC'ye düşürdü ve onu en son 2017 boğa piyasasının zirvesinde görülen seviyelere geri getirdi. Coinbase tarafından tutulan toplam Bitcoin bakiyesi, Nisan 2020'de ulaşılan ATH'den şimdi 375.5k BTC (%36.6) kadar düşüş gösterdi.

Bunun gibi büyük çıkışlar, aslında, son iki yılda basamak basamak aşağı doğru inen Coinbase dengesindeki tutarlı bir eğilimin parçası. BTC bakiyesine göre en büyük değişim ve ABD merkezli kurumlar için tercih edilen bir yer olarak bu, Bitcoin'in daha büyük kurumlar tarafından bir makro varlık olarak benimsenmesini daha da desteklemektedir.

Canlı Grafik

Likit Tedarik Shock Oranına (ISSR) bakarsak, bu hafta önemli bir artış görmekteyiz, bu da çekilen bu paraların çok az veya hiç harcama geçmişi olmayan bir cüzdana taşındığını düşündürür.

Bu metrik, bu tür cüzdanlara daha fazla para girdikçe daha yüksek bir eğilim gösterecek ve şu anda daha kısa bir zaman ölçeğinde de olsa 2018-20 ayı piyasasına benzer bir piyasa yapısına sahip olduğunu görebiliyoruz. ISSR metriği şu anda 3.2'de, bu da Likit olmayan cüzdanlarda tutulan arz miktarının, Liquid ve Highly Liquid arzın toplamından 3,2 kat daha büyük olduğu anlamına geliyor.

Bu ölçüm, mücadele eden fiyatlara rağmen kalıcı bir talebin mevcut olduğunu gösteriyor.

Canlı Grafik

Konunun sonuna yaklaşırken, yakın zamanda David Puell (Ark Invest) ile birlikte geliştirilen ve ' piyasa enflasyon oranı ' dediğimiz bir kavramı tanıtıyoruz. Bu metrik, LTH'lere göre yıllık birikim veya dağıtım oranlarının bir ölçüsüdür.

İlk olarak, dolaşımdaki arza göre madencilere Bitcoin ihracını, kalıcı bir satış tarafı baskısı olduğu varsayılan nominal enflasyon oranı (sarı iz) olarak değerlendiriyoruz.

Daha sonra, piyasa talebinin bir ölçüsü olarak dolaşımdaki arza göre Uzun Vadeli Sahip arzındaki günlük değişimi yıllık bir veriye bağladık. Değeri eksi 1 ile çarparız, öyle ki LTH birikimi negatif bir oran (yükseliş), LTH elden çıkarma ise pozitif bir oran (düşüş) olur.

Son olarak, piyasa enflasyon oranını (yeşil iz) hesaplamak için bu LTH birikim oranını nominal enflasyon oranına ekliyoruz . Görebildiğimiz şu:

 • Geç dönem ayı piyasalarında , piyasa enflasyon oranları son derece negatiftir (mevcut arz deflasyonisttir), %-14 ila %-15'e ulaşır. Bu, LTH'lerin, madenci ihracından daha fazla yılda dolaşımdaki arzın ~%15'ini biriktirdiği anlamına gelir.
 • Boğa piyasası zirvelerinde , piyasa enflasyonu nominal enflasyonun üzerinde zirve yapıyor, bu da LTH'lerin elden çıkarma yoluyla satış tarafı baskısına önemli ölçüde katkıda bulunduğunu gösteriyor (mevcut arz çok enflasyonist). Bu sonuçta bir arz fazlasına yol açar ve bir ayı piyasası başlatır.

Şu anda, LTH piyasa enflasyon oranı -%10,9'dur, bu da LTH'lerin şu anda dengelerine ihraç oranının 7,6 katı eklediği anlamına gelir. Bu, geçmiş döngülerde ayı piyasasının en düşük seviyelerine işaret eden tarihi düşük seviyelere yaklaşıyor ve uzun vadeli bir başka olumlu veri.

Canlı Çalışma Tablosu

Özet ve sonuçlar

Birçok makro ve jeopolitik risk riskiyle ilişkili belirsizlik, Ocak ayından bu yana kısa vadeli onchain birikim eğilimlerini zayıflattı. Bu hafta, makro ölçekte yatırımcı inancında herhangi bir yaygın kayıp anlamına gelmese de, bu hafta eski coinlerin az bir şekilde artan harcamalarını da görebiliriz.

Kısa Vadeli Sahipler tarafından gerçekleşmemiş bir kayıpla tutulan 2,51 milyon BTC ile, satıcıların henüz tamamen tükenmemiş olma riski var. Bir kapitülasyon olayı için 'potansiyel enerji' oradadır ve böyle bir olay önceki tüm ayı döngüleri ile tutarlı olacaktır.

Bununla birlikte, HODLing, yatırımcı davranışına hakim olmaya devam ediyor ve uzun vadeli birikim eğilimleri hala etkileyici bir şekilde olumlu seyrediyor.


Ürün Güncelleştirmeleri
Referans olması için tüm ürün güncellemeleri ve iyileştirmeler, metrikler, verilerdeki manuel güncellemeler gibi tüm değişiklikler günlüğümüze kaydedilir.

 • Bizi Twitter'dan takip edebilirsiniz.
 • Telegram kanalımıza katılabilirsiniz.
 • Analizler ve detaylı çalışmalar için Glassnode Forum'u ziyaret edebilirsiniz.
 • Onchain metrikleri ve grafikler için Glassnode Studio'ya göz atabilirsiniz.
 • Borsaların onchain metrikleri ve aktiviteleri hakkında otomatik bildirimler için Glassnode Alerts Twitter'ı ziyaret edebilirsiniz.

Yasal Uyarı: Bu rapor herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez. Tüm veriler yalnızca bilgi amaçlı sağlanmaktadır. Burada verilen bilgilere dayanılarak hiçbir yatırım kararı alınmamalıdır. Kendi yatırım kararlarınızdan yalnızca siz sorumlusunuz.