بیتکوین، وثیقه‌ای که قابل دستکاری نیست

این هفته شاهد اتفاقات بسیاری برای بیتکوین بودیم. خریداران عمومی مانند MacroStrategy و Luna Foundation Guard مقدار قابل توجهی بیتکوین خریداری کردند. به نظر می‌رسد با توجه به الگوریتم از پیش برای عرضه بیتکوین تعیین شده و محدودیتی که در تولید تعداد بیتکوین وجود دارد

بیتکوین، وثیقه‌ای که قابل دستکاری نیست

اکنون که ۱۹ میلیون بیتکوین استخراج شده؛ دوباره توجه موسسات شناخته‌شده به بیتکوین به‌عنوان وثیقه‌ای غیرقابل دستکاری جلب شده است. به طوری که مؤسسه Luna Foundation Guard , تنها در ۹ روز، ۲۱ هزار بیتکوین به صندوق خود افزوده است. در این میان همچنین سرمایه گذاران، گروه میگوها و نهنگ‌ها، بیتکوین بیشترین میزان انباشت را داشتند.

این هفته شاهد اتفاقات بسیاری برای بیتکوین بودیم. خریداران عمومی مانند MacroStrategy و Luna Foundation Guard مقدار قابل توجهی بیتکوین خریداری کردند. به نظر می‌رسد با توجه به الگوریتم از پیش برای عرضه بیتکوین تعیین شده و محدودیتی که در تولید تعداد بیتکوین وجود دارد؛ بازارها بیش از پیش بیتکوین را به‌عنوان وثیقه‌ای غیرقابل دستکاری در نظر دارند.

به صورت کلی بازار در هفته  گذشته در محدوده قیمتی ۴۴,۴۲۷ دلار تا ۴۸,۰۸۳ دلار نوسان داشت و پس از صعود، قدرت خود را در ناحیه فعلی حفظ کرد.

روند مثبت استفاده از بیتکوین به‌عنوان وثیقه،در چرخه اخیر، سبب تثبیت کاربردهای بیشتری برای بیتکوین شده است. در هفته گذشته , مهم‌ترین خریدار بیتکوین مؤسسه Luna Foundation Guard  بوده است. این مؤسسه بیتکوین های انباشت شده را به‌عنوان پشتوانه استیبل کوین  USTنگه داری می‌کند. حجم بیتکوینی که به صندوق‌های سرمایه‌گذاری کانادا و ذخایر Wrapped BTC وارد شده به روند افزایشی خود ادامه می‌دهد؛ مخصوصاً بعد از کاهش قیمتی که در ژانویه امسال رخ داده است.

در این شماره، به کاهش موجودی بیتکوین در صرافی ها و انباشت آن در چند هفته‌ی اخیر می‌پردازیم. نکته جالب این که موج انباشت بیتکوین بیشتر از طرف گروه میگوها (افرادی که کمتر از یک بیتکوین دارند) و نهنگ‌ها (افرادی که بیشتر از هزار بیتکوین دارند) شکل گرفته شده است.

خلاصه نکات مهم این هفته:

·      با توجه به خالص ورودی و خروجی، تعداد قابل توجهی بیتکوین از صرافی ها خارج شده است، تا حدی که مجموع ذخیره بیتکوین صرافی ها به کف چندین ساله خود رسیده است. فعلاً بیش از ۹۶ هزار بیتکوین در ماه جارب از صرافی ها خارج می‌شود که در گذشته خروج این مقدار بیتکوین از صرافی ها نشانه‌ی انباشت سنگین بوده است.

·      بیشترین سهم انباشت در اختیار میگوها(کمتر از یک بیتکوین دارند) و نهنگ‌ها(بیشتر از هزار بیتکوین دارند) است و این دو گروه در هفته اخیر مقدار قابل توجهی بیتکوین به موجودی خود افزودند.

·      موسسه Luna Foundation Guard نیز با افزودن ۲۱.۱۶۳ بیتکوین به دارایی خود، انباشت قابل توجهی در ۹۰ روز اخیر داشته است. همچنین کل موجودی Wrapped Bitcoin ، در شبکه اتریوم تا ۱۲.۵ هزار بیتکوین افزایش پیدا کرده است. این نشان می‌دهد که در پروتکل Defi,برای وثیقه بیتکوینی تقاضای بسیاری ایجاد شده است.

·      علیرغم مجموعه‌ای از رخدادهای سیاسی و اخبار منفی فاندامنتال، از ژانویه امسال به کل موجودی صندوق‌های سرمایه‌گذاری بیتکوینی کانادا، ۶,۵۸۵ هزار بیتکوین افزوده شده و موجودی کل آن‌ها ۱۰.۵ درصد رشد داشته است.

رویدادی مهم برای بیتکوین: استخراج  ۱۹ میلیون بیتکوین

مجموعا تا هفته اخیر ۱۹ میلیون بیتکوین استخراج شده است. تنها ۹.۵۲ درصد از ۲۱ میلیون بیتکوین، باقی مانده که مطابق الگوریتم شبکه تقریباً تا ۱۱۸ سال دیگر، استخراج باقیمانده زمان خواهد برد. در زمان نگارش این شماره (تعداد بلاک‌های ایجاد شده در شبکه، ۷۳۰,۲۷۸ هزار است) تعداد کل بیتکوین ها ۱۹,۰۰۱,۵۲۹.۶۸ عدد است و نرخ استخراج روزانه ۹۱۸ عدد بیتکوین است (میانگین چهارده روزه).

Livechart

انباشت قدرتمند در این هفته

همانطور که در مقدمه این شماره گفته شد؛ دو مؤسسه مالی و سرمایه‌گذاری، به صورت موازی با خریداران دیگر بازار، به موجودی بیتکوین های خود اضافه کردند؛ به همین دلیل روند انباشت این هفته بسیار قابل‌توجه بود.

معیار Accumulation Trend Score, یکی از ابزارهای است که اخیراً در وبسایت گلسنود معرفی شده است. این معیار, شدت تغییراتی که در موجودی دسته-آدرس‌های مجزا ایجاد شده را رصد می‌کند. اگر مقدار این معیار به عدد ۱(بنفش) نزدیک باشد یعنی نهنگ‌ها و یا بسیاری از دسته آدرس‌ها، مقدار هنگفتی به موجودی خود اضافه می‌کنند. در این هفته این معیار تا عدد ۰.۶۵ پیش رفت که این یعنی بازار به‌طور کلی روند انباشت داشته است.

Live Chart

در ادامه در نمودار زیر می بینیم که موجودی قابل توجهی از صرافی ها خارج شده است. بازار در مقایسه با خروجی های قبلی در ناحیه مهمی قرار گرفته و میزان خروجی بیتکوین به تعداد ۹۶.۲ هزار بیتکوین در ماه رسیده است. این میزان خروج بیتکوین از صرافی ها غیرعادی است و تنها چندین بار در طول تاریخ رخ داده است.

قبل از سقوط مارس ۲۰۲۰، ورودی خالص بیتکوین را به صرافی ها می‌بینیم (سبز) اما بلافاصله پس از آن، روند خروج خالص از صرافی ها آغاز شده و تاکنون ادامه دارد (قرمز).

Live Chart

تداوم روند خروجی و حجم سنگین بیتکوین هایی که از صرافی ها خارج شده، موجودی صرافی ها را به‌قدری کاهش داده که اکنون به کف چندین ساله خود رسیده‌اند. در ماه مارس بیش از ۹۶ هزار بیتکوین از میان صرافی هایی که رصد می‌کنیم خارج شده و همین مقدار خروجی قبلاً در ماه اوت ۲۰۱۸ مشاهده شده است.

از سپتامبر ۲۰۲۱، موجودی صرافی ها روندی خنثا پیداکرده بود. با خروجی هایی که اخیراً از صرافی ها انجام شده، این روند دیگر خنثی نیست .

Live Chart

اگر صرافی ها را دقیق‌تر بررسی کنیم، می‌بینیم که بزرگترین صرافی ها، بیشترین میزان خروجی بیتکوین را داشتند‌. صرافی های Coinbase,Binance,Gemini,Kraken,Bittrex و Bitstamp، موجودی بیتکوین آن‌ها در یک تا دو سال گذشته به صورت خالص افزایش پیدا کرده بود اما اخیراً بیتکوین به‌صورت خالص از این صرافی ها خارج شده است. مخصوصاً میزان موجودی صرافی Binance که در سال ۲۰۲۱، بیشترین افزایش تعداد بیتکوین را داشته است اما در دو هفته گذشته، بیش از ۲۰ هزار بیتکوین از آن خارج شده است.

Live Chart

چه کسی در حال انباشت است؟

اکنون که روند انباشت بازار مشخص شده، می‌توانیم مشاهده کنیم که چه افرادی در بازار خریدار هستند. در نمودار زیر روند مقدار موجودی انباشت شده همچنان صعودی است. این بیتکوین ها در کیف پول هایی نگهداری می‌شوند که چندین دفعه به آن‌ها بیتکوین ارسال شده اما تا به حال هیچ بیتکوینی از آن‌ها خرج نشده است. این معیار بیتکوین های صرافی ها و ماینرها را در نظر نمی‌گیرد اما موجودی دسته-آدرس‌هایی بزرگ مانند متصدیان، LFG و MacroStrategy را شامل می شود.

از کاهش زمان ریزش بازار در 4 دسامبر، ۲۱۷ هزار بیتکوین به موجودی آدرس‌های انباشت کننده اضافه شده است. این میزان رشد یعنی روزانه ۱۸۰۰ بیتکوین به موجودی این آدرس‌ها افزوده می‌شود که این مقدار دو برابر تولید روزانه ماینر هاست و باعث شده که روند موجودی آدرس‌های انباشت کننده از حالت خنثی خارج شود.

Live Chart

حالا دسته-آدرس‌هایی را بررسی می‌کنیم که کمتر از یک بیتکوین دارند که معمولاً به آن‌ها میگوهای بیتکوین گفته می‌شود. این گروه معمولاً عموم افراد بازار هستند و از کف‌های قیمتی ژانویه امسال به‌شدت شروع به انباشت کردند. میگوها در ۲ ماه اخیر، ۰.۵۷۹ درصد موجودی در گردش را انباشت کردند که این میزان ۱.۷ برابر مقدار بیتکوین هایی است که در این دو ماه اخیر استخراج شده است.

میگوهای بیتکوین به‌طور کلی ۱۴.۲۵۶ درصد بیتکوین ها را در اختیار دارند(توجه کنید که این میزان شامل بیتکوین های داخل صرافی ها نمی‌شود که در صورت محاسبه آن‌ها، هزاران تا میلیون‌ها نفر دیگر به این موجودی اضافه می‌کند.)

Live Chart

در مرحله بعد، آدرس‌هایی را بررسی می‌کنیم که میانگین موجودی آن‌ها، از ۱۰۰ تا ۱۰ هزار بیتکوین است(موجودی کوسه تا نهنگ). از ماه اوت ۲۰۲۱, به‌صورت میانگین تعداد بیتکوین هایی که در هر یک از آدرس‌های این گروه هولد شده بین ۵۷۰ تا ۵۸۵ بیتکوین نوسان داشته زیرا موجودی و تعداد آدرس‌های این گروه در این مدت‌زمان تغییری چندانی پیدا نکرده است. همه این موارد یعنی این گروه در روند فعلی انباشت کمترین سهم را دارند. ‌

Live Chart

سرانجام با استفاده از معیار Accumulation Trend Score By Cohort (هنوز به‌صورت رسمی معرفی نشده) می‌توانیم گزارشات قبلی را تأیید کنیم. این معیار شدت روند انباشت را در کیف پول گروه‌های مختلف نشان می‌دهد. در نمودار زیر می‌بینیم که خریداران خرد(افرادی که از کمترین مقدار بیتکوین تا ۱۰۰ بیتکوین دارند)، از اواخر ژانویه انباشت سنگینی داشته‌اند و از میان آن‌ها، کیف پول هایی که کمتر از یک بیتکوین داشتند؛ بیشتر از باقی کیف پول‌ها انباشت کردند(نواحی سبز).

همینطور واضح است که کیف پول‌هایی که بین ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ بیتکوین دارند، کمترین میزان انباشت را داشتند(ناحیه قرمز). در همین حال طی دو هفته اخیر، گروهی که بیشتر از هزار بیتکوین داشتند با جدیت تمام شروع به انباشت کردند. دسته آدرس‌هایی مانند LFG هم در همین گروه قرار دارد که در قسمت بعدی به آن می پردازیم.

Unreleased metric from the Glassnode Engine Room

نقدینگی در بازار بیتکوین بسیار کاهش یافته است

همانطور که گفته شد,در دو هفته اخیر نهنگ‌ها(دارای بیش از ۱۰۰۰ بیتکوین) حجم سنگینی از بیتکوین انباشت کردند. یکی از خریداران شناخته‌شده Luna Foundation Guard (LFG) بود. این مؤسسه در اواخر ژانویه برای بار اول ۹,۵۶۴ بیتکوین به قیمت ۳۵۸.۶ میلیون دلار خریداری کرد و اکنون در طی ۹ روز، ۲۱,۱۶۳ عدد بیتکوین به خزانه خود افزوده است. درمجموع انبوهی از ۳۰.۷۲۷ بیتکوین به قیمت ۱.۴۰ میلیارد دلار نگهداری می‌کند.

Live Chart

تعدادی از بیتکوین ها به پشتوانه‌ی توکن ثانویه تبدیل شده تا بتوان آن‌ها را در شبکه‌های دیگر بکار برد. در چند سال اخیر، توکن سازی با پشتوانه بیتکوین، روند صعودی خود را حفظ کرده است. اکنون بیش از ۱.۴۴۹ درصد موجودی بیتکوین(۲۷۵,۲۳۶ عدد بیتکوین) توسط شرکت حضانتی مانند BitGo نگهداری می‌شود و سپس بیتکوین برای استفاده در شبکه اتریوم به توکن WBTC تبدیل می‌شود.

از ژانویه ۲۰۲۲ , تعداد ۱۲.۵ هزار بیتکوین به موجودی WBTC افزوده شده است. این مقدار نشان می‌دهد که برخلاف شرایط سیاسی جهان، تقاضا برای بیت کوین به‌عنوان وثیقه در Defi افزایش پیدا کرده است.

Live Chart

همینطور تعداد قابل توجهی بیتکوین به صندوق‌های سرمایه‌گذاری کانادایی وارد شده که صندوق Purpose بیشترین حجم ورودی را داشته است. از ژانویه امسال, تعداد ۵,۵۲۱ بیتکوین به صندوق Purpose وارد شده و اکنون ۳۵ هزار بیتکوین را در اختیار دارد. برخلاف شرایط سیاسی و اخبار منفی، موجودی این صندوق به‌صورت خالص، ۱۸.۷ درصد رشد داشته و اکنون ۱.۶۲۷ میلیارد دلار دارایی در اختیار دارد.

Live Chart

از اواخر ژانویه، درمجموع به صندوق‌های سرمایه‌گذاری کانادایی ۶,۵۹۴ بیتکوین افزوده شده و موجودی بیتکوین این صندوق‌ها به بالاترین میزان خود یعنی به بالای ۶۹ هزار بیتکوین رسیده است (۰.۳۶ درصد موجودی در گردش)

با اینکه در چند ماه اخیر اخبار فاندامنتال و سیاسی جهان به هیچ عنوان مساعد نبوده، اما با این حال خروج مقدار بسیار زیادی بیتکوین از صرافی ها(بیتکوین های بازار اسپات) و همینطور ورود بیتکوین ها به صندوق‌های سرمایه‌گذاری، پلتفورم های Defi و کیف پول‌های انباشت کننده، بسیار تحسین‌برانگیز است.

Live Workbench Chart

مرور هفته

در چند هفته اخیر بیتکوین شاهد انباشت چشمگیری از طرف کیف پول‌های مختلف بود. گروه میگو و و نهنگ‌ها اخیراً بیش از همه انباشت کردند و همچنین انباشت خریداران شناخته شده مانند LFG و Macrostrategy، بار دیگر بیتکوین را به‌عنوان وثیقه‌ای غیرقابل دستکاری مورد توجه قرار می‌دهد.

نکته بسیار حائز اهمیت این است که علیرغم تنش‌های ایجاد شده در اوکراین، اعمال سیاست‌های پولی، افزایش قیمت و کمبود کالاها، تقاضا برای بیتکوین بین صندوق‌های سرمایه‌گذاری کانادا افزایش پیدا کرده است.

به‌طورکلی، بازار به بیتکوین و نقشی که در آینده اقتصاد ایفا خواهد کرد دید مثبتی پیدا کرده است. این دیدگاه مثبت، کاملاً در روند خروجی از صرافی ها و ورود به مؤسسات حضانتی دیده می‌شود. روندی که بلافاصله بعد از مارس ۲۰۲۰ آغاز شد.

اکنون که تعداد بیتکوین های استخراج‌شده به ۱۹ میلیون رسیده و روند کلی انباشت از میزان تولید روزانه بیتکوین پیشی گرفته؛ بیتکوین بار دیگر به‌عنوان وثیقه‌ای کمیاب و غیرقابل دستکاری مورد توجه قرار می‌گیرد.

بروزرسانی محصولات

برای مشاهده بروزرسانی تمام محصولات اعم از اصلاحات و بروزرسانی دستی معیارها و داده‌ها می‌توانید به این قسمت (Changelog) مراجعه کنید.

·     ما را در توییتر دنبال کنید.

·   به کانال تلگرامی ما بپیوندید.

·   برای تحلیل و گفتگو بیشتر به فروم گلسنود مراجعه کنید.

·   برای مشاهده معیارهای on-chain، به استودیو گلسنود مراجعه کنید.

·   برای دریافت پیام‌های هشدار خودکار از طرف معیارهای on-chain و فعالیت‌ صرافی ها، به صفحه توییتر پیام‌های هشدار مراجعه کنید.

نکته: این هفته‌نامه قصد هیچ نوع توصیه مالی و سرمایه‌گذاری ندارد. تمامی این داده‌ها صرفاً به جهت اطلاع‌رسانی شما منتشر شده است. بهتر است هیچ نوع تصمیم مالی از این اطلاعات اخذ نشود و مسئولیت تمام تصمیمات مالی شما صرفاً به عهده شخص شماست.