استیبل کوین های ناپایدار

رخدادهای این هفته بیتکوین را باید در کتاب‌های تاریخی ثبت کرد. در این هفته LUNA/UST به تورم شدیدی دچار شد و ۴۰ میلیارد دلار از ارزش خود را از دست داد. LFG هشتاد هزار بیتکوین خود را فروخت و به دنبال آن Tether نتوانست ثبات یک دلاری خود را حفظ کند. ۷.۵ میلیارد دلار از موجودی استیبل کوین‌ها کاهش پیدا کرد

استیبل کوین های ناپایدار

رخدادهای این هفته بیتکوین را باید در کتاب‌های تاریخی ثبت کرد. در این هفته LUNA/UST به تورم شدیدی دچار شد و ۴۰ میلیارد دلار از ارزش خود را از دست داد. LFG هشتاد هزار بیتکوین خود را فروخت و به دنبال آن Tether نتوانست ثبات یک دلاری خود را حفظ کند. ۷.۵ میلیارد دلار از موجودی استیبل کوین‌ها کاهش پیدا کرد و قیمت بیتکوین تا نزدیکی Realized price پیش رفت.

ازبین‌رفتن ثبات دو استیبل کوین UST و USDT، هفته‌ای پرآشوب و نوسانی را برای کریپتوکارنسی‌ها رقم زد. LUNA و UST، از نظر Market Cap در لیست ۱۰ کریپتوکارنسی های برتر قرار داشتند؛ اما در هفته گذشته تقریباً ۴۰ میلیارد دلار از ارزش آن‌ها نابود شد.با ازبین‌ رفتن ثبات یک دلاری UST،  توکن LUNA نیز به دلیل تورم شدید موجودی خود، به قیمت ۰.۰ رسید.در نتیجه این رخداد، LUNA Foundation Guard  برای جلوگیری از نابودی ثبات UST، مجبور به برداشت حدود هشتادهزار بیتکوین از خزانه خود شد، اما موفق به حفظ ثبات UST نشد.

بعد از چند روز، به دلیل ماجرای بی‌ثباتی UST، بازار موقتاً به ثبات Tether مشکوک شد؛ به همین دلیل  USDT تا قیمت ۰.۹۵۶۴ سنت کاهش داشت. اما طی ۲۴ ساعت قدرت خود را بازیافت و فعلاً در قیمت ۰.۹۹۸ سنت معامله می‌شود. به دلیل آشوبی که استیبل کوین‌ها به پا کردند و ۳.۲۷۵ میلیارد دلار بیتکوینی که توسط LFG فروخته شد، قیمت بیتکوین با ۲۱.۲ درصد کاهش به ۲۶,۵۱۳ دلار رسید. بیتکوین از دسامبر ۲۰۲۰ چنین قیمتی به خود ندیده؛ بنابراین طبیعی است که تمام بازار را در مضیقه قرار دهد.

در این شماره، به سه موضوع مهم خواهیم پرداخت:

· ماجرای LUNA و UST چه بود و بنیاد LFG چگونه از ذخیره خزانه خود استفاده کرد؟

· افت ثبات موقتی USDT و اینکه چگونه باعث شد افکار بازار نسبت به دیگر استیبل کوین ها همانند USDC, BUSD  و DAI تغییر کند.

· قیمت بیتکوین به Realized price خود که ناحیه مهم حمایتی شناخته می شود نزدیک شده  و اکنون بازار چه واکنشی به این رخداد نشان داده است؟

سقوط تماشایی LUNA

در چند سال اخیر، استیبل کوین‌ها با رشد خود بخش اعظمی از Market cap تمام کریپتوکارنسی‌ها را تشکیل دادند.

در هشتم می، مجموع موجودی استیبل کوین‌هایی از جمله USDT, USDC, BUSD, DAl, UST  بیش از ۱۳۵ میلیارد دلار بود.

استیل کوین‌ها انواع مختلف دارند اما در اصل، به سه قسمت تقسیم می‌شوند:

· پشتوانه فیات دارند؛ مانند USDT، USDC، BUSD.

· پشتوانه کریپتویی دارند؛ مانند DAI.

· بدون پشتوانه‌اند و به‌صورت الگوریتمی عمل می‌کنند؛ مانند UST.

سیستم الگوریتمی UST و LUNA، این امکان را به کاربران می‌داد که صرف‌نظر از قیمت هر دو، بتوانند ۱ UST را به توکن LUNA به ارزش ۱ دلار تبدیل کنند (و بالعکس). به دلیل سود بیست درصدی پلتفرم Anchor ، میزان تقاضا برای UST بالا می‌رود و کاربران موجودی LUNA خود را به UST تبدیل می‌کنند. درنتیجه موجودی Luna کاهش پیدا می‌کند و قیمت آن افزایش می‌یابد. این الگوریتم می‌تواند کاملاً برعکس نیز عمل کند؛ زمانی که قیمت Luna کاهش پیدا کند، UST  نیز ثبات خود را از دست می‌دهد و سوزانده می‌شود. این عامل، میزان موجودی Luna را به‌شدت دچار تورم می‌کند و باعث کاهش قیمت آن می‌شود که این هفته شاهد چنین اتفاقی برای Luna بودیم.

در نهم می، ثبات یک دلاری UST از بین رفت و در همان روز قیمت LUNA‌ در حدود ۶۰ دلار قرار داشت (یعنی از بالاترین قیمت خود ۴۹ درصد افت داشت). طی ۳۶ ساعت بعد، قیمت LUNA، به زیر ۰.۱ سنت سقوط کرد و ارزش UST بین کف ۰.۳۰ سنت و سقف ۰.۸۲ سنت حرکت می‌کرد. این سقوط باعث شد کاربران، وحشت‌زده  UST خود را به معادل LUNA تبدیل کنند و با ایجاد تورم شدید موجودی  Luna ،سبب سقوط  قیمت آن شوند.

در زمان نگارش این شماره، قیمت  Luna به میزان ۹۹.۹۹۹ درصد کاهش‌یافته و قیمت آن  ۰.۰۰۰۰۲ سنت است. UST نیز از یک دلار بسیار فاصله گرفته و در قیمت ۰.۱۲۵۱ سنت قرار دارد.

در نمودار زیر شدت تورم موجودی LUNA را مشاهده می‌کنید. موجودی UST (خط سبز سمت چپ) در مقیاس خطی نشان‌داده‌ شده که موجودی آن از ۱۸.۷ میلیارد دلار تا ۱۱.۲ میلیارد دلار کاهش پیدا کرد. درحالی‌که موجودی LUNA ( قرمز، سمت راست) از ۳۴۵ میلیون دلار به ۶.۵۳ میلیارد دلار افزایش یافت؛ به‌عبارت‌دیگر Luna در یک سال۹۹,۲۶۳,۸۴۰ میلیون درصد تورم را تجربه کرده است.

در سیزدهم می، LUNA در اثر تورم شدید، پایداری شبکه خود را از دست داد و بلاکچین آن متوقف شد.

هنگامی که ثبات یک دلاری UST از بین رفت، بنیاد Luna Foundation Guard برای نجات UST،  بیتکوین های خود را از خزانه خارج کرد. این خزانه در چند ماه اخیر تا ۸۰.۳۹۴ بیتکوین رشد داشته و بین تاریخ مارس ۲۰۲۱ تا پنجم می ، بیشترین مقدار بیتکوین را به این خزانه اضافه کرد. مجموع ارزش محقق شده این بیتکوین ها در زمانی که به خزانه اضافه شدند، 3.275 میلیارد دلار بود.

بین نهم می تا دهم می، طی ۲۱ ساعت، تمام این کیف پول‌ها کاملاً خالی شدند.

Live Workbench Chart

در نمودار زیر مشاهده می‌کنید که بیتکوین های LFGدر سه مرحله از خزانه خارج شده اند. در مرحله اول زمانی که ارزش UST تا ۰.۹۸ سنت پیش رفت، ۷۵۰ میلیون دلار (۲۲,۱۸۹ بیتکوین) در نهم می، ساعت ۳:۳۰ از خزانه خارج شد. در مرحله دوم، ۱۵ ساعت بعد ،حدود ۳۰ هزار بیتکوین (۹۱۶ میلیون دلار) از خزانه خارج شد و در نهایت، شش ساعت بعد با برداشت ۲۸,۲۰۵ بیتکوین (۸۷۳ میلیون دلار) کیف پول خالی شد.

بین ساعت ۱۸:۳۰ در نهم می تا ۱:۱۰ دقیقه دهم می، مقداری از این بیتکوین ها در سه مرتبه به صرافی‌های مختلف وارد شدند (با رنگ آبی مشخص شده است) و این بیتکوین ها توسط بازار سازان بین حضانت داران جابه‌جا شدند. باتوجه‌ به بررسی‌های ما این بیتکوین ها دو مقصد داشتند:

۵۲,۱۸۹ بیتکوین به‌ وسیله OTC Desk به صرافی Gemini ارسال شده است (که سریعاً به‌ مقصد دیگر منتقل شدند که یکی از این مقصدها صرافی Binance بود).

۲۸,۲۰۵ بیتکوین مستقیما به Binance منتقل شده است.

Live Workbench Chart

در توییت زیر LFG تایید کرده است که تمام بیتکوین ها را فروخته  و تا ۱۶ می، در موجودی خود  ۳۱۳ بیتکوین باقی گذاشته است.

در همین فاصله، کل موجودی صرافی ها تا ۸۸ هزار بیتکوین افزایش پیدا کرد.این تعداد بیتکوین از ۸۰,۳۹۴ هزار بیتکوینی که از بنیاد LFG خارج شده، بیشتر است. بنابراین، تمام این رخدادها مانند ویروس به بازار سرایت کرده و سبب شده  سرمایه‌گذاران با وحشت دست به فروش بیتکوین های خود بزنند.

در چهاردهم می، تعداد زیادی بیتکوین از صرافی Coinbase خارج شده است؛ اما به نظر نمی‌رسد این بیتکوین ها مربوط به LFG باشند زیرا LFG به Coinbase بیتکوینی انتقال نداده است.

Live Chart

ویروس استیبل کوین‌های ناپایدار

اگر تا کنون فشار وارد شده به بازار کافی نبود، در یازدهم می، Tether (USDT) با بزرگ‌ترین Market cap میان استیبل کوین‌ها، ثبات یک دلاری خود را از دست داد و آخرین ضربه را به بازار وارد کرد. UST با موجودی ۲۱ میلیارد دلار، حجم قابل توجهی داشت. اما به باور اکثریت، USDT با موجودی ۸۳ میلیارد دلار و به‌عنوان جفت اصلی معاملات در بسیاری از صرافی‌ها، بسیار حائز اهمیت و تأثیرگذار است.

از ۱۱ تا ۱۲ می،  ارزش USDT به ۰.۹۵۶۵ سنت رسید و سپس طی ۳۶ ساعت، خود را به ۰.۹۹۸ سنت رساند. در این هنگام استیبل کوین‌هایی مطرح دیگر مانند USDC , BUSD و DAI تا ۲ درصد افزایش داشتند زیرا بسیاری از سرمایه‌گذاران به دنبال دارایی‌های کم ریسک تر بودند.

Live Workbench Chart

دوازدهم می، در اوج نگرانی و بی‌ثباتی استیبل کوین‌ها، Tether اعلام کرد که کاربران می‌توانند USDTهای خود را برداشت کنند و فعلاً دو میلیارد دلار حال برداشت شدن است.

اگر به موجودی USDT توجه کنیم، می بینیم که در این هفته، حدود ۷ میلیارد دلار از موجودی آن برداشت شده و از ۸۱.۲۳۷ میلیارد دلار به ۷۵.۷۵ میلیارد دلار کاهش پیدا کرده است.

همان‌طور که هفته قبل اشاره کردیمٰ کاهش ۲.۹ میلیاردی  کل استیبل کوین‌ها، در تاریخ بی‌سابقه بود و بیشترین میزان موجودی خارج شده متعلق به USDC بوده است؛ بنابراین باتوجه‌ به برداشت چنین مقداری از موجودی، این هفته USDT بیشترین سهم را در کاهش موجودی استیبل کوین‌ها خواهد داشت.

Live Chart

در نمودار زیر می بینیم که موجودی USDC از اواخر فوریه در حال کاهش بوده؛ اما در اوج نگرانی بازار نسبت به استیبل کوین ها، ۲.۶۳۹ میلیارد دلار به موجودی USDC اضافه شده که نشان می دهد سرمایه گذاران در اوضاع تشویش بازار،این استیبل کوین را به انواع دیگر ترجیح دادند.

باتوجه‌ به اینکه در دو سال اخیر سهم USDC در موجودی استیبل کوین‌ها بسیار افزایش‌یافته است، ممکن است بیانگر این باشد که بازار، USDC را به USDT ترجیح می‌دهد.

Live Chart

در چند روز اخیر ، ۲.۰۶۷ میلیارد دلار از موجودی استیبل کوین DAI نیز از بین رفت و  ۲۴.۴ درصد از موجودی آن کاهش پیدا کرد.

DAI استیبل کوینی است که کاربران با وثیقه گذاشتن  کریپتو کارنسی‌های دیگر در استخر Maker ، به‌عنوان وام دریافت می‌کنند. دو عامل ممکن است باعث کاهش DAI شده باشد؛ زمانی که وام گیرندگان  به‌ صورت اختیاری با پرداخت بدهی خود DAI را می‌سوزانند و یا اینکه پوزیشن کاربران به علت نوسان بازار لیکویید شده باشد که در هر دو  صورت موجودی DAI کاهش پیدا می کند. اما با وجود نوسانات بسیار کریپتو کارنسی ها، افزایش تقاضا برای DAI و لیکویید شدن کاربران، DAI همچنان ثبات یک دلاری خود را حفظ کرده و حتی بالاتر از یک دلار هم معامله می شود.

Live Chart

ضرر های سنگینی در شبکه محقق شد

زمانی که ماجرای LUNA آغاز شد،  بیتکوین هایی که توسط LFG خریداری شده بود، در قیمت بسیار پایین تر فروخته شدند.  USDT نیز با از دست‌دادن ثبات خود، سبب شد قیمت بیتکوین، ناحیه حمایتی ۲۹ هزار دلار را بشکند و به نواحی قیمتی جولای ۲۰۲۱ برسد. این سقوط قیمتی موجب شد تمام افرادی که در چرخه  ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۲ بیتکوین خریداری کردند، در ضرر قرار بگیرند و شبکه به طور خالص در ضرر باشد‌.

طی دو روز متوالی، به مقدار ۲.۵ میلیارد دلار ضرر محقق شد که این مقدار بیتکوین تقریباً با بزرگترین تسلیم‌های قبلی بازار برابر است.

از این مقدار ضرر محقق شده، ۷۰۳.۷ میلیارد دلار صرفاً متعلق به بنیاد LFG است. توجه داشته باشید از زمان واردشدن بیتکوین به کیف پول LFG تا خارج‌شدن آن‌ها این مقدار ضرر محقق کرده است. این ضررها شامل ضررهایی نمی‌شود  که بعداً برای نجات UST مجبور به فروش بیتکوین های خود شده و با تورم شدید، LUNA را بی‌ارزش ساخته است.

Live Chart

با افزایش کل موجودی بیتکوین، طبیعتا ضررهایی که از فروش بیتکوین محقق می شود بسیار سنگین تر خواهد شد. بنابراین با استفاده از معیار 'relative realized loss'،  ضرر محقق شده روزانه کل شبکه را به نسبت Realized cap در نظر می‌گیریم تا تسلیم بازار را با نمونه فازهای قبلی مقایسه کنیم.

در نمودار زیر مشاهده می کنید که LUNA یکی از سنگین ترین تسلیم های بازار در ۵ سال اخیر است که باعث شده کل ضرر محقق شده ی آن ۰.۲۸ درصد realized cap باشد. این مقدار با موارد زیر در سال های قبل مقایسه می شود:

اوایل و اواخر سقوط قیمت در فاز خرسی ۲۰۱۸

مارس ۲۰۲۰ٰٰ ٰ، به اخبار COVID

سقوط قیمتی می ۲۰۲۱ که در این هفته یک سال از آن رخداد می‌گذرد.

Live Workbench Chart

نزدیک شدن قیمت بازار به Realized price

Realized price یکی از قدیمی ترین و مهم ترین معیارهای تحلیل آنچین است.این معیار آخرین قیمتی که  تمام بیتکوین ها در آن جا به جا شده اند را جمع می‌کند و بر تعداد بیتکوین های در گردش تقسیم می کند. بنابراین به صورت تقریبی قیمت خرید کلی تمام بیتکوین های در گردش را بیان می کند.

معمولاً در چرخه‌های قبل،  Realized price به‌عنوان ناحیه حمایتی مناسبی ظاهر شده و زمانی که قیمت به زیر این معیار نفوذ کرده، خبر از تشکیل کف بازار خرسی داده است‌. در جدول زیر چرخه‌های خرسی قبلی مشخص شده و همچنین نشان داده که حدوداً قیمت چند درصد از بازار خرسی را زیرخط  Realized price گذرانده است.

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، باگذشت زمان، هر بازار خرسی مدت‌زمان کمتری را زیرخط Realized price گذرانده است. شاید علت این باشد که پس از سال ۲۰۱۸، مفهوم Realized price  به طور گسترده استفاده شده و افراد این معیار را شاخصی برای تصمیمات خود قرار دادند. قیمت در ماه مارس ۲۰۲۰، تنها ۷ روز، زیرخط realized price قرار داشته و نسبت به چرخه‌های قبل مدت‌زمان کمتری زیر این معیار سپری کرده است.

هنگامی که قیمت در محدوده ۲۶.۵۱۳ هزار دلار قرار داشت، Realized price ، قیمت ۲۴ هزار دلار را نشان می داد.  فروش بیتکوین های LFG، بی ارزش شدن LUNA و UST و  بی ثباتی Tether قیمت بیتکوین را ۹.۵ درصد به  Realized price نزدیک تر کرده است.

با حجم ضرر محقق شده‌ای که در بالا به آن اشاره شد؛ حجم Realized cap  به میزان ۷.۹۲ میلیارد دلار کاهش پیدا کرد و خارج‌شدن این مقدار سرمایه از شبکه بیتکوین Realized price را تا ۲۳,۹۴۰ دلار کاهش داد.

Live Chart

با تمام نوساناتی که اخیراً در بازار ایجاد شده، زمانی که قیمت به زیر Realized price پایین آمد، گاوهای بیتکوین با قدرت به ریزش قیمت واکنش نشان دادند.نمودار و جدول زیر روند میزان انباشت را نشان می‌دهد و زمانی که عدد این معیار نزدیک به ۱ باشد یعنی بسیاری از سرمایه‌گذاران در این نقطه به بیت‌کوین‌های خود اضافه می‌کنند.

زمانی که بازار در ۱۲ می روز پنج‌شنبه در پایین‌ترین قیمت قرار داشت؛ شدت روند انباشت از عدد ۰.۳ به ۰.۷۹۶ رسید. در این ناحیه بازار به قیمت، حمایت نشان داد تا بتواند به قیمت ۳۰ هزار دلار برسد. در روزهای بعد، شدت انباشت به میزان ۰.۹ باقی ماند؛ این مقدار به این معناست که  در این ناحیه خرید سنگینی انجام شده است.

Live Chart

شدت روند انباشت را می‌توان در کیف پول گروه‌های مختلف نیز مشاهده کرد. اوایل ماه می، در همه گروه‌های مختلف، شدت انباشت از مقدار ۰.۳(رنگ‌های گرم) به مقدار ۰.۷ (رنگ‌های سرد) رسیده است

گروهی که کمتر از یک بیتکوین دارند، تا کنون بیشترین مقدار بیتکوین را انباشت کردند. همچنین گروهی که مالک ۱۰ هزار بیتکوین هستند انباشت بسیاری داشتند (البته این گروه شامل LFG نیز می‌شود که حجم بسیاری  به بازار عرضه کرد). کیف پول‌هایی که بین ۱۰۰ تا ۱۰ هزار بیتکوین داشتند، همچنان انباشتی ندارند‌.

باوجوداینکه موجودی بیتکوین صرافی ها در این هفته افزایش پیدا کرد، ضررهای سنگینی محقق شد وهشتاد هزار بیتکوین توسط بنیاد LFG فروخته شد، باز هم سرمایه گذاران به موجودی خود اضافه کردند. خرید سرمایه‌گذاران، تأثیر فروش اخیر بازار را نسبتاً خنثی کرده است.

مرور هفته

این هفته بسیاری از ویژگی های اصولی بازار خرسی را مشاهده کردیم که به نوبه خود تاریخی بودند.بسیاری از پروژه های بزرگ کریپتوکارنسی تاکنون بی‌ثباتی خود را نشان داده اند و در نهایت باعث نابودی خود شدند.چنین رخدادهایی معمولاً در اوج فشار بازار خرسی اتفاق می‌افتد؛ یعنی زمانی که تقاضایی در بازار نیست و پروژه‌های آزمایشی بسیار تحت‌فشار قرار می‌گیرند.

استیبل کوین‌ها جزء زیرساخت‌های اصلی بازار هستند؛ بنابراین بی‌ثباتی آن‌ها، مخصوصاً USDT تأثیرات بسیار منفی می‌تواند در بازار داشته باشد.موج نگرانی از بی ثباتی USDT و UST، از بین رفتن ۴۰ میلیارد دلار از ارزش LUNA/UST و فروش ۸۰ هزار بیتکوین توسط LFG ، برای ایجاد طوفانی سهمناک کافی بود.تمام این اتفاقات حتماً  موجب قانون‌گذاری‌های سختگیرانه و سریع‌تر در آینده خواهد شد.

اما باید دید آیا در آینده‌ای نزدیک به Realized priceخواهیم رسید یا خیر. اگربه این معیار برسیم تا چه مدت زمانی با آن تماس خواهیم داشت‌ و در بازار خرسی خواهیم ماند. ممکن است روزهای سخت زمستانی را پشت سر گذاشته باشیم و میزان انباشتی که مشاهده کردیم، نقطه ی حمایتی برای خرید گاوها باشد. بااین‌حال باید توجه داشت که اقتصاد کلان، تورم و سیاست های پولی، مانند مانعی در راه بازار هستند و احتمالا هنوز جاده پر پیچ و خمی را پیش رو خواهیم داشت.

بروزرسانی محصولات

برای مشاهده بروزرسانی تمام محصولات اعم از اصلاحات و بروزرسانی دستی معیارها و داده‌ها می‌توانید به این قسمت (Changelog) مراجعه کنید.

بروزرسانی محصولات

برای مشاهده بروزرسانی تمام محصولات اعم از اصلاحات و بروزرسانی دستی معیارها و داده‌ها می‌توانید به این قسمت (Changelog) مراجعه کنید.

معیار منتشر شده برای فعالیت نهنگ ها : Volume To Exchanges, Volume From Exchanges, Transfers To Exchanges, Transfers From Exchanges

معیار جدید   Entity-adjusted URPD منتشر شد

شماره 1۵  Uncharted Newsletter منتشر شد

·       ما را در توییتر دنبال کنید.

·       به کانال تلگرامی ما بپیوندید.

·       برای تحلیل و گفتگو بیشتر به فروم گلسنود مراجعه کنید.

·       برای مشاهده معیارهای on-chain، به استودیو گلسنود مراجعه کنید.

·       برای دریافت پیام‌های هشدار خودکار از طرف معیارهای on-chain و فعالیت‌ صرافی ها، به صفحه توییتر پیام‌های هشدار مراجعه کنید.

نکته: این هفته‌نامه قصد هیچ نوع توصیه مالی و سرمایه‌گذاری ندارد و تمامی این داده‌ها صرفاً به جهت اطلاع‌رسانی شما منتشر شده است. بهتر است هیچ نوع تصمیم مالی از این اطلاعات اخذ نشود و مسئولیت تمام تصمیمات مالی شما صرفاً به عهده شخص شماست.