משקיעי טווח ארוך מחזקים את עמדותיהם

בתקופה לאחר מכירות החיסול בתחילת מאי, מתקיים מעבר ראוי לציון במגמות האגירה. הקליקה של מחזיקי הטווח הארוך הינה היחידה שנשארה, אם כי התנהגויות האגירה שלהם מאותות חיזוק עמדות כאשר המחירים .מתקנים מתחת ל-30 אלף דולר

משקיעי טווח ארוך מחזקים את עמדותיהם

מחיר הביטקוין המשיך לדשדש (קונסולידציה) השבוע, אחרי סימנים ראשוניים של היפרדות בין שוק הנכסים הדיגיטלים לבין שוק ההון, אם כי לכיוון לא נכון. מדד ה-S&P500 טיפס 7.4% מהנמוך של השבוע, והנאסד"ק עלה ב-9.6%. בנתיים הביטקוין נסחר לנמוך של $28,261, ורק עלה מוקדם ביום שני כדי להתאושש חזרה לגבוה השבועי של $30,710. גם לאתריום היה שבוע קשוח - השיל מעצמו 17.8% מערכו עד לנמוך של $1,700 לפני שביצע ריבאונד ל-$1,900 בשני בבוקר.

אחרי מכירת החיסול מוקדם יותר החודש כתוצאה מלונה, נוצר שינוי התנהגותי מובהק במגמות האגירה על-השרשרת של ביטקוין. ובפרט, ישויות עם מאזן <100 ביטקוין, וכאלה עם >10 אלף ביטקוין היוו אוגרים משמעותיים. שאר קבוצות הארנקים עברו ממצב מכירתי למצב נטרלי יותר. זה משקף שינוי התנהגותי בולט ביחס לתקופת פברואר-אמצע מאי אשר ניחנה באגירה והפצה תקופתיים שסימלו חוסר-וודאות והון בסירקולציה.

אולם, פעילות על-השרשרת נשארת עדינה מאוד, עם אינדיקציה מינימלית על עניין בנכס מחוץ לבסיס המשקיעים ארוכי טווח (HODLER). יחד עם זאת, נראה שמשקיעי ארוכי הטווח שנשארו, מעוניינים לחזק את הפוזיציות שלהם בזמן שהמחירים נופלים, ונשארים בלי רצון להוציא את מטבעותיהם, אפילו אם הם מוחזקים בהפסד.


‌לוח השבוע על השרשרת

לניוזלטר "השבוע על השרשרת" יש לוח לייב עם כל הגרפים שהוצגו, זמין כאן. על הלוח הזה וכל המדדים שהוצגו כאן מדברים בדו"ח הסרטון אשר משוחרר בכל שלישי כל שבוע. תבקרו ותרשמו לערוץ היוטיוב שלנו, ותבקרו בפורטל הסרטונים שלנו בשביל עוד תוכן ווידיאו ולהדרכות על המדדים.


רק משקיעי הטווח הארוך נשארו

במהלך החודשים האחרונים, אנחנו ציינו איך פעילות על השרשרת של ביטקוין נשארת גם ענייה וגם יציבה. זה מאפיין טיפוסי של שווקים דוביים קודמים, כאשר פעילות הטרנזקציות של הרשת נשלטת על-ידי קבוצת משקיעי הטווח הארוך, אלו משקיעים הרבה יותר חסרי-רגישות למחיר.

אחרי מכירת החיסול של מאי 2021, נחשפנו ל"טיהור" צנוע של ארנקים, כאשר משקיעים רוקנו עצמם לחלוטין מהאחזקה של המטבע. לאחר זה הגיעו ארבעה חודשים של פלאטו (סטגנציה) בגידול הארנקים מפני שחוסר-הוודאות חלחל לתוך פסיכולוגיית המשקיעים, וקונים ממונפים נשטפו מחוץ לשוק על-ידי ירידת המפלס.

כפי שניתן לראות בגרף למטה, ביצועי המחיר השבלונים לאחרונה, שמו את גדילת הארנקים על הפסקה קצרת טווח, אם כי לא באותו אורך כמו במאי 2021.

גרף בלייב

במהלך אירועים מאוד תנודתיים כמו מכירת החיסול בעקבות לונה, אנחנו רואים לעיתים קרובות קפיצה למעלה בפעילות על-השרשרת, כאשר משקיעים בפאניקה, מוכרים, או לחילופין מעבירים מטבעות כדי לחפות על פוזיציות ומינופים. במרץ 2020 ונובמבר 2018, הקפיצה הזו בפעילות לאחר מכירות חיסול - יזמו את ה-bull runs העוקבים.

בזמן שאסור לשלול את האפשרות הזו, אנחנו יכולים לראות שגם ישויות וארנקים פעילים "החזירו" את העלייה הזו בפעילות, וחזרו לטווח שבוסס מאז ספטמבר 2021. במילים אחרות, המכירות האחרונות, והמחירים הנמוכים יותר עוד לא עוררו זרימה של משתמשים חדשים למרחב, ורק משקיעי הטווח הארוך נשארו.

גרף לייב

‌שינוי בהתנהגות האגירה

כמובן שפעילות על-השרשרת היא חלק מכלל הסיפור. בזמן שגדילת ארנקים וישויות פעילות נשארו סטגנטים, האנליזה הזו אינה מעידה על הערך הכלכלי של המשקיעים והארנקים שנשארים. בזמן שמחירים מתקנים למטה, היכולת של משקיעי הטווח הארוך להשיג עוד ביטקוין פר דולר עולה, מה שהוביל אותנו לחקור את המרחב של דינמיקות ההיצע.

ציון מגמות האגירה הוא שינוי התנהגותי ראוי לציון. במשך כמעט שבועיים, הוא החזיר ניקוד כמעט מושלם של מעל ל0.9. זה מעיד על כך שישויות קיימות על הרשת מוסיפות באופן משמעותי להחזקות שלהן. זו שבירת דפוס ברורה מהציונים התקופתיים שהוחזרו במהלך טווח הקונסולידציה של ינואר-אפריל (כתום) אשר באופן סביר על הדעת יכולים להיות מתויגים כאגירות יחסית נמוכות.

דוגמאות קודמות של ציון גבוה במגמות אגירה מתוחזקות, ניתן לקטלג בשתי קטגוריות:

  • ניקוד גבוה במהלך bull-run (בכחול) - אשר בדר"כ מתהווה ליד הגבוהים מפני שהכסף החכם מחלק את המאזן שלו, אבל נפגשים עם זרם אף גבוה יותר של קונים פחות מנוסים חדשים.
  • ניקוד גבוה במהלך טרנדים דוביים (ירוק) - אשר בדר"כ יוצאים לפועל אחרי תיקונים ניכרים במחיר, כאשר פסיכולוגיית המשקיעים עוברת מחוסר-וודאות לאגירת ערך. יוצא מן הכלל ראוי לציון זו תקופת בתר גבוה כל הזמנים של דצמבר 2021, היכן שה"דיפ" (הנקודה הנמוכה) התברר לא כ-הדיפ בה' הידיעה, ורבים מן המטבעות האלה חולקו ונמכרו נמוך בהפסדים.
גרף לייב

‌אם נפרק את מגוון קבוצות הארנקים אשר תורמים לניקוד האגירה הגבוה הזה, אנחנו יכולים לזהות שתי קבוצות מסוימות: ישויות עם <100 ביטקוין, וישויות עם >10אלף ביטקוין.

כשבוחנים את הראשונים, אנו יכולים להבחין שהשיפוע של אחזקות הארנק המצטברות שלהם גדל בעקבות המכירה האחרונה. יתרה מכך, המאזן המצטבר של הקבוצה הזו עלה ב-80,724 ביטקוין, דומה להפליא ל-80,081 ביטקוין נטו שהונזלו על-ידי LUNA Foundation guard (פרטים כאן). דהיינו, הביקוש העולה מישויות ה<100 ביטקוין במחירים נמוכים יותר קיזז את ההיצע שהונזל על-ידי LFG בניסיון להגן על ההצמדה של UST.

גרף לייב

הקבוצה השנייה אשר תרמה לציון הגבוה של מגמת האגירה הגבוהה הם לוויתנים עם החזקות מעל לעשרת אלפים ביטקוין. במהלך חודש מאי, הישויות הללו הוסיפו 46,429 ביטקוין ליתרה שלהם, ושימו לב שזה כולל חלוקה של 80 אלף ביטקוין מהארנק של LFG.

גרף לייב

ניתן לאשרר במידה רבה את התצפיות הללו על ידי בחינת ציון מגמת הצבירה לפי מדד קבוצות הארנק. כאן ניתן לראות שמאז המכירה, ישויות המחזיקות < 100 ביטקוין ו>10אלף ביטקוין החזירו אותות כחולים המעידים על עלייה משמעותית ליתרה שלהם בשבועות האחרונים.

זהו שינוי בולט מהערכים החלשים יחסית (צהוב-אדום) במהלך ההכנה למכירות חיסול, כאשר לוויתנים במיוחד הינם המפיצים (מוכרים) בקנה מידה גדול. קבוצות הארנקים הנותרות עם 100 עד 10 אלף ביטקוין שמרו על דירוג ניטרלי יותר סביב 0.5, מה שמרמז על שינוי נטו פעוט יחסית באחזקותיהם.

בחלק הבא, נבחן את התנהגותם של מחזיקי הטווח הארוך כדי לחדד עוד יותר את תצפיותנו.

 Glassnode מדד לייב בחדר המנועים של 

‌השקת מוצר: חדר המנועים של Glassnode

ברוכים הבאים לחדר המנועים של Glassnode, מהדורה חדשה עבור משתמשינו המקצועיים והמוסדיים. חבילה זו של מדדי תמונה בלעדיים מספקת מבט מבפנים על המחקר, החדשנות והניסויים המתרחשים מאחורי הקלעים. מדדי חדר המנועים נועדו לבחון פלחים מותאמים (ללקוח) יותר ויותר של נתוני השוק והרשת. חלק מן הדוגמאות:

  • פירוק ה-URPD לגיל, ארנק, וקבוצות מחזיק טווח ארוך/קצר.
  • רצועות רווח והפסד על פי קבוצה וגיל.
  • ניקוד טרנד אגירה על-פי קבוצת הארנק.

תוכלו למצוא את חדר המנוע Glassnode ממוקמם מתחת לקטגוריית ביטקוין ברשימת הלוחות המוגדרים מראש שלך. אנו מצפים לשחרר מדדים, מחקרים וקונספטים חדשים לחדר המנועים על בסיס חצי קבוע, ולשמוע את המשוב שלך בטרקלין המקצוענים בפורום.


הפסדים לטווח ארוך

כעת ביססנו נתונים עבור מגוון קבוצות גודל הארנק השונות שהשתתפו בצבירה האחרונה על-השרשרת. לאחר מכן נפנה למחזיקים לטווח ארוך, המייצגים את הסבירות הנמוכה ביותר להוציא ולבזבז כספים במהלך התנודתיות כדי לאמוד את הרשעת המשקיעים. שימו לב שהמעבר לסטטוס "מחזיק לטווח ארוך" הוא לפני כ-155 ימים, תאריך שנמצא בסוף דצמבר כשהמחירים היו בערך 47 אלף דולר.

אם נסתכל על מדד ה-URPD בראשון לאפרל 2022, לפני מכירת הלונה, נוכל למפות את את פרופיל חלוקת המטבעות תוך התמקדות במחזור 21-22.

גרף לייב

כעת נביא את הפרופיל של 1 באפריל ומכסים עליו את ה-URPD של היום המסומן למטה בכחול. מכאן נוכל להעריך את השינוי בהפצת המטבעות ולבצע את התצפיות הבאות:

  • הקצאה מחדש משמעותית של 1.5 מיליון BTC התרחשה מרוכשים בעיקר בטווח של 42 אלף דולר עד 49 אלף דולר, למטה עד לרוכשים בטווח הנוכחי של 26.7 אלף דולר עד 33 אלף דולר.
  • התפלגות המטבעות במקומות אחרים נותרה דומה להפליא לפרופיל ה-1 באפריל, מה שמרמז על כך שקבוצת ה-HODLer חסרת הרגישות למחירים ממשיכה לשלוט בפרופיל המשקיעים בביטקוין.
גרף בלייב

מגמת הירידה הנוכחית במטבעות הצעירים משלושה חודשים תומכת בתצפית זו. מבט לאחור של 3 חודשים תופס את כל המטבעות שהושקעו לאחרונה לאחר 1- במרץ, שהוא האמצע של טווח הקונסולידציה האחרון. כאשר מגמת ירידה בגלי HODL בני 3 חודשים חלה, זה אומר שברשת, אספקת המטבעות נודדת עד לאיסור "גיל" מבוגר יותר.

הנקודה המרכזית משני המדדים הללו היא שמחזיקי המטבעות שהצטברו לאחר גבוה כל הזמנים בנובמבר נראים כחסרי רגישות יחסית למחיר. למרות הנמכות המתמשכות במחיר, ואירוע הנזלה גדול בשוק ה-spot של מעל ל-80 אלף ביטקוין, הם עדיין לא מוכנים לתת למטבעות שלהם ללכת.

גרף לייב

אם נזכיר כי סף המחזיק לטווח ארוך נמצא בסוף דצמבר, אין זה מפתיע שההיצע הכולל של מחזיקי הטווח הארוך ירד לאחרונה. בחודשים האחרונים, סף המחזיקים לטווח ארוך עבר לאורך מגמת הירידה שהתרחשה מנובמבר-ינואר.

בדרך כלל, צבירת היצע מתרחשת במהלך טווחי מחירים צדדיים. המשמעות היא שבתוך חודש ימים בערך, סף מחזיקי הטווח הארוך, יכנס לטווח הקונסולידציה הקודם שנקבע בין 33 אלף דולר ל-42 אלף דולר. בהתבסס על פרופיל URPD, נפח אספקה גדול מאוד נרכש כאן בין ינואר לאפריל.

היצע מחזיקי הטווח הארוך חזר לאחרונה לגבוה כל הזמנים של 13.048 מיליון ביט. אלא אם כן תתרחש חלוקה מחודשת של מטבעות, אנו יכולים לצפות שמדד היצע זה יתחיל לטפס במהלך 3-4 החודשים הבאים, דבר המצביע על כך ש-HODLers ממשיכים לספוג בהדרגה ולהחזיק בהיצע שספגו.

גרף לייב

עם זאת, למרות הראייה ההבנייתית קדימה, נותרה תת-קבוצה של מחזיקי טווח ארוך אשר מוציאים כעת מטבעות ומממשים את הפסדיהם. ניתן לראות את המדד LTH-SOPR כמכפיל הרווח הממוצע שמומש על ידי קבוצת מחזיקי הטווח הארוך בכל יום, ולעתים רחוקות הוא נסחר מתחת ל-1.0.

השבוע ראינו את את מחזיק הטווח הארוך הממוצע שהוצא ננעל בהפסד של 27% בהשוואה לנקודה שבה השגיג את המטבע. אירועים כאלה בעבר התרחשו רק במהלך בשפלים של הכניעה הסופית של שווקי הדובים כמו 2015, 2018 ולקצרה במרץ 2020.

גרף לייב

עם האידאה של LTH-SOPR כמכפיל רווח ממומש, אנו יכולים אפוא להסיק את המחיר הממוצע מהמקום שבו "מגיעים" מטבעות ההוצאה של מחזיקי הטווח הארוך, המכונה "מחיר ההוצאות". מחיר ההוצאות של משקיעי הטווח הארוך (ורוד) רק לעתים רחוקות נסחר מעל מחיר השוק, אך עם זאת נסחר כעת ב-32.8 אלף דולר על בסיס ממוצע נע של 7 ימים. הפעם האחרונה שמשקיעי הטווח הארוך מימשו הפסדים כאלה הייתה לזמן קצר בעקבות אירוע המכירה במרץ 2020. במקרה של הדוב של 2018, זה קדם לחודשים רבים של הפסדים עבור למשקיעי הטווח הארוך, והגיע לשיאו לירידת מחירים נוספת של 50%.

גרף לייב

סיכום ומסקנות

הפעילות בשרשרת המישורית של ביטקוין בתוקף מאז ספטמבר 2021, ועדיין יש מעט סימנים לשינוי מהלך זה. מה שזה מעיד הוא שקבוצת HODLer, קוני הביטקוין של המוצא האחרון, הם היחידים שנותרו. ניתן להבחין בכך גם בחוסר הרצון לבזבז היצע מוחזק, גם אם הוא מוחזק כעת בהפסד.

שינוי ראוי לציון התרחש במגמות הצבירה בשרשרת בעקבות המכירה שגרמה לונה. נראה כי ישויות עם < 100 ביטקוין ספגו ווליום מטבע שווה ערך לזה שנמכר במצוקה על ידי משמר קרן לונה (LFG). לצד רוב המחזיקים לטווח ארוך, נפח גדול יותר ויותר של ביטקוין נראה מוחזק לטווח הארוך ונרכש במחירים נמוכים אלה. מגמה זו, אלא אם כן תופרע, צפויה להניע את אספקת המחזיקים לטווח ארוך מעל הגבוה כל הזמנים שלו במהלך החודשים הקרובים.

כששתי העיניים מסתכלות על סביבת המאקרו שבה נשאר ביטקוין, יש אותות של ניתוק בין נכסים דיגיטליים למניות. צריך לחכות ולראות אם מתאם מחודש יחזור, וכך גם הכיוון הסופי של השווקים בתגובה להידוק המוניטרי. סיכונים בקנה מידה משמעותי נותרו, עם זאת, באופן מרשים, וכך גם אוכלוסיית בעלי הביטקוין חסרי הרגישות למחירים.


כתב ויתור: דו"ח זה אינו מספק עצה להשקעות. כל הנתונים מסופקים למטרות מידע בלבד. שום החלטת השקעה לא תתבסס על המידע המסופק כאן ואת/ה האחראי/ת הבלעדי/ת להחלטות ההשקעה שלך.