آیا روند صعودی بیتکوین آغاز شده است؟

بازار بیتکوین در ماه گذشته، یکی از یکنواخت‌ترین دوران خود را تجربه کرد؛ اما در این هفته توانست با رالی صعودی قدرتمند از محدوده ۲۱ هزار دلار عبور کند. در این گزارش به بررسی این رالی صعودی خواهیم پرداخت و مدل‌های مهم قیمت‌گذاری که بیتکوین تاکنون موفق به عبور از آن‌ها شده است، ارزیابی خواهیم کرد.

آیا روند صعودی بیتکوین آغاز شده است؟

همانطور که در هفته گذشته (گزارش هفتگی - شماره ۲) به آن اشاره کردیم، یک ماه اخیر برای بازار بیتکوین بسیار کم نوسان سپری شد؛ اما دراین هفته بیتکوین خود را از قیمت ۱۷ هزار دلار به بالای محدوده ۲۱ هزار دلار رساند و از چندین ناحیه مهم در معیارهای قیمتگذاری تکنیکال و آنچین، عبور کرد. بسیاری از این نواحی کلیدی در فاز نزولی بازار، برای قیمت در نقش مقاومتی ظاهر می‌شوند؛ به همین دلیل شکست این سطوح در رالی صعودی اخیر بسیار حائز اهمیت است.

در گزارش این هفته به معیارهای خواهیم پرداخت که هدف اصلی آن‌ها ارزشگذاری، شرح حرکات قیمتی و زیرساخت‌های فاندامنتال بازار بیتکوین است. این موارد عبارتند از:‌‌‌‌

· نواحی مهم معیارهای تکنیکال و آنچین مانند میانگین 200D-SMA و معیار Realized Price که برای هر کدام از گروه‌های مختلف سرمایه‌گذار به صورت مجزا در نظر گرفته شده است.

· نواحی که ماینرها درآن تحت فشار قرار می‌گیرند؛ نشانه‌هایی از کاهش نسبی فشارهای مالی ماینرها ارائه می‌دهد.

· معیارهای مرتبط با تخمین ارزش عادلانه بیتکوین بر اساس مبادلات شبکه؛ به عبارتی این معیارها بر اساس حجمی که در شبکه انتقال داده می‌شود، ارزش بیتکوین را تخمین می‌زنند.‌‌‌‌

· بهبود سودآوری کوتاه‌مدت بازار که معمولاً به عنوان نشانه‌ی مهمی از تغییر رفتار سرمایه‌گذاران شناخته شده است.

🪟.شما می‌توانید تمامی نمودارهای این گزارش هفتگی را داخل داشبورد مشاهده کنید

🔔هشدارهایی که در این گزارش پیشنهاد می‌شوند، در Glassnode Studio قابل تنظیم هستند.

بهبود شرایط بازار

میانگین 200D-SMA یکی از شناخته‌شده‌ترین ابزارهای تحلیل تکنیکال است که اغلب برای تشخیص روندهای   کلان   بازار مانند سنگ محک عمل می‌کند. این میانگین سالها در تشخیص روند بازار موفق بوده است. برای استفاده از این معیار تنها باید مشاهده کرد که آیا قیمت در بالای این معیار واقع شده است و یا در پایین این معیار حرکت می‌کند تا بتوان از این طریق رابطه میان قیمت و روند صعودی و نزولی کلان را تشخیص داد.

رالی صعودی قدرتمندی که در هفته جاری شاهد آن بودیم، قیمت را از ناحیه مهم روانی ۱۹.۵ هزار دلار عبور داد. چرخه‌های بازار بیتکوین غالبا با یکدیگر به صورت غیرعادی همخوانی دارند؛ به طور مثال قیمت در چرخه ۲۰۱۸-۲۰۱۹ به مدت ۳۸۶ روز در زیر میانگین 200D-SMA قرار داشت و در چرخه فعلی قیمت به مدت ۳۸۱ روز زیر میانگین 200D-SMA در حال حرکت بود؛ تا اینکه با کمک رالی صعودی اخیر، قیمت از  زیر   این ناحیه با موفقیت به بالا عبور کرد.‌‌‌‌

🔔پیشنهاد تنظیم هشدار: در صورتی که قیمت از میانگین 200D-SMA (۱۹.۵ هزار دلار) به پایین حرکت کند، باید به  ضعف مجدد بازار توجه ویژه‌ای داشت.

محدوده Realized Price با فاصله‌ی کمی از میانگین 200D-SMA در قیمت ۱۹.۷ هزار دلار قرار داشت. این معیار یکی از محدوده‌های مهم روانی است که به صورت میانگین آخرین قیمت خرید/جابه‌جایی تمام سرمایه‌گذاران شناخته می‌شود. اکنون با عبور موفق قیمت از این سطح، هولدرهای بیتکوین به طور میانگین به حالت سودآور بازگشته‌اند.

قیمت بیتکوین تاکنون ۱۷۹ روز را زیر سطح Realized Price سپری کرده است و در میان چهار چرخه نزولی پیشین، این دومین دوره طولانی‌مدتی است که بازار در زیر این معیار قرار داشته است.  

       

در نمودار زیر معیار Realized Price (میانگین آخرین قیمت خرید/جابه‌جایی)  برای سه گروه مجزا در نظر گرفته شده است:

· 🔴 سطح Realized Price برای سرمایه‌گذاران کوتاه مدت (۱۸ هزار دلار)، به عبارتی میانگین بیتکوین‌هایی در ۱۵۵ روز اخیر جابه‌جا شده‌اند.

· 🟠 معیار اصلی Realized Price ( ۱۹.۷ هزار دلار) که میانگین قیمت خرید و جابه‌جایی تمام سرمایه‌گذاران بازار را مشخص می‌کند.

· 🔵سطح Realized Price برای سرمایه‌گذاران بلندمدت (۲۲.۴ هزار دلار)، به عبارتی سرمایه‌گذارانی که  بیتکوین‌های خود را بیش از ۱۵۵ روز هولد کرده باشند.

از این نمودار چندین نکته مهم می‌توان برداشت کرد:

· چرخه فعلی از نظر استقامتی به آوریل ۲۰۱۹ شباهت دارد، با این حال قیمت در این چرخه  هنوز موفق به عبور از سطح Realized Price  سرمایه‌گذاران بلندمدت 🔵 نبوده است.‌‌‌‌

·  در چرخه نزولی ۲۰۱۸-۲۰۱۹ و چرخه نزولی ۲۰۲۲-۲۰۲۳، تمام سطوح مجزای Realized Price (🔴🔵🟢) در تلاقی یکدیگر قرار گرفتند ( به عبارتی هولدرهای مختلف بیتکوین فارغ از اینکه برای چه مدت زمانی بیتکوین های خود را هولد کرده اند ، تقریبا دارای قیمت خرید یکسانی هستند).

· سطح Realized Price برای سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت 🔴 نسبت به سرمایه‌گذاران دیگر پایین‌تر است؛ عمدتاً به این دلیل که اغلب سرمایه‌گذاران به دلیل سقوط صرافی FTX بسیاری از بیتکوین‌های خود را جابه‌جا کرده اند.

🔔پیشنهاد تنظیم هشدار: در صورتی که قیمت قادر به شکست سطح قیمت خرید سرمایه‌گذاران بلندمدت، یعنی محدوده ۲۲.۴ هزار دلار شود، در این هنگام تمام سرمایه‌گذاران بازار به صورت میانگین در حالت سود قرار خواهند گرفت.

Live Professional Chart

  ارزش عادلانه بیتکوین چقدر است؟                                                        

تاکنون تلاش‌های بسیاری در جهت مدلسازی برای یافتن ارزش عادلانه بیتکوین حاصل شده است. یکی از مدل‌های مهم ارزشگذاری بیتکوین برای اولین بار توسط Willy woo، یکی از تحلیلگران آنچین معرفی شده است. این مدل برگرفته از حجم مبادلاتی شبکه و معیار NVT Ratio است.

این مدل حجم مبادلاتی شبکه را در طول دو سال اخیر در نظر می‌گیرد و بر اساس ارزش شبکه (Mark Cap)، ارزش عادلانه بیتکوین را به صورت تخمینی محاسبه می‌کند .‌‌طی ۱۲ ماه اخیر دو نکته بسیار مهم در این نمودار مشاهده می‌شود:

· همانطور که مشاهده می‌کنید قبل از سال ۲۰۲۲ ارزشگذاری این مدل بسیار با حرکات قیمتی مطابقت داشته است اما در سال ۲۰۲۲ حجم تراکنش‌ها نسبت به ارزش بازار بسیار متورم شده و از این جهت بیتکوین طبق این مدل بیش از حد ارزشگذاری شده است. از دلایل تشکیل حباب در حجم تراکنش‌های سال ۲۰۲۲ می‌توان به بحران‌های نقدینگی ایجاد شده برای نهادهای معاملاتی بزرگ و سوءمدیریت دارایی‌های مشتریان صرافی FTX در روزهای پایانی فعالیت این سازمان، نام برد.

· با ثبات نسبی بازار پس از این وقایع، حجم تراکنش‌های بازار شدیداً کاهش یافت و این معیار نیز همراه با حجم مبادلاتی شبکه فرود آمد. در حال حاضر تخمین این معیار از ارزش عادلانه بیتکوین بین ۸.۲ هزار تا ۱۰ هزار دلار است.      

Live Advanced Chart

با این حال در نسخه‌ی دیگری از این معیار، Glassnodeبا الگوریتم‌های خود تمام تراکنش‌های داخلی   (تراکنش‌هایی که میان آدرس‌های مختلف انجام می‌شود اما در حقیقت تمام آن آدرس‌ها به یک نهاد/فرد تعلق دارد) را نادیده می‌گیرد تا بتواند از تراکنش‌هایی که به لحاظ اقتصادی در شبکه اهمیت دارند، در معیار NVT Price به محاسبات دقیق‌تری دست یابد. بنابراین این معیار با قیمت هماهنگی بیشتری دارد و تصویر روشن‌تری از حجم مبادلاتی شبکه ارائه می‌دهد.                                                          .

بر اساس دقیق‌ترین تخمین از حجم مبادلاتی اقتصادی بیتکوین، ارزش عادلانه بیتکوین در این معیار بین ۱۵ هزار تا ۱۷.۶ محاسبه شده است. قیمت بیتکوین حدود یک ماه پیش دقیقاً در این محدوده قرار داشت و در صورتی حجم تراکنش‌های بیتکوین با روند صعودی بازار همراه شود، می‌توان گفت که قیمت با موفقیت از این محدوده عبور کرده است‌. از طرفی در صورتی که شاهد افزایش حجم تراکنش‌های بازار نباشیم، امکان کاهش مجدد قیمت به این ناحیه وجود دارد.

Live Professional Chart

 بهبود نسبی شرایط ماینرها

یکی از حوز‌ه‌هایی که در طول ۱۲ ماه اخیر بیشترین آسیب را متحمل شده، بخش ماینینگ است. طی یک سال گذشته، شرکت‌های ماینینگ دچار خسارت‌های مالی بسیاری شده و شاهد افت ارزش سهام‌ خود بودند.
این معیار از طریق کشف رابطه میان سختی شبکه و قیمت در یک مدل آماری، میانگین هزینه استخراج هر بیتکوین را به صورت تخمینی محاسبه می‌کند و در حال حاضر هزینه استخراج را ۱۸,۷۹۸ هزار دلار تخمین می‌زند.

Live Advanced Chart

نمودار زیر با استفاده از روشی دیگر هزینه ماینینگ بیتکوین را تخمین می‌زند. این معیار از طریق نسبت میان سختی شبکه و نرخ استخراج بیتکوین حاصل می‌شود و دارای سه پارامتر است:
🔴پر بازده‌ترین ماینرها
🟠میانگین ماینرها
🟣کم‌ بازده‌ترین ماینرها

هزینه استخراج بیتکوین در این روش ۱۸,۰۶۲ هزار دلار محاسبه شده که این قیمت اندکی پایین‌تر از هزینه اعلام شده در روش قبلی است. اکنون باتوجه به رالی صعودی اخیر و بر اساس قیمت‌گذاری هر دو معیار به نظر می‌رسد که ماینر‌ها در شرایط مالی نسبتاً بهتری قرار دارند و اندکی از فشارهای مالی آنها کاسته شده است

🔔پیشنهاد تنظیم هشدار: در صورتی که قیمت به زیرسطح ۱۷ هزار دلار برسد، این کاهش قیمت به معنای سقوط  به زیر هردو معیاراست و شرایط مالی ماینرها را وخیم‌تر خواهد کرد

برای بررسی دقیق‌تر شرایط مالی ماینرها، از میان دستگاه‌های ماینینگ به میزان سودآوری مدل  S19 Proمی‌پردازیم. این مدل دستگاه در ماه می ۲۰۲۰ به بازار عرضه شد و تا همین اواخر در رده پرچمداران دستگاه‌های ماینینگ قرار داشت. این نمودار تمام ماینرهای S19 Pro را بر اساس هزینه‌ ماینینگ دستگاه (به واحد کیلووات ساعت) گروه‌بندی کرده و هر گروه را با استفاده از رنگ‌های مختلف مشخص می‌کند.همچنین نشان می‌دهد که هر کدام از این گروه‌ها با هزینه‌های مختلف ماینینگ چه هنگام در فعالیت ماینینگ خود سودآور بودند و چه هنگام بازدهی نداشته‌اند.

  • 🟣 $0.125/kWh
  • 🟢 $0.100/kWh
  • 🟡 $0.075/kWh
  • 🟠 $0.050/kWh
  • 🔴 $0.025/kWh

در نمودار زیر هر زمانی که رنگ خاصی از نمودار نمایان نشود، به این معناست که در آن مدت زمان، دستگاه‌هایی از مدل S19 Proکه با آن هزینه مشخص مشغول به فعالیت بودند، دیگر سودآور نیستند. به طور مثال   از ماه می تا اکتبر ۲۰۲۰ (دقیقاً بعد از عرضه مدل S19 Pro به بازار و هاوینگ بیتکوین) آن گروه از ماینرهای S19 Pro که با هزینه بیش‌ از 0.125 سنت در کیلووات بر ساعت 🟣 فعالیت می‌کردند، دیگر بازدهی نداشته‌اند (به همین دلیل این رنگ در نمودار نمایان نشده است).
همچنین بار دیگر، از ماه جولای ۲۰۲۲ تا هفته گذشته، آن دسته از ماینرهای S19 Proکه در هفت ماه گذشته با   هزینه بیش‌ از ۰.۱۰ سنت در کیلووات بر ساعت 🟢فعالیت می‌کردند، بازدهی نداشته‌اند (به عبارت دیگر تنها ماینرهایی که با هزینه 🟠🔴🟡فعالیت کرده‌اند، بازدهی داشتند).
همانطور که در نمودار مشاهده می‌کنید اخیرا با کاهش نسبی فشارهای مالی بر ماینرها، در هفته گذشته ماینرهایی که با هزینه برق ۰.۱۰ سنت در کیلووات ساعت فعالیت داشتند، دوباره به بازدهی رسیدند.

Live Advanced Chart

سودآوری مجدد بازار

این سطح از معیار  aSOPRهمواره در بازار خرسی حائز اهمیت بوده و به همین دلیل عبور موفق این معیار از   سطح ۱.۰ و حفظ قدرت در بالای این محدوده به این معناست که  امکان تغییر جهت برای بازار فراهم شده و با وجود نقدشدن سود معاملات، تقاضای کافی برای جذب فشار فروش وجود دارد.

🔔پیشنهاد تنظیم هشدار: در صورتی که معیار aSOPR  (30DMA) از سطح ۱.۰ عبور کند، این حرکت به معنای سودآوری گسترده تراکنش‌هاست که خبر از افزایش نسبی قدرت بازار می‌دهد.

Live Advanced Chart

معیار Realized Profit/Loss  نیز نسبت حجم دلاری سود و زیان  نقد شده را در نظر می‌گیرد. این معیار نیز اکنون در حال تثبیت شدن در بالای سطح ۱.۰ است و این مرحله به این معناست که تراکنش‌های بازار مجدداً سودآور شدند و تقاضای کافی برای جذب فشار فروش بازار وجود دارد‌.

🔔پیشنهاد تنظیم هشدار: در صورتی که معیار Realized P/L  بالای سطح ۱.۰ خود تثبیت کند، این حرکت به معنای بازگشت سودآوری و قدرت کلان بازار است.

Live Advanced Chart

کشف نقاط مشترک بازار

در پایان این گزارش، به معرفی یکی از داشبورد‌های جدید گلسنود می‌پردازیم. این داشبورد با هدف یافتن محل تلاقی و نقطه‌ای مشترک میان چندین معیار آنچین طراحی شده که در آن چهار رکن اساسی آنچین را به کار برده‌ایم. مشاهده تحلیل ویدیویی  و مطالعه مطالب داشبورد را پیشنهاد می‌کنیم.

مرور هفته

قیمت در آغاز سال با رشد ۲۳ درصدی خود امکان سودآوری بخش گسترده‌ای از سرمایه‌گذاران و کاهش فشار مالی ماینرها را فراهم کرد. از دلایل پدید آمدن سودآوری، رشد قیمت و همچنین در کنار آن جابه‌جاشدن حجم قابل‌توجهی از بیتکوین‌ها در چند ماه اخیر است که سبب شده میانگین قیمت خرید این بیتکوین‌ها کاهش پیدا کند.

اکنون که معیار aSOPR و Realized Profit/Loss در تلاش برای تثبیت روی مقاومت سطح ۱.۰ خود هستند، سوال مهم اینجاست که بازار تا چه مدت زمان قادر به حفظ سودآوری خود خواهد بود.


شبکه های اجتماعی ما:

اسپانیایی ( تحلیلگر: (@ElCableR, Telegram, Twitter
پرتغالی (تحلیلگر:( @pins_cripto, Telegram, Twitter
ترکی (تحلیلگر:( @wkriptoofficial, Telegram, Twitter
فارسی(تحلیلگر: @CryptoVizArt, Telegram, Twitter)

· ما را در توییتر دنبال کنید.

· به کانال تلگرامی ما بپیوندید.

· برای تحلیل و گفتگو بیشتر به فروم گلسنود مراجعه کنید.

· برای مشاهده معیارهای on-chain، به استودیو گلسنود مراجعه کنید.

· برای دریافت پیام‌های هشدار خودکار از طرف معیارهای on-chain و فعالیت‌ صرافی ها، به صفحه توییتر پیام‌های هشدار مراجعه کنید.

نکته: این هفته‌نامه قصد هیچ نوع توصیه مالی و سرمایه‌گذاری ندارد و تمامی این داده‌ها صرفاً به جهت اطلاع‌رسانی منتشر شده است. بهتر است هیچ نوع تصمیم مالی از این اطلاعات اخذ نشود و مسئولیت تمام تصمیمات مالی شما صرفاً به عهده شخص شمآست

‌‌‌‌‌‌‌