مشقت بیتکوین برای حفظ قدرت

با وقوع کمترین فشار فروش اضافی برای قیمت، ضعف کوتاه‌مدتی گریبانگیر بخش فاندامنتال بیتکوین می‌شود. اغلب سرمایه‌گذارانی که در این برهه زمانی در حال خرج کردن بیتکوین‌های خود هستند، از هر فرصتی برای خروج سرمایه خود از بازار استفاده می‌کنند.

مشقت بیتکوین برای حفظ قدرت

بازار بیتکوین، سهام، فارکس و اوراق قرضه با افزایش نوسانات و کاهش قیمت، بار دیگر هفته‌ی دشواری را پشت سر گذاشتند. همراه با بحران انرژی اروپا ، ارزش یورو دوباره نسبت دلار پایین‌تر معامله شد و شاخص دلار، با عبور از ۱۰۹.۳۰، سقف بیست ساله خود را شکست.

با تداوم موضع انقباضی روسای فدرال رزرو، بیتکوین نیز به عنوان شاخصی در حال توسعه برای نقدینگی جهان، به این مواضع سیاسی واکنش نشان می‌دهد. قیمت بیتکوین در این هفته از ۲۱,۷۸۱ دلار به کف قیمتی که در چند هفته تشکیل شده، در قیمت ۱۹,۶۱۱ دلار رسید.

در این گزارش، ارزیابی هفته گذشته را ادامه خواهیم داد و ضعف کوتاه‌مدت معیارهای فاندامنتال بیتکوین‌ را بررسی می‌کنیم. در چنین شرایطی قیمت حتی با کمترین فشار فروش به کاهش خود ادامه می‌دهد.
طبق شواهد، میزان تقاضا برای فعالیت در شبکه همچنان اندک است و سرمایه‌گذاران نیز از هر فرصتی برای خروج از بازار و برداشت سرمایه خود در محدوده قیمت خرید خود استفاده می‌کنند.


🔔 در کنار هرکدام از معیار‌های بررسی شده در این گزارش، پیشنهادهایی برای تنظیم هشدار آن معیار قرار داده شده است؛ تا شما بتوانید سطوح مهم و تغییر جهت بازار یا شبکه را آسان‌تر تشخیص دهید. هر کاربر Glassnode می‌تواند مستقیما در Glassnode Studio، هشدار مورد نظر خود را تنظیم کند.

افت معیارهای فاندامنتال

در ابتدا ارزیابی خود را با معیارهای مرتبط با طول عمر بیتکوین‌ها آغاز می‌کنیم. این معیارها عموما سن بیتکوین‌هایی که در شبکه خرج می‌شوند مشخص می‌کنند.

به طور کلی:

· اگر طول عمر بیتکوین‌ها پایین باشد، به این معناست که اغلب بیتکوین‌های فعال شبکه جوان‌ هستند. معمولاً هنگام کاهش‌قیمت در فاز خرسی و  خروج معامله‌گران کوتاه‌مدت چنین حالتی رخ می‌دهد.

· اگر طول عمر بیتکوین‌ها بالا باشد، به این معناست که بیتکوین‌های پیرتر در شبکه فعال تر هستند. معمولاً هنگام نقد کردن سود سرمایه‌گذاران بلندمدت و قدیمی‌تر در فاز صعودی رخ می‌دهد و همچنین هنگام تسلیم و فروش هیجانی بازار نیز چنین حالتی مشاهده می‌شود.

معیار ASOL میانگین عمر تراکنش‌ها را صرف نظر از حجم آن‌ها مشخص می‌کند. روند این معیار از ژانویه ۲۰۲۱ همزمان با فاز خرسی کنونی در روند نزولی بلندمدت قرار گرفته است. این معیار در چند هفته اخیر جهشی ناگهانی و هر چند کوتاه‌مدت داشت که می‌توان به نشانه‌ی خرج شدن بیتکوین‌های پیر تر‌ به شمار رود.

اگر ناتوانی قیمت با روند نزولی و خنثی ASOL همراه باشد، به این معناست که میزان تقاضایی که برای بازار وجود دارد توان مقابله با فشار فروش روزانه را ندارد، چه برسد به اینکه سرمایه‌گذاران قصد نقد کردن سود خود را داشته باشند و یا فاز تسلیمی در بازار رخ دهد.

Live Professional Chart

معیار Dormancy بر خلاف ASOL، با توجه به حجم بیتکوین‌های خرج شده مشخص می کند که  به صورت میانگین عمر بیتکوین ها هنگام خرج شدن چقدر است.
در حال حاضر میانگین سن به ازای هر بیتکوین خرج شده، نزدیک به کف چند ساله خود قرار دارد. به عبارت دیگر جهشی که در معیار ASOL مشاهده شده، حجم قابل توجهی از خرج شدن بیتکوین‌ها را نشان نمی‌دهد و تقاضا برای بیتکوین بسیار اندک است.

اگر قیمت بیتکوین اکنون در حال افزایش بود، این نمودار نیز امیدوار کننده بود، زیرا بیتکوین‌های پیرتر غیر فعال می‌مانند و خرج نمی‌شوند‌. اما در حال حاضر شرایط اینگونه نیست و حتی با وجود اینکه بیتکوین‌های پیرتر در کیف پول ها غیر فعال باقی ماندند، قیمت قدرت کافی برای ثبات ندارد.

Live Advanced Chart

معیار Coin-years Destroyed مشخص می‌کند که در یک سال اخیر چه مقدار از عمر بیتکوین ها از بین رفته است. این معیار به کاهش خود در بلندمدت ادامه می‌دهد و همانند معیار Dormancy‌، روند نزولی آن در مراحل آخر فاز خرسی رخ می‌دهد.

بیتکوین اکنون در محدوده‌ای قرار گرفته که ممکن است محل تشکیل کف قیمتی بلندمدت باشد. اما در حال حاضر با مشقت خود را در این محدوده حفظ می‌کند و هنوز خطر سقوط ناگهانی قیمت رفع نشده است.

Live Advanced Chart

در ادامه مبحث ضعف فاندامنتال بیتکوین، 'تعداد نهادهای فعال' شبکه را بررسی می‌کنیم.این معیار همانند ' تعداد کاربران فعال' شبکه بیتکوین است و در حال حاضر به کف کانال نزولی خود نزدیک رسیده است.

طبق این نمودار، تعداد کاربران فعال شبکه رشدی چندانی نداشته و در حال حاضر کمترین میزان را در پایین‌ترین محدوده کانال نزولی خود دارد. اگر این معیار بیش از این محدوده کاهش داشته باشد، به معنای از دست رفتن  تعداد قابل توجهی کاربران فعال شبکه خواهد بود که در چندین سال اخیر مشاهده نشده است.


🔔پیشنهاد تنظیم هشدار : در صورتی که معیار Active Entities (7DMA)، به زیر سطح روزانه ۲۳۰ هزار نهاد برسد، به نشانه‌ی کاهش بی سابقه تعداد کاربران فعال شبکه خواهد بود و در صورتی که از ۲۵۰ هزار نهاد عبور کند، به معنای افزایش تقاضای کاربران برای فعالیت در شبکه خواهد بود.

Live Professional Chart

در پایان این بخش می‌توان گفت که اغلب هولدرهای شبکه هنوز به طور گسترده ناامید نشده‌اند. روند نزولی معیارهای طول عمر در واقع برای دیدگاه بلندمدت امیدوار کننده است؛ زیرا نشان می‌دهد که با وجود کاهش قیمت، بیتکوین‌های پیر به طور گسترده بیتکوین‌های خود را هولد می‌کنند.

با وجود اینکه هولدرهای مصمم هنوز امید خود را از دست نداده‌اند، اما تقاضای آن‌ها برای مقابله با فشار فروش خرس‌هایی که باعث افت قیمت دوباره تا ۲۰ هزار دلار شدند، کافی نیست.

فروش بیتکوین ها درمحدوده سربه سر

در بخش قبل به کمبود تقاضای کاربران بیتکوین پرداختیم؛ اینکه با وجود کمتر خرج شدن بیتکوین‌های قدیمی، قیمت قدرت کافی برای صعود ندارد. هیجانات غالب بر بازار نیز سبب شده برخی سرمایه‌گذاران با هدف پس گرفتن سرمایه خود از بازار بیتکوین‌های خود را در محدوده قیمت خرید خود بفروشند.

سرمایه‌گذاران بیتکوین اکنون به طور میانگین روزانه حدود ۲۲۰ میلیون دلار ضرر خالص نقد می‌کنند. این میزان نسبت به تسلیم چند میلیارد دلاری فاز تسلیم اخیر بازار بسیار کمتر است. اما با خروج روزانه ۲۲۰ میلیون دلار سرمایه از بازار، گاوهای بازار، مسیر بسیار پر مشقتی را در پیش دارند‌.


🔔پیشنهاد تنظیم هشدار: در صورتی که معیار Net Realized Profit/Loss (30DMA) از مقدار ۰ عبور کند، به این معناست که اغلب بیتکوین‌ها در سود خرج شده‌اند و احتمالا قدرت و تقاضای نسبی در بازار وجود دارد.

Live Advanced Chart

معیار aSOPR، میانگین سود/ضرر بیتکوین‌های خرج شده را مشخص می‌کند. به طور کلی مقادیر نزدیک به ۱.۰ از این جهات اهمیت دارند:

· مقدار ۱.۰ در معیار  aSOPR هنگام روندی صعودی 🟢 به عنوان حمایت عمل می‌کند؛ زیرا سرمایه‌گذاران در پایین‌ترین قیمت خرید می‌کنند و در محدوده قیمت خریدشان به پوزیشن‌های خود می‌افزایند. در چنین حالتی بیتکوین‌های سودآور معمولاً خرج نمی‌شوند و از فشار فروش در کف قیمت می‌کاهند.

· مقدار ۱.۰ در معیار aSOPR هنگام روندی نزولی 🔴 اغلب به صورت مقاومت عمل می‌کند؛ زیرا سرمایه‌گذاران در رالی صعودی کوتاه‌مدت و یا در محدوده‌ی قیمت خریدشان بیتکوین های خود را می‌فروشند. در چنین حالتی به اقتضای جو روانی بازار، سرمایه‌گذاران در هر فرصتی به دنبال خروج سرمایه خود از بازار هستند.

آخرین کاهش قیمتی که در بازار شاهد آن بودیم پس از برخورد با مقدار ۱.۰ و قیمت ۲۴ هزار دلار رخ داد. بازگشت معیار از این سطح به نشانه‌ی ضعف بیشتر بازار است؛ زیرا عده‌ای از سرمایه‌گذاران بیتکوین‌های خود را در محدوده قیمت خرید خود خرج کرده و از بازار خارج شدند.


🔔پیشنهاد تنظیم هشدار: در صورتی که معیار aSOPR (7DMA) از عدد ۱.۰ عبور کند، به این معناست که بیتکوین‌ها دوباره به صورت میانگین در سود خرج می‌شوند و قدرت و تقاضای نسبی در بازار وجود دارد.

Live Advanced Chart

سرمایه‌گذاران بلندمدت نیز تحت فشار هستند.
طبق نمودار زیر، معیار LTH-SOPR برای چندین هفته متوالی در محدوده ۰.۶۰ تا ۰.۶۵ حرکت می‌کند. سرمایه‌گذاران بلندمدت، افرادی هستند که بیتکوین‌های خود را به مدت ۵ ماه هولد کرده اند و به لحاظ آماری احتمال کمتری برای خرج شدن بیتکوین‌های این گروه وجود دارد. در حال حاضر این گروه بیتکوین‌های خود را به صورت میانگین بین ۳۵ تا ۴۰ درصد ضرر نقد می‌کنند‌. خریدارانی که از چرخه ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۲ بیتکوین خریدند، با ضرر از پوزیشن‌های خود خارج می‌شوند.

گرچه که این میزان ضرر نقد شده به اندازه ضرر نقدشده ۵۰ درصدی سال ۲۰۱۸ نیست، اما به نظر می‌رسد فاز خرسی فعلی با شرایط دشوار چرخه‌های قبل در رقابتی تنگاتنگ قرار گرفته است.


🔔پیشنهاد تنظیم هشدار: در صورتی که معیار LTH-SOPR(7DMA) از مقدار ۱.۰ عبور کند، به این معناست که سرمایه‌گذاران بلندمدت دوباره بیتکوین‌های خود را در سود خرج می‌کنند و قدرت و تقاضای نسبی به بازار بازگشته است.

Live Professional Chart

در پایان این گزارش به ضررهای نقد شده‌ی کل شبکه می‌پردازیم. با توجه به نمودار زیر میزان نقدینگی‌ که در طول یک ماه اخیر از بازار خارج شده، بسیار قابل توجه است که تنها اندکی با میزان خروج نقدینگی در بازار ۲۰۱۸ فاصله دارد. درحال حاضر روزانه ۰.۲۸ درصد مارکت کپ از بازار خارج می‌شود.
با توجه به این شرایط، تعجبی ندارد که سرمایه‌گذاران برای بازگرداندن سرمایه خود  در هر رالی صعودی کوتاه‌مدت و با حداقل سود ممکن، از بازار خارج می‌شوند.

Live Professional Chart in the Glassnode Engine Room

مرور هفته

فاز خرسی ۲۰۲۲، تاثیرات منفی بسیاری بر میزان فعالیت کاربران شبکه داشته است. با وجود اینکه طبق معیارهای مربوط به طول عمر بیتکوین، تسلیم همگانی میان هولدرهای بیتکوین مشاهده نشده است، اما گاوهای بیتکوین هنوز توان ایجاد روندی صعودی پرقدرت ندارند.

طبق جو روانی و هیجانات سرمایه‌گذاران هنگام خرج کردن بیتکوین‌ها، فاز خرسی همچنان ادامه دارد؛ زیرا سرمایه گذاران بیتکوین‌های خود را به قصد پس گرفتن سرمایه خود، در محدوده قیمت خرید، هنگام وقوع رالی‌های صعودی کوتاه‌مدت خرج می‌کنند. با وجود تعداد اندک کاربران فعال در شبکه، حفظ سطح قیمتی ۲۰ هزار دلار تعجب برانگیز به شمار می‌رود.

احتمالاً بیتکوین هم اکنون در محدوده تشکیل کف قیمتی بلندمدت قرار دارد و این محدوده همانند فازهای خرسی قبل تشکیل خواهد شد. اما با این حال قیمت بیتکوین به دشواری خود را در این سطوح حفظ کرده و در صورت وقوع جهش صعودی در معیارهای فاندامنتال، شاهد تغییر مثبتی در قیمت بیتکوین خواهیم بود.


برای مشاهده بروزرسانی تمام محصولات اعم از اصلاحات و بروزرسانی دستی معیارها و داده‌ها می‌توانید به این قسمت(Changelog) مراجعه کنید.

· لیبیل های  BinancePool، Poolin، BTC.com  و AntPool آپدیت شد

· معیارهای جدید: US Year-over-Year Supply Change, EU Year-over-Year Supply Change و Asia Year-over-Year Supply Change

· ما را در توییتر دنبال کنید.

· به کانال تلگرامی ما بپیوندید.

· برای تحلیل و گفتگو بیشتر به فروم گلسنود مراجعه کنید.

· برای مشاهده معیارهای on-chain، به استودیو گلسنود مراجعه کنید.

· برای دریافت پیام‌های هشدار خودکار از طرف معیارهایon-chain و فعالیت‌ صرافی ها، به صفحه توییتر پیام‌های هشدار مراجعه کنید.

نکته: این هفته‌نامه قصد هیچ نوع توصیه مالی و سرمایه‌گذاری ندارد و تمامی این داده‌ها صرفاً به جهت اطلاع‌رسانی شما منتشر شده است. بهتر است هیچ نوع تصمیم مالی از این اطلاعات اخذ نشود و مسئولیت تمام تصمیمات مالی شما صرفاً به عهده شخص شماست.