تاثیر منفی رویدادهای اخیر بر سرمایه‌گذاران مهم

بر اساس برخی معیارهای آنچین به نظر می‌رسد که پس از سقوط صرافی FTX، عده‌ای از نهنگ‌‌ها و هولدرهای سرسخت تحت فشار مالی قرار گرفته و اعتماد خود را نسبت به بیتکوین از دست داده باشند.

تاثیر منفی رویدادهای اخیر بر سرمایه‌گذاران مهم

حدود چند هفته از انحطاط صرافی FTX گذشته است. داده‌هایی که تاکنون در دسترس ما قرار گرفته، این امکان را به ما می‌دهد تا تاثیر وقایع اخیر را بر اطمینان و ثبات سرمایه‌گذاران بلندمدت بسنجیم. به عبارتی باید پرسید که آیا این رخدادها از اعتماد سرمایه‌گذاران سرسخت بیتکوین کاسته است؟
در طول هفته گذشته، بازار در تلاش برای حفظ ثبات قیمتی خود بود‌. با این حال در اوایل هفته از قیمت ۱۷,۰۳۶ دلار تا ۱۶,۲۴۸ دلار کاهش داشت و به پایین‌ترین سطح قیمتی این چرخه رسید.

در گزارش این هفته، برای ارزیابی میزان تاثیرات سقوط FTX بر اطمینان سرمایه‌گذاران، به سه مورد مهم خواهیم پرداخت :

- خارج‌شدن سرمایه توسط سرمایه‌گذاران از صرافی‌ها که هر بار رکورد بیشترین میزان خروجی را ثبت کرده است
- نهنگ‌ها که در مجموع به شرایط مالی دشواری گرفتار شده اند
- سرمایه‌گذاران بلندمدتی که هم‌اکنون بیتکوین‌های خود را به میزان قابل‌توجهی خرج می‌کنند

ادامه روند خروج بیتکوین از صرافی‌ها

در گزارش هفته گذشته اشاره کردیم که تمام سرمایه‌گذاران خرد و کلان در پاسخ به وقایع اخیر و برای حفاظت از دارایی خود در بستری امن، بیتکوین‌های خود را به سرعت از صرافی‌ها خارج کرده‌اند؛ به طوری که میزان خروجی از صرافی‌ها تا به این اندازه بی‌سابقه بوده‌ است.

به همین جهت در این هفته، خروج ماهیانه موجودی بیتکوین‌ از تمام صرافی ها به بالاترین مقدار خود رسید. در حال حاضر به صورت ماهیانه ۱۷۲.۷ هزار بیتکوین از صرافی‌ها خارج می‌شود که با توجه به نمودار، خروج این میزان بیتکوین رکورد ژوئن ۲۰۲۲ را شکسته است.

Live Advanced Chart

در طول دو هفته گذشته، تعداد تراکنش‌های تأییدشده در شبکه جهش قابل‌توجهی داشت و به سقف چند ماه پیش خود رسید. در حال حاضر روزانه ۲۴۶ هزار تراکنش‌ در شبکه تایید می‌شود. حدود ۲۹.۲ درصد از این تراکنش‌ها مربوط به تراکنش‌های برداشتی (۷۷.۱ هزار تراکنش برداشتی) و ۱۸.۲ درصد این تراکنش‌ها مربوط به تراکنش‌های واریزی صرافی‌ها بودند (۴۸.۱ هزار تراکنش واریزی).

با توجه به نمودار زیر، در گذشته هم‌زمان با اوج گرفتن فاز صعودی و همچنین افزایش نوسانات هنگام ریزش قیمت، سهم تراکنش‌ صرافی‌ها افزایش پیدا کرده است.

Live Advanced Chart

طی هفته گذشته، مجموع حجم ورودی و خروجی تمام صرافی‌ها به صورت دلاری، جهش بیشتری پیدا کرد و به میزان روزانه ۱.۷۲ میلیارد دلار رسید.

در نمودار زیر برای مشاهده قدرت چرخه اقتصادی بیتکوین، باید مجموع حجم ورودی و خروجی دلاری در صرافی‌ها را به صورت میانگین ماهیانه 🔴 و سالیانه 🔵 بررسی کنیم.

هر زمانی که میانگین ماهیانه بیش از میانگین سالیانه باشد، به این معناست که بیتکوین میان افراد بیشتری جابه‌جا می‌شود و بازار قدرتمند‌تر از گذشته عمل می‌کند. در حال حاضر بازار برای به قدرت رسیدن، باید از مجموع حجم ورودی و خروجی ۲.۱۵ میلیارد دلار فراتر برود و ثبات خود را در بالای این مقدار حفظ کند.

زیان‌آور شدن نهنگ ها

انطور که در نمودار مشاهده می‌کنید، در پایان فاز خرسی ۲۰۱۸-۲۰۱۹، میانگین حجم ورودی بیتکوین به هرکدام از صرافی‌های افزایش پیدا کرده است. به عبارت دیگر زمانی که بازار در حال کف‌سازی قیمت بود، میانگین حجم دلاری تراکنش‌های واریزی به صرافی‌ها به طور قابل توجهی افزایش پیدا کرد. این افزایش حجم در صرافی‌های Binance، Bitfinex ،Coinbase ،Gemini و Kraken مشاهده می‌شود.

در اواخر ماه می، پس از سقوط پروژه LUNA-UST نیز تاکنون شاهد افزایش حجم ورودی به صرافی‌ها بوده‌ایم.

به طور کلی، در شش ماه گذشته میانگین حجم تراکنش‌ واریزی به صرافی‌ها، به طور خالص افزایش پیدا کرده است. از این افزایش حجم ورودی می‌توان اینگونه برداشت کرد که گروه نهنگ‌ها، موسسات و نهادهای معاملاتی سهم بسیاری در تراکنش‌های ورودی بیتکوین به صرافی‌ها داشته‌ اند.

Live Advanced Dashboard

در مضیقه قرار گرفتن نهنگ‌ها (سرمایه‌گذارانی که بیش از هزار بیتکوین دارند) می‌تواند یکی از علت‌های افزایش حجم ورودی به صرافی‌ها باشد. خط زرد رنگ در نمودار زیر قیمتی را نشان می‌دهد که نهنگ‌ها در آن به طور میانگین بیتکوین‌های خود را از صرافی‌ها، از تاریخ پنجم جولای ۲۰۱۷ برداشت کرده‌اند (تاریخ تأسیس Binance).

در حال حاضر میانگین قیمت تراکنش برداشتی نهنگ‌ها از تاریخ پنجم جولای ۲۰۱۷، ۱۷,۸۲۵ دلار است.

اکنون قیمت بازار اسپات ۱۶.۲ هزار دلار است و با توجه به اینکه میانگین تراکنش برداشتی این گروه در سطح ۱۷,۷۲۵ دلار قرار دارد، از مارس ۲۰۲۰ این اولین مرتبه‌ ایست که نهنگ‌ها  زیان آور بوده اند. به همین علت در واکنش به این ضرر مالی خود، طی هفته گذشته به طور خالص روزانه بین ۵ تا ۷ هزار بیتکوین به صرافی‌ها واریز کرده‌اند.

اخیراً بسیاری از سرمایه‌گذاران معاملات خود را با ضرر نقد کردند و بازار به طور کلی دچار زیان مالی شدیدی شد؛ به طوری که یکی از شدیدترین زیان‌های مالی در چرخه ۲۰۲۰-۲۰۲۲ را تجربه کرد. طی هفته اخیر، در معاملات سرمایه‌گذاران حدود ۱.۴۵ میلیارد دلار ضرر نقد شد که در میان زیان‌های مالی کل تاریخ در رتبه چهارم قرار می‌گیرد.
با این حال سرمایه‌گذاران دیگر حدود ۸۳ میلیون دلار سود نقد کردند، که این مقدار سود نسبت به ضرری که نقدشده است، بسیار ناچیز به نظر می‌رسد. در نتیجه می‌توان گفت که اغلب بیتکوین‌هایی که اخیراً خرج شدند، متعلق به این چرخه و به ندرت از چرخه قبل هستند.

Live Advanced Dashboard

بازگشت برخی از سرمایه‌گذاران قدیمی


در گزارش هفته قبل اشاره کردیم که اگر روند خرج‌شدن بیتکوین توسط سرمایه‌گذاران بلندمدت ادامه داشته باشد، این یکی از نشانه‌های ضعف در بازار خواهد بود. معمولاً در فازهای خرسی زمانی که سرمایه‌گذاران بلندمدت به خرج کردن بیتکوین‌های خود ادامه دهند، به این معناست که سرمایه‌گذاران باتجربه و سرسخت بازار دچار ترس و تسلیم شده‌اند.
معیار Spent Volume Age Band، بیتکوین‌هایی خرج شده را در طبقه‌بندی سنی قرار می‌دهد. طبق نمودار زیر تنها ۴ درصد بیتکوین‌هایی که طی هفته گذشته خرج شدند، بیش از ۳ ماه عمر داشتند که این درصد در سال ۲۰۲۲ به بالاترین حد خود رسیده است. اگر به گذشته معیار توجه کنیم، مشاهده می‌کنیم که هنگام تسلیم و فروش هیجانی بازار نیز بیتکوین‌های پیرتر تا این حد خرج می‌شدند.

Live Advanced Dashboard

طی هفته اخیر حجم بیتکوین‌های خرج‌شده‌ای که بالای شش ماه عمر داشتند، در پنج سال اخیر در رتبه پنجم قرار گرفت.در تاریخ هفدم نوامبر، بیش از ۱۳۰.۶ هزار بیتکوین با سن بالای شش ماه خرج شد.طبق این شواهد، سرمایه‌گذاران بلندمدت دچار تردید شد‌ه‌اند و به همین علت، نسبت به قبل بیتکوین‌های بیشتری خرج می‌‌کنند.

Live Advanced Dashboard

از زمانی که صرافی FTX دچار ورشکستگی شد، تاکنون ۲۵۴ هزار بیتکوین با سن بیش از شش ماه خرج شده‌است. این میزان بیتکوین خرج شده برابر است با ۱.۳ درصد موجودی در گردش بازار. اگر این حجم را به صورت ماهیانه محاسبه کنیم، از ژانویه سال ۲۰۲۱ سنگین‌ترین حجم از بیتکوین‌های پیر در طول هفته گذشته خرج شده‌ است.

Live Advanced Dashboard

معیار Dormancy میانگین سنی بیتکوین‌های خرج‌شده را نشان می‌دهد. طبق این نمودار طی هفته‌های اخیر میانگین سنی بیتکوین‌های خرج‌شده به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. معیار Dormancy در نمودار زیر به دو شکل نشان داده شده است:

🔵 معیار Dormancy میانگین سنی تمام بیتکوین‌های خرج شده را نشان می‌دهد و اخیراً میانگین سنی کل بیتکوین‌های خرج‌شده تا ۴۴ روز افزایش داشته است.

🔴 معیار Entity-Adjusted Dormancy، هرگونه تبادل و جابه‌جایی که میان آدرس‌های داخلی صرافی انجام شود، از محاسبات خود حذف می‌کند. طبق این معیار میانگین سنی بیتکوین‌هایی خرج‌شده به ۷۸ روز رسیده‌ است.

طی چند هفته اخیر هر دو معیار جهش صعودی را تجربه کردند. به همین جهت به نظر می‌رسد که بسیاری از بیتکوین‌های خرج‌شده میان سرمایه‌گذاران مختلف جابه‌جا شده و حجم کمتری از این بیتکوین‌ها میان آدرس‌های داخل صرافی مبادله شده‌اند. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که وقایع اخیر حتی سرمایه‌گذاران بلندمدت بیتکوین را نیز تحت تأثیر خود قرار داده است و عده‌ای از آن‌ها در واکنش به این رخدادها، بیتکوین‌های خود را خرج کرده‌اند.

Live Advanced Dashboard

در پایان، به واکنش سرمایه‌گذاران بلندمدت نسبت به وقایع اخیر می‌پردازیم. این سرمایه‌گذاران در مقابل نوسانات قیمت، با احتمال کمتری بیتکوین‌های خود را خرج می‌کنند. در حال حاضر، پس از سقوط FTX حدود ۸۴,۵۶۰ هزار بیتکوین از موجودی این سرمایه‌گذاران کاهش یافت که این میزان کاهش در یک سال گذشته بی‌سابقه بوده است. در نمودار زیر مشاهده می‌کنید که در ماه می، ژوئن و جولای میزان موجودی که از دارایی سرمایه‌گذاران بلندمدت خرج شده، از ۱۰۰ هزار بیتکوین فراتر رفته است.
میزان کاهش موجودی اخیر سرمایه‌گذاران بلندمدت بسیار قابل توجه است و به نظر می‌رسد که کماکان ادامه داشته باشد. اما باتوجه به ریزش‌های گذشته، سنگین‌ترین ریزش موجودی این سرمایه‌گذاران نیست.

Live Professional Chart

مرور هفته

بر اساس بسیاری از معیارهایی که رفتار سرمایه‌گذاران بلندمدت و هولدرهای قدیمی بیتکوین را زیر نظر دارند، اخیراً حجم قابل‌توجهی توسط این سرمایه‌گذاران خرج‌شده است. همانطور که در گزارش هفته قبل به آن اشاره شد، در صورتی که جهش صعودی و افزایش میزان خرج‌شدن بیتکوین‌ها ادامه پیدا نکند، می‌توان گفت این رخداد به صورت مقطعی رخ داده است. اما در صورتی که این روند ادامه داشته باشد، سرمایه‌گذاران بیشتری را دچار ترس و تسلیم خواهد کرد.

در حال حاضر گروه نهنگ‌ها بین ۵ تا ۷ هزار بیتکوین به صرافی‌ها واریز می‌کنند و درهمین حال برخی سرمایه‌گذاران دیگر بیتکوین‌های خود را به سرعت از صرافی‌ها خارج می‌کنند. سقوط FTX کماکان تأثیرات پی‌در‌پی خود را خواهد داشت و باید دید که تا چه میزان به اعتماد سرمایه‌گذاران لطمه خواهد زد.

شبکه های اجتماعی جدید ما:

اسپانیایی ( تحلیلگر: (@ElCableR, Telegram, Twitter
پرتغالی (تحلیلگر:( @pins_cripto, Telegram, Twitter
ترکی (تحلیلگر:( @wkriptoofficial, Telegram, Twitter
فارسی(تحلیلگر: @CryptoVizArt, Telegram, Twitter)

· ما را در توییتر دنبال کنید.

· به کانال تلگرامی ما بپیوندید.

· برای تحلیل و گفتگو بیشتر به فروم گلسنود مراجعه کنید.

· برای مشاهده معیارهای on-chain، به استودیو گلسنود مراجعه کنید.

· برای دریافت پیام‌های هشدار خودکار از طرف معیارهایon-chain و فعالیت‌ صرافی ها، به صفحه توییتر پیام‌های هشدار مراجعه کنید.

نکته: این هفته‌نامه قصد هیچ نوع توصیه مالی و سرمایه‌گذاری ندارد و تمامی این داده‌ها صرفاً به جهت اطلاع‌رسانی شما منتشر شده است. بهتر است هیچ نوع تصمیم مالی از این اطلاعات اخذ نشود و مسئولیت تمام تصمیمات مالی شما صرفاً به عهده شخص شماست.