نقطه‌ی عطف در رفتار سرمایه‌گذاران

علی‌رغم فشارهایی که توسط دستگاه‌های قانونی و نظارتی آمریکا بر بازار تحمیل شد، بیتکوین از محدوده ۲۵ هزار دلار عبور کرده و بیش از صد هزار inscription توسط کاربران در شبکه بیتکوین ذخیره شده است. در همین فاصله رفتار سرمایه‌گذاران بازار به نقطه عطف خود نزدیک می‌شود و نوید آغاز چرخه‌ای جدید را می‌دهد.

نقطه‌ی عطف در رفتار سرمایه‌گذاران

قیمت بیتکوین در این هفته با عبور از سطح ۲۵ هزار دلار و بهبود از جوّ اصلاحی هفته گذشته خود، از ماه ژوئن ۲۰۲۲ ، بالاترین قیمت را به ثبت رساند. بر خلاف فشارهایی که اخیرا به صورت مداوم توسط سازمان‌های نظارتی آمریکا بر بازار ارزهای دیجیتال اعمال شده است، بیتکوین همچنان قدرتمند به مسیر خود ادامه می‌دهد.
طی هفته اخیر بیش از ۱۰۰ هزار فایل در فرمت‌های متفاوت به صورت Inscription روی شبکه بیتکوین ذخیره شد. اکنون با فروکش کردن هیاهوی کاربران شبکه برای استفاده از این فناوری جدید، به تاثیرات آن در شبکه بیتکوین خواهیم پرداخت.
همچنین برای بررسی رفتار سرمایه‌گذاران بلندمدت و کوتاه‌مدت، میزان زیان‌آوری/سودآوری گروه‌های مختلف سرمایه‌گذار، سود وزیان نقد شده آن‌ها و صرافی‌ها را در چند ابزار جدید آنچین به صورت ادغام‌ شده ارزیابی خواهیم کرد.

شما می‌توانید تمامی نمودارهای این گزارش هفتگی را در داشبورد مشاهده کنید.

🔔هشدارهایی که در این گزارش پیشنهاد می‌شوند، در Glassnode Studio قابل تنظیم هستند.

نخستین موج گسترش Inscriptionها

ماه فوریه ۲۰۲۳ به عنوان نقطه‌ی آغازین فعالیت Ordinalها وInscription ها در تاریخچه‌ی شبکه بیتکوین ثبت خواهد شد. این قابلیت، امکان ذخیره انواع داده‌ها و ثبت NFT ها را در بزرگترین، قدیمی‌ترین و امن‌ترین بلاکچین جهان فراهم کرده است. از نکات منحصر به فرد Inscription ها می‌توان به افزودن مبادلات به شبکه، بدون ایجاد تغییر محسوسی در حجم انتقال یافته شبکه اشاره کرد.

نمودار زیر مجموع تعداد تمام UTXOهای شبکه 🔵 را نشان می‌دهد. در حال حاضر  تعداد UTXO‌های شبکه به سقف جدیدی رسیده و رکورد تشکیل ۱۳۷ میلیون عدد UTXO را به ثبت رسانده است.🟢🔴 در صورتی که میزان رشد تعداد UTXOها را به صورت ماهیانه در نظر بگیریم، مشاهده می‌کنیم که رشد تعداد UTXOها به طور ماهیانه ۱۱۷ هزار عدد بوده و با توجه به نمودار، این میزان رشد از دسامبر سال گذشته بی‌سابقه است.

Live Advanced Chart

نمودار زیر درصد خروجی‌هایی که از نوع Taproot هستند، مشخص کرده است. همانطور که مشاهده می‌کنید هفته گذشته حدود ۸.۱۲۱ درصد از تمام خروجی‌ها در تراکنش‌های شبکه، از نوع Taproot بودند. پس از اینکه تعداد inscriptionها در شبکه به بیش از ۱۰۰ هزار عدد رسید، موج اولیه هیجانات کاربران برای ذخیره inscriptionها اندکی فروکش کرد و میزان کاربرد Taproot در تراکنش‌ها با کاهش ۶۵ درصدی از ۸.۲ درصد به ۲.۸۷ درصد رسید‌.

اکنون باید بررسی کنیم که این نوع تراکنش‌ها چه تاثیری در میانگین وزن بلاک‌های شبکه داشته‌اند.
همانطور که مشاهده می‌کنید میانگین وزن بلاک‌های شبکه نیز به صورت ناگهانی افزایش پیدا کرده و از حجم ۱.۵ مگابایت به ۲ تا ۲.۵ مگابایت رسیده است. از این جهت مشاهده می‌کنیم که هر چه تراکنش‌ها در قالب  inscription، داده‌های بیشتری درون خود ذخیره کرده‌اند، وزن بلاک‌های شبکه نیز افزایش داشته است.

Live Advanced Chart

حجم انتقال یافته اندک در شبکه

همانطور که در قسمت‌های پیشین به آن اشاره شد، با بکارگیری inscriptionها، حجمی که در شبکه انتقال می‌یابد، چندان قابل توجه نیست و اغلب inscriptionها صرفاً حدود ۱۰ هزار ساتوشی با خود حمل می‌کنند. با این حال، حرکات قیمتی نیز همراه با گسترش این قابلیت جدید در شبکه به صعود خود ادامه داده و از این جهت باید رفتار سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت و بلندمدت را از دیدگاه تحلیل کلاسیک بررسی کرد.

نمودار زیر حجم بیتکوین‌هایی که با سن کمتر از شش ماه خرج شده‌اند، مشخص می‌کند. همانطور که مشاهده می‌کنید، علی‌رغم رشد قیمت، حجم قابل‌توجهی از بیتکوین‌های جوان‌تر از شش ماه در شبکه خرج نشده است. در حال حاضر روزانه حدود ۱۱۵ هزار بیتکوین جوان‌تر از شش ماه، در شبکه جابه‌جا می‌شوند. به عبارتی حجمی که اخیرا توسط این گروه سنی خرج شده، به مقداری کاهش یافته است که در تاریخچه بیتکوین تنها در چند نمونه همانند مورد فعلی شاهد چنین حجم ناچیزی از خرج شدن بیتکوین‌های جوان‌تر از شش ماه بوده‌ایم.

Live Advanced Chart

برای اطمینان از نمودار قبل باید بررسی کنیم که گروه سنی جوان‌تر از شش ماه، چه تعداد بیتکوین در اختیار دارند.
طبق نمودار، موجودی گروه سنی جوان‌تر از شش ماه  حدود ۴.۲۹۸ میلیون بیتکوین است که از آغاز سال تاکنون افزایش قابل‌توجهی در این موجودی مشاهده نمی‌کنیم. بنابراین از آنجایی که تغییری در موجودی  بیتکوین‌هایی با عمر کمتر از شش ماه ایجاد نشده است، می‌توان گفت بیتکوین‌هایی که دارای بیش از شش ماه عمر هستند نیز، در حال حاضر غیر فعال هستند و در گردش بازار حضور ندارند؛ زیرا تا زمانی که بیتکوین‌های بلندمدت خرج نشوند، به موجودی بیتکوین‌های کوتاه‌مدت نیز افزوده نخواهد شد.

Live Advanced Chart

در تأیید نمودار قبل باید تعداد بیتکوین‌هایی را بررسی کنیم که بیش از شش ماه عمر دارند 🔵 و در طول این مدت خرج نشده‌اند. موجودی این گروه سنی اخیرا در نزدیکی ۱۵ میلیون بیتکوین قرار گرفته و تغییر قابل‌ملاحظه‌ای  در آن مشاهده نمی‌شود.

همچنین موجودی بیتکوین‌هایی که بیش از یک سال عمر دارند 🟣 نیز در نمودار مشخص شده است. طی هفته گذشته موجودی این گروه سنی به ۱۲.۹۱۳ میلیون بیتکوین رسیده و به بالاترین حد خود دست یافته است.
بنابراین به نظر می‌رسد که علی‌رغم فشارهای نظارتی و قانونی آمریکا و همینطور صعود ۵۰ درصدی قیمت، بسیاری از افرادی که دارای بیتکوین‌های پیر هستند، تاکنون حاضر به خرج کردن سرمایه خود نشده‌اند.

Live Advanced Chart

اکنون باید مشاهده کنیم که چه مقدار از بیتکوین‌هایی که بیش از شش ماه عمر دارند، اخیرا در حال جابه‌جایی بوده و یا خرج شده‌اند. طبق نمودار زیر در این هفته به صورت روزانه، کمتر از ۴۷۷۰ از بیتکوین‌های پیرتر از شش ماه جابه‌جا شده‌ است. اگر به گذشته نمودار توجه کنیم، مواردی را خواهیم یافت که نسبت به وضعیت فعلی، تعداد بیتکوین‌های کمتری از این گروه سنی در آن بازه زمانی، جابه‌جا شده است 🟠.

از سال ۲۰۱۶ تاکنون، معمولا در مراحل پایانی سقوط و یا اصلاح قیمتی مهم، کمترین تعداد از بیتکوین‌های پیر خرج شده‌اند. بنابراین به نظر می‌رسد که در این موارد 🟠 سرمایه‌گذاران قدیمی‌تر تمایلی برای فروش و یا جابه‌جایی بیتکوین‌های خود ندارند و بازار حداقل در کوتاه‌مدت به مرحله اشباع  فروش رسیده است.

Live Advanced Chart

این نمودار با رویکردی دقیق‌تر مشخص می‌کند که در گروه‌های سنی مختلف چه میزان بیتکوین‌ خرج می‌شود. همانطور که مشاهده می‌کنید، تنها ۴.۱۲۳ درصد از بیتکوین‌هایی که در شبکه خرج شده‌اند، بیش از شش ماه عمر دارند. در صورتی که سابقه بازار را مشاهده کنیم خواهیم دید که در فاز نزولی ۲۰۱۸ و ۲۰۲۲، سرمایه‌گذاران قدیمی به میزان شرایط فعلی، تمایلی برای خرج کردن بیتکوین‌های خود نداشتند.

Live Professional Chart

تحلیل رفتار سرمایه‌گذاران

ابزارهای آنچین در تشخیص الگو‌های رفتاری سرمایه‌گذاران بسیار قدرتمند عمل می‌کنند و اغلب رفتار بازار را از دو زاویه متفاوت مورد ارزیابی قرار می‌دهند :

· مدت زمان هولد بیتکوین‌ها (عمر بیتکوین‌ها)
· میزان سود و زیان نقد شده

نمودار زیر میانگین سنی بیتکوین‌هایی را که توسط سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت خرج می‌شوند، نشان داده است؛ تا از این طریق الگوی رفتاری این سرمایه‌گذاران در طول چرخه‌های مختلف بازار تصویر روشن‌تری داشته باشد.

· در روند نزولی این معیار، سرمایه‌‌گذاران بیتکوین‌هایی را اخیراً خریداری کرده‌ و طبیعتاً سن کمتری دارند، خرج کرده و تمایلی به هولد طولانی مدت نشان نمی‌دهند. از آنجایی که کاهش و ضعف قیمت موجب ناامیدی این سرمایه‌گذاران می‌شود، معمولا روند نزولی این معیار را در چرخه‌های نزولی بازار مشاهده می‌کنیم و به همین علت میانگین سنی این بیتکوین‌ها نیز کاهش می‌یابد.

· در روند صعودی این معیار، سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت، بیتکوین‌هایی را خرج می‌کنند که عمر نسبتاً بیشتری دارند. غالباً در جهش‌های صعودی قیمت چنین مواردی را مشاهده می‌کنیم زیرا سرمایه‌گذاران در انتظار کسب سود بیشتر، بیتکوین‌های خود را برای مدت‌زمان بیشتری هولد می‌کنند و از این رو میانگین سنی بیتکوین‌های خرج شده، افزایش پیدا می‌کند.

در حال حاضر با جهش صعودی این معیار به نظر می‌رسد افرادی که در قیمت‌های پایین‌تر بیتکوین خریداری کرده‌اند، اکنون مقداری از آن را خرج می‌کنند.

پیشنهاد تنظیم هشدار : درصورتی که معیار STH-Dormancy (30D-SMA)، از مرز ۱۷ روز کاهش قابل‌توجهی داشته باشد، نشان از کاهش میانگین سنی بیتکوین‌ها و احتمالا گسترش ترس و اضطراب در جو بازار است.
Live Professional Chart

با کمک انواع نسخه‌های معیار SOPR، می‌توان میزان سودآوری و زیان آوری معاملات بازار را مشاهده کرد. در حال حاضر سطح ۱ این نمودار به عنوان ناحیه حمایتی ظاهر شده است. هر زمانی که این معیار در جهش صعودی قیمت مجدداً به سطح ۱ بازگردد، به این معناست که سرمایه‌گذاران با سرعت کمتری سود معاملات خود را برداشت می‌کنند (در غیر این صورت، این معیار باید جهش صعودی بیشتری داشته باشد) و سرمایه‌گذارانی که در زیان هستند نیز معاملات کمتری انجام می‌دهد (در غیر این صورت با زیان‌آوری آن‌ها این معیار با فشار نزولی رو‌به رو می‌شود).

به طور کلی با توجه به این نمودار به نظر می‌رسد که فشار فروش کاهش یافته و سرمایه‌گذاران فرصت را برای خرید مناسب دانسته‌اند.

صعود مجدد SOPR از سطح ۱، مخصوصا در تایم‌فریم‌های بالاتر (به عنوان مثال میانگین ۱۴  روزه  و۳۰  روزه)، نشانه‌ای برای تغییر جهت بازار خواهد بود.

Live Advanced Chart

اخیراً چندین معیار جدید (برای مشاهده لیست کامل کلیک کنید) برای کاربران حرفه‌ای Glassnode طراحی شده است؛ این معیارها از ترکیب سه مفهوم بسیار مهم، تحلیل بازار بیتکوین را ممکن می‌سازد:

  • تحلیل رفتاری گروه‌های مختلف سرمایه‌گذار (سرمایه‌گذاران بلندمدت و کوتاه‌مدت)
  • سود و زیان نقد شده (برای تحلیل جو روانی و جریان گردش سرمایه در بازار)
  • صرافی‌ها و دقیق‌ترین جریان مبادلاتی آن‌ها

نمودار زیر درصد سود و زیانی که توسط سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت نقد شده است، مشخص می‌کند. باید توجه داشت که این نمودار صرفاً درصد سود و زیان بیتکوین‌هایی را نشان داده است که به صرافی‌ها منتقل شده‌اند؛ تا از این طریق، تخمین دقیق‌تری از فشار فروش بازار ارائه شود.

همانطور که مشاهده می‌کنید در برخورد با محدوده‌های کف قیمتی، زیان سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت به کمترین میزان ممکن می‌رسد و با تسلیم شدن آخرین گمانه زنان بازار، بیتکوین‌ها به افرادی که قیمت خرید پایین‌تری داشتند منتقل می‌شوند. از این جهت سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت دوباره به سودآوری می‌رسند.

Live Advanced Chart

نمودار زیر درصد سود حاصل شده از معاملات  سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت در صرافی‌ها را مشخص می‌کند. در حالیکه بازار از فازهای خرسی طولانی‌ مدت رهایی پیدا می‌کند 🟦، این سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت دوباره به حالت سودآوری باز می‌گردند زیرا اکنون بازار بالاتر از محدوده‌ای قرار دارد که به مدت چندین ماه در آن مشغول کف سازی بوده است. بنابراین اغلب سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت در موقعیت‌های سودآور قرار می‌گیرند و اغلب معاملات آن‌ها سودآور است 🔴.
سودآوری ناگهانی این گروه حاکی از این نکته است که بسیاری از بیتکوین‌ها در قیمت‌های پایین‌تر از محدوده فعلی انباشت شدند و اکنون به سودآوری رسیده‌اند.

Live Professional Chart

اگر بخواهیم صرفاً حجم بیتکوین‌هایی که سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت به صرافی‌ها منتقل می‌کنند بررسی کنیم، با این مشاهده به نظر نمی‌رسد که این گروه فعلا انگیزه‌‌ی کافی برای انتقال بیتکوین‌های خود به صرافی‌ها داشته باشد. در حال حاضر مجموع حجمی که این گروه به صرافی‌ها انتقال می‌دهد، به صورت روزانه ۱۵ هزار تا ۲۱ هزار بیتکوین است که طبق نمودار در ماه ژوئن ۲۰۲۱ نیز، در محدوده‌ی یکسانی قرار داشت.

Live Professional Chart

در پایان این گزارش به سرمایه‌گذاران بلندمدت می‌پردازیم. این سرمایه‌گذاران در اعماق چرخه‌های نزولی، بیشترین زیان را متحمل می‌شوند. همانطور که آخرین خریداران متعلق به چرخه‌های قبل در آخرین مرحله فاز نزولی به تدریج از پوزیشن‌های معاملاتی زیان‌آور خود بیرون می‌آیند، زیان سرمایه‌گذاران بلندمدت نیز به تدریج افزایش پیدا می‌کند. آخرین مرحله از تسلیم سرمایه‌گذاران بلندمدت و یا به عبارتی زیان‌آوری آن‌ها، در محدوده کف قیمتی آن چرخه به اوج خود می‌رسد و نوید تغییر جهت بازار را می‌دهد.

همانطور که مشاهده می‌کنید، از اواسط ماه ژانویه میزان زیانی که سرمایه‌گذاران بلندمدت در معاملات صرافی‌ها نقد کرده‌اند به ۵۸ درصد رسیده بود؛ اما در حال حاضر زیان‌آوری آن‌ها ۲۱ درصد است.

طبق نمودار هر زمانی که سرمایه‌گذاران بلندمدت امید و انگیزه بیشتری برای هولد کردن بیابند، این معیار با کاهش ناگهانی رو به رو شده است.

Live Professional Chart

مرور هفته

در نخستین طیف از گسترش inscriptionها در شبکه بیتکوین، حدود ۱۰۰ هزار فایل تغییرناپذیر در شبکه ذخیره شد که این قابلیت جدید در دنیای بیتکوین، تقاضای جدیدی را برای بلاک‌های شبکه ایجاد کرده است. Inscriptionها از این نظر منحصربه‌فرد هستند که بر خلاف ارزشی که این نوع دارایی ممکن است  برای خریداران و مالکان آن‌ها داشته باشد، برای ثبت شدن در شبکه نیازمند به حجم قابل‌توجهی از بیتکوین نیستند.
برخلاف رشد میزان فعالیت کاربران در شبکه و رکوردی جدیدی که اخیرا در تعداد UTXO های بیتکوین ایجاد شده است، سرمایه‌گذاران بلندمدت و کوتاه‌مدت حجم قابل‌توجهی را در شبکه انتقال نداده‌اند. اگر بیتکوین‌هایی که به صرافی‌ها منتقل شده‌اند را به صورت مجزا بررسی کنیم، نقطه عطف جهت بازار و تحول الگوی رفتاری سرمایه‌گذاران را در چندین معیار مشاهده می‌کنیم.


شبکه های اجتماعی ما:

اسپانیایی ( تحلیلگر: (@ElCableR, Telegram, Twitter
پرتغالی (تحلیلگر:( @pins_cripto, Telegram, Twitter
ترکی (تحلیلگر:( @wkriptoofficial, Telegram, Twitter
فارسی(تحلیلگر: @CryptoVizArt, Telegram, Twitter)

· ما را در توییتر دنبال کنید.

· به کانال تلگرامی ما بپیوندید.

· برای تحلیل و گفتگو بیشتر به فروم گلسنود مراجعه کنید.

· برای مشاهده معیارهای on-chain، به استودیو گلسنود مراجعه کنید.

· برای دریافت پیام‌های هشدار خودکار از طرف معیارهای on-chain و فعالیت‌ صرافی ها، به صفحه توییتر پیام‌های هشدار مراجعه کنید.

نکته: این هفته‌نامه قصد هیچ نوع توصیه مالی و سرمایه‌گذاری ندارد و تمامی این داده‌ها صرفاً به جهت اطلاع‌رسانی منتشر شده است. بهتر است هیچ نوع تصمیم مالی از این اطلاعات اخذ نشود و مسئولیت تمام تصمیمات مالی شما صرفاً به عهده شخص شمآست