اصلاح قیمت در برخورد با سطوح روانی

قیمت بیتکوین در برخورد با چندین ناحیه روانی بسیار مهم، از جمله میانگین خرید بیتکوین‌های قدیمی و گروه نهنگ‌ها، با اصلاح قیمت مواجه شد. این روند با برداشت سود و همچنین تغییر جریان سرمایه بازار همراه بود؛ اما این جریانات نسبت به چرخه‌های قبل کمتر قابل‌توجه بودند.

اصلاح قیمت در برخورد با سطوح روانی

طی هفته گذشته قیمت از ناحیه ۲۳.۸۷۱ دلار تا قیمت ۲۲.۱۹۹ دلار ریزش داشت. در گزارش این هفته مشاهده خواهیم کرد که سطح قیمتی ۲۳.۸۷۱ دلار برای دو گروه سرمایه‌گذاران قدیمی و نهنگ‌هایی که از چرخه ۲۰۱۸ به صورت فعال در بازار حضور دارند، ناحیه روانی مهمی شناخته می‌شود.

در این گزارش به میانگین خرید سرمایه‌گذاران مختلف ، معیارهای مرتبط با ورود جریان سرمایه به بازار و حجم تبادلات شبکه خواهیم پرداخت. همچنین در مرحله گذر از چرخه خرسی، برداشت سود توسط عده‌ای از سرمایه‌گذاران را بررسی خواهیم کرد.


شما می‌توانید تمامی نمودارهای این گزارش هفتگی را در داشبورد مشاهده کنید.

🔔هشدارهایی که در این گزارش پیشنهاد می‌شوند، در Glassnode Studio قابل تنظیم هستند.

قیمت در تقابل با سطوح روانی مهم

علاوه بر اینکه در روش تحلیل تکنیکال اندیکاتورهایی برای تخمین میزان عرضه و تقاضای بازار به کار می‌روند، در تحلیل آنچین نیز ابزارهایی به بررسی سطوح عرضه و تقاضای بازار می‌پردازند.

میانگین قیمت خرید تمام سرمایه‌گذاران بازار، به عنوان یکی از روش‌های ارزشگذاری بازار، مشخص می‌کند که چه سطوحی برای سرمایه‌گذاران بیشترین اهمیت و واکنش را به همراه دارند. نمودار زیر سطح میانگین خرید سرمایه گذاران مختلف را نشان داده است.


🔴  میانگین قیمت خرید بیتکوین‌های جوان؛ به عبارتی بیتکوین‌هایی که در شش ماه گذشته جابه جا و یا به اصطلاح خرج شده اند، ۲۱ هزار دلار است.
🟠 میانگین قیمت خرید تمام سرمایه گذاران بازار ۱۹.۸ دلار است.
🔵میانگین قیمت خرید بیتکوین‌های پیر؛ به عبارتی بیتکوین‌هایی که حداقل به مدت شش ماه خرج نشده‌ اند، ۲۳.۵ هزار دلار است.

در طول هفته گذشته، برخورد قیمت با سطح میانگین خرید بیتکوین‌های پیر🔵 ،اصلاح قیمت را به همراه داشت و در حال حاضر بسیاری از بیتکوی‌هایی که از چرخه ۲۰۲۱-۲۰۲۲ خریداری شده‌اند، مجدداً در موقعیت زیان‌آور قرار گرفتند.

🔔پیشنهاد تنظیم هشدار: در صورتی که قیمت از سطح ۲۳.۵ هزار دلار عبور کند، اغلب بیتکوین‌های بلندمدت در موقعیت‌های سودآور قرار خواهند گرفت.

Live Advanced Workbench

علاوه بر اینکه رفتار سرمایه‌گذاران را بر اساس مدت‌زمان نگه‌داری بیتکوین‌ها بررسی کردیم، اکنون می‌توانیم سطوح عرضه و تقاضا را بر اساس میزان ثروت آن‌ها ارزیابی کنیم.

در شبکه بیتکوین، اقشار مختلف سرمایه‌گذار با میزان ثروت‌ متفاوت حضور دارند؛ با این حال نهنگ‌ها (دارای بیش از ۱۰۰۰ بیتکوین) نسبت به گروه‌های دیگر بسیار بیشتر مورد توجه معامله‌گران بازار هستند.

نمودار زیر میانگین قیمت جابه‌جایی بیتکوین‌هایی را نشان می‌دهد که توسط گروه نهنگ‌ها، صرفا به صرافی‌ها واریز و از آن خارج شده‌ باشند. میانگین قیمت جابه‌جایی گروه نهنگ‌ها با محدوده کف قیمت هر چرخه هماهنگ بوده و بهترین قیمت خرید گروه‌ نهنگ‌ها را در هر چرخه مشخص می‌کند.


🟡  میانگین خرید نهنگ‌ها از ماه جولای ۲۰۱۷، تاریخ تاسیس Binance
🔴  میانگین خرید نهنگ‌ها از ماه دسامبر ۲۰۱۸، محدوده کف چرخه نزولی  ۲۰۱۸
🔵  میانگین خرید نهنگ‌ها از ماه مارس ۲۰۲۰، هنگام سقوط قیمت در چرخه  Covid

اوایل ماه نوامبر ۲۰۲۲، زمانی که بازار تا زیر سطح ۱۸ هزار دلار ریزش داشت، هر سه گروه نهنگ، در موقعیت‌های زیان‌آور قرار گرفتند. افزایش نسبی اخیر قیمت تا میانگین جابه‌جایی نهنگ‌های سال ۲۰۱۸ و همچنین میانگین خرید بیتکوین‌های پیر ادامه داشت و پس از برخورد با دو سطح در محدوده ۲۳.۸ هزار دلار، بازار دچار اصلاح شد.

Live Professional Workbench

نمودار زیر بیانگر سود و زیان‌ نقد نشده معاملات بازار است؛ به عبارتی مشخص می‌کند که سرمایه گذاران چه میزان در موقعیت‌های سودآور و یا زیان‌آور قرار گرفته اند؛ اما همچنان آن را نقد نکرده‌اند. طبق این معیار بازار در دوران گذار خود، یعنی در مرحله‌ای به سر می‌برد که به عنوان آخرین مراحل فاز خرسی از آن عبور خواهد کرد.

میانگین هفتگی این معیار🔵 نشان می‌دهد که در چندین ماه اخیر سرمایه‌گذاران غالبا در موقعیت‌های زیان‌اور قرار داشتند، اما از اواسط ماه ژانویه دوباره شاهد موقعیت‌های سودآور بودند. بنابراین همانطور که در نمودار مشاهده می‌کنید در حال حاضر طبق معیار NUPL سرمایه‌گذاران بازار به میزان ۱۵ درصد از Market Cap بازار در موقعیت‌های سودآور قرار دارند و این الگوی رفتاری را در چرخه‌های گذشته نیز مشاهده می‌کنیم🟧.

بخشی از بیتکوین‌هایی که هم‌اکنون در حالت سودآوری قرار دارند، قدمت بسیاری داشته و برای مدت زمانی طولانی جابه‌جا نشده اند. اگر بخواهیم از تاثیر این بیتکوین‌هایی قدیمی در میزان موقعیت‌های سودآور صرف نظر کنیم، باید بیتکوین‌هایی که به مدت بیش از ۷ سال جابه‌جا نشده‌ و هم‌اکنون در موقعیت سودآور قرار دارند را از محاسبات این معیار نادیده بگیریم. در این صورت نسخه‌ی دیگری از معیار قبلی را خواهیم داشت🟠 (aNUPL) که بر اساس آن بازار هنوز به ناحیه سر‌ به  سر خود نیز نرسیده است و همچنان در ناحیه فاز خرسی خود قرار دارد.

Live Advanced Workbench

حرکت در مسیری سازنده

در دوران گذر از فاز خرسی، یکی از نشانه‌های رشد بخش کاربری شبکه، ورود موج جدیدی از سرمایه به بازار و جذب آن توسط افراد بازار است. نمودار زیر میزان حجم بیتکوین‌هایی که در شبکه انتقال داده می‌شود، مشخص می‌کند و این معیار متناسب با تغییر حجم سرمایه بازار نوسان دارد.

این نمودار میانگین حجم انتقال یافته ماهیانه 🔴 را به نسبت میانگین سالیانه آن 🔵 مقایسه می‌کند؛ تا از این طریق تحولات روانی بازار و تغییر شرایط در میزان فعالیت شبکه به خوبی تشخیص داده شود.

از اوایل ماه ژانویه، میانگین ماهیانه بیتکوین‌هایی که در گردش بازار انتقال داده می‌شوند، ۷۹ درصد افزایش داشته‌ است و هم اکنون حجم تبادلات شبکه به صورت روزانه ۹.۵ میلیارد دلار است؛ اما با وجود افزایش تبادلات شبکه، میانگین ماهیانه همچنان از میانگین سالیانه حجم تبادلات شبکه فاصله دارد و عمیقا تحت تأثیر معاملات مرتبط با     FTX/Alameda قرار دارد(در هفته‌نامه شماره ۳ با آن اشاره شد).

🔔 پیشنهاد تنظیم هشدار: در صورتی که معیار Transfer Volume از سطح ۳۶ میلیون دلار فراتر رود، می‌توان گفت بازار مجدداً سرمایه‌ی هنگفتی را به خود جذب کرده است.

Live Advanced Workbench

اکنون اگر بخواهیم نمودار قبل را با دقت بیشتری بررسی کنیم، باید حجم تبادلات صرافی‌ها را مشاهده کنیم، زیرا با ورود سرمایه قابل‌توجه به بازار، معامله‌گران و سرمایه‌گذاران فعالیت بیشتری در صرافی‌ها خواهند داشت. طبق نمودار زیر میانگین ماهیانه و میانگین سالیانه حجم تبادلات صرافی‌ها به یکدیگر نزدیک‌تر هستند. همانطور که مشاهده می‌کنید میانگین ماهیانه حجم تبادلات از اوایل ماه ژانویه ۳۴ درصد افزایش داشت؛ اما همچنان نسبت به میانگین سالیانه با حجم روزانه ۱.۶۵ میلیارد دلار پایین‌تر حرکت می‌کند.

🔔پیشنهاد تنظیم هشدار: در صورتی که معیار Exchange Inflow and Outflow Volume ، (30D-SMA) از حجم روزانه ۱.۶ میلیارد دلار عبور کند، به عنوان نشانه‌ای مثبتی در جریان سرمایه شبکه شناخته خواهد شد و از میانگین سالیانه حجم تبادلات عبور خواهد کرد.

Live Advanced Workbench

برداشت سود معاملات

اکنون که حجم بیتکوین‌های در گردش شبکه نسبت به گذشته افزایش یافته است، باید بررسی کنیم که آیا اغلب معاملات سرمایه‌گذاران سودآور هستند یا زیان‌آور. میانگین ۱۴ روزه معیار aSOPR تاکنون به مدت ۴۰ روز بالای سطح ۱.۰ خود، به عبارتی بالای نقطه سربه‌سر معاملات بازار حرکت می‌کند.

از مارس ۲۰۲۲ سال گذشته، این نخستین مرتبه‌ایست که معاملات سرمایه‌گذاران سودآور است و هم‌اکنون مشاهده می‌کنیم که در مقابل سود‌های نقد شده بازار سرمایه کافی برای ادامه روند تقاضای سرمایه‌گذاران وجود ندارد.

با این حال پس از مدت‌ها زیان‌آوری معاملات بازار، پایداری معیار aSOPR بالای سطح ۱، نشانه‌ای برای بازیابی نسبی قدرت بازار است.

Live Advanced Metric

یکی از روش‌های دیگری که سودآوری مثبت بازار را مشخص می‌کند، نسبت میان حجم سود و زیان نقد شده است. همانطور که مشاهده می‌کنید این معیار از اواسط ژانویه از سطح  متعادل خود عبور کرده و سودآوری بیشتری را در معاملات بازار رقم زده است.

سطح ۲.۰ در این معیار معمولا در فازهای نزولی به عنوان مقاومت عمل می‌کند و در صورتی که بازار شاهد ورود تقاضای کافی نباشد، با برداشت سود معامله‌گران، این معیار مجددا روند نزولی پیدا خواهد کرد. اما در صورتی که  از سطح ۲.۰ عبور کند، این جهش به این معناست که بازار با موج قابل‌توجه‌ای از سرمایه مواجه شده است.

🔔 پیشنهاد تنظیم هشدار: در صورتی که معیار Realized P/L Ratio (14D-EMA) از سطح  ۲.۰ عبور کند، یعنی با وجود برداشت سود سرمایه‌گذاران، در بازار تقاضای کافی برای جذب این عرضه وجود دارد. از طرف دیگر در صورتی که معیار مجددا به زیر سطح  ۲.۰ برسد، نشانه‌ی زیان‌آوری مجدد معاملات و شرایط روانی منفی بازار خواهد بود.

Live Advanced Metric

بررسی فشار فروش

در نمودار زیر سهم بیتکوین‌هایی که متعلق به سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت هستند و هم‌اکنون در حالت سودآور قرار دارند، مشاهده می‌کنید. طبق این نمودار پس از رالی صعودی اخیر سودآوری سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت از ۲.۵ درصد به بیش از ۱۵ درصد رسید. در چرخه نزولی ۲۰۱۸-۲۰۱۹ نیز چنین الگویی تشکیل شده و از این طریق  حجم بیتکوین‌هایی را که در چند ماه اخیر دست به دست شده‌اند را مشاهده می‌کنیم.

Live Professional Metric

اکنون باید تاثیر سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت را در روند بازار مشخص کنیم. در نمودار زیر حجم بیتکوین‌هایی را مشاهده می‌کنید که توسط سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت  در حالت سودآور🟢و حالت زیان‌آور🔴 به صرافی‌ها منتقل شده‌اند.
با مشاهده این نمودار به دو نکته قابل توجه دست می‌یابیم:

در اوایل ماه فوریه امسال، نسبت بیتکوین‌های سودآور ۲.۷۵ برابر بیتکوین‌های زیان‌آور بود که در سقف قیمتی اکتبر ۲۰۲۲ نیز همین نسبت را مشاهده می‌کنیم.

در حال حاضر روزانه ۱۶ هزار بیتکوین متعلق به سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت به صرافی‌ها انتقال می‌یابند که به نسبت مساوی، ۵۰ درصد آن‌ها در حالت سودآور و ۵۰ درصد دیگر در حالت زیان‌آور به صرافی‌ها منتقل می‌شوند.

میزان بیتکوین‌هایی که توسط سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت به صرافی‌ها منتقل می‌شود، همچنان نسبت به چرخه‌ی قبل اندک است.

Live Professional Workbench

در پایان این گزارش میزان سود نقد نشده‌ی معاملات سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت را بررسی می‌کنیم. نمودار زیر از طریق معیار MVRV مشخص می‌کند که سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت به چه اندازه از میانگین خرید خود فاصله گرفته‌  و چه میزان سود را در معاملات خود نقد نکرده‌اند. زمانی که این معیار به بالای سطح ۱.۲ دست یابد و یا به عبارتی، سودآوری بیتکوین‌های جوان به ۲۰ درصد برسد، احتمال خرج‌شدن و برداشت سود سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت افزایش می‌یابد.

همانطور که مشاهده می‌کنید، پس از برخورد این معیار با سطح ۱.۲، قیمت از سطح ۲۳.۸ عقب‌نشینی کرد. اگر اصلاح قیمت تا سطح ۱۹.۳ هزار دلار ادامه داشته باشد، این معیار به سطح ۱ خواهد رسید و سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت را به نقطه سربه‌سر معاملات خود خواهد رساند.

🔔پیشنهاد تنظیم هشدار: درصورتی که معیار STH-MVRV (7D-SMA) به سطح ۱ برسد، این برخورد، سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت را به نقطه‌ی سربه‌سر خود می‌رساند.

Live Advanced Workbench

مرور هفته

بازار بیتکوین علاوه بر سطوح تحلیل تکنیکال، تحت تاثیر سطوح روانی تعریف شده در معیارهای آنچین نیز قرار دارد. یکی از این معیارها، میانگین قیمت خرید سرمایه‌گذاران مختلف بازار است که هنگام برخورد قیمت با این نواحی، واکنش سرمایه گذاران بازار را به همراه دارد. سطوح روانی معیارهای آنچین صرفا به میانگین قیمت خرید خلاصه نشده و میزان سود و زیان موجود در معاملات نیز به عنوان نواحی مهم شناخته می‌شوند.

با بررسی مواردی همچون میانگین خرید بیتکوین‌های پیر و میانگین خرید نهنگ‌هایی که از سال  ۲۰۱۸ تاکنون  در بازار فعال بودند، به نظر می‌رسد که بازار کماکان در تلاش برای  گذر از فاز نزولی خود قرار داشته باشد. طی هفته اخیر، ورود موج جدید سرمایه را همراه با برداشت سود معاملات بازار شاهد بوده‌ایم؛ اما این حجم از سرمایه برای تغییر روند بازار کافی نیست و همچنین نسبت به چرخه‌های قبل بیتکوین‌های کمتری در گردش فعال بازار حضور دارند.


شبکه های اجتماعی ما:

اسپانیایی ( تحلیلگر: (@ElCableR, Telegram, Twitter
پرتغالی (تحلیلگر:( @pins_cripto, Telegram, Twitter
ترکی (تحلیلگر:( @wkriptoofficial, Telegram, Twitter
فارسی(تحلیلگر: @CryptoVizArt, Telegram, Twitter)

· ما را در توییتر دنبال کنید.

· به کانال تلگرامی ما بپیوندید.

· برای تحلیل و گفتگو بیشتر به فروم گلسنود مراجعه کنید.

· برای مشاهده معیارهای on-chain، به استودیو گلسنود مراجعه کنید.

· برای دریافت پیام‌های هشدار خودکار از طرف معیارهای on-chain و فعالیت‌ صرافی ها، به صفحه توییتر پیام‌های هشدار مراجعه کنید.

نکته: این هفته‌نامه قصد هیچ نوع توصیه مالی و سرمایه‌گذاری ندارد و تمامی این داده‌ها صرفاً به جهت اطلاع‌رسانی منتشر شده است. بهتر است هیچ نوع تصمیم مالی از این اطلاعات اخذ نشود و مسئولیت تمام تصمیمات مالی شما صرفاً به عهده شخص شمآست