آمادگی برای تغییر روند

در خلال بحران سیستم‌های مالی و بانکی جهان، بیتکوین با رشد ۳۵.۸ درصدی خود بهترین عملکرد را نسبت به دارایی‌های دیگر داشت. طبق شواهد بیتکوین از اعماق فاز خرسی خارج شده و برای تغییر روند آماده است.

آمادگی برای تغییر روند

بیتکوین با رشد ۳۵.۸ درصدی تنها در طول یک هفته، بهترین عملکرد هفتگی خود را در سال جاری رقم زد؛ به طوری که در تاریخچه بازار بیتکوین تنها ۱۲۴ روز معاملاتی شاهد رشد هفتگی بیشتری در بازار بوده‌ایم و از این مدت زمان تنها ۱۶ روز آن پس از سال ۲۰۱۵ رخ داده است. البته معمولا عملکردهای هفتگی مشابه را در مراحل .پایانی فاز صعودی بازار مشاهده کرده‌ایم

در هیاهوی بحران‌ سیستم‌های مالی و بانکداری، بیتکوین با روندی مثبت، عملکرد بسیار قدرتمندی نسبت به دارایی‌های دیگر از خود نشان داد. اما به دلیل بحران‌های نقدینگی بانک‌های دیجیتال، کمک‌های نقدی فدرال رزرو به بانک‌های آمریکا و بانک‌های مرکزی دیگر کشورها، شرایط فعلی بازارهای مالی همچنان نگران‌کننده است.

با توجه به این نکات، اکنون باید ببینیم که سرمایه‌گذاران در شبکه چه واکنشی به این اخبار نشان داده‌اند. همچنین طبق چندین معیار، بیتکوین در حال تلاش برای خروج از محدوده کف خرسی و تغییر روند بازار است.
اکنون بیتکوین را از این زوایا بررسی می‌کنیم:

· میزان تکاپو و فعالیت کاربران  شبکه در چندین معیار نشان‌دهنده‌ی تغییر روند سالم شبکه است

· تغییر روند بیتکوین و خروج آن از نواحی محدوده کف چرخه و همچنین قدم گذاشتن به محدوده خنثی در مراحل اولیه فاز صعودی

· با بررسی بیتکوین‌های پیر ارزیابی خواهیم کرد که آیا سرمایه‌گذاران بلندمدت هم‌اکنون در حال نقد کردن سود معاملات خود هستند و آیا خطر عرضه بیتکوین توسط این سرمایه‌گذاران در کوتاه‌مدت وجود دارد یا خیر.


شما می‌توانید تمامی نمودارهای این گزارش هفتگی را در داشبورد مشاهده کنید.

🔔هشدارهایی که در این گزارش پیشنهاد می‌شوند، در Glassnode Studio قابل تنظیم هستند.

Live Advanced Chart

💨 تکاپوی کاربران شبکه

این گزارش را در ابتدا با بررسی میزان فعالیت سرمایه‌گذاران آغاز میکنیم. اصولاً هرچه سرمایه‌گذاران با یکدیگر تعامل بیشتری داشته باشند و تراکنش بیشتری در شبکه انجام دهند، اثر شبکه‌ای به مراتب قوی‌تر و میزان فعالیت بالاتری از سرمایه‌گذاران شاهد خواهیم بود.
همانطور که مشاهده می‌کنید، میانگین ماهیانه تراکنش‌های شبکه به سطح ۳۰۹ هزار تراکنش در روز رسیده است. علاوه بر اینکه از ماه آوریل ۲۰۲۱ تا کنون، تعداد تراکنش های ماهیانه بی‌سابقه بوده، موفق به شکست میانگین سالیانه نیز شده است.
به عنوان نشانی مثبت، در طول تاریخ بیتکوین تنها ۱۲.۲ درصد روزهای معاملاتی، از کاربران میزان فعالیت بیشتری در شبکه بیتکوین مشاهده شده است.

🔔پیشنهاد تنظیم هشدار :  در صورتی که معیار New Entities (30D-SMA) از سطح ۳۷۸.۵ هزار گذر کند، از محدوده سقف قیمتی ماه دسامبر ۲۰۱۷ عبور خواهد کرد.

Live Professional Chart

با استفاده از الگوریتم‌های اختصاصی glassnode، می‌توانیم تعداد نهادهای منحصر به فرد فعال (دسته‌آدرس‌هایی که متعلق به یک نفر هستند) در شبکه را به دقیق‌ترین شکل ممکن تخمین بزنیم. تعداد نهادهای منحصر به فرد اخیراً از ۱۲۲ هزار عدد عبور کرده است. تنها ۱۰.۲ درصد از روزهای معاملاتی بازار، بیتکوین نهادهای منحصر به فرد بیشتری را به خود جذب کرده که می‌توان به عنوان مثال  به سقف سال ۲۰۱۷ و فاز صعودی ۲۰۲۰-۲۰۲۱ اشاره کرد.


🔔پیشنهاد تنظیم هشدار: در صورتی که معیار Transaction Count (30D-SMA) از ۳۷۹ هزار تراکنش گذر کند، به سقف جدید خود خواهد رسید و از محدوده سقف قبلی خود در دسامبر ۲۰۱۷ عبور خواهد کرد.

همانطور که در نمودار زیر مشاهده می کنید، با افزایش مشارکت کاربران جدید در شبکه، درآمد ماینرها از کارمزد تراکنش‌ها، نسبت به دو سال گذشته به نواحی مثبت رسیده و کارمزد تراکنش‌ها را نسبتاً افزایش داده است.  ordinalها و Inscriptionها از عمده علت‌های جهش تقاضا برای انجام تراکنش در بازار بوده‌اند.

هرچه روند کارمزد تراکنش‌ها افزایش بیشتری داشته باشد، حاکی از این نکته است که از جانب کاربران، کاربرد و تقاضای بیشتری برای پر کردن فضای بلاک‌ها و به طور کلی فعالیت در شبکه وجود دارد.

Live Advanced Chart

در نمودار زیر درآمد میانرها و میانگین سالیانه آنها با یکدیگر مقایسه شده است. همانطور که مشاهده می‌کنید، اخیرا درآمد کل ماینرها به سطح روزانه ۲۲.۶ میلیون دلار رسیده است. همچنین از ماه ژوئن ۲۰۲۲ به بالاترین سطح خود دست یافته و از میانگین سالیانه خود عبور کرده است.

همانند نمودارهای قبل، عبور درآمد کل ماینرها از میانگین سالیانه نشانه‌ی مثبتی برای جهت تغییر روند بازار و تمایل کاربران برای فعالیت در شبکه است.

Live Advanced Chart

⚙️  تغییر روند

همانطور که در اوایل فوریه به آن اشاره شد (گزارش شماره ۶)، چندین معیار مهم آنچین از نواحی عمق فاز نزولی خود عبور کرده و به نواحی خنثی و امیدوارکننده تری پا گذاشته‌اند. از جمله این معیارها می توان MVRV را مثال زد که میزان سود نقد نشده تمام بیتکوین‌های موجود را در نظر میگیرد و همچنین مشخص می‌کند که قیمت تا چه اندازه از میانگین خرید سرمایه‌گذاران عبور کرده است.
نمودار زیر در حال حاضر نشان می‌دهد که معیار MVRV به سطح ۱.۳۶ خود دست یافته است که دقیقاً بین میانگین کلی ۱.۸۲ و سطح اشباع فروش ۱- قرار دارد. بیتکوین در اواخر فاز خرسی و اوایل فاز صعودی تاکنون ۵۴ درصد از روزهای معاملاتی را بین این دو سطح گذرانده است.


🔔پیشنهاد تنظیم هشدار: عبور معیار MVRV از سطح ۱.۸۲ به معنای رسیدن به ناحیه میانی این معیار و دست یافتن به ناحیه بین اواخر فاز نزولی و اوایل فاز صعودی بازار است.

Live Advanced Chart

با توجه به اینکه معیار MVRV، از میانگین خرید سرمایه‌گذاران گرفته شده است؛ اکنون نواحی قیمتی مطابق با سطوح اشاره شده در معیار قبل را محاسبه می‌کنیم. با عبور قیمت از ناحیه ۲۷ هزار دلار، بازار در حال حاضر به ناحیه خنثی خود دست یافته است. بنابراین طبق این نمودار بازار بیتکوین نسبت به میانگین خرید خود، از ناحیه ارزان قیمت خارج شده است.

Live Advanced Chart

از نمودار زیر برای تشخیص تغییر شرایط سرمایه‌گذاران در قالب معیار MVRV بهره خواهیم برد. همانطور که مشاهده می‌کنید این معیار در حال عبور از سطح ۰ است. زمانی که  حجم بسیاری از بیتکوین‌ها، در بالای سطح قیمت فعلی خریداری شوند، این معیار به حالت زیان نقد نشده 🔴 تغییر پیدا می‌کند و زمانی که در پایین سطح قیمتی فعلی 🟢 خریداری شوند، سرمایه‌گذاران به سود بالقوه خواهند رسید (در محدوده تغییر جهت روند بازار)

همانطور که مشاهده می‌کنید، این معیار اخیرا به نواحی مثبت خود دست یافته است که نشان می‌دهد حجم قابل‌توجهی از بیتکوین‌های در گردش، زیر قیمت فعلی خریداری شده بوده و اکنون مجدداً به سودآوری رسیده‌اند. شرایط مثبت این نمودار نیز مانند نمودارهای قبلی، با میزان فعالیت و کاربرد شبکه رابطه مستقیمی دارد.

Live Advanced Chart

بررسی بیتکوی‌های پیر

یکی از ابزارهای مهم  تحلیل آنچین، قابلیت رصد عمر بیتکوین هاست. می توان از این امکان برای تشخیص بیتکوین‌های پیرتر و همچنین زمان جا به جایی سرمایه‌گذاران بلندمدت بهره برد.

نمودار زیر حجم ثروت دلاری را نشان می‌دهد که در بیتکوین‌های بسیار فعال ( بیتکوین‌هایی که نهایتا هفت روز عمر دارند) ذخیره شده‌ است. هر زمانی که بیتکوین‌های پیر خرج شوند یا به عبارتی سرمایه‌گذاران بلندمدت تر سود معاملات خود را برداشت کنند، این بیتکوین‌های پیر و نسبتا ارزانتر، به سرمایه‌گذاران جدید رسیده و به بیتکوین‌های جوان‌تر تبدیل خواهند شد.

با این حال که در میزان ثروت بیتکوین‌های جوان جهش صعودی مختصری را شاهد بودیم؛ اما ثروت بیتکوین‌های جوان هنوز در نواحی کف چرخه قرار دارد که معمولا قبل از آغاز روند صعودی چنین حالتی را مشاهده می‌کنیم. بنابراین برخلاف رشد قیمت، هنوز عده‌ای از سرمایه‌گذاران بلندمدت به  خرج کردن بیتکوین‌های خود ترغیب نشده‌اند.

Live Advanced Chart

نمودار زیر سودآوری معاملات سرمایه‌گذاران یلندمدت را نشان می‌دهد. در حال حاضر مشاهده می‌کنیم که سودآوری معاملات سرمایه‌گذاران بلندمدت به محدوده خنثی قدم گذاشته است. همچنین اغلب این سرمایه‌گذاران بلندمدت از چرخه ۲۰۲۰-۲۰۲۲ بیتکوین‌های خود را خریداری کرده و به مدت ۱۲ ماه متوالی زیان‌آور بوده‌اند.
میانگین ماهیانه سودآوری سرمایه‌گذاران بلندمدت در حال حاضر بالای سطح میانگین سالیانه قرار گرفته است و حاکی از بازگشت اعتماد و سودآوری سرمایه‌گذاران است.

در پایان این گزارش به وسیله انواع مختلف معیار  SOPR، به بررسی رفتار کلی بازار می‌پردازیم. همچنین در گزارش قبلی ارزیابی این معیار پرداختیم. به طور کلی این معیار میزان سود یا زیان معاملات سرمایه‌گذاران را نشان می‌دهد.

اکنون چهار نسخه از این معیار را ارزیابی می‌کنیم:

معیار SOPR این معیار سودآوری/زیان‌آوری تمام افراد بازار را نشان می‌دهد.

معیار Adjusted SOPR تراکنش‌هایی که در کمتر از یک ساعت اخیر انجام شده باشند، نادیده می‌گیرد.

معیار Entity-Adjusted SOPR سود و زیان معاملات نهادهای منحصر بفرد شبکه را در نظر می‌گیرد.

معیار Short-Term Holder SOPR صرفا سود و زیان معاملات سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت را مشخص می‌کند.


همانطور که مشاهده می‌کنید در حال حاضر همانند چرخه ۲۰۱۸-۲۰۱۹، میزان سودآوری کلی بازار در حال بهبود است. البته در هفته گذشته با ریزش تمام نسخه‌های معیار SOPR به زیر ۰، شاهد نقد شدن معاملات زیان‌آور سرمایه‌گذاران بودیم.

اما در این هفته، از نوامبر ۲۰۲۱  بالاترین سطح SOPR را مشاهده کردیم که نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران سود معاملات خود را ذخیره کرده‌اند و این اقدام آن‌ها سبب توقف روند صعودی قیمت شده است.

Live Professional Chart

مرور هفته

بیتکوین در پس بحران‌های مالی و تزریق نقدینگی به سیستم بانکداری جهانی، یکی از بهترین عملکردهای هفتگی را در طول تاریخ خود تجربه کرد. طبق چندین معیار، بازار بیتکوین در حال خروج از عمیق‌ترین نواحی فاز نزولی خود به سر می‌برد و به نواحی مثبت و امیدوارکننده‌ای قدم گذاشته است.

تکاپو و فعالیت کاربران نسبت به چند ماه اخیر افزایش پیدا کرده و بسیاری از سرمایه‌گذاران بلندمدت در فراز و نشیب بازار بیش از پنج ماه بیتکوین‌های خود را هولده کردند و تنها عده‌ای از این سرمایه‌گذاران به ذخیره کردن سود معاملات خود ترغیب شدند. بنابراین می توان نتیجه گرفت که بازار همچنان برای ادامه روند خود قدرتمند است و سرمایه‌گذاران برای بیتکوین نقش مهمی در آینده سیستم مالی جهان متصور شده‌اند.


شبکه های اجتماعی ما:

اسپانیایی ( تحلیلگر: (@ElCableR, Telegram, Twitter
پرتغالی (تحلیلگر:( @pins_cripto, Telegram, Twitter
ترکی (تحلیلگر:( @wkriptoofficial, Telegram, Twitter
فارسی(تحلیلگر: @CryptoVizArt, Telegram, Twitter)

· ما را در توییتر دنبال کنید.

· به کانال تلگرامی ما بپیوندید.

· برای تحلیل و گفتگو بیشتر به فروم گلسنود مراجعه کنید.

· برای مشاهده معیارهای on-chain، به استودیو گلسنود مراجعه کنید.

· برای دریافت پیام‌های هشدار خودکار از طرف معیارهای on-chain و فعالیت‌ صرافی ها، به صفحه توییتر پیام‌های هشدار مراجعه کنید.

نکته: این هفته‌نامه قصد هیچ نوع توصیه مالی و سرمایه‌گذاری ندارد و تمامی این داده‌ها صرفاً به جهت اطلاع‌رسانی منتشر شده است. بهتر است هیچ نوع تصمیم مالی از این اطلاعات اخذ نشود و مسئولیت تمام تصمیمات مالی شما صرفاً به عهده شخص شمآست