ازدحام کاربران شبکه بیتکوین

طی هفته اخیر به دلیل هیجاناتی پیرامون توکن‌های BRC-20، کاربران زیادی به انجام تراکنش در شبکه بیتکوین ترغیب شدند. در نتیجه این هیجانات کارمزدهای شبکه به صورت بی‌سابقه‌ای افزایش یافت و درآمد کارمزدی ماینرها برای پنجمین بار از پاداش استخراج بلاک فراتر رفت.

ازدحام کاربران شبکه بیتکوین

با قابلیت جدید مینت توکن در قالب Inscriptipn‌ های متنی، طی هفته گذشته کاربران بسیاری برای انجام تراکنش به شبکه بیتکوین هجوم آورده‌اند و با تقاضای خود موجب افزایش کارمزد تراکنش‌های شبکه شدند.

تعداد تراکنش‌های شبکه بیتکوین به بالاترین سطح خود رسید؛ به طوری که به صورت میانگین میزان کارمزد تراکنش‌های یک بلاک از میزان پاداش استخراج آن بلاک (سوبسید بلاک : ۶.۲۵بیتکوین) برای ماینرها فراتر رفت. البته میزان محبوبیت و کاربرد توکن‌های BRC-20 در بلندمدت نا مشخص است؛ اما در کوتاه‌مدت درآمد ماینرها بهبود می‌بخشد.

در این گزارش به تاثیر توکن‌های BRC-20 در میزان فعالیت کاربران، درآمد ماینرها و سهم انواع inscriptionها در شبکه می‌پردازیم.

شما می‌توانید تمامی نمودارهای این گزارش هفتگی را در داشبورد مشاهده کنید.


ورود تقاضای جدید به شبکه بیتکوین

طی هفته اخیر، به دلیل ظهور توکن‌های BRC-20 برای انجام تراکنش در شبکه بیتکوین هجوم بسیاری از کاربران را به شبکه مشاهده کردیم. به طور خلاصه BRC-20 مکانیزمی است که ‌از طریق روش ترتیب‌گذاری (ordinal)، امکان مینت توکن‌ها و فایل‌های متنی را در شبکه بیتکوین فراهم می‌کند.
با توجه به کم حجم بودن این فایل‌های متنی و میزان کارمزد بالایی که کاربران حاضر هستند برای انجام این نوع تراکنش‌ها بپردازند، در حال حاضر ماینرها از حداکثر ظرفیت یک بلاک برای جای دادن تراکنش‌ها استفاده می‌کنند. طی هفته گذشته شبکه بیتکوین رکورد جدید ۶۸۲ هزار تراکنش‌ روزانه را ثبت کرد؛ به طوری که با اختلاف ۳۹ درصدی از رکورد بیشترین تراکنش‌های سال ۲۰۱۷ سبقت گرفت.

Live Advanced Chart

تعداد تراکنش‌هایی که ماینرها در هر بلاک ذخیره کرده‌اند نیز به صورت میانگین دو برابر شده است. در حالت عادی معمولا ۲ هزار تراکنش در هر بلاک ثبت می‌شد اما هم‌اکنون ماینرها بیش از ۴۳۰۰ تراکنش در یک بلاک ثبت می‌کنند.
به طور کلی ظرفیت بلاک‌های شبکه برای جای دادن تراکنش‌ها محدود است. اما افزوده شدن قابلیت Segwit در تراکنش‌ها سبب شده تا تراکنش‌های بیشتری در بلاک‌ها جای گیرد و از حداکثر ظرفیت بلاک‌ها استفاده شود.

Live Advanced Chart

نکته جالب این است که با وجود افزایش تعداد تراکنش‌ها، افت شدیدی در تعداد آدرس‌های فعال شبکه مشاهده می‌کنیم؛ به طوری که در حال حاضر روزانه ۵۶۶ هزار آدرس در شبکه بیتکوین فعال است. یکی از علت‌های این رخداد ممکن است استفاده مجدد کاربران از آدرس‌های قبلی خود باشد. زیرا کاربران جدید توکن‌های BRC-20 در شبکه بیتکوین احتمالا آشنایی بیشتری با شبکه‌ اتریوم دارند و طبق معمول از یک آدرس مشخص برای انجام تراکنش‌های خود استفاده می‌کنند؛ در حالی که کاربران شبکه‌ بیتکوین به دلایل حفظ حریم خصوصی و امنیت بیشتر مرتبا  آدرس‌های جدیدی را برای انجام تراکنش بکار می‌برند.

Live Advanced Chart

این رخداد برای اولین مرتبه توسط Tsypruyan  شناسایی شد و طبق این تحلیل حدود ۷۱ درصد خروجی‌های  تراکنش  مجددا از آدرس قبلی استفاده می‌کردند. قبل از موج Insdcriptionها  آدرس‌هایی که مجددا بکار گرفته می‌شدند غالبا به تراکنش‌های داخل صرافی‌ها مرتبط بودند.

محبوبیت فایل‌های متنی

از آنجایی که inscriptionهای BRC-20 صرفاً فایل‌های متنی کم حجم هستند و با کمک قابلیت SegWit حجم کم‌تری را در شبکه اشغال می‌کند، اخیرا به صورت میانگین حجم تراکنش‌ها تا سطح ۴۰۵ بایت، به پایین‌ترین حد خود در طول تاریخ بیتکوین کاهش یافته است. در حالی که چند هفته گذشته به طور کاملاً بالعکس در اولین موج inscription های تصویری، هر تراکنش با حجم ۱.۵مگابایت، میانگین حجم تراکنش‌های شبکه را به بالاترین سطح خود رسانده بود.

Live Advanced Chart

مینت inscriptionهای متنی در شبکه بیتکوین به حدی افزایش پیدا کرده است که تعداد فایل‌های تصویری که در طول یک ماه اخیر مینت شده، در برابر آن محدود به نظر می‌رسد. در طول ماه می سال جاری، طی سه مرتبه بیش از ۳۵۰هزار inscription و طی هفته گذشته روزانه بیش از ۲۵۰هزار inscription در شبکه ثبت شده است.

Live Professional Dashboard

همانطور که مشاهده می‌کنید در اولین موج Inscription ها سهم فایل‌های تصویری  ۵ الی۲۰ درصد بود؛ اما در حال حاضر در موج دوم محبوبیت Inscription ها، فایل‌های متنی بیش از۵۰  درصد تراکنش‌های تایید شده را تشکیل می‌دهد.

Live Professional Dashboard

بنابراین بیش از ۵ میلیون inscription متنی در شبکه بیتکوین ثبت شده (معادل ۸۹ درصد تمام inscriptionها) و این فایل‌های متنی به طور کامل سهم فایل‌های تصویری را تحت‌الشعاع خود قرار داده است.

Live Professional Dashboard

ضیافت مختصر ماینرها

کاربران در شبکه بیتکوین برای انجام تراکنش‌های BRC-20عجله‌ی بسیاری خرج دادند و به همین دلیل کارمزد بالایی برای این نوع تراکنش‌ها پرداختند؛ به طوری که Mempool شبکه بیتکوین دچار ازدحام شدیدی شد و کارمزد تراکنش‌ها به شدت افزایش یافت.

در طول تاریخ شبکه بیتکوین، میانگین کارمزدهای شبکه تاکنون تنها پنج مرتبه از پاداش استخراج بلاک ( ۶.۵ بیتکوین) فراتر رفته است. آخرین مرتبه در اوج فعالیت کاربران در سال ۲۰۱۷ رخ داد. طبق سابقه نمودار این سبقت کارمزد تراکنش‌ها کوتاه‌مدت است و پس از چند روز فروکش می‌کند.

در اوج هیجانات اخیر شبکه، به ازای تراکنش‌های هر بلاک ۶.۶۶ بیتکوین به عنوان کارمزد پرداخت شده و بعلاوه پاداش استخراج هر بلاک (۶.۲۵ بیتکوین)، ماینرها به ازای هر بلاک مجموعا ۱۲.۹بیتکوین (حدودا ۳۴۸ هزار دلار) دریافت کرده‌اند.

Live Professional Chart

در موج دوم Inscriptionها حدود ۳۰ تا ۶۰ درصد کارمزدها برای فایل‌های متنی پرداخت شد؛ در حالی که در موج اول سهم این نوع فایل‌ها از کارمزدهای شبکه بین ۵ تا ۲۰ درصد بوده است.

Live Professional Dashboard

به طور کلی کاربران از طریق Inscriptionها مجموعا ۱,۲۶۲ بیتکوین به ماینرها کارمزد پرداخت کردند و ماینرها تنها طی هفته گذشته ۱,۰۹۰ بیتکوین (۸۶ درصد) دریافت کرده‌اند. در این نمودار مشاهده می‌کنید که Inscriptionهای متنی تا چه حد در افزایش کارمزدهای شبکه تاثیرگذار بوده‌اند.

Live Professional Dashboard

با افزایش تقاضا برای انجام تراکنش در شبکه، کارمزد دلاری روزانه به سقف ۱۷.۸میلیون دلار رسیده و بالاترین رکورد را برای کارمزد دلاری تراکنش‌ها ثبت کرده است. البته یکی از نکات منفی افزایش تقاضا، گران تمام شدن تراکنش‌ها برای کاربران عادی شبکه است. این کاربران عادی برای تایید شدن تراکنش‌های خود در شبکه باید به صورت میانه ۲۰.۱۷ دلار و به صورت میانگین ۳۰.۸۰ دلار پرداخت می‌کردند.

Live Advanced Chart

در طول یک ماه گذشته قیمت بیتکوین بین سطح ۲۶ هزار تا ۳۰ هزار دلار نوسان داشته است. در این محدوده قیمتی ماینرها صرفاً از طریق استخراج بلاک‌ها (۶.۲۵ بیتکوین به ازای هر بلاک) و در مجموع ۷۷۳ میلیون دلار درآمد داشته‌اند. اکنون با افزایش کارمزد تراکنش‌ها ۱۰۰ میلیون دلار به درآمد ماینرها افزود شده است.

در حال حاضر ۱۱.۵ درصد درآمد ماینرها از کارمزد تراکنش‌ها تأمین می‌شود. همانطور که مشاهده می‌کنید در سال ۲۰۱۷ و فاز صعودی ۲۰۲۱ نیز سهم یکسانی را از درآمد کارمزدی ماینرهای شبکه شاهد بوده‌ایم.

Live Advanced Chart

نمودار زیر نشان می‌دهد که کارمزد تراکنش‌ها در بازه‌های زمانی یک تا چهار ساله، به چه میزان از حد معمول خود فراتر رفته است. همانطور که مشاهده می‌کنید اخیراً شدت افزایش کارمزدها نسبت به نمونه‌های سابق خود بسیار قابل‌توجه بوده است.
کارمزدهای شبکه در بازه ۱ تا ۲ ساله بیشترین افزایش را ثبت کرده‌ و به بیشترین میزان از حد معمول خود فاصله گرفته‌اند. این بازه زمانی را صرفا می‌توان با سال ۲۰۱۱، دوران آغاز روزهای معاملاتی بیتکوین مقایسه کرد. در بازه زمانی ۳ تا ۴ ساله نیز سرعت رشد کارمزد تراکنش‌ها نسبت به فاز صعودی ۲۰۲۱ بسیار بالاتر بوده و این بازه زمانی را می‌توان با سال ۲۰۱۳ و ۲۰۱۷ مقایسه کرد.

Live Advanced Chart

معیار Hash Price‌ نشان می‌دهد که ماینرها به ازای هر اگزاهش چه میزان درآمد دلاری دارند. اکنون با استفاده از این معیار می توانیم تاثیرگذاری هیجانات اخیر شبکه را بر سطح درآمدی ماینرها مشاهده کنیم. این معیار در محاسبات خود، قیمت بیتکوین، میزان کارمزدهای شبکه و از طریق نرخ هش‌ریت میزان رقابت ماینرها را برای استخراج هر بلاک در نظر می‌گیرد.

طی هفته گذشته درآمد ماینرها به ازای هر اگزاهش به ۱۷۲.۲ هزار دلار رسید اما پس از فروکش کردن تب افزایش کارمزدها، درآمد آن‌ها ۵۵ درصد کاهش پیدا کرد و هم‌اکنون به ازای هر اگزاهش ۷۶.۳ هزار دلار درآمد دارند. بنابراین با افزایش رقابت ماینرها و کاهش نسبی میزان تراکنش‌ها، درآمد دلاری آن‌ها به ازای هر اگزاهش کاهش یافت.

Live Advanced Chart

از مجموع ۳,۲۷۵ بیتکوین که در طول ۲ هفته اخیر به ماینرها پرداخت شده، صرفاً ۶۵۵ بیتکوین، معادل ۲۰ درصد کارمزد تراکنش‌ها، به دارایی ماینرها افزوده شده است. زیرا طبق نمودار زیر ماینرها اغلب بیتکوین‌های استخراج شده را خرج کرده‌اند.

به طور کلی، با وجود اینکه اخیراً درآمد ماینرها بسیار بهبود یافته است؛ اما به نظر می‌رسد که پس از تحمل مدت‌ها زیان‌آوری اکنون با عرضه دارایی خود از این فرصت برای جبران خسارات خود استفاده می‌کنند.

Live Professional Chart

مرور هفته

ظهور Ordinalها، Inscription‌ ها و توکن‌هایBRC-20 از رشد و تحولات غیرمنتظره شبکه بیتکوین هستند که بحث‌های فنی، کاربردی و فلسفی سازنده‌ای پیرامون خود ایجاد کرده و در فراز و نشیب کارمزدهای شبکه، افراد جدیدی را به فعالیت در شبکه بیتکوین ترغیب کرده اند.

طی هفته گذشته برای پنجمین بار در طول تاریخ شبکه بیتکوین ماینرها از کارمزد تراکنش‌های شبکه درآمد بیشتری نسبت به پاداش استخراج بلاک (۶.۲۵ بیتکوین) دریافت کردند. با هجوم کاربران به شبکه بیتکوین روزانه ۱۷.۸ میلیون دلار به عنوان کارمزد تراکنش‌ها پرداخت شد و رکورد بالاترین کارمزد دلاری شبکه را به ثبت رساند. از این جهت ماینرها پس از تحمل خسارت‌های مالی سال گذشته، بهبودی در سطح درآمدی خود مشاهده کردند.

باید دید که inscriptionها و توکن‌های BRC-20 در طولانی مدت چه تاثیراتی در شبکه بیتکوین خواهند داشت و تا چه زمانی در این شبکه دوام خواهند آورد. هرچند با پیدایش این قابلیت‌های جدید می‌توان از دریچه‌ای نو تقاضای افراد را برای به ‌کار بردن سیستم تبادلات مالی شبکه بیتکوین بررسی کرد.


ما را در توییتر دنبال کنید.

· به کانال تلگرامی ما بپیوندید.

· برای تحلیل و گفتگو بیشتر به فروم گلسنود مراجعه کنید.

· برای مشاهده معیارهای on-chain، به استودیو گلسنود مراجعه کنید.

· برای دریافت پیام‌های هشدار خودکار از طرف معیارهای on-chain و فعالیت‌ صرافی ها، به صفحه توییتر پیام‌های هشدار مراجعه کنید.

نکته: این هفته‌نامه قصد هیچ نوع توصیه مالی و سرمایه‌گذاری ندارد و تمامی این داده‌ها صرفاً به جهت اطلاع‌رسانی منتشر شده است. بهتر است هیچ نوع تصمیم مالی از این اطلاعات اخذ نشود و مسئولیت تمام تصمیمات مالی شما صرفاً به عهده شخص شماست