مرور سال ۲۰۲۲، از دیدگاه آنچین

سال ۲۰۲۲ با تمام آشفتگی‌ها، رخدادهای غیرمنتظره و زیان‌های مالی بی‌سابقه، به پایان خود نزدیک می‌شود. در آخرین گزارش هفتگی امسال، وضعیت کنونی بازار بیتکوین، اتریوم و استیبل‌کوین‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

مرور سال ۲۰۲۲، از دیدگاه آنچین

سال ۲۰۲۲ بستر‌ بسیاری از حوادث غیرمترقبه، نوسانات پی‌در‌پی و خسارت‌های مالی بسیاری بود که نه تنها سرمایه‌گذاران فعال در حوزه رمزارزها را تحت تأثیر قرار داد، بلکه موجب تشویش تمام بازارهای جهانی شد.
یکی از علت‌های بنیادی این دگرگونی‌ها را می‌توان تغییر موضع کامل بانک مرکزی آمریکا در رابطه با سیاست‌های پولی نام برد. پس از گذشت دهه‌ها از دوران اتخاذ سیاست‌های انبساطی و تزریق نقدینگی به اقتصاد، بانک مرکزی با تغییر موضع ناگهانی خود و افزایش نرخ بهره برای کاهش نقدینگی مازاد در اقتصاد، به شدت و سرعت افت بازارهای مالی افزود.
در آخرین گزارش هفتگی امسال، مروری بر رویدادهای مهم یک سال اخیر بازار خواهیم داشت و سپس بررسی خواهیم کرد که این رویدادها احتمالاً چه شرایطی را برای آینده بازار رقم خواهد زد.


در این گزارش به موضوعات زیر خواهیم پرداخت:

  • میزان نوسانات تحقق‌یافته، بازارهای مشتقات و اهرم موجود در بازار فیوچرز
  • شدت زیان‌های نقدشده در طول یک سال اخیر
  • موجودی بیتکوین و نحوه تجمع آن در نواحی قیمتی مختلف
  • کاهش فعالیت ماینرها
  • تغییر میزان موجودی و نرخ تولید اتریوم پس از آپدیت Merge
  • سهم بخش‌های مختلف اتریوم در مصرف Gas شبکه
  • سهم بازار استیبل‌کوین‌ها و تغییر و تحولات آن

پیامی از طرف تیم Glassnode: از تمامی شما مخاطبان و کاربران عزیز برای حمایت و توجه‌تان در سال گذشته کمال تشکر را داریم.
امیدواریم از مطالعه این گزارشات و بکارگیری ابزارهای Glassnode نهایت بهره‌مندی را داشته باشید.

در تعطیلات آخر سال اوقات خوشی را برای شما عزیزان آرزومندیم ‌و بسیار مشتقاقانه منتظر همراهی مجدد شما در سال نو میلادی هستیم.


آرامش نسبی بازار

با وجود اینکه بیتکوین در طی یک سال گذشته دستخوش رخدادهای پرتلاطمی بوده، در روزهای پایانی سال بسیار آرام به نظر می‌رسد. نمودار زیر نوسانات تحقق یافته یا به عبارتی نوساناتی را که بازار تاکنون تجربه کرده است، نشان می‌دهد. در حال حاضر نوسانات کوتاه‌مدت بازار بیتکوین به ۲۲ درصد، یعنی به پایین‌ترین نواحی خود در چند سال اخیر رسیده است؛ به طوری که از اکتبر سال ۲۰۲۰ شاهد چنین نوسانات ضعیفی در بازار نبوده‌ایم.

Live Advanced Chart

نمودار زیر ارزش معاملات فیوچرز بیتکوین 🟠 و اتریوم 🔵 را نشان می‌دهد. طبق این نمودار حجم معاملات بازار فیوچرز نیز به همین صورت بسیار راکد و به کف چندین ساله خود رسیده است. ارزش معاملات بازار فیوچرز اتریوم و بیتکوین، تقریباً در حجم یکسانی  بین ۹.۵ میلیارد تا ۱۰.۶ میلیارد دلار حرکت می‌کند. از دلایل رکود حجم معاملات بازار فیوچرز‌، می‌توان به بحران نقدینگی گسترده و خسارت‌های مالی بسیاری از بنگاه‌های وام‌دهی و نهادهای معاملاتی اشاره کرد.

Live Professional Chart

نمودار زیر نسبت میان حجم معاملات باز فیوچرز بیتکوین 🟠 و اتریوم 🔵 و Market Cap آن‌ها را نشان می‌دهد. به عبارت دیگر نسبت به ارزش بازار اتریوم و بیتکوین، چه مقدار معاملات اهرمی در هر دو بازار وجود دارد و افراد به چه میزان ریسک معاملات اهرمی را می‌پذیرند.

همانطور که در نمودار زیر مشاهده می‌کنید، پس از سقوط صرافی FTX، معاملات اهرمی نسبت به ارزش بازار به میزان قابل توجهی فروکش کرده‌اند. طبق نمودار وقوع این حادثه برای بازار اتریوم بسیار سنگین‌تر‌ تمام شده است؛ احتمالأ به این دلیل که معاملات اهرمی تقویمی (تاریخ انقضادار) که از زمان شرط‌بندی سرمایه‌گذاران روی آپدیت Merge تاکنون باز بوده، در حین این حواشی بسته شده‌اند. حجم معاملات باز اتریوم از ۴.۷۵ درصد به ۳.۱۰ درصد Market Cap رسیده است. حجم معاملات باز بیتکوین نیز یک هفته قبل از بازار اتریوم به سقف خود رسید و سپس طی یک ماه اخیر از ۳.۴۶ درصد Market Cap به ۲.۵۰ درصد افت داشت.

Live Professional Chart

نمودار زیر بازده سالانه معاملات دائمی فیوچرز‌ (بدون تاریخ انقضاء)🟠  و بازده سالانه معاملات تقویمی (با تاریخ انقضاء سه ماهه) 🔵 را مشخص می‌کند.

به عبارت دیگر اگر یک معامله‌گر به مدت یک سال معاملات دائمی را باز نگه داشته باشد، چه میزان بازده از این نوع معاملات کسب خواهد کرد. همچنین برای معاملات تقویمی، اگر یک معامله‌گری به مدت یک سال در بازار اسپات بیتکوین خریداری کند و همزمان با این خرید، پوزیشن فروش در معاملات تقویمی باز کند، به صورت سالانه چه میزان بازده خواهد داشت.

طبق نمودار مشاهده می‌کنیم که بازده سالانه معاملات تقویمی ۰.۳- درصد و معاملات دائمی‌ ۲.۵- درصد است. این بازده منفی به این معناست که بیتکوین در بازار فیوچرز نسبت به بازار اسپات با قیمت کمتری معامله می‌شود. همچنین اغلب معامله‌گران فیوچرز نسبت به بازار دیدگاهی منفی داشته و با معاملات Short روی کاهش قیمت شرط‌بندی می‌کنند. معمولا بازده منفی معاملات فیوچرز کمتر تداوم پیدا می‌کند و تنها در بازه زمانی ماه می تا جولای سال گذشته تا این حد شاهد سنگینی معاملات Short  و بازده منفی معاملات فیوچرز بوده‌ایم.

Live Professional Chart

بازگشت مجدد سود حاصل شده به بازار

نمودار زیر نشان می‌دهد که بازار به صورت سالانه چه میزان سودآور بوده و در معاملات زیان‌آورچه میزان از سود حاصل شده را مجددا به بازار پس داده است. در بازه زمانی ۲۰۲۰-۲۰۲۱، به دلیل سیاست‌های انبساطی و تزریق پول به اقتصاد و ایجاد حباب نقدینگی مازاد در بازار‌ سبب شد تا  سرمایه‌گذاران بیتکوین طی این بازه زمانی در معاملات خود بیش از ۴۵۵ میلیارد دلار سود نقد کنند. این میزان سود نقد شده رکورد بالاترین سود نقد شده سالانه بازار را ثبت کرد و پس از سقف قیمتی در نوامبر ۲۰۲۱ به اوج خود رسید.

با عبور از این بازه زمانی، فاز نزولی بازار آغاز شد و سرمایه‌گذاران در معاملات خود حدود ۲۱۳ میلیارد دلار ضرر نقد کردند. مقدار زیانی که در فاز نزولی بازار نقدشده، با ۴۶.۸ درصد سودی که در بازه زمانی ۲۰۲۰-۲۰۲۱ نقده شده، برابر است. همچنین در سال ۲۰۱۸ نیز سناریوی مشابهی را مشاهده می‌کنیم که سرمایه‌گذاران در معاملات زیان‌آور ۴۷.۹ درصد از سود خود را دوباره به بازار پس داده‌اند.

Live Advanced Chart

یکی از نکات مهم این بخش، سهم قابل توجهی است که سرمایه‌گذاران بلندمدت از زیان نقد شده در معاملات بازار داشته‌‌اند. نمودار زیر نمایانگر سود و زیان نقد شده سرمایه‌گذاران بلندمدت است. این سرمایه‌گذاران در چرخه فعلی دو مرتبه معاملات خود را با سنگین‌ترین حجم زیان نقد کرد‌ه‌اند. اولین زیان‌آوری قابل توجه این سرمایه‌گذاران در ماه نوامبر رخ داده که روزانه معادل ۱۰ درصد Market Cap دچار زیان شده و آن را در معاملات خود نقد کردند. این مقدار زیان‌آوری را تنها با چرخه ۲۰۱۵ و ۲۰۱۸ می‌توان مقایسه کرد. دومین زیان‌آوری مورد توجه نیز در ریزش قیمت ماه ژوئن رخ داد که روزانه معادل ۰.۰۹ درصد Market Cap در معاملات این سرمایه‌گذاران زیان نقد شده است.

در هر دو مرتبه، سهم زیان‌آوری سرمایه‌گذاران بلندمدتی که در معاملات خود بین ۵۰ تا ۸۰ درصد زیان نقد کرده‌اند، بسیار بالاست.

علت اصلی نقد شدن زیان‌های سنگین توسط سرمایه‌گذاران این است که قیمت بیتکوین تقریبا به مدت دو سال بالای قیمت ۳۰ هزار دلار قرار داشته و بسیاری از سرمایه‌گذاران قیمت خریدشان در بالای این ناحیه قرار دارد. به همین جهت با توجه به قیمت فعلی با فروش یا جابه‌جایی بیکوین‌های خود زیان بسیاری متحمل می شوند.

Available in the Engine Room for Professionals

دیدگاه بلندمدت سرمایه‌گذاران

نمودار زیر میزان ذخایر سرمایه‌گذاران بلندمدت را نشان می‌د‌هد. برخلاف حجم زیان هنگفتی که توسط سرمایه‌گذاران بلندمدت نقد شده، همچنان به سن ذخایر سرمایه‌گذاران بلندمدت افزوده می‌شود و عده‌ای از این سرمایه‌گذاران هولد کردن بیتکوین‌های خود را ترجیح می‌دهند. همانطور که در نمودار مشاهده می‌کنید هنگام شکست مفتضحانه صرافی ،FTX تسلیم گریبانگیر سرمایه‌گذاران بلندمدت شده بود و به سبب آن مجبور به خرج کردن ذخایر خود شده بودند. اکنون این تشویش فروکش کرده و ذخایر این سرمایه‌گذاران به حالت قبل بازگشته است؛ به طوری که میزان ذخایر آن‌ها با شکست رکوردی مجدد، به ۱۳.۹۰۸ میلیون بیتکوین رسید (حدود ۷۲.۳ درصد موجودی در گردش).

در نمودار زیر روند صعودی پیوسته‌ای در میزان ذخایر سرمایه‌گذاران بلندمدت مشاهده می‌کنید، این روند پیوسته به این معناست که در ماه ژوئن و جولای ۲۰۲۲، انباشت سنگینی توسط سرمایه‌گذاران بلندمدت صورت گرفته است؛ به عبارتی عده‌ای از این سرمایه‌گذاران دقیقاً بعد از شکست 3AC و بحران وام‌دهندگان، شروع به انباشت کرده و تاکنون ذخایر خود را خرج نکرده‌اند.

Live Professional Chart

نمودار زیر با استفاده از گروه‌های سنی رنگ‌بندی شده نشان می‌دهد که موجودی بیتکوین با چه حجمی و در چه نواحی قیمتی انباشت و سپس خرج می‌شوند. به عبارتی بیتکوین‌‌ها در چه نواحی قیمتی متمرکز شده‌اند و رفتار سرمایه‌گذاران در این نواحی قیمتی چیست.

· رنگ‌های گرم نشان‌دهنده‌ی فروش یا جابه‌جایی سنگین بیتکوین‌ توسط سرمایه‌گذاران بلندمدت است که معمولا در سقف قیمت، فازهای تسلیمِ کف قیمت هر چرخه و به طور کلی نواحی که به دیدگاه این سرمایه‌گذاران فرصت مناسبی برای برداشت سود و خرج کردن بیتکوین باشد، نمایان می‌شوند.

· رنگ‌های سرد به معنای انفعال و خرج نشدن بیتکوین‌هاست زیرا سرمایه‌گذاران در این نواحی به انباشت می‌پردازند و بیتکوین‌های خود را خرج نمی‌کنند.

· رنگ‌های تیره به معنای تجمع سنگین بیتکوین در آن ناحیه است. به عبارتی در این نواحی افرادی زیادی به دلیل تسلیم، بیتکوین‌های خود را خرج کرده و عده‌ای دیگر فرصت را برای انباشت مناسب می‌یابند (از طرف دیگر رنگ‌های روشن تجمع و جابه‌جایی اندک بیتکوین‌ را نشان می‌دهد).

طبق نمودار مشاهده می‌کنیم که پس از هر ریزش قیمت در سال ۲۰۲۲، خرید و فروش و یا جابه‌جایی بیتکوین‌ها افزایش پیدا کرده است. به خصوص بین ماه ژوئن تا اکتبر ۲۰۲۲، بیتکوین‌های بسیاری بین قیمت ۱۸ هزار تا ۲۴ هزار دلار جا‌به‌جا شدند. اکنون بیتکوین‌هایی که در این بازه زمانی خریداری شده بیش از ۶ ماه عمر دارند و به همین دلیل افزایش موجودی سرمایه‌گذاران بلندمدت را در نمودار قبل مشاهده کردیم.

Live Professional Chart

دورانی سخت برای ماینرها

در بخش پایانی تحلیل آنچینی بیتکوین، به وضعیت فعلی ماینرها می‌پردازیم. نمودار زیر میزان تغییر در سختی استخراج بلاک‌های جدید شبکه را نشان می‌دهد. سختی شبکه بیتکوین از زمان مهاجرت ماینرها در ماه جولای ۲۰۲۱، در هفته گذشته سنگین‌ترین ریزش را به میزان ۷.۳۲ درصد تجربه کرد. فشارهای مالی و کاهش درآمدی ماینرها سبب شده تا برخی از ماینرها مجبور به خاموش کردن دستگاه‌های ماینینگ خود شوند و به همین علت سختی ماینینگ در شبکه بیتکوین کاهش قابل توجهی پیدا کرده است.

Live Advanced Chart

اکنون علت کاهش سختی شبکه در نمودار قبل، افت میزان هش‌ریت شبکه است زیرا به دلیل افت قیمت بیتکوین و افزایش هزینه‌های انرژی، ادامه فعالیت برای بسیاری از ماینرها به صرفه نخواهد بود. به همین جهت طبق نمودار Hash Ribbon مشاهده می‌کنیم که به دلیل خاموشی برخی از دستگاه‌های ماینینگ و در نتیجه کاهش سختی شبکه، میانگین ۳۰ روزه این معیار به زیر میانگین ۶۰ روزه فروکش کرده است.

البته ممکن است برای غیرفعال کردن دستگاه‌های ماینینگ دلایل دیگری وجود داشته باشد؛ اما باید توجه داشت که روند ریزش سختی شبکه تا چه میزان ادامه خواهد داشت.

Live Advanced Chart

بنابراین تعجبی ندارد که درآمد ماینرها به پایین‌ترین مقدار خود برسد. نمودار زیر Hash Price و یا به عبارتی درآمد ماینرها را به ازای هر Exahash نشان می‌دهد (درآمد بیتکوینی 🟠درآمد دلاری 🔵). طبق نمودار با وجود اینکه قیمت فعلی بیتکوین (۱۷ هزار دلار) نسبت به قیمت اکتبر سال ۲۰۲۰ (۱۰ هزار دلار)، ۷۰ درصد بیشتر است، اما درآمد ماینرها نسبت به حداقل سطح درآمدی ماینرها در سال ۲۰۲۰ کمتر است. بنابراین می‌توان گفت که ماینرهای بیشتری برای دریافت پاداش استخراج بیتکوین با یکدیگر رقابت می‌کنند و قدرت محاسباتی آن‌ها نسبت به سال ۲۰۲۰، ۷۰ درصد افزایش پیدا کرده است. بنابراین به همین دلیل با وجود افزایش قیمت نسبت به سال ۲۰۲۰، شاهد کاهش درآمد ماینرها و در نهایت خاموش شدن تعدادی از دستگاه‌های ماینینگ هستیم.

Live Advanced Chart

 وضعیت شبکه اتریوم پس از آغاز فعالیت Merge

آپدیت Merge اتریوم بدون شک یکی از شاهکارهای مهندسی شبکه اتریوم شناخته می‌شود که برای تکمیل و اجرای این پروژه سال‌ها زمان صرف شده است. این آپدیت در تاریخ ۱۵ سپتامبر فعال شد.
 نمودار زیر نشان می‌دهد که میانگین 🔴 و میانه 🔵 فاصله زمانی بین بلاک‌های اتریوم در سال ۲۰۲۲ چند ثانیه بوده و یا به عبارتی هرچند ثانیه بلاکی جدید در شبکه ایجاد شده است. طبق نمودار مشاهده می‌کنیم که قبل از آغاز فعالیت  Merge ،یعنی در زمان فعالیت مکانیزم PoW، به دلیل طبیعت احتمالی بودن این مکانیزم، میانگین حدفاصل میان بلاک‌های اتریوم بسیار پرنوسان است و عدد ثابتی را نمی‌توان برای آن مشخص کرد. اما بلافاصله بعد از فعال‌شدن Merge، به دلیل مکانیزم دقیق و حساب شده PoS، فاصله زمانی میان بلاک‌ها کاملاً به ثبات رسید و دیگر نوسان شدیدی را تجربه نکرده است. حد فاصل میان بلاک‌هایی که در مکانیزم PoS تولید می‌شود، دقیقا ۱۲ ثانیه است.

Live Advanced Chart

از تاریخ فعال‌شدن Merge تاکنون بیش از ۴۸۴ هزار اعتبار سنج در شبکه اتریوم فعال هستند که به عبارتی تعداد اعتبارسنج‌ها از زمان آغاز فعالیت Merge حدود  ۱۳.۳ درصد افزایش یافته است. در مجموع ۱۵.۶۱۸ میلیون کوین اتریوم در این شبکه استیک شده که این ذخایر معادل ۱۲.۸۹ درصد موجودی در گردش بازار اتریوم است.

Live Advanced Dashboard

با تغییر مکانیزم اتریوم از PoW به PoS، سیاست‌های پولی اتریوم نیز دچار تغییراتی شده و نرخ تولید اتریوم و تورم آن بسیار کاهش یافته است.
نرخ تولید اتریوم از آغاز فعالیت Merge در مکانیزم PoS 🔵 حدود ۰.۵ درصد است اما اگر این نرخ را در کنار سوزانده شدن کوین‌های اتریوم توسط مکانیزم تورم‌زدا EIP1559 🔴 حساب کنیم، نرخ تولید آن به ۰.۱ درصد می‌رسد. اکنون اگر این میزان را با نرخ تولید پیش از Merge، یعنی ۳.۹ درصد مقایسه کنیم، متوجه تغییر ناگهانی و بسیار چشمگیری در میزان تولید کوین اتریوم توسط مکانیزم PoS خواهیم شد.

Live Advanced Dashboard

هم‌اکنون همزمان با نگارش این مقاله، از زمان آغاز فعالیت Merge  کوین اتریوم دوباره در حالت تورم زدا تولید شد؛ به طوری که در حال حاضر نسبت به آغاز Merge، از ذخایر اتریوم حدود ۲۴۲ کوین اتریوم کاسته شده است. در صورتی که اگر مکانیزم PoS همچنان فعال بود، از آغاز فعالیت Merge تاکنون حدود ۱.۰۴۴ میلیون اتریوم تولید می‌شد.

Live Advanced Dashboard

نمودار زیر حجم TVL را نشان می‌دهد. TVL به کل ارزش قفل شده و یا به عبارتی ارزش دلاری کوین‌هایی که به بخش‌ وام‌دهی، استیکینگ و یا استخرهای نقدینگی Defi سپرده شده، گفته می‌شود. از آنجایی که بسیاری از توکن‌های Defi ارزش خود را از دست داده‌ و به شدت دچار بحران نقدینگی شده اند، کل ارزش دلاری که در تمام بخش‌های Defi سپرده شده (TVL)، ریزش عمیقی را تجربه کرد‌ه است. این حجم از ارزش قفل‌شده Defi در سقف قیمتی نوامبر ۲۰۲۱ به ۱۶۰ میلیارد دلار رسیده بود اما پس از رسیدن به اوج خود، تا کنون‌ با کاهش ۷۵ درصدی، ‌۱۲۰.۳ میلیارد دلار از این میزان کاهش پیدا کرده است. در حال حاضر حجم TVL در Defi به رقم ۳۹.۷ میلیارد دلار و به نواحی فوریه ۲۰۲۱ بازگشته است.

Live Advanced Chart

نمودار زیر نشان می‌دهد که هر کدام از حوزه‌های فعال شبکه اتریوم مانند NFTها، Defi و استیبل‌کوین‌ها در تراکنش‌های خود چه میزان از مصرف  Gas شبکه سهم دارند.
طی دو سال اخیر با توجه به میزان استفاده از Gas در تراکنش‌های شبکه اتریوم، می‌توان دریافت که سرمایه‌گذاران برای فعالیت در کدام بخش از شبکه اتریوم تقاضای بیشتری داشته و اکنون به کدام بخش تمایل بیشتری نشان می‌دهند.
از ماه جولای ۲۰۲۰ تا ماه می ۲۰۲۱، بخش Defi بین ۲۵ تا ۳۰ درصد از مصرف Gas را به خود اختصاص داده بود؛ اما پس از این دوره سهم Gas در تراکنش‌های Defi حدود ۱۴ درصد کاهش پیدا کرده است.
در نیمه اول سال ۲۰۲۱، حدود ۲۰ تا ۳۸ درصد Gas شبکه اتریوم در تراکنش‌های بخش NFT مصرف شده است، اما سهم این تراکنش‌ها در میزان استفاده از Gas تاکنون ۱۴ درصد کاهش پیدا کرده است.
تراکنش‌های مرتبط با استیبل‌کوین‌ها نیز در طول یک سال اخیر حدود ۵ تا ۶ درصد از سهم استفاده از Gas شبکه را به خود اختصاص داده‌اند.

Live Advanced Dashboard

خروج سرمایه از ذخایر استیبل‌کوین‌ها

در بخش آخر باید نگاهی به بازار استیبل‌کوین‌ها داشته باشیم. استیبل‌کوین‌ها از سال ۲۰۲۰ نقش مهمی در بازار ایفا .کرده‌اند؛ به طوری که از نظر ارزش بازار سه استیبل‌کوین در ردیف شش دارایی برتر‌ بازار قرار دارند
در اواخر مارس ۲۰۲۲ ذخایر استیبل‌کوین‌ها به ۱۶۱.۵ میلیارد دلار رسید و تاکنون ۱۴.۳ میلیارد دلار استیبل‌کوین‌ از این ذخایر خارج شده است.

بنابراین پس از ماه مارس تاکنون، ماهیانه بین ۴ تا ۸ میلیارد دلار از ذخایر استیبل‌کوین‌ها خارج شده است. البته این حجم از استیبل‌کوین خارج شده، تنها معادل ۸ درصد از اوج میزان استیبل‌کوین‌ها در مارس ۲۰۲۲ را تشکیل می‌‌دهد. بنابراین هنوز حجم سرمایه بسیاری در استیبل‌کوین‌ها باقی مانده است.

Live Advanced Dashboard

اکنون با‌ نگاهی جزئی‌تر باید به سهم بازار هر کدام از استییل‌کوین‌ها بپردازیم.
در سال ۲۰۲۲ سهم بازار BUSD‌ از ۱۰ تا ۱۶ درصد افزایش پیدا کرد و اکنون ارزش بازار آن به رقم ۲۲ میلیارد دلار می‌رسد.
با وجود اینکه از ماه می امسال، ۱۸.۴۲ میلیارد دلار از ذخایر USDT خارج شده، اما سهم ۴۵ تا ۵۰ درصدی بازار خود را حفظ کرده است.
سهم USDC در ماه ژوئن به ۳۸ درصد بازار رسید، اما سهم آن تاکنون به ۳۱.۳ درصد کاهش یافته و ارزش بازار آن ۴۴.۷۵ میلیارد دلار است.

Live Advanced Dashboard

با وجود اینکه در حال حاضر به طور خالص حجم قابل توجهی از سرمایه از بازار استیبل‌کوین‌ها خارج می‌شود، در نیمه دوم سال ۲۰۲۲ حجم استیبل‌کوین‌هایی که در شبکه اتریوم جابه‌جا شدند همچنان در حال افزایش است.
در بازه زمانی سال ۲۰۲۱ تا جولای امسال، حجم روزانه تراکنش استیبل‌کوین‌ها همواره ۱۶ میلیارد دلار بود اما از ماه جولای تاکنون حجم تراکنش استیبل‌کوین‌ها بین ۲۰ تا ۳۰ میلیارد دلار قرار دارد.
زمانی که قیمت در ماه‌های می، ژوئن و نوامبر نوسانات ریزشی عمیقی را تجربه کرد، به دلیل افزایش تقاضای سرمایه‌گذاران برای نقدینگی دلاری، حین کمبود وثیقه و بحران نقدینگی بازار، حجم استیبل‌کوین‌های در حال گردش به ۳۷ تا ۵۱ میلیارد دلار رسید.

Live Advanced Dashboard


مرور هفته

در سالی که گذشت، بیتکوین و اتریوم از بالاترین قیمت خود بیش از ۷۵ درصد فاصله گرفتند. افت ارزش این دو دارایی مهم دیجیتال علت‌های متفاوتی را به همراه داشت. از ماه می امسال بازار به طور گسترده و در حد کلان در سیستم‌های وام‌دهی خود دچار بحران کمبود وثیقه شد. در پی آن بسیاری از موسسات و نهادهای مهم در وام‌گیری با کاهش اعتبارات و ورشکستگی مواجه شدند. سقوط پروژه پانزی چندمیلیون دلاری LUNA-UST و کلاهبرداری در صرافی FTX از نمونه‌های بارز این رخدادهای زنجیره‌ وار هستند.

در پی کاهش شدید نقدینگی و خروج سرمایه‌‌هایی که سبب رشد گمانه‌زنی‌ها در بازار می‌شد، در سال ۲۰۲۲ نوسانات قیمت و حجم در گردش بازارها به کف چندین ساله خود رسید.
با خروج گمانه‌زنان از بازار ، میزان ذخایر سرمایه‌گذاران بلندمدت رکورد جدیدی را ثبت کرده و در هر ریزش قیمت سرمایه‌گذاران بیشتری با حجم بیشتر وارد بازار شدند. از طرف دیگر Merge اتریوم‌ در ماه سپتامبر با موفقیت فعال شد. همچنین با وجود افت نوسانات و حجم دارایی‌های دیجیتال، هنوز برای استیبل‌کوین‌ها تقاضای بالایی در بازار مشاهده می‌شود.

بازار ارزهای دیجیتال سرسختی خود را مدیون سال‌ها آزمون و خطا و تاب‌آوری صدمات عمیق گذشته است. البته این رخدادهای ناگوار هستند که هولدرهای حقیقی‌ بیتکوین را آبدیده و سرسخت تر می‌کنند.
پس از تمام مشقت‌هایی که این بازار در طی یک سال گذشته پشت سر گذاشته، اکنون تجربیات بسیاری کسب کرده و قوی‌تر از همیشه به مسیر خود ادامه می‌دهد.
این بازار صرف نظر از رخداد‌های آینده‌ همچنان با آزمون‌هایی که در طول زمان با آن مواجه خواهد شد، برگ جدیدی از تجربیات را ورق می‌زند و در برابر دشواری‌ها خواهد ایستاد.
ما نیز به نوبه خود از ابزار و داده‌های در دسترس برای مطالعه، درک و تحلیل رفتار بازار بهره خواهیم برد.
به امید دیدار تا سال ۲۰۲۳.


شبکه های اجتماعی ما:

اسپانیایی ( تحلیلگر: (@ElCableR, Telegram, Twitter
پرتغالی (تحلیلگر:( @pins_cripto, Telegram, Twitter
ترکی (تحلیلگر:( @wkriptoofficial, Telegram, Twitter
فارسی(تحلیلگر: @CryptoVizArt, Telegram, Twitter)


· ما را در توییتر دنبال کنید.

· به کانال تلگرامی ما بپیوندید.

· برای تحلیل و گفتگو بیشتر به فروم گلسنود مراجعه کنید.

· برای مشاهده معیارهای on-chain، به استودیو گلسنود مراجعه کنید.

· برای دریافت پیام‌های هشدار خودکار از طرف معیارهایon-chain و فعالیت‌ صرافی ها، به صفحه توییتر پیام‌های هشدار مراجعه کنید.

نکته: این هفته‌نامه قصد هیچ نوع توصیه مالی و سرمایه‌گذاری ندارد و تمامی این داده‌ها صرفاً به جهت اطلاع‌رسانی منتشر شده است. بهتر است هیچ نوع تصمیم مالی از این اطلاعات اخذ نشود و مسئولیت تمام تصمیمات مالی شما صرفاً به عهده شخص شماست.