Glassnode ve CoinMarketCap: Merge Öncesi — Ethereum Beacon Zincir Analizi

Bu bültende, Glassnode ve CMC, Ethereum PoS sistemini değerlendirmek için yeni metrikler ve Beacon Chain'in oluşumundan bu yana performansı da dahil olmak üzere, Merge(Birleşme) öncesi Ethereum'u inceliyor.

Glassnode ve CoinMarketCap: Merge Öncesi — Ethereum Beacon Zincir Analizi

Ethereum Merge, kripto para endüstrisinde yer alan en etkileyici mühendislik başarılarından biridir ve hızla yaklaşıyor. Birleşme, uzun yıllar süren araştırma, mühendislik ve geliştirmenin sonunu işaret ediyor ve Ethereum blok zincirini Proof of Work'ten bir Proof of Stake konsensüs mekanizmasına dönüştürecek.

Birçok yönden bu olay, yüz milyarlarca dolar değerinde finansal altyapısı olan ve aynı zamanda, son hızda seyahat eden 191 milyar dolarlık bir jetin motorunun değiştirilmesine eşdeğer olarak kabul edilebilir.

Birleşmenin resmi olarak, 15-Eylül-2022'de olacağı tahmin edilen 58.75e21 Toplam Terminal Zorluğunda gerçekleşmesi planlanmıştır. Birleşme tarihine sadece günler kala bu rapor, Ethereum Proof-of-Stake sistemini anlamaya yardımcı olacak bir dizi yeni metrik sunacak ve 1 Aralık 2020'deki başlangıç ​​bloğundan bu yana Beacon Chain'in performansının profilini çıkaracak.

Blok Üretimi ve Katılım

Beacon Chain'deki blok üretim süreci, eşdeğer bir Proof-of-Work zincirinden birkaç ek adıma sahiptir. Bir PoW sisteminde, madenciler blok yapımından sorumludur ve daha sonra kazanan bloklarını bir node ağına yayınlar ve daha sonra dahil edilen işlemlerin ve blok şablonunun konsensus kurallarına uygun olduğunu doğrular.

Ethereum PoS sisteminde blok üretimi ve doğrulaması aşağıdaki adımlardan oluşur:

 • PoS blok zinciri, ortalama 12 saniyelik aralıklarla oluşan bir dizi yuva ile inşa edilir.
 • Her yuva, bir doğrulayıcının bir blok oluşturması ve önermesi için bir fırsatı temsil eder.
 • Her bir ardışık 32 yuva seti (6,4 dakika) bir Epoch'ta gruplandırılır .
 • Her Epoch için bir komite oluşturmak üzere protokol tarafından bir dizi 128 doğrulayıcı seçilir.
 • Bu komitenin bir doğrulayıcısı, yaklaşmakta olan Yuvada bir Blok Önermek için algoritmik olarak seçilir .
 • Komitedeki geri kalan doğrulayıcılar, önerilen blok ve dahil edilen işlemlerin konsensus kurallarına uyduğuna dair Onaylar sağlar.
 • Epoch'lar daha sonra doğrulayıcı ağının üçte ikisi tarafından sistematik olarak sonlandırılır.

Beacon Chain oluşum bloğu 1 Aralık 2020'deydi ve bu yeni ağ şu anda 639 gündür (1.77 yıl) (bu yazının yazıldığı sırada) faaliyette. Zincir ucu, 4,557.056 blok yüksekliğini ve 142.408 epoch yüksekliğini aştı.

Canlı Grafik

Her yuva, bir bloğun üretilmesi için bir fırsat olarak düşünülebilir. Blok üretimi için seçilen doğrulayıcının çevrimdışı olması veya başarılı bir şekilde bir blok önermemesi durumunda, yuva Kaçırılmış olarak kabul edilir. Şimdiye kadar toplam 41.389 yuva kaybedildi, bu da bugüne kadarki toplam yuvaların sadece %0.908'ini temsil ediyor.

Bir bloğun onaylayan doğrulayıcılar tarafından reddedildiği veya doğal olarak oluşan bir çatalla sonuçlandığı başka durumlar da vardır. Bu bloklara yetim denir ve ağın çoğunluğu tarafından takip edilmeyen alternatif bir blok geçmişi sürümünü temsil eder. Beacon Chain'de şimdiye kadar sadece 5.017 yetim blok üretildi ve slotların sadece %0.110'unu oluşturdu.

Canlı Grafik

Blok zincirinin, yüksek doğrulayıcı düğüm çalışma süresinin bir sonucu olarak, çok az sayıda kaçırılmış bloğa yol açan yüksek derecede güvenilirliği sürdürmesi arzu edilir. Toplam ağ performansını, başarıyla üretilen (yani kaçırılmayan) blok sayısı ile toplam kullanılabilir alan arasındaki oran olan Katılım Oranı metriğini kullanarak ölçebiliriz.

Aşağıdaki mavi eğri, her dönem için ölçülen katılım oranını gösterir ve genellikle %96'dan yüksek olduğu görülebilir. Ardından kırmızı eğri, özellikle Kasım 2021'deki piyasa fiyatı ATH'den bu yana sürekli olarak %99+ katılıma ulaşan günlük ortalamayı gösterir. Bu durum, şimdiye kadar Beacon Chain'deki doğrulayıcıların sürekli olarak çevrimiçi olduklarını ve bir yuva tahsis edildiğinde blok ürettiğini gösterir.

Canlı Grafik

Üretilen blokları imzalayan doğrulayıcılar komitesi tarafından verilen toplam onay oylarının sayısını da ölçebiliriz. Her onay, blok zincirinin ucuna önerilen en son bloğu dahil etmek için etkin bir 'evet' oyudur.

Ortalama 12 saniyelik slot(yuva) aralığı ve 127 onay doğrulayıcı ile, günde 783k ile 914k arasında sabit bir günlük onay sayısı beklemeliyiz. Gerçekten de, Ağustos 2021'den bu yana, toplam günlük onay sayısı, günde yaklaşık 800 bin onay oyu ile bu aralıkta sabitlendi.

Canlı Grafik

Doğrulayıcılar Madencilerin Yerini Alır

Ethereum PoS konsensüs sisteminde madencilerin yerini, protokol konsensüsüne katılmak için 32 ETH hissesi yatırması gereken doğrulayıcılar alır. Ethereum Beacon Chain para yatırma sözleşmesi Kasım 2020'nin başlarında başlatıldı ve erken benimseyenlerin ETH yatırmasına ve Beacon Chain'in hızlı bir şekilde başlatılmasına yardımcı oldu.

Beacon Chain yol haritasının ilk aşaması, Genesis bloğu üretilmeden önce mevduat sözleşmesinde minimum 524.288 ETH eşiğinin gerekli olduğu aşamaydı. Mevduatların tek yönlü olduğunu (ve hala öyle olduğunu) ve ETH'nin Merge'den 6 ila 18 ay sonra hazır olması beklenen Shanghai yükseltmesine kadar mevduat sözleşmesinden çekilemeyeceğini göz önünde bulundurmalıyız.

Yatırmalar başlangıçta yavaş başlarken, Aşama 0 Eşiği, 24-Kasım-2020'de güçlü bir şekilde vuruldu ve topluluk güveninde hızlı bir artış, planlanan oluşum tarihinden bir hafta önce gerçekleşti.

Canlı Grafik

Gelişitirme ilerledikçe, staking altyapısı arttıkça ve topluluk güveni arttıkça son 639 gün içinde ETH mevduatları Beacon Chain sözleşmesine akmaya devam etti. Genesis bloğundan bu yana günde yaklaşık 200 ila 250 tortuluk sabit bir taban çizgisi gözlemlendi.

Üçü 2020-21 boğa piyasasında ve en sonuncusu Şubat-Mayıs 2022'de olmak üzere ortalamadan daha yüksek mevduat girişlerinin dört önemli dönemi olmuştur. Mevduatlar, token fiyatları ve güven üzerinde piyasa çapında olumsuz bir etkisi olan LUNA-UST projesinin çöküşünün ardından yavaşladı.

Canlı Grafik

Toplamda, yatırımcılar bir doğrulayıcı kurmak için gerekli olan 32 ETH hissesinin 418.527'den fazla mevduatını tamamladı. Bu durum, benzersiz konsensüs düzeyinde doğrulayıcıların sayısını yansıtsa da, bu doğrulayıcı düğümlerinin operatörlerinin aynı anda birden fazla doğrulayıcıyı muhafaza edebileceğini, barındırabileceğini ve sürdürebileceğini unutmamak önemlidir, bu nedenle bu ölçüm benzersiz doğrulama varlıklarının sayısını ölçmez.

Lido ve Rocketpool gibi likit stake türevlerinin uygulayıcıları, Coinbase, Binance ve Kraken gibi merkezi borsalar ve hatta bireysel solo stake edenler ile aynı anda birden fazla doğrulayıcıyı çalıştırabilir.

Canlı Grafik

Beacon Chain'de stake edilen toplam ETH hacmi, dolaşımdaki arzın %11,22'sine eşdeğer olan 13.409M ETH'yi aştı. Beacon Chain mevduat sözleşmesi, şu anda Ethereum ağındaki en büyük tedarik konsantrasyonlarından biridir. Toplam Beacon Chain stake'i, arzın %27,0'sini elinde tutan tüm akıllı sözleşmelerde ve arzın %16,8'ini elinde tutan merkezi borsalarda ETH ile doğru bir şekilde karşılaştırılabilir.

Beacon Chain'e yatırılan bu büyük hacimli ETH, Ethereum topluluğu ve yatırımcılarından Merge'in başarısına olan güvenin bir işaretidir.

Canlı Grafik

Stake havuzları, borsa operatörleri ve diğer bilinmeyen veya solo stakerlar tarafından tutulan bakiyeyi daha iyi sınıflandırmak için çeşitli hisseli sermaye havuzlarına detaylı bakabiliriz:

 • Lido (kırmızı) , staking ağındaki en büyük varlıktır, 4.164 milyon ETH'yi oluşturan doğrulayıcıları işletir ve doğrulayıcı havuzunun %31,1'ini temsil eder.
 • İlk 3 Borsa (turuncu) , 3.565 milyon ETH'lik birleşik hisseye sahip olan ve doğrulayıcı havuzunun %26,6'sını oluşturan Coinbase, Kraken ve Binance'i içeriyor.
 • Diğer Tüm Pay Sağlayıcılar (mor) , ek 1.269 milyon ETH ve validatör havuzunun %9,5'ini oluşturur. Yukarıda bahsedilen tüm bu stake havuzu operatörlerini birleştirirsek, bunlar 8.998 milyon ETH hissesini temsil ediyor ve validator havuzunun %67,1'ini işletiyor.
 • Solo-Stakers ve Unknown (yeşil) , doğrulayıcı havuzunun üçte birinden azını (%32,9) oluşturan kalan 4.411 milyon ETH'ye ev sahipliği yapıyor.
Canlı Grafik

Aşağıdaki tablo, bu dökümü göreceli olarak göstermektedir; burada, stake sağlayıcıların doğrulayıcı havuzunda hızla oldukça baskın hale geldiğini görebiliriz ve en dikkat çekici büyümeyi Lido görür. Bu muhtemelen aşağıdaki maddeler dahil ancak sadece bunlarla sınırlı olmayan faktörlerin bir kombinasyonunun sonucudur:

 • Tek başına stake doğrulayıcısını çalıştırmak için gereken teknik destek işlem.
 • Profesyonel stake hizmetlerine kolaylık ve risk delegasyonu.
 • Gerekli 32-ETH'den daha azına sahip yatırımcılar, hisselerini bir araya getiriyor.
 • Lido, Rocketpool ve daha yakın zamanda cbETH ürünüyle Coinbase gibi türevlerle DeFi'de tokenleştirme ve ardından ticaret yapma veya teminat olarak kullanma yeteneği.

İlginç bir şekilde, 'Solo Staker ve Bilinmeyen' grubu (yeşil), görünüşe göre LUNA-UST'nin çöküşünün ardından baskınlıklarını biraz artırdı. Stake sağlayıcı hakimiyeti %69,5 ile zirve yaptı ve o zamandan beri %67,2'ye geriledi.

Canlı Grafik

Beacon Chain para yatırma sözleşmesi şu anda tek yönlü bir yol olsa da, doğrulamalar iki mekanizma aracılığıyla stake havuzundan kaldırılabilir:

1. Doğrulayıcının konsensusa katılmayı bırakmaya karar verdiği ve çıkış kuyruğuna girdiği Gönüllü Çıkış (mavi). Bu doğrulayıcı artık blokları önermez veya onaylamaz, ancak ETH hissesi henüz geri alınamaz.

2. Protokolün, geçersiz bloklar veya konsensus olmayan zincirleme bölünmeler önermek veya onaylamak gibi yanlış davranışlar nedeniyle bir doğrulayıcıyı havuzdan zorla çıkardığı kötü niyetli davranış durumunda kesme.

Bugüne kadar, yalnızca 67 doğrulayıcı gönüllü olarak havuzdan ayrıldı ve 167 slashing olayı gerçekleşti. Bunların geliştirme sürecindeki mühendislik testleri mi yoksa gerçek kötü niyetli olaylar mı olduğunu değerlendirmek için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Canlı Grafik

Doğrulayıcı Performansı ve Geliri

Doğrulayıcılar, bir doğrulayıcı başlatmak için başlangıçta 32 ETH'lik bir pay yatırmak zorundadır ve bakiyeleri 16 ETH'nin altına düşerse (hareketsizlik sızıntısı veya kesinti durumunda) protokolden çıkarılır. Doğrulayıcı protokole girdikten sonra, toplam ETH bakiyesi bir dizi faktör nedeniyle değişmeye başlayacaktır:

 • İhraç ve ücretlerden elde edilen gelir (bakiye artışı)
 • Doğrulayıcılar genellikle blokları veya onayları kaçırırsa (bakiye azalır) hareketsizlik sızıntısı(inactivity leak) olur.
 • Kötü niyetli davranış durumunda kesme-slashing (bakiye azalır) .

Ayrıca, yukarı yönde 32 ETH ile sınırlandırılan ve bunun altındaki en yakın 1 ETH artışına (minimum 0.25 ETH buffer ile) azalan Etkin Bakiye adlı bir kavram da var. Örneğin:

 • Bir staker'ın 32 ETH'si varsa ve ödül olarak 0,5 ETH kazanırsa, Toplam Bakiyesi (kırmızı) 32,5 ETH'dir, ancak Etkin Bakiyesi (yeşil) hala 32 ETH'dir.
 • Bir staker'ın 32 ETH'si varsa ancak hareketsizlik cezasında 0,5 ETH sızdırırsa, Toplam Bakiyesi (kırmızı) 31.5 ETH olur, ancak Etkin Bakiyesi (yeşil) 31 ETH'ye yuvarlanır.
 • 31.250 ETH'lik Toplam Bakiyenin Etkin Bakiyesi 31 ETH'dir.
 • 31.249 ETH'lik Toplam Bakiye, 30 ETH'lik Etkin Bakiyeye sahip olacaktır.

Aşağıdaki tablo , PoS konsensüsüne aktif olarak katılan toplam Etkin Bakiyeyi (yeşil) göstermektedir. Kalan Toplam Bakiye (kırmızı) aslında fazla ETH'dir ve aktif olmayan stake buffer'ı olarak kabul edilebilir. Şu anda toplam efektif bakiye 13.357 milyon ETH ve yaklaşık 745k ETH aktif değil (toplamın %5.29'u).

Canlı Grafik

Daha sonra, bu dengeyi Etkin ve Toplam yatırılan ETH arasındaki bir oranda yakalayan Stake Verimliliği adlı yeni bir metrik oluşturabiliriz. Yatırılan ETH'nin% 5.29'u şu anda aktif olmadığından, Stake Etkinliği başlangıçta %100'den, şu anda %94.7'ye düşmüştür. Bu durum, büyük ölçüde, ortalama doğrulayıcıların toplam bakiyesini 32 ETH'nin üzerine iten doğrulayıcılar tarafından kazanılan gelirden kaynaklanacaktır.

Canlı Grafik

Şu ana kadar toplam doğrulayıcı havuzu tarafından kazanılan geliri de araştırabiliriz. Ethereum PoS konsensüsünde, ihraç oranı kısmen stake edilen ETH miktarına bağlıdır. Ne kadar çok insan stake ederse, validator başına ödül o kadar düşük olur.

Bu durum, şimdiye kadar gerçekleşti ve yıllık ortalama ETH geliri, başlangıçtaki 3.65 ETH / yıldan bugün 1.42 ETH / yıla düştü. Mevduat sözleşmesinin aslında tek yönlü olduğu göz önüne alındığında (ve çok az sayıda doğrulayıcı havuzdan ayrıldı), bu ödül azalması neredeyse tamamen son 18 ayda artan stake hacminin bir sonucudur.

32 ETH mevduatının yıllık ETH cinsinden verimi, buna göre azaldı ve başlangıçta %15'in üzerinden, bugün sadece %4.44'e düştü. Birleşme(Merge) sonrası, yatırımcıların başarılı bir şekilde yükseltmede rahatlık bulması muhtemeldir ve ek para yatırmalar bu verimi daha da düşürecektir.

Canlı Grafik

Hem PoS Beacon Zinciri hem de mevcut PoW Etheruem zincirleri çalışır durumdayken, toplam ETH ihracının şu anda iki kaynağı vardır. Beacon Chain genesis bloğundan bu yana PoS zincirinde toplam 747k ETH ve PoW zincirinde 8,54M ETH ihraç edildi. Bu durum, yaklaşık %8 PoS'a karşılık %92 PoW'luk bir ihraç payına eşittir.

Bu aynı zamanda PoS zincirinin şu anda PoW zincirine göre önemli ölçüde daha düşük ihraçla nasıl çalıştığını da göstermektedir.

Canlı Grafik

Ayrıca Beacon Chain mevduatlarının Gerçekleşen Fiyatı ve stake etme ödüllerinin ortalama maliyet esasını düşürme üzerindeki etkisi hakkında bir değerlendirme yapabiliriz. Gerçekleşen Fiyat, yatırılan ETH'nin o anki spot fiyatla çarpılması ve ardından toplam stake edilen ETH'nin ortalaması alınarak hesaplanır. Bu hesaplama, doğrulayıcı havuzu için 'ortalama yatırılan fiyatı' için bir tahmin sağlar.

 • Tüm piyasa (mor) için Ethereum Gerçekleşen Fiyatı , dolaşımdaki ETH arzının en son işlem gördüğü ortalama fiyatı yansıtan 1.650 $ 'dır.
 • Tüm Beacon Chain yatırmaları (kırmızı) için Gerçekleşen Fiyat , piyasa ortalamasından %50 daha yüksek olan 2.470 $'dır. Bu fiyat, stake edilen coinlerin ortalama ETH yatırımcısından %33 daha büyük gerçekleşmemiş bir kayıp tuttuğu anlamına geliyor.
 • Stake ödülleri (mavi çizgi) dahil olmak üzere Beacon Chain için Gerçekleşen Fiyat 2.390 $ 'dır ve bu fiyat stake edenlerin maliyet bazında ortalama %3.2'lik bir faydayı temsil eder, ancak ortalama piyasa katılımcısının oldukça üzerinde kalır.

Stake edenlerin ortalama olarak ETH cinsinden getiride %3,2 ek kazanç elde etmesine rağmen, 2022 ayı piyasası, ortalama mevduatın, mevduat fiyatlarına göre önemli ölçüde zararda kalmasına neden olduğunu gösteriyor. Bu aynı zamanda Lido gibi likit stake türevlerinin stake piyasasında neden bu kadar önemli bir pay kazandığını da vurgulamaktadır.

Canlı Grafik

PoW zincirinde ihraç, blok başına yaklaşık 2 ETH'de (artı uncle ödüllerinde ortalama 0,05 ila 0,10 ETH) nispeten sabit kalırken, daha fazla doğrulayıcı havuza girdikçe PoS zincirinde ihraç istikrarlı bir şekilde arttı. Toplam günlük PoS basımı, yaklaşık 340 ETH/günden şu anda 1.623 ETH/güne yükseldi.

PoS ve PoW üzerinden günlük ETH ihraçları arasında bir oran alırsak, Beacon Chain'e atfedilen ETH ihraç oranının istikrarlı bir şekilde arttığını görebiliriz. PoS zinciri, başlangıçta net ETH ihracını etkili bir şekilde %2,8 artırarak bugün %12,4'ün üzerine çıkardı.

Canlı Grafik

Son olarak, Merge sonrası en büyük sorulardan birini ele almaya çalışacağız; PoS ihracındaki ve EIP1559 yakma mekanizmasındaki birleşik azalmanın net ETH arzı üzerindeki tahmini etkisi ne olacak? Aşağıdaki grafik, EIP1559'un Ağustos 2021'de yayına girmesinden bu yana günlük ETH ihracının iki eğrisini sunmaktadır:

 • PoW tarafında EIP1559 yakımı etkinken, hem PoW hem de PoS zincirlerinde ETH düzenlemesinin gerçekleştiği mevcut durum (turuncu). Birkaç gün dışında, ETH arzı net enflasyonistti ve Temmuz ayından bu yana günde yaklaşık 11.8 bin ila 14,3 bin ETH arasında gidip geldi.
 • Simüle edilmiş durum (mavi) , yalnızca PoS Beacon Zinciri etkin ve PoS zincirinde EIP1559 canlı. Bu, Merge'ün EIP1559 ile gönderilmesi durumunda piyasanın nasıl olabileceğini simüle ediyor ve ihraç işleminin günde +500 ila +1.000 ETH civarında dengelendiği 2022 Temmuz sonuna kadar net bir net deflasyon sistemi gösteriyor.

On-chain talebi ve dolayısıyla gaz fiyatlarının şu anda çok hassas olduğu göz önüne alındığında, gaz ücreti baskısında herhangi bir anlamlı artış ile ETH'nin makul bir şekilde net deflasyonist bir arz varlığı haline gelmesinin beklenebileceğini vurgulamaktadır.

Canlı Grafik

Özet ve sonuçlar

Ethereum Merge(Birleşme) hızla yaklaşıyor ve uzun yıllar süren sıkı çalışmanın ve olağanüstü mühendislik ve araştırma çabalarının doruk noktasıdır. Tüm Ethereum test ağlarının Son aylarda Birleşmeyi başarıyla tamamlamasıyla birlikte, ana ağ Birleşmesi resmi olarak planlandı ve 15-Eylül-2022 olarak tahmin ediliyor.

Bu raporda, Ethereum'un yeni Proof-of-Stake konsensüs mekanizmasının temel mekaniğini ve Beacon Chain'in ağ performansını nasıl inceleyebileceğimizi araştırdık. Beacon Chain'in bugüne kadarki performansını değerlendirdik ve doğrulayıcı mevduatlarını, gelir akışlarını ve net ETH arz dinamikleri üzerindeki olası etkileri inceledik.

ETH dolaşım arzının %11,2'sinden fazlasının PoS konsensüsüne katılmasıyla, Ethereum topluluğundan önemli bir güvenoyu temsil ediyor. Başarılı bir ana ağ Birleşmesini ve geleceğe yönelik yeni ve büyüleyici Proof-of-Stake konsensüs mekanizmasını analiz etmeyi dört gözle bekleyebiliriz.

Yasal Uyarı: Bu rapor herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez. Tüm veriler yalnızca bilgi amaçlı sağlanmaktadır. Burada verilen bilgilere dayanılarak hiçbir yatırım kararı alınmamalıdır. Kendi yatırım kararlarınızdan yalnızca siz sorumlusunuz.