Coinlerin Olgunlaşma Yolunda Zorlu Serüveni

Son kapitülasyon olayı sırasında, Bitcoin daha zayıf ellerden en düşük seviyelerden satın alanlara geçti. Bu bültende, coinlerin yaş bantlarını kullanarak inanç göçünü nasıl değerlendirebileceğimizi araştırıyoruz.

Coinlerin Olgunlaşma Yolunda Zorlu Serüveni

Bitcoin Piyasası, enflasyon baskılarının yavaşlaması ile birlikte diğer risk varlıklarıyla beraber son yükseliş hareketine devam ediyor. Bitcoin fiyatları bir aralıkta konsolide olmaya devam ediyor, haftalık en düşük seviye olan 22.789 dolardan, 24,974 dolara kadar yükseldi.

Bu hafta bülteninde, Olgunluk Eldiveni'ni keşfedeceğiz. Bu tabir, yatırımcı cüzdanlarındaki BTC varlıklarının olgunlaşma sürecini betimlemektedir. Genellikle bekleme süresi uzadıkça, daha yüksek bir inanç olasılığının artmasını ve maliyete duyarsız mal sahibi anlamına gelir. Böylesine derin bir kapitülasyon olayından sonra, kimin sattığını ve kimin diplerden satın aldığını belirlemeye çalışacağız.

Bu kavramı, BTC ve USD cinsinden varlık grupları genelinde hem genç hem de eski paralar için Ömür (coin yaşı) ve Arz Dinamikleri kavramı aracılığıyla keşfedeceğiz. Ayrıca, ortalık sakinleşmeye başladığında coin sahipliğini değerlendirmek için Uzun Vadeli ve Kısa Vadeli Bitcoin Sahiplerinin harcama davranışlarına ilişkin bir araştırma da yapacağız.


Çeviriler

Bu hafta On-chain bülteni İspanyolca, İtalyanca, Çince, Japonca, Türkçe, Fransızca, Portekizce, Farsça, Lehçe, İbranice ve Yunanca'ya çevrilmektedir.

Onchain Haftalık Pano

Haftalık Onchain Haber Bülteni, burada bulunan tüm özellikli çizelgeleri içeren canlı bir panoya sahiptir. Bu gösterge tablosu ve kapsadığı tüm metrikler, her hafta Salı günleri yayınlanan Video Raporumuzda daha ayrıntılı olarak incelenmektedir. Youtube Kanalımızı ziyaret ederek abone olabilir, daha fazla video içeriği ve metrik eğitimi için Video Portalımızı ziyaret edebilirsiniz.


Olgunluğun Artması

En az 1 yıldır hareketsiz durumda olan arz miktarı, dağıtım ve birikim döngüleri yoluyla Bitcoin'in döngüsel doğası hakkında bilgi sağlamak için kullanılabilir.

 • Dağıtım Döngüleri, olgun coinlere sahip katılımcılar için değer artışlarını gerçekleştirme teşviki olarak Boğa Piyasasının bir özelliğidir. Bu durum coinler harcanıp satıldıkça 1 yıllık arzın azalmasına yol açar.
 • Birikim Döngüleri, potansiyel karın büyüklüğü fiyattaki bir çöküşle birlikte azaldığından, Ayı Piyasalarının bir özelliğidir. HODLing yavaş yavaş birincil dinamik haline gelir. Bu durum 1 yıldan eski olan arzın artışına yol açar.

Şu anda, Aktif 1+ Yıl Arzı, Mayıs 2022'de %65 olarak belirlenen önceki ATH'nin hemen altında yer almaktadır. Bu durum, büyük madenci göçünden sonra Mayıs-Temmuz 2021 alıcılarının önemli inanç durumunu vurgulamaktadır. Son üç aydaki denge, coin olgunlaşmasının harcamalarla dengede olduğunu göstermektedir. Ayı piyasasında olumlu bir gösterge olarak bu durumu düşünebiliriz.

🔔 Uyarı Fikri: En Son 1+ Yıl Önce Aktif olan Arz Yüzdesi  %65.72'nin üzerine çıkması, bir yıl boyunca hareketsiz olan arzda yeni bir ATH'ye işaret eder, bu da bir zirve oluşumu olasılığının arttığını gösterir.
Canlı "Advanced" Grafik

Bu olgu, 6 Ay ila 3 Yıl arasındaki HODL Waves yaş bantlarından coinler izole edilerek daha fazla incelenebilir. HODL dalgaları, en azından minimum bir süre boyunca tutulan BTC'nin hacmi hakkında fikir verir ve bu da birçoğu muhtemelen ilk ayı piyasası döngüsünü yaşayan 2020-22 döngüsünden alıcıları analiz etmek için bir öngörü sağlar.

6ay-12ay bandının Büyük Madenci Göçünden sonra büyüdüğü görülebilir, çünkü HODLer'lar düşük seviyelerden satış yapmayı reddetti, bu arz artışı 1 yıl+ önce aktif olan arzdaki bir dip ile çakışıyor. HODLer'ın baskın olduğu bir rejimde, arz olgunlaşmayı başardı ve Kasım 2021 ATH'yi takiben 1-2 yaş yaş bandının şişmesine neden oldu.

Canlı "Advanced" Grafik

Realized Cap HODL Dalgaları daha sonra aynı yaş gruplarında tutulan USD servetini değerlendirmek için kullanılabilir. Burada daha da dikkat çekici bir sonuç olarak, bu gruplarda tutulan toplam USD değerinin %52 arttığı ve şu anda Gerçekleşen Değerin %63'ünü oluşturduğunu görebiliriz.

 • Akıllı Para grubunun fiyata olan duyarsızlığı, minimum harcama ve tutulan BTC'nin fiyat artışından (Kasım 2021) ve devamındaki kapitülasyondan (Mayıs 2022 - Mevcut) bağımsız olarak olgunlaşmasına izin veren yatırımcıların gösterdiği bu sürekli artışla vurgulanabilir.
 • Akıllı Para'nın, USD servetini %51 oranında genişleterek, 220 milyar dolarlık bir artışa eşdeğer bir yükseliş trendinde olduğu ve toplam 267 milyar dolarlık bir bakiyeyle sonuçlandığı görülebilir.
 • Bu nedenle, Dolaşımdaki Arzın (7M BTC) %37'si, grubun göreceli ekonomik ağırlığını vurgulayan (satın alma anındaki değere göre) ağ USD servetinin %63'ünü temsil eder.
Canlı "Advanced" Grafik

Bitcoin döngüleri, uzun vadeli yatırımcılar ve yeni spekülatif alıcılar arasında sürekli gelişen bir arz bakiyesi tarafından yönetilir. RHODL Oranı, 1 haftalık coinlerin USD servetini 1y-2y eski grup tarafından tutulanlarla karşılaştırarak bu kavramı bir osilatöre dönüştürür.

Bu durum aşağıdaki bakış açısıyla değerlendirilebilir:

 • RHODL Oranındaki yükseliş trendi, yeni ve spekülatif alıcılar tarafından tutulan USD servetinin hakimiyetini göstermektedir, bu da zirve spekülasyonunun ve Bitcoin piyasasının zirvelerinin tipik bir örneğidir.
 • RHODL Oranındaki düşüş eğilimi, eski kripto paralar tarafından tutulan USD servetinin baskın olduğunu gösterir ve artan HODLing ve uzun vadeli birikim davranışına işaret eder.
 • Düz seyreden, aralığa bağlı bir RHODL Oranı , yaşlı ve genç dominansı arasındaki değişim oranının bir dengede olduğunu gösterir. Bu durum, dağıtımcı piyasaların zirveleri ve birikim dipleri gibi piyasa geçiş dönemlerinde sıklıkla gözlemlenen bir geçiş dönemidir.

Şu anda, RHODL Oranı ticaretini güçlü bir düşüş trendi içinde görüyoruz, bu da USD servet bakiyesinin uzun vadeli sabırlı yatırımcılara doğru kaymaya devam ettiğini doğruluyor.

Canlı "Advanced" Grafik

Uzun Vadeli Bitcoin Sahiplerinin Arzı, varlığa istatistiksel olarak daha yüksek inancı olan yatırımcıların davranışlarının bir değerlendirmesini sağlamak için kullanılabilir. LTH statüsü 🔵 için 155 günlük eşiğin, fiyatı ATH sonrası ilk rahatlama rallisini 46 bin dolara yaşadığı Mart 2022 bölgesine getirdiğini unutmayın.

Uzun Vadeli Sahip grubu tarafından tutulan toplam arzı gözlemleyerek iki çıkarım yapabiliriz:

 • LTH Arzı, Kasım 2021 ATH'den bu yana 13.56M ila 13.27M BTC arasında seyretmekte ve sadece 300K BTC azaldı.
 • Mayıs 2022'deki Luna Satışından bu yana, LTH'ler arzda -150 bin BTC tutarında sürekli bir düşüş gördü.

Uzun Vadeli Bitcoin Sahiplerinin son harcama davranışı şu anda kripto para hacmi olarak LUNA öncesi konsolidasyon bölgesindeki HODLing'den daha büyük. Bu durum, elde tutulan arzda mütevazı ancak gözlemlenebilir bir düşüşle sonuçlanır.

Bu grubun bir kapitülasyon olayı yaşaması için LTH arzının agresif bir şekilde düşmesi gerekmeyeceğini unutmamalıyız. LTH arzı tarihsel olarak, grubun en zayıfların dışarı atıldığından ve genellikle olgunlaşması zaman alan daha esnek birikimle dengelendiğinden, bu tür olaylar sırasında yalnızca biraz daha düşük trade etme eğilimindedir.

Canlı "Professional" Grafik

Sıkıştırma ve Daralma

Bitcoin için Dolaşımdaki Arzı düşünürken, onu üç bileşende inceleyebiliriz: Uzun Vadeli, Kısa Vadeli ve Borsada tutulan arz.

Borsa Bakiyeleri ile başlarsak; Borsalar, Mart 2020 kapitülasyon olayından bu yana gelişen bu eğilimle birlikte tutulan arzda makro bir düşüş yaşamaya devam ediyor. Yılın başından bu zamana kadar, fiyatların düşmesiyle birlikte borsalardan çıkışlar genel olarak artan bir yoğunlukla devam etti. Bu durum, hem küçük hem de büyük yatırımcılardan bağımsız olarak bağımsız varlıklara yönelik kalıcı bir talep olduğunu vurguluyor.

Borsalar Mayıs 2022 LUNA kapitülasyonunun ardından bakiyelerinde -100K BTC'lik net bir çıkış gördü ve bu durum Mart 2020 ATH'sinden bu yana toplam çıkışların %3,2'sini oluşturuyor.

Canlı "Advanced" Grafik

Şimdi de, borsa dışında tutulan diğer iki bileşen olan Uzun Vadeli ve Kısa Vadeli Sahiplerin arzını değerlendirebiliriz.

Üzerinden geçtiğimiz konulara istinaden, LTH arzı Mayıs 2022'de bir ATH kaydetmesinden bu yana -200K BTC'lik hafif bir düşüş gördü, ancak son 12 ayda etkili bir şekilde bu menzilin sınırında kaldı. Bu durum bu grup için nispeten dengeli bir giriş/çıkış dinamiği olduğunu bizlere gösteriyor.

STH arzı bunların aksine, +330k BTC'lik bir arz artışına yol açan fiyatta bir kapitülasyonun ardından artışına devam ediyor.

LUNA'nın Mayıs ayındaki çöküşünden bu yana, birleşik LTH'lerden ve borsalardan STH'lere net -300 bin BTC transferi oldu. Eşlik eden fiyat düşüşleri göz önüne alındığında, bu genel olarak bir kapitülasyon benzeri bir olayı betimler, çünkü şişen STH arzı, çıkış sırasında devreye giren ve şimdi çok daha düşük maliyet bazında coinlere sahip olan alıcıların birikimini tanımlar.

Canlı Çalışma Tablosu

Olumlu bir Uyumsuzluk

Bunu tanımlayacak olursak, bu paralar Kısa Vadeli Sahip grubuna transfer edildi. 08 Mart 2020 LUNA çöküşünden bu yana, STH arzı +330k BTC arttı.

Aşırı STH birikimi normalde boğa piyasası tepe oluşumları ile eşzamanlıdır (🔵 ile işaretlenmiştir), ancak birkaç ayı piyasası örneği bu eğilime karşı öne çıkmaktadır (🔴 ile işaretlenmiştir):

 • 2015'in başlangıcını ve sonunu gösteren 300K'dan fazla girişin ikiz yükselişleri, piyasanın dibini taşıyor.
 • Nisan-Temmuz 2019 rahatlaması, ayı piyasasının en düşük seviyesinden çıktı.
 • Mart 2020 kapitülasyon olayı.
 • Haziran 2022 satışları, 300K + BTC'lik bir artışla son döngünün 20 bin dolarlık zirvesinin altında.

STH'ler normalde tepeleri satın alma ve dipleri satma konusunda ustadır, ancak yukarıda açıklanan olayların belirgin bir izi, trendin bir istisnası olarak kabul edilebilir. Her iki giriş olayı, fiyat hareketlerindeki aşırı düşüşlerin yanı sıra boğa piyasası zirve noktalarını izleyen ciddi STH çıkışlarına tepki olarak gerçekleşti.

Bu tür olaylar, başlangıçta STH olarak sınıflandırılan ancak düşük maliyet esasına sahip olan ancak bundan sonra HODL için avantajlı bir finansal konumda olan yeni alıcılara para transferini tanımlar.

Canlı Çalışma Tablosu

STH grubundaki bu artışın muhtemelen ayı piyasası alıcılarını tanımladığı bir durum belirledikten sonra, bunun Genç Coinler (3 aydan küçük) için BTC ile ifade edilen arz bakiyesinde de yakalandığını görebiliriz. 2015 (x3), Kasım 2018, Mart 2020'de ve en son satışlarımız sırasında arz zirvelerini görebiliriz.

Aynı zamanda, bu arz zirveleri, genç arzın makro düşük seviyelerinde meydana gelme eğilimindedir. Bu durum, hem satıcıların son bir şekilde piyasadan temizlendiğini, ardından aylarca süren kademeli birikimin ve aktif olarak işlem gören piyasadan kripto paraların geri çekildiğinin sinyalini veriyor.

Canlı "Advanced" Grafik

Genç Coin Grubunun USD cinsinden serveti, Mart 2021 tepe oluşumunun ardından bir düşüşte. Bu durum, hem birikim davranışının (coinlerin olgunlaşmasına izin veren) hem de ayı sırasında coinlerin daha ucuz  fiyatlara yeniden değerlendirilmesinin bir sonucudur.

Yukarıda bahsedilen gruplar USD serveti (Realized Cap HODL Waves) ile onların BTC cinsinden arzı (HODL Waves) arasında büyüyen bir uyumsuzluk tespit edilebilir.

BTC cinsinden değerdeki artış, USD cinsinden grafikte yansıtılmıyor. Bunun nedeni, token hacminde 300 bin BTC transfer edilirken, USD'nin gerçekleşen değerinin 50 bin ila 60 bin dolardan 20 bin dolara düşmesidir ki bu oldukça düşük denebilir.

Bu durum, son aylarda anlamlı bir kapitülasyonun gerçekleştiğini görmüş olabileceğimizi desteklemektedir . Ancak, şimdi seviyeyi koruma görevi bu yeni Kısa Vadeli Boğalarda.

Canlı "Advanced" Grafik

Özet ve sonuçlar:

Bu bültende, Bitcoin sahiplik yapısını daha iyi anlamak için hem Genç hem de Eski kripto paralar için arz ve servetin göreceli dağılımını değerlendirdik. Arzın son aylarda, gözlemlenebilir ve yaygın bir kapitülasyonla ve dolayısıyla eşit ve zıt bir birikimle önemli bir servet aktarımına uğradığını tespit ettik.

LUNA'nın çöküşünün ardından harcama davranışı egemen olduğu için Uzun Vadeli Sahip Arzı, mütevazı bir düşüş gördü. Bununla birlikte, LTH arzı nispeten belli bir aralığa bağlı kalmaktadır, bu da geniş bir güven kaybından ziyade bir alt küme tarafından daha fazla harcama yapıldığını göstermektedir.

Buna karşılık, Kısa Vadeli Sahipler BTC ve USD cinsinden servet arasında bir ayrışma görüyorlar. Bu durum, düşük seviyelerde alım yapan ve şimdi çok daha düşük bir maliyetle satın alınan yaklaşık 300k BTC'ye sahip olan bir alıcı havuzunun göstergesidir. Şimdi ise dayanacak güçleri ve inançları olup olmadığını izleyip göreceğimiz bir vakitteyiz.


Ürün Güncelleştirmeleri

Referans olması için tüm ürün güncellemeleri ve iyileştirmeler, metrikler, verilerdeki manuel güncellemeler gibi tüm değişiklikler günlüğümüze kaydedilir.

Yasal Uyarı: Bu rapor herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez. Tüm veriler yalnızca bilgi amaçlı sağlanmaktadır. Burada verilen bilgilere dayanılarak hiçbir yatırım kararı alınmamalıdır. Kendi yatırım kararlarınızdan yalnızca siz sorumlusunuz.