Büyük DeFi Kaldıraç Azaltımı

Ethereum DeFi pazarı, sadece altı hafta içinde 124 milyar doların üzerinde sermayenin boşaltılmasıyla büyük bir kaldıraç kaybı yaşıyor. Ethereum yatırımcı tabanı şu anda spot pozisyonlarda yoğun bir şekilde zararda ve tarihsel olarak büyük gerçekleşen kayıplarda kilitli şekilde hapsolmuş durumda.

Büyük DeFi Kaldıraç Azaltımı

2022'deki yıldan bugüne performans, yalnızca dijital varlıklar için değil, neredeyse tüm varlık sınıfları için tarihsel olarak kötüydü. Dünya çapında para politikasının sıkılaştırılması, ABD Doları'nın artan gücü ve risk varlığı değerlemelerindeki düşüş, çok çeşitli marj çağrılarını, borç tasfiyelerini ve borçlanmayı tetikledi.

Dijital varlıklar alanında, Ethereum, çeşitli derecelerde merkeziyetçilik (genellikle DeFi olarak adlandırılır) ile çok sayıda finansal ürün, yenilik ve otomasyona ev sahipliği yapan en büyük akıllı sözleşme platformu olmaya devam ediyor. 2020-21 boğa piyasası döngüsü boyunca, bu ürünlerin retail ve kurumlar tarafından benimsenmesi, DeFi sektöründe aşırı bir kaldıraç birikimine yol açtı.

Hakim ayı piyasası başladığında, Ethereum yerel tokeni ETH'nin fiyatı 1.030 $ 'lık düşük bir seviyeye düştü ve tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 4.808 $' dan% 75.2 daha düşük bir seviyeye indi. Bu devasa fırtınanın bir sonucu olarak, tüm Ethereum ekosistemi şu anda tarihsel bir kaldıraç azaltma olayı yaşıyor. Bu yazıda, erken uyarı sinyallerinden bazılarını, kaldıraç azaltma olayının ölçeğini ve ETH yatırımcı karlılığı üzerindeki etkisini inceleyeceğiz.

Bu parçanın ayrıca ilişkili bir Canlı Çalışma Tablosu vardır.

Canlı Grafik

Azalan Talep

Kasım ATH'sinin ardından Ethereum kullanımında ve ağ talebinde bir düşüşün başladığına dair biraz erken sinyaller vardı. Hem günlük işlem sayısı (pembe) hem de ödenen ortalama gaz fiyatı (mavi) 6 aya yakın bir makro düşüşte. Bu, Ethereum zincirinin genel faaliyetinin, talebinin ve kullanımının azaldığını gösteriyor.

Ortalama Gaz Fiyatı son haftalarda biraz toparlandı, ancak bu daha çok yaklaşan Merge için zorluk bombası ayarlandıkça yavaşlayan blok aralıkları (mor) nedeniyle tıkanıklığın bir sonucu olarak ortaya çıkmakta.

Canlı Grafik

Aşağıdaki tablo, stabilcoinler (mavi) ve DeFi uygulamaları (yeşil) için gaz kullanımına göre dominansı göstermektedir. Stablecoin transferleri ve DeFi protokolleri artık mevcut Ethereum gazı kullanımının sırasıyla %5,2 ve %10,2'sini temsil ediyor. Bu kullanım hakimiyeti, Stablecoins ve DeFi'nin gaz kullanımının sırasıyla %11,4 ve %33,4'ünü ele geçirdiği Mayıs 2021 piyasasının zirvesinden bu yana istikrarlı bir şekilde azaldı.

Bu, kısmen 2021'in ikinci yarısındaki NFT patlamasının yarattığı kalabalıktan kaynaklanıyor, ancak aynı zamanda azalan talep profilinin de bir göstergesi.

Canlı Grafik

NFT sektörü genelinde, NFT işlemlerine harcanan gazın göreceli payı 2021'in ikinci yarısında zirveye ulaştı, ancak o zamandan beri Haziran 2022'nin başlarında belirlenen %46,0'lık yüksek seviyeden bugün sadece %19,6'ya geriledi. NFT işlemleri, 2021-22 boyunca patlayan bir ticarete dönüştü ve bu süre zarfında tüm gaz kullanımının %20'sinden fazlasını korudu.

NFT gaz kullanımındaki son zirve ve ardından düşüşün, piyasa oynaklığına karşı giderek daha olumsuz bir yatırımcı tepkisine doğru makro bir kaymanın göstergesi olması muhtemel.

Canlı Grafik

Benzer bir gözlem, NFT ticaret hacimleri açısından da yapılabilir. Aşağıdaki grafik, 2022'nin büyük bölümünde günlük 50 bin ETH ile 100 bin ETH arasında günlük ticaret hacmine sahip olan OpenSea (mavi) ve LooksRare (turuncu) için ETH cinsinden ticaret hacmini gösteriyor. Ancak, ticaret hacimleri bu yıl Mayıs'tan sonra hızla düştü, şu anda günde 22 bin ETH'nin biraz üzerinde (yaklaşık 24,2 milyon dolar/gün @ 1,100 dolar ETH).

Glassnode Engine Room'dan Yayınlanmamış Bir Metrik

Ethereum ekosisteminin birçok yönüyle talep profili, genel uygulama kullanımının azalması ve Kasım 2021 ATH'den sonra ağ tıkanıklığının hafiflemesi ve son haftalarda NFT pazarlarının soğumasının belirginleşmesi ile azalıyor.

Geri Çekilmeyi Boyutlandırmak

DeFi ekosistemindeki en popüler metriklerden biri, çeşitli DeFi protokollerinde depolanan tokenlerin USD veya ETH cinsinden değerini izlemeye çalışan Kilitli Toplam Değer (TVL) kavramıdır. Bunlara para piyasaları, borç verme protokolleri, merkezi olmayan döviz likidite havuzları ve daha pek çok şey dahildir.

DeFi protokollerinin popüler bir kullanımı, genellikle kripto teminatına karşı USD bazlı stabil paraların ödünç alınması yoluyla kaldıraç elde etmektir. Birçok durumda, bu kaldıraç daha sonra işlem görür ve / veya DeFi protokollerine yeniden yatırılır ve onchainde bir yeniden varsayım biçimi oluşturulur.

Sermayenin giderek daha fazla risk alma pozisyonu almasıyla birlikte, DeFi protokollerindeki TVL dramatik bir geri çekilme gördü. Bu durum ise, iki temel mekanizmanın bir sonucudur:

  1. Yükseliş sırasında piyasada biriken kaldıraç ve tekrarlanan borçlanma pozisyonları, isteğe bağlı olarak veya tasfiye yoluyla kapatılır.
  2. DeFi protokollerinde kilitli tokenler olarak düşen kripto teminatının değeri, genellikle yukarıdaki 1. nokta tarafından oluşturulan satış tarafının bir sonucu olarak daha düşük fiyatlandırılır.

Ethereum üzerindeki TVL, son altı hafta içinde 124 Milyar $ (%60) düşerek toplam TVL'yi 81 milyar $'a düşürdü. Mayıs ve Haziran boyunca, bu gevşeme iki dilimde gerçekleşti, ilk önce LUNA projesinin çöküşü sırasında -94 milyar dolar ve ardından Haziran ortasında tekrar bir -30 milyar dolar.

Canlı Grafik

7 günlük bazda, bu son TVL düşüşlerinin her ikisi de son 18 ayın en önemlilerinden bazıları olarak öne çıkıyor. Son satışlar, bir hafta içinde TVL'de -%27'lik bir TVL daralmasını hızlandırdı.

Bu metriğe göre yalnızca iki büyük ölçekli kaldıraç azaltma olayı vardır; ilki, son LUNA çöküşüyle ​​ilişkili %-46.0 ve Mayıs 2021'de belirlenen ATH'den elde edilen satış sırasında -%37.5.

Canlı Grafik

Stabilcoinlerin Üstün Gelişi

Mayıs ayının başından bu yana, toplam stablecoin itfaları, piyasadan toplam sermaye çıkışında toplam 9.92 milyar doları buldu. USDT, yatırımcılar MakerDAO kasaları aracılığıyla elde edilen kaldıracı kapattığından (veya tasfiye edildiğinden) -13,0 milyar dolar ile en büyük itfayı gördü ve onu -2,0 milyar dolar ile DAI izledi.

İlginç bir şekilde, USDC arzı 1 Mayıs'tan bu yana 5.0 milyar dolar arttı ve piyasa tercihinde USDT'den USDC'ye ve tercih edilen stabilcoin olarak USDC'ye olası bir kaymaya işaret ediyor.

Canlı Grafik

En iyi 4 stablecoin'in (USDT, USDC, BUSD ve DAI) toplam sermayesi de şimdi Ethereum piyasa değerini 3,0 milyar dolar aştı. Toplam En İyi 4 stablecoin sınırı, 2020-22 boyunca birden çok kez Ethereum'un Piyasa Değerinin %50'sini aşmıştı, ancak bu yıl Mayıs ve Haziran'da çarpıcı bir kırılma gördü.

Böyle bir olay ilk kez yaşanıyor ve olay, dijital varlık piyasası yapısıyla ilgili üç gözlemi ortaya koyuyor:

  1. Hesap birimi ve kotasyon varlığı olarak USD istikrarlı paralarının göze çarpan yükselişi.
  2. Dolar cinsinden likidite talebinin son yıllarda ne kadar güçlü olduğu. Stabilcoinlerin artık piyasa değerine göre ilk altı dijital varlıktan üçünü oluşturduğunu not ediyoruz.
  3. 2022 boyunca Ethereum ekosistem değerlendirmesinin amortismanının büyüklüğü.

Tüm stablecoin'lerin Ethereum'da barındırılmadığını ve daha küçük bir alt kümenin DeFi protokollerinden sermaye ödünç alındığını unutmayın. Bununla birlikte, bu olay, kripto teminatının değeri ile marj borcu için hesap birimi (USD stablecoinler) arasındaki eşitsizlik genişledikçe, mevcut borçlanmanın neden gerçekleştiğini vurgulamaktadır.

Canlı Grafik

Son Ethereum Araştırma: Etherverse'in Kısa Tarihi

En son analizimiz, onchain işlemler ve gaz tüketimi ile ilgili çeşitli kullanım durumları tarafından yakalanan pazar payı perspektifinden Etherverse'i araştırıyor.

En son analizimizi buradan okuyun.

Etherverse'in Kısa Tarihi

Bir Ağ Zararı

On-chain analizdeki en güçlü araçlardan biri, pazarın sektörleri için Gerçekleşen Fiyatı hesaplama yeteneğidir. Bu, her bir kripto paranın cüzdanlar arasında en son taşındığı tarihte değerlenerek bu grupların maliyet temelinin tahmin edilmesini sağlar.

ETH spot fiyatı şu anda 1.212 $ 'dan işlem görürken, toplam piyasa şu anda 1.730 $' lık Gerçekleşen Fiyatın oldukça altında. Bu, piyasanın gerçekleşmemiş ortalama -30.0% zarar tuttuğu anlamına gelir.

Özellikle ETH 2.0 mevduat sahiplerine bakarsak, ETH tokenlerinin yatırıldıkları andaki değerini doğrudan ölçebiliriz, çünkü un-stake edilemezler. Bu temelde, ETH 2.0 mevduat sahipleri 2.400 $ 'da çok daha yüksek bir gerçekleşmiş fiyat maliyeti tabanına sahiptir ve bu nedenle ortalama% -49.5'lik gerçekleşmemiş bir kayıp taşımaktadırlar.

Bu mevduatların bazılarının, bireysel yatırımcıların orijinal mevduatların gerçekleşen fiyatını etkilemeden varlığı satmalarına izin veren Lido'nun stETH'si gibi likit stake türevleri ile ilişkilendirileceğini belirtmek gerekir.

Canlı Grafik

Kârdaki Arz Yüzdesi (mavi) ve Adresler (pembe), Ethereum pazarındaki mevcut finansal acıyı geçmiş döngülere karşı ölçmek için iki üst düzey onchain metriktir. Ağ karlılığı, pazarın COVID çöküşünden kurtulduğu Haziran 2020'den bu yana en düşük seviyelere ulaştı.

Arz ve adresin karlılığı, Ethereum sahiplerinin yaklaşık yarısının varlıklarının zararda olduğunu gösteriyor. 2018, 2019 ve 2020 ayı piyasasının en düşük seviyelerinin, arzın% 23'ü kadar kötü bir karlılığa ulaştığını ve adreslerin sadece% 2,8'inin kar ettiğini unutmamalıyız. Bu belki de bu döngüde benzer seviyelere ulaşılması durumunda biraz acı verebilecek bir yol çiziyor.

Canlı Grafik

Ayrıca, Ethereum Uzun Vadeli Sahiplerinin toplam gerçekleşmemiş karını ve zararını, kripto paralarını ~ 5 ay boyunca elinde tutan ve istatistiksel olarak en az harcama olasılığı olan kişiler olarak ta araştırabiliriz.

Uzun Vadeli Ethereum sahiplerinin Kar / Zarar (LTH-NUPL) metriği, bu grubun gerçekleşmemiş zararları piyasa değerinin %23'üne eşit tuttuğunu göstermektedir. Bu durum, en güçlü ve en uzun süreli ETH yatırımcılarının bile ortalama olarak zararda olduğunu gösteriyor.

Bunun son örneği, grafikte de gördüğümüz, fiyatlar %64 düşerek 230 dolardan 84 dolara düştüğünde daha da derin bir kapitülasyondan önceki dönem olan Eylül 2018'di.

Canlı Grafik

Kayıplarda Kilitli Kalma

Ethereum sahibi tabanı bu kadar önemli gerçekleşmemiş kayıplara sahipken, gerçekleşen harcama tarafından kilitlenen kâr veya zararın büyüklüğünü gözlemlemek için harcama davranışına dönebiliriz.

Mayıs başındaki LUNA kaynaklı satış, bir günde 2,85 milyar dolarlık sermaye çıkışıyla Etheruem yatırımcıları için tüm zamanların en yüksek net gerçekleşen zararı olmaya devam ediyor. Mevcut kaldıraç azaltma, 14 Haziran'da 2,16 milyar $'lık kayıpla ikinci sırada geliyor.

Canlı Grafik

Son olarak, toplam piyasa tarafından kar veya zararın gerçekleştiği rejimlere bakarak göreceli Ethereum onchain İşlem karlılık metriğine (SOPR) bakabiliriz.

Bu aynı zamanda, göreceli kayıpların harcama davranışına hakim olmaya başladığı Ocak 2022'de Ethereum piyasasının ayı piyasasına geçişi onayladığını da doğruluyor. Benzer davranış, toparlanması neredeyse 2 yıl süren ve Mart 2020'deki satışla sonuçlanan derin ayı piyasasının öncesinde Mayıs 2018'de görülebilir.

Mevcut işlem karlılığı, ortalama ETH işleminin ortalama %-13,5'lik bir kayıpla kilitlendiğini gösteriyor. Önemli ve geçmiş Ethereum ayı piyasalarıyla örtüşen bir ölçekte, bu, 2018 ayı döngüsünün kapitülasyon düşüklerinde gerçekleşen -%20 ila -%22 kayıplara göre düşük kalıyor.

Canlı Grafik

Özet ve sonuçlar

Dijital varlıklardaki 2020-21 boğa piyasası, Ethereum'un baskın temel platform olarak liderliğini sürdürmesiyle birlikte, DeFi alanında önemli miktarda yenilik ve yeni ürünler piyasaya sürüldü. Bununla birlikte, yenilik ve benimseme ile birlikte bir kaldıraç birikimi, marj borcu ve aşırı spekülasyon geldi.

2022 yılına kadar piyasa değerlemelerinin düşmesiyle, kripto teminatın değeri göze çarpan bir şekilde düştü ve ödünç alınan USD stabilcoin sermayesine göre sürdürülemez bir farklılık yarattı. Sonuç ise, Kilitlenen Toplam Değerin sadece altı haftada -124 milyar dolar (%60) düşmesiyle, DeFi alanında tarihsel olarak büyük bir kaldıraç kaybı oldu.

Ethereum sahibi tabanı şu anda büyük oranda zararda, HODL edilen coinlerde gerçekleşmemiş ağır kayıplar ve son haftalarda tarihsel olarak büyük kayıplar kilitleniyor. Bu, yatırımcı tabanında yüksek derecede finansal acının var olduğuna işaret ediyor ve korkunç olsa da, 2018 ayı döngüsünde görülen karlılık ve fiyat düşüşünün aşırı düşük seviyelerine henüz ulaşmadı.

Genel olarak, devam etmekte olan kaldıraç azaltma olayı gözlemlenebilir derecede acı vericidir ve bir tür mini finansal krize benzer. Bununla birlikte, bu acı ile aşırı kaldıracı temizleme ve diğer tarafta daha sağlıklı bir yeniden yapılanmaya izin verme fırsatı gelir.


Yeni Ürün Lansmanı: Eğitim Panoları

Glassnode kullanıcılarının Bitcoin'den başlayarak onchain konseptleri keşfetmelerine ve becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış dört yeni önceden ayarlanmış gösterge panosu, video kılavuzu ve Yazılı notları yayınlamaktan mutluluk duyuyoruz.


  • Bizi Twitter'dan takip edebilirsiniz.
  • Telegram kanalımıza katılabilirsiniz.
  • Analizler ve detaylı çalışmalar için Glassnode Forum'u ziyaret edebilirsiniz.
  • Onchain metrikleri ve grafikler için Glassnode Studio'ya göz atabilirsiniz.
  • Borsaların onchain metrikleri ve aktiviteleri hakkında otomatik bildirimler için Glassnode Alerts Twitter'ı ziyaret edebilirsiniz.

Yasal Uyarı: Bu rapor herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez. Tüm veriler yalnızca bilgi amaçlı sağlanmaktadır. Burada verilen bilgilere dayanılarak hiçbir yatırım kararı alınmamalıdır. Kendi yatırım kararlarınızdan yalnızca siz sorumlusunuz.