Stabil Olmayan Coinler

Bitcoin piyasası, 40 milyar dolarlık LUNA/UST projesinin aşırı şişip ve sonrasında çöktüğü, LFG tarafından satılan 80 bin BTC, 1 dolarlık Tether sabit değerinin baskılandığı, stabilcoin arzının 7,5 milyar dolarlık daraldığı ve gerçekleşen fiyata yaklaşarak tarihe geçtiği bir hafta yaşadı.

Stabil Olmayan Coinler

Kripto para piyasaları, UST ve USDT olmak üzere iki stabilcoin için döviz kurunun merkezde olmasıyla bir haftalık tarihi volatilite ve kaos yaşadı. Sadece birkaç gün içinde, piyasa değerine göre en iyi 10 dijital varlık (LUNA ve UST) yaklaşık 40 Milyar Dolarlık yatırımcı değerini kaybetti. UST 1 dolarını tamamen kaybetti ve LUNA arzı aşırı derecede şiştiği için 0,00001 dolarlık fiyata düştü. Sonuç olarak, Luna Vakfı (LFG), kısa süre önce kurulmuş olan 80,394 BTC rezervini, başarılı olmasa da, sabit değeri korumak için kullandı.

Haftanın ilerleyen günlerinde ve UST'nin sabit değerinin kaybedilmesi haberlerinin ivmesiyle, piyasa geçici olarak Tether'in sabitleyicisinin (USDT) kalitesine ilişkin endişeyi tekrar gündeme getirdi. USDT kısa bir süre için 0.9565$'a düştü, ancak 24 saat içinde toparlandı ve şu anda 0.998$'lık çok küçük bir düşük değer ile işlem görüyor.

Stabilcoin sıkışmasının yanında ve LFG tarafından satılan 3,275 Milyar Dolar değerinde Bitcoin'in ağırlığı altında, Bitcoin %21.2 düşüşle 26.513 Dolar'a geriledi. Bu seviye, Aralık 2020'den bu yana en düşük fiyat oldu ve piyasaya finansal bir stres yaşattı.

Bu hafta onchain bülteninde şu üç konuyu ele alacağız;

 • UST ve LUNA pazar dinamikleri, LUNA ve UST tedariklerine ne olduğu ve LFG Bitcoin rezervlerinin nasıl dağıtıldığı.
 • USDT'nin kısa süreli sabitlenmesi ve bunun USDC, BUSD ve DAI gibi diğer sabit paraların piyasa algısını nasıl etkilediği.
 • Bitcoin fiyatları, tarihsel olarak önemli bir destek seviyesi olan Gerçekleşen Fiyata doğru işlem gördü ve piyasaların bu olaya tepkisi gözlemlendi.

Çeviriler

Bu hafta On-chain bülteni İspanyolca, İtalyanca, Çince, Japonca, Türkçe, Fransızca, Portekizce, Farsça, Lehçe ve Yunanca'ya çevrilmektedir.

Onchain Haftalık Pano

Haftalık Onchain Haber Bülteni, burada bulunan tüm özellikli çizelgeleri içeren canlı bir panoya sahiptir. Bu gösterge tablosu ve kapsadığı tüm metrikler, her hafta Salı günleri yayınlanan Video Raporumuzda daha ayrıntılı olarak incelenmektedir. Youtube Kanalımızı ziyaret ederek abone olabilir, daha fazla video içeriği ve metrik eğitimi için Video Portalımızı ziyaret edebilirsiniz.


LUNA'dan Büyük ve Yansımalı Bir Düşüş

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, piyasa, tüm dijital varlıkların toplam piyasa değerinin önemli bir bölümünü temsil etmek için stablecoin'lerin yükseldiğini gördü. 8 Mayıs'ta stabilcoinler USDT, USDC, BUSD, DAI ve UST arasında 135 Milyar Dolardan fazla değer yakaladı.

Stablecoin'ler çeşitli bölümlere ayrılabilir, ama çoğunlukla üç tipte temsil edilebilirler:

 • Teminatlı (USDT, USDC, BUSD)
 • Aşırı teminatlandırılmış kripto (DAI)
 • Algoritmik (UST).

UST ve LUNA durumunda, algoritmik tasarım, kullanıcıların her iki varlığın piyasa fiyatından bağımsız olarak 1 UST'yi 1 $ değerinde LUNA'ya (ve tersi) dönüştürmesine izin verdi. Gerçekte ise bu durum, UST için talep olduğunda LUNA tedarik sözleşmelerinin (ve fiyatın genellikle arttığı) anlamına gelir. Bununla birlikte, bu aynı yansıma, talep düştüğünde ve fiyatlar aşağı yönde hareket ettiğinde, LUNA arzı aşırı şişebilir (ve aynı şekilde oldu) olduğunda, tersine çalışır.

UST sabiti, LUNA'nın yaklaşık 60$ civarında işlem gördüğü 9 Mayıs'ta kırılmaya başladı (119$ ATH'den ~%49,5). Sonraki 36 saat içinde LUNA fiyatları 0,1 doların altına düştü ve UST sabiti 0,30 ile 0,82 dolar arasında işlem gördü. Bu durumda, yatırımcılar hem paniğe kapılıp hem de 1 ABD doları değerindeki LUNA ile 1 UST takasında arbitraj yaparak, arzı şişirirken ve fiyatları daha da aşağı çekerken, protokol ödeme mekanizmasına aşırı yükleme yaptı.

Yazının yazıldığı sırada, LUNA şu anda 0,0002 dolardan işlem görüyor (ATH'ye göre %99,9998 düşüş) ve UST, istenen 1 dolar sabitinin oldukça altında 0.1251 dolar civarında seyrediyor.

LUNA arzı enflasyonunun büyüklüğü, UST arzının (yeşil, RHS) lineer ölçekte, LUNA arzının (kırmızı, LHS) ise log ölçeğinde olduğu aşağıdaki grafikte görülebilir. Bir hafta boyunca, 7.5 Milyar UST itfa edildi (arzın %40'ı), LUNA arzı ise enflasyonu 343 Milyondan 6.53 Trilyon'un üzerine, yıllık %99.263.840'lık bir enflasyon oranına ulaştı.

13 Mayıs'taki bir anda, LUNA blok zinciri, aşırı şişen arz nedeniyle ağ istikrarı ve denetim üzerindeki ikinci derece etkilerin bir sonucu olarak durduruldu.

UST sabiti daha düşük işlem görürken, Luna Foundation Guard, sabitleyiciyi düzenlemek ve eski seviyesine getirebilmek amacıyla yakın zamanda portföylerine ekledikleri Bitcoin rezervlerini dağıtmaya başladı. Toplam rezervleri son aylarda 80,394 BTC'ye ulaştı ve en büyük satın almalar 21 Mart ile 5 Mayıs arasında gerçekleşti. Cüzdana eklendikleri anda değerlenen coinlerle, varlıklarının toplam gerçekleşen değeri 3.275 Milyar dolardı.

Bu cüzdanlar 9-10 Mayıs arasında 21,5 saatlik bir dilimde tamamen boşaltıldı.

Çalışma Tablosu

LFG Bitcoin bakiyesi aşağıda gösterildiği gibi üç dilim halinde boşaltıldı. İlk dilim 9-Mayıs günü saat 15:30'da 750 milyon dolar değerinde (22.189 BTC) dağıtıldı ve UST sabiti 0.98 dolara düştü. 30.000 BTC'lik (916 milyon $) ikinci dilim 15 saat sonra dağıtıldı ve 28.205 BTC'lik (873 milyon $) son dilim 6.5 saat sonra cüzdandan boşaltıldı.

9-Mayıs 18:30 ile 10 Mayıs 01:10 arasında, LFG tarafından görevlendirilen piyasa yapıcılar tarafından vakıf yetkilileri arasında kripto paralar taşınırken, bir takım benzer büyüklükte borsa girişleri (mavi renkle gösterilmiştir) meydana geldi. Değerlendirmemize göre, bu coinlerin ilk varış yeri şu şekilde:

 • OTC masaları aracılığıyla Gemini'ye gönderilen 52.189 BTC (Binance dahil olmak üzere başka borsalara da hızla dağıtıldı)
 • Doğrudan transfer yoluyla Binance'e 28.205 BTC gönderildi.
Çalışma Tablosu

LFG o zamandan beri Bitcoin'lerin neredeyse tamamının satıldığını doğruladı ve 16 Mayıs itibariyle envanterde sadece 313 BTC kaldı.

Toplam borsa bakiyeleri, bu dönemde yaklaşık 88 bin BTC arttı ve LFG tarafından dağıtılan 80.394'ten daha yüksek bir değeri gösteriyor. Bitcoin yatırımcılarının satış baskısı yaratmasıyla bu olayların bir bulaşıcı olma etkisi ve paniği tetiklediğini gösteriyor. Coinbase'in LFG kaynaklı kripto paraların alıcı yeri olduğu görünmese de, 14 Mayıs'ta Coinbase'den büyük bir çıkış gerçekleşti.

Canlı Grafik

Stabil Olmayan Coin Paniği ve Bulaşıcı Etkisi

Hafta zaten yeterince kaos yaşamamış gibi, 11 Mayıs'ta piyasa değerine göre en büyük stablecoin olan Tether (USDT), sabit fiyatının baskı altına girdiğini gördü. UST büyüklük olarak önemli (21 milyar $) iken, çoğu kişi 83 milyar $ büyüklüğündeki USDT'nin mevcut haliyle piyasa için önemli olduğunu ve birçok borsada baskın fiyat paritesi olduğunu düşünüyor.

11-Mayıs gün ortasından 12-Mayıs gün ortasına kadar olan dönemde USDT, 1$'lık sabit noktasının altında 0.9565$'a düştü, 36 saat içinde toparlanarak 0.998$'lık hafif bir düşüş seyri ile işlem gördü. Bu süre zarfında, yatırımcıların bu olayın etkisinin bulaşma riskinin daha az olduğunu düşündükleri varlıklara yöneldikçe diğer büyük stabilcoinler USDC, BUSD ve DAI %1 ila %2 arasında bir primlendi.

Çalışma Tablosu

Tether, 12-Mayıs'ta, geri ödemelerin açık ve aktif kaldığını ve 2 milyar dolarlık değerin halihazırda devam ettiğini, stabil coinlerin yaşattığı stresin en kötü zamanında duyurdu.

USDT arzına bakarsak, gerçekten de 7,485 Milyar Doların üzerinde USDT'nin bir hafta içinde arzın itfa edildiğini görebiliriz. Toplam USDT arzı 81.237 Milyar $ ATH'den 75.75 Milyar $'a geriledi. Geçen haftaki bültende belirttiğimiz gibi, son zamanlardaki 2,9 milyar dolarlık stablecoin arz daralması, çoğunlukla USDC tarafından yönlendirilen tarihin en büyük daralmasıydı. Bu nedenle, bu ölçekte bir çıkış, bu haftayı bu metriğe göre önemli bir konuma/sıraya getirdi.

Canlı Grafik

Ayrıca bu hafta diğer büyük stablecoin arzlarında ilginç arz değişiklikleri gördük ve stres zamanlarında piyasa tercihleri hakkında öngörü sunduk. USDC, Şubat sonundan bu yana devam eden arz daralması eğilimini 2.639 milyar dolar genişleyerek durumu tersine çevirdi. USDC'nin son 2 yıldaki baskın büyümesi göz önüne alındığında, bu, piyasa tercihinin USDT'den ziyade tercih edilen stablecoin olarak USDC'ye doğru evrildiğinin bir göstergesi olabilir.

Canlı Grafik

Arzda çarpıcı bir değişiklik gören diğer stabilcoin, 2.067 Milyar Dolar yakıldığı için arzın %24,4 düştüğünü gören DAI oldu. DAI, Maker protokolünde depolanan diğer dijital varlıklar tarafından desteklenen, aşırı teminatlandırılmış bir sabit paradır. DAI arzı, borç sahipleri DAI'yi geri ödeyip yakarak pozisyonlarını kapattıklarında daralacaktır.

Bu süreç isteğe bağlı olabilir veya kasa tasfiyesi durumunda zorunlu olabilir. Bununla birlikte, teminat varlıklarındaki yüksek volatiliteye, DAI'ye olan yüksek talebe ve tasfiye olaylarına rağmen, DAI çok düşük bir primle işlem yapsa da güçlü bir şekilde 1 dolarlık değerini sabit tutmayı başardı.

On-Chain'de Gerçekleşen Büyük Kayıplar

LUNA hikayesi ortaya çıktıkça, LFG tarafından elde edilen coinler, satın alındıkları zamandan çok daha düşük fiyatlarla onchainde harcandı. USDT sabit parasının da baskı altına girmesiyle fiyatlar, Temmuz 2021'de belirlenen 29 bin dolarlık destek seviyesinin altına düştü. Bu durum 2021-22 döneminden tüm yatırımcıları geniş çaplı ve büyük ölçüde bir zarara uğrattı.

Tüm onchain harcamaları tarafından gerçekleştirilen net zararlar, ard arda iki gün boyunca 2.5 Milyar Doları aştı ve bu, tarihteki en büyük kapitülasyon olaylarıyla (toplamda düşünülürse en büyük) eşdeğerdir.

LFG tek başına toplam toplamda 703.7 milyon $'lık bir gerçekleşmiş zarara sebebiyet vermiştir. Bu durum, kripto paraların girdiği ve LFG cüzdanından çıktığı zaman arasındaki kayıpları yansıtıyor ve BTC'nin UST ve aşırı şişen LUNA ile takas edilmesiyle alınan ek kayıpları kapsamıyor.

Canlı Grafik

Bitcoin piyasası büyüdükçe, doğal olarak USD cinsinden kayıplar zamanla daha büyük olabilir ve olacaktır. Böylece, elma ile elmayı karşılaştırabilmek adına döngüler arasında ağ genelinde günlük gerçekleşen kaybı, Gerçekleşen Üst Sınıra bölerek bir 'göreceli gerçekleşen kayıp' metriği oluşturabiliriz.

Burada, LUNA kapitülasyonunun hala son 5 yıldaki en büyük kayıp olaylarından birine sebebiyet verdiğini ve Gerçekleşen üst sınırın %0.28'ine eşdeğer toplam kayıpları tetiklediğini görebiliriz. Bu şu duruma benzer:

 • 2018 ayı piyasasının başlangıç ​​ve bitiş olayları
 • Mart 2020 COVID düşüşü
 • İlginç ve tesadüfi bir şekilde bu hafta 1. yıl dönümünü kutlayan Mayıs 2021 düşüşleri.
Çalışma Tablosu

Gerçekleşen Fiyat Ulaşılabilir Bir Yerde

Gerçekleşen Fiyat, on-chain analizdeki en eski ve en temel metrik kavramlardan biridir. En son taşındıkları andaki tüm coin değerlerinin toplamı olan Gerçekleşen Değer, dolaşımdaki arza bölünerek hesaplanır. Bu nedenle, arzdaki tüm kripto paraların toplam maliyet esasına ilişkin bir betimleme yansıtmaktadır.

Tarihsel olarak, Gerçekleşen Fiyat ayı piyasaları sırasında sağlam bir destek sağlamış ve piyasa fiyatı bunun altında işlem gördüğünde piyasa dip oluşumunun sinyallerini vermişti. Aşağıdaki tablo, önceki ayı piyasası döngülerini ve fiyatların gerçekleşen fiyatın altında işlem gördüğü zaman oranını göstermektedir.

Zaman içerisinde, her bir ayı döngüsünün gerçekleşen fiyatın altında göreceli olarak daha az süre harcadığı görülebilir. Bu durum bir bakıma genel piyasa bilincinin varlığına ilişkin bir sonucu olduğuna işaret edebilir (ilk olarak 2018'de keşfedilmiştir ). Mart 2020, önceki döngülerde görüldüğü gibi aylar yerine gerçekleşen fiyatın altında yalnızca 7 gün harcanarak en dikkate değer sapma olmaya devam ediyor.

Piyasa 26.513$'lık haftalık fiyatın en düşük seviyesine ulaştığında, Gerçekleşen Fiyat 24k$'dan işlem görüyordu. Piyasa, LFG'lerin BTC satışlarının ağırlığı altında düşerken, LUNA ve UST'de tutulan değerin yok edilmesi ve Tether'in derin korkusu, spot fiyatlar Gerçekleşen Fiyatın %9,5'ine düştü.

Yukarıda açıklanan toplam gerçekleşen kayıpların bir sonucu olarak, Gerçekleşen Üst Sınır, Bitcoin ağından bir sermaye çıkışını temsil eden 7,92 Milyar Dolar azaldı ve Gerçekleşen Fiyatın 60 Dolardan 23.940 Dolara düşmesine neden oldu.

Canlı Grafik

Ancak volatiliteye rağmen, fiyatlar Gerçekleşen Fiyata doğru düşerken piyasadaki boğalar güçlü tepki verdi. Aşağıdaki çizelge ve tablo, piyasanın büyük bir kısmı onchain bakiyelerine ekleme yaptığında 1'e daha yakın değerler verecek olan Birikim Eğilim Skorunu göstermektedir.

12-Mayıs Perşembe günü, piyasanın en düşük olduğu dönemde, Birikim Trend Skoru 0,3'ün altındaki çok zayıf değerlerden tersine dönerek 0,796'nın yukarısındaki değerlere geri dönüş yaptı. Bitcoin fiyatının 30 bin dolara geri sıçramasını destekleyen Skor, haftanın geri kalanında 0,9'un üzerinde değerlerde seyretti ve güçlü satın alma etkinliğinin gerçekleştiğini gösterdi.

Canlı Grafik

Bu durum çeşitli cüzdan gruplarına bakarak ta teyit edilebilir. Gördüğümüz şey, Mayıs başında tüm topluluklarda zayıf birikim seviyesinden (< 0,3, sıcak renkler) bu hafta çoğu toplulukta güçlü birikim seviyesine (> 0,7, soğuk renkler) hızlı bir dönüş oldu.

Küçük cüzdan sahipleri (< 1BTC) açık ara en büyük birikimi sağlayan topluluktu ve 10 bin BTC'den fazla (tamamen dağıtım yapan LFG bakiyesini içeren) balinalar tarafından desteklendi. 100 BTC ila 10 bin BTC tutan cüzdan toplulukları net birikimlerinde daha zayıf kaldı.

Gözleme göre, borsa bakiyeleri yükselirken, gerçekleşen kayıplar tarihsel bir ölçekteyken ve LFG 80k BTC'yi boşaltırken, toplam piyasa devamlı olarak bakiyelerine eklendi. Bu denkleştirme dağılımı, geçen hafta Birikme Eğilim Skoru üzerinde büyük bir emare oluşturacaktır.

Özet ve sonuçlar

Bu hafta yaşananlar doğası gereği tarihi olmakla birlikte, pek çok açıdan ayı pazarının özellikleriyle uyumluydu. Stabil olmadığı ortaya çıkan ve nihayetinde kendi ağırlığı altında çöken büyük isimli kripto para projelerinin çeşitli örnekleri var. Bu tür olaylar genellikle, talep azaldıkça ve deneysel sistemler (çoğunlukla kaldıraçlı işlemler) baskı altına girdikçe, ayı piyasasının aşağı yönlü fiyat baskısını arttırır.

Stabilcoin'ler piyasada temel katman altyapısı olarak giderek daha fazla entegre hale geldikçe, özellikle en büyük stabilcoin USDT'deki bir sabit değerin altında kalabilme olayının şok dalgaları yaygın etkilere sahip olacaktır. UST ve USDT düşüşünden gelen çifte momentumla, LUNA/UST değerinde yaklaşık 40 milyar dolar yok edildi ve LFG tarafından 80k BTC satış baskısının eklemesiyle çok büyük çapta bir fırtına yarattı. Bu olay, şüphesiz stabilcoinler için düzenleyici makamların ilgi odağını daha büyük bir hız ve aciliyete çekecektir.

Bu ayı piyasasını rafa kaldırabilmek için Gerçekleşen Fiyata tam bir dönüşün gerekli olup olmadığı ve eğer gerekliyse; aylar, haftalar, günler veya sadece kısa bir an için olup olmadığı görülecektir. Belki de gözlemlediğimiz birikim, boğaların 20 bin dolar aralığında koymaya istekli olduğu desteği gösteriyorsa, o günler geride kalmış olabilir. Ayrıca, sert rüzgarlar olarak hareket eden çok sayıda makro, enflasyonist ve para politikası gücü bulunduğunu unutmayın. Önümüzdeki yol muhtemelen taşlı olmaya devam edecek.Ürün Güncelleştirmeleri

Referans olması için tüm ürün güncellemeleri ve iyileştirmeler, metrikler, verilerdeki manuel güncellemeler gibi tüm değişiklikler günlüğümüze kaydedilir.


 • Bizi Twitter'dan takip edebilirsiniz.
 • Telegram kanalımıza katılabilirsiniz.
 • Analizler ve detaylı çalışmalar için Glassnode Forum'u ziyaret edebilirsiniz.
 • Onchain metrikleri ve grafikler için Glassnode Studio'ya göz atabilirsiniz.
 • Borsaların onchain metrikleri ve aktiviteleri hakkında otomatik bildirimler için Glassnode Alerts Twitter'ı ziyaret edebilirsiniz.

Yasal Uyarı: Bu rapor herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez. Tüm veriler yalnızca bilgi amaçlı sağlanmaktadır. Burada verilen bilgilere dayanılarak hiçbir yatırım kararı alınmamalıdır. Kendi yatırım kararlarınızdan yalnızca siz sorumlusunuz.