Sürekli Takasların Artan Hakimiyeti

Bitcoin türev piyasalarındaki getiriler, volatilite ve işlem hacmi sıkışmaya devam ediyor ve bu da sermaye girişlerinde toplu bir düşüşe yol açıyor. Zincir üstü hacimler de sessiz kalıyor, ancak daha olumlu sayılabilecek orta ila uzun vadeli temel eğilimler gelişmeye başlıyor.

Sürekli Takasların Artan Hakimiyeti

Fiyatlar 38 bin ila 42 bin dolar konsolidasyon aralığında bağlı kaldığından, Bitcoin pazarında volatilite ve ticaret hacmi sıkışmaya devam ediyor. Piyasa fiyatları bu hafta yine hafifçe zayıflayarak 42.893$'dan işlem gördü ve haftalık en düşük seviyesi 38.729$'da dip bölgesini belirledi.

Piyasa şu anda neredeyse üç aydır giderek daralan bir fiyat aralığında işlem görüyor, bu da vadeli işlem piyasalarında nakit ve vadeli işlemlerde tarihsel olarak düşük getirilere ve ticaret hacimlerinde kalıcı bir düşüşe yol açıyor. Opsiyon piyasalarında fiyatlandırılan bahsedilen volatilite de bu hafta %60'ın altına düştü ve bu, 2021'in çoğunu karakterize eden %80+ oynaklıktan önemli ölçüde düşük. Ayrıca, zincirdeki işlem hacimleri, artan yüksek değer eğilimine rağmen sessiz kalıyor ( 10 milyon ABD doları +) işlemler ve borsa girişleri ve çıkışlarıyla ilişkili hacimlerde makro düşüş gözlemleniyor.

Bu bültende, aşağıdakiler dahil olmak üzere Bitcoin pazarlarında gelişen bu büyük resim trendlerinden birkaçına odaklanacağız:

 • Sıkışan işlem hacimleri, düşük opsiyon volatilitesi ve değişken bazda getiriler vadeli işlem piyasalarında sürekli olarak %3'ün altında. Yatırımcılar başka yerlerde daha yüksek getiriler aradığından, hepsi Bitcoin piyasalarından sermaye çıkışlarına yol açıyor.
 • Bu enstrümanlar açıkça tercih edilen kaldıraç kaynağı haline geldiğinden, sürekli vadeli işlem piyasalarının hakimiyeti büyümeye devam ediyor.
 • Zincir üzerinde yerleşim hacmi azalıyor, ancak büyük boyutlu işlemlerin artan hakimiyeti (10 milyon $+).
 • Borsayla ilgili giriş/çıkış hacmi ile toplam işlem hacmi arasındaki döngüsel farklılık. Bu, ağ kullanımına göre potansiyel bir momentum kaymasına eşlik eder ve Bitcoin için temelde ima edilen değerlemede potansiyel olarak olumlu bir tersine dönüş sağlar.

Çeviriler

Bu hafta On-chain bülteni İspanyolca, İtalyanca, Çince, Japonca, Türkçe, Fransızca, Portekizce ve Farsça'ya çevrilmektedir.

Onchain Haftalık Pano

Haftalık Onchain Haber Bülteni, burada bulunan tüm özellikli çizelgeleri içeren canlı bir panoya sahiptir. Bu gösterge tablosu ve kapsadığı tüm metrikler, her hafta Salı günleri yayınlanan Video Raporumuzda daha ayrıntılı olarak incelenmektedir. Youtube Kanalımızı ziyaret ederek abone olabilir, daha fazla video içeriği ve metrik eğitimi için Video Portalımızı ziyaret edebilirsiniz.


Sürekli Vadeli İşlem Hakimiyeti Yükselişte

Son beş yılda, Bitcoin türevleri piyasası büyük bir hızla büyüdü ve olgunlaştı. 2017'de spot ticaret hacminin küçük bir bölümünden, şimdi fiyat keşfi için baskın yeri temsil etmek üzere geçiş yaptı. Vadeli işlem ticaret hacmi artık spot piyasa hacminin katlarını temsil ediyor.

Bununla birlikte, toplam vadeli işlem hacmi, Ocak 2021'den bu yana makro bir düşüş yaşıyor. 2021'in ilk yarısında, günlük 70 milyar dolar ile 80 milyar dolar arasındaki ticaret hacimleri yaygındı. Ancak mevcut piyasada, vadeli işlem ticaret hacimleri %59'un üzerinde düşüşle şu anda 30,7 milyar dolar/gün civarında. Ekim-Kasım 2021'de fiyatlar tüm zamanların en yüksek seviyelerine çıkmasına rağmen neredeyse hiç artış olmadı.

Canlı Grafik

Vadeli işlem piyasalarında açık sözleşmeler, sürekli vadeli işlemler ve takvim süresi dolan vadeli işlemler arasında 2: 1'lik bir bölünme ile şu anda 15 Milyar Dolar civarında seyreden, zirvedeki yükseliş dönemlerinde olduğundan önemli ölçüde daha düşük. Mevcut açık pozisyon, Mayıs-Eylül 2021 döneminde görülen seviyelere benzer, ancak Nisan ve Kasım aylarında belirlenen 22,5 milyar doların üzerindeki zirvelerin %36,8 altında kalıyor.

Canlı Grafik

Sürekli vadeli işlemler, aşağıdaki baskınlık tablosunda açıkça görselleştirilebilen bir eğilim olan alım satım için giderek daha fazla tercih edilen araç haline geliyor:

 • Mavi , toplam vadeli işlem hacmine kıyasla sürekli takas işlem hacminin baskınlığını temsil eder ve şu anda %92.4'lük dikkate değer bir dominans gösterir. Bu, piyasa 20 bin $ ATH'lik son döngüleri kırdığı için Aralık 2020'deki %75 hakimiyetten yükseldi.
 • Pembe aynı hakimiyet kavramını temsil eder, ancak Aralık 2020'den bu yana %50'den %66'nın üzerine çıkan vadeli işlemler açık pozisyonuna uygulanır.

Birçok yönden, bu eğilim beklenir ve muhtemelen birkaç temel faktörün sonucudur:

 • Sürekli takaslar, spot endeks fiyatlandırmasıyla daha yakından eşleşir, böylece traderların pozisyonları ve kaldıraçları yönetmesini daha kolay ve daha sezgisel hale getirir.
 • Dijital varlıklarla ilişkili düşük depolama ve teslimat maliyetleri, fiziksel metalara kıyasla takvim vadeli işlemlerinin birçok avantajını ortadan kaldırır. Takvim vadeli işlemleri, riskten korunmak ve fiziksel emtialar için gelecekteki üretim ve teslimat maliyetlerini fiyatlandırmak için faydalı araçlar sağlar, ancak bu maliyetler Bitcoin için sıfıra yaklaşır.
Canlı Grafik

Bu eğilim, yapısal bir yükseliş eğiliminde olan Vadeli İşlem Kaldıraç Oranında da görülebilir. Bu, takvim vadeli işlemlerden ziyade, tercihen sürekli takas piyasalarına sermaye dağıtan piyasanın büyüyen bir eğilimini yansıtıyor. Kalıcı takaslardaki mevcut açık ilgi, tarihsel olarak yüksek seviyelere yaklaşan Bitcoin piyasa değerinin %1.3'üne eşittir.

Bununla birlikte, tüm vadeli işlem piyasaları için toplam kaldıraç oranının, Nisan başındaki %2.1'den bugün %1.9'a düşerek son iki hafta içinde düştüğünü belirtmek gerekir. Bu nedenle, sürekli takas açık faizi nispeten yüksek olsa da, takvim süresi dolan vadeli işlemlerden daha da büyük bir toplam sermaye ve kaldıraç transferi vardır ve toplam kaldıraçta net bir düşüş yaratır.

Canlı Çalışma Tablosu

Getiri ve Volatilite Sıkıştırması Devam Ediyor

Sürekli takaslarda artan kaldıraca rağmen, tüm vadeli işlem piyasalarında azalan bir kaldıraç oranı, makul miktarda sermayenin aslında Bitcoin pazarından ayrıldığını gösteriyor. Bu, yukarıda gösterilen azalan ticaret hacimleri tarafından da desteklenmektedir.

Sürekli takas fonlama oranlarına bakarsak, 2022'nin çoğunluğunun çok düşük mevcut getiriler ve çok az yönlü önyargı gördüğünü görebiliriz. Bu, 2021'in 1. yarısındaki ve yine Ağustos-Kasım'daki hiper yükseliş uzun spekülasyonları ve Mayıs-Temmuz 2021'deki aşırı düşüş dönemleri ile tam bir tezat oluşturuyor.

Canlı Grafik

Sürekli fonlama oranını yıllıklandırırsak ve bunu takvim vadeli işlemlerinde bulunan 3 aylık çeyrek kapanışı esasıyla karşılaştırırsak, sermayenin Bitcoin piyasalarından dönmesinin ardındaki olası bir nedeni görebiliriz.

Vadeli işlem piyasalarında mevcut olan getiriler, %3.0'ın biraz üzerinde seviyelere sıkıştı; bu, 10 yıllık bir ABD hazine tahvilinden elde edilen getiriden (%2.9) neredeyse hiç üstün değil ve son ABD TÜFE enflasyon baskısından %8.5'ten önemli ölçüde düşük. Düşen ticaret hacimleri ve düşük toplam açık faizin, Bitcoin türevlerinden çıkan ve daha yüksek getiriye ve potansiyel olarak daha düşük algılanan risk fırsatlarına doğru akan sermayenin bir belirtisi olması muhtemeldir.

Canlı Grafik

Ayrıca, opsiyon piyasalarının tarihsel olarak düşük sayılacak volatilitede fiyatlandırdığını ve son birkaç hafta içinde %60'ın altına düştüğünü görebiliriz. Geçen yıl içinde volatilitenin bu kadar düşük olduğu çok az örnek var ve bunların çoğu, neredeyse tüm yıl başından bugüne fiyat hareketinin tamamını içeren mevcut konsolidasyon aralığında.

Opsiyon piyasalarında düşük volatilite ile, opsiyon açığa satış yapanlar, nakit alım satım vadeli işlem tüccarları gibi benzer, düşük getiri teknesindedir.

Canlı Grafik

Ayrıca, hem opsiyon ticaret hacmi (mavi) hem de açık faiz (pembe) ile ilişkili Alım-Satım oranlarında duyarlılık ve risk yönetiminde genel bir değişiklik görebiliriz. Çağrı seçeneklerine yönelik talep, yükseliş hissinin azaldığını gösteren Eylül ayına kadar 2021'in büyük bir kısmına hakim oldu. 2022 başlarken, daha fazla düşüş eğilimi hakim olduğu ve aşağı yönlü riskten korunma talebi arttığı için satım opsiyonları için belirgin bir piyasa tercihi ortaya çıktı.

Canlı Grafik

Zincir İçi Hacimlerdeki Sapma

Türev piyasalardan uzaklaşırken, zincirde yerleşim hacimlerinde de benzer bir azalan toplam hacim eğilimi olduğunu görebiliriz. Bitcoin ağı şu anda günlük değer olarak 5,5 milyar dolar ile 7 milyar dolar arasında yer alıyor ve bu, boğa piyasasının zirvelerinde görülen 9,5 milyar dolar ile 11 milyar dolar arasında olan günlük değerden yaklaşık %40 daha düşük.

Bununla birlikte, ödeme hacimleri, 2019-20 boyunca görülen ~2,0 milyar ABD Doları/gün'den önemli ölçüde yüksek kalıyor ve bu da ağ kullanımında net bir artış olduğunu gösteriyor.

Canlı Grafik

Özellikle Ekim 2020'den sonra, işlem büyüklüğünün dökümü de yapısal olarak değişmiş gibi görünüyor. Aşağıdaki grafik, işlem hacminin USD değerine göre göreli dağılımını gösteriyor ve 10M+ işlem büyüklüğü (koyu yeşil) için dominans patlaması oldukça açık. Ekim 2020'den önce, bu büyük boyutlu işlemler, büyük bir günde transfer hacminin ancak %10'unu oluşturuyordu, ancak şimdi oldukça tutarlı bir %40 baskınlığı yansıtıyor.

Bu çizelgelerin, borsa dahili cüzdan yönetimi ve varlıkların kendi harcamaları gibi ekonomik olmayan işlemleri filtreleyen, Entity-Adjusted verilerimizi kullandığını unutmayın. Büyük işlemlerin bu sürekli hakimiyetinin, kurumsal büyüklükteki yatırım/ticaret kuruluşları, koruyucular ve yüksek net değerli bireyler tarafından değer yerleşiminde çok gerçek bir büyümeyi yansıtması muhtemeldir.

Canlı Grafik

Borsaların iç ve dış transfer hacimleri, her zaman genel işlem akışlarının önemli bir bölümünü temsil etmiştir ve bağlam içinde değerlendirilmesi önemlidir. Aşağıdaki grafik, tümü ABD Doları cinsinden olan borsa girişleri (yeşil) ve çıkışlar (kırmızı) ile karşılaştırmalı olarak tüzel kişi tarafından düzeltilmiş toplam hacmi (mavi) göstermektedir.

İlk olarak, giriş ve çıkışların genellikle ölçek olarak oldukça benzer olduğunu ve izlerin genellikle en azından bu ölçekte görsel olarak birbirinin üzerine geldiğini görebiliriz. Toplam borsa akışları şu anda günlük yaklaşık 2,1 milyar doları temsil ediyor ve çıkışlara yönelik hafif bir baskınlık (günlük girişler 1,1 milyar dolar/gün karşısında 1,1 milyar dolar).

Canlı Çalışma Tablosu

Daha sonra, borsa işlemi baskınlığı ile ilişkili döngüsel kalıpları gözlemlemek amacıyla toplam döviz akışları (girişler + çıkışlar) ile toplam transfer hacmi arasında bir oran alabiliriz.

 • Özellikle 2016'dan bu yana, döviz girişleri/çıkışlarıyla ilişkili zincir üstü hacim, 2016-17 boğa koşusu gibi daha spekülatif ve yükseliş dönemlerinde ve yine Temmuz-2019'dan Mayıs-2021'e kadar genellikle artar.
 • Tersine, 2018-19 gibi sonraki aşama ayı piyasalarında ve Mayıs 2021'den bu yana, takasla ilgili faaliyetin payı genel olarak toplam değer uzlaşmasına göre azalır.

Borsalara giren ve çıkan hacim şu anda ödenen tüm değerin yaklaşık %32'sini temsil ediyor ve bu da nispeten düşük. Bu belki de saf spekülasyondan kademeli bir geçiş olduğunu ve OTC işlemleri, HODLer birikimi ve saklama çoklu imza kurulumları gibi daha temelden yönlendirilen talep akışlarına doğru bir geçiş olduğunu gösteriyor.

Canlı Çalışma Tablosu

Son olarak, toplam işlem hacimlerine ilişkin bu gözlemleri alabilir ve ilk olarak Willy Woo tarafından önerilen bir metodoloji aracılığıyla bunları temel bir fiyatlandırma modeli olarak modelleyebiliriz. NVT fiyat modeli, NVT Oranının 2 yıllık medyanını alır ve bunu mevcut işlem hacmiyle çarpar. Ortaya çıkan model, böylece, değer yerleşimi için Bitcoin'in mevcut kullanım seviyelerine dayanan yaklaşık bir değerleme oluşturur.

Sırasıyla hızlı ve yavaş bir sinyal oluşturmak için 28 günlük (yeşil) ve 90 günlük (pembe) bir süre kullanılır. Bu iki model şu anda Bitcoin'e 32,5 bin dolar (90 günlük) ile 36.1 bin dolar arasında değer veriyor ve her ikisi de dibe doğru ve potansiyel olarak tersine dönüyor. Dikkat çeken nokta, 90 günün üzerinde 28 günlük daha hızlı kırılma ile son pozitif momentum geçişidir.

Tarihsel olarak, bu tür geçişler yapıcı orta ila uzun vadeli sinyaller olmuştur. Bununla birlikte, aşağıda mavi ile gösterildiği gibi, bu sinyaller, pozitif momentumun oyunda olduğunu doğru bir şekilde kanıtlamak için zamanın onaylanmasını gerektirir. Zincirde daha büyük değer yerleşimi, bu modellerin her ikisinin de artmasını tetikleyecek ve daha güçlü temeller anlamına gelecektir (ve tersi de doğrudur).

Canlı Çalışma Tablosu

Özet ve sonuçlar

Bitcoin türev piyasaları son yıllarda önemli ölçüde olgunlaştı ve bunların altında yatan yapı gelişmeye devam ediyor. Tercih edilen enstrümanda, takvimi sona eren vadeli işlemlerden ve fiyat yorumlama kolaylığı ve dijital varlıkların düşük depolama ve teslimat maliyetleri göz önüne alındığında beklenen sürekli takas pazarlarına doğru belirgin bir kayma gördük.

Son 12 ay boyunca, ticaret hacimlerinin, ima edilen volatilitenin ve mevcut nakit ve elden çıkarma getirilerinin tarihi düşük seviyelere sıkıştığını gördük, bu da bazı sermayeyi daha yüksek getiri arayışında Bitcoin alanından ayrılmaya motive ediyor gibi görünüyor. Nakit ve elden teslim getirileri sürekli olarak %3,0'ın altında ve manşet enflasyon %8,5'te çalışırken, bu giderek daha olası hale geliyor.

İlginç bir şekilde, zincir üzerindeki yerleşim hacimlerinin benzer şekilde sessizleşmesine rağmen, altta yatan temellerde gelişen (ancak erken) bir güç eğilimi var. 10 milyon dolardan büyük işlemler, 2020'nin sonundan bu yana ~%40 hakimiyetini sürdürdü ve genellikle boğa piyasalarıyla ilişkilendirilen spekülatif borsa giriş ve çıkışlarının hakimiyeti azalıyor gibi görünüyor.

NVT fiyat modelinin değerlemeleri, düşük ila orta 30 bin dolarlık bölgede kalıyor, bu da boğaların işinin onlar için kesildiğini gösteriyor. Ancak, bu modeller belki de dibe vurmaya ve tersine dönmeye başlıyor, bu da önümüzdeki haftalarda gözlenmeye değer bir trend.


Ürün Güncelleştirmeleri

Referans olması için tüm ürün güncellemeleri ve iyileştirmeler, metrikler, verilerdeki manuel güncellemeler gibi tüm değişiklikler günlüğümüze kaydedilir.

 • Özellik Sürümü: Workbench Grafikleri artık Gösterge Tablolarında mevcuttur ve tüm Gösterge Tabloları artık tam veri geçmişini desteklemektedir.

 • Bizi Twitter'dan takip edebilirsiniz.
 • Telegram kanalımıza katılabilirsiniz.
 • Analizler ve detaylı çalışmalar için Glassnode Forum'u ziyaret edebilirsiniz.
 • Onchain metrikleri ve grafikler için Glassnode Studio'ya göz atabilirsiniz.
 • Borsaların onchain metrikleri ve aktiviteleri hakkında otomatik bildirimler için Glassnode Alerts Twitter'ı ziyaret edebilirsiniz.

Yasal Uyarı: Bu rapor herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez. Tüm veriler yalnızca bilgi amaçlı sağlanmaktadır. Burada verilen bilgilere dayanılarak hiçbir yatırım kararı alınmamalıdır. Kendi yatırım kararlarınızdan yalnızca siz sorumlusunuz.