Baskı ve Stres Ortamında Madenci Gelirleri

2021-22 döneminin en düşük fiyatlarında seyreden piyasa ile birlikte, yatırımcıların büyük çoğunluğu şu anda gerçekleşmemiş kayıplara sahip. Ayrıca, madenciler üretim maliyetleri yükselirken gelirlerin düşmesiyle bir miktar gelir stresi yaşıyor gibi görünüyor.

Baskı ve Stres Ortamında Madenci Gelirleri

Kanlı bir ardışık dokuz kırmızı haftadan sonra, piyasa ilk defa haftalık mumunu yeşilde kapattı. Ancak nispeten sönük kalarak haftalık %1,57'lik yeşil bir mum oldu. Piyasa, haftalık en yüksek 31.900 $ ile 29.375 $ en düşük seviyeleri arasında işlem gördü.

2021-22 döngü aralığının alt seviyesinde işlem gören fiyatlar ile, son 17 aylık alıcıların büyük çoğunluğu şu anda gerçekleşmemiş kayıplara sahip. Piyasadaki bu belirsizliğin ve stresin yoğunluğu, yükü omuzlamak için Uzun Vadeli Sahiplere güvenin devam ettiği onchain aktivitesinde de görülmekte.

Ayrıca, tırmanma zorluğuna rağmen madenci gelirlerinin önemli ölçüde düştüğünü görüyoruz. Bu durum, madenci operasyonlarının genişlediğini, sermayenin harcandığını ve gelirler düştükçe üretim maliyetlerinin arttığını gösteriyor. Kar katları tahta genelinde sıkıştıkça ve finansal stres arttıkça, yüksek olasılıkla piyasanın bir Bitcoin ayı piyasasının ikinci ve tarihsel olarak son kapitülasyon aşamasında olmasıdır.


Çeviriler

Bu hafta On-chain bülteni İspanyolca, İtalyanca, Çince, Japonca, Türkçe, Fransızca, Portekizce, Farsça, Lehçe, İbranice ve Yunanca'ya çevrilmektedir.

Onchain Haftalık Pano

Haftalık Onchain Haber Bülteni, burada bulunan tüm özellikli çizelgeleri içeren canlı bir panoya sahiptir. Bu gösterge tablosu ve kapsadığı tüm metrikler, her hafta Salı günleri yayınlanan Video Raporumuzda daha ayrıntılı olarak incelenmektedir. Youtube Kanalımızı ziyaret ederek abone olabilir, daha fazla video içeriği ve metrik eğitimi için Video Portalımızı ziyaret edebilirsiniz.


Tarihsel Makro Düşük Seviyeler

Bitcoin pazarındaki değer bölgelerini haritalayan tüm modeller arasında, iki basit ama güçlü gösterge, analistler tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır; Mayer Multiple ve Realized Price.

Mayer Multiple, fiyat ile 200 günlük hareketli ortalama arasındaki oran olarak tanımlanan bir osilatördür. Bu nedenle Mayer Multiple, Bitcoin'in ömrünü kapsayan veri noktalarını içeren aşırı alım ve aşırı satım koşullarını ölçmek için bir araç olarak, uzun vadeli ortalama fiyattan sapmayı temsil eder.

Orijinal analizi takiben, aşırı satım veya düşük değerli koşullar, Mayer Multiple'nin 0.6-0.8 aralığına düşmesiyle çakıştı. Bu katlar, Mayer Multiple'a göre düşük değerli bölgeleri göstermek için aşağıdaki tabloda 200DMA'ya uygulanır; 0,6 MM < Fiyat < 0,8 MM.

Son dört ayı piyasası boyunca, piyasa fiyatları bu değer aralığına iki aşamada girmiştir:

 • Aşama A- ATH sonrası ilk satış, yatırımcıların paniğe kapılmasına neden olduğundan, ayı piyasasının başlarında
 • Aşama B- Piyasa dip oluşumuna ve kapitülasyona girerken geç dönem ayı piyasası

Mevcut piyasada, fiyatlar 5 Mayıs'tan bu yana (25.200 ila 33.700 dolar) aralığında seyrediyor ve önceki ayı döngülerinin B Aşamasına daha çok benziyor. Olasılıksal bir perspektifte, Bitcoin fiyatları işlem günlerinin sadece %7,9'unu Mayer Multiple 0,8'in altında kapadı.

Canlı Çalışma Tablosu

Gerçekleşen Fiyat Modeli(Realized Price Model) , döngü diplerini haritalamak için kullanılan önceki makro göstergedir. Gerçekleşen Fiyat şu anda 23.600 dolardan işlem görüyor ve onchainde son hareket ettikleri fiyata dayalı olarak Bitcoin arzındaki tüm coinlerin tahmini ortalama maliyet esasını temsil ediyor. Önceki ayı piyasası döngülerinde, spot fiyatlar Gerçekleşen Fiyatın altında işlem gördüğünde, bir makro düşük oluşma olasılığının yüksek olduğuna işaret ediyordu.

Tarihsel olarak, genel piyasa maliyet temeli veya gerçekleşen fiyat, Bitcoin işlem günlerinin %84,9'unu bu seviyenin üzerinde kapanış yaparak çok sağlam bir döngü destek seviyesi olmuştur. Diğer bir deyişle, işlem günlerinin yalnızca %15,1'i Gerçekleşen Fiyatın altında kapanış yaparak Mayer Multiple 0,8 ile benzer bir kesişim sağladı.

Canlı Çalışma Tablosu

Uzayan Bir Ayı Piyasası & Karlılık

Şimdi potansiyel bir döngünün dip bölgesini modellemek için geçmiş ayı piyasası yapısını değerlendirdikten sonra, bu iddianın tutarlılığı, ağ genelinde hissedilen 'Ayı Piyasası ağrısının' derecesini ölçerek sorgulanabilir. Net Gerçekleşmemiş Kar/Zarar (NUPL) metriği, ağın genel gerçekleşmemiş kar ve zararını piyasa değerinin bir oranı olarak haritalandırır. Böylece NUPL, bu pazar ağrı eşiğini değerlendirmek için bir pusula olarak kullanılabilir.

Mayıs ayının başından bu yana, NUPL% 18.6 ila% 25.0 arasında sıkıştırılmış bir aralıkta dalgalandı ve piyasa değerinin% 25'inden daha azının kârda tutulduğunu gösterdi. Bu, önceki ayı piyasalarındaki kapitülasyon öncesi aşamalara eşdeğer bir piyasa yapısına benzer. Bir kapitülasyon durumunda, NUPL genellikle Piyasa Değerinin -25% katına kadar gerçekleşmemiş bir kayba kadar işlem görmüştür. Mevcut gerçekleşen 23.600 dolarlık fiyat göz önüne alındığında, 23.600 ila 20.560 dolarlık fiyat aralığı, NUPL'ın tam ölçekli bir kapitülasyon senaryosu anlamına geleceği aralıktır.

NUPL döngüsünün düşüklüğünün, hem kayıp hem de uzun HODL edilen coinlerin bir sonucu olarak kademeli olarak tırmandığını belirtmekte fayda var. Bu etki, spotta tutulan varlıkları satmadan riskten korunmayı sağlayan türevlerin piyasaya sürülmesiyle daha da yoğunlaşabilir.

Canlı Grafik

NUPL, piyasadaki gerçekleşmemiş kar ve zararı takip ettiğinden, gerçek yatırımcı tepkisini ölçmek için Gerçekleşen Zararların bir araştırmasıyla destekleyebiliriz. Burada, Cumulative Realized Loss(Kümülatif Gerçekleşen Zarar) (90D) , piyasa büyüklüğüne göre normalleştirmek için Gerçekleşen Değer ile bir oran olarak sunulur. Mayer Multiple modellerinde vurgulanan iki aşamalı ayı piyasası modeliyle tutarlı olarak, kümülatif gerçekleşen zarar tablosu da ayı piyasasında iki aşamayı gösteriyor.

Mevcut döngünün erken kayıp dalgası, Mayıs-Temmuz 2021'deki ATH sonrası çöküş (faz A) ile zaten gerçekleşmiştir. Şu anda piyasa, bir kapitülasyon olayının gerçekleşme olasılığının yükseldiği ve onchain aktivitede sürekli kayıpların gerçekleştiği B aşamasını yaşıyor.

Canlı Grafik

Uzun Vadeli Sahipler Zararları Üstleniyor

Ayı piyasasının göze çarpan trendlerinden biri, spekülatörler piyasadan atıldığı için kısa vadeli sahiplerin (STH'ler) azalan payıdır. Sonuç olarak, STH'ler daha az coin tutar ve Uzun Vadeli Sahipler dolaşımdaki arzı biriktirir ve hakim olur. Bu eğilim, bir ayı piyasası sırasında meydana gelen iki paralel olayın sonucudur:

 • Aşama A : Tepeye yakın bir yerde satın alan kısa vadeli sahipler, genel Kar Arzlarını azaltarak hemen zarara girerler.
 • Aşama B: Fiyatların yeni edindikleri coinleri gerçekleşmemiş bir kayba itmesine rağmen, ayı boyunca Uzun Vadeli Sahipler biriktirmeye devam eder.

Şu anda, dolaşımdaki arzın neredeyse %58'i kardayken, son üç piyasa kapitülasyonunda bu metrik <%50 seviyelerine düştü. STH-Arz karı sadece %2,2'dir, bu da kısa vadeli sahiplerin neredeyse tamamen zararda olduğu anlamına gelir. Bu arada, LTH'ler karlı arz paylarının Nisan ayındaki %68,5'ten bugün %55,7'ye düştüğünü gördüler ve bu da şu anda piyasanın gerçekleşmemiş kayıplarının çoğunu sırtladıklarını gösteriyor.

Canlı Grafik

Bu gözleme yeni bir boyut eklemek için, Arzın Uzun Vadeli Sahiplerin Elde Ettiği Kardaki payına bakabiliriz. Burada, bir ayı piyasasının son aşamalarında uzun vadeli sahiplerin artan hakimiyeti (veya kısa vadeli sahiplerin azalan payı) dikkat çekicidir.

Son iki uzayan ayı piyasasında, bu metriğin 14 DMA'sı % 90 eşik çizgisinin üzerine çıktı. Bu, düşüş fiyat hareketinin psikolojik baskısı altında, kısa vadeli sahiplerin piyasadaki karın % 10'undan azını elinde tuttuğu anlamına gelir. Son düzlükte 30 bin doların altına düşmesiyle, bu metrik %90 eşiğini aştı. Bu seviyenin üstünde, STH'ler esasen zirveye yakın bir acı eşiğine ulaşmıştır, LTH'ler kalan karlı arza hükmederken, neredeyse hiç gerçekleşmemiş kar elde edilmemiştir.

Canlı Çalışma Tablosu

Ayrıca, LTH'ler ve STH'ler arasındaki gerçekleşmemiş kayıp dağılımının incelenmesi, mevcut döngünün aşağıdaki bulgularını ortaya koymaktadır:

 • Fiyat şu anda 2021-2022 döngüsünün en düşük seviyelerinde işlem görüyor, bu da Ocak 2021'den bu yana neredeyse tüm alıcıların şu anda gerçekleşmemiş kayıplara sahip olduğu anlamına geliyor.
 • Kaybedilen LTH arzı, Mayıs 2021'den beri artıyor, ancak o zamandan beri arzın %26'sında (%16'lık STH'lere karşı) sabit kaldı. Bu, LTH'lerin gerçekleşmemiş kayıpların daha fazlasını (coin sahipliğinin olumlu bir şekilde el değiştirmesi) üstlendiğini ve şu anda 2021-22 döngüsü arzının yaklaşık %62'sini kayıpta (%26 / (%26+%16) elinde tuttuğunu gösteriyor).
 • Kayıptaki STH Arzı da yaklaşık olarak sabittir ve arzın yaklaşık %16 ila %18'i arasında seyreder. 155 gün önce (1 Ocak-2022) fiyatın 47 bin dolar olduğunu unutmamalıyız. Bu nedenle, STH'lerin çoğu, 2022'nin ilk çeyreğinde önceki konsolidasyon aralığı boyunca birikim yapmıştır.
Canlı Grafik

Baskı altındaki LTH'lerin davranış analizini elde etmek için, yoğun fiyat düzeltmelerine tepkilerini ölçmemiz gerekir. Burada , özellikle borsalara yatırılan coinler için (Return Bands of Long-Term Holders’ Realized Profit & Loss) Uzun Vadeli Sahiplerin Gerçekleşen Kar ve Zarar metriğinin Getiri Bantlarını inceleyeceğiz. 2018-19 ayı piyasasında ve Mart 2020 Covid çöküşünde, toplam gerçekleşen zarar, piyasa değerinin %0,006'sını aştı. Bu model, Mayıs ayı başlarında 30 bin doların altına düşüş sırasında yeniden ortaya çıktı. Bu incelemeye bir temel oluşturmak için şunu vurgulamalıyız:

 • Borsalara giren coinlerdeki LTH kayıpları, önceki ayı piyasalarıyla karşılaştırılabilir bir büyüklüğe ulaştı. Ancak, henüz süre bileşenine sahip değiliz ve ayrıca düşüşün büyüklüğü, önceki >%75 düşüşlere göre %58'lik seviyelerde seyrediyor.

Stres ve Baskı Altında Madenci Kazançları

Mevcut ayı piyasasının ciddiyetini belirledikten ve uzun vadeli sahiplerin karşılık gelen davranışlarını araştırdıktan sonra, şimdi madencilerin azalan gelirlere tepkisini değerlendireceğiz.

Bu analize bir temel oluşturmak için önce madencilerin bakış açısıyla piyasanın karlılığını nicelleştirmeliyiz. Puell Multiple, Bitcoin'in (USD cinsinden) günlük çıkarma değerinin ve bu değerin 365 günlük hareketli ortalamasına oranıdır.

Puell Multiple'in tüm tarihini değerlendiren, yukarıda ana hatları verilen iki aşamalı ayı piyasası aşaması burada da karşımıza çıkıyor. Ayı piyasasının ilk aşamalarında, Puell Multiple tipik olarak 0,6 ila 1,0 aralığına düşer ve mevcut gelirlerin geçen yıla göre ortalama olarak %40'a kadar daha düşük olduğunu gösterir. Ardından, kapitülasyon olaylarının meydana gelme eğiliminde olduğu uzun süreli bir ayı piyasasının sonraki aşamalarında, Puell Multiple 0,5'in altına düşer.

Bu metrik şu anda kapitülasyon aralığına girmenin eşiğinde, yani 0.66'da seyrediyor. Bu gösterge ile fiyat arasındaki yüksek korelasyon dikkate alındığında, -%10 veya daha fazla bir fiyat düşüşü, madenci gelir akışları üzerinde yaygın bir strese işaret edecektir.

Canlı Grafik

Kasım 2021'den bu yana USD gelirlerindeki hakim düşüşe tepki olarak, madenci bakiyelerinin düştüğünü ve ek harcamaların gerçekleştiğini gözlemleyebiliriz. Miner Net Position Change(Madenci Net Pozisyon Değişikliği) metriği şu anda ayda 5 bin ila 8 bin BTC arasında toplam madenci bakiyesinde azalma olduğunu gösteriyor.

Canlı Grafik

Bu, ATH'den yapılan ilk düşüş sırasında bakiyeleri yaklaşık 12 bin BTC'lik net bir birikim gördüğü için madenci davranışında belirgin bir değişikliğe işaret ediyor. LUNA Vakfı'nın UST sabitini korumak amacıyla 80 bin BTC'den fazla satması nedeniyle piyasa çöküşüne yanıt olarak , madenciler o zamandan beri piyasadaki satış baskısına ek olarak 10 bin BTC dağıttı.

Canlı Grafik

Kronolojik Bir Ayrışma

Tartışılması gereken ilginç bir farklılık, toplam madenci gelirinin% 56,7 oranında düşmesine rağmen, ATH'den bu yana% 132 oranında artan, ağ zorluğunun devam eden tırmanışıdır. Zorluktaki bu önemli sıçrama, mevcut madencilerin faaliyetlerini genişlettiğini ve yeni madencilerin büyük bir gelir azalmasına rağmen ağa katıldığını göstermektedir. Bu nedenle, madencilik donanımı ve tesisleri üzerindeki son sermaye harcamalarının, madencilerin bilançolarına sürekli baskı eklemesi muhtemeldir.

Canlı Çalışma Tablosu

Özet ve sonuç

 • Mayer Multiple ve Gerçekleşen Fiyata dayalı olarak piyasa, Bitcoin fiyatlarını Bitcoin işlem günlerinin %15'inden daha azında görülen seviyelere indirdi.
 • Ağın gerçekleşmemiş kayıpları, son aşamadaki ayı piyasalarının karanlık bölgesinde geziniyor, ancak henüz tam bir kapitülasyon sinyali vermiyor. 2021-22 döngüsünün alt sınırındaki fiyatlar ile 1 Ocak 2021'den bu yana tüm alıcılar artık zararda.
 • Uzun Vadeli Sahipler şu anda gerçekleşmemiş kayıpların çoğunluğunu (%62) üstleniyorlar ve bu ayı piyasasında kademeli ancak olumlu bir el değişiminin gerçekleştiğini gösteriyor.
 • Madenciler, artan zorlukla ifade edilen son operasyon genişlemesinin yanı sıra her iki bilanço azalmasının işaretleri ile giderek daha fazla stres altında görünüyor. Bu, her bir coinin artık madenciliği için daha pahalı olduğu, USD cinsinden ödülün düşmeye devam ettiği ve ileride potansiyel bir madenci kapitülasyon döngüsünün habercisi olabileceği anlamına geliyor.

Ürün Güncelleştirmeleri

Referans olması için tüm ürün güncellemeleri ve iyileştirmeler, metrikler, verilerdeki manuel güncellemeler gibi tüm değişiklikler günlüğümüze kaydedilir.


Yeni Araştırma: Etherverse'in Kısa Tarihi

Ethereum izin gerektirmeyen bir platformdur ve bu nedenle uygulanabilir bir doğal amacı yoktur. Anlaşılabilir bir şekilde, izinsiz bir platform, kullanımıyla deneysel olarak tanımlanır. En son analizimiz, onchain işlemler ve gaz tüketimi ile ilgili çeşitli kullanım durumları tarafından yakalanan pazar payı perspektifinden Etherverse'i araştırıyor.

En son analizimizi buradan okuyun.

Etherverse'in Kısa Tarihi

 • Bizi Twitter'dan takip edebilirsiniz.
 • Telegram kanalımıza katılabilirsiniz.
 • Analizler ve detaylı çalışmalar için Glassnode Forum'u ziyaret edebilirsiniz.
 • Onchain metrikleri ve grafikler için Glassnode Studio'ya göz atabilirsiniz.
 • Borsaların onchain metrikleri ve aktiviteleri hakkında otomatik bildirimler için Glassnode Alerts Twitter'ı ziyaret edebilirsiniz.

Yasal Uyarı: Bu rapor herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez. Tüm veriler yalnızca bilgi amaçlı sağlanmaktadır. Burada verilen bilgilere dayanılarak hiçbir yatırım kararı alınmamalıdır. Kendi yatırım kararlarınızdan yalnızca siz sorumlusunuz.