شکار معاملات Short و رشد تقاضا در بازار اسپات

تقاضای سرمایه‌گذاران در بازار اسپات و خروج بسیاری از معامله‌گران از پوزیشن‌های Short ، شرایط را برای بهترین عملکرد بیتکوین در چند ماه اخیر فراهم کرده است. در این گزارش به وضعیت بیتکوین در بازار مشتقات و صرافی‌های اسپات می پردازیم.

شکار معاملات Short و رشد تقاضا در بازار اسپات

رشد قیمت بیتکوین تا سقف هفتگی ۲۳.۹ هزار دلار در روز یکشنبه هفته جاری، موجب تداوم رالی صعودی در بازار ارزهای دیجیتال شد. این رشد قیمتی در ماه ژانویه سبب شده است تا از ماه اکتبر سال گذشته، بیتکوین با ۴۳ درصد رشد، بهترین عملکرد قیمتی را داشته باشد. بنابراین بیتکوین از ماه اوت سال گذشته، خود را به بالاترین قیمت رسانده و در این هفته از محدوده کف قیمت هفتگی ۲۲.۴ هزار دلار، ۶.۶ درصد رشد را ثبت کرده است.

در این گزارش، عوامل تاثیرگذار در رالی صعودی بیتکوین را در حیطه بازار مشتقات و صرافی‌های بازار اسپات، مورد بررسی قرار خواهیم داد:


· لیکویید شدن معاملات Short  و گسترش جو روانی مثبت در بازار فیوچرز؛ برخلاف کاهش اهرم معاملاتی نسبت به ارزش بازار

· روند نزولی غالب بر موجودی صرافی‌های اسپات؛ برخلاف کاهش سهم صرافی‌ها از تراکنش‌های شبکه

. عبور قیمت از میانگین قیمت برداشت بیتکوین از صرافی‌ها برای چندین گروه از سرمایه‌گذاران که شامل سرمایه‌گذاران سال ۲۰۱۹، کاربران صرافی Binance و Coinbase و نهنگ‌های سال ۲۰۱۷ می‌شود.

🪟.شما می‌توانید تمامی نمودارهای این گزارش هفتگی را داخل داشبورد مشاهده کنید

🔔هشدارهایی که در این گزارش پیشنهاد می‌شوند، در Glassnode Studio قابل تنظیم هستند.

شکار معاملات Short

با وجود اینکه سال گذشته برای بسیاری از سرمایه‌گذاران دردناک و طاقت‌فرسا سپری شد، اما در ماه ژانویه امسال، بازار حرکت خود را با رالی صعودی جدیدی آغاز کرد. همانطور که طبق معمول اغلب این حرکات صعودی با لیکویید گسترده معاملات Short تقویت می‌شوند، رالی صعودی اخیر نیز تحت تاثیر این عامل تداوم داشته است.
نمودار زیر حجم معاملات Long و Short لیکویید شده را مشخص می‌کند. تاکنون حدود ۴۹۵ میلیون دلار از معاملات Short فیوچرز در سه مرحله لیکویید شده است و همانطور که در نمودار مشاهده می‌کنید با پیشروی رالی صعودی، در هر مرحله‌، از حجم معاملات Short لیکویید شده کاسته شده است.

Live Professional Chart

بازار اولین مرتبه در ژانویه امسال معامله‌گران بسیاری را با لیکویید گسترده پوزیشن‌های Short غافلگیر کرد؛ به طوری که در این هنگام سهم معاملات Long ازمیزان لیکویید شد‌‌ن‌ در بازار فیوچرز به پایین‌ترین مقدار خود، یعنی به ۱۵ درصد رسیده بود. (به عبارت دیگر ۸۵ درصد معاملات لیکویید شده، پوزیشن‌های Short بودند). همانطور که در نمودار مشاهده می‌کنید این حجم از معاملات Short لیکویید شده 🔴 حتی از حجم معاملات Long لیکویید شده 🟢 هنگام افت بازار در سقوط صرافی FTX بسیار گسترده تر است.

Live Advanced Chart

نمودار زیر بازده سالیانه معاملات دائمی فیوچرز (بدون تاریخ انقضاء)🟠و بازده سالیانه معاملات تقویمی (با تاریخ انقضاء سه ماهه) 🔵 را مشخص کرده و با یکدیگر مقایسه می‌کند.
به عبارت دیگر اگر یک معامله‌گر به مدت یک سال معاملات دائمی خود را باز نگه داشته باشد، به صورت سالیانه چه میزان بازده از این نوع معاملات کسب خواهد کرد. همچنین برای معاملات تقویمی، اگر معامله‌گری به مدت یک سال در بازار اسپات بیتکوین خریداری کند و همزمان با این خرید، پوزیشن فروش در معاملات تقویمی باز کند، به صورت سالیانه چه میزان بازده خواهد داشت.
در حال حاضر بازده معاملات دائمی فیوچرز ۷.۳ درصد و بازده معاملات تقویمی سه ماهه ۳.۳ درصد است. این افزایش بازده نشان می‌دهد که این نوع معاملات دو طرفه مجدداً برای سرمایه‌گذاران سودآور است. همانطور که در ماه نوامبر و دسامبر مشاهده کردیم، انواع معاملات بازارهای فیوچرز دچار بازده منفی بود؛ اما اکنون مجدداً در بازارهای فیوچرز جو روانی مثبت همراه با گمانه‌زنی‌های پرریسک مشاهده می‌شود.

Live Professional Chart

این نمودار حجم بیتکوینی معاملات باز فیوچرز را نسبت به Market Cap بازار نشان می‌دهد. علیرغم وجود شرایط نسبتاً مساعد برای معاملات فیوچرز، حجم بیتکوینی معاملات باز فیوچرز از اواسط ماه نوامبر سال گذشته روندی نزولی پیدا کرده و این روند تاکنون ادامه داشته است. حجم بیتکوینی معاملات فیوچرز از اواسط ماه نوامبر ۶۵۰ هزار بیتکوین بود، اما در حال حاضر این میزان حجم به ۴۱۴ هزار بیتکوین رسیده است.

باید در نظر داشت که حدود ۴۰ درصد از این کاهش حجم در معاملات بیتکوینی باز فیوچرز به دلیل از دست رفتن ۹۵ هزار بیتکوینی است که در معاملات باز صرافی FTX نگهداری می‌شد.

Live Advanced Chart

اگر حجم معاملات باز فیوچرز هر صرافی را با میزان موجودی بیتکوین‌های آن صرافی مقایسه کنیم، می‌توانیم میزان نسبی اهرم موجود در معاملات فیوچرز را مشخص کنیم. همانطور که در نمودار مشاهده می‌کنید، نسبت اهرم موجود بازار در ۷۵ روز گذشته، از ۴۰ درصد موجودی صرافی‌ها تاکنون به ۲۵ درصد رسیده است.

به بیان این نمودار، اهرم معاملاتی بازار فیوچرز به طور خالص کاهش پیدا کرده، بسیاری از معاملات Short فیوچرز به اجبار بسته شده‌اند و معامله‌گران در کوتاه مدت نگران کاهش قیمت بیتکوین نیستند. بعلاوه با توجه به اینکه سرمایه‌گذاران اخیراً به حفظ و نگهداری شخصی سرمایه خود تمایل پیدا کرده‌اند (گزارش هفتگی-شماره ۴۶)، می‌توان دریافت که در حال حاضر بازار اسپات نیروی محرک اصلی بازار است.

Live Advanced Chart

بررسی صرافی‌های اسپات

رکورد بالاترین میزان موجودی بیتکوین در صرافی‌ها به ماه مارس سال  ۲۰۲۰ تعلق دارد که از آن تاریخ به بعد، بیتکوین در روندی پایدار مرتبا از صرافی‌ها خارج شده است. در حال حاضر موجودی تمام صرافی‌ها ۲.۲۵۱ میلیون بیتکوین است که این میزان ۱۱.۷ درصد موجودی در گردش بیتکوین را تشکیل می‌دهد. میزان موجودی که هم‌اکنون در صرافی‌ها نگه‌داری می‌شود، برای آخرین بار در فوریه ۲۰۱۸ در صرافی‌ها مشاهده شده است.

Live Advanced Chart

نمودار زیر حجم دلاری ورودی و خروجی بیتکوین را در صرافی‌ها نشان می‌دهد.
مجموع حجم ورودی و خروجی بیتکوین در صرافی‌ها در حال حاضر روزانه  ۱.۲۵ میلیارد دلار است (به عبارتی حجم روزانه خروجی ۶۲۵ میلیون دلار و حجم روزانه ورودی بیتکوین نیز ۶۲۵ میلیون دلار است). در حال حاضر جریان خالص صرافی‌ها ۲۰ میلیون دلار است که حدود ۱.۵ درصد از کل جریان ورودی و خروجی را تشکیل می‌دهد. این جریان خالص نشان می‌دهد که میزان جریان ورودی و خروجی بیتکوین در صرافی‌ها به تعادل بسیار قابل‌توجهی رسیده است. این در حالی است که در بازه زمانی ماه نوامبر تا دسامبر سال گذشته، به طور خالص روزانه ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون دلار بیتکوین از صرافی‌ها خارج می‌شد؛ اما هم‌اکنون مشاهده می‌کنیم که تعادل میان حجم ورودی و خروجی بیتکوین شرایط متفاوتی را ایجاد کرده است.

اکنون حجم ورودی و خروجی را به صورت ماهیانه و به واحد بیتکوین محاسبه می‌کنیم. در ماه نوامبر تا دسامبر سال گذشته، به طور ماهیانه ۲۰۰ هزار بیتکوین از صرافی‌ها خارج شد که بالاترین خروج ماهیانه را در تاریخ بیتکوین به ثبت رساند🔴. در حال حاضر جریان خالص صرافی ها به حالت پایدار خود بازگشته است و دیگر شاهد خروج هیجانی بیتکوین از صرافی‌ها نیستیم. اکنون که بیتکوین از آغاز سال ۴۳ درصد رشد را تجربه کرده است، این توازن جریان ورود و خروج نشان می‌دهد که تقاضای جدید در بازار به نسبت عرضه سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت و ماینرها (گزارش هفتگی ۴)، قدرت لازم را ندارد.

Live Advanced Chart

سیستم اقتصادی روبه‌رشد بیتکوین

در این نمودار تعداد تمام تراکنش‌های شبکه 🟠 را مشاهده می‌کنید. بخش خاکستری رنگ نمودار سهم صرافی‌ ها را از تراکنش‌های انجام شده در شبکه نشان می‌دهد و همچنین سهم تراکنش‌های ورودی🟢 و تراکنش‌های خروجی 🔴 صرافی‌ها نیز مشخص شده است.
در این هفته بیش از ۵۰ هزار تراکنش به تراکنش‌های شبکه بیتکوین اضافه شد؛ اما اگر سهم صرافی‌ ها را از  تراکنش‌های انجام شده در شبکه مشاهده کنیم، افزایش قابل‌توجهی در تعداد تراکنش‌های برداشتی و واریزی صرافی‌ها مشاهده نمی‌کنیم. تراکنش‌هایی که در صرافی‌ها انجام شده‌اند، تنها ۳۵ درصد از تراکنش‌های اخیر کل شبکه را تشکیل می‌دهند. همانطور که در نمودار مشاهده می‌کنید سهم صرافی‌ها از تراکنش‌های کل شبکه در ماه می سال ۲۰۲۱ در اوج خود قرار داشت؛ اما تاکنون در روند نزولی به سر می‌برد.

کل تعداد تراکنش‌های شبکه به صورت Entity-Adjusted تعریف شده است؛ به این معنا که تعداد تراکنش‌هایی که در این معیار مشاهده می‌کنید، مجموعه تراکنش‌هایی که متعلق به یک فرد یا یک نهاد هستند، نادیده می‌گیرد. به عبارتی این معیار  تراکنش‌های داخلی و تراکنش‌هایی که سرمایه‌گذاران ممکن است برای مدیریت شخصی کیف‌ پول‌های خود انجام دهند را شامل نمی‌شود. بنابراین می‌توان گفت که جهش اخیر در تعداد تراکنش‌ها را باید در بخش دیگری از سیستم اقتصادی بیتکوین جستجو کرد زیرا صرافی‌ها در افزایش تعداد تراکنش‌ها تاثیر چندانی نداشته‌اند.

Live Advanced Chart

در صورتی که حجم ورودی و خروجی صرافی‌ها را به صورت دلاری در نظر بگیریم، در چند هفته اخیر، جریان نسبتا پایداری را برای صرافی‌ها مشاهده می‌کنیم؛ اما با وجود این ثبات، سهم صرافی‌ها از حجم دلاری تراکنش‌های شبکه از ۲.۵ درصد به ۱۶ درصد رسیده است.

همانطور که در گزارش هفتگی شماره ۲ و شماره ۳ به آن اشاره شد، از ماه نوامبر سال گذشته، حجم تراکنش‌های بیتکوین به صورت قابل‌توجهی کاهش داشته‌اند. این افت در حجم تراکنش‌ها بیانگر این نکته است که در بین بازه زمانی ماه اوت ۲۰۲۱ تا ماه نوامبر ۲۰۲۲، به دلیل بحران نقدینگی در بسیاری از نهادهای مختلف بازار و مدیریت نادرست کیف‌پول‌های FTX/Alameda ،تراکنش‌های بسیار سنگینی در شبکه صورت گرفته بود که در حال حاضر بازار از اشباع این نوع تراکنش‌ها تخلیه شده است.

Live Advanced Chart

این نمودار قدرت و شدت حجم تراکنش‌های مرتبط با صرافی‌ها را نشان می‌دهد. معمولا افزایش قدرت بازار در کنار افزایش حجم تراکنش‌های صرافی‌ها میسر شده است؛ زیرا در این هنگام بسیاری از سرمایه‌گذاران و معامله‌گران بیش از روال معمول در بازار فعالیت دارند و حجم بسیاری را در صرافی‌ها جابه‌جا می‌کنند. در حال حاضر حجم تراکنش‌های متعلق به صرافی‌ها در نواحی کم‌توان خود قرار دارد. البته میانگین ماهیانه تراکنش‌های صرافی‌ها در حال صعود مشاهده می‌شود اما همچنان در زیر روند سالیانه خود حرکت می‌کند.

🔔 پیشنهاد تنظیم هشدار: در صورتی که معیار Exchange Inflow or Outflow Volume (30D-SMA) از سطح ۸۷۵ میلیون دلار عبور کند، این روند صعودی به معنای عبور حجم تراکنش‌های صرافی‌ها از میانگین سالیانه خود خواهد بود.
Live Advanced Chart

اگر تراکنش‌های گروه نهنگ‌ها (افرادی که دارای بیش از ۱ بیتکوین هستند) را به صورت جداگانه بررسی کنیم، مشاهده می‌کنیم که در ماه ژانویه تراکنش‌های برداشتی و نیز تراکنش‌های واریزی این گروه در صرافی‌ها جهش قابل‌توجهی داشته است. سهم نهنگ‌ها از کل جریان ورودی خروجی صرافی‌ها بین ۱۸۵ میلیون تا ۲۱۵ میلیون دلار بوده و حجم تراکنش‌های برداشتی آنها به صورت خالص حدود ۲۵ میلیون دلار است.

Live Professional Chart

میانگین قیمت برداشت بیتکوین از صرافی‌ها چقدر است؟

از آنجایی که بیتکوین‌های بسیاری در جریان ورودی و خروجی بیتکوین قرار دارند، می‌توانیم میانگین قیمت برداشت بیتکوین را برای سرمایه‌گذاران مختلف محاسبه کنیم. به عبارت دیگر هر گروه از سرمایه‌گذاران به صورت میانگین در چه قیمتی بیتکوین‌های خود را از صرافی‌ها برداشت کرده‌اند.
اولین معیاری که به آن خواهیم پرداخت، قیمت برداشت بیتکوین از صرافی‌ها را برای سرمایه‌گذاران هر سال به صورت مجزا مشخص می‌کند و با فرض اینکه معامله‌گران از روش DCA برای خریداری بیتکوین استفاده می‌کنند، محاسبات خود را از تاریخ یکم ژانویه هر سال آغاز می‌کند.

در فاز نزولی سال ۲۰۲۲، تنها سرمایه‌گذاران سال ۲۰۱۷ و ما قبل آن در موقعیت زیان‌آور قرار نداشتند. در حالی که سرمایه‌گذاران سال ۲۰۱۸ و سال‌های بعد، به دلیل افت شدید قیمت در ماجرای صرافی FTX در موقعیت زیان‌آور قرار گرفتند. اکنون که بیتکوین اخیراً رشد قیمتی را تجربه کرده است، سرمایه‌گذاران سال ۲۰۱۹ (با میانگین قیمت برداشت ۲۱.۸ هزار دلار) نیز به حالت سودآور بازگشتند.

Live Advanced Chart

همچنین می‌توانیم میانگین قیمت برداشت بیتکوین را برای هر صرافی به صورت جداگانه محاسبه کنیم. به عبارتی کاربران صرافی های مختلف به صورت میانگین در چه قیمتی سرمایه خود را از صرافی‌‌ها خارج کرده‌اند. در نمودار زیر مشاهده می‌کنید که بیتکوین با رشد اخیر قیمت خود از سه میانگین قیمت برداشت مختلف عبور کرده است.

اگر قیمت برداشت بیتکوین از تمامی صرافی‌ها را به صورت میانگین محاسبه کنیم، مشاهده می‌کنیم که میانگین🟠 قیمت برداشت در تمام صرافی‌ها ۱۶.۷ هزار دلار است و این قیمت در مرحله کف‌سازی پایان سال گذشته، به عنوان سطح حمایتی عمل کرده است.

میانگین قیمت برداشت بیتکوین از دو صرافی بزرگ ارز دیجیتال، Binance 🟡و Coinbase 🔵،از ماه جولای ۲۰۱۷، حدود ۲۱ هزار دلار است که بار رشد اخیر قیمت، بازار از این ناحیه نیز عبور کرده است.

همانطور که در گزارش هفته پیش، میزان بیتکوین‌هایی را که در موقعیت سودآور قرار داشتند بررسی کردیم، اکنون می‌توانیم از این الگو برای مشاهده میزان سودآوری این گروه‌ها نیز استفاده کنیم. در حال حاضر مشاهده می‌کنیم که با عبور قیمت از میانگین قیمت برداشت این صرافی‌ها، این دسته از سرمایه‌گذاران در حال حاضر در موقعیت سودآور قرار گرفته‌اند.

Live Advanced Chart

در پایان این گزارش مجددا به گروه نهنگ‌ها می‌پردازیم؛ اما این بار میانگین قیمت برداشت آنها را از صرافی‌ها در محدوه کف قیمتی بازار و در بهترین قیمتی که قادر به برداشت بیتکوین‌های خود از صرافی‌ها بود‌ه‌اند بررسی می‌کنیم.

همانطور که مشاهده می‌کنیم، حتی نهنگ‌هایی که از سال ۲۰۱۷ در بازار فعالیت داشتند🟡،در سال ۲۰۲۲، به دلیل ریزش قیمت به زیر سطح ۱۸ هزار دلار، در موقعیت زیان‌آور قرار گرفتند. گروه نهنگ‌های سال ۲۰۱۹ 🔴 نیز از محدوده کف قیمتی در ماه مارس سال ۲۰۲۰ به طور میانگین بیتکوین‌های خود را در قیمت ۲۳.۸ هزار دلار از صرافی‌ها خارج کرده‌اند که در حال حاضر این محدوده بالاتر از قیمت فعلی قرار دارد.

بنابراین با مشاهده این نمودارها می‌توان گفت که فاز نزولی ۲۰۲۳-۲۰۲۲ به میزانی دشوار بوده است که حتی افرادی که در بهترین قیمت ممکن فازهای قبلی بیتکوین‌های خود را از صرافی خارج کرده‌اند، در موقعیت زیان‌آور قرار گرفتند.

Live Professional Chart

مرور هفته

در روزهای پایانی ماه ژانویه امسال شاهد بیشترین رشد قیمتی بیتکوین از اکتبر سال گذشته هستیم. تقاضای سرمایه‌گذاران در بازار اسپات و لیکویید شدن بسیاری از معاملات Short  دو عامل مهمی شناخته می‌شود که در تداوم این رشد قیمتی نقش اصلی را ایفا کرده‌اند. بسیاری از سرمایه‌گذاران در اثر شرایط مثبت بازار مجدداً در موقعیت‌های سودآور قرار گرفتند و قیمت بیتکوین در بازار فیوچرز مجدداً با قیمت بالاتری از بازار اسپات معامله می‌شود. همچنین جریان خروج ناگهانی سرمایه‌گذاران از صرافی‌ها که به سبب ماجرای صرافی FTX  رخ داده بود، اکنون به حالت پایدار بازگشته و با ورود تقاضای جدید سرمایه‌گذاران، میان جریان ورودی و خروجی صرافی‌ها تعادل ایجاد شده است.


شبکه های اجتماعی ما:

اسپانیایی ( تحلیلگر: (@ElCableR, Telegram, Twitter
پرتغالی (تحلیلگر:( @pins_cripto, Telegram, Twitter
ترکی (تحلیلگر:( @wkriptoofficial, Telegram, Twitter
فارسی(تحلیلگر: @CryptoVizArt, Telegram, Twitter)

· ما را در توییتر دنبال کنید.

· به کانال تلگرامی ما بپیوندید.

· برای تحلیل و گفتگو بیشتر به فروم گلسنود مراجعه کنید.

· برای مشاهده معیارهای on-chain، به استودیو گلسنود مراجعه کنید.

· برای دریافت پیام‌های هشدار خودکار از طرف معیارهای on-chain و فعالیت‌ صرافی ها، به صفحه توییتر پیام‌های هشدار مراجعه کنید.

نکته: این هفته‌نامه قصد هیچ نوع توصیه مالی و سرمایه‌گذاری ندارد و تمامی این داده‌ها صرفاً به جهت اطلاع‌رسانی منتشر شده است. بهتر است هیچ نوع تصمیم مالی از این اطلاعات اخذ نشود و مسئولیت تمام تصمیمات مالی شما صرفاً به عهده شخص شمآست