ظهور Ordinal‌s در شبکه بیتکوین

بازار سرانجام با اولین اصلاح قیمتی مهم خود در سال جاری روبه‌رو شد. عقب‌نشینی قیمت، با انتشار اخباری از اقدامات و نظارت‌های سختگیرانه SEC همراه بود و از طرف دیگر با ورود NFTها به شبکه بیتکوین، موج جدیدی از تقاضای غیرمنتظره کاربران را برای انجام این نوع تراکنش‌ها شاهد بوده‌ایم.

ظهور Ordinal‌s در شبکه بیتکوین

بازار رمزارزها در طول یک هفته گذشته اولین اصلاح قیمتی قابل ملاحظه خود را در ماه ژانویه، از قیمت ۲۳.۳ هزار دلار تا ۲۱.۵ هزار دلار تجربه کرد. همزمان با این اصلاح قیمت، چندین خبر از سازمان‌های نظارتی و قانونگذاری آمریکا منتشر شد. از مهم‌ترین این اخبار می‌توان به صدور جریمه نقدی از طرف SEC برای صرافی Kraken  به دلیل خدمات استیکینگ غیرقانونی، شکایت آن علیه شرکت Paxos برای تولید استیبل‌کوین BUSD و همچنین چندین اقدامات قانونی دیگر SEC علیه شرکای بانکی و ارائه‌دهندگان خدمات پرداختی به این موسسات، اشاره کرد.

معرفی پروژه های NFT در شبکه بیتکوین (تحت عنوان Ordinals ها وInscription )، از مهم‌ترین عناوین  اخبار دنیای بیتکوین در طی هفته گذشته بوده‌اند. طی چند هفته اخیر حدود ۶۹ هزار  Inscription (NFT های شبکه بیتکوین) در شبکه بیتکوین مینت شده است؛ بنابراین با افزایش تقاضا برای انجام این نوع تراکنش ها، میزان فعالیت کاربران در شبکه و کارمزد تراکنش‌ها رشد قابل‌توجهی داشته است.

در گزارش این هفته، شبکه بیتکوین را از دو منظر بسیار مهم بررسی خواهیم کرد:

· رفتار سرمایه‌گذاران جدید هنگام اصلاح قیمت و میزان سود نقد نشده آن‌ها

· ظهور Ordinalها و تاثیر بخصوصی که در میزان فعالیت کاربران شبکه و افزایش کارمزد تراکنش‌ها داشته‌ است

شما می‌توانید تمامی نمودارهای این گزارش هفتگی را در داشبورد مشاهده کنید.

🔔هشدارهایی که در این گزارش پیشنهاد می‌شوند، در Glassnode Studio قابل تنظیم هستند.

محدوده قیمتی مقاوم

مدتی پیش بازار موفق به عبور از سطح Realized Price شد. با عبور بازار از این سطح، قیمت به ناحیه‌ای ورود یافت که در سابقه بازار، مکانی برای تغییر جهت شناخته شده و غالبا میان این دو معیار ارزشگذاری، قرار داشته است:

· معیاری که در محدوده پایینی 🔵 این ناحیه قرار دارد، معیار Realized Price است که میانگین آخرین قیمت خرید/ جابه‌جایی سرمایه‌گذاران (۱۹.۸ هزار دلار) را مشخص می‌کند.

· معیاری که در محدوده بالای🟠 این ناحیه قرار دارد، نسبت میان معیار Realized Price و معیار Liveliness (۳۲.۷ هزار دلار) است که این معیار بر اساس میزان هولد کردن/خرج کردن افراد بازار، ارزش عادلانه بیتکوین را به صورت تخمینی مشخص می‌کند.

در صورت مقایسه محدوده فعلی با چرخه‌های انباشتی  ۲۰۱۵-۲۰۱۶ و ۲۰۱۹، شباهت‌هایی میان آن‌ها مشاهده می‌کنیم.

Live Advanced Workbench

رشد قیمت بیتکوین از محدوده کف قیمتی در چرخه فعلی تا سطح ۲۳.۶ هزار دلار ادامه داشت. با کمک نمودار زیر می‌توان دریافت که طی ۳۰ روز اخیر میزان موجودی سرمایه‌گذاران تا چه مقدار تغییر داشته است. این معیار هرچه به رنگ زرد نزدیک‌تر باشد یعنی در آن ناحیه بیتکوین‌های بیشتری به بازار عرضه می‌شود و هر چه به رنگ بنفش تمایل داشته باشد، یعنی انباشت بیشتری توسط سرمایه‌گذاران صورت می‌گیرد.

با توجه به این نمودار، اگر چرخه فعلی را با چرخه‌های قبل مقایسه کنیم، مشاهده می‌کنیم زمانی که بازار از محدوده کف خود مانند رالی صعودی اخیر شاهد رشد قیمت بوده، عده‌ای از سرمایه‌گذارانی که در محدوده کف انباشت کرده بودند، در رالی صعودی به عرضه یا خرج کردن بیتکوین‌های خود ترغیب شدند. از این رو، جهش صعودی چرخه فعلی نیز موردی استثنا نیست (D🔴) و با توزیع بیتکوین‌ها، مقدار این معیار به زیر ۰.۲۵ رسیده است.

بنابراین بخشی از پایداری روند صعودی فعلی، منوط به ادامه انباشت سرمایه‌گذاران بزرگ است تا در نتیجه، این معیار مجدداً به مقدار ۱ تمایل پیدا کند(🟢A).

Live Advanced Chart

اکنون با استفاده از نمودار زیر میزان انباشت و توزیع سرمایه‌گذاران مختلف را به صورت جزئی‌تر بررسی می‌کنیم. همانطور که مشاهده می‌کنید، تمام اقشار مختلف سرمایه‌گذار، پس از ماجرای صرافی FTX به صورت خالص به انباشت مشغول شده 🟩 و از طرف دیگر در طول چند هفته اخیر بیشتر در حال توزیع بیتکوین‌های خود بوده‌اند🟧 .

از میان گروه‌بندی سرمایه‌گذاران، بیشترین تغییر رفتار را میان آن دسته از سرمایه‌گذارانی مشاهده می‌کنیم که در آدرس‌های خود بین ۱۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ بیتکوین داشتند. این گروه از حالت انباشت سریعاً به عرضه بیتکوین‌های خود ترغیب شدند🟥.

Live Engine Room

قیمت میان دو ناحیه مهم

معمولا هنگامی که قیمت به سقف خود می‌رسد و در اصلاح قیمتی عقب‌نشینی می‌کند، رفتار فعال‌ترین افراد بازار تاثیر مهمی در جهت‌دهی حرکت بازار دارد. همانطور که در نمودار زیر مشاهده می‌کنید، قیمت در سطح میانگین قیمت خرید سرمایه‌گذاران پیر (افرادی که بیش از ۶ ماه بیتکوین‌های خود را هولد کرده‌اند🔵) متوقف شد و  هم‌اکنون در زیر این قیمت، میانگین قیمت خرید تمام افراد بازار 🟠 و همچنین میانگین قیمت خرید سرمایه‌گذاران جوان (افرادی که کمتر از ۶ ماه بیتکوین‌های خود را هولد کرده‌اند🔴)، در سطح ۱۹.۸ هزار دلار تا ۲۰ هزار دلار قرار دارد.

Live Advanced Workbench

برای بررسی دقیق‌تر رفتار سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت، می‌توانیم میانگین قیمت خرید آنها را نسبت به قیمت بازار در نظر بگیریم. در این صورت مشخص خواهد شد که سرمایه‌گذاران جدید چه میزان در موقعیت سودآور قرار دارند و قیمت تا چه اندازه از نقطه سربه‌سر آنها فاصله گرفته است.

با ارزیابی میانگین هفتگی این معیار به دو نکته مهم خواهیم رسید:

· زمانی که این معیار از سطح ۱ خود عبور کند، یعنی سرمایه‌گذاران جدید بازار در موقعیت‌های سودآور قرار گرفته‌اند و بازار احتمالا در حال تلاش برای تغییر جهت است.

· محدوده سقف‌های قیمتی(و کف‌های قیمتی) کلان شباهت بسیاری با یکدیگر دارند؛ به طوری که هر هنگام سود نقد نشده سرمایه‌گذاران به ۴۰ درصد برسد، نشانه‌ای برای ایجاد سقف قیمت است و نیز هنگامی که سود نقد نشده آنها به ۴۰- درصد برسد، نشانه‌ای برای تشکیل محدوده کف قیمت شمرده می‌شود.

· سقف‌های قیمتی (و کف‌های قیمتی) مقطعی معمولا با رسیدن این معیار به نقطه ۱ تشکیل می‌شود؛ زیرا سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت به نقطه سربه‌سر معاملات خود رسیده‌اند و بسیاری از این افراد سود معاملات و یا تمام سرمایه خود را از بازار خارج می‌کنند.

· احتمال اصلاح قیمتی کوتاه‌مدت زمانی افزایش می‌یابد که میزان سود نقد نشده سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت به سطح ۱.۲ و یا زیان نقد نشده آن‌ها به سطح  ۰.۸ رسیده باشد.

همانند آخرین موردی که به آن اشاره شد، با برخورد معیار زیر با سطح ۱.۲،  قیمت بیتکوین از ناحیه ۲۳.۶ هزار دلار اصلاح شد. اکنون با توجه به این الگوی رفتاری و امکان اصلاح بیشتر قیمت، برخورد این معیار به سطح ۱.۰، به نشانه‌ی بازگشت مجدد قیمت به ناحیه ۱۹.۸ هزار دلار است و سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت در این ناحیه به نقطه سربه‌سر معاملات خود می‌رسند.

🔔 پیشنهاد تنظیم هشدار: در صورتی که معیار STH-MVRV (7 D) به سطح ۱.۰ برسد، به این معناست که قیمت بازار به نقطه سربه‌سر سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت رسیده است.
Live Professional Workbench

پویایی شبکه

ظهور Ordinals وInscription ها  (NFTهای شبکه بیتکوین)، سبب افزایش میزان فعالیت کاربران در شبکه است؛ اما این میزان فعالیت، صرفاً در تعداد آدرس‌های فعال مشاهده می‌شود و تغییر چندانی را در مبادلات میان سرمایه‌گذاران ایجاد نکرده است.

اکنون برای بررسی بیشتر باید مشاهده کرد بیتکوین‌هایی با عمر یک روزه، چه میزان ثروت دلاری در خود ذخیره دارند. به عبارت دیگر نمودار زیر میزان ثروتی که به صورت روزانه میان سرمایه‌گذاران جابه‌جا شده است مشخص می‌کند.

زمانی که این معیار به بالای سطح ۱.۵ تا ۲.۵ درصد برسد، حاکی از این نکته است که تقاضا برای انجام معاملات در بازار افزایش پیدا کرده است و حجم ثروت بیشتری میان سرمایه‌گذاران جابه‌جا می‌شود. در حال حاضر این معیار با رشد قیمت اخیر، صرفا از سطح ۰.۷۵ درصد با جهش کوتاهی به سطح ۱.۰ درصد رسیده است.

بنابراین برخلاف افزایش میزان فعالیت کاربران در شبکه، هنوز بیتکوین‌های بسیاری میان آن‌ها جابه‌جا نشده است و انتقال ثروت قابل‌توجهی را میان افراد بازار مشاهده نمی‌کنیم.

Live Advanced Chart

نمودار زیر تعداد آدرس‌های جدید شبکه را نشان می دهد و از طریق بررسی میانگین ماهیانه 🔴 و میانگین سالیانه 🔵 آن، می‌توان تغییرات کلانی را که در میزان فعالیت شبکه صورت گرفته است، مشاهده کرد.

از زمانی که صرافی FTX دچار ورشکستگی شد، میانگین ماهیانه این معیار، از میانگین سالیانه آن عبور کرده که این حرکت نشانه‌ی مثبتی برای میزان فعالیت کاربران در شبکه است. همچنین در طول یک هفته اخیر مجدداً خیز صعودی قابل‌توجهی در میانگین ماهیانه این معیار مشاهده کردیم. البته میانگین سالیانه این معیار همچنان در حالت خنثی به حرکت خود ادامه می‌دهد و بیانگر این نکته است که این افزایش فعالیت در شبکه، همچنان در مراحل اولیه خود قرار دارد.

Live Advanced Workbench

تعداد آدرس‌های فعال شبکه نیز اخیراً در میانگین ماهیانه، صعود مختصری داشته است؛ اما میانگین سالیانه این معیار همانند نمودار قبل همچنان در روندی خنثی حرکت می‌کند.

Live Advanced Workbench

نمودار زیر تعداد آدرس‌هایی که دارای حداقل موجودی هستند، مشخص می‌کند. اخیرا تعداد این آدرس‌ها به سقف جدیدی، یعنی حدود ۴۴.۰۶ میلیون عدد رسیده است. به طور کلی این افزایش در تعداد این نوع آدرس‌ها نشان می‌دهد که اخیرا در میزان فعالیت کاربران شبکه افزایشی صورت گرفته است اما این تحرکات با انتقال بیتکوین‌های بسیاری میان سرمایه‌گذاران همراه نبوده است. از این رو علت اصلی افزایش تحرکات در شبکه، ظهور Ordinals است که حجم وسیعی از داده‌ها و کاربران فعال شبکه را به خود اختصاص داده است.

Live Advanced Chart

علتی جدید برای افزایش کارمزد‌های شبکه

با فعال شدن  ordinals  در شبکه بیتکوین، اکنون افراد جدیدی متقاضی فضای بلاک‌های شبکه هستند و از این رو در کارمزد تراکنش‌ها جهشی ایجاد خواهد شد‌. با مشاهده میزان کارمزد تراکنش‌ها می‌توان دریافت که چه میزان تقاضا برای فضای بلاک‌ها وجود دارد.

نمودار زیر میزان کارمزدی که ماینرها از تراکنش‌های شبکه دریافت می‌کنند، نشان می‌دهد. در حال حاضر میانگین ماهیانه این معیار برای مدتی طولانی، قادر به عبور از ناحیه فاز نزولی خود (۲.۵ درصد🔵) نبوده است.

Live Advanced Chart

نمودار زیر کارمزدی که سرمایه‌گذاران خرد برای انجام تراکنش‌ها در شبکه پرداخت می‌کنند، مشخص می‌کند. معمولاً سرمایه‌گذاران خرد در تغییر جهت بازار نقش مهمی ایفا می‌کنند؛ از این جهت میانگین هفتگی تراکنش‌هایی پرداختی (به صورت دلاری) آن‌ها را بررسی می‌کنیم. این معیار صرفاً تراکنش‌های کوچک شبکه را در نظر .می‌گیرد و این تراکنش‌ها غالباً متعلق به سرمایه‌گذاران خرد هستند

با مشاهده سابقه این نمودار، از سقوط قیمت در نوامبر سال ۲۰۲۱، سرمایه‌گذاران خرد برای جا گرفتن در بلاک‌های بعدی شبکه، با یکدیگر رقابت چشمگیری نداشته‌اند و از سوی این افراد افزایش تقاضایی مشاهده نمی‌شود.

Live Advanced Chart

ظهور Ordinals

در اواخر ماه ژانویه، Ordinals و Inscriptionها ، کاربرد جدیدی را برای شبکه بیتکوین به همراه آوردند که تاکنون میان فعالان بیتکوین، بسیار بحث‌برانگیز بوده است. Rodarmor Casey ، مبتکر اصلی ایده  Ordinals، در سایت رسمی خود اعلام کرده است که Ordinals از طریق شماره‌گذاری ساتوشی‌ها و با استفاده از Taproot (سافت‌فورکی برای افزایش کارایی شبکه بیتکوین) در تراکنش‌های شبکه بیتکوین رمزنگاری می‌شوند.

نمودار زیر میزان پذیرش و بکارگیری قابلیت Taproot را در تراکنش‌های شبکه بیتکوین نشان می‌دهد. همانطور که مشاهده می‌کنید میزان پذیرش این نوع تراکنش‌ها تا سقف ۹.۴ درصد، و میزان بکارگیری آن تا ۴.۲ درصد افزایش داشته است.

🟠 میزان پذیرشTaproot: در این معیار، تراکنشی که حداقل دارای یک ورودیTaproot باشد با تراکنشی که تمام ورودی‌های آن از نوعTaproot است، یکسان در نظر گرفته می‌شود. در محاسبات این معیار صرفاً کافی است تا حداقل یک ورودی Taproot در تراکنش قرار داشته باشد؛ سپس صرف نظر از تعداد ورودی‌های Taproot موجود در تراکنش مورد نظر، آن تراکنش در گروه‌بندی تراکنش‌های Taproot قرار می‌گیرد.

🔵 میزان بکارگیریTaproot: علی‌رغم معیار قبل، در این معیار تعداد ورودی‌هایTaproot در تراکنش‌ها اهمیت دارد و به عبارتی این معیار تعداد ورودی‌های Taproot در تراکنش‌ها را ملاک دقیق‌تری برای محاسبه میزان بکارگیری Taproot در شبکه می‌شمرد.

Live Advanced Chart

Ordinals تاثیر قابل توجهی در وزن بلاک‌های شبکه داشته است. همانطور که مشاهده می‌کنید قبل از شروع ذخیره NFTها رو شبکه بیتکوین، وزن بلاک‌های شبکه میان ۱.۵ تا ۲ مگابایت قرار داشت اما پس از ظهور Ordinals طی یک هفته اخیر، میانگین وزن تراکنش‌های شبکه تا محدوده بین ۳ تا ۳.۵ مگابایت افزایش داشته‌ است.

Live Advanced Chart

افزایش وزن بلاک‌های شبکه، مباحث سازنده‌ای را میان انجمن فعالان بیتکوین ایجاد کرده است؛ از جمله این مباحث، می‌توان به تاثیرات بلندمدت Ordinals در وزن شبکه، مدت زمان راه‌انداری اولیه نود شخصی، شلوغی صف ممپول برای انجام تراکنش‌ها و کارمزد تراکنش‌ها، اشاره کرد. همانطور که مشاهده می‌کنید در قسمت بنفش نمودار🟣 تعداد زیادی از کاربران برای انجام تراکنش‌ خود، کارمزد‌های پایینی (بین ۰ تا ۱ ساتوشی/Vbyte) پرداخت کردند. در حالی که پس از ماجرای صرافی FTX، کاربران برای انجام هر چه سریع‌تر تراکنش‌های خود به ممپول هجوم آورده و حاضر به پرداخت کارمزدهای بالاتری شدند (بین ۱۰ تا ۵۰ ساتوشی)🟠.

Live Advanced Chart

همچنین می‌توانیم تعداد بلاک‌هایی را که در Mempool منتظر تایید شدن بوده‌اند، بررسی کنیم. در نمودار زیر تراکنش‌هایی که دارای قابلیت SegWit‌ 🔴 و تراکنش هایی که بدون قابلیت  SeqWit 🔵 باشند، مشخص شده است (SeqWit : قابلیتی برای حذف اطلاعات امضا از تراکنش‌های بیتکوین به منظور افزایش ظرفیت بلاک‌‌ها درشبکه). همانطور که مشاهده می‌کنید در هیاهوی صرافی FTX تعداد بلاک‌های موجود در Mempool ناگهان افزایش یافته و پس از ثبات روانی سرمایه‌‌گذاران به یک باره تعداد این بلاک ها فروکش کرد. در حالی  که با ظهور Ordinals در شبکه، روند تقاضا برای فضای بلاک‌ها طی هفته اخیر پایدار بوده است و به تدریج رشد می‌کند.

Live Advanced Chart

مرور هفته

بیتکوین در عمر ۱۴ ساله خود، شاهد روایات، نوآوری‌ها و رویدادهای بسیاری بوده است. ظهور پدیده‌هایی همچون Ordinals و Inscriptionها (NFTهای شبکه بیتکوین)، بسیاری از کاربران را برای هدفی غیر از انجام تراکنش های مالی، به فعالیت در شبکه بیتکوین و ایجاد تقاضا برای فضای بلاک ها ترغیب کرده است.

این پدیده را به مانند نقطه‌ عطفی در تاریخچه بیتکوین نظاره‌گر هستیم؛ به شکلی که به واسطه آن، پویایی شبکه بیتکوین دیگر صرفا مبتنی بر مبادلات و اهداف مالی کاربران شبکه نیست. در این گزارش به علت و نحوه رشد تعداد کاربران و افزایش کارمزد تراکنش‌ها بدون اثرگذاری در حجم مبادلات مالی شبکه پرداختیم؛ اما از آنجایی که Ordinals پدیده‌ای نوظهور است، این مباحث نیازمند تحقیق و بررسی بیشتری در هفته‌های آینده است و باید نحوه تاثیرات آتی آن‌ها در میزان فعالیت شبکه بیتکوین و همچنین رفتار سرمایه‌گذاران، با دقت بیشتری بررسی شود.


شبکه های اجتماعی ما:

اسپانیایی ( تحلیلگر: (@ElCableR, Telegram, Twitter
پرتغالی (تحلیلگر:( @pins_cripto, Telegram, Twitter
ترکی (تحلیلگر:( @wkriptoofficial, Telegram, Twitter
فارسی(تحلیلگر: @CryptoVizArt, Telegram, Twitter)

· ما را در توییتر دنبال کنید.

· به کانال تلگرامی ما بپیوندید.

· برای تحلیل و گفتگو بیشتر به فروم گلسنود مراجعه کنید.

· برای مشاهده معیارهای on-chain، به استودیو گلسنود مراجعه کنید.

· برای دریافت پیام‌های هشدار خودکار از طرف معیارهای on-chain و فعالیت‌ صرافی ها، به صفحه توییتر پیام‌های هشدار مراجعه کنید.

نکته: این هفته‌نامه قصد هیچ نوع توصیه مالی و سرمایه‌گذاری ندارد و تمامی این داده‌ها صرفاً به جهت اطلاع‌رسانی منتشر شده است. بهتر است هیچ نوع تصمیم مالی از این اطلاعات اخذ نشود و مسئولیت تمام تصمیمات مالی شما صرفاً به عهده شخص شمآست