Merge: شاهکار مهندسی

در این هفته شاهد راه‌اندازی موفق یکی از چشمگیرترین شاهکارهای مهندسی در صنعت بلاکچین بودیم: آپدیت Merge اتریوم. این رخداد را در بلاکچین اتریوم بررسی می‌کنیم.

Merge: شاهکار مهندسی

تغییر مکانیزم Proof of Work  به Proof of Stake  یکی از پروژه های مهم اتریوم بوده که از ابتدای فعالیت اتریوم به طور فعالانه بر روی این پروژه کار شده و اکنون نیز وارد مرحله جدیدی شده است.

· نوع پوزیشن معامله گران در بازارهای آپشن و فیوچرز

· تاثیر Merge بر پارامترهای اجماع

· تمام حجم استیک شده و به تفکیک ارائه دهندگان خدمات استیکینگ

· تاثیرات شبیه‌سازی شده و تاثیرات واقعی Mergeبر میزان موجودی اتریوم

کاهش قیمت پس از Merge

در گزارش شماره ۳۲  اشاره شده است که پیش بینی اغلب معامله‌گران فیوچرز و آپشن پس از Merge، کاهش قیمت اتریوم است. پس از Merge شاهد کاهش قیمت نیز بوده ایم؛ قیمت اتریوم هنگام راه‌اندازی شدن Merge از سقف هفتگی ۱۷۷۷ هزار دلار تا ۱۶۵۰ هزار دلار کاهش داشت و سپس در روز یک‌شنبه تا ۱۲۸۸ هزار دلار به کاهش خود ادامه داد.

تمام سودی که از اواسط ماه جولای نسیب بازار اتریوم شده‌ بود، در کاهش اخیر قیمت اتریوم از بازار پس گرفته شد. قیمت اتریوم بر اثر چندین علت مختلف ریزش داشت که یکی از مهم ترین علت های آن‌ها برداشت سود معامله‌گران پس از عملکرد بسیار خوب اتریوم است. اتریوم از معدود دارایی هایی است که توانسته در شرایط کنونی اقتصاد کلان عملکرد خوبی داشته باشد؛ بنابراین تعجبی ندارد که افراد فرصت را برای برداشت سود غنیمت بشمرند.

تا قبل از راه‌اندازی Merge معامله‌گران قراردادهای فیوچرز دائمی برای باز نگه‌داشتن پوزیشن‌های Short اتریوم خود، سود سالانه چشمگیری به مقدار ۱۲۰۰ درصد پرداخت می‌کردند. در این مرحله فاندینگ‌ریت منفی به پایین‌ترین نقطه خود می‌رسد و قبل از آن پایین‌ترین درصد فاندینگ‌ریت در مارس ۲۰۲۰، ۹۹۸ درصد بوده است.
از آن زمان میزان فاندینگ‌ریت کاملاً به حالت خنثی بازگشته که نشان می‌دهد گمانه‌زنی‌های منفی نسبت به قیمت اتریوم کمرنگ شده است.

Live Advanced Chart

پس از Merge حجم معاملات باز فیوچرز ۱۵ درصد کاهش پیدا کرد و از ۸ میلیارد دلار به ۶.۸ میلیارد دلار رسید که این محدوده در بازار ۲۰۲۱-۲۰۲۲ بسیار عادی به حساب می‌آید، اما با این حال برای اینکه این تغییر در حجم معاملات را بررسی کنیم، باید حجم معاملات را بر واحد اتریوم در نظر بگیریم.

اگر حجم معاملات باز را به صورت واحد اتریوم در نظر بگیریم، خواهیم دید که حجم معاملات باز فیوچرز  از اوایل ماه می با افزایش ۸۰ درصدی به بالاترین حد خود رسیده است. در یک هفته گذشته میزان اهرم در معاملات فیوچرز افزایش پیدا کرده و نشان می‌دهد که بسیاری از معامله‌گران هنوز معاملات محافظه‌کارانه خود را نبسته‌ و در برابر کاهش قیمت از پوزیشن های خود محافظت می کنند.

Live Advanced Chart

بسیاری از گمانه‌زنی‌های مربوط به اتریوم، در بازار آپشن رخ داده است و پس از Merge، حجم معاملات باز Call  ششصد میلیون دلار کاهش پیدا کرد ( حدود ۱۰٪ کاهش). اکنون پوزیشن‌‌های Call، با حجم  ۵.۲ میلیارد دلار، از حجم همیشگی معاملات آپشن در سال ۲۰۲۱ بسیار بالاتر است. حجم معاملات Put آپشن ۱۹ درصد کاهش داشت؛ اما این میزان کاهش به میزان ۲۹۴ میلیون حجم خالص معاملات بسته شده، نسبت به کاهش حجم معاملات Call بسیار کم‌تر است.
بنابراین از تمام زوایا، بر خلاف اصلاح ۲۲ درصدی قیمت، در بازار مشتقات اتریوم هنوز گمانه‌زنی‌های بسیاری برای افزایش قیمت وجود دارد.


با پایان کار مکانیزم Proof of Work اتریوم،  میزان سختی ماینینگ اتریوم بلافاصله به صفر رسید. تغییر مکانیزم بدون طی کردن روندی تدریجی یا بدون ایجاد تغییرات سختی شبکه و بسیار آنی رخ داد. همچنین منبع درآمد ماینرهای PoW نیز عملاً از بین رفت و بسیاری از GPU و ASICها از کار بی‌ کار شدند‌.

Live Advanced Chart

بررسی Merge در شبکه

مکانیزم PoS، استخر  Validatorها را جایگزین ماینرها می‌کند که هر ۱۲۸ Validator در یک کمیته دسته‌بندی می‌شود. برای هر  Epoch که از ۳۲ Slot تشکیل شده، یک Validator وظیفه‌ی پیشنهاد تایید بلاک و یک Validator دیگر نیز نقش تولید بلاک در هر Slot دوازده ثانیه‌ای را بر عهده دارد. این Validator ممکن است آفلاین و یا خارج از دسترس باشد که در این صورت فرصت تولید آن بلاک از دست خواهد رفت.

Live Advanced Chart

با استفاده از معیار Participation rate می‌توان میزان  مشارکت Validatorها را ارزیابی کرد. این معیار نسبت میان تمام بلاک‌های تولید شده ( نه آنهایی که از دست رفته اند) و تمام Slot های موجود در شبکه را مشخص می‌کند. همانطور که در نمودار زیر مشاهده می‌کنید، در تمام طول عمر Beacon Chain تا کنون، میزان مشارکت در  این مکانیزم، اغلب ۹۹ درصد بوده است. از آنجایی که در آینده فشار بیشتری این مکانیزم وارد خواهد شد و Validator های بیشتری به شبکه خواهند آمد، این معیار، ابزار مناسبی برای مشاهده نحوه عملکرد شبکه است.

در چند هفته پیش از Merge، میزان مشارکت در شبکه اندکی کاهش یافت و میزان همیشگی ۹۹ درصدی به ۹۷.۵ درصد رسید. پس از Merge این میزان دوباره به ۹۹ درصد رسید که نشان می‌دهد قبل از آپدیت Merge صرفاً مجموعه‌ای از Validatorها دچار اختلالی جزئی شده بودند.

Live Advanced Chart

قبل از Merge تعداد رای تایید Validatorها اندکی کاهش پیدا کرد، اما دوباره به محدوده‌ی ۳۲ هزار تا ۳۸ هزار رأی تایید در ساعت بازگشت. ممکن است نودها با سیستم عامل استیکینگ در مقیاس بزرگ‌تر دچار مشکل شده و یا بسیاری از Validatorها در این بازه زمانی کوتاه با مشکل نرم‌افزاری مواجه شده باشند.

Live Advanced Chart

در حال حاضر اتریوم در شبکه بیش از ۴۲۹.۶ هزار validator فعال دارد . نمودار زیر روند ۶ ماه اخیر را نشان داده است که طبق نمودار تعداد Validatorهای جدید،قبل از Merge و پس از آن روندی افزایشی دارد. تنها در ماه سپتامبر، بیش از ۱۱.۳۶ هزار Validator به صورت آنلاین فعال بودند. این میزان فعالیت به نشانه‌ی افزایش اعتماد سرمایه‌گذاران است زیرا مشکلات فنی Merge برطرف شده است.

Live Advanced Chart

زمانی که Validatorها تصمیم بگیرند به استخر استیکینگ وارد و یا از آن خارج شوند، شبکه به ازای هر Epoch محدودیتی برای ورود و خروج آن‌ها تعیین‌کرده می‌کند.خط آبی در نمودار زیر این محدودیت و به عبارت دیگر صف Validatorهایی را نشان می‌دهد قصد ورود به استخر را دارند و همچنین نمودار بارکدمانند زیر، میزان تغییرات روزانه در تعداد Validatorهای فعال را نشان می‌دهد.
اخیرا Validatorهای جدید در ماه سپتامبر به شبکه هجوم آورده‌اند اما با این حال تعداد Validatorهای جدید نسبت به میزانی که در سال ۲۰۲۱ مشاهده می‌شود، کمتر است.

Live Advanced Chart

با حضور ۴۲۹.۶ هزار Validator فعال در شبکه، ۱۴.۵۸۶ میلیون اتریوم استیک شده است که ۱۲.۲ درصد کل موجودی اتریوم را تشکیل می‌دهد.
به مرور زمان کل حجم ۳۲ اتریوم استیک‌شده توسط Validator ممکن است به دلایل زیر  تغییر کند:

· واریز و در نهایت برداشت اتریوم از شبکه (بعد از فورک Shanghai ).

· درآمدی که از تولید اتریوم و کارمزد آن به دست می‌آورند ( افزایش میزان موجودی).

· عدم فعالیت Validatorها، یعنی زمانی که فرصت پیشنهاد و تایید بلاک را از دست بدهند (کاهش میزان موجودی).

· در صورت رفتار غیرقانونی جریمه Slashingانجام بگیرد ( کاهش میزان موجودی).

کل موجودی که در استخر استکینگ استیک‌شده، با معیار جدیدی به نام Effective Balance، موجودی کارآمد و یا مفید تفاوت دارد. این معیار میزان موجودی که به صورت فعالانه در مکانیزم اجماع مشارکت می‌کنند، مشخص می‌کند. به عبارت دیگر درآمد استیکینگ و یا میزان جریمه از ۳۲ اتریوم کاسته می‌شود و باقی‌مانده به عنوان موجودی مفید و یا کارآمد شناخته می‌شود. حداکثر میزان  موجودی مفید به ازای هر Validator تا ۳۲ اتریوم است و حداقل آن ۱ اتریوم است که درصورت عدم فعالیت و یا Slashing به دلیل نقض قوانین اجماع، ممکن است این مقدار بیش از این کاهش پیدا کند.
کل حجم Effective Balance  و یا به عبارتی کل حجمی که به صورت فعالانه در مکانیزم اجماع استیک‌شده‌اند، در حال حاضر ۱۳.۸۰۱میلیون اتریوم است. از این جهت میزان مشارکت فعالانه و یا کارآمدی اتریوم‌های استیک‌شده ۹۴.۶ درصد است.

Live Advanced Chart

بسیاری از اتریوم‌های استیک‌شده، توسط ارائه‌دهندگان خدمات استیکینگ که تحت نظر ما قرار دارند، میزبانی و استیک می‌شوند. تمام این سرویس‌دهندگان استیکینگ مجموعا ۱۰.۰۷۱میلیون اتریوم (معادل ۶۹.۰۴ درصد کل حجم اتریوم) را در اختیار خود دارند‌. ۴ سرویس‌دهنده برترLido ، Coinbase، Kraken  و Binance هستند که ۸.۱۸ میلیون اتریوم استیک‌شده را معادل ۵۶.۰۸درصد تمام ححم استیک شده در شبکه اتریوم، اختیار دارند.

یکی از جدیدترین استخرهای استیکینگ در حال رشد، Rocketpoolاست که به عنوان اوپراتور نودهای Validator،رقیب Lido به شمار می رود. حجم استیکشده در Rocketpool نسبتا کمتر است؛ اما با ۲۲۸.۲ هزار اتریوم در حال رشد کردن است و تاکنون ۱.۵۶ درصد تمام حجم استیک شده را در اختیار خود دارد.

Live Advanced Chart


وضعیت حقیقی میزان موجودی اتریوم

یکی از موضوعات بحث‌برانگیز مربوط به Merge، کاهش شدید میزان تولید اتریوم بوده است و درصورتی که با مکانیزم ضدتورمی EIP1559 همراه شود، باید انتظار رفع کامل تورم را در تولید اتریوم داشت.

از آغاز اولین بلاک در Beacon Chain در تاریخ یکم سپتامبر ۲۰۲۰، اتریوم از دو منبع تولید شده است؛ مکانیزم PoW   مکانیزم PoS. در ماه اوت ۲۰۲۱، مکانیزم ضدتورمی EIP1559 به شبکه اضافه شد که در سیستم PoW وظیفه‌ی سوزاندن کارمزدها را داشت و اکنون به مکانیزم PoS منتقل شده است.

· همچنین شرایط حقیقی نیز نشان داده شده است که ترکیب سیستم PoS و PoW و مکانیزم EIP1559است و کاهش مشارکت سیستم PoW را مشخص کرده است. مقدار مثبت 🟢 به معنای تورم در تولید اتریوم‌ (طبق معمول) و مقدار منفی🔴 به معنای محیطی ضدتورمی برای اتریوم است.

· ادامه سیستم شبیه‌سازی شده PoW 🟠، بر این فرضیه است که Merge هرگز رخ نخواهد داد و به ازای هر  بلاک ۲ اتریوم تولید می‌شود ( پاداش‌های uncle برای سادگی محاسبه در نظر گرفته نمی‌شود).

شبیه‌سازی مدل صرفاً PoS، بر این فرض است که Merge همراه با مکانیزم EIP1559 در ماه اوت ۲۰۲۱ رخ داده است، بنابراین پس از این تاریخ، تمام پاداش‌هایی که مربوط به بلاک‌های سیستم PoW هستند نادیده می‌گیرد. هم‌اکنون این مدل با دوره پس از آپدیت Merge مطابقت دارد.

در مدل PoS 🔵میزان تولید اتریوم به مقدار روزانه ۷۷۲ اتریوم در مقایسه با تولید روزانه ۱۲.۵ هزار اتریوم در سیستم PoW،بسیار کمتر است🟠. باید دانست که میزان تولید خالص اتریوم هنوز هم تورمی است زیرا در حال حاضر میزان فعالیت در شبکه  و کاربرد آن بسیار پایین است.

Live Advanced Chart

با مشاهده تایم‌فریم یک ساعته از ابتدای Merge، می‌توانیم میزان کاهش موحودی خالص را محاسبه کنیم. از زمان Merge تا زمان نوشتن این گزارش( ۴ روز از Merge گذشته است):

· در این فاصله، سیستم PoW می‌توانست به طور خالص تقریبا ۴۸.۴ هزار اتریوم تولید کند.

· در این فاصله زمانی در حقیقت سیستم PoS تا کنون ۳۸۹۳ هزار اتریوم تولید کرده است که کاهش ۹۲.۸ درصدی میزان تولید را نسبت به قبل از Merge نشان می‌دهد.

بلافاصله پس از Merge، تقاضای شدیدی برای فضای بلاک، باعث افزایش کارمزد Gas تراکنش‌های شبکه شد و همچنین در اولین بازه زمانی ۱۲ ساعته، تولید اتریوم بدون تورم صورت گرفت. اما پس از رفع شلوغی شبکه و کاهش کارمزدها، موجودی اتریوم گرچه با سرعت بسیار کمتر از سیستم PoW، به افزایش خود ادامه داد.

Live Advanced Chart

مرور هفته

آپدیت  Merge، قدمی تاریخی و موفقیت آمیز برای اتریوم بود. سال‌ها تحقیق، توسعه و استراتژی توانسته چنین شاهکاری مهندسی‌شده خلق کند.

اکنون دنیای آنچین تعداد بی‌شماری از معیارهای مختلف برای ارزیابی مکانیزم اجماع و عملکرد دومین ارز دیجیتال مهم را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. از میان این معیارها، تغییرات موجودی اتریوم در این گزارش مورد بررسی قرار گرفته است، زیرا با آنلاین‌شدن Validatorهای جدید به شبکه (که افزایش تولید اتریوم را به دنبال دارد) و سوزانده‌شدن اتریوم توسط مکانیزم EIP1559، فشار و تنشی به شبکه وارد می‌کند که یا آن را به سمت حالت تورمی و یا ضدتورمی سوق می‌دهد.


حتما داشبورد جدیدProof-of-Stake را مشاهده کنید :
اجماع  Proof-of-stake
بررسی موجودیProof-of-Stake

برای مشاهده بروزرسانی تمام محصولات اعم از اصلاحات و بروزرسانی دستی معیارها و داده‌ها می‌توانید به این قسمت(Changelog) مراجعه کنید.

· چندین پیش تنظمیات میزکار اندیکاتورهای مربوط به مشتقات، موجودی و اندیکاتورهای بازار بیتکوین و اتریوم معرفی شد.


ترجمه مقالات

گزارش هفتگی به زبان های Spanish, Italian, Chinese, Japanese, Turkish, French, Portuguese, Farsi, Polish, Arabic, Russian, Vietna mese و Greek   ترجمه می شود.

شبکه های اجتماعی جدید ما:

اسپانیایی ( تحلیلگر: (@ElCableR, Telegram, Twitter
پرتغالی (تحلیلگر:( @pins_cripto, Telegram, Twitter
ترکی (تحلیلگر:( @wkriptoofficial, Telegram, Twitter

فارسی(تحلیلگر: @CryptoVizArt, Telegram, Twitter)

· ما را در توییتر دنبال کنید.

· به کانال تلگرامی ما بپیوندید.

· برای تحلیل و گفتگو بیشتر به فروم گلسنود مراجعه کنید.

· برای مشاهده معیارهای on-chain، به استودیو گلسنود مراجعه کنید.

· برای دریافت پیام‌های هشدار خودکار از طرف معیارهایon-chain و فعالیت‌ صرافی ها، به صفحه توییتر پیام‌های هشدار مراجعه کنید.

نکته: این هفته‌نامه قصد هیچ نوع توصیه مالی و سرمایه‌گذاری ندارد و تمامی این داده‌ها صرفاً به جهت اطلاع‌رسانی شما منتشر شده است. بهتر است هیچ نوع تصمیم مالی از این اطلاعات اخذ نشود و مسئولیت تمام تصمیمات مالی شما صرفاً به عهده شخص شماست.