Początki rajdu podczas bessy?

Po lipcowym posiedzeniu FOMC BTC i ETH odnotowały wzrosty notowań w wyniku wzrostu aktywności inwestorów skłonnych do podejmowania ryzyka i opuściły strefy skrajnego wyprzedania. Teraz uwaga zwrócona jest na to, czy mamy do czynienia z rajdem ulgi czy początkiem trwałych wzrostów typowych dla hossy.

Początki rajdu podczas bessy?

Bitcoin oraz ogół rynku aktywów cyfrowych silnie odpowiedziały w tym tygodniu na podwyżkę stóp procentowych o 75 punktów bazowych dokonaną przez Rezerwę Federalną - BTC wzrósł w tym tygodniu o 5,6%, a ETH o 7,6%. Pozostałe rynki także zareagowały pozytywnie na komunikat FOMC, ponieważ przewodniczący Powell wskazał, iż obecna docelowa stopa funduszy federalnych na poziomie 2,25% do 2,5% jest uznawana za neutralną, a uwaga skupiona była na coraz nowszych danych dotyczących spowolnienia gospodarczego.

Pod wieloma względami niedawne zmiany notowań Bitcoina oraz Ethereum dają bardzo oczekiwaną ulgę bykom, które przetrwały prawie dziewięć miesięcy niemal nieustannych spadków. Bessa z 2022 roku była historycznie niekorzystna dla przestrzeni aktywów cyfrowych. Jednak po tak długotrwałym okresie unikania ryzykownych aktyw, uwaga zwracana jest w kierunku pytania czy mamy do czynienia z rajdem ulgi w bessie czy początkiem trwałej hossy.

W tym newsletterze przyjrzymy się tej koncepcji, wykorzystując aktywność on-chain jako punkt odniesienia i sprawdzimy, czy rynek sygnalizuje napływ nowego popytu, czy też brakuje mu sił na trwałą kontynuację.


🔔 Pomysły na alert są prezentowane w całym opracowaniu, aby pomóc zidentyfikować kluczowe poziomy na poszczególnych wskaźnikach, które mogą wskazywać na znaczące zmiany na rynku/sieci. Każdy członek Glassnode może ustawić powiadomienie bezpośrednio z poziomu Glassnode Studio.


Tłumaczenia

W tym tygodniu newsletter On-chain jest tłumaczony na hiszpański, włoski, chiński, japoński, turecki, francuski, portugalski, perski, hebrajski oraz grecki.

Cotygodniowy panel analizy Onchain

Cotygodniowy Newsletter Onchain posiada interaktywny panel, w którym znajdują się wszystkie załączone wykresy. Panel ten oraz wszystkie wspominane metryki są szerzej omawiane w naszym raporcie w formie video, który udostępniany jest w każdy wtorek. Wpadnij oraz zasubskrybuj nasz kanał, a także sprawdź pozostałe filmy i tutoriale.


Aktywność na sieci leci bokiem

Ogólnie rzecz biorąc, napływ nowego popytu do blockchainu powinien być sygnalizowany i wspierany przez utrzymujący się wzrost wykorzystania sieci. W tym celu jako wskazówkę możemy wykorzystać zarówno aktywność on-chain oraz dynamikę podaży, aby ocenić ich efektywność w stosunku do poprzednich cykli.

  • Bycze (wzrostowe) impulsy są zwykle charakteryzowane przez rosnącą i podwyższoną aktywność on-chain, gdy coraz większa liczba użytkowników wchodzi do sieci. Jest to na ogół potwierdzane przez rosnącą ilość coinów sprzedawanych w zysku i zmieniających właścicieli, gdy starzy inwestorzy się wyprzedają, a nowy popyt absorbuje te coiny.
  • Niedźwiedzie (spadkowe) impulsy wynikają ze zmniejszającej się aktywności on-chain, często w wyniku gwałtownych i szybkich spadków. Bessa wymaga czasu, aby nastąpiło odbudowanie struktury rynku, gdyż podaż rotuje od spekulantów, z powrotem do inwestorów długoterminowych i hodlerów o silnej wierze.

Ilość aktywnych adresów Bitcoina pozostaje w silnym kanale trendu spadkowego 🔴. Warto zauważyć, że podczas ATH z października-listopada 🔵 ilość aktywnych adresów osiągnęła znacznie niższy szczyt niż ATH z kwietnia 2021 roku, co sugeruje, że nastąpiło rozległe wyrzucenie inwestorów z rynku, a popyt za tym nie nadążył.

Z wyjątkiem paru skoków aktywności podczas kapitulacji, obecna aktywność on-chain sugeruje, że jak dotąd napływ nowego popytu jest znikomy.


🔔 Pomysł na alert: Przebicie przez ilość aktywnych adresów (14 SMA) poziomu 950 tys. sygnalizowałoby wzrost aktywności on-chain i sugerowałoby potencjalne wzmocnienie oraz ożywienie popytu na rynku.

Zaawansowany wykres interaktywny

Podobną historię opowiada nam popyt na przestrzeń blokową i transakcje on-chain. Struktura rynku z poprzedniego roku jest stosunkowo podobna do okresu 2018-2019 roku (przedstawiono na 🔵).

Po początkowym wstrząsie i zniszczeniu popytu w maju 2021 roku 🔴, popyt na transakcje wpadł w trend niższy boczny, co wskazuje, że na rynku pozostała jedynie stabilna baza inwestorów o silnej wierze.


🔔 Pomysł na alert: Przebicie poziomu 3,0 przez wskaźnik ilości transakcji na sekundę (14 SMA) sygnalizowałoby wzrost aktywności on-chain i sugerowało potencjalne ożywienie rynku oraz powrót popytu.

Zaawansowany wykres interaktywny

W wyniku słabego popytu na transakcje, opłaty transakcyjne on-chain znajdują się głębokim terytorium bessy 🔵, osiągając łącznie tylko 13,4 BTC na dzień. Podobnie jak w przypadku ilości aktywnych adresów i natężenia transakcji, od maja 2021 roku widoczna jest zapaść w popycie na transakcje 🔴, gdy ustąpiło przeciążenie sieci, a wykres sumy opłat zaczął formować poziom charakterystyczny dla bessy.

W trakcie hossy utrzymywane są zazwyczaj podwyższone sumy opłat 🟢 i często są jednym z pierwszych sygnałów ożywienia popytu na rynku. Chociaż do tej pory nie zaobserwowaliśmy jeszcze znaczącego wzrostu opłat on-chain, obserwowanie tego wskaźnika da nam znać o prawdopodobnym ożywieniu na rynku.


🔔 Pomysł na alert: Przebicie poziomu 35 BTC/dzień na wskaźniku sumy opłat transakcyjnych (14 SMA) sygnalizowałoby wzrost aktywności on-chain i sugerowałoby polepszenie warunków rynkowych oraz powrót popytu.

Zaawansowany wykres interaktywny

Powyższe obserwacje możemy potwierdzić patrząc na średni rozmiar danych (w bajtach) w blokach Bitcoina:

  • Przeciążenie sieci i zapełnienie bloków 🔴 spowodują zwiększenie rozmiaru bloków, ponieważ górnicy wypełniają bloki danymi „tak ciasno” jak to możliwe, aby uzyskać maksymalne przychody z opłat.
  • Niskie wykorzystanie sieci i częściowo puste bloki 🔵 skutkują w mniejszych rozmiarach bloków, ponieważ liczba napływających transakcji jest niewystarczająca, aby górnicy mogli wypełnić całą dostępną w bloku pojemność.

Warto zauważyć, że SegWit to technologiczna aktualizacja Bitcoina, która ma za zadanie zwiększyć maksymalną pojemność bloków. Przed czerwcem 2021 roku adopcja aktualizacji SegWit była na poziomie poniżej 55%, czyli maksymalna pojemność bloku była mniejsza niż obecnie. Biorąc pod uwagę, że adopcja SegWit osiągnęła obecnie ponad 72%, do tego istnieje bardziej efektywna przepustowość przestrzeni blokowej, to obecne wykorzystanie sieci jest jeszcze mniejsze niż w maju 2021 roku.

Wskazuje to, że patrząc przez pryzmat aktywności on-chain sieć Bitcoina pozostaje zdominowana przez HODLerów, a jak dotąd nie odnotowano żadnego godnego uwagi powrotu nowego popytu.

Zaawansowany wykres interaktywny

Spoglądając z bardziej pozytywnej strony, przepustowość publicznych kanałów w sieci Lightning Network Bitcoina (LN) ustanawia coraz to nowe rekordy. Mimo panującej bessy, całkowita przepustowość tych kanałów osiągnęła obecnie 4 405 BTC, co stanowi wzrost o 19% w ciągu dwóch ostatnich miesięcy.

Poniższy wykres mierzy przepustowość dostępną dla użytkowników do wysyłania kapitału przez węzły posiadające publiczne kanały i jest dobrym miernikiem rozszerzania się sieci (efekt sieciowy). Nie uwzględnia on kanałów prywatnych ustanowionych pomiędzy dwoma użytkownikami nie udostępniającymi ich węzła do wykorzystania publicznego.

Zaawansowany wykres interaktywny

Nowy raport - Glassnode x CoinMarketCap

Z wielką przyjemnością przedstawiamy nowy raport powstały we współpracy z CoinMarketCap, badający, jak trudna dla inwestorów Bitcoina i Ethereum była bessa 2022 roku. Analizujemy zmiany strukturalne zachodzące w stablecoinach, dominacji aktywów, zyskowności inwestorów oraz czy sygnały dotyczące formowania się dna bessy mają rację bytu.

Najnowszy raport przeczytacie tutaj, a jego zawartość możecie prześledzić za pomocą pulpitu nawigacyjnego z wykresami na żywo.

Przeczytaj raport

Krótki wystrzał aktywności Ethereum

W ciągu ostatnich 12 miesięcy sieć Ethereum doświadczyła wielu takich samych trendów jak ta Bitcoina - stopniowy spadek wykorzystania sieci i zatłoczenia. Pomimo silnych zmian cenowych w ciągu ostatnich paru tygodni, stopień wykorzystania sieci Ethereum jest w rzeczywistości na najniższym poziomie od bardzo dawna, co objawia się niskimi cenami gazu za zatwierdzenie transakcji.

Popyt na transakcje na sieci Ethereum stopniowo maleje od spadków w maju 2021 roku, odnotowując jedynie krótki wzrost w ostatnich tygodniach. Jeśli ten trend będzie miał swoją kontynuację, może być to konstruktywne dla notowań, a zatem warto mieć to na uwadze.


🔔 Pomysł na alert: Przebicie poziomu 1,25 mln na wykresie ilości transakcji (14 SMA) oznaczałoby wzrost aktywności on-chain i sugerowało korzystne warunki rynkowe oraz powrót popytu.

Zaawansowany wykres interaktywny

Ethereum zazwyczaj posiada większą niż Bitcoin pulę  transakcji oczekujących w mempool i konsekwentnie wypełnia przestrzeń blokową do ponad 99% jej pojemności. W rezultacie uiszczona cena gazu jest często najefektywniejszą metodą śledzenia rzeczywistego zapchania sieci.

Ma to na celu uchwycenie stopnia priorytetowości transakcji wysyłanych przez użytkowników, który mierzony jest wysokością opłaty, jaką użytkownicy są gotowi zapłacić za potwierdzenie transakcji.

Wykres poniżej przedstawia:

  • 🟢 Średni limit wysokości gazu, który jest maksymalnym poziomem gazu, który górnicy mogą zmieścić w bloku (obecnie 15 mln, ale może się rozszerzyć do 30 mln zgodnie z EIP-1559),
  • 🔴 Średnie zużycie gazu na blok, które jest rzeczywistym profilem zużycia względem limitu gazu,
  • 🔵 Mediana opłat za gaz w Gwei, która może rosnąć w okresach wysokiego zapotrzebowania i spadać w okresach niskiego natężenia ruchu.
Zaawansowany wykres interaktywny Workbench

Ceny gazu Ethereum spadły ostatnio do zaledwie 17,5 Gwei według 7-dniowej mediany. Jest to najniższe wykorzystanie sieci i najniższe ceny gazu od maja 2020 roku, czyli przed DeFi Summer i przed początkiem hossy.

Sygnalizuje to, że mimo niedawnych wzrostów, nie nastąpił napływ nowych użytkowników sieci, a ogólnie rzecz biorąc, względna aktywność na sieci Ethereum jest na najniższym od wielu lat poziomie.


🔔 Pomysł na alert: Przebicie poziomu 30 Gwei przez medianę ceny gazu (7 SMA) oznaczałoby wzrost aktywności on-chain i sugerowało korzystne warunki rynkowe oraz powrót popytu.

Zaawansowany wykres interaktywny

Szybkość spalania ETH dzięki EIP-1559 jest teraz na najniższym poziomie w historii. Całkowite spalone ETH to jedynie 11% całkowitej emisji. Ethereum stanowiło środek deflacyjny jedynie w trzech momentach w przeszłości względem obecnego schematu emisji.

Oznacza to, że stosunkowo duża ilość ETH trafia do obiegu w porównaniu do całej historii po wprowadzeniu poprawki EIP-1559.

Zaawansowany wykres interaktywny Workbench

Absorpcja zysków

Zamykając ten artykuł, ocenimy strukturę rynku Bitcoina i Ethereum poprzez pryzmat wskaźnika SOPR. Wskaźnik ten wychwytuje średni zysk (> 1,0) lub stratę (< 1,0) zrealizowane przez rynek danego dnia na sprzedanych coinach. Ogólnie mówiąc:

  • 🟢 Wysokie wartości SOPR (> 1,0) wskazują, że realizowane są w większości zyski, a rynek odnotowuje wystarczający napływ popytu będący w stanie wchłonąć sprzedawane coiny
  • 🔼 Poziomy wsparcia podczas hossy są charakteryzowane przez wartości SOPR równe 1,0, ponieważ inwestorzy dokupują coiny po ich koszcie bazowym podczas korekt
  • 🔴 Niskie wartości SOPR (< 1,0) wskazują, że realizowane są w większości straty, a inwestorzy sprzedają swoje coiny średnio poniżej ich kosztu bazowego
  • 🔽 Poziomy oporu podczas bessy są charakteryzowane przez wartości SOPR równe 1,0,  ponieważ inwestorzy sprzedają coiny po ich koszcie bazowym podczas rajdów cenowych.

W przypadku Bitcoina, SOPR stara się przebić powyżej poziomu 1,0 po raz drugi od początku czerwca. Zazwyczaj rynek wymaga kilku prób, zanim zostanie osiągnięta „prędkość ucieczki”. Idealnym scenariuszem wzrostowym byłoby przebicie poziomu 1,0, a następnie retest i odnalezienie na tym poziomie wsparcia.


🔔 Pomysł na alert: Przebicie i utrzymanie poziomu 1,0 przez BTC SOPR (7 SMA) oznaczałoby wzrost zyskowności inwestorów i prawdopodobne polepszenie warunków rynkowych.

Zaawansowany wykres interaktywny

Ethereum miało więcej szczęścia - przebiło poziom SOPR 1,0 odnajdując rynkowe wsparcie podczas retestu tego poziomu. Jednak biorąc pod uwagę nieco słabsze wskaźniki aktywności on-chain opisane powyżej, należy mieć na uwadze możliwy powrót poniżej poziomu 1,0. Przypominałoby to poprzednie bessy, podczas których zaobserwować można było krótkie odchylenia powyżej poziomu 1,0, następnie odrzucenie i powrót na terytorium strat netto.


🔔 Pomysł na alert: Spadek SOPR (7 SMA) poniżej poziomu 1,0 sygnalizowałby spadek zyskowności i niekorzystne warunki rynkowe.

Zaawansowany wykres interaktywny

Podsumowanie i wnioski

Po lipcowym posiedzeniu FOMC, zarówno Bitcoin, jak i Ethereum odnotowały w tym tygodniu odbicie ich notowań, wychodząc z warunków skrajnego wyprzedania i pobudzając nastroje wśród inwestorów skłonnych do ryzykownych inwestycji.

Jednak pod powierzchnia widać, że popyt on-chain na transakcje pozostaje na niskim poziomie, a ten rajd nie doczekał się jeszcze przekonującej kontynuacji w obserwowalnej aktywności popytu. Wynik końcowy jest taki, że bloki Bitcoina są częściowo puste, ceny gazu Ethereum najniższe od wielu lat, a tempo spalania po wprowadzeniu EIP-1559 najniższe w swojej historii.

Oczywiście aktywność on-chain to tylko część składowa całości obrazu, a wczesne oznaki powrotu zyskowności SOPR są pocieszające. Można obecnie zwrócić uwagę na to, czy te tendencje wzrostowe zostaną utrzymane i wzmocnione, aby zmierzyć, czy mamy do czynienia z rajdem ulgi podczas bessy, czy też z konstruktywną zmianą strukturalną.


Aktualizacje dotyczące produktów

Wszystkie aktualizacje produktów, ulepszenia i ręczne aktualizacje wskaźników i danych są zapisywane w naszym changelogu zmian w celach informacyjnych

  • dodano wsparcie dla APE, SHIB, SAND oraz tokenów stETH ERC20
  • Wypuszczono nowe wksaźniki: Provably Lost oraz Probably Lost
  • Poprawa wydajności Workbench: Znacznie poprawiona prędkość funkcji min/max, funkcji sma i funkcji hline
  • Poprawiono etykiety dla salda Gemini ETH

Wpadnij i śledź nas na Twitterze

Zastrzeżenie: Powyższy raport nie zawiera żadnych porad inwestycyjnych. Wszelkie dane podawane są wyłącznie w celach informacyjnych. Żadna decyzja inwestycyjna nie powinna opierać się informacjach podanych tutaj, a wyłączną odpowiedzialność za własne decyzje inwestycyjne ponosisz ty.