Fırsat mı, Tuzak mı?

Son piyasa rallisi, BTC fiyatlarını 23 bin $ üzerine çıkardı ve birçok yatırımcıyı şaşırttı. Bununla birlikte, daha yüksek fiyatların yanı sıra, özellikle 2022'deki uzun ve sancılı ayı sonrasında, coin sahipleri ve madencilerin çıkış likiditesini alma motivasyonu artıyor.

Fırsat mı, Tuzak mı?

FTX düşüşündeki ticaret aralığından, Gerçekleşen Fiyatın (19,7 bin $) üzerindeki seviyelere ulaşan son piyasa sıçraması birçok yatırımcıyı şaşırttı ve buna göre tepki vermeleri için ilham verdi.

Bu makalede yeni yatırımcılar (Kısa Vadeli Elde Tutanlar), Uzun Vadeli Elde Tutanlar ve madenciler için davranışlardaki kayda değer değişimleri değerlendireceğiz. Yeni yatırımcılar ve madenciler için son ralli, çıkış yapma ve bir miktar kar elde etme fırsatını değerlendirerek harcamaları için motive etti. Öte yandan, coinlerin 6 aylık yaş eşiğini geçmesi ve yeni zirveleri zorlamasıyla birlikte uzun vadeli sahiplerin daha dirençli olduğunu gördük.

Hem uzun hem de kısa vadeli topluluklarının tepkilerini inceleyen bu rapor, karlılıktaki son değişimin piyasa katılımcılarının davranış kalıplarını değiştirmede nasıl bir rol oynadığını incelemeyi amaçlamaktadır.

🪟 Onchain'de Bu Hafta Panosundan, bu raporda yer alan tüm çizelgeleri görüntüleyin 🔔 Bu sayıda sunulan Uyarı Fikirleri Glassnode Studio'da ayarlanabilir .

️🏴‍☠️ Çeviriler

Bu hafta On-chain bülteni İspanyolca, İtalyanca, Çince, Japonca, Türkçe, Fransızca, Portekizce, Farsça, Lehçe, İbranice, Arapça, Vietnamca ve Yunanca'ya çevrilmektedir.

📽️ Daha fazla video içeriği ve metrik eğitim için Youtube Kanalımızı ziyaret edin ve abone olun veya Video Portalımızı ziyaret edin.


Fırtına Dindi

21.000 $ ile 23.000 $ arası fiyat hareketindeki son artış, tarihsel olarak coin sahiplerinin davranış kalıplarında psikolojik bir değişime işaret eden birden fazla zincir üstü fiyatlandırma modelinin geri kazanılmasını içeriyor.

Aşağıdaki tablo, Fiyatlandırma Modeli Kontrol Panelimizden iki özel modeli göstermektedir; burada:

  • 🟢 Yatırımcı Fiyatı (17.4k $), Gerçekleşen Değer ile Thermocap arasındaki farktan elde edilir. Madenciler tarafından harcanan ve dağıtılan tüm kripto paraların ortalama satın alma fiyatını yansıtır.
  • 🟣 Delta Fiyatı (11,4k $), Gerçekleşen Değer ile tüm zamanların Ortalama Değeri arasındaki farktan hesaplanır. Bu, birleşik bir zincir üstü ve teknik fiyatlandırma konsepti üretir.

Şaşırtıcı bir şekilde, 2018-2019 dönemindeki fiyat hareketi ve mevcut ayı piyasası dibi keşif aşaması, Yatırımcı-Delta fiyat bandı sınırları içinde benzer bir süre geçirdi. Bu, her iki ayı piyasasının en karanlık aşamasında süresel acıda bir benzerlik olduğunu gösteriyor.

🪟 İlgili Kontrol Paneli: Advanced paket kullanan üyeler için BTC: Fiyatlandırma Modelleri kontrol panelinde topluluk maliyet tabanını, gerçeğe uygun değer tahminlerini ve üretim madencilik maliyetini izleyen çeşitli modeller paketi mevcuttur .
Canlı Grafik

Dip keşif aşamasının süre bileşenine ek olarak, piyasa değer düşüklüğünün yoğunluğunun bir göstergesi olarak Yatırımcı-Delta Fiyat aralığının sıkıştırmasını ölçebiliriz. Yukarıda ↕️ gösterildiği gibi, bu aralığın daralması, Gerçekleşen Değerdeki değişimin büyüklüğü veya piyasaya sermaye girişinin hacmi ile ilişkilidir.

Sıkıştırma = (Yatırımcı Fiyatı - Delta Fiyatı)/Spot Fiyat

Bu Delta-Yatırımcı sıkıştırma konseptinin tarihsel eğilimini değerlendirmek, Dip Keşfi aşamasının başlangıcı ↗️ ve sonu ↘️ için onay aramak için kullanılabilecek bir eşik bölgesini (0,15-0,2 🟥) gösterir.

Mevcut fiyat ve sıkıştırma değeri dikkate alındığında, piyasa fiyatı 28,3 bin doları geri kazandığında benzer bir onay sinyali tetiklenecektir.

Canlı Çalışma Tablosu

Tünelin sonunda ışık

Fiyatlandırma modellerinin değerlendirilmesinin yanı sıra, mevcut piyasa momentumunun sürdürülebilirliğini ve gücünü tahmin etmek için diğer zincir üstü metrikleri araştırabiliriz.

Kardaki Arz Yüzdesi, bir dip keşif aşamasından (kayıp ağırlıklı bir rejim) 🟥 kar ve zarar arasında daha sağlıklı bir dengeye 🟧 geçiş yaparak piyasada bir toparlanmanın ne zaman başladığını izlemek için anlayışlı bir ölçümdür. Karda Arz Yüzdesinin haftalık ortalaması %55 ile %80 arasında yer alırken, bu geçiş dönemi aktif olarak kabul edilebilir.

16,9 bin dolardan 23,1 bin dolara yükselen son ralli, Kardaki Arz Yüzdesinin aniden %55'ten %67'nin üzerine çıkmasıyla birleştiğini gösterdi. 14 günlük bu %12'lik artış, önceki ayı piyasalarına kıyasla karlılıktaki en keskin artışlardan biri oldu. Bu, 23,3 bin doların altında işlem gören ve el değiştiren kripto para hacminin bir göstergesidir.

🗜️ Çalışma Tablosu İpucu : Bu renkli alanlar, if-thenbelirli bir Karda Arz Yüzdesi değerine ulaşıldığında fiyatları vurgulayan ifade kullanılarak oluşturulur.
Canlı Çalışma Tablosu

Tarihsel olarak, arzdaki (gerçekleşmemiş) karlılıktaki herhangi bir ani değişiklik, yatırımcıları, Gerçekleşen Kâr ve Zararı tanımlayan metrikler kullanılarak ölçülebilen tepkiler vermelerine ilham kaynağı olmuştur.

Gerçekleşen Kar ve Zarar metrikleri, kripto paraların elden çıkarılma anındaki değeri ile edinme anındaki değeri arasındaki farkı ölçer. Aşağıdaki tablo, Gerçekleşen Kar ve Zararın haftalık toplam hacmini ve Net Gerçekleşen Kar ve Zararı göstermektedir. Büyüklüğü döngüler arasında karşılaştırmak için her bir iz, Piyasa Değeri ile normalleştirilir.

  • 🟩 7 günlük toplam Gerçekleşen Kar [USD].
  • 🟥 7 günlük toplam Gerçekleşen Zarar [USD].
  • 🔵 Gerçekleşen Kar eksi Zararın 7 günlük net alt değeri.

Kasım 2021'de başlayan mevcut ayı, haftalık piyasa değerinde sırasıyla -%2,9 ve -%3,7'lik net kayıp gerçekleştirerek oldukça büyük iki kapitülasyon olayına maruz kaldı. Bu rejim şimdi, 2022'nin ikinci yarısında uygulanan ağır kaldıraçsız baskılardan sonra umut verici bir iyileşme işareti olan Kar-Hakimiyet'e kaydı.

Canlı Çalışma Tablosu

Yeni Yatırımcılar İçin Fırsat

Piyasa uzun süreli bir alt (veya üst) keşif aşamasındayken, yeni yatırımcı davranışı, yerel toparlanma (veya düzeltme) pivot noktalarının oluşturulmasında etkili bir faktör haline gelir. Bu davranışı Kardaki Kısa Vadeli Sahip Arzının Yüzdesi 🔵 aracılığıyla değerlendirebiliriz.

İlginç bir şekilde, ayı piyasalarında, yeni yatırımcılar tarafından elde edilen arzın >%97,5'i kayıpta olduğunda 🟥 satıcının tükenme şansı katlanarak artar. Tersine, kısa vadeli sahip arzının %97,5'inden fazlası karda olduğunda, bu oyuncular fırsatı değerlendirme ve başabaş noktasında veya karda çıkma eğilimindedir 🟩.

Son zamanlarda 23.000 $'a çıkan artış, bu metriği Kasım 2021'deki ATH'den bu yana ilk kez > %97,5'e itti. Karlılıktaki bu önemli artış göz önüne alındığında, STH'lerden kaynaklanan satış baskısı olasılığının buna göre artması muhtemeldir.

Canlı Çalışma Tablosu

Harcanan Hacim Yaş Bantları (SVAB) (30D-EMA) metriği aracılığıyla bu yeni sahiplerin harcama hacmine baktığımızda, karlılıktaki bu artışın grubun harcama hacmini nasıl uzun vadeli düşüş eğiliminin oldukça üzerine çıkardığını görebiliriz.

Bu nedenle, mevcut rallinin sürdürülebilirliği, gelen ve yeni yayılan talep arasında bir denge olarak kabul edilebilir ve bu yüksek fiyatlar yatırımcı cüzdanlarından çekilen arzı karşılar.

Canlı Grafik

Tükenmeyen İnanç

Kısa vadeli sahiplerin karlılığını ve davranışlarını tek başına değerlendirmek, piyasanın tam kapsamlı bir değerlendirmesini sağlamaz. Bu nedenle, aynı çalışmayı gerçekleştireceğiz ancak çoğu 2021-22 yatırımcılarından oluşan uzun vadeli sahip grubuna odaklanacağız.

LTH-MVRV 🟠, uzun vadeli sahip grubunun maliyet bazını spot fiyatlar ile karşılaştırarak, elde tutulan gerçekleşmemiş kar veya zarar hakkında fikir verir.

Bu metriği takip etmek, 6,5 ay sonra piyasa fiyatının nihayet 22,6 bin $ ile uzun vadeli sahiplerin maliyet bazının üzerinde toparlandığını gösteriyor. Bu da ortalama LTH'nin başabaş noktasının sadece biraz üzerinde olduğunu göstermektedir.

1🟩 altında işlem gören LTH-MVRV'nin süre uzunluğu ve görülen en düşük değer göz önüne alındığında, devam eden ayı piyasası şimdiye kadar 2018-2019 ile çok karşılaştırılabilir.

Canlı Grafik

Tarihsel olarak değer düşüklüğüne uğramış bir durumdan kurtulmaya rağmen, dikkat çekici bir şekilde, 6 aydan daha eski coinlerin hacmi (Eski Arz) 🔵 Aralık ayının başından bu yana 301 bin BTC arttı. Bu farklılık, son piyasa rallisi aracılığıyla HODL inancının gücünü vurgulamaktadır.

Başka bir deyişle, HODLer'lar tarafından tutulan arz, FTX'in çökmesinin ardından ayda -314 bin BTC'lik bir daralmadan, ayda +100 bin BTC oranında bir genişlemeye kaydı.

🪟 İlgili Pano: Uzun ve kısa vadeli sahiplerin davranışları hakkında daha fazla bilgiyi BTC: Advanced paket sahibi üyeler için HODL Dalgası Dinamikleri panomuzda bulabilirsiniz .
Canlı Çalışma Tablosu

Ralli İçin Satış Yapan Madenciler

Kısa vadeli sahiplere benzer şekilde, Madenciler de bilançolarını desteklemek için son fiyat artışlarından yararlandı.

Puell Multiple 🟠, toplam madencilerin günlük gelirlerinin (USD cinsinden) yıllık ortalamalarına oranıdır. Göreceli madenci gelirinin Ocak başına göre %254 arttığını gösteriyor ve bu da sektörün yaşadığı finansal stresin ayı piyasası boyunca ne kadar büyük olduğunu vurguluyor.

Canlı Grafik

Madencilerin $ cinsinden gelirlerinde dikkate değer bir iyileşme ile ortaya çıkan davranış değişikliği, +8,5 bin BTC/ay'lık birikimden -1,6 bin BTC/ay'lık dağıtıma dönüştü. Madenciler 8 Ocak'tan bu yana yaklaşık -5,6 bin BTC harcadılar ve yılın başından beri net bakiye düşüşü yaşadılar.

Canlı Grafik

Sonuç

Aralık ayının en düşük seviyelerinden 23,2k $ üzerine çıkan son fiyat toparlanması, yatırımcı karlılığını genel olarak önemli ölçüde artırdı. Fiyat modellerine baktığımızda, son rallinin birkaç maliyet bazlı modeli geri kazandığını ve karda tutulan arzı daha elverişli bölgeye ittiğini görebiliriz.

Ancak, uzun bir ayı piyasasının ardından daha yüksek fiyatlar ve karın cazibesi, arzı likit dolaşıma yeniden girmeye motive etme eğilimindedir. Yatırımcı grupları davranışının analizi, kısa vadeli sahiplerin ve madencilerin ellerindeki arzın bir kısmını likide etme fırsatı ile motive olduklarını göstermektedir.

Aksine, uzun vadeli sahiplerin elindeki arz artmaya devam etmektedir ki bunun bu grup için bir güç ve inanç sinyali olduğu söylenebilir. Uzun vadeli sahiplerin makro trend üzerindeki etkisi göz önüne alındığında, harcamalarının izlenmesi önümüzdeki haftalarda takip edilmesi gereken önemli bir araç olacaktır.

Yasal Uyarı: Bu rapor herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez. Tüm veriler yalnızca bilgi amaçlı sağlanmaktadır. Burada verilen bilgilere dayanılarak hiçbir yatırım kararı alınmamalıdır. Kendi yatırım kararlarınızdan yalnızca siz sorumlusunuz.

Ürün Güncellemeleri

Aralık, piyasalar için nispeten sakin bir aydı, ancak Glassnode ekibi yeni Keşif Sayfası özelliğimizi, 4x yeni gösterge panolarımızı ve 23x Çalışma Tablosu yapılarımızı sunmak için hala yoğun bir şekilde çalışıyordu. Tam bir genel bakış için Aralık ayı için en son Ürün Güncellememize bakın .

Aralık Ürün Güncellemesi

Çeviriler

Yeni sosyal medya kanallarımızı kullanıma sunmaktan gurur duyuyoruz:


Glassnode Resmi Twitter sayfamıza ve Glassnode Türkiye Twitter sayfamıza katılabilirsiniz.