Bitcoin Turistlerinin Atılması

Bitcoin, Haziran ayında % -37,9 düşüşle işlem gören fiyatlar ile tarihin en kötü aylık fiyat performanslarından birine ulaştı. Bitcoin, piyasa turistlerinin neredeyse tamamen ihraç edildiğini gördü ve HODLer sınıfını ayakta kalan son grup olarak bıraktı.

Bitcoin Turistlerinin Atılması

2022'nin ilk yarısı sona ererken, Bitcoin tarihin en kötü aylık fiyat performanslarından birini yaşadı. Fiyatlar, son 30 günde -%37,9 düşüşle, yalnızca 2011 ayı piyasasıyla rekabet ederek tarih sayfalarındaki en kötü ay olarak işlem gördü. Ölçeklendirecek olursak, BTC fiyatları 2011'de 10 doların altındaydı.

Bitcoin fiyatları bu hafta konsolide oldu, ayın kayıplarını sindirdi ve 2017'nin tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20 bin dolar civarında sabit işlem aralığını korudu. Piyasa 21.471 dolardan yüksek bir seviyeden açıldı ve 19.139 dolardan kapanmadan önce hafta ortasının en düşük seviyesi 18.741 dolara geriledi.

ABD'nin Haziran ayı enflasyon tahminleri yüksek kalmaya devam ederken ve olası bir durgunluğun fırtınası yaklaşırken, piyasa büyük ölçüde risk altında kalmaya devam ediyor. Bu, son haftalarda ılımlı bir şekilde düşen Bitcoin'in onchain performansında ve etkinliğinde belirgindir. Ağ faaliyetinin 2018 ve 2019'daki en derin ayı aşamasına denk gelen seviyelerde olmasıyla birlikte, piyasa turistleri bazında neredeyse tam bir temizlik gerçekleşmiş gibi görünüyor.

Bununla birlikte, mevcut kalan faaliyet, yüksek inanç birikimi ve self-custody ile kararlı bir eğilimle uyumlu görünüyor. Borsa bakiyeleri tarihsel olarak yüksek seviyelerde tükeniyor; Karides ve Balina bakiyeleri büyük bir şekilde artıyor.

Bu bültende, bu kadar karmaşık ve tartışmalı şekilde farklılaşan piyasa güçleri ile, Bitcoin için onchain performans ve arz dağıtımında ortaya çıkan temel eğilimleri belirlemeye çalışacağız.

Canlı Grafik

Çeviriler

Bu hafta On-chain bülteni İspanyolca, İtalyanca, Çince, Japonca, Türkçe, Fransızca, Portekizce, Farsça, Lehçe, İbranice ve Yunanca'ya çevrilmektedir.

Onchain Haftalık Pano

Haftalık Onchain Haber Bülteni, burada bulunan tüm özellikli çizelgeleri içeren canlı bir panoya sahiptir. Bu gösterge tablosu ve kapsadığı tüm metrikler, her hafta Salı günleri yayınlanan Video Raporumuzda daha ayrıntılı olarak incelenmektedir. Youtube Kanalımızı ziyaret ederek abone olabilir, daha fazla video içeriği ve metrik eğitimi için Video Portalımızı ziyaret edebilirsiniz.


Bitcoin Turizminin Sonu

Bitcoin analizindeki en temel kavramlardan biri, onchain aktivitenin değerlendirilmesidir. Buradaki fikir, özellikle makro ağ karakterindeki değişiklikleri tanımlamak için kullanıcı tabanındaki göreceli gücü veya zayıflığı tanımlamaktır.

 • Yüksek Aktivite genellikle yeni talep akışı, artan spekülasyon ile eş anlamlıdır ve genellikle boğa piyasalarıyla ilişkilendirilir (aşağıda yeşil renkle gösterilmiştir).
 • Düşük Aktivite , genellikle talebin büyük ölçüde azalması ve piyasa turistlerinin ilgisinin azalması ile eş anlamlıdır ve tipik ayı piyasasıdır (aşağıda kırmızı ile gösterilmiştir).

Birazdan inceleyeceğimiz gibi, onchain aktivite metriklerinin neredeyse tamamı, ağ kullanıcılarının sayısının ve etkinliğinin en derin tarihi ayı piyasası bölgesine yaklaştığını gösteriyor. Bitcoin ağı, neredeyse tüm spekülatif varlıkların ve piyasa turistlerinin varlıktan tamamen temizlendiği bir duruma yaklaşıyor.

Örneğin adres etkinliği, Kasım ayında 1 milyon/günden %13 azalarak bugün yalnızca 870k/güne düştü. Bu durum, yeni kullanıcılarda çok az büyüme olduğunu ve hatta mevcut kullanıcıları korumak için bir mücadele olduğunu gösteriyor.

Canlı Grafik

Bu metriğin daha gelişmiş bir sürümü, kümeleme algoritmalarımızdan yararlanan Etkin Kullanıcı Sayısıdır(Number of Active Entities). Bu yöntemler, birden fazla adresi harmanlar ve bunları onchaindeki varlıklara atayarak, daha olası aktif kullanıcı tabanının daha doğru ve net bir yansımasını sağlar.

Aktif Kullanıcılar, katılımcıların daha fazla fiyat artışı üzerinde spekülasyon yapması nedeniyle Kasım 2021 ATH sonrasında kayda değer bir artış yaşadı. Ancak, bu beklenti o zamandan beri dağıldı ve şimdi hakim olan düşüş trendini oluşturdu. Günde yaklaşık 244k Aktif Varlık vardır ve bu, tipik ayı piyasalarına özgü Düşük Aktivite kanalının alt ucunda (kırmızı ile gösterilmiştir) zayıflamaktadır.

HODLerların kalması, bu metrikte daha belirgindir, çünkü Aktif Kullanıcılar genellikle sabit bir temel kullanıcı yükünün göstergesi olarak yana doğru eğilim gösterir.

Canlı Grafik

Katılımcı kapitülasyonu, onchainde yeni ve ayrılan varlıklar arasındaki farkı gösteren Kullanıcı Net Büyüme(Entities Net Growth)'nin çöküşüyle ​​açıkça gözlemlenebilir. LUNA çöküşü sırasındaki iki büyük artış ve Haziran sonundaki satışlar dışında, genel büyüme oranlarının en basit tabirle cansız olduğunu söyleyebiliriz.

Son zamanlarda, kullanıcı bazında büyüme oranı, 2018 ve 2019'daki en kötü ayı piyasası seviyelerinde görülen en düşük seviyelere benzer şekilde, günde yaklaşık 7 bin net yeni varlığa düştü.

Canlı Grafik

HODLer Temel Yükü

Yerleştirilen işlemlerin sayısı, herhangi bir günde blok alanı ve ağ kullanımı talebine ilişkin daha fazla bilgi sağlar. İşlem sayılarının değerlendirilmesi, iki nedenden dolayı Aktif Adresler/Kullanıcılar'a nazaran biraz daha ayrıntılıdır.

 • Mevcut blok alanı üzerindeki sınırlar, işlem kapasitesinde bir sınır oluşturur ve ücretler serbest bırakma valfidir (çok düşüktür, neredeyse hiç gözlemlenebilir tıkanıklık olmadığını gösterir).
 • Toplu işleme ve SegWit gibi işlem teknolojilerinin artan verimliliğinin her ikisinde de 2020 yılına kadar benimsenmede büyük ölçekli artışlar gördü.

İşlem sayılarındaki son derece keskin düşüşlerin, Ocak 2018'de ve yine Mayıs 2021'de boğa piyasalarının sonunu noktaladığı görülebilir. Birkaç aylık toparlanmanın ardından, işlem talebinin ayının ana gövdesinde yatay hareket ettiği görülebilir. Bu, hem yeni giren talebin durgunluğunu hem de temel bir kullanıcı yükünün (HODLers) olası bir tutulmasını gösterir.

Canlı Grafik

Bu konuyu güçlendirmek için, sıfır olmayan bir bakiyeye sahip adreslerin sayısı, 42,2 milyonluk yeni bir ATH'ye ulaşarak ve son kapitülasyon düşüşünden yalnızca minimum düzeyde etkilenerek yükselmeye devam ediyor.

Bitcoin ağı, yatırımcılar teslim olup her şeyi harcadıkça, büyük satış olayları sırasında ve erken ayı piyasalarında genellikle önemli bir cüzdan temizliği görür.

 • Ocak-Mart 2018 , ayı piyasasını başlatan ve toplamın %24,4'üne denk gelen -7 milyon adres akınına uğradı. Bu, kaydedilen en büyük azalma olmaya devam ediyor.
 • Nisan-Mayıs 2021 , Büyük Madenci Göçünün ortasında -1M Sıfır Olmayan adreslerin çöküşünü, 2018'e kıyasla %2,8'lik bir azalmayı ve oldukça hafif bir tepkiyi gördü.
 • Mayıs 2022'de -430k adreslerin kaldırıldığı, %1'lik bir düşüş yaşandığı ve daha büyük bir fiyat düşüşüne rağmen 21 Nisan-Mayıs'tan önemli ölçüde daha az şiddetli olduğu görüldü.

2018'den sonra, Sıfırdan büyük adres kapitülasyonunun ciddiyetinin azaldığı görülebilir, bu da ortalama Bitcoin katılımcısı arasında artan bir kararlılık seviyesi olduğunu gösterir.

Canlı Grafik

On-chain aktivite ciddi şekilde sessiz ve ayı piyasası bölgesinde kalmaya devam ediyor. Neredeyse tüm marginal alıcılar ve satıcılar, son 12 ayda nihayet teslim oldular ve ağdan ayrıldılar. Bu, yalnızca en yüksek çözünürlüğe sahip bir HODLers temel yükü bırakır. Bitcoin talep tarafına gelen çok az destek var ve bu nedenle fiyatlar bu HODLers zemini ayarlayana kadar düzeliyor.

Borsalarda Uyumsuzluklar

Borsalar, her gün onchainden geçen yüz milyonlarca ila milyarlarca dolarlık Bitcoin değeriyle Bitcoin pazar altyapısının bir parçası olmaya devam ediyor. Borsalara yatırma ve çekme sayısı, spot fiyatlar ile yüksek derecede hassasiyet ve korelasyon gösterme eğilimindedir.

Genel olarak konuşursak, hem para yatırma hem de para çekme sayımları, spekülatif talep girişinin en yüksek olduğu boğa piyasası zirvelerinde zirveye ulaşarak, fiyatla korelasyon eğilimi gösterir. Para çekme işlemleri (yeşil) genellikle yatırmalara (pembe) göre daha azdır. Bunun nedeni, birden fazla müşteri para çekme işlemini tek bir işlemde işleyen borsalardan kaynaklanmaktadır; burada yatırma olarak bireysel olarak işlenir.

Son haftalarda, kullanıcı para yatırma ve çekme işlemlerini durduran bir dizi borç verme hizmetiyle, blok zinciri varlıklarının kendi kendine saklanmasına yeniden dikkat çekildi. Belki de bu talihsiz olaya cevaben, şu anda borsa çekme işlemlerinin arttığını, yatırma sayılarının ise düşmeye devam ettiğini görüyoruz.

Bu, son 5 yılda birkaç benzer örnekle tarihsel olarak sıra dışıdır.

Canlı Grafik

Ayrıca, ağdaki tüm işlemlerin bir oranı olarak borsayla ilgili faaliyetin baskınlığını da değerlendirebiliriz. Bundan, yatırımcı faaliyetlerindeki zirveleri ve dipleri belirleyebilir ve temel yük piyasası yapısındaki değişiklikleri görebiliriz.

Borsa işlem hakimiyeti, 2017 ve 2021'deki boğa piyasası zirvelerinin hemen ardından tüm faaliyetlerin %80 ila %94'ünü ele geçirerek zirveye ulaştı. Bu durum, yeni katılımcılar fiyat düşüşlerinden hemen önce zirveyi satın aldıkça ve daha sonra ağdan atıldıkça, piyasa turizminin son nefesini ve akışını işaret etmektedir.

Borsa işlem hakimiyeti, Mayıs 2021'in en yüksek seviyesinden bu yana uzun bir detoks geçirdi ve %50 civarında dengeleniyor gibi görünüyor. Bu durum, piyasanın HODLer liderliğindeki bir rejime yaklaştığına dair daha önceki gözlemlerimizi desteklemektedir.

Canlı Grafik

Toplam bakiyeler Temmuz 2018'den bu yana görülen seviyelere gerileyerek, borsa rezervleri büyük ölçekli net çekimler görmeye devam ediyor. Borsalardaki genel bakiye Mart 2020'den bu yana toplam -750 bin BTC çıkışı gördü. Yalnızca son üç ayda tek başına çıkışlarda 142,5 bin BTC görüldü , toplamın %18,8'i olduğundan dolayı dikkate değer bir oran.

Bu ölçekteki borsa çıkışları, özellikle bu tür aşırı aşağı yönlü fiyat hareketi karşısında dikkate değer bir veridir ve sonraki bölümlerde bu akışları daha ayrıntılı olarak inceleyeceğiz.

Canlı Grafik

Bu rezervlerdeki değişiklikleri, ilginç bir ayrışmanın devam ettiğini gördüğümüz bireysel borsalarla gözlemleyebiliriz:

 • Coinbase, son iki yılda -450 bin BTC'lik toplam azalma ile net coin çıkışları görmeye devam ediyor. Coinbase bakiyesi, kalıcı bir 10k ila 30k BTC işlevinde azaldı. Bu coinler Coinbase varlığı ile ilişkili olmayan yeni cüzdanlara aktarılıyor. Bunlar, cüzdan sahipleri büyüklükleri göz önüne alındığında, kurumlar için saklama çözümleri olabilir.
 • Öte yandan Binance , aynı zamanda yaklaşık +300 bin BTC net bakiye artışı gördü. Sonuç olarak Binance, bu hafta TXMC tarafından vurgulandığı gibi, Coinbase'i en büyük Bitcoin arzına sahip borsa olarak değiştirdi.

Tarihsel olarak kötü bir aylık fiyat performansının yanı sıra, borsalar rekor düzeydeki en büyük aylık düşüşü gördü ve -150 bin BTC/ay çıkış oranına ulaştı. Bu, Haziran ayına kadar toplamın %5.0 ila %6.0'lık tipik bir bakiye düşüşüne karşılık gelir. Bu, Mayıs-Haziran 2021'de meydana gelen borsalara para akışıyla zıtlık oluşturuyor.

Canlı Grafik

Tüm Paralar Nereye Gitti?

Kayıtlara geçen en büyük Borsa Net Pozisyonu Değişimi, Haziran 2017'den bu yana gerçekleşen en büyük Likit Arz Değişimi ile tamamlanıyor. Likit olmayan arz Temmuz ayında 223 bin BTC arttı, bu da coinlerin çok az veya hiç harcama geçmişi olmayan cüzdanlara doğru büyük ölçekli hareketini yansıtıyor (genellikle) (bunlar borsalar değil).

Yine, bu hem Mayıs 2021'in hem de LUNA çöküşü sırasında, her ikisi de Likit Olmayan Arzdaki bir çöküşle karşılık olarak fiyatta bir düşüş gördü.

Canlı Grafik

Borsalar toplu olarak tükenmeye devam ederken, hem en büyük (10k+ BTC) hem de en küçük (<1 BTC) Bitcoin katılımcıları tarafından agresif birikimin gerçekleştiğini görebiliriz. Hem Karidesler hem de Balinalar, Mayıs ortasından bu yana Trend Biriktirme Puanı metriğinde mükemmele yakın puanlar (mavi) gördü ve bu durum onchaindeki bakiyelerin anlamlı ve tutarlı bir şekilde arttığını gösteriyor.

10 ila 10 bin BTC tutan gruplar, toplam varlıklarında kayda değer bir değişiklik olmaksızın neredeyse tamamen tarafsızdır.

Glassnode Engine Room'dan Bir Metrik

Bu konuya odağımızı daha fazla verdiğimizde, Karideslerin, tarihteki en agresif oran olan ayda 60.46k BTC oranında bakiyelerine eklendiğini görebiliriz. Bu, aylık dolaşımdaki arzın %0.32'sine eşittir. İlginç bir şekilde, Karides bakiyesi genişleme oranı, fiyatların da 20 bin dolarda olduğu Aralık 2017 ATH'de belirlenen bir önceki rekoru geride bıraktı.

Karides grubu, bu sefer piyasa diğer yönde hareket etse de, 20 bin doları cazip bir fiyat olarak görüyor.

Canlı Grafik

Son olarak, aşağıdaki tablo, Balina'nın > 1k BTC'ye sahip bir varlık (madenciler ve borsalar hariç) olarak tanımlandığı Balina Borsa Hacmi metriklerimizden türetilmiştir.

Nette, balinalar, takip ettiğimiz borsalardan 8.69 milyon BTC çekti ve bunların birikim ve dağıtım döngüleri, piyasa fiyatı performansıyla iyi bir şekilde ilişkili görünüyor. Nisan 2022'den bu yana, balina değişimi hacmi ağırlıklı olarak para çekme işlemleriyle gerçekleşti ve Haziran ayında 140 bin BTC/ay gibi önemli bir orana ulaştı. Bu, son 5 yıldaki en yüksek ikinci oran olup, yalnızca Ocak 2021'deki düzeltme ile aşılmıştır.

Canlı Grafik

Sonuçlar

Bitcoin onchain faaliyeti sıkı bir şekilde ayı piyasası bölgesinde ve en son ağ kullanımı, tüm piyasa turistlerinin neredeyse tamamen tasfiye edildiğini göstermektedir. Blok alanına olan talep düşük ve ağ kullanıcılarının büyümesi cansızdır.

Bununla birlikte, görünen yüzeyin altında, piyasa çok ilginç bir dizi farklılık yaşıyor. Tarihsel olarak kötü bir yıldan bugüne ve şimdi 2011'den bu yana fiyat performansının en kötü ayı olmasına rağmen, güçlü HODLer sınıfı biriktirmeye devam ediyor.

Borsa rezervleri tükenmeye devam ediyor, çünkü katılımcılar kendi himayesinde saklamaya yönelik yenilenmiş bir ivme buluyorlar. Bu coinler, harcama geçmişi olmayan cüzdanlara akıyor gibi görünüyor ve hem Karides hem de Balina gruplarının bakiye büyümesi ve borsa çekme faaliyeti tarihsel olarak agresif seviyelerde.

Bitcoin ayısı tüm hızıyla devam ediyor ve son çare HODLer sınıfı ise ayakta kalan son grup.


Ürün Güncelleştirmeleri

Referans olması için tüm ürün güncellemeleri ve iyileştirmeler, metrikler, verilerdeki manuel güncellemeler gibi tüm değişiklikler günlüğümüze kaydedilir.

Bizi Twitter'dan takip edebilirsiniz.

 • Telegram kanalımıza katılabilirsiniz.
 • Analizler ve detaylı çalışmalar için Glassnode Forum'u ziyaret edebilirsiniz.
 • Onchain metrikleri ve grafikler için Glassnode Studio'ya göz atabilirsiniz.
 • Borsaların onchain metrikleri ve aktiviteleri hakkında otomatik bildirimler için Glassnode Alerts Twitter'ı ziyaret edebilirsiniz.

Yasal Uyarı: Bu rapor herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez. Tüm veriler yalnızca bilgi amaçlı sağlanmaktadır. Burada verilen bilgilere dayanılarak hiçbir yatırım kararı alınmamalıdır. Kendi yatırım kararlarınızdan yalnızca siz sorumlusunuz.