Ayı Piyasası Rallisi mi Başlıyor?

Hem BTC hem de ETH ralli yaptı, aşırı satım koşullarından çıktı ve Temmuz FOMC toplantısının ardından risk alma hissiyatı ile teşvik oranı arttı. Şimdi dikkatler, bunun bir ayı piyasası rahatlama rallisi mi yoksa sürekli bir yükseliş eğiliminin başlangıcı mı olduğuna çevriliyor.

Ayı Piyasası Rallisi mi Başlıyor?

Bitcoin ve dijital varlık piyasaları, bu hafta FED 75 baz puanlık faiz artırımına güçlü bir şekilde yanıt verdi, BTC bu hafta yüzde 5,7 ve ETH yüzde 7,6 arttı. Başkan Powell, %2,25 ila %2,5 arasındaki mevcut hedef Fed Fonları oranının artık nötr olarak kabul edildiğini ve gözlerin ekonomik yavaşlamaya ilişkin gelişmekte olan veriler üzerinde olduğunu belirttiğinden, daha geniş piyasalar FOMC duyurusuna olumlu yanıt verdi.

Pek çok açıdan, Bitcoin ve Etheruem için son zamanlardaki olumlu fiyat hareketi, neredeyse dokuz aylık sürekli düşüş trendini atlatan boğalara çok beklenen bir rahatlama sağlamakta. 2022 ayı piyasası, dijital varlık alanı için tarihsel olarak olumsuz geçmiştir. Bununla birlikte, böylesine uzun bir riskten kaçınma hissi döneminden sonra, dikkatler bunun bir ayı piyasası rahatlama rallisi mi yoksa sürekli bir yükseliş eğiliminin başlangıcı mı olduğuna çevriliyor.

Bu bültende, onchain aktiviteyi temel olarak kullanan bu kavramı ve pazarın yeni bir talep akışına işaret edip etmediğini veya bu akışın sürekli olup olmadığını keşfedeceğiz.


🔔 Uyarı Fikirleri , pazar/ağ performansında önemli değişimlere işaret edebilecek temel metrik ilgi düzeylerini belirlemeye yardımcı olmak için baştan sona sunulur. Herhangi bir Glassnode üyesi, doğrudan Glassnode Studio'dan bir uyarı ayarlayabilir.

Çeviriler

Bu hafta On-chain bülteni İspanyolca, İtalyanca, Çince, Japonca, Türkçe, Fransızca, Portekizce, Farsça, Lehçe, İbranice ve Yunanca'ya çevrilmektedir.

Onchain Haftalık Pano

Haftalık Onchain Haber Bülteni, burada bulunan tüm özellikli çizelgeleri içeren canlı bir panoya sahiptir. Bu gösterge tablosu ve kapsadığı tüm metrikler, her hafta Salı günleri yayınlanan Video Raporumuzda daha ayrıntılı olarak incelenmektedir. Youtube Kanalımızı ziyaret ederek abone olabilir, daha fazla video içeriği ve metrik eğitimi için Video Portalımızı ziyaret edebilirsiniz.


Bitcoin Aktivitesi Yatay Harekette

Genel olarak konuşacak olursak, blokchain ağlarına yeni bir talep akışı, onchainde kullanımdaki sürekli artışlarla desteklenir ve işaretlenir. Bir rehber niteliğinde yakın geçmişteki karşılaştırılabilir geçmişe göre performansı değerlendirmek için hem onchain aktiviteyi hem de arz dinamiklerini kullanabiliriz.

 • Boğa Tepkileri, ağa daha fazla kullanıcı girdikçe onchain etkinliğin artması ve yükselmesiyle tanımlanma eğilimindedir. Genel olarak bu, eski yatırımcılar sattıkça karla el değiştiren arz hacimlerinin artmasıyla desteklenir ve yeni talep bu paraları absorbe eder.
 • Ayı Tepkileri, onchain aktivitenin azaldığını, genellikle şiddetli ve hızlı bir şekilde düşüşünü görme eğilimindedir. Ayı piyasaları daha sonra arz spekülatörlerden uzun vadeli ve yüksek inançlı sahiplerine geri döndükçe toparlanması zaman alır.

Bitcoin aktif adresleri sağlam bir şekilde tanımlanmış bir düşüş eğilimi kanalı 🔴 içinde kalır. Ayrıca, Ekim-Kasım ATH'nin Nisan 2021 ATH'den 🔵 önemli ölçüde daha düşük zirveye ulaştığını, kullanıcıların büyük bir düşüşünün meydana geldiğini ve talebin devamlılık sağlamadığını gösterir.

Büyük kapitülasyon olayları sırasında daha yüksek birkaç faaliyet artışı dışında, mevcut ağ faaliyeti, henüz çok az yeni talep akışı olduğunu gösteriyor .


🔔 Uyarı Fikri : 950 binin üzerine çıkan Aktif Adresler (14 SMA) , onchain aktivitede bir artış sinyali vererek potansiyel pazar gücü ve talep toparlanması gösterir.
Canlı "Advanced" Grafik

Onchain işlemler ve blok alanı talebi de benzer bir hikaye anlatıyor. Geçen yılın piyasa yapısı 2018-19 dönemine oldukça benzer (🔵 ile gösterilmiştir).

Mayıs 2021'deki 🔴 ilk yıpranma ve talep düşüşünden sonra, işlemsel talep hafifçe daha düşük bir seviyeye doğru yatay olarak işlem gördü, bu da yalnızca daha yüksek inançlı traderların ve yatırımcıların istikrarlı tabanının piyasada kaldığını gösteriyor.


🔔 Uyarı Fikri : 3.0'ın üzerine çıkan İşlem Oranı (14 SMA) , onchain aktivitede bir artışa işaret ederek, potansiyel pazar gücü ve talep toparlanması gösterir.
Canlı "Advanced" Grafik

Cansız işlem talebinin bir sonucu olarak, onchain işlem ücretleri sıkı bir şekilde ayı piyasası bölgesindedir 🔵 ve günlük olarak ödenen toplam ücretlerde sadece 13.4 BTC görmektedir. Aktif adreslere ve işlem talebine benzer şekilde, talep düşüşü 🔴 Mayıs 2021'de ağ tıkanıklığının çökmesi ve ücretlerin ayı piyasası taban çizgisi oluşturmaya başlamasıyla görülebilir.

Boğa piyasaları tipik olarak yüksek ücret oranlarını 🟢 korur ve genellikle talep toparlanmasının ilk sinyallerinden biridir. Henüz ücretlerde kayda değer bir artış görmemiş olsak da, bu metriği yakından takip etmek gerekli çünkü bu durum muhtemelen bir toparlanma sinyali olabilir.


🔔 Uyarı Fikri : 35 BTC/gün'ün üzerine çıkan İşlem Ücretleri (14 SMA) , onchain aktivitede bir artışa işaret ederek, potansiyel pazar gücü ve talepte iyileşme olduğunu gösterir.
Canlı "Advanced" Grafik

Bitcoin bloklarının ortalama veri izine (bayt cinsinden) bakarak bu gözlemleri doğrulayabiliriz:

 • Ağ tıkanıklığı ve tam bloklar 🔴 Madenciler maksimum ücret geliri elde etmek için blokları mümkün olduğunca sıkı doldurdukları için daha büyük blok boyutları ile sonuçlanacaktır.
 • Düşük ağ tıkanıklığı ve kısmen boş bloklar 🔵, madencilerin tüm kapasiteyi doldurması için yeterli işlem olmadığından daha küçük bloklarla sonuçlanacaktır.

SegWit'in, Bitcoin bloklarının maksimum veri kapasitesini artırmak için hareket eden Bitcoin'e teknolojik bir yükseltme olduğunu hatırlayalım. Haziran 2021'den önce SegWit'in benimsenmesi %55'in altındaydı, yani maksimum blok kapasitesi şimdi olduğundan daha küçüktü. Bununla birlikte, SegWit'in benimsenmesinin artık %72'yi aştığı göz önüne alındığında, daha etkili blok alanı kapasitesi var, ancak mevcut tıkanıklık Mayıs 2021'dekinden bile daha düşük.

Bu, genel olarak, Bitcoin ağının HODLer'ın hakimiyetinde kaldığını ve onchain aktivite merceğinden bakıldığında henüz kayda değer bir yeni talep dönüşü olmadığını gösteriyor.

Canlı "Advanced" Grafik

Bununla birlikte, daha olumlu bir veriye göre, Bitcoin Lightning Network (LN) halka açık kanallarındaki kapasite, tüm zamanların en yüksek seviyelerinde devam ediyor . Toplam LN halka açık kapasitesi, hakim olan ayı piyasasına rağmen son iki ayda %19 artışla 4.405 BTC'ye ulaştı.

Bu metrik, kullanıcıların genel kanallara sahip düğümler aracılığıyla yönlendirilen değer göndermeleri için mevcut likiditeyi ölçer ve ağ etkilerini genişletmek için iyi bir göstergedir. Düğümlerini genel yönlendirme için açmamış iki karşı taraf arasındaki özel kanal kurulumunu hesaba katmaz.

Canlı "Advanced" Grafik

Yeni Glassnode x CoinMarketCap Raporu

CoinMarketCap ile işbirliği içinde, 2022 ayı piyasasının Bitcoin ve Ethereum yatırımcıları için ne kadar zorlu olduğunu araştıran yeni bir rapor yayınlamaktan mutluluk duyuyoruz. Varlık hakimiyetinde, stablecoin'lerde, yatırımcı karlılığında meydana gelen yapısal değişimleri ve ayı piyasası dip oluşumunun sinyallerinin gündemde olup olmadığını analiz ediyoruz.

En son raporumuzu okuyabilir ve içeriği canlı bir gösterge panosunda görebilirsiniz.

Raporu Okuyabilirsiniz

Ethereum Aktivitesinde Patlama

Ethereum ağı, son 12 ayda Bitcoin ile aynı eğilimlerin çoğunu yaşadı ve toplam ağ kullanımında ve tıkanıklığında kademeli bir ayrışma gördü. Son birkaç haftadaki güçlü fiyat hareketine rağmen, Ethereum ağ tıkanıklığı aslında bir süredir en düşük seviyede ve onay için ödenen gaz fiyatlarında birkaç yıllık düşük değerler olarak ortaya çıkıyor.

Ethereum işlem talebi, Mayıs 2021 satışlarından bu yana kademeli bir düşüş yaşadı ve son haftalarda yalnızca kısa bir faaliyet patlaması gördü. Bu eğilim daha yüksek seviyede devam edebilirse olumlu olabilir ve göz önünde bulundurulması gereken bir durum olabilir.


🔔 Uyarı Fikri : İşlem Sayısının (14 SMA) 1,25 milyonun üzerine çıkması , onchain aktivitede bir artışa işaret ederek, potansiyel pazar gücü ve talep toparlanması gösterir.
Canlı "Advanced" Grafik

Etheruem, Bitcoin'e kıyasla mempool'da daha büyük bir işlem havuzuna sahip olma eğilimindedir ve sürekli olarak blok alanının %99+ kapasiteye kadar doldurulduğunu görür. Sonuç olarak, ödenen gaz fiyatı, gerçek tıkanıklığı izlemek için genellikle iyi bir yöntemdir.

Bu durum, ücretler için harcamak istedikleri değerle ölçüldüğü üzere, işlem onayı arayan kullanıcıların aciliyetini yakalamak için hareket eder.

Aşağıdaki çizelge şunları göstermektedir:

 • 🟢 Madencilerin bir bloğa sığabilecekleri maksimum gaz olan Ortalama Gaz Sınırı (şu anda 15M, ancak EIP1559 kapsamında 30M'ye genişleyebilir).
 • 🔴 Gaz Limitine göre gerçek kullanım profili olan blok başına ortalama Gaz tüketimi.
 • 🔵 Gwei'de talep dönemlerinde genişlediği ve düşük tıkanıklığın olduğu sessiz dönemlerde daraldığı görülebilen Ortalama Gaz Ücreti .
Canlı "Advanced" Çalışma Tablosu

Ethereum gazı fiyatları son zamanlarda 7 günlük medyan bazında sadece 17.5 Gwei'ye düştü. Bu durum, DeFi Summer'dan ve boğa piyasasının başlamasından önceki Mayıs 2020'den bu yana en düşük ağ tıkanıklığı ve gaz fiyatı.

Bu son zamanlardaki olumlu fiyat hareketine rağmen, yeni bir kullanım akışı olmadığını ve genel olarak, Ethereum'un göreceli aktivitede birkaç yıllık bir düşük seviyede olduğunu gösteriyor.


🔔 Uyarı Fikri : Ortalama Gaz Fiyatının (7 SMA) 30 Gwei'nin üzerine çıkması, onchain aktivitede bir artışa işaret ederek, potansiyel pazar gücü ve talep toparlanması gösterir.
Canlı "Advanced" Grafik

Sonuç olarak, EIP1559 üzerinden ETH yakma hızı artık tüm zamanların en düşük seviyesinde. Yakılan toplam ETH artık toplam ihracın sadece %11'i oranında. Ethereum, mevcut ihraç programı kapsamında geçmişte yalnızca üç kez deflasyonist bölgeye geçti.

Bu, EIP1559 sonrası tüm geçmişe kıyasla nispeten büyük bir ETH hacminin dolaşıma girdiği anlamına geliyor .

Canlı " Advanced" Çalışma Tablosu

Karları Absorbe Etmek

Bu bölümü sonlandırmak için, Bitcoin ve Ethereum'un piyasa yapısını SOPR metriği penceresinden değerlendireceğiz. SOPR, harcanan paralar üzerinde piyasa tarafından gerçekleştirilen ortalama karı (> 1.0) veya kaybı (< 1.0) yakalar. Genel olarak;

 • 🟢 Yüksek değerler (> 1.0) , daha büyük karların gerçekleştiğini ve pazarın bunu emmek için yeterli talebi olduğunu gösterir.
 • 🔼 Boğa Piyasası Desteği , yatırımcılar geri çekilmeler sırasında maliyet bazında satın alırken, destek görevi gören 1.0'lık SOPR değerleri ile karakterize edilir.
 • 🔴 Düşük Değerler (< 1.0) , daha etkili bir büyüklükte kayıpların gerçekleştiğini ve yatırımcıların ortalama olarak maliyet bazının altında coin sattıklarını gösterir.
 • 🔽 Ayı Piyasası Direnci , yatırımcılar ralliler sırasında maliyet esasına göre satış yaptıkları için direnç görevi gören 1.0'lık SOPR değerleri ile karakterize edilir.

Bitcoin için SOPR, Haziran ayının başından bu yana ikinci kez 1.0'ın üzerine çıkmaya çalışıyor. Genellikle, kaçış hızına ulaşılmadan önce piyasa bir dizi girişim gerektirir. İdeal bir yükseliş senaryosu, 1.0'ın üzerinde bir kırılma ve ardından destek bulmak için yeniden test etmek olacaktır.


🔔 Uyarı Fikri : BTC SOPR (7 SMA) 1.0'ın üzerine çıkarak bu seviyeyi tutmak, karlılığın geri döndüğüne ve olası bir pazar toparlanmasına işaret edecektir.
Canlı "Advanced" Grafik

Ethereum, 1.0'lık bir SOPR değerinin üzerine çıkarak ve ilk re-testini destek olarak bularak daha fazla şansa sahipti. Bununla birlikte, yukarıda incelenen onchain aktivite metriklerinin biraz cansız olması göz önüne alındığında, zayıflığı işaret edebilecek 1.0'ın altında bir geri dönüşü izlemek ihtiyatlı olacaktır. Bu durum, net kayıp bölgesine geri dönmeden önce 1.0'ın üzerinde kısa bir gezinin gözlemlenebildiği önceki düşüş dönemlerine benzeyecektir.


🔔 Uyarı Fikri : SOPR (7 SMA) 1.0'ın altına düşer ve karlılıkta bir düşüşe işaret eder ve potansiyel pazar zayıflığını gösterir.
Canlı "Advanced" Grafik

Özet ve sonuçlar

Hem Bitcoin hem de Ethereum, bu hafta fiyatlarda aşırı satım koşullarının arkasından gelen ve Temmuz FOMC toplantısının ardından riske karşı duyarlılıkla teşvik edilen bir toparlanma gördü.

Bununla birlikte, görünen durumun detayında, onchain işlemsel talep en iyi ihtimalle cansız ve donuk kalmaktadır ve bu ralli henüz gözlemlenebilir talep aktivitesinde bizi ikna edecek bir devamlılık göstermemiştir. Elimizdeki en belirgin sonuç ise, Bitcoin bloklarının kısmen boş olması, Etheruem gaz fiyatlarının birkaç yıllık en düşük seviyelerde olması ve EIP1559 yanma oranının tüm zamanların en düşük seviyelerinde olmasıdır.

Tabii ki, onchain faaliyet resmin sadece bir parçasıdır ve SOPR karlılığının geri dönüşünün erken belirtileri cesaret vericidir. Artık dikkatler, bunun basit ayı piyasası rahatlaması mı yoksa daha olumlu bir yapısal değişim mi olduğunun bir göstergesi olarak, bu yükseliş eğilimlerinin sürdürülüp sürdürülemeyeceğine ve iyileştirilip iyileştirilemeyeceğine kayabilir.


Ürün Güncelleştirmeleri

Referans olması için tüm ürün güncellemeleri ve iyileştirmeler, metrikler, verilerdeki manuel güncellemeler gibi tüm değişiklikler günlüğümüze kaydedilir.

 • APE, SHIB, SAND ve stETH ERC20 tokenleri için destek yayınlandı
 • Yeni Metrik Yayınları: Provably Lost ve Probably Lost
 • Çalışma Tablosu performansı iyileştirmeleri: Önemli ölçüde geliştirilmiş min/maxişlev, smaişlev ve hlineişlev hızı
 • Gemini ETH bakiyeleri için geliştirilmiş etiketler.

Bizi Twitter'dan takip edebilirsiniz.

 • Telegram kanalımıza katılabilirsiniz.
 • Analizler ve detaylı çalışmalar için Glassnode Forum'u ziyaret edebilirsiniz.
 • Onchain metrikleri ve grafikler için Glassnode Studio'ya göz atabilirsiniz.
 • Borsaların onchain metrikleri ve aktiviteleri hakkında otomatik bildirimler için Glassnode Alerts Twitter'ı ziyaret edebilirsiniz.

Yasal Uyarı: Bu rapor herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez. Tüm veriler yalnızca bilgi amaçlı sağlanmaktadır. Burada verilen bilgilere dayanılarak hiçbir yatırım kararı alınmamalıdır. Kendi yatırım kararlarınızdan yalnızca siz sorumlusunuz.