Merge Odaklı İşlemler

Bitcoin ve Ethereum türev piyasaları olgunlaştıkça, hem opsiyonlar hem de vadeli işlemler kullanılarak çok yönlü trade pozisyonları oluşturulabilir. Ethereum Merge, bu tür pazar konumlandırmasını büyük ölçekte gözlemleme fırsatı sunuyor.

Merge Odaklı İşlemler

Bitcoin piyasası bu hafta nispeten sakindi ve 23.832 dolar ile en düşük seviye olarak 22.486 dolar arasında konsolide oldu. Piyasa koşulları oldukça değişken bir Haziran ayından sonra hala toparlanırken, Bitcoin ve Ethereum türev piyasalarında konumlandırmada ince değişiklikler meydana geliyor.

Bu hafta bülteninde, Eylül ayı için planlanan Etheruem Merge etrafında odaklanan vadeli işlem ve opsiyon piyasalarında gelişen dikkate değer bir farklılığı keşfedeceğiz. Trader'lar, Eylül ayına kadar ETH fiyatına trade yapmak için call opsiyonlarını kullanıyor gibi görünürken, vadeli işlemler ve opsiyonların geriye dönük olması, haberi satma beklentisinin masada olduğunu gösteriyor.

Bu durum, nispeten karmaşık bir piyasa konumlandırması gibi görünüyor ve vadeli işlem ve opsiyon piyasalarının olgunlaşan likiditesine kurumsal sermayenin yerleştirildiğine dair daha fazla kanıt sunuyor.


Çeviriler

Bu hafta On-chain bülteni İspanyolca, İtalyanca, Çince, Japonca, Türkçe, Fransızca, Portekizce, Farsça, Lehçe, İbranice ve Yunanca'ya çevrilmektedir.

Onchain Haftalık Pano

Haftalık Onchain Haber Bülteni, burada bulunan tüm özellikli çizelgeleri içeren canlı bir panoya sahiptir. Bu gösterge tablosu ve kapsadığı tüm metrikler, her hafta Salı günleri yayınlanan Video Raporumuzda daha ayrıntılı olarak incelenmektedir. Youtube Kanalımızı ziyaret ederek abone olabilir, daha fazla video içeriği ve metrik eğitimi için Video Portalımızı ziyaret edebilirsiniz.


Bitcoin Taban Çizgisi

Analizimize başlarken, yakın vadeli fiyatlandırmayı etkileyen birkaç protokol düzeyinde temel değişiklik olduğu göz önüne alındığında, türev piyasalarının Bitcoin'i nasıl fiyatlandırdığını değerlendireceğiz.

Nisan ayının başından bu yana, Bitcoin vadeli işlem piyasaları açık pozisyonlarda büyük bir artış gördü, yaklaşık 350 bin BTC'lik taban çizgisini yükselterek 538 bin BTC'lik yeni zirvelere ulaştı. Büyüme başta Binance, Deribit, OKEx, Bybit, FTX ve CME olmak üzere bir kısım borsa tarafından yönetiliyor.

Bir BTC değerindeki açık pozisyonları karşılaştırmak, vadeli işlem kaldıracındaki büyüme dönemlerini coin fiyat değişikliklerinden ayırmaya yardımcı olur. USD bazında, mevcut açık pozisyon, nispeten düşük ve Ocak 2021'deki erken boğa piyasasına ve Haziran 2021'deki 29 bin dolarlık satışların en düşük seviyelerine eşdeğer olan 12.4 milyar dolar değerinde.


🔔 Uyarı Fikri : 550k BTC'nin üzerine çıkan Vadeli İşlemler Açık Pozisyonu , vadeli işlem kaldıracında yeni bir ATH sinyali verir ve bir kaldıraç azaltma olayı olasılığının artmasını gösterebilir.
Canlı "Advanced" Grafik

Futures işlem hacmi, LUNA çöküşü sonrası dönemde istikrar kazanmış gibi görünüyor. Ticaret hacmi, Mayıs 2021 satışlarından bu yana 12 ay boyunca yapısal bir düşüş yaşadı, ancak günde 33 milyar dolar civarında bir taban oluşturuyor gibi görünüyor.

Açık pozisyonlardaki büyük ölçekli artış (göreceli bir ölçekte) göz önüne alındığında, bu, traderların Mayıs ve Haziran'daki iki büyük kapitülasyon olayının ardından Bitcoin fiyatına maruz kalmaya giderek daha istekli olduklarını gösterebilir.


🔔 Uyarı Fikri : Vadeli İşlem Hacmi (7D SMA)45 milyar doların üzerine çıkarsa, ticaret hacminde kayda değer bir artışa işaret eder ve yakın vadeli volatilite olasılığının arttığını gösterir.
Canlı "Advanced" Grafik

Son 18 ayda vadeli işlem piyasalarında da yapısal bir değişiklik yaşandı. Kripto para destekli margin oranı %70'ten yaklaşık %40'lık yeni bir normal taban çizgisine düştü. Başka bir deyişle, vadeli işlem marjının yaklaşık% 60'ı artık stablecoin ve fiat teminatı aracılığıyla yayınlanmakta ve vadeli işlem sözleşmeleriyle birlikte değişen teminat değerinin getirdiği ilave oynaklığı ortadan kaldırmaktadır.

Bu durum, vadeli işlem kaldıracı yüksek olsa da, altta yatan marjın çok daha istikrarlı göründüğü ve 2021'in başlarının aksine negatif dışbükeyliğin etkisini azalttığı anlamına gelir.

Canlı "Professional" Grafik

Vadeli işlemler, Bitcoin'i, yatırımcıların gelecekte Bitcoin'e maruz kalmak için hafif bir prim ödemeleri gereken bir contango(Contango, bir emtianın vadeli fiyatının, vade sonunda sözleşmenin beklenen spot fiyatından daha yüksek olması durumudur) durumunda fiyatlandırıyor. Bu durum, Bitcoin piyasaları için daha yaygın bir durumdur ve yıllar sonuna kadar prim sadece% 3.24'tür. Bu peşin alma getirisi, ABD hazinelerinde mevcut olan getirilerle sadece zar zor rekabet edebilir ve bu nedenle henüz uzun vadeli bir yükseliş eğiliminin göstergesi değildir.

Canlı "Profesyonel" Grafik

Benzer bir tarafsızlık seviyesi, biraz pozitif olan ve yıllık bazda %2,3 getiri sağlayan sürekli swap fonlama oranlarında da görülebilir. Takvim vadeli işlemlerine göre, biraz pozitif verim normaldir ve fonlama oranlarının seviyesi, her iki yönde de nispeten az eğilim olduğunu göstermektedir.

Genel olarak, Bitcoin vadeli işlem piyasaları ticaret hacminde istikrara kavuşuyor gibi görünüyor ve yukarı yönlü hafif bir eğilim gösteriyor. Açık pozisyon, BTC göreceli bazda yüksek, ancak USD bazında çok fazla değil. Bu durum, trader'ların BTC fiyatına maruz kalmaya giderek daha istekli olduklarını, ancak henüz 'kesin gözle bakmadıklarını' gösteriyor gibi görünüyor.


🔔 Uyarı Fikri : Fonlama Oranları (7D SMA) 0'ın altına düşerse , mevcut primin negatif bir şekilde tersine döndüğüne işaret eder ve %0,005'in üzerine çıkması, spekülatif primin arttığına işaret eder.
Canlı "Advanced" Grafik

Merge Yaklaşıyor

Bunların yanı sıra, türev trader'ları, özellikle 19 Eylül'de planlanan Merge ile ilgili olarak, Ethereum için yönlü olarak bariz işlemler açıyorlar. Tarihte ilk kez, 6,6 milyar dolarlık Ethereum opsiyonları açık sözleşmeleri şimdi 4,8 milyar dolarlık Bitcoin'den daha yüksek.

Henüz tüm zamanların en yüksek seviyesi olmasa da, ETH opsiyonları OI yeni bir tane oluşturmaya yakınken, Bitcoin açık pozisyon alanı ATH'nin sadece %35'inde zirvenin oldukça altında kalıyor.

Canlı "Advanced" Grafik

Deribit'teki Eylül sözleşmelerine bakarsak, Ethereum trader'larının hangi yönde eğilimleri olduğu hemen ortaya çıkıyor. Satım opsiyonlarını boyut olarak geride bırakarak, yatırımcıların ETH fiyatlarına 2.2 bin doların üzerinde işlem açtığı, önemli açık pozisyonların 5.0 bin dolara kadar çıktığı alım opsiyonları olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bununla birlikte, maksimum pain fiyatı şu anda yaklaşık 1,35 bin dolar civarındadır ve bu durum, sona eren maksimum opsiyon sayısına yol açacaktır. Bunun bugün itibariyle spot fiyatın altında olduğu göz önüne alındığında, çok ilginç bir ay için hazırlanıyor.

Canlı "Profesyonel" Grafik

Eylül ayında sona eren ETH alım opsiyonlarına yönelik bu büyük satın alma tarafı talebi, volatiliteyi aşırı bir yükseliş eğilimi haline getirdi. Bu çizelgede açık opsiyon çubukları yer almaktadır; burada yukarı eğimin yoğun bir şekilde long alım riski için prim ödemeye istekli trader'lar tarafından yönlendirildiği görülebilir.

Bu sözleşme için zımni volatilite, neredeyse tüm kullanım fiyatlarında %100'ün oldukça üzerindedir. 5 bin doların üzerinde alım opsiyonu satın alan en yükselişli trader'lar, %130'un üzerinde zımni oynaklık primi ödemeye hazır.

Canlı "Professional" Grafik

Eylül volatilite gülümsemesinin şeklini ve ölçeğini Ekim ile karşılaştırırsak, sağ kuyrukta nispeten düz bir şekil ve eğri boyunca %110'un altında IV ile büyük bir düşüş görebiliriz. Bu durum, Merge olayından sonra opsiyonlar aracılığıyla ETH maruziyeti için nispeten daha düşük bir talep olduğunu gösteriyor.

İlginç bir şekilde, merge sonrası sol kuyruk, önemli ölçüde daha yüksek zımni oynaklıkla fiyatlanıyor, bu da trader'ların Merge sonrası 'haberi sat' opsiyonu koruması için bir prim ödediğini gösteriyor.

Canlı "Professional" Grafik

Gelecek Haberlerini Satmak

ETH opsiyon piyasalarındaki güçlü yükseliş eğilimi göz önüne alındığında, spot talebin oldukça güçlü olması beklenir. Bununla birlikte, borsa net pozisyon değişikliğine bir bakış, ayda çekilen nette sadece -700 milyon$'ı gösteriyor.

700 Milyon Dolar büyük bir meblağ olsa da, borsadan para çekme işlemleri, aylık 3 Milyar Dolar'lık son zirvelere ve aynı zamanda açık pozisyon opsiyonlarındaki 6.6 Milyar Dolara kıyasla sönük kalıyor. Bugün aylık borsa çekimleri vadeli işlem hacminin sadece %2'si kadarken, bu oran Nisan 2022 ve Kasım 2021'de %20'nin üzerine çıktı.

Canlı "Advanced" Grafik

ETH için vadeli işlem vade yapısı, şekil olarak Bitcoin eğrisinden oldukça farklıdır ve geriye dönük bir durumdadır. Bu durum, vadeli işlem traderlarının, opsiyon tüccarları tarafından ödenen daha yüksek primle uyumlu olarak, Merge sonrasında indirimli olarak ETH'yi fiyatlandırdığı anlamına gelir.

İndirim sadece küçük olsa da, yıllık bazda sadece -%2.27, takvim vadeli işlem piyasalarında büyük ölçüde açık faaliyet olduğunu gösteriyor. En olası açıklama, yatırımcıların hem aşağı yönlü riskten korunmak hem de opsiyon pozisyonlarında ödenen primleri finanse etmek için vadeli işlem piyasalarını kullanmasıdır.

Canlı "Profesyonel" Grafik

Son olarak, kısa takvim vadeli işlemlerine (3 aylık bazda) olan talebin, negatif bir nakit maliyeti olarak ortaya çıktığını ve yıllık olarak %-3,68'e ulaştığını görebiliriz. Bu durum, yatırımcıların, hem yukarı yönlü spekülasyonlar için Merge'de hem de olaydan sonra bir haberi satma olayında gözleriyle, aşağı yönlü koruma için bir prim ödemeye istekli olduklarını doğrulamaktadır.

Bu durum, traderların artan vadeli işlem ve opsiyon piyasaları derinliğini kullanarak giderek daha sofistike pozisyonlar açtıklarını gösteriyor. Ancak bu, spot piyasalarda o kadar güçlü bir şekilde yansıtılmıyor, bu da tüccarların Merge'ü öncelikle fiyat maruziyeti için bir fırsat olarak gördüklerini ve henüz daha temel bir spot pozisyon için bir durum olarak daha az gördüklerini gösteriyor.

Canlı "Advanced" Çalışma Tablosu

Özet ve sonuçlar

Bu bültende, piyasanın yakın vadede ne fiyatladığını değerlendirmek için hem vadeli işlem hem de opsiyon piyasalarını analiz ettik. Temel olarak Bitcoin ile, yatırımcıların daha fazla fiyat riskine maruz kalmaya istekli olduklarını, ancak henüz çok fazla risk almadıklarını gösteriyor. Bitcoin türev piyasalarında belirgin olan çok az yönlü eğilimi vardır.

Bununla birlikte, Ethereum tarafında, trade eden kişiler, Eylül ayında merkezli opsiyon sözleşmelerinde yoğun bir şekilde ifade edilen uzun bir eğilime sahipler. Hem vadeli işlem hem de opsiyon piyasası Eylül'den sonra geriye gidiyor, bu da traderların Merge'ün 'dedikoduyu al, haberi sat' tarzı bir olay olmasını beklediklerini ve buna göre pozisyon aldıklarını gösteriyor.

Bununla birlikte, borsalardan ETH için spot para çekme işlemleri, son talep zirvelerine kıyasla nispeten küçüktür. Bu durum, sofistike traderlarıan, fiyat maruziyetini ve Merge olayının riskten korunma riskini elde etmek için tercih edilen araç olarak türev piyasalarının derinliğini kullandıklarını gösterir.


Ürün Güncelleştirmeleri

Referans olması için tüm ürün güncellemeleri ve iyileştirmeler, metrikler, verilerdeki manuel güncellemeler gibi tüm değişiklikler günlüğümüze kaydedilir.

Bizi Twitter'dan takip edebilirsiniz.

  • Telegram kanalımıza katılabilirsiniz.
  • Analizler ve detaylı çalışmalar için Glassnode Forum'u ziyaret edebilirsiniz.
  • Onchain metrikleri ve grafikler için Glassnode Studio'ya göz atabilirsiniz.
  • Borsaların onchain metrikleri ve aktiviteleri hakkında otomatik bildirimler için Glassnode Alerts Twitter'ı ziyaret edebilirsiniz.

Yasal Uyarı: Bu rapor herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez. Tüm veriler yalnızca bilgi amaçlı sağlanmaktadır. Burada verilen bilgilere dayanılarak hiçbir yatırım kararı alınmamalıdır. Kendi yatırım kararlarınızdan yalnızca siz sorumlusunuz.