Balinalar ve Eski Eller Arasındaki Belirsizlik

FTX çöküşünün ardından, balinaların ve Bitcoin eski ellerinin güveninin ve mali durumunun olay tarafından sarsıldığını öne süren onchain verilerdeki gelişen eğilimleri araştırıyoruz.

Balinalar ve Eski Eller Arasındaki Belirsizlik

FTX çöküşünün ardından ortalık yatıştıkça ve birkaç haftalık daha mevcut verilerle, son piyasa zayıflığının Bitcoin sahiplerinin güvenini sarsıp sarsmadığını değerlendirebiliriz. Piyasa bu hafta konsolide olmaya devam ediyor, ancak işlem hafta başındaki en yüksek seviyesi olan 17.036$'dan 16.248$'a geriledi ve döngünün en düşük kapanış fiyatlarından biri oldu.

Bu bültende, FTX çöküşünün ardından Bitcoin yatırımcısının inancının ne durumda olduğunu, artıp artmadığını değerlendirmek amacıyla üç konuya odaklanacağız:

  • Tarihi rekorları kırmaya devam eden borsa çıkışları.
  • Toplu olarak konumlarına göre büyük olasılıkla zararda olan balinalar.
  • Şu anda tarihsel olarak önemli bir oranda para harcayan uzun vadeli sahipler.

⚡Siber Hafta Fırsatı: Advanced Planlarda %40 İndirim⚡

Bugünden itibaren, ilk yıl sonu indirimimizden yararlanabilirsiniz! Aylık veya yıllık bir Glassnode Advanced planında %40 tasarruf edin ve dünya çapında binlerce kripto yatırımcısına yardımcı olan verilere ve öngörülere erişin.

Advanced Planınızda %40 indirim

Çeviriler

Bu hafta On-chain bülteni İspanyolca, İtalyanca, Çince, Japonca, Türkçe, Fransızca, Portekizce, Farsça, Lehçe, İbranice, Arapça, Vietnamca ve Yunanca'ya çevrilmektedir.

Onchain Haftalık Pano

Haftalık Onchain Haber Bülteni, burada bulunan tüm özellikli çizelgeleri içeren canlı bir panoya sahiptir. Bu gösterge tablosu ve kapsadığı tüm metrikler, her hafta Salı günleri yayınlanan Video Raporumuzda daha ayrıntılı olarak incelenmektedir. Youtube Kanalımızı ziyaret ederek abone olabilir, daha fazla video içeriği ve metrik eğitimi için Video Portalımızı ziyaret edebilirsiniz.


Kripto Paralar Borsalardan Taştı

Geçen haftaki bültende ele aldığımız gibi, BTC sahipleri kendi kendine gözetim içinde güvenlik ararken, borsalardan ve neredeyse her büyüklükteki yatırımcı cüzdanlarına çıkışlar tarihsel ölçekte gerçekleşti. Sonuç olarak, tüm borsa bakiyelerinin 30 günlük net pozisyon değişimi, bu hafta çıkışlar için tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

BTC şu anda borsalardan ayda -172,7 bin BTC oranında çıkış görüyor ve Haziran 2022 satışlarının ardından belirlenen önceki zirveyi gölgede bırakıyor.

Canlı Grafik

Toplam onaylanmış işlemler de son iki haftada bir artış gördü ve günde 246.000 onaylı işlemle birkaç ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Bu toplamın yaklaşık %29,2'sini ilgili borsa çekme transferleri (77,1 bin para çekme) ve %18,2'sini borsadan çıkış transferleri (48,1 bin çıkış) oluşturdu.

Borsa ile ilgili faaliyetteki bu patlama, borsa yatırma veya çekme işlemlerinin hakimiyetini, yılbaşından bugüne kadarki en yüksek seviye olan toplamın %47,4'ü seviyesine çekiyor. Tarihsel olarak, daha yüksek borsa hakimiyeti, boğa piyasaları (sürekli trendler) ve yüksek volatilite satış olayları (kısa vadeli ani yükselmeler) ile ilişkilendirilebilir.

Canlı Pano

30 günlük hareketli ortalama bazında, tüm borsalarda birleşik USD cinsinden giriş ve çıkış hacimleri daha yüksek bir artış göstererek bu hafta 1,72 milyar $/gün'e ulaştı. Aşağıdaki tablo, bu aylık ortalamayı 🔴 yıllık ortalamaya 🔵 göre Bitcoin ekonomisinin genel momentumunun bir göstergesi olarak sunuyor.

Tarihsel olarak, aylık ortalama borsa hacimlerinin yıllıkları aştığı dönemler, daha fazla kripto para hacmi el değiştirdikçe, pozitif piyasa ivmesinin sinyalini verdi. Mevcut piyasada, bu cephede olumlu ivmeyi belirtmek için birleşik borsa giriş ve çıkış hacminin 2,15 milyar $'ın üzerindeki seviyelere ulaşması ve bunu sürdürmesi gerekecek.

Canlı Pano

Balinalar Zararda

2018-19 ayı piyasasının sonraki aşamalarında gözlemlenebilecek bir eğilim, borsalara Ortalama Giriş Hacminde toplu bir artıştır. Başka bir deyişle, piyasa bir döngü tabanı oluşturduğundan, tüm büyük borsalardaki ortalama mevduat boyutu USD cinsinden artar. Bu, Binance, Bitfinex, Coinbase, Gemini ve Kraken dahil olmak üzere tüm büyük borsalarda mevcuttur.

Benzer bir eğilim, LUNA-UST projesinin çöküşünün ardından Mayıs sonundan beri geçerlidir. Bu durum genel olarak büyük boyutlu girişlerde son 6 ayda net bir artış olduğunu göstermektedir. Bu, balinalar, yatırımcılar ve ticaret firmaları gibi yatırımcı sınıflarının borsa girişlerinde daha büyük bir hakimiyete sahip olduğunu gösterir.

Canlı Pano

Bunun önemli faktörü, Balinaların mali durumu olabilir (1k BTC ve üzeri yatırımcılar). Aşağıdaki sarı çizgi, Balina grubunun 5 Temmuz 2017'den (Binance'in lansmanı) bu yana 17.825 dolardan işlem gören ortalama para çekme fiyatını gösteriyor.

Şu anda 16,2 bin dolar olan spot fiyatlar ile, bu Balina grubu Mart 2020'den bu yana ilk kez gerçekleşmemiş bir kayıp yaşıyor. Yanıt olarak, Balinalar geçen hafta boyunca günde 5 bin ila 7 bin BTC'yi aşan net girişlerle borsalara para yatırıyor.

Canlı Pano

Mali sancının bu boyutu, 2020-22 döngüsünde Gerçekleşmiş Kayıptaki en büyük artışlardan biri ile daha geniş pazarda ifade ediliyor. Gerçekleşen kayıpta -1,45 milyar dolarlık en yüksek günlük değer bu hafta kilitlendi ve tarihteki en büyük dördüncü olarak sıralamada yer buldu.

Nispeten küçük oranda 83 milyon dolarlık gerçekleşmiş kar meydana geldi, bu da şu anda harcanan hacmin büyük çoğunluğunun mevcut döngüdeki yatırımcılardan kaynaklandığını ve önceki döngülerden çok az kripto para hacminin hareket halinde olduğunu gösteriyor.

Canlı Pano

Eski Eller Uyanıyor

Son sayımızda vurguladığımız bir model, Bitcoin'i daha uzun vadeli tutanların harcamalarındaki artıştı. Ayı piyasaları sırasında, eski coin harcamalarındaki önemli ve sürekli artışlar, genellikle bu daha deneyimli gruplar arasında azalan inanç, korku ve teslimiyetin bir işaretidir.

Harcanan Hacim Yaş Bantları (SVAB) metriği, tüm harcanan hacmin %4'ünden biraz fazlasının bu hafta 3 aydan daha eski kripto paralardan kaynaklandığını gösteriyor; bu, 2022'deki en yüksek seviyedir. Tarihte genellikle teslimiyet olayları ve geniş çaplı panik olayları sırasında görülür.

Canlı Pano

6 aydan eski harcanan BTC hacmi de son beş yıldaki en yüksek beşinci değere ulaştı. Yalnızca 17 Kasım'da 6 aylık veya daha eski 130,6 binden fazla BTC harcandı ve 7 günlük ortalama şu anda günde 50,1 bin BTC.

Bu, uzun vadeli yatırımcıların el değiştirmesine ve/veya kripto paraların karıştırılmasına yol açan önemli bir belirsizliğin olduğunu gösteriyor.

Canlı Pano

FTX'in çökmesinden bu yana geçen süre içinde, dolaşımdaki arzın yaklaşık %1,3'üne eşdeğer, 6 aydan eski toplam 254 bin BTC harcandı. 30 günlük değişim bazında bu, uzun vadeli yatırımcıların boğa piyasasında kar elde ettiği Ocak 2021 boğa koşusundan bu yana eski kripto para arzındaki en keskin düşüş.

Canlı Pano

Harcanan kripto para başına ortalama yaş, son haftalarda önemli bir artış gören Dormancy metriği aracılığıyla ölçülebilir. Dormancy'nin farklı varyantları için aşağıda iki durum gösterilmektedir:

  • 🔵 Dormancy: 44 güne yükseldi ve tüm piyasada harcanan jeton başına ortalama yaşı sunuyor.
  • 🔴 Varlık Ayarlı Dormancy: benzer şekilde toplanarak 78 güne ulaştı. Bu değişken, kendi kendine harcamaları ve dahili cüzdan yeniden karıştırmayı ortadan kaldıran filtrelenmiş verileri yansıtır.

Her iki metrik de benzer bir artış yaşadığında, gerçekleşen harcamanın anlamlı bir kısmının el değiştiren kripto paralarla ve daha azının dahili cüzdan karıştırmasıyla ilgili olduğuna dair veri sağlar. Bu nedenle, uzun vadeli Bitcoin sahiplerinin bile son olaylardan ürktüğü ve bir alt kümesinin karşılık olarak para harcadığı ve elden çıkardığı görülüyor.

Canlı Pano

Son olarak, dalgalanma karşısında istatistiksel olarak harcama yapma olasılığı en düşük olan varlıkları oluşturan Uzun Vadeli Sahiplerin davranışlarını inceleyeceğiz. Bunların arzı FTX sonrasında 84.560 BTC azalmış olup, bu rakam son bir yıldaki en önemli düşüşlerden biri olmaya devam etmektedir. Aşağıdaki grafikte gösterildiği üzere, LTH arzındaki düşüşler bu yıl Mayıs, Haziran ve Temmuz ayları boyunca arka arkaya üç ayda 100 bin BTC'yi aşmıştır. Bu durum mevcut düşüşü dikkate değer kılmakla birlikte, halen devam etmekte olmasına rağmen en büyük düşüş değildir.

Canlı Grafik

Özet ve sonuçlar

Bitcoin'in uzun vadeli yatırımcılarının davranışlarını tanımlayan pek çok ölçütten birçoğu, önemli bir harcama hacminin ve elden çıkarmanın devam ettiğine işaret ediyor. Geçen hafta belirtildiği gibi, bu ölçütlerin yavaşlaması ve geri çekilmesi bunun kısa vadeli bir olay olabileceğine işaret edecektir, ancak bu eğilimlerin devam ettiği her geçen gün, güvende daha geniş ölçekli bir azalmanın oyunda olduğu giderek daha bariz hale gelmektedir.

Balina grubu şu anda net dağıtım modunda olup, borsalara 5 bin ila 7 bin arasında fazla BTC göndermektedir. Bu arada, neredeyse tüm gruplar tarafından borsalardan coin çıkışı tüm zamanların en yüksek seviyesinde. FTX çöküşünün kasırga etkisi devam ediyor ve yatırımcı güvenindeki sarsıntının ne kadar kapsamlı olduğu görülmeye devam ediyor.


Çeviriler

Yeni sosyal medya kanallarımızı kullanıma sunmaktan gurur duyuyoruz:


Glassnode Resmi Twitter sayfamıza ve Glassnode Türkiye Twitter sayfamıza katılabilirsiniz.


Yasal Uyarı: Bu rapor herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez. Tüm veriler yalnızca bilgi amaçlı sağlanmaktadır. Burada verilen bilgilere dayanılarak hiçbir yatırım kararı alınmamalıdır. Kendi yatırım kararlarınızdan yalnızca siz sorumlusunuz.