Kapitülasyonun Doğası

FTX çöküşünün ardından ortalık yatışırken, akıllara takılan önemli bir soru, satışın düşüş eğiliminin basit bir devamı olarak mı yoksa yatırımcılar arasında daha derin bir psikolojik değişimin tetikleyicisi olarak mı daha iyi karakterize edilebileceğidir.

Kapitülasyonun Doğası

Bitcoin piyasası, kaotik birkaç haftanın ardından konsolide olmaya devam etti ve fiyatlar dar bir aralıkta işlem görerek 16 bin doların hemen üzerinde tutundu. FTX'in çöküşünün ardından ortalık yatışırken, Bitcoin sahiplerinin toplam tepkisi yavaş yavaş netleşiyor. Kilit soru, son satışların sadece düşüş eğiliminin bir devamı olarak mı yoksa yatırımcılar arasında daha derin bir psikolojik değişimin tetikleyicisi olarak mı nitelendirilebileceğidir.

Bu haftaki sayımızda, şu anda tarihteki en ağır kapitülasyon olaylarından biri olan Bitcoin sahipleri arasındaki hem gerçekleşmiş hem de gerçekleşmemiş kayıpların ölçeğini inceleyeceğiz. Ayrıca, olaydan bu yana meydana gelen değişen davranışsal eğilimleri ve bunun bize daha büyük resim hakkında ne söylediğini ve yatırımcı kararlılığı ve satıcı tükenmesi üzerindeki müteakip etkileri analiz edeceğiz.


⚡Siber Hafta Fırsatı: Advanced Planlarda %40 İndirim⚡

Bugün, ilk yıl sonu indirimimizden yararlanmak için son şans! Aylık veya yıllık bir Glassnode Advanced planında %40 tasarruf edin ve dünya çapında binlerce kripto yatırımcısına yardımcı olan verilere ve içgörülere erişin.

Advanced Planınızda %40 indirim

Davranışsal Bir Değişim

BTC'nin fiyatı, 4,5 aydan uzun bir süredir Gerçekleşen Fiyatın (daha geniş pazarın maliyet bazında) altında işlem görüyor. Bu, tarihsel olarak, genellikle Birikim Eğilim Puanı metriği kullanılarak görselleştirilebilen ve değerlendirilebilen dip keşif aşamasıyla ilişkilendirilmiştir .

Bu araç, hem bakiye değişikliğinin büyüklüğünü hem de yönünü (birikimden dağıtıma) temsil eden ölçekle birlikte, varlıkların son 30 gündeki göreli bakiye değişimini gösterir.

 • 1 🟣'e yaklaşan değerler, Bitcoin ağının büyük bir kısmının kripto para biriktirdiğini ve bakiyelerini anlamlı bir şekilde artırdığını gösterir .
 • 0 🟡'ya yaklaşan değerler, Bitcoin ağının büyük bir kısmının kripto para dağıttığını ve bakiyelerini anlamlı bir şekilde azalttığını gösterir .

Karşılaştırmalı bir bakış açısından, son satışları izleyen son güçlü birikim puanı, 2018'in sonlarına benziyor. Bu davranışsal değişim, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok büyük satış olayının hemen ardından görülebilir:

 • Kasım - Aralık 2018 %50 satış
 • Mart 2020 COVID Çöküşü
 • Mayıs 2022 LUNA'nın çöküşü
 • Haziran 2022, fiyat ilk kez 20 bin doların altına düştüğünde
Canlı Grafik

Cüzdan topluluğuna göre Birikim 🟦 (ve Dağıtım 🟥) Trend Puanlarından yararlanarak hangi belirli varlıkların katıldığınının kırılımını görebiliriz.

Aşağıdaki grafiği incelemek, son fiyat daralmasından sonra neredeyse tüm grupların birikime 🟦 kaydığını gösteriyor. Bu, hem algılanan bir satın alma fırsatının hem de coinlerin borsalardan uzaklaşıp kendi kendine gözetime(soğuk cüzdanlar) doğru yaygın bir şekilde hareket ettiğinin bir işaretidir (46. Haftada tartışıldığı gibi).

Bahsi geçen tüm satış olaylarından sonra benzer bir yaygın birikim dönemi gözlemlenebilir.

Canlı Grafik

Çeşitli cüzdan boyutu topluluklarının daha ayrıntılı araştırması, yakın zamanda yayınlanan iki Glassnode panosuyla desteklenebilir:

Tüm topluluklar arasında, <1 BTC'ye sahip varlıklar (Karides 🦐 olarak da adlandırılır), son 5 ayda iki farklı ATH bakiye artış dalgası kaydetti. Karidesler, FTX'in çöküşünden bu yana varlıklarına +96,2 bin BTC ekledi ve şu anda 1,21 milyon BTC'yi elinde tutuyor, bu da dolaşımdaki arzın oldukça önemli olan %6,3'üne eşdeğer.

Canlı Grafik

Çeviriler

Bu hafta On-chain bülteni İspanyolca, İtalyanca, Çince, Japonca, Türkçe, Fransızca, Portekizce, Farsça, Lehçe, İbranice, Arapça, Vietnamca ve Yunanca'ya çevrilmektedir.

Onchain Haftalık Pano

Haftalık Onchain Haber Bülteni, burada bulunan tüm özellikli çizelgeleri içeren canlı bir panoya sahiptir. Bu gösterge tablosu ve kapsadığı tüm metrikler, her hafta Salı günleri yayınlanan Video Raporumuzda daha ayrıntılı olarak incelenmektedir. Youtube Kanalımızı ziyaret ederek abone olabilir, daha fazla video içeriği ve metrik eğitimi için Video Portalımızı ziyaret edebilirsiniz.


Yeni Yatırımcılar Baskı Altında

Ayıdan boğa piyasasına geçişi motive eden tutarlı bir olay, yatırımcıların geniş ölçekte pes etmesi ve teslim olması nedeniyle kayıpların dramatik bir şekilde gerçekleşmesidir. Kasım ayı, rekor seviyedeki dördüncü en büyük kapitülasyon olayını gördü ve 7 günlük gerçekleşen -10,16 milyar dolarlık bir kayıp kaydetti. Bu, Aralık 2018'deki zirveden 4,0 kat ve Mart 2020'den 2,2 kat daha büyük.

Canlı Grafik

Bu finansal stres, yeni yatırımcıların bakış açısından da incelenebilir. Kısa Vadeli Sahiplerin maliyet esası ile Spot Fiyat arasındaki ilişkiyi gözlemleyerek, Bitcoin döngüleri boyunca aşağıdaki model gözlemlenebilir.

 • Boğa Piyasası 🟦: Fiyat yükseldikçe, yeni satın alınan arzın ortalama satın alma fiyatı sürekli olarak kardadır (STH-Maliyet Temeli < Spot Fiyat)
 • Ayı Piyasası 🟥: Fiyatların sürekli değer kaybetmesi, yeni yatırımcıların maliyet bazının spot fiyatların üzerinde olmasına neden olur (STH-Maliyet Bazlı > Spot Fiyat)

Şu anda 18,83 bin $ olan STH-Maliyet Temeli ile, ortalama son alıcı % -12 oranında zararda.

Ayı piyasaları sırasında STH maliyet bazının daha fazla analizi bu nedenle boğa piyasalarına geçiş aşamasını izlemek için bir pusula oluşturabilir.

 • Dip Öncesi Keşif (A) 🟦: Bir ayı piyasasının ilk aşamaları boyunca, çoğu yatırımcı karlı olmaya devam ettiğinden (Spot Fiyat > Gerçekleşen Fiyat) tüm yatırımcıların toplam maliyet temeli spot fiyatın oldukça altında kalır.
 • Dip Keşfi (B) 🟧: Uzun süreli bir düşüş trendinden sonra, piyasa sonunda tam bir kapitülasyona ulaşır ve spot fiyat, Gerçekleşen Fiyatın altına düşer.
 • Zemin Keşfi (C) 🟥: Piyasa önemli bir satış yaşarken ve satıcılar tükenmeye yaklaşırken, yoğun dağıtım başkaları tarafından eşit birikimle karşılanır. Bu, STH Maliyet Temelini Gerçekleşen Fiyatın altına çeker, bu da yeni alıcıların ortalama sahibine göre daha üstün bir girişe sahip olduğunu gösterir.
Canlı Grafik

FTX fiyat hareketinin ardından, piyasa yapısının bu son maddesi gerçekleşti 🟥, bu da çok önemli miktarda kripto paranın önemli ölçüde indirimli fiyatlarla el değiştirdiğini gösteriyor.

Gerçekleşmemiş Kaybın boyutunu da pazar boyutuna göre ölçebiliriz. Göreceli Gerçekleşmemiş Kayıp , toplam piyasa kapitalizasyonu ile karşılaştırıldığında, daha geniş piyasa tarafından hala tutulan toplam zararı ölçer.

Bu göstergenin haftalık ortalamasını takip etmek, önceki ayı piyasalarının en uç noktalarında, yatırımcıların o sırada toplam piyasa değerinin %50'sini aşan bir kaybı göze aldıklarını gösteriyor. Bu metrik, son zamanlarda %56 ile zirve yaptı ve bu, bu döngü için en yüksek değerdir ve önceki ayı piyasası tabanlarıyla karşılaştırılabilir.

Canlı Grafik

Zirve Düşük performans

Düzeltilmiş MVRV Oranı, atıl veya kayıp arzda (7 yıldan uzun süredir hareket görmeyen kripto paralar) tutulan karı indirgeyen bir araçtır. 1'in üzerindeki değerler 'Aktif Piyasanın' toplam karda olduğunu gösterirken, 1'in altındaki değerler piyasanın zararda olduğunu ifade eder.

Bu metrik şu anda 0,63 değerini vermektedir (ortalama gerçekleşmemiş zarar %37), bu da bitcoin tarihindeki işlem günlerinin yalnızca %1,57'sinin daha düşük bir Düzeltilmiş MVRV değeri kaydetmiş olması nedeniyle çok önemlidir. Başka bir deyişle, muhtemelen kaybedilen arz karşısında elde tutulan karı iskonto edersek, mevcut piyasa Aralık 2018 ve Ocak 2015'den bu yana en çok zararda kalan piyasa.

Canlı Çalışma Tablosu

Piyasada hala tutulan gerçekleşmemiş zarar tarihsel olarak büyük olmakla kalmayıp, gerçekleşen kayıplar da tarihi boyuttadır. Burada, bugün hareket eden tüm coinler için ortalama satın alma-harcama fiyatını ölçen aSOPR metriğini kullanıyoruz. Bu nedenle, 1'in üzerindeki değerler baskın karlılığı, 1'in altındaki değerler ise toplam zararı gösterir.

Aşağıdaki tablo aSOPR 🔵'nin haftalık ortalamasını, aSOPR'da 2 standart sapma hareketini yansıtan Yüksek🟢 ve Düşük 🔴 bantlarıyla karşılaştırır.

FTX satışlarına verilen son piyasa tepkisi, Mart 2020'den bu yana ilk kez düşük bandın altına inen bir aSOPR değeri olarak ortaya çıktı. Bu olayın önemi yine yalnızca COVID çöküşü ve Aralık 2018'de piyasanın kapitülasyonu ile karşılaştırılabilir.

Canlı Çalışma Tablosu

Aşağıdaki tablo, döngüler arasında karşılaştırma için BTC cinsinden 7 günlük Kümülatif Net Gerçekleşen Kar/Zararı göstermektedir. Dikkat çekici bir şekilde, geçen hafta piyasa -521.000 BTC'ye eşit net kayıp gerçekleştirdi ve bu, tarihte kaydedilen tüm zamanların en yüksek seviyesine yeniden yakın.

Sırasıyla %44 ve %39 fiyat düşüşü olan COVID ve LUNA Çöküşü ile mevcut Kümülatif Net Gerçekleşmiş Zarar karşılaştırıldığında, piyasa son kapitülasyon sırasında yalnızca %26 düzeltme ile daha büyük bir güç derecesi gösterdi.

Canlı Çalışma Tablosu

Özet ve sonuçlar

FTX'in çöküşü, Bitcoin tarihindeki en büyük kapitülasyon olaylarından birini tetikleyerek milyarlarca USD'lik değeri zarardaki yatırımcılardan çıkardı. Piyasa, son dalgalanmayı tam olarak sindirmek için muhtemelen zamana ihtiyaç duyduğundan, bir dereceye kadar durağanlık içinde kalmaktadır.

Bununla birlikte, bu kapitülasyonun özellikleri 2018 ayı piyasasının en karanlık noktalarıyla birçok benzerlik taşıyor. Bu satış dalgasında yatırımcı kayıplarında ortalamanın dışında önemli istatistiksel sapmalar görülmüştür. Aktif olarak işlem gören kripto para arzının mevcut gerçekleşmemiş kaybı, 2015 ve 2018 ayı döngülerinin yalnızca çok küçük diplerine rakip olarak tüm zamanların en düşük seviyesindedir.

Bugüne kadar böylesine kaotik bir yıl geçiren Bitcoin sahiplerinin kararlılığı, 2022 yılı boyunca tarihi bir derecede sıkı bir şekilde test edildi. Öyle ki, neredeyse hiç emsal yok. Bitcoin tarihinde var olan az sayıdaki örnek, örnekleme boyutu açısından küçük olsa da, geriye dönüp bakıldığında mutlak satıcı tükenişinin noktaları olduğu ortaya çıktı.


Çeviriler

Yeni sosyal medya kanallarımızı kullanıma sunmaktan gurur duyuyoruz:


Glassnode Resmi Twitter sayfamıza ve Glassnode Türkiye Twitter sayfamıza katılabilirsiniz.


Yasal Uyarı: Bu rapor herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez. Tüm veriler yalnızca bilgi amaçlı sağlanmaktadır. Burada verilen bilgilere dayanılarak hiçbir yatırım kararı alınmamalıdır. Kendi yatırım kararlarınızdan yalnızca siz sorumlusunuz.