Büyük Detoks

Bitcoin, psikolojik 20 bin dolarlık bölgenin altında bir kez daha red yedi ve Kısa Vadeli Sahipleri ciddi anlamda gerçekleşmemiş kayıplara sürükledi. Bununla birlikte, HODLers, tam döngü detoksu olarak betimlediğimiz çok sayıda ölçümle kararlılığını sürdürdü.

Büyük Detoks

DXY endeksindeki yeni yerel zirvelerin vurguladığı küresel likiditedeki buharlaşma devam ederken, Bitcoin dikkat çekici bir şekilde güç gösterdi. BTC fiyatları bu hafta 19.639 dolarlık zirve ile 18.309 dolarlık düşük seviyeler arasında işlem gördü. Bununla birlikte, fiyat hareketi Temmuz ayında belirlenen konsolidasyon aralığının en düşük seviyelerine zar zor tutunuyor ve çizgiyi daha fazla kapitülasyon olabilecek durumlardan uzak tutuyor.

Bu bültende, ağın faaliyet profilini benimseme, retail yatırımcıların ağa katılım ve yaygınlaşma durumlarını analiz edeceğiz. Ağ aktivitesi ve katılımcı harcama davranışı arasındaki simbiyotik ilişkiyi daha iyi anlamak için yaşam süresi-lifespan kavramını da keşfedeceğiz.


Çeviriler

Bu hafta On-chain bülteni İspanyolca, İtalyanca, Çince, Japonca, Türkçe, Fransızca, Portekizce, Farsça, Lehçe, İbranice, Arapça ve Yunanca'ya çevrilmektedir.

Onchain Haftalık Pano

Haftalık Onchain Haber Bülteni, burada bulunan tüm özellikli çizelgeleri içeren canlı bir panoya sahiptir. Bu gösterge tablosu ve kapsadığı tüm metrikler, her hafta Salı günleri yayınlanan Video Raporumuzda daha ayrıntılı olarak incelenmektedir. Youtube Kanalımızı ziyaret ederek abone olabilir, daha fazla video içeriği ve metrik eğitimi için Video Portalımızı ziyaret edebilirsiniz.


Geriye kalanlar

İlk olarak, ağın benimsenmesinin bir ölçüsü olan ve Bitcoin Ağı üzerinde işlem yapan yeni benzersiz varlıkların sayısının en iyi tahminini yakalayan Yeni Kullanıcılar(Varlıklar) Metriği'ni keşfedeceğiz. Burada, 2020-22 döngüsü için yeni bir makro düşük, ancak günde minimum 66,5 bin yeni kullanıcı akışına ulaşan 2018 ayı piyasasının en düşük seviyesinden daha yüksek olan, günde yaklaşık 83,5 bin yeni kullanıcının çevrimiçi olduğunu görebiliriz.

Canlı "Professional" Metrik

Ortalama aylık benimseme düzeyini, ortalama yıllık benimseme düzeyiyle karşılaştırarak, ağ benimsemede bir makro ivme değişiminin ne zaman devam ettiğini belirleyebiliriz.

 • Aylık Büyüme 🟠 > Yıllık Büyüme 🔵 ise, ağın benimsenmesinin uzun vadeli temele göre genişlediği ve iyileştiği düşünülebilir (aşağıda 🟧 ile gösterilmiştir).
 • Aylık Büyüme 🟠 < Yıllık Büyüme 🔵 ise, ağın benimsenmesinin uzun vadeli temele (aşağıda 🟪'de gösterilmektedir) göre daralma ve kötüleşme olduğu düşünülebilir.

Mevcut döngümüzde, ağ büyümesi ilk olarak 533 gün önce daralma rejimine girdi ve Mart-Nisan 2022'de sadece 52 günlük kısa bir mola süresi oldu. 2018-20 ayı piyasası, özellikle 2019 ortalarında 14 bin dolara kadar olan ralli civarında birkaç benimseme toparlanma dönemine daha sahip.

Aylık ağ kabulü, Mayıs 2021'deki Büyük Madenci Göçü'nün ardından belirlenen seviyenin altına düştü. Bu, kayda değer bir toparlanmanın henüz devam etmediğini ve ağa yeni kullanıcıların akışının azaldığını gösterir.

Canlı "Professional" Çalışma Tablosu

Ardından, daha küçük boyutlu işlemlerin davranışını yansıtmak için Medyan İşlem Hacmi metriğini kullanabiliriz. Piyasa Nabzı #3: Araçlar ve Medyanlar Yoluyla Ağ Katılımını Anlama yazısında incelendiği gibi , Medyan Transfer Hacmi "paket harcamasının ortasını" temsil eder ve bu nedenle küçük kullanıcıların katılımını temsil etmek için bir gösterge olarak kullanılabilir. Bu, aşağıdaki çerçevede değerlendirilebilir.

 • Medyan Transfer Hacmindeki artışlar, genel olarak retail katılımında bir artışa işaret etmektedir.
 • Medyan Transfer Hacmindeki düşüşler genellikle retail pazarına katılımda bir düşüş anlamına gelir.
 • Sabit bir Medyan Transfer Hacmi tarihsel olarak retail katılımcılarının sınır dışı edilmesinden sonra meydana gelmiştir, ve bu kalan ağ katılımcılarının (HODLers, kariyer traderları, büyük para) istikrarlı kullanımını gösterir.

Şu anda, Medyan Transfer Hacminin yapısal düşüşü, kademeli olarak düzleşme sürecinde görünmektedir. Eğilimin bu yumuşaması, piyasanın göreceli bir istikrar aşamasına girebileceğini düşündürmektedir, bu da ağın spekülatif ilginin tam bir detoksuna yakın olduğunu ve kullanıcıların denge taban çizgisine yaklaştığını göstermektedir.

Canlı "Professional" Metrik

Medyan Transfer Hacmi üzerinde benzer bir aylık ve yıllık kontrol gerçekleştirerek bu tezi daha fazla güçlendirebiliriz. Bu oran, uzun vadeli eğilime göre retail katılımının momentumundaki değişiklikleri yakalamaya çalışır.

 • Aylık Temel > Yıllık Temel ise, retail katılımında bir genişlemeye işaret eder.
 • Aylık Temel < Yıllık Temel ise, retail katılımında bir düşüşe işaret eder.

Büyük Madenci Göçünün ardından, 426 gündür hayatımızda olan bir retail ihraç dönemi gözlemlenebilir 🟪. Bu durum, 2018 ayı piyasasında gözlemlenen ve aylık ortalamanın yıllık ortalamanın üzerine çıkmadan önce 474 gün boyunca devam eden retail yatırımcı tasfiyesine benzer bir süre.

Canlı "Professional" Çalışma Tablosu

Ağ etkinliğini denetlemek için son ölçüm, Ücretlerden Madenci Geliridir. Ücretlerden Madenci Geliri, blok alan talebinin seviyesi ve dolayısıyla tarihsel olarak makro piyasa trendinin tersine çevrilmesi için önde gelen bir gösterge olan ağ tıkanıklığı ile doğrudan ilişkilidir.

 • Sürekli bir yüksek ücret rejimi , blok alanı, yüksek ağ kullanımı için tutarlı ve kalıcı talebi gösterir ve talep üzerine yapıcı bir görüş verir.
 • Sessiz bir düşük ücret rejimi , blok alanı için talep eksikliğini, minimum ağ tıkanıklığını gösterir ve ağ katılımının cansız bir görünümünü tasvir eder.

Bitcoin ağının devam eden bir sessiz ücret rejiminde kaldığı açık ve bu da talepte bir toparlanmanın henüz devam etmediğini teyit ediyor. Ağ faaliyeti büyük ölçüde çorak bir arazi olmaya devam ediyor, Yeni Kullanıcı Benimsenmesi döngüsel düşüklerin altına düşerken retail katılımının tam bir çıkışı en belirgin şekilde görülüyor.

Canlı "Advanced" Çalışma Tablosu

Ağustos Ürün Güncelleme Yazısı

 • 5x Haftalık Onchain Haber Bülteni
 • 5x Piyasanın Nabzı Raporu
 • 4x Yeni Varlık desteklendi
 • 24x Yeni Ethereum Kırılım metrikleri
 • 5x Yeni Bitcoin Arzı ve Türev Metrikleri
 • 19x Yeni Önceden Ayarlanmış Çalışma Tabloları
Ağustos Ürün Güncellemesi

Tam Bir Detoks

Şimdi ise, ağda yok edilen yaşam süresinin hacimlerini keşfedeceğiz, genellikle akıllı eski parayı yeni ve deneyimsiz paraya karşı izlemekle eş anlamlı olduğunu düşünüyoruz. Ömür, harcanan "depolanmış zamanın" miktarını ölçmek için harcanan kripto paraların hem yaşını hem de hacmini içerir.

Harcanan Hacim Yaş Bantları metriği, harcamaların inancını kaybeden olgun ellerin hakim olup olmadığını değerlendirmek için onchain transfer hacimlerinin yaş bantlarına dökümünü sağlar.

Burada sadece olgun durumdaki (6 ay +) coinleri izole ediyoruz, bu da mevcut fiyat yapısı içinde net bir sıkışma gösteriyor. Harcanan olgun kripto paraların hakimiyeti, Ocak 2021'de boğanın yükselişinde % 8'lik coşkulu bir orandan, tüm hacimlerin sadece% 0,4'lük bir dağılımına düştü.

Bu durum, eski coinlere sahip yatırımcılar topluluğunun kararlı kaldığını, ciddi bir ölçekte harcama yapmayı ve pozisyonlarından çıkmayı reddettiğini göstermektedir. Bu, HODLer inancını göstermesi açısından yapıcı olsa da, fon olarak böylesine cansız bir talep profiliyle, böyle bir gözlem en iyi şekilde, HODLers'ın önümüzdeki fırtınalar için kendini korumaya almak adına sığınak yapması olarak yorumlanabilir.

Canlı "Advanced" Metrik

Bu düşünce, bireysel yaş bantları tarafından tutulan USD Servetini gösteren Gerçekleşen Kapitalizasyon HODL Dalgaları metriği tarafından da yinelenmektedir. Olgun harcamalar ciddi şekilde sessizleştiğinde, HODLing davranışının derecesi tarihsel olarak yüksektir.

Sadece Genç ve Olgun kripto paralardan oluşan ikili bir sistemde, BTC'de tutulan olgun kripto para servetindeki bir artış, doğrudan Genç coin servetinde eşdeğer bir düşüşe yol açar.

Şu anda, olgun coinlerin sahip olduğu servet, baskın yatırımcı davranışının son derece belirsiz küresel piyasalara rağmen harcamayı reddetmesi nedeniyle bir ATH'dedir. Bu nedenle, neredeyse tüm piyasa faaliyetleri, tekrar tekrar el değiştiren aynı genç kripto para topluluğu tarafından yürütülmektedir. Genç çalkalanan kripto paraların sayısı kademeli olarak azaldıkça, piyasa gelgitleri değişirse nihai bir arz sıkıntısına yol açabilir.

Canlı "Advanced" Metrik

90 günlük Yok Edilen Coin Günleri (CDD-90) metriği, 90 günlük bir süre boyunca toplam kripto para günü imha toplamını değerlendirerek, daha yüksek ve daha düşük coin harcama dönemlerini görselleştirmeye yardımcı olur.

CDD-90, tüm zamanların en düşük seviyesine (fiyat öncesi geçmişi göz ardı ederek) sıfırlandı, bu da eski kripto paraların aslında şimdiye kadar oldukları en derin uykuda olduklarını gösteriyor. Bu durum, piyasada yer alan tarihsel olarak önemli HODLing ölçeğini vurgular ve aşırı HODLing'in baskın yatırımcı davranışı olması durumunu destekler.

Canlı "Advanced" Metrik

Yeniden Canlanan Arz 1+ Yıl, aktif kaynağa yeniden giren gizli arz hacminin son derece düşük olduğunu teyit eder. Bu metrik, ortalama harcama davranışından büyük sapmaları vurgulamak için istatistiksel olarak normalleştirilmiştir. Bu, aşağıdaki çerçevede değerlendirilebilir.

 • 2 Sigma 🔵 üzerindeki sapmalar, tarihi değerlere göre büyük miktarda arzın yeniden canlandırıldığını gösterir.
 • 2 Sigma 🟠'nın altındaki sapmalar, piyasaya dönen gizli arz hacminin istatistiksel olarak düşük olduğunu gösterir.

Bu metrik, uzun süredir pasif durumdaki coinlerin harcanmasındaki bir sıkışmanın açık olduğu ve büyük yukarı yönlü sapmaların daha az sıklıkla meydana geldiği yukarıdaki gözlemlerle kesişir.

Canlı "Professional" Çalışma Tablosu

Ayrıca, boğa piyasasında yeniden canlanan arzın büyüklüğü ile hakim olan ayı arasında keskin bir zıtlık görebiliriz.

 • Fiyatlar 2020'de 20 bin dolarlık yüksek döngünün üzerine çıktıkça, olgunlaşmış yaşlı arz, pazar gücüne kar sağladı. Fiyatların 40 bin dolarlık bölgeye itilmesiyle, bu +13,5 sigma sapması döngüsel maksimumu işaretledi ve potansiyel arz fazlası uyarısı olarak hareket etti. Bu, +14 sigma'lık bir tepe sapması kaydeden 2018 fiyat hareketiyle benzer şekilde karşılaştırılabilir.
 • Fiyatlar 2022'de 20 bin dolara gerilerken, piyasa ters bir tepkiyle yanıt verdi, sürekli bir istisnai düşük olgun coin harcaması dönemi ve aslında 2018 ayı piyasasının istatistiksel olarak en düşük seviyelerinden bu yana en sessiz olanı.

Bitcoin'lerini geçen yılın volatilitesi boyunca elinde tutan sahiplerin, Bitcoin'in kötü şöhretli olduğu tüm volatilite ve dezavantaj yelpazesini deneyimlemiş olduklarından, bu fiyat seviyelerinde satış yapmakla ilgilenmedikleri açıktır. Kalan Bitcoin HODLer'larının, Bitcoin gemisinin onları götürdüğü her yere gitmeye istekli olmaları ve bağlı olmaları giderek daha olası görünüyor.

Canlı "Professional" Çalışma Tablosu

Kısa Vadeli Sahipler Piyasası

Hem Kısa Vadeli hem de Uzun Vadeli Sahiplere ayrılan kripto para dağılımının yapısını değerlendirerek, 3 temel gözlemi tespit edebiliriz:

 • 30 bin doların üzerinde edinilen neredeyse tüm coinler, daha fazla oynaklık karşısında istatistiksel olarak harcanması pek olası olmayan Uzun Vadeli Sahip statüsüne 🔵 başarıyla geçiyor .
 • Coin akışının çoğunluğu, Kısa Vadeli Sahiplerin 🔴 en iyi giriş fiyatı için birbiriyle yarışmasıyla mevcut piyasa fiyatı etrafında belirgindir. Bu durum, hem yakın tarihli bir kapitülasyonu hem de mevcut konsolidasyon fiyat aralığında eşit bir zıt talep akışını yansıtıyor.
 • 11-12 bin dolar aralığına kadar 18 bin doların altında büyük bir arz boşluğu görülüyor. Mevcut düşük seviyenin altında alım satım yapmak, olağanüstü miktarda Kısa Vadeli Sahip kripto paralarını derin, gerçekleşmemiş bir kayba sokabilir, bu da aşağı yönlü refleksi şiddetlendirebilir ve bir başka geniş kapsamlı kapitülasyon olayını tetikleyebilir.

Uzun Vadeli Sahipler grubu, 2022'deki fiyat hareketinden nispeten etkilenmemiş görünüyor ve arz fiyatı dağılımları yapıcı olmaya devam ediyor. Buna karşılık, Kısa Vadeli Sahip grubu, mevcut piyasa fiyatı etrafında yoğun bir yoğunlaşma ile çoğunluk coin hareketinden sorumludur. Bu nedenle, buradan en çok ilgi çeken STH topluluğudur.

Glassnode Engine Room'dan Canlı Metrik

Tipik harcama davranışlarını daha iyi anlamak için ilk olarak döngüler boyunca karlılıklarını değerlendireceğiz. Bu yapı aşağıdaki üç aşamada ele alınabilir.

 • Aşama 1: Çöküş 🔴: Bu, fiyat hareketlerindeki hızlı bir çöküş STH topluluğunu derin bir kayba soktuğu için döngü zirvelerinden sonra gerçekleşir.
 • Aşama 2: Sıkışma 🟡 : Fiyatlar düştükçe, STH karlılığı da sıkışır. Sonunda bir noktaya ulaşılır STH kripto paraları spot fiyatlar etrafında kümelenir ve bu nedenle maliyet esasları piyasa ile aynı aşamadadır.
 • Aşama 3: Genişleme 🟢: STH maliyet esası artık piyasa fiyatını kapattığında, herhangi bir anlamlı piyasa rallisi, büyük STH coinlerini gerçekleşmemiş bir kara sokar ve HODL için daha kolay psikolojik koşulları tetikler.

STH karlılığı 2. aşamada derinlerde kalıyor ve bugüne kadar herhangi bir ayı piyasası döngüsünden en uzun süre olan 431 gündür burada.

Canlı "Professional" Metrik

STH davranışını daha da izole etmek için, özellikle STH'lerle (STH-MRGO) ilgili Market Realized Gradient Osilatörünün yeni bir varyantını sunuyoruz. Bu, spekülatif değer ile STH topluluğu için gerçek organik sermaye girişleri arasındaki momentumdaki göreceli değişiklikleri ölçmek için tasarlanmış, istatistiksel olarak normalleştirilmiş bir osilatördür. Üç ayrı aşamada tanımlanabilir:

 • Genişleme 🟢: Spekülatif sermayenin organik STH girişlerini geride bırakması ve fiyatların hızla yükselmesine yol açması nedeniyle momentumda bir genişleme.
 • Çöküş 🔴: Fiyatlar sürdürülemez yüksekliklere ulaştığında, fiyat hareketinde bir çöküş kaçınılmaz hale gelir ve bu da STH topluluğunun başlangıçta çöküşüne yol açar.
 • Geçiş Dönemi 🟠: Fiyat hareketinin momentumu ve STH sermaye akışları, satıcılar tükendikçe ve STH coinleri ayı piyasasının dibinin nihai fiyat aralığı haline gelene konsantre olurken fiyat ile faz içi bir denge kurar.

Yukarıdaki iki grafiğe dayanarak, STH grubu, tarihsel olarak ayı piyasasının son aşamalarında meydana gelen bir dengeye yaklaşıyor gibi görünüyor. Temel risk, mevcut fiyat etrafındaki bu büyük STH kripto para konsantrasyonunun, yeni bir denge kurulmasını gerektiren, kırılacak başka bir baraj haline gelmesidir.

Canlı "Professional" Çalışma Tablosu

Özet ve sonuç

Ağ benimseme düzeyleri COVID krizi sırasında en son görülen seviyelere düştüğü için ağ etkinliği korkunç bir durumda kalmaya devam ediyor. Bununla birlikte, yapıcı bir gözlem olarak, retail katılımcılarının sadece HODLers sınıfını, kariyer traderlarının ve günlük Bitcoin kullanıcılarını geride bırakarak ağdan çıkarılması olacaktır. Bu durum, kullanıcı tabanının temel düzeyde olduğunu göstermektedir.

HODLer sınıfı, hem olgun kripto para USD servetinin ATH'lere ulaşması hem de tutulan coinleri harcama konusundaki isteksizliği vurgulayan tarihsel düşük seviyelere tamamen sıfırlanan çok sayıda yaşam süresi metriği ile kararlı olmaya devam ediyor. Bu durum bizlere, mevcut piyasa dalgalanmasının çoğunluğunun Kısa Vadeli Sahipler sınıfı ile ilişkili olduğunu göstermektedir.

Kısa Vadeli Sahipler kendilerini spekülatif piyasa akışlarının ve STH maliyet temelinin fazda olduğu bir denge döneminde bulurlar. Mevcut konsolidasyon aralığında bu kadar büyük bir arz yoğunlaşmasıyla, fiyatların Haziran ayındaki 17,5 bin dolarlık düşük seviyeyi kaybetmesi durumunda bir kapitülasyon riski devam ediyor.


Ürün Güncelleştirmeleri

Referans olması için tüm ürün güncellemeleri ve iyileştirmeler, metrikler, verilerdeki manuel güncellemeler gibi tüm değişiklikler günlüğümüze kaydedilir.


Çeviriler

Yeni sosyal medya kanallarımızı kullanıma sunmaktan gurur duyuyoruz:Glassnode Resmi Twitter sayfamıza ve Glassnode Türkiye Twitter sayfamıza katılabilirsiniz.

Yasal Uyarı: Bu rapor herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez. Tüm veriler yalnızca bilgi amaçlı sağlanmaktadır. Burada verilen bilgilere dayanılarak hiçbir yatırım kararı alınmamalıdır. Kendi yatırım kararlarınızdan yalnızca siz sorumlusunuz.