Tepe Bölgelerden Alım Yapan Yatırımcılar Kapitülasyona Uğradı

Ukrayna'daki çatışmanın ortasında, Bitcoin ATH civarında satın alan yatırımcılar neredeyse tamamen kapitülasyona uğradı. Öte yandan, makro ve jeopolitik risklerden etkilenmeyen HODLers grubu biriktirmeye devam ediyor.

Tepe Bölgelerden Alım Yapan Yatırımcılar Kapitülasyona Uğradı

Rusya ile Ukrayna arasında savaş patlak verdiğinden, küresel piyasalar oldukça belirsiz bir haftayla karşı karşıya kaldı. Küresel bir makro varlık olarak ve asla kapanmayan piyasalarla, Bitcoin fiyatı tepki olarak oldukça değişkendi. Bu hafta piyasa, 39.917$'a hızlaca toparlanmasından önce 34.474$'a düşmüştü.

Şimdi 138 gün boyunca Kasım ATH'sinden beri düşüşte olan, çoğu tepeye yakın satın alanlar olmak üzere, birçok Bitcoin yatırımcısı düşük fiyatlara mahkum oldu ve bu hafta önemli ölçüde sınandılar. Bu haftaki bültenimizde, büyük yatırımcılar arasında bir piyasadan çıkış gibi görünen parametreleri analiz edeceğiz ve mevcut piyasa yapısı ile Mayıs-Temmuz 2021 dönemi arasında karşılaştırmalar yapacağız.

Gözlemleyeceğimiz şey, büyük alıcıların artık neredeyse tamamen kapitülasyona uğradığıdır. Bununla birlikte, holderların dağılımı, son bir umut olarak düşünüp alım yapan yatırımcıların sarsılmaz inancını yansıtıyor ve tartışmasız bir şekilde çok daha yüksek bir kararlılığa sahip görünüyor: Bitcoin HODLers.

Çeviriler

Bu Hafta On-chain İspanyolca, İtalyanca, Çince, Japonca, Türkçe, Fransızca, ve Portekizce'ye çevriliyor.

Onchain Haftalık Pano

Week Onchain Haber Bülteni, burada bulunan tüm özellikli çizelgeleri içeren canlı bir panoya sahiptir. Bu gösterge tablosu ve kapsanan tüm metrikler, her hafta Salı günleri yayınlanan Video Raporumuzda daha ayrıntılı olarak incelenmektedir. Youtube Kanalımızı ziyaret edin ve abone olun ve daha fazla video içeriği ve metrik eğitimi için Video Portalımızı ziyaret edin.

Bu analize, onchainde son hareket ettiği fiyat üzerinden coin arzının dağılımını gösteren URPD metriğini derinlemesine inceleyerek başlayacağız. Burada keşfetmek istediğimiz şey, bu düşüş sırasındaki yatırımcı davranışları arasındaki benzerlikler ve farklılıklar, Mayıs-Temmuz 2021'deki benzer ölçekte.

URPD metriğini dört tarihten itibaren analiz edeceğiz:

1. 10-Mayıs-2021 tasfiye şelalesi satış olayından hemen önce
2. 20 Temmuz-2021 2021 sonlarında ATH'ye yapılacak ralliden önce 29 bin doların en düşük seviyesinde
3. 9-Kasım-2021 mevcut piyasada tüm zamanların en yüksek seviyesinde
4. 27-Şubat-2022 şuan bu yazıyı yazdığımız esnada.

Mayıs-Temmuz döneminden başlayarak, coin dağılımı olması gerekenden çok fazla bir şekilde oynaklık gösterdi ve kripto para arzının büyük bir kısmı 54 bin dolar ile 60 bin dolar arasında tutuldu. Bu, daha yüksek fiyatlarda bir dereceye kadar talep gösterirken, aynı zamanda, herhangi bir önemli fiyat düzeltmesine duyarlı olacak birçok "büyük alıcı" ile kırılgan bir pazar yarattı.

Canlı Grafik (10-5-2021)

Ortaya çıkan şey büyük bir piyasa kapitülasyonuydu. Hem spot hem de türev piyasalar tüm coşkudan arındı, Bitcoin ağındaki onchain aktivitesi çöktü ve bunun mevcut ayı piyasasının başlangıcı olduğu makul bir şekilde tartışmaya açık hale geldi.

Bu 2,5 aylık uzun konsolidasyon döneminde, büyük alıcılar tarafından büyük miktarda arz satış için borsalara aktarıldı. Bu arz, daha sonra, daha yüksek inançlı alıcılar tarafından yavaş yavaş emildi ve bu kripto paraların maliyet temeli, 29 bin ila 40 bin dolar fiyat aralığında daha baskın hale geldi.

Bu davranış, geniş ölçekli bir ”zayıf elden güçlü ele” coin akışı olayını tanımlar.

Canlı Grafik (20-Temmuz-2021)

Mevcut piyasa düzeltmesine baktığımızda, Temmuz 2021'den Kasım ATH'ye yapılan ralli sırasında coin arzının dikkate değer ölçüde eşit bir şekilde dağıtıldığını görebiliriz. Bu dağılım şunları gösterir:

  • Mayıs-Temmuz düzeltmesinde birikim yapan birçok yatırımcı geri dönüş yolunda kar aldı. Bu, 35 bin dolar, 47 bin dolar ve 62 bin dolar civarında hacim düğümleri yarattı.
  • Alıcılar değeri gördü ve Ağustos-Kasım rallisi boyunca piyasaya girdi. Bu, 'ralli turistlerinin’ çoğunluğunun ayrıldığını ve yalnızca HODLer'ların kaldığını gösteren onchain faaliyetine ragmen böyle gelişti.
Canlı Grafik (9-11-2021)

Bu durum bizi, Kasım ayından bu eşit olarak dağıtılmış arzın çoğunun yerinde kaldığını görebildiğimiz günümüze getiriyor. %50+ düzeltmeye rağmen, bu yatırımcılar pozisyonlarını tasfiye etmediler.

Ayrıca, ana yeniden dağıtım, tüm zamanların en yüksek seviyesinden 60 bin dolar + aralığı satın alan ve mevcut 35 bin ila 38 bin dolar arasında yeni alım yapmış olan  yatırımcılardan geliyor gibi görünüyor.

Bu harcama davranışı, zararda olsa bile kripto paralarını tasfiye etmeye isteksiz görünen, fiyata duyarsız HODLer'ların hakim olduğu bir piyasayı tanımlar. Bu arada, büyük alıcılar önemli ölçüde dışarı atıldı ve Mayıs-Temmuz 2021'e kıyasla yatırımcı topluluğunun çok daha küçük bir bölümünü temsil ediyor.

Canlı Grafik

Büyük Alıcılar Halihazırda Kapütülasyona Uğramış Olabilir

Bu haftanın haber olayları dünyayı değiştiriyor. Bitcoin yatırımcılarının, özellikle de onu riskli bir varlık olarak görenlerin kapitülasyona uğrayacağı bir zaman olsaydı, sıcak savaşın patlak vermesi muhtemel bir katalizör olurdu.

Bununla birlikte, bu haftaki satış sırasında meydana gelen onchain kapitülasyonun derecesi en basit tabirle cansızdı. Aslında, 20 Temmuz-2021'de 29 bin dolara (aşağıda 3. Nokta) yapılan satışla benzer özellikler sergiliyor ve bu da fiyatları yeni  düşük seviyelere indirecek düşüş eğilimine sahip değil.
Bu hafta, düzeltmede daha önce yaşanan 2.0 Milyar $+ kapitülasyon olaylarından önemli ölçüde daha az olan 713 milyon $'lık net zarar gördü.

Canlı Grafik

Ayrıca, Kasım ATH'de 74 bin / gün olan borsalara (pembe) para yatıran yatırımcı sayısında bugün 41 bin / gün'e düşen kalıcı bir düşüş gördük. Bu esnada, borsalardan çekimler de günde yaklaşık 40k ila 48k arasında çok sabit kalıyor, bu da yine her halükarda tutarlı bir HODLer topluluğunun göstergesi olarak yorumlanabilir.

Canlı Çalışma Tablosu

Elbette borsaya para yatırma veya çekme sayısı resmin sadece bir parçası ve arz-talep arasındaki dengenin kurulmasına yardımcı olan her birinin taşıdığı hacimdir.

Aşağıdaki grafik, 30 günlük borsa net akış EMA'sını göstermektedir ve Temmuz'dan bu yana piyasanın daha büyük oranda çekme işlemlerini (kırmızı, çıkışlar) tercih ettiğini görebiliriz. Döviz çıkışlarındaki eğilim bu süre içinde yumuşadı, ancak tüm makro rüzgarlara rağmen, geçen yıl Mayıs-Temmuz aylarında yaşanana yakın bir giriş görmedik.

Mevcut piyasa, bir makro varlık olarak Bitcoin'e olan güvenini kaybetmiş görünmüyor.

Canlı Grafik

Bunu, bu hafta harcanan 1 yıldan eski kripto paraların hacmine bakarak canlandırılan arz metriğinde de görebiliriz. Bitcoin HODLer topluluğu arasında yaygın bir inanç kaybı olsaydı, bu metriğin önemli bir artış görmesini beklerdik.

Ancak bu henüz gerçekleşmedi ve canlanan arz, önceki birikim dönemleri için oldukça tipik olan 5k BTC/gün'ün altında kalıyor.

Canlı Grafik

Son birkaç hafta içinde borsalarda onchain harcamalara hakim olan bir grup var; Düşüşü satın alan yatırımcılar, yalnızca daha birçok düşüş olduğunu öğrenmek için. 3 aydan daha yeni kripto paralara sahip yatırımcılar, son 30 günde zarar harcamalarında hakim durumdalar. Bu yeni kripto paraların harcamaları, 2018'in ilk yarısı boyunca ayı piyasasının en düşük seviyeleriyle orantılı olarak, geçen ay için günlük piyasa değerinin %-0,05'ine kadar toplu bir kayıp gerçekleştirdi.

Geçen yıl Haziran-Temmuz ayları dışında, yaygın piyasa dipleri genellikle hem yeni hem de eski yatırımcıların geniş çaplı korku nedeniyle kitlesel çıkışıyla karakterize edilir.

Henüz benzer bir uzun vadeli kapitülasyon görmediğimiz göz önüne alındığında, belki de Bitcoin HODLers bu sefer farklı bir şekilde inşa edilmiştir? Ya da belki de geri kalan tüm satıcıları piyasadan tamamen atmak için başka bir acı verici düşüş daha vardır.

Glassnode Engine Room’dan yayınlanmamış bir tabloya erken bir bakış

Güçlü Eller Biriktirmeye Devam Ediyor

Büyük alıcıların büyük ölçüde ağdan dışarı atılması ve bunun HODLer'ın hakim olduğu bir pazar olduğuna dair kanıtlarla, bu uzun vadeli ufku geniş topluluğun ne yapabileceğini açıklamaya yardımcı olan üç grafikle açıklayacağız.

Birincisi, çok az veya hiç harcama geçmişi olmayan cüzdanlarda tutulan kripto paraların hacmini takip eden Likit Arz. Bunlar genellikle soğuk cüzdanları ve dolar-maliyet ortalaması stratejisini uygularken hiçbir şart gözetmeksizin çekim yapan HODLer'ların cüzdanlarını temsil eder.

Dolaşımdaki arzın bir oranı olarak, Likit Olmayan Arz şimdi Mayıs 2021 zirvesini geçerek %76.3'e ulaştı. Bu, şimdi 2017 piyasa zirvesi ile aynı seviyeye geri döndü ve kripto para cüzdan likiditesinde dört yıllık bir artışı tersine çevirdi. Bununla birlikte, bu örneklerin her ikisinin de büyük satış olaylarından önce geldiğine dikkat edin, bu nedenle bu madeni paraların gerçekten soğuk cüzdanlarda olup olmadığı görülecektir.

Canlı Grafik

Benzer bir hikaye anlatan Realized Cap HODL dalga bandı 3 aydan daha eski %72'lik yeni yerel zirvelere doğru ilerliyor. Bu, 'Bitcoin'de depolanan' USD değerinin %72'sinin 3 ay ve daha eski kripto paralarda tutulduğu anlamına gelir.

Bu, uzun vadeli yatırımcıların değer gördüğü ve aynı zamanda harcamalarını yavaşlattığı (yukarıdaki Canlanan Arz'da görüldüğü gibi) ayı piyasalarının tipik bir örneğidir. Bu son yükselişin çoğunun, alttaki turuncu renkte 3m-6m eski kripto para bandı tarafından yönlendirildiğini unutmayın. Bunlar, 155 günlük (ortalama 5 ay) Kısa-Uzun Vadeli Holder sınırına yaklaşan veya geçmekte olan coinlerdir.

Canlı Grafik

Ve son olarak, son 3 ayda HODLer'lar tarafından ne kadar kripto para hacminin emildiğini göstermek için, son 30 günde 3 ay+ yaş eşiğini geçen kripto para hacmine bakıyoruz.

Şu anda, 335 binden fazla BTC, madencilere verilen günlük payın 12,2 katı olan 30 günde 3 ay+ yaşına kadar olgunlaşıyor. Her ikisi de güçlü yukarı yönlü hareketlerden önce gelen 2020'nin ortalarında ve Haziran-Eylül 2021'de benzer bir HODLing davranışı gözlendi.

Canlı Grafik

Özet ve sonuçlar

Mevcut pazar, hem onchain hem de makro açıdan son derece ilginç. Sıcak bir çatışmanın getirdiği muazzam belirsizlik ve risk göz önüne alındığında, daha fazla risk düşürme, yatırımcı paniği ve kapitülasyon olayları beklentisiyle temkinli olmak gerekir. Ancak şimdiye kadar, ATH'yi satın alan çok kısa vadeli holderları veya bu düşüş sırasında erken düşüşler dışında, yaygın bir kapitülasyon olayı görmedik. Birçok 'hype talebi' sinyalinin boğa piyasası seviyelerinin oldukça altında kaldığını unutmayın (geçen hafta ele alındı).

Bu çok belirsiz makro ve jeopolitik zemine rağmen, Bitcoin HODLers'ın davranışı dikkate değer bir yükseliş inancını koruyor. Kripto paralar borsalardan çekilmeye devam ediyor, giderek likit olmayan cüzdanlara taşınıyor ve yüksek oranda giderek daha kıdemli yaş gruplarına(5 aydan az tutulan coinler genç, 5 aydan çok tutulan coinler eski veya yaşlı olarak adlandırılır) dönüşüyor. Bunlar, yapım aşamasındaki Uzun Vadeli Holder paralara benziyor.

Geniş çaplı bir güven kaybına işaret edebilecek bu tutarlı eğilimlerin tersine dönmeye başlaması durumunda izlemek artık çok önemli. Bununla birlikte, böyle bir tersine dönüş yerine, bu gözlemler, ufukta bir yerde Bitcoin için olumlu ve yapıcı bir gelecek çizmeye devam ediyor.

Ürün Güncelleştirmeleri
Referans olması için tüm ürün güncellemeleri ve iyileştirmeler, metrikler, verilerdeki manuel güncellemeler gibi tüm değişiklikler günlüğümüze kaydedilir.
- NVT Entity-Adjusted grafiğinde uygulanan düzeltme.
- Yeniden Başlatılan Uncharted Newsletter Edition #9

  • Bizi Twitter'dan takip edebilirsiniz.
  • Telegram kanalımıza katılabilirsiniz.
  • Analizler ve detaylı çalışmalar için Glassnode Forum'u ziyaret edebilirsiniz.
  • Onchain metrikleri ve grafikler için Glassnode Studio'ya göz atabilirsiniz.
  • Borsaların onchain metrikleri ve aktiviteleri hakkında otomatik bildirimler için Glassnode Alerts Twitter'ı ziyaret edebilirsiniz.

Yasal Uyarı: Bu rapor herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez. Tüm veriler yalnızca bilgi amaçlı sağlanmaktadır. Burada verilen bilgilere dayanılarak hiçbir yatırım kararı alınmamalıdır. Kendi yatırım kararlarınızdan yalnızca siz sorumlusunuz.