Finansal Teminat Olarak Bitcoin

19 milyonuncu bitcoin çıkarıldığı için, bir dizi büyük kurumsal alıcı, bozulmamış teminat varlığı olarak Bitcoin'e yeniden ilgi duymaya başladı. Balinalar, dokuz gün içinde bakiyelerine 21 bin BTC'den fazla ekleyen Luna Foundation Guard'ın yanı sıra yaygın kripto para birikimine öncülük ediyor.

Finansal Teminat Olarak Bitcoin

MacroStrategy ve Luna Foundation Guard gibi büyük kurumsal alıcılarının önemli Bitcoin alımlarını duyurması veya tamamlaması ile Bitcoin pazarında hareketli bir hafta oldu . Bitcoin'in kararlı bir tedarik planına ve nihai arz sınırına sahip olmasıyla, bu olaylar, Bitcoin'in piyasa tarafından bozulmamış bir teminat biçimi olarak algılanmasına yönelik bir başka adımı temsil ediyor.

Piyasa, bu hafta 44.427$'ın en düşük seviyesi ile 48.083$'ın en yükseği arasındaki menzile bağlı olarak işlem gördü ve son fiyat rallisinin ardından konsolide oldu.

Bitcoin'in bir finansal teminat biçimi olarak algılanması ve kullanılması, istikrarlı bir şekilde büyüyen bir trend olmuştur ve yeni uygulamalara ve kullanım durumlarına yayılmaya devam etmektedir. Luna Foundation Guard (LFG), birikmiş BTC'yi UST algoritmik stabilcoin için bir destek noktası olarak kullanma niyetiyle geçen hafta boyunca baskın bir alıcıydı. Ek olarak, paketlenmiş WBTC'ye, Kanada ETF'lerine ve onchaindeki genel yatırımcı birikimine girişler, özellikle 22 Ocak'ta belirlenen yerel fiyatların en düşük seviyelerinin ardından tarihsel olarak güçlü olmuştur.

Bu bültende, Bitcoin için bir dizi büyük arz çöküntülerini keşfedecek ve son haftalardaki birikim davranışını karakterize edeceğiz. Birikim, bu belirli kamu kurumlarının yanı sıra hem Karidesler (< 1BTC) hem de Balinalar (> 1k BTC) tarafından yönlendiriliyor ( Karidesleri ve Balina holding mezheplerini açıklayan araştırmamız hakkında daha fazla bilgi edinin ).

Yönetici Özeti

  • Borsalar, toplam bakiyelerinin birkaç yılın en düşük seviyelerine ulaşmasıyla birlikte önemli net kripto para çıkışları görmeye devam ediyor. BTC, borsalardan ayda 96 bin BTC'nin üzerinde bir oranda çıkıyor ve tarihsel olarak güçlü bir birikimin gerçekleştiğine işaret ediyor.
  • Birikim, her ikisi de son haftalarda bakiyelerine önemli ölçüde eklenen Karidesler (<1 BTC) ve Balinalar (>1k BTC) tarafından yönlendiriliyor.
  • Luna Foundation Guard tarafından büyük ölçekli birikim, son 9 gün içinde toplam holdinglerde 21.163 BTC artışla gerçekleşti. Ek olarak, Ethereum (WBTC) üzerindeki toplam sarılmış Bitcoin arzı, DeFi ürünlerinde teminat olarak BTC'ye sürekli bir talep göstererek 12,5 bin BTC arttı.
  • Kripto paralar Kanada Bitcoin ETF ürünlerine akmaya devam etti ve 22 Ocak'tan bu yana toplam varlık 6,594 BTC arttı.

Çeviriler

Bu hafta On-chain bülteni İspanyolca, İtalyanca, Çince, Japonca, Türkçe, Fransızca, Portekizce ve Farsça'ya çevrilmektedir. (Haber bülteninin İtalyan versiyonu için yeni bir çevirmen aramaktayız.)

Onchain Haftalık Pano

Haftalık Onchain Haber Bülteni, burada bulunan tüm özellikli çizelgeleri içeren canlı bir panoya sahiptir. Bu gösterge tablosu ve kapsadığı tüm metrikler, her hafta Salı günleri yayınlanan Video Raporumuzda daha ayrıntılı olarak incelenmektedir. Youtube Kanalımızı ziyaret ederek abone olabilir, daha fazla video içeriği ve metrik eğitimi için Video Portalımızı ziyaret edebilirsiniz.


Bitcoin Dönüm Noktası: 19 Milyonuncu BTC Madenciliği

Bu hafta toplam Bitcoin arzı, çıkarılan 19 milyonuncu kripto paraya ulaştı ve son 21 milyon arzın %9,52'sinden daha azını önümüzdeki ~118 yıl içinde çıkarılmaya bıraktı. Bu bilgi bu yazıyı yazdığımız sırada (blok yüksekliği 730.278), toplam BTC arzı 19.001.529.68 BTC idi ve günlük 918 BTC/gün (14 günlük medyan baz) edinildi.

Canlı Grafik

Tarihsel Olarak Güçlü Birikim Haftası

Giriş bölümünde belirtildiği gibi, hem ayrı kurumsal alıcıları hem de daha geniş pazarın dengelerini artırmasıyla BTC birikim eğilimleri için özellikle etkileyici bir hafta oldu.

Birikim Trend Puanı, piyasanın genel olarak zincir üzerindeki göreli denge değişimini izlemek için piyasaya sürülen en son araçlarımızdan biridir. 1'e (mor) yakın değerler, balinaların ve/veya piyasa varlıklarının büyük bir bölümünün bakiyelerine önemli ölçüde katkı sağladığını gösterir. Bu hafta 0,65'in üzerinde tutarlı bir değer akışı döndürdü ve bu da genel bir birikim eğiliminin sürmekte olduğunu gösteriyor.

Canlı Grafik

Borsa bakiyelerinin de yanıt olarak tarihsel olarak önemli bir BTC çıkışı dönemi yaşadığını ve aylık 96.2 bin BTC çıkış oranına ulaştığını görebiliriz. Tarih boyunca sadece birkaç kez meydana gelen bu büyüklükteki çıkışlar oldukça nadirdir.

Mart 2020 piyasa çöküşünün hemen ardından başlayan bir trend olan net girişlerden (yeşil) baskın çıkış rejimine (kırmızı) çok belirgin bir geçiş oyunda kalmaya devam ediyor.

Canlı Grafik

Böyle sürekli ve yüksek büyüklükteki BTC çıkışlarının etkisi, borsalarda tutulan toplam bakiyenin birkaç yılın en düşük seviyelerine ulaşmasıdır. Mart ayı boyunca, takip ettiğimiz borsalardan 96 binden fazla BTC çıktı ve en son Ağustos 2018'de görülen seviyelere ulaştı. Bunun, Eylül 2021'den itibaren borsa bakiyelerinde genel olarak yatay düzlükten aşağı doğru kayda değer bir kırılmayı temsil ettiğini unutmayın.

Canlı Grafik

Belirli borsalara daha derine indiğimizde, çıkışların çoğunun sektördeki en büyük borsalardan geldiğini görebiliriz. Coinbase, Binance, Gemini, Kraken, Bittrex ve Bitstamp, birçoğunun son 12-24 ayda net bakiye artışı görmesine rağmen, son zamanlarda önemli net çıkışlar gördü . Özellikle, kripto para bakiyesi hakimiyetinin 2021'de daha da arttığını gören Binance, son 2 hafta içinde 20,8 bin BTC'nin üzerinde çıkış gördü.

Canlı Grafik

Peki Kim Biriktiriyor?

Genel bir birikim eğiliminin gerçekleştiğini belirledikten sonra, şimdi katılan alıcı türlerini karakterize edebiliriz. Birikim Bakiyesinin tırmanmaya devam ettiğini görebiliriz. Bu arz, birden fazla mevduatı olan ve hiçbir harcama geçmişi olmayan adreslerde tutulan paraları temsil eder. Bu ölçüm, borsaları ve madencileri hariç tutar, ancak emanetçiler, LFG ve MacroStrategy gibi büyük varlıkları içerecektir.

Birikim Adreslerinde tutulan toplam bakiye, 4 Aralık'taki piyasa kaldıraç azaltma olayından bu yana ölçülen, son dört ayda 217 bin BTC arttı. Bu, madencilere verilen günlük ihraçın 2 katı olan 1.800 BTC/günlük bir büyüme oranını temsil ediyor. Bunun, 2021'in büyük bir bölümünde oluşturulan genel olarak yatay bir denge eğiliminden de koptuğunu unutmayın.

Canlı Grafik

Daha sonra, genellikle Bitcoin Karides olarak adlandırılan, 1BTC'den daha az bakiyeye sahip zincir üzerindeki varlıklara bakacağız . Bu alıcıların büyük olasılıkla retail seviyesi veya bireyler olması muhtemeldir ve bu grup, 22 Ocak'ta belirlenen yerel fiyat düşüklerinden bu yana agresif bir şekilde birikmektedir. Son ~ 2 ay boyunca, Bitcoin karidesi, dolaşımdaki arzın % 0,579'unu biriktirdi; bu, aynı zamanda çıkarılandan 1,7 kat daha fazla kripto para anlamına geliyor.

Bitcoin Karides şu anda toplam madeni para arzının %14.256'sını elinde tutuyor (bunun, toplamda binlerce ila milyonlarca retail düzeyinde müşteriyi temsil eden borsalar tarafından tutulan herhangi bir arzı içermediğini unutmayın).

Canlı Grafik

Ardından, 100 ila 10 bin BTC'ye sahip daha büyük Bitcoin sahipleri ile ilişkili her bir adreste tutulan ortalama arza bakacağız ( köpekbalıklarından balinalara ). Ağustos 2021'den bu yana, bu topluluk tarafından her bir adreste tutulan ortalama BTC hacmi, adres başına 570 ila 585 BTC arasında sabitlendi. Bu, hem elde tutulan arzın hem de bu topluluktaki adres sayımlarının bu süre boyunca oldukça istikrarlı kalmasının sonucudur. Bu genellikle, bu cüzdan grubunun mevcut birikim eğilimlerine en az katkıda bulunduğunu gösterir.

Canlı Grafik

Son olarak, Birikim Trend Puanını cüzdan kohortlarına ayıran Glassnode Engine Room'dan yayınlanmamış bir metriğe bakarak yukarıdaki gözlemleri onaylayabilir ve iyileştirebiliriz. Burada, daha küçük alıcıların (100 BTC'ye kadar) Ocak ayının sonundan bu yana büyük çapta akümülasyoncular olduğunu ve daha küçük bakiyelerin (<1 BTC) en agresif (yeşil bölge) olduğunu görebiliriz.

100-1k BTC cüzdan kohortlarının toplam birikime (kırmızı bölge) en az katkıda bulunduğunu, Balina kohortlarının (>1k BTC) ise son iki hafta içinde ciddi birikime başladığını görebiliriz. Bu, bir sonraki bölümde daha fazlasını keşfedeceğimiz LFG gibi varlıkları içerir.

Glassnode Engine Room'dan yayınlanmamış metrik

Başlıca Bitcoin Tedarik Kaynakları

Son iki hafta içinde Balina varlıkları (> 1k BTC) tarafından çok büyük miktarda BTC biriktirildiğini belirledik. En büyük kuruluşlardan biri, şu anda 30.727 BTC hazinesi biriktiren Luna Foundation Guard (LFG) olmuştur. Ocak ayının sonunda 358,6 milyon dolar değerinde olan 9.564 BTC'lik ilk satın almayla, LFG bakiyesi şimdi dokuz günlük bir süre içinde 21.163 BTC arttı. LFG bakiyesinin toplam değeri şu anda 1,40 Milyar Doların üzerindedir.

Canlı Grafik

Bitcoin'i diğer blok zincirlerine yerleştirmek için tokenize edilmiş bir varyanta sarma eğilimi de son yıllarda istikrarlı olmuştur. Bitcoin arzının %1.449'undan fazlası (275.236 BTC) şu anda emanetçi BitGo tarafından tutuluyor ve Ethereum blok zincirinde tokenize edilmiş bir WBTC versiyonu olarak yayınlanıyor.

22 Ocak'ta piyasa düşük olduğundan, WBTC arzı 12,5 bin BTC daha artarak, kaotik makro ve jeopolitik koşullara rağmen DeFi'de Bitcoin teminatına olan talebin arttığını gösterdi.

Canlı Grafik

Ayrıca, Purpose ETF'nin girişlerin aslan payını aldığı çeşitli Kanada ETF'lerine kayda değer girişler oldu. Purpose Bitcoin ETF şu anda 35 bin BTC'ye sahip ve 22 Ocak'taki en düşük fiyattan bu yana 5.521 BTC'lik net giriş görüyor. Bu, makro ve jeopolitik rüzgarların fırtınası ortasında, bu süre içinde toplam BTC varlıklarının %18,7'lik net büyümesidir. Purpose Bitcoin ETF şu anda yönetim altındaki varlıklarda 1.627 milyar dolara sahip.

Canlı Grafik

Toplamda, tüm Kanada ETF ürünlerinin toplam varlıkları Ocak ayının sonundan bu yana 6.594 BTC artarak 69k BTC'nin biraz üzerinde tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı (dolaşımdaki arzın %0.36'sı).

Son ayların sayısız makro ekonomik ve jeopolitik rüzgarlarına rağmen, borsalardan (spot tutanlar) bu kadar güçlü çıkışların yanı sıra hem ETF ürünlerine, DeFi uygulamalarına hem de zincir üstü birikim cüzdanlarına girişleri gözlemlemek oldukça etkileyici.

Canlı Çalışma Tablosu

Özet ve sonuçlar

Bitcoin piyasası, birkaç hafta boyunca, cüzdan gruplarına katılımla ilgili olarak oldukça yaygın olan, tarihsel olarak güçlü bir birikim gördü. Karides ve Balinalar, LFG ve MacroStrategy gibi bir dizi büyük kamu alıcısının, bozulmamış teminat olarak Bitcoin'e yeni bir vurgu yapmasıyla, son zamanların en agresif birikim yapan akümülasyonculardır.

En etkileyici olanı, Ukrayna'daki çatışmalar, emtia fiyatlarındaki artışlar ve kıtlıklar ve sıkılaşan parasal koşullar gibi çok sayıda ters rüzgara rağmen, Kanada'da bulunan ETF ürünlerindeki Bitcoin talebindeki genel artış.

Genel olarak, piyasa Bitcoin'i ve gelecekteki ekonomideki rolünü biraz yenilenmiş bir iyimserlikle izliyor gibi görünüyor. Bu, en açık şekilde, Mart 2020 likidite krizinin hemen ardından başlayan bir eğilim olan borsalardan ve kendi kendine veya destekli saklamaya yönelik net çıkış eğiliminde yansıtılmaktadır.

Şu anda çıkarılan 19 milyonuncu madeni para ve günlük ihracın birçok katını aşan genel birikim ile, Bitcoin'in teminat olarak kıtlığı ve bozulmamış doğası bir kez daha ön plana dönüyor olabilir.


Ürün Güncelleştirmeleri

Referans olması için tüm ürün güncellemeleri ve iyileştirmeler, metrikler, verilerdeki manuel güncellemeler gibi tüm değişiklikler günlüğümüze kaydedilir.

  • Bizi Twitter'dan takip edebilirsiniz.
  • Telegram kanalımıza katılabilirsiniz.
  • Analizler ve detaylı çalışmalar için Glassnode Forum'u ziyaret edebilirsiniz.
  • Onchain metrikleri ve grafikler için Glassnode Studio'ya göz atabilirsiniz.
  • Borsaların onchain metrikleri ve aktiviteleri hakkında otomatik bildirimler için Glassnode Alerts Twitter'ı ziyaret edebilirsiniz.

Yasal Uyarı: Bu rapor herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez. Tüm veriler yalnızca bilgi amaçlı sağlanmaktadır. Burada verilen bilgilere dayanılarak hiçbir yatırım kararı alınmamalıdır. Kendi yatırım kararlarınızdan yalnızca siz sorumlusunuz.