Hassas Bir Denge

Bitcoin piyasası, yavaşlayan bir satış baskısının yanı sıra sınırlı gelen talep ile hassas bir dengede. Bu bültende, özellikle Bitcoin satışlarının özelliklerini değerlendirmek için borsa akışlarını analiz ediyoruz.

Hassas Bir Denge

Bitcoin fiyatları bu hafta dalgalı bir konsolidasyon aralığında işlem gördü, haftalık en düşük 37.333 $'dan açıldı, 45.039 $'a yükseldi ve ardından kazanımların çoğunu geri vererek 39.220 $'dan kapandı. Küresel makro ve jeopolitik aşama piyasalarda belirsizlik yaratmaya devam ederken, Bitcoin boğaları bir fiyat dibi belirlemeye çalışıyor. Boğalar, büyük ölçüde kısa vadeli yatırımcıların satışından kaynaklanan, iki ayı aşkın bir süredir küçük ölçekte ama istikrarlı bir satış tarafı baskısını absorbe etmeye çalışıyor.

Son haftalarda yatay hareket eden fiyatlar ile göreli bir denge kuruldu. Bununla birlikte, gelen sınırlı taze talep göz önüne alındığında, bu hassas denge, herhangi bir önemli derecede satıcı tükenmesi veya tersine, satıcıların yeniden canlanması ile bozulabilir.

Dolayısıyla cevaplanması gereken soru, boğalar tarafından sağlanan sermaye desteğinin ayıları uzak tutmak için yeterli olup olmayacağıdır. Bu nedenle, bu bültende, borsalara akışlara özel bir odaklanma ile mevcut onchain hacim alanını değerlendireceğiz. Bu, satış tarafındaki baskının ve yatırımcının satışlarının büyüklüğünü en iyi şekilde yansıtmayı amaçlar.

Çeviriler

Bu Hafta On-chain İspanyolca, İtalyanca, Çince, Japonca, Türkçe, Fransızca, ve Portekizce'ye çevriliyor.

Onchain Haftalık Pano

Week Onchain Haber Bülteni, burada bulunan tüm özellikli çizelgeleri içeren canlı bir panoya sahiptir. Bu gösterge tablosu ve kapsanan tüm metrikler, her hafta Salı günleri yayınlanan Video Raporumuzda daha ayrıntılı olarak incelenmektedir. Youtube Kanalımızı ziyaret edin ve abone olun ve daha fazla video içeriği ve metrik eğitimi için Video Portalımızı ziyaret edin.

İki Borsanın Hikayesi

Borsa etkinliğinin izlenmesi, veri değişebilirliğinin değerlendirilmesini gerektirse de (burada ele alınmıştır) onchain analizde güçlü bir stratejidir. Özellikle daha uzun zaman periyotları (aylar) boyunca toplam borsa akışlarının takibi, arz ve talep dengesi hakkında faydalı bilgiler sağlar.

Başlangıç ​​olarak, borsa bakiyesi ölçümlerini yorumlamak için aşağıdaki üst düzey nüansları not edeceğiz:

 • Bitcoin HODLers (tüm cüzdan boyutlarında) kendilerini koruma eğilimindedir ve bu nedenle paralarını geri çekme olasılığı en yüksek olan gruptur.
 • Küçük yatırımcı düzeyinde piyasaya yeni girenlerin, saklama çözümlerinin basitliğini ve borsalar tarafından sağlanan ticaret seçeneklerini tercih ederek kripto para çekme olasılığı çok daha düşüktür.
 • Kurumsal hazinelerin benzer şekilde, bu tür firmalar tarafından sunulan uzmanlık ve risk yönetimini tercih ederek, takas saklama çözümlerinden veya benzerlerinden yararlanma olasılığı vardır. Bu madeni paraların ayrıca OTC masaları aracılığıyla alınıp satılması ve özel çoklu imza düzenlemelerinde tutulması daha olasıdır.
 • Türev piyasaların yaygınlaşmasıyla birlikte Bitcoin birimleri teminat olarak da kullanılabilir ve bu nedenle borsa girişleri ek kripto para marjı sağlamanın bir sonucu olabilir.

Yukarıdaki özelliklerin 4’te 3'ünün döviz girişlerine doğru bir eğime sahip olduğuna dikkat edin. Mart 2020 satışlarından bu yana borsalardan (arzın %3.655'i) toplam 575.876 BTC çıkışını bu kadar etkili yapan şey kısmen budur. Ayrıca Eylül 2021'den bu yana nasıl bir göreceli denge kurulduğuna da dikkat edin.

Canlı Grafik

Son birkaç haftanın oldukça dalgalı makro ve jeopolitik olayları sırasında, bu hafta girişlere yönelik hafif bir eğilim olmasına rağmen, borsa net akış hacimleri de oldukça istikrarlı. Bitfinex ve FTX aslan payını alırken, bu hafta borsalara günlük yaklaşık 1000 BTC yatırıldı.

Bu büyüklük, özellikle küresel makro bağlam göz önüne alındığında, satış yönlü arzın oldukça küçük çaplı kaldığını gösteriyor.

Canlı Grafik

Özellikle geçen yıl boyunca, borsalar, denge değişikliklerine bağlı olarak aşağı yukarı iki baskın bölümde incelenebilir: Net Girişleri olanlar ve Sabit Bakiyeleri, ve Net Çıkışları olanlar.

Özellikle Binance, Bittrex, Bitfinex ve FTX, tutulan Bitcoin rezervlerinde kayda değer bir büyüme gördü. Buna ek olarak, bu borsalar Temmuz 2021'in sonundan bu yana %24,3'lük bir büyümeyle 207 bin BTC'lik toplu BTC girişleri gördü.

Canlı Grafik

Diğer bölüm, ​​izlediğimiz kalan borsaları içeriyor ve Temmuz ayının sonundan bu yana 253 bin BTC'lik toplu bir çıkış gördü. Bu borsalardan Huobi (mor), Mart 2020'de 400 bin BTC'den bugün sadece 12,3 bin BTC'ye düşerek açık ara en büyük genel düşüşü temsil ediyor. Bu denge düşüşünün yarısından fazlası, Çin hükümetinin Bitcoin madenciliğini yasaklamasının ve geçen yıl Mayıs ayında yatırımcı faaliyetlerine getirilen kısıtlamaların ardından gerçekleşti.

Canlı Grafik

FTX ve Binance, pazar payı hakimiyetinde (elde tutulan BTC bakiyesi ile ölçüldüğünde) olağanüstü bir büyüme gördüğü için bu çalışmada özellikle öne çıkıyor. Hem Binance hem de FTX'in çok çeşitli spot ve türev ürünlere ev sahipliği yaptığını ve bu nedenle, tutulan BTC'nin makul bir oranının marj teminatı olarak kullanılmasının muhtemel olduğu unutulmamalıdır.

FTX tarafından tutulan toplam BTC hacminin şu anda 103,2 bin BTC olduğu tahmin ediliyor; bu, Mart 2020'de tutulan yalnızca 3 bin BTC'den olağanüstü bir büyüme. Bu, Temmuz 2021'deki %0,8'den bugün %4,0'a yükselen bir denge dominansını temsil ediyor.

FTX tarafından tutulan BTC'yi toplam borsa bakiyesi metriğinden çıkarırsak (sonuç pembe), bu toplam borsa bakiyeleri ölçüsünün, FTX'in şu anda sahip olduğu adımları göstererek birkaç yıllık yeni dipleri araştırdığını görebiliriz.

Canlı Çalışma Tablosu

Binance, 2018-20'de nispeten istikrarlı %8 BTC denge dominansından bugün %22,6'nın üzerine çıkarak pazar payı hakimiyetindeki en etkileyici büyüme olarak liderliği alıyor. Binance'de tutulan toplam bakiye, Mart 2020'den bu yana sadece iki yılda %120 artarak 315 bin BTC arttı.

Canlı Çalışma Tablosu

BTC dengesi büyümesinin yanı sıra, hem Binance hem de FTX, Aralık 2020'den bu yana Vadeli İşlem piyasaları üzerindeki hakimiyetlerini iki katından fazlasını gördü. Binance'in Future OI'deki payı %15'ten %30'a yükselirken, FTX %6,7'den %14,8'in üzerine çıktı (2.2 kat artış).

Canlı Grafik

Vadeli İşlem hacmi hakimiyetindeki artış, Binance'in şu anda tüm işlem gören vadeli işlem hacminin yarısını temsil etmesiyle daha da etkileyici. FTX, Aralık 2020'den bu yana 2,5 kat artarak, işlem gören vadeli işlem hacminin %9,2'sine ulaşmak için hacim hakimiyetinde benzer şekilde büyük bir artış gördü.

Canlı Grafik

Bu borsa faaliyeti çalışmasından elde ettiğimiz üst düzey sonuçlarımız:

 • Şu andaki piyasa belirsizliği göz önüne alındığında, net girişler nispeten düşük kalıyor ve genel borsa bakiyeleri dengede görünüyor.
 • Geçen yıl boyunca BTC bakiyesi değişikliğine ilişkin iki borsa grubu var.
 • Binance ve FTX, son iki yılda pazar payı artışında öne çıkan borsaları temsil ediyor ve her ikisi de vadeli işlem pazar hakimiyetinde buna karşılık gelen bir artışa sahip.
 • Bu, 7. Haftadaki raporumuzu destekleyen bir gözlem olan, yatırımcıların spot BTC satışı yerine riskten korunmak için türevleri kullanmayı tercih ettiğini gösteriyor.

Borsa Girişi Hacimlerinin Karakteristik Yapısı

Artık borsa bakiyeleri oranlarının dengesini araştırdıktan sonra, artık borsalara gönderilen kripto paraların yatırımcı profilini keşfetme konusuna odaklanabiliriz. İlk ​​olarak, duyarlılık ve satış olasılığına ilişkin yorumumuzu bilgilendirmek için yatırımcı maliyet esasına (gerçekleşen fiyatlar) ilişkin üç tahmini analiz edeceğiz:

 • Kısa Vadeli Sahiplerin gerçekleşen fiyatı şu anda 46.4 bin dolardan işlem görüyor ve bu nedenle toplam gerçekleşmemiş %15'lik bir zarara sahip. Bu metrik, son 155 gün içinde taşınan tüm paraların bir yansımasıdır.
 • HODLer Implied Fiyatı şu anda başabaş seviyesinde (39.2 bin $) ve bir 'gerçeğe uygun değer' tahminini yansıtıyor. Standart gerçekleşen fiyatın birikim derecesi ve HODLing davranışı ile ağırlıklı hesaplanır.
 • Gerçekleşen Fiyat şu anda 24,1 bin dolar ve on-chainde en son taşındıklarında değerlenen tüm coinlerin ortalama fiyatıdır. Tarihsel olarak, bu çok sağlam bir döngü destek seviyesi olmuştur ve toplam pazarın hala gerçekleşmemiş %63'lük bir kârı elinde tuttuğunu göstermektedir (ağırlıklı olarak daha düşük maliyet esaslı uzun vadeli yatırımcılar tarafından ağırlıklı olarak).
Canlı Grafik

Bundan bariz bir tez olarak:

 1. Kısa Vadeli Sahipler (STH'ler), zararda bulundukları için satma olasılığı en yüksek olanlardır.
 2. Tersine, Uzun Vadeli Sahiplerin (LTH'ler) kâr etme olasılığı daha yüksektir ve dolayısıyla satma olasılıkları daha düşüktür.

Bir sonraki grafik, borsalara gönderilen paralarda STH'ler tarafından gerçekleştirilen kâr veya zararın derecesini gösterir. Azımsanmayacak ölçüde olan günlük kayıpların iki aydan uzun süredir devam ettiğini görebiliriz, bu da günlük Piyasa Değerinin yaklaşık %0,5'ine eşittir. Daha çok önem teşkil eden unsur ise, bu büyüklükteki kayıplar 2018 ayı piyasasında, Mart 2020'de veya Mayıs 2021'de görülen aşırı kapitülasyon seviyelerine yakın değil.

Bu, önceki ayı döngülerinde görülenden çok daha düşük büyüklükte olmasına rağmen, STH'lerin satış tarafı baskısı yarattığına dair ilk gözlemimizi büyük ölçüde doğrulamaktadır.

Glassnode Engine Room’dan Yayınlanmamış Bir Metrik

Benzer şekilde, aşağıdaki grafik borsalara gönderilen LTH'lerin gerçekleştirdiği kar veya zararı göstermektedir. Harcama derecesinin Ocak 2021'den bu yana düşüşte olduğunu görebiliriz, bu da LTH'lerin satış tarafı etkinliğinin küçük bir bölümünü oluşturduğuna dair ikinci gözlemimizi doğrular. Daha önceki döngüsel diplerde görüldüğü gibi henüz büyük bir LTH kapitülasyon olayı görmediğimize dikkat edin.

Hem STH hem de LTH kayıplarının tarihsel olarak düşük ve büyüklüğü, toplam satıcı tükenmesinin artan olasılıklarına işaret ediyor olabilir. Bununla birlikte, hem STH'lerin hem de LTH'lerin nihai ve tam kapitülasyona uğrama riski radarda kalmalıdır ve çok sayıda tarihsel emsali vardır.

Glassnode Engine Room’dan Yayınlanmamış Bir Metrik

Karda olan onchain hacmin oranı da tarihsel olarak düşük seviyelere yakın ve bu hafta %47,5'e ulaştı. Bu gözleme farklı bir perspektiften bakacak olursak, tüm işlem hacminin yarısından fazlasının (%52,5) şu anda zarara harcandığı sonucunu çıkarabiliriz. Buna ek olarak, önceki ayı döngülerinin (kırmızı ile işaretlenmiş) son aşamaları, tüm transfer hacminin %55'inden fazlasının kayıp olması (kapitülasyon olayları) ile noktalandı.

Canlı Grafik

Konuyu sonlandırmadan önce, Realized Cap’teki 30 günlük değişikliğe bakıyoruz. Bu ölçüm, uzun vadeli ortalamadan (Z-Score) istatistiksel bir sapma olarak haritalanan, ağ genelindeki toplam kâr/zarar büyüklüğünü gösterir.

Bu ayı piyasasında yatırımcı kayıplarının istatistiksel olarak anlamlı olduğunu ve ortalamanın 1 standart sapma altına düştüğünü görüyoruz. Bu büyüklükteki gerçekleşen kayıplar, son 5 yıldaki tüm önemli ayı piyasası düşüşleriyle (yerel ve küresel) çakışıyor.

Canlı Grafik

Özet ve sonuçlar

Mevcut düşüş, geçmiş ayı piyasalarından (-%85) daha sığ (-50%) olmasına rağmen, bir dizi onchain ölçümde tarihsel olarak önemlidir. Bu, önceki geç dönem ayı piyasası trendleriyle olan benzer özellikleri açıklar. Bununla birlikte, onchain üzerinde 'panik satışı' derecesi istatistiksel olarak önemli olmakla birlikte, pazar büyüklüğüne göre önemli ölçüde daha düşüktür.

Satış yapan yatırımcılar, Kısa Vadeli Sahiplerin hakim olduğu bir faaliyet olan zararda tutulan coinleri satmayı tercih ediyor. Bu arada, Uzun Vadeli Sahiplerin satış tarafı Ocak 2021'den bu yana düşmeye devam etti ve yüksek makro belirsizlik karşısında artan inancın bir işareti olduğunu gösterdi.

Türev piyasaların devreye girmesiyle birlikte özellikle FTX ve Binance, pazar payında önemli artışlar kaydetti. Bu, riskten korunmak için spot BTC satışından ziyade piyasanın vadeli işlemleri kullanmasına başka bir örnek teşkil etmekte.

Ürün Güncelleştirmeleri
Referans olması için tüm ürün güncellemeleri ve iyileştirmeler, metrikler, verilerdeki manuel güncellemeler gibi tüm değişiklikler günlüğümüze kaydedilir.

 • Bizi Twitter'dan takip edebilirsiniz.
 • Telegram kanalımıza katılabilirsiniz.
 • Analizler ve detaylı çalışmalar için Glassnode Forum'u ziyaret edebilirsiniz.
 • Onchain metrikleri ve grafikler için Glassnode Studio'ya göz atabilirsiniz.
 • Borsaların onchain metrikleri ve aktiviteleri hakkında otomatik bildirimler için Glassnode Alerts Twitter'ı ziyaret edebilirsiniz.

Yasal Uyarı: Bu rapor herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez. Tüm veriler yalnızca bilgi amaçlı sağlanmaktadır. Burada verilen bilgilere dayanılarak hiçbir yatırım kararı alınmamalıdır. Kendi yatırım kararlarınızdan yalnızca siz sorumlusunuz.