Kısa Vadeli Sancı, Uzun Vadeli Kazanca Dönüşecek mi?

Zayıflık fiyatları düşürmeye devam ettiği için Bitcoin piyasası 40 bin doların altında işlem gördü. Bununla birlikte, yüzeyin altında, derin ve yaygın bir kapitülasyon olayı, kalıcı, sağlam ve sessiz talep tarafından emilmiş gibi görünüyor.

Kısa Vadeli Sancı, Uzun Vadeli Kazanca Dönüşecek mi?

Bitcoin yatırımcıları, fiyatların kısa bir süre 40 bin doların altında işlem görmesiyle, Mart rallisini tamamen geri alarak zayıf bir hafta daha atlattı. Fiyatlar, 38.729$'lık yeni bir yerel dip noktası belirlemeden önce hafta başında 41.446$'a yükseldi.

Bitcoin piyasası, herhangi bir ciddi veya sürekli fiyatı yakalamak için mücadele eden ve sayısız makro rüzgara karşı koşan geleneksel hisse senedi piyasalarıyla güçlü bir şekilde ilişkili olmaya devam ediyor. Mevcut daha geniş piyasa ortamı, çok çeşitli emtia piyasasının yeni zirvelere çıkması, tahvil getirilerinin çok daha yüksek ticaret yapması ve görünüşte daha da kötüleşen tedarik zinciri kesintileri ve manşet enflasyon ile hızlı bir değişimden biridir. Nispeten yeni, küresel olarak işlem gören ve sürekli olarak aktif bir piyasa olarak, Bitcoin fiyatının genellikle çok geniş bir piyasa gücüne tepki vermesi şaşırtıcı değildir.

Bu kadar çok pazar segmentinde bilgiyi özümsemek son derece zordur. Bununla birlikte, Bitcoin'i geniş piyasa güçlerine giderek daha fazla yanıt veren bir varlık olarak kabul edersek, tutma davranışının incelenmesi, diğer piyasa katılımcılarının yatırım kararları ve duyarlılığı hakkında biraz hap bilgi tadında bir görüş sağlayacaktır.

Bu baskıda , istatistiksel para harcama olasılıklarına dayanarak tanımladığımız Bitcoin sahiplerinin iki önemli kohortuna derinlemesine dalacağız ; Uzun ve Kısa Vadeli Sahipler. Bu iki grubu analiz ederek, elde tutma modellerini, kapitülasyon potansiyelini ve bunların toplu davranışlarının incelenmesi yoluyla risklerin ve fırsatların belirlenip belirlenemeyeceğini belirleyebiliriz.


Çeviriler

Bu hafta On-chain bülteni İspanyolca, İtalyanca, Çince, Japonca, Türkçe, Fransızca, Portekizce ve Farsça'ya çevrilmektedir.

Onchain Haftalık Pano

Haftalık Onchain Haber Bülteni, burada bulunan tüm özellikli çizelgeleri içeren canlı bir panoya sahiptir. Bu gösterge tablosu ve kapsadığı tüm metrikler, her hafta Salı günleri yayınlanan Video Raporumuzda daha ayrıntılı olarak incelenmektedir. Youtube Kanalımızı ziyaret ederek abone olabilir, daha fazla video içeriği ve metrik eğitimi için Video Portalımızı ziyaret edebilirsiniz.


Yatırımcı Değer Bölgesi

Son birkaç bülten baskısında, Bitcoin için 35 bin ila 42 bin dolarlık fiyat bölgesinin, bu fiyat aralığında çok sayıda coinin el değiştirmesiyle, oldukça önemli yatırımcı talebi girişlerini nasıl gördüğünü araştırdık. Henüz görmediğimiz şey , talebin bu aralıktan kurtulma dürtüsünü takip ediyor ve sonuç olarak piyasada bir çekim kaynağı olmaya devam ediyor.

İlk iki çizelgede, kripto para arzının fiyat dağılımının 22 Ocak'ta ayarlanan 33 bin doların en düşük seviyesi ile bugün arasında nasıl değiştiğini keşfedeceğiz.

Mevcut fiyatın en düşük seviyesi olan 33 bin dolar, 22 Ocak'ta belirlendi ve Kasım ayı başlarında belirlenen ATH'den 2,5 aylık fiyat düşüşüne ara verildi. 22 Ocak'ta, Bitcoin arzının en son işlem gördüğü fiyat aralığı, 35 bin dolar ile 63 bin dolar arasında nispeten iyi bir şekilde dağıtıldı (bunu teknik analizde zincir üstü bir hacim profili olarak düşünün).

Bu, BTC için hem yükselişte (Ağustos-Kasım) hem de düşüşte (Kasım-Ocak) nispeten tutarlı bir talebin olduğunu gösteriyor.

Canlı Grafik

Bunu (mavi) mevcut kripto para fiyat dağılımıyla karşılaştırırsak, aşağıdaki bilgileri tespit edebiliriz:

 • Mevcut piyasa konsolidasyonunun birincil fiyat aralığı olan 38 bin dolar ile 45 bin dolar arasında büyük miktarda kripto para arzı yeniden birikti .
 • Mavi: 22-Ocak'taki cilt profilinin çoğu bozulmamış durumda. Ek 2.5 aylık yatay konsolidasyona rağmen, piyasanın büyük bir kısmı, kripto paraları zararda tutulsa bile harcamak ve satmak konusunda isteksiz görünüyor. Bu, fiyata duyarsız HODLer'ların arzın çoğunu 40 bin dolardan fazla tuttuğunu gösteriyor.
 • Yeşil: 33 bin dolardan bu yana kârla yeniden dağıtılan coinler, esas olarak dip alıcılardan (32 bin dolar ve 36 bin dolar) ve 3 bin ila 4 bin dolar fiyat aralığında yaklaşık 60 bin BTC'lik büyük bir hacimden geliyor gibi görünüyor.
 • Kırmızı: Kasım ATH'den sonra satın alan alıcılar düşüşün bitmediğini fark ettiğinden ve düşüş sırasında zarar realize ettiğinden, kayıpta yeniden dağıtım cepleri oluştu.

Genel çıkarım gözlemi, son 2,5 ayda gerçekleşen hem kar hem de zarar modelinin, yatırımcıların 35 bin ila 42 bin dolar aralığını birikim için bir değer bölgesi olarak görmeye devam ettiğini gösteriyor.

Canlı Grafik

Kısa ve Uzun Vadeli Sahipler arasındaki eşiği, yazının yazıldığı tarihte, Kasım ATH'sinden hemen sonra konumlanan 155 gün olarak tanımlıyoruz. Basit terimlerle:

 • ATH'den sonra satın alan hemen hemen herkes Kısa Vadeli Sahiptir. Bu kohort, kripto paralarını piyasa oynaklığına tepki olarak harcama olasılığı en yüksek olan gruptur.
 • ATH'den önce satın alan hemen hemen herkes Uzun Vadeli Sahiptir. Bu kohort, bir sonraki makro boğa piyasası beklentisiyle biriktirmeyi tercih ederek, kripto paralarını harcama olasılığı en düşük olanlardır.

Aşağıdaki tablo, LTH (mavi) ve STH (kırmızı) kohortlarına bölünmüş olmakla birlikte mevcut hacim profilini sunmaktadır. Aşağıdaki sonuçları çıkarabiliriz:

 • Kısa Vadeli Sahipler (kırmızı): 50 bin dolar ile 60 bin dolar arasında çok az kişi kaldı, bu da çoğu 'en iyi alıcının' muhtemelen çoktan kapitülasyona uğradığını gösteriyor. Tersine, büyük miktarda yeni STH talebi 38 bin dolar ile 50 bin dolar arasında kümeleniyor ve bu da yatırımcıların bu fiyat aralığında (yeni alıcılar) değer görmeye devam ettiğini doğruluyor.
 • Uzun Vadeli Sahipler (mavi): LTH'ler şu anda kripto para arzının %15,2'sini zararla elinde tutuyor ve kripto paralar 60 bin doların üzerindeki fiyatlarla bile tutuluyor. Bu yatırımcılar önemli bir oynaklığı atlattı, ancak tutunmaya devam ediyor. Bu durum, bu yatırımcıların nispeten fiyata duyarsız bir grup olduğu ve satış tarafı baskısı uygulama ihtimalinin en düşük olduğu fikrini destekliyor.
Glassnode Engine Room'dan Yayınlanmamış Bir Metrik

Gerçekleşmemiş Zararlarda Tarihi Büyüme

Artık yatırımcıların kripto paralarını tuttukları çeşitli fiyat aralıklarının profilini çıkardığımıza göre, ek satış tarafı baskısının potansiyel risk profiline daha derine inebiliriz. Aşağıdaki tablo, LTH (mavi) ve STH (kırmızı) tarafından tutulan ve zararda olan kripto paraların oranını göstermektedir.

%15,2 LTH : %15,0 STH'nin yaklaşık olarak eşit bir dağılımını görebiliriz ve kripto para arzının toplam %30,2'si kayıpta tutulmakta.

Mevcut piyasa karlılığı, 2018 veya 2020 ayı piyasalarında olduğundan çok daha iyi durumda. O zamanlar, LTH'ler tek başına kripto para arzının %35'inden fazlasını kayıpta tutuyordu. Ayrıca, fiyata daha az duyarlı LTH'ler (siyah oklar) tarafından tutulan kripto paralarda makro bir artış görebiliriz. Bu, birikim ve LTH'lerin değer kazanımları gerçekleştirmesinin ve aynı zamanda takip eden herhangi bir fiyat düşüşünü atlatmaya istekli olmasının sonucudur.

Bununla birlikte, Mayıs-Temmuz 2021 dönemine kıyasla, özellikle LTH'lerin bu döneme kıyasla önemli ölçüde daha fazla arzı zararda tutmasıyla piyasa karlılığının daha kötü bir konumda olduğunu görebiliriz.

Canlı Grafik

Kayıpta tutulan LTH kripto paralar için değişim oranı için bir osilatör (Z-Skor) oluşturabiliriz. Burada, pazarın karlılığının ne kadar hızlı değiştiğini görmeye çalışıyoruz.

Basit terimlerle:

 • Bu osilatör, birçok LTH kripto parası kâra döndüğünde pozitif olacaktır. Bu, yoğun LTH birikiminden sonra fiyatların artmasının sonucu olacaktır.
 • Bu osilatör, çok sayıda LTH coini zarara uğradığında negatif olacaktır. Bu, fiyatların düşmesinin ve LTH'lerin bir düzeltme tarafından sürpriz bir şekilde yakalanmasının sonucu olacaktır.

Gördüğümüz şey, son düzeltmenin tarihsel olarak önemli miktarda LTH kripto parasını gerçekleşmemiş bir kayba ittiğidir. Bu, şu anda zarardaki HODLing'i haline gelen Ağustos ve Kasım arasındaki satın alma miktarının tüm zamanların en önemlilerinden biri olduğu anlamına geliyor.

Pek çok LTH bu düzeltmeyle yan yana geldi. Bu tür yüksek okumaların önceki örnekleri, genellikle, çoğu nihai bir kapitülasyon olayından önce gelen, son aşama ayı piyasalarında olmuştur.

Canlı Çalışma Tablosu

Odağımızı Kısa Vadeli Sahiplere kaydırırsak, benzer bir görüntünün yürürlükte olduğunu görebiliriz. Ekim ayında ulaşılan büyük pozitif değer, pazarın büyük bir bölümünün nispeten kısa bir zaman diliminde kârlılığa döndüğü 2019 rallisine çok benziyor (A).

Her iki durumda da (B) takip eden, ayı piyasasının bittiğine inanan tüm alıcıları gerçekleşmemiş bir kayba sürükleyen uzun ve acılı bir düşüş oldu. Hem 2019 hem de mevcut ayı piyasası eğilimleri bu metrik açısından tarihsel olarak önemlidir.

Bu çalışmadan çıkarılacak sonuç, Ağustos 2021 ile Ocak 2022 arasında aktif olan tarihsel olarak büyük bir yatırımcı hacminin, Bitcoin arzının yeni ellere büyük ölçekli yeniden dağıtımını katalize eden, piyasa fiyatının maliyet temellerinin altına düştüğünü görmesidir.

Canlı Çalışma Tablosu

Henüz Teslim Olmadık mı?

Bir yatırımcı kapitülasyonu kavramı, piyasalarda geniş ölçüde anlaşılır ve konuşulur ve genellikle bir ayı piyasası eğiliminin sonunu hızlandırır. Kapitülasyon olayları tipik olarak tam bir güven kaybı, büyük ölçekli satış baskısı ve piyasadan kalan tüm ayıları etkin bir şekilde tüketen yüksek hacim olarak karakterize edilir.

Şimdiye kadarki konuları hızlı bir şekilde özetlemek adına:

 • Halihazırda 40 bin doların üzerinde satın alınan kripto paralara sahip olan yatırımcıların büyük çoğunluğu Uzun Vadeli Sahiplerdir (ATH öncesi) ve önemli bir oynaklık yaşadılar. Bu, onların fiyata duyarsız HODLer olduklarını ve satış tarafı baskısı uygulama olasılıklarının daha düşük olduğunu gösteriyor.
 • ATH'den sonra ve 50 bin doların üzerinde satın alan Kısa Vadeli Sahiplerin çoğunluğu zaten teslim oldu ve kripto paralarını yeniden dağıttı. Bu satış tarafı büyük ölçüde tükendi.
 • Yatırımcılar, henüz daha yüksek (veya daha düşük) kırılma ivmesinden yoksun olsa da, bu bölgede birikim eğilimlerinin oldukça yapıcı kalmasıyla birlikte, 35 bin ila 42 bin dolar arasında değer görmeye devam ediyor.
 • Bu düzeltme sırasında hem LTH hem de STH kripto paralarının gerçekleşmemiş bir kayba düşme oranı tarihsel olarak önemliydi ve Bitcoin yatırımcılarının güven ve inancının kapsamlı bir şekilde test edildiğini gösteriyor.

Şimdi soru, piyasa tarafından zaten yıpranmış bu kadar önemli mali acı ile, nihai bir kapitülasyonun ortaya çıkmasını hızlandırmak için ne gerekecek?

Kısa Vadeli Sahibi gerçekleşen tavanın (maliyet bazında, Z-Skor) düşüş oranına bakarsak, tarihi bir farkla daha düştüğünü görebiliriz. STH gerçekleşen kayıpların büyüklüğü, her ikisi de 2018 ayı piyasasının en kötü aşamalarında meydana gelen geçmişte sadece iki kez benzer büyüklükte olmuştur.

Bu ölçüme göre, bir STH kapitülasyonu zaten gerçekleşti ve 29 bin dolarla Temmuz 2021'deki dip sırasındakinin iki katı.

Canlı Çalışma Tablosu

Ve son olarak, aynı çalışmayı Uzun Vadeli Sahipler için yaptığımızda daha da etkileyici bir şey görüyoruz. Uzun Vadeli Sahibinin (şu anda 14,6 bin dolardan işlem gören) fiyatı gerçekleştirme derecesi, tarihin en derin seviyesidir ve eşi benzeri yoktur.

LTH gerçekleşen üst sınırın düşebileceği yalnızca üç mekanizma vardır:

 1. Büyük hacimli kripto paralar 155 günlük yaş eşiğini geçiyor ve toplamdan çok daha düşük bir satın alma fiyatına sahip. Bu, yoğun birikim dönemlerinden sonra yaygındır. 155 günlük eşiğin Kasım ATH'sinde olduğu göz önüne alındığında, geç olgunlaşan kripto paraların 14.6 bin dolardan çok daha yüksek bir maliyet tabanına sahip olacağı için bu mekanizma birincil katkı olamaz.
 2. Mevcut LTH'ler, kişisel ortalama maliyet temellerinden daha düşük fiyatlarla bakiyelerine ekleniyor. Bu, maliyet esası > 40 bin ABD doları olan 2021 LTH sınıfı için makul bir mekanizmadır. Bununla birlikte, toplam LTH Gerçekleşen fiyatının 14,6 bin dolardan çok daha düşük olması nedeniyle, bu mekanizma zayıf bir katkıdır.
 3. Toplamdan (14,6 bin dolar) çok daha yüksek bir maliyet bazında tutulan LTH'de tutulan kripto paralar teslim oluyor. LTH kohortundan ayrılıyor ve kripto paralarını yeni STH alıcılarına yeniden dağıtıyorlar. Bu, yüksek maliyet esaslı coinleri toplamdan etkin bir şekilde kaldırır ve çok daha ucuz maliyet esaslı kripto paralara (önceki döngülerdeki kripto paralar gibi) daha fazla ağırlık verir.

3. Nokta, açık farkla en olası mekanizmadır ve şu anki düzeltmeye şaşıran birçok LTH'nin artık piyasadan çıkıp, 35 bin ile 42 bin dolar arasında değer gören alıcıların eline geçtiğinin sinyalini vermektedir.

Canlı Çalışma Tablosu

Özet ve sonuçlar

Bitcoin piyasası küreseldir ve 7/24 işlem görür, bu da onu makroekonomik koşullara, şoklara ve hisse senetleri ve tahviller gibi geleneksel varlıklarla korelasyona son derece duyarlı hale getirir. Mevcut ortamın karşı rüzgarlardan adil payına sahip olmasıyla birlikte, zincirdeki Bitcoin piyasası katılımcılarının analizi, karşıt yatırımcılardan oluşan bir kohortun duyguları ve kararları hakkında fikir verebilir.

Son 5 ayda gördüğümüz şey, BTC'nin sahiplik yapısını önemli ölçüde değiştirmiş gibi görünen %50+ düzeltmedir. 50 bin doların üzerinde kripto paraya sahip çok sayıda Uzun Vadeli Sahip, tamamen etkilenmemiş görünüyor, diğerleri ise tarihsel olarak önemli bir oranda tamamen sarsıldı.

Pek çok yatırımcı, zararda tutulan kripto paraların hacmi ve zayıf fiyat yapısı göz önüne alındığında, köşede olabilecek piyasanın tam ve tam bir teslimiyetini bekliyor. Bununla birlikte, yüzeyin altında, pazarın büyük bir kısmı istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde zaten teslim olmuş gibi görünüyor ve 35 bin ila 42 bin dolar aralığındaki esnek bir talep akışı, bu satış tarafını sessizce tamamen emdi.


Ürün Güncelleştirmeleri

Referans olması için tüm ürün güncellemeleri ve iyileştirmeler, metrikler, verilerdeki manuel güncellemeler gibi tüm değişiklikler günlüğümüze kaydedilir.

 • Özellik Sürümü: Çalışma Tezgahı Grafikleri artık Gösterge Tablolarında mevcuttur.
 • Hata Düzeltmesi: Sabit bybit ile ilgili vadeli işlemler sürekli metrikleri. Önceden bunları vadeli işlemler ve kalıcı sözleşmeler arasında düzgün bir şekilde bölmüyorduk.
 • Uncharted Haber Bülteni Sürümü #13 yayınlandı.

 • Bizi Twitter'dan takip edebilirsiniz.
 • Telegram kanalımıza katılabilirsiniz.
 • Analizler ve detaylı çalışmalar için Glassnode Forum'u ziyaret edebilirsiniz.
 • Onchain metrikleri ve grafikler için Glassnode Studio'ya göz atabilirsiniz.
 • Borsaların onchain metrikleri ve aktiviteleri hakkında otomatik bildirimler için Glassnode Alerts Twitter'ı ziyaret edebilirsiniz.

Yasal Uyarı: Bu rapor herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez. Tüm veriler yalnızca bilgi amaçlı sağlanmaktadır. Burada verilen bilgilere dayanılarak hiçbir yatırım kararı alınmamalıdır. Kendi yatırım kararlarınızdan yalnızca siz sorumlusunuz.