Derin ve Dipsiz Bir Uçuruma Bakış

Bitcoin yatırımcıları, kısa vadeli fiyat hareketleri onları tekrar kırmızıya çevirmekle tehdit ederek kârlılığın sınırına tutunuyor. Bu arada, makro göstergelerin olumlu bir birleşimi, potansiyel bir ayı piyasası tabanının daha net bir resmine ulaştığımızı gösteriyor.

Derin ve Dipsiz Bir Uçuruma Bakış

Dünya genelinde piyasalar, enflasyonist baskılar, sıkılaşan parasal koşullar ve artan belirsizlikler ve riskler karşısında geri tepmeye devam ediyor. Bu hafta hisse senetleri, tahviller ve kripto para piyasalarında önemli bir zayıflık görüldü ve Bitcoin fiyatı yeni bir aylık en düşük seviye olarak 37.614$'a düştü.

Bu haftaki düşüşe rağmen, Bitcoin piyasaları göreceli olarak şaşırtıcı derecede sağlam kaldı. S&P500 ve NASDAQ endeksleri, hakim düşüş eğiliminin yeni yerel düşük seviyelerinde işlem görürken, Bitcoin fiyatları aralığa bağlı kalmaya devam ediyor ve her iki yönde de kesin bir makro momentumundan uzak olmaya devam ediyor. Bununla birlikte, Bitcoin ve geleneksel pazarlar arasındaki korelasyonlar tüm zamanların en yüksek seviyelerine yakın olmaya devam ediyor ve Bitcoin'in bir risk varlığı olarak daha geniş bir şekilde algılanması önemli bir karşı rüzgar olmaya devam ediyor.

Bitcoin yatırımcılarının çok büyük bir kısmı, kârsız pozisyonlar tutmanın uçurumunu inceliyor ve çok tartışılan bir kapitülasyon olayı için potansiyel bir anlaşma yaratıyor. Bununla birlikte, eş zamanlı olarak, çok sayıda uzun vadeli makro gösterge, tarihi düşük değerleme seviyelerinin devrede olduğuna işaret ediyor ve son aşama ayı piyasası tabanları dışında nadiren görülen değerlere ulaşıyor. Bu bültende, kısa vadeli fiyat hareketinin itici güçleri ile Bitcoin için orta ve uzun vadeli temel eğilimler arasındaki bu dikkate değer farklılığı keşfedeceğiz.

Çeviriler

Bu hafta On-chain bülteni İspanyolca, İtalyanca, Çince, Japonca, Türkçe, Fransızca, Portekizce ve Farsça'ya çevrilmektedir.

Onchain Haftalık Pano

Haftalık Onchain Haber Bülteni, burada bulunan tüm özellikli çizelgeleri içeren canlı bir panoya sahiptir. Bu gösterge tablosu ve kapsadığı tüm metrikler, her hafta Salı günleri yayınlanan Video Raporumuzda daha ayrıntılı olarak incelenmektedir. Youtube Kanalımızı ziyaret ederek abone olabilir, daha fazla video içeriği ve metrik eğitimi için Video Portalımızı ziyaret edebilirsiniz.


Karlılığın Sınırına Bakmak

Son haftalarda, BTC arzının önemli bir bölümünün nasıl yeniden dağıtıldığını ve 33 bin dolar ile 42 bin dolar fiyat aralığına giren yeni sahiplere nasıl satıldığını araştırdık. Bununla birlikte, küresel piyasalar düşmeye devam ederken, bu yeni yatırımcıların da gerçekleşmemiş bir kayba uğrama riski artıyor.

Şu anda, hem Adreslerin, Kuruluşların hem de Tedarik'in kârda tutulan oranı %70 civarında seyrediyor (yani %30'u zararda tutuluyor). 2018-19 ve Mart 2020'de belirlenen önceki ayı piyasası en düşük seviyeleri, piyasa karlılığında çok daha ciddi düşüşler gördü ve piyasanın %45 ila %57'si kâr etti.

Bundan, daha fazla analiz etmek için bir vaka çalışması oluşturabiliriz; pazarın ek %10'u gerçekleşmemiş bir zarara düşerse ne olur (sonuç olarak pazarın %60'ı kârdadır)? Bu bize, geçmiş döngü düşüklerine benzer bir "acı eşiğine" ulaşılmadan önce piyasanın vurması gereken fiyat konusunda örnek bir gösterge sağlar. Bu '%60'lık kâr eşiği', zaman içinde bu taban değerlerinde gözlemlenebilir yükseliş eğilimini de açıklar (kayıp coinlerin bir eseri, geçmiş döngülerden HODLer'lar vb.).

Canlı Çalışma Tablosu

URPD metriği, bize mevcut Bitcoin arzının en son hangi fiyatlara taşındığına dair bir görünüm sağlar.

Fiyatlar yazının yazıldığı sırada 38,5 bin dolardan işlem görürken, ilave 1,9 milyon BTC'yi gerçekleşmemiş bir kayba (arzın %10'u) daldırmak için piyasanın 33.6 bin dolara düşmesi gerekecek. Bu, kârda %60 arz olan örnek 'acı eşiğimize' ulaşır ve son 16 aylık döngüdeki neredeyse tüm alıcıları kırmızıya çevirir (tek istisna Mayıs-Temmuz 2021'in en düşük seviyelerinin alıcıları olmak üzere).

Canlı Grafik

Panik halinde satış yapma riski en yüksek olan grup , son üç ayda olağanüstü miktarda coin biriktirdiğini belirlediğimiz (16. Haftada) Kısa Vadeli Sahipler (STH'ler) grubudur. STH-MVRV Oranına (Z-Skor) bakarsak, mevcut gerçekleşmemiş karlılıklarının büyüklüğünü gözlemleyebiliriz.

Aşağıdaki çizelgede şunları görebiliriz:

 • STH'lerin zincir üzeri maliyet temeli 46.910 $'dır ve bir STH tarafından tutulan ortalama kripto parayı gerçekleşmemiş %-17.9'luk bir kayba getirir.
 • STH-MVRV osilatörü şu anda ortalamadan -0.75 standart sapmadadır, bu da bunun STH kohortu için istatistiksel olarak anlamlı bir mali acı büyüklüğü olduğunu gösterir .
 • STH'ler için daha ciddi karlılık nadir değildir , ancak yalnızca ayı piyasalarındaki (osilatörün mavi çizginin altında olduğu) en kötü satışlar sırasında tipiktir.
Canlı Çalışma Tablosu

Denklemin diğer tarafında, bizim de belirlediğimiz Uzun Vadeli Sahipler (LTH'ler), tarihin en büyük ölçüde teslim oldular . Bu eğilim, ilk olarak TXMC tarafından tanımlanan , gerçekleşen iki ölçüm arasında gelişen inanılmaz bir sapma ile devam ediyor gibi görünüyor :

 1. Uzun Vadeli Sahibi Gerçekleşen Fiyatı (mavi): Bu ölçüm, LTH kohortundaki tüm kripto paraların ortalama satın alma fiyatını gösterir ve şu anda Bitcoin tarihindeki en önemli oranda düşmektedir. Bu, 2021-22 döngüsündeki LTH'lerin özellikle son 3 ay içinde kripto paralarını teslim ettiğini, harcadığını ve yeniden dağıttığını gösteriyor.
 2. Uzun Vadeli Sahip Harcanan Fiyat (pembe): Bu metrik, o gün LTH'ler tarafından harcanan kripto paraların ortalama satın alma fiyatını gösterir. Spot fiyatla buluşarak ve LTH'lerin ortalama olarak başabaş noktasında panik satışı olduğuna işaret ederek bu hafta önemli ölçüde yükseldi.

Bu ölçümlerin her ikisi de 2021-22 yılları arasında LTH kohortuna en yeni girenlerin teslim olduğu ve daha fazla olumsuzluktan korktuğu argümanına önemli bir katkı sağlıyor.

Canlı Çalışma Tablosu

Uzun Vadeli Sahip Harcamalarının Belirlenmesi

Bu LTH harcayanları daha fazla karakterize edebilir ve çeşitli zincir üstü araçlar kullanarak kripto paralarının tipik yaş aralığını daraltabiliriz. İlk önce Glassnode Engine Room'da yapım aşamasında olan ve iki emare sunan yeni bir ölçümü inceleyeceğiz:

 1. Uzun Vadeli Sahipler tarafından borsalara gönderilen BTC hacminin kârlı oranını gösteren osilatör (gri, 30DMA) . Eylül 2021'den bu yana önemli ölçüde düştüğünü ve şu anda %60 civarında olduğunu görebiliyoruz (önceki ağrı eşiği tahminimize ağırlık ekleyerek).
 2. Kırmızı yüksek nispi kayıpları, yeşil/mavi ise yüksek nispi karları işaret eden, geçen yıla göre ham karlılıkla renklendirilmiş fiyat grafiği . 2014-15, 2018-19 ve 2021-22 ayı piyasaları, aylarca gerçekleşen ağır LTH kayıplarıyla oldukça belirgin hale geldi.

Kayıpları gerçekleştirebilecek ve bu sonucu tetikleyebilecek tek LTH'ler, daha yüksek maliyet esasına sahip 2021-22 döngüsünden olanlardır ve şu anda LTH harcama davranışına hakim olduklarını düşündürmektedir.

Glassnode Engine Room'dan Henüz Yayınlanmamış Bir Metrik

Ardından, 2021 Mayıs ayı ortasındaki satıştan önce satın alınan tüm BTC onchain hacmini yakalayan Revived Supply 1yr+'a bakacağız . Gördüğümüz şey, bu metriğin aslında düşüşte olduğu ve göreceli olarak düşük seviyelerde olduğu. Genellikle çok düşük canlanan arz okumaları, birikimin LTH'lerin tercih edilen davranışı olduğu derin ayı piyasalarında görülür.

Canlı Grafik

Binary Coin-days Destroyed, neredeyse aynı eğilim ve dikkate değer işaretlerle bu gözlemi büyük ölçüde desteklemektedir. 7 günlük ortalama bazında (saatlik çözünürlükte), bu ölçüm, her haftanın 18,5 saatinden fazlasının ortalama kullanım ömründen daha uzun bir yıkım gördüğünü gösteriyor. Başka bir deyişle, zamanın %89'u, eski kripto paraların sahipleri onları hareketsiz tutmayı seçiyor ve satış baskısı harcamalarına katkıda bulunmuyor.

Bu ölçümlerin her ikisi de şu anda LTH satış tarafı baskısının öncelikle 155 gün ile ~ 12 ay (diğer adıyla 2021-22 alıcıları) arasındaki kripto para sahipleri tarafından yönlendirildiği fikrini destekliyor.

Canlı Grafik

Ayı Piyasası Tabanının Temelleri

Zincir üstü araçlar bize hem mevcut yatırımcı davranışının (yukarıda) bir değerlendirmesini sağlayabilir, hem de çeşitli piyasa döngülerini haritalamamıza ve yönlendirmemize yardımcı olacak temel değerleme araçlarını sağlayabilir.

Aşağıdaki çizelge, Gerçekleşen Kar (yeşil) ve Zararın (pembe) bir çeşididir ve her birinin Gerçekleşen Tavana bölünmesiyle hesaplanır. Bu, yatırımcıların piyasaya getirdikleri/çıkardıkları USD değerini etkin bir şekilde göreceli piyasa boyutuna normalleştirir ve döngüleri karşılaştırmamızı sağlar. Bundan genel olarak üç pazar aşamasını tanımlayabiliriz:

 1. Boğa Piyasaları (yeşil bölge) , yatırımcıların doğrudan piyasa döngüsünün zirvesine (net sermaye girişleri) önemli karlar elde etmelerini sağlamak için yeterli talep girişinin olduğu yerler.
 2. Tersinin doğru olduğu Ayı Piyasaları (kırmızı bölge) ve düşen fiyatlar, yatırımcılar tarafından gerçekleştirilen kayıpların baskın olmasına neden olur (net sermaye çıkışları). 2019'da ve muhtemelen 2021'in sonlarında, kârların kısa bir yükseliş rallisine alındığını ve sonunda satıldığını gördük.
 3. Piyasanın yatay olarak yukarı doğru işlem gördüğü, tipik bir yeniden birikim dönemi veya inançsızlık evresi ve gerçekleşen kârların tutarlı bir şekilde kayıpları aşmaya başladığı Erken Boğa (turuncu bölge) için İnançsızlık İyileşmesi.

Mevcut piyasada, pazarın sürdürülebilir kâr elde etme ve sermaye girişi sağlamak için henüz yeterli talep ve fiyat artışı sağlayamadığı Ayı Piyasası aşamasındayız. Gerçekleşen kârlar, istikrarlı fiyatların yanı sıra sürekli olarak kayıpları geride bırakmaya başlarsa, Aşama 3'e geçişin devam ettiğini gösterebilir.

Canlı Grafik

En iyi bilinen Bitcoin göstergelerinden biri ve topluluğun favorisi Mayer Multiple'dir. Bu osilatör, fiyat ile 200DMA arasındaki basit bir oran olarak hesaplanır. Sadeliğine rağmen, Bitcoin döngüleri için sağlam ve güvenilir uzun vadeli alt ve üst oluşum göstergesi sağlamıştır.

Burada, tarihsel bir 'düşük değerleme' seviyesi olarak 0.8'lik bir Mayer Multiple (yeşil iz) haritasını çıkardık. Bunun temeli, Bitcoin'in ticaret ömrünün ~%15'inden daha azının bu seviyede veya altında olması ve daha olası bir görünüm sağlamasıdır. 200DMA ticareti 47.275$'dayken, bu %20 indirim seviyesi şu anda 37.820$'da işlem görüyor.

Geçmiş döngülerin ayı piyasası tabanları, tipik olarak, ilk önce ayının erken aşamasında (#1) ve ardından tekrar büyük bir kapitülasyon olayının ardından (#2) olmak üzere 0.8xMM seviyesine göre iki aşamada görülmekte. Piyasa şu anda 2021-22 döngüsünün 2. Aşamasının bir parçası olduğu iddia edilebilecek olan bu kilit seviyenin hemen üzerinde seyrediyor.

Canlı Grafik

Rezerv Riski metriği, ayı piyasası dipleri hakkında başka bir makro görünüm sağlar ve birikim ve HODLing'in tercih edildiği zaman tarafından ağır bir şekilde tartılan bir osilatördür ( video kılavuzumuza bakın ). Tarihsel olarak, Rezerv Riski, geç aşama ayı piyasalarında (alt öncesi oluşum) 0,0025 eşiğinin (yeşil) altına düştü ve sonraki boğa piyasasında kısmen yeniden ortaya çıktı.

Bu gösterge, ilk ayı piyasasına geç giriş noktasını geçtiğimizi ve ikinci yarıya girebileceğimizi gösteriyor. Bununla birlikte, önceki döngülere dayanarak, önünüzdeki yolun hala biraz zamanı ve/veya gitmek için dezavantajı olabileceğini de gösterir.

Canlı Grafik

Uzun vadeli HODL'cuların etkilenmediği fikrini desteklemek için, Yok Edilen Value Days Destroyed (VDD) Multiple, göreceli düşük seviyeler etrafında hareket ediyor. Bu, şu anda yok edilen kripto para günlerinin(CDD) değerinin ve büyüklüğünün geçen yıla göre küçük olduğunu gösteriyor. Bu, uzun vadeli yatırımcıların (1 yıllık + hodling) baskın davranışının HODLing olduğunu gösteren İkili(Binary) CDD, 1 Yıl+ Yeniden Canlanan Arz(Revived Supply) ve Rezerv Riski ölçümlerinin birleşimini sağlar.

Bu ölçüme göre, ayı piyasası Mayıs 2021 civarında başladı ve önceki döngülerde görülenlere benzer bir süreye yaklaşıyor.

Canlı Grafik

Son olarak, Gerçekleşen Cap'i, ağ işlem hacmine (hem USD cinsinden hem de 28DMA uygulanmış olarak) bölen RVT Oranını değerlendireceğiz. Bu osilatör, NVT Oranının yavaş, ancak daha yüksek kesinliğe sahip bir çeşididir ve aşağıdaki özelliklere sahiptir:

 • Yükseliş trendleri ve Yüksek değerler tarihsel olarak düşüş eğiliminde olup , işlem hacimlerinin (ve dolayısıyla ağ kullanımının) zincir üstü değerlemeye (aşırı değerli) göre düştüğünü gösterir. Ayı piyasası dip seviyeleri tipik olarak > 30 RVT değerlerine ayarlanır ve düşüş trendine dönüşle onaylanır.
 • Düşüş trendleri ve Düşük değerler tarihsel olarak yükseliş eğiliminde olup, tersine ağ kullanımının zincir üstü değerlemeye göre arttığına (düşük değerli) işaret etmektedir.
 • Yatay devam eden trendler , göreli bir dengeye işaret eder ve tipik olarak hakim piyasa trendinin sürdürülebilir olduğunu öne sürer.

Bu osilatör şimdi Temmuz 2021'dekine göre daha düşük bir yüksek seviye belirledi ve düşüş trendine geri dönüyor. Bu eğilimin devam etmesi halinde, zincir içi yerleşim hacminde ve büyüyen ağ kullanımında potansiyel bir akış olduğunu gösterir. Bu tarihsel olarak piyasa fiyatları için olumlu olmuştur.

Canlı Grafik

Özet ve sonuçlar

Bitcoin için mevcut piyasa yapısı, uzun vadeli eğilimler olumlu kalırken, kısa vadeli fiyat hareketi ve ağ karlılığı aşağı yönlü eğilimle son derece hassas bir dengede kalıyor. Uzun Vadeli Sahiplerin kapitülasyonu, bu hafta bu kavrama eklenen daha fazla kanıt ve analitik renk çeşitliliğiyle birlikte devam ediyor gibi görünüyor.

Makro güçlerin ve geleneksel piyasalarla olan korelasyonların Bitcoin'i daha da aşağı çekip çekmediği görülecektir, ancak kayda değer düşük değerleme noktalarında veya bunlara yaklaşan çok sayıda temel gösterge bulunmakta. Teknik analizden (Mayer Multiple), kripto para kullanım ömrü analizine (Reserve Risk, VDD Multiple) ve hatta temel ağ sağlığı ve kullanımına (RVT Oranı) kadar çok sayıda makro gösterge arasında olumlu bir birleşme vardır.

Kısa ve uzun vadeli eğilimlerde gelişen farklılıkların yanı sıra bir kapitülasyon olayı, Bitcoin'i bu makroekonomik ortamda izlenecek en büyüleyici varlıklardan biri yapmaya devam ediyor.


Ürün Güncelleştirmeleri

Referans olması için tüm ürün güncellemeleri ve iyileştirmeler, metrikler, verilerdeki manuel güncellemeler gibi tüm değişiklikler günlüğümüze kaydedilir.


 • Bizi Twitter'dan takip edebilirsiniz.
 • Telegram kanalımıza katılabilirsiniz.
 • Analizler ve detaylı çalışmalar için Glassnode Forum'u ziyaret edebilirsiniz.
 • Onchain metrikleri ve grafikler için Glassnode Studio'ya göz atabilirsiniz.
 • Borsaların onchain metrikleri ve aktiviteleri hakkında otomatik bildirimler için Glassnode Alerts Twitter'ı ziyaret edebilirsiniz.

Yasal Uyarı: Bu rapor herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez. Tüm veriler yalnızca bilgi amaçlı sağlanmaktadır. Burada verilen bilgilere dayanılarak hiçbir yatırım kararı alınmamalıdır. Kendi yatırım kararlarınızdan yalnızca siz sorumlusunuz.