سناریو صعودی و نزولی بیتکوین

از آنجایی که نوسانات بیتکوین به پایین‌ترین حد خود رسیده‌ است، در این گزارش به سناریو صعودی و نزولی بیتکوین خواهیم پرداخت. همچنین ۱.۵ میلیارد دلار دارایی تحت فشار ماینرها، کمبود فعالیت کاربران در شبکه، خروج مداوم بیتکوین از صرافی‌ها و اطمینان آهنین سرمایه گذران بلندمدت را نیز بررسی خواهیم کرد.

سناریو صعودی و نزولی بیتکوین

نوسانات بازار بیتکوین به حدی کاهش یافته است که اخیراً می توانیم میزان نوسان آن را به نوسان استیبل‌کوین‌ها تشبیه کنیم. هم اکنون قیمت بیتکوین صرفاً در محدوده ۸۹۶ دلاری حرکت می‌کند و در این هفته با نوسان از ۱۸,۷۹۳ دلار تا ۱۹,۶۶۲ تنها شاهد چهار درصد تغییر قیمت بوده ایم. همانطور که در گزارش هفتگی قبل به آن پرداخته شد، به ندرت در بازار بیتکوین، کمبود حجم رخ می‌دهد و در نمونه‌های مشابهی که در گذشته مشاهده شده، بازار پس از گذشت این دوره، با قدرت بسیار صعود و یا سقوط کرده است. بنابراین در گزارش این هفته، از دیدگاه آنچین به سناریو صعودی و نزولی بازار بیتکوین و همچنین موضوعات زیر می‌پردازیم :

· میزان فعالیت کاربران و همچنین کاربرد شبکه پایین است و در حال حاضر اثر شبکه‌ای ضعیف بیتکوین را نشان می‌دهد.

· ماینرها با مالکیت ۷۸.۲ هزار بیتکوین، در یک قدمی تسلیم شدن هستند.

·  بیتکوین به طور مداوم از صرافی ها خارج می شود؛ از طرف دیگر ماهانه حدود 3 میلیارد دلار استیبل کوین به صرافی ها وارد شده و قدرت خرید بازار را افزایش داده است.

· سرمایه‌گذاران بلندمدت هم‌اکنون بیشترین بیتکوین را در اختیار خود دارند و به نظر می‌رسد هیچ‌گونه تمایلی برای خرج کردن آن‌ها نداشته باشند‌.

سناریو نزولی

کسی در خانه نیست!

مشاهده فعالیت کاربران در شبکه، ابزار بسیار قدرتمندی برای بررسی میزان کاربرد شبکه است. به طور کلی اثر شبکه‌ای و کاربرد شبکه در بیتکوین مثبت به شمار می‌رود و همچنین زمانی که میزان فعالیت کاربران به طور پیوسته بالا باشد، دیدگاه مثبتی برای بیتکوین ایجاد می‌کند.

نمودار زیر تعداد آدرس ‌های جدید شبکه را به صورت کوتاه‌مدت (ماهانه🔴) و بلندمدت (سالانه🔵) بررسی می‌کند. در نوامبر ۲۰۱۸ میانگین ماهانه آدرس‌های جدید موفق به حفظ قدرت صعودی خود نشد و مقدمه‌ای برای سقوط قیمت از ۶ هزار دلار تا ۳.۲ هزار بود. از طرف دیگر در ژانویه ۲۰۱۹، ورود آدرس‌های جدید به شبکه، قیمت را از ۴ هزار تا ۱۴ هزار دلار افزایش داد.

در حال حاضر، آدرس‌های جدید شبکه در شرف حرکت صعودی دیگرهستند. اما هنوز مانند سال ۲۰۱۹ قدرتی در روند آدرس‌های جدید فعلی مشاهده نشده و با خنثی شدن روند ورود آدرس‌های جدید در چند هفته اخیر، فعلا تقاضای جدیدی به بازار وارد نمی‌شود.


🔔 پیشنهاد تنظیم هشدار : اگر معیار New Adresses (30D-SMA) از ۴۱۰ هزار آدرس جدید عبور کند، به معنای بازگشت احتمالی قدرت به بازار خواهد بود.

Live Advanced Chart

میزان رشد آدرس‌هایی که دارای حداقل موجودی هستند نیز، از ماه اوت راکد شده است و به بازه زمانی نوامبر ۲۰۱۸ شباهت دارد. این خنثی شدن نشان می‌دهد که با وجود اینکه روزانه ۴۰۰ هزار آدرس جدید  به شبکه وارد شده، موجودی بسیاری از آن‌ها کاملاً خالی می‌شود.


🔔 پیشنهاد تنظیم هشدار : اگر معیار Non-Zero Balance Address Count  از ۴۲.۶ میلیون آدرس عبور کند، به این معناست که بسیاری از کیف‌پول‌ها خالی می‌شوند و بازار دچار ضعف خواهد شد.

Live Advanced Chart

همچنین میزان حجم دلاری که هم‌اکنون در شبکه انتقال داده می‌شود به کف این چرخه، روزانه ۱۹.۲ میلیارد دلار سقوط کرده است. این میزان حجم، از میزان حجمی که در دسامبر ۲۰۱۷  انتقال داده شده ، پایین‌تر است و نسبت به حجم انتقال داده شده از می تا جولای ۲۰۲۱، کمی بالاتر است. در حال حاضر بسیاری از کاربران انگیزه‌ای برای فعالیت در شبکه ندارند و به همین جهت میزان کاربرد و همچنین توجهات به شبکه بسیار خنثی است.


🔔پیشنهاد تنظیم هشدار : اگر معیار Change-Adjusted Transfer Volume (7D-EMA ) از حجم ۱۸ میلیارد دلار به پایین تر برسد، به معنای کاهش قابل توجه حجم انتقال داده شده  و احتمالاً ضعف بیشتر شبکه خواهد بود.

Live Advanced Chart

اخیراً تعدا بیتکوین‌هایی که در تراکنش‌های داخل ممپول منتظر تایید شدن هستند، از ماه سپتامبر به طور پیوسته در روندی صعودی قرار گرفته است‌.

Live Advanced Chart

همچنین این روند صعودی در تعداد تراکنش‌های انجام‌شده Mempool نیز مشاهده می‌شود که باعث افزایش نسبی کارمزد تراکنش‌ها شده است. تعداد آدرس‌های جدید شبکه که در حال نزدیک‌شدن به میانگین سالانه است، هر چند به صورت کوتاه‌مدت با این نمودار هماهنگی دارد.

طبق این معیارها بازار احتمالاً در حال تجدید قوا باشد، اما برای افزایش احتمال تغییر روند، باید به طور پیوسته شاهد روند صعودی و پرقدرت این معیارها باشیم. در صورتی که روندهای صعودی اخیر در این معیارها صرفاً کوتاه‌مدت باشند، احتمال وقوع روند نزولی بسیار بیشتر خواهد شد.

Live Advanced Chart

ماینرها در یک قدمی تسلیم

صنعت ماینینگ به دلیل  ATH میزان هش‌ریت و سختی شبکه، اخیراً زیر ذره‌بین قرار گرفته‌ است( در گزارش شماره ۴۰ کاملاً بررسی شده است). در چنین حالتی، برخلاف اینکه درآمد ماینرها به ازای هر هش به پایین‌ترین حد خود رسیده، هزینه استخراج هر بیتکوین افزایش پیدا می‌کند.

نمودار زیر میانگین هزینه استخراج هر بیتکوین را محاسبه کرده و نشان می‌دهد که در حال حاضر هزینه استخراج بیتکوین به قیمت کنونی ۱۹.۳ هزار دلار بسیار نزدیک است. در اواسط سال ۲۰۱۸، تقاطع نزولی میان قیمت و این معیار صورت گرفت که پس از آن صنعت ماینینگ به مدت چندین ماه تسلیم شد و تحت شدیدترین فشار ممکن قرار گرفت.

Live Advanced Chart

در این هفته درآمد ماینرها نسبت به هش‌ریتی که در شبکه تولید می‌کنند به پایین‌ترین حد خود یعنی به ازای هر Exahash تولید شده، به ۶۶.۵ هزار دلار رسید. پایین آمدن سطح درآمد ماینرها به زیر سطح درآمدی که پس از هاوینگ ۲۰۲۰ داشتند و حتی دوبرابر شدن قیمت بیتکوین از آن سال تا کنون، نشان می‌دهد که افزایش اخیر در میزان هش‌ریت  رقابت را میان ماینرها بسیار شدیدتر کرده است.

به منظور اینکه میزان احتمال خرج‌ شدن بیتکوین توسط ماینرها را محاسبه کنیم، ابتدا با استفاده از نمودار زیر باید ببینیم که ماینرهای شناخته شده و ناشناس، هر کدام از هش‌ریت بیتکوین چه میزان سهم دارند. در نمودار زیر از میزان Block Subsidy( میزان بیتکوینی که توسط الگوریتم بیتکوین اجازه تولید شدن دارد) برای محاسبه میزان هش‌ریت هر گروه استفاده کرده‌ایم.

این معیار بر این فرض است که هر ماینر شناخته‌ای شده که ۱۰ درصد Block Subsidy را به دست آورد، ۱۰ درصد بلاک‌ها و احتمالاً ۱۰ درصد هش‌ریت را در اختیار خود دارد. پس از مارس ۲۰۲۰، ماینرهایی که توسط ما شناخته‌شده‌اند 🔴 حدود ۹۵ درصد هش‌ریت شبکه را در اختیار دارند (مخصوصاً پس از مهاجرت ماینرها از چین در ماه می ۲۰۲۱).

ماینرهای ناشناخته 🟡 ۴.۵ درصد باقیمانده هش‌ریت شبکه را در اختیار دارند. بنابراین به منظور اینکه میزان خطر تسلیم شدن ماینرها را محاسبه کنیم، صرفاً موجودی ماینرهای شناخته‌شده را بررسی می‌کنیم.

Live Advanced Chart

طبق نمودار زیر موجودی ماینرها از سال ۲۰۱۹، ده برابر شده و اکنون ۷۸.۲ هزار بیتکوین نگه‌داری می‌کنند. مجموع ارزش کل دارایی ماینرها با قیمت ۱۹.۳ هزار دلار، ۱.۵۰۹ میلیارد دلار است که این مقدار برای صنعتی که به شدت تحت فشار قرار گرفته، مبلغ چندان کمی نیست‌.

این مقدار موجودی در اختیار ماینرهای استخر  BinancePool، Poolin، Lubian  و F2Pool قرار دارد. در سال ۲۰۲۲ موجودی تمام این استخرها رکودی را تجربه کرده اند؛ زیرا کاهش قیمت تا زیر ۴۰ هزار دلار، درآمد ماینرها را تحت‌فشار قرار داده و سبب تغییر رفتار آن‌ها شده است.

به طور کلی، پس از بررسی معیارهای مبتنی بر میزان فعالیت و مشارکت در شبکه، مشخص شده است که تقاضا برای بیتکوین بسیار پایین است. در Mempool نشانه‌های مثبتی برای بازار مشاهده می‌شود، اما مجموع ثروت استخرهای اصلی ۱.۵ میلیارد دلار است که این میزان بیتکوین به دلیل تحت‌فشار قرار گرفتن شدید ماینرها، در خطر است.

ماینرها ممکن است به دلیل بحران کمبود وثیقه، هنگام کاهش شدید تقاضا، بحران نقدینگی و شرایط آشفته اقتصاد کلان، بیتکوین های خود را خرج کنند.

سناریو بازار صعودی

خالی شدن صرافی‌ها

برخلاف میزان بسیار پایین فعالیت در شبکه، تراکنش‌هایی که اکنون در شبکه انجام می‌شود دیدگاه بسیار مثبتی را ارائه می‌دهد.

از ماه اکتبر تا کنون رفتار اغلب گروه‌های سرمایه‌گذاری تغییر کرده است. گروه میگوها (کمتر از یک بیتکوین دارند) تا گروه نهنگ‌ها (تا ۱۰ هزار بیتکوین دارند) از حالت توزیع بیتکوین‌های خود 🟥 به حالت انباشت و افزایش موجودی خود تغییر رفتار دادند 🟦.

با خنثی و مسطح بودن محدوده قیمتی، این میزان انباشت به این معناست که سرمایه‌گذاران صبورانه در حال جمع‌آوری بیتکوین هستند.

Live Professional Chart (Glassnode Engine Room)

این انباشت را می‌توان در معیار URPD به تفکیک سرمایه‌گذاران بلندمدت 🔵 و کوتاه‌مدت 🔴 مشاهده کرد. طبق این نمودار بین قیمت ۱۸ هزار و ۲۰ هزار دلار ، بیتکوین‌های بسیاری به دست خریداران جدید(سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت) منتقل می‌شوند که این نکته، نتایج نمودار قبل را تایید می‌کند.

در حدفاصل قیمت ۱۲ هزار و ۱۸ هزار دلار، تراکنش‌های کم‌‌حجم‌ تری انجام شده است و در صورتی که سرمایه‌گذاران نتوانند این سطح قیمتی را حفظ کنند، احتمالاً کاهش قیمت با نوسانات شدیدی همراه باشد.همچنین حجم زیادی از بیتکوین‌های سرمایه‌گذاران بلندمدت، از بالای قیمت ۳۰ هزار دلار هولد شده‌اند. همانطور که در گزارش شماره ۳۹ اشاره کردیم، این هولدرها، نسبت به قیمت حساسیت کمتری نشان می‌دهند و تاکنون با ضرری که متحمل شدند، کاملاً کنار آمده‌اند.

Live Professional Chart (Glassnode Engine Room)

ذخایر صرافی‌ها نیز به شدت کاهش یافته، در ماه اکتبر به کف چندین ساله خود و همچنین به سطح ژانویه ۲۰۱۸ رسیده است. در واقع تمام حجم بیتکوینی که از سقف چرخه قبل به صرافی‌ها واریز شده بود، تا کنون به کیف‌پول‌های غیرمرتبط با صرافی‌ها واریز شده است.

تنها در ماه اکتبر، ۱۲۳.۵ هزار بیتکوین، معادل ۰.۸۶ درصد موجودی در گردش، از صرافی‌ها خارج شده است. با وجود اینکه ذخایر صرافی‌ها به تنهایی نشانه‌ای امیدوار کننده نیست، اما با در نظر گرفتن این تحلیل در کنار موارد قبل و همچنین مواردی که در بخش بعد به آن می‌پردازیم، نشانه‌ای مثبت به شمار می‌رود‌.

Live Advanced Chart

در این هفته از صرافی‌ Coinbase به طور خالص ۴۱.۶ هزار دلار خارج شد و میزان کاهش موجودی آن را از مارس ۲۰۲۰ تا کنون به ۴۸.۴ درصد رساند. باید توجه داشت که این خروجی‌ها بر اساس دقیق‌ترین تخمین‌های ما محاسبه شده است و به نظر می‌رسد که بخشی از این بیتکوین‌های خارج‌شده، به کیف‌پول سرمایه‌گذاران و بخش دیگر آن به کیف‌پول‌های حضانتی موسسات مالی بزرگ منتقل شده‌اند.

هیچ‌کدام از این کیف‌پول‌ها با کیف‌پول‌ صرافی‌ها ارتباطی نداشته‌اند، از این جهت می‌توان گفت که بیتکوین‌ها از سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت به دست هولدرهای بلندمدت منتقل می‌شوند.

Live Advanced Chart

نمودار زیر جریان خالص ورودی و خروجی ماهانه اتریوم و بیتکوین را با جریان خالص ماهانه استیبل‌کوین‌های USDT، USDC، BUSD  و DAIمقایسه می‌کند.

این معیار از دو بخش تشکیل شده است:

· زمانی که میزان ورودی بیتکوین و اتریوم به صرافی‌ها بیشتر از میزان خروجی آن‌ها باشد، بارکد نارنجی رنگ 🟠فعال می‌شود.

· زمانی که میزان ورودی استیبل‌کوین‌ به صرافی‌ها بیش از حجم دلاری ورودی بیتکوین و اتریوم باشد ( قدرت خرید بالاتر باشد)، نمودار 🟢 را نشان می‌دهد و زمانی که حجم دلاری بیتکوین و اتریوم های ورودی به صرافی‌ها از حجم استیبل‌کوین‌ها بیشتر باشد، نمودار 🔴 را نشان می‌دهد (قدرت خرید منفی).

در حال حاضر، حجم بیتکوین و اتریوم خارج شده از صرافی‌ها در یک ماه اخیر، بیش از حجم ورودی آن‌ها بوده و در همین حال ۳ میلیارد دلار استیبل‌کوین به صرافی‌ها منتقل شده و قدرت خرید سرمایه‌گذاران را افزایش داده است.

ذخایر دلاری صرافی‌ها در حال افزایش  و بیتکوین‌ و اتریوم موجود در صرافی‌ها در حال کاهش است.

Live Advanced Chart

هولدرها همچنان مقاوم‌اند

با مشاهده جریان ورودی و خروجی صرافی‌ها دریافتیم که در حال حاضر سرمایه‌گذاران بیشتر به انباشت تمایل دارند و اکنون باید بررسی کنیم که آیا سرمایه‌گذاران بلندمدت نیز همچنان پا بر جا هستند یا خیر.تمام ثروتی که بر اساس آخرین جا‌به‌جایی بیتکوین‌ها، در موجودی بیتکوین‌ها ذخیره شده است، طبق نمودار زیر نشان می‌دهد که حجم بیشتر ثروت بازار در اختیار سرمایه‌گذاران بلندمدت است.

هم‌اکنون میزان ثروت بیتکوین‌های یک تا سه ماهه به پایین‌ترین میزان خود رسیده و درعوض ثروت بیتکوین‌های پیرتر از سه ماه، به بالاترین حد خود رسیده است.

در معیار Binary liveliness نیز می‌توان چنین نتیجه‌ای گرفت و دو مورد مهم را در آن مشاهده کرد:

شیب نزولی معیار Liveliness در حال شدت گرفتن است؛ به این معنا که اغلب سرمایه‌گذاران به هولد کردن تمایل بیشتری دارند و سرمایه‌گذاران قدیمی‌تر بیتکوین‌های خود را خرج نمی‌کنند.

معیار Binary Liveliness ، شیب اخیر این معیار را با شیب یک ماهه آن مقایسه می‌کند که طبق نمودار زیر، در حال حاضر به پایین‌ترین نواحی خود رسیده است. این شرایط معمولاً در اوایل تا اواسط فاز خرسی و همچنین بلافاصله قبل از تشکیل روندهای صعودی‌ رخ می‌دهد و نشان می‌دهد که اغلب سرمایه‌گذاران به هولد کردن تمایل دارند.

Live Advanced Chart

در پایان این گزارش، می‌توانیم بر اساس روند  و میزان موجودی سرمایه‌گذاران بلندمدت صعودی بودن مشاهدات بالا را تأیید کنیم :

🟣در حال حاضر موجودی سرمایه‌گذاران بلندمدت به بالاترین حد خود، ۱۳.۸۲ میلیون بیتکوین رسیده است که ۷۲ درصد موجودی در گردش را تشکیل می‌دهد.

🟠این معیار موجودی سرمایه‌گذاران بلندمدت را  ۱۵۵ روز به عقب بازگردانده است. هدف این معیار این است که نقطه خرید یا میانگین آخرین جابه‌جایی سرمایه‌گذاران بلندمدت را مشخص کند.

در معیار دوم الگوی فاز خرسی کنونی از لحاظ میانگین آخرین قیمت خرید بسیار به فاز خرسی ۲۰۱۸ شباهت دارد و از طرف دیگر پس از سقوط LUNA در می ۲۰۲۱، روند صعودی بسیار پر قدرتی را در این معیار مشاهده می‌کنیم.

با وجود اینکه قیمت از ۴۰ هزار دلار تا زیر ۱۸ هزار دلار بیش از ۵۶ درصد کاهش پیدا کرد، تمام بازار به طور گسترده دچار کمبود وثیقه و اقتصاد کلان دچار آشفتگی شد، اما در این مدت‌زمان، سرمایه‌گذاران بلندمدت مقدار قابل توجهی به بیتکوین‌های خود اضافه کرده‌اند.

Live Professional Chart

در حال حاضر سناریو صعودی بیتکوین نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران بلندمدت به طور پیوسته موجودی خود را افزایش می‌دهند و اطمینان آهنینی به سرمایه‌گذاری خود دارند. با خروج میزان قابل‌توجه بیتکوین‌های جوان از صرافی‌ها، افزایش نسبی قدرت خرید به وسیله استیبل‌کوین‌ها و نوسانات شدید کاهشی، هنوز موفق به ناامید کردن این سرمایه‌گذاران ثابت قدم نشده است.

مرور هفته

در این گزارش، با توجه به نوسانات کم بازار، به سناریو نزولی و صعودی بیتکوین پرداختیم. از آنجایی که پس از گذشت کمبود نوسانات بازار،  احتمال حرکتی انفجاری از طرف بیتکوین وجود دارد، با استفاده از داده‌های آنچین می‌توان میزان تعادل میان عرضه و تقاضای بازار را بررسی کنیم.

طبق سناریو نزولی، بیتکوین هم‌اکنون در کم‌نوسان‌ترین سطوح خود و ماینرها در شرف بحران کمبود وثیقه گسترده قرار دارند. ماینرها ۱.۵ میلیارد دلار دارایی در اختیار دارند و مقداری از این موجودی ممکن است هنگام تسلیم آن‌ها خرج شود و بیتکوین را در شرایط بحرانی‌تری قرار دهد. همچنین با رسیدن حجم معاملات و انتقال بیتکوین به کف چندین ساله خود احتمالا کاهش حجم شدیدی در  Orderbookها رخ دهد.

طبق سناریو صعودی، میزان خروج بیتکوین‌ از صرافی‌ها توسط هولدرهای سرسخت و انتقال آن به کیف‌پول‌های خود، به بالاترین حد خود رسیده است. بر خلاف اینکه هولدرهای سرسخت نسبت به دیگر گروه‌ها تعداد کمتری دارد، اما از اطمینان آن‌ها نسبت به بیتکوین کاسته نشده و در فراز و نشیب بازار به موجودی خود می‌افزایند.


آپدیت محصولات
آپدیت تمام محصولات، اصلاحات و آپدیت‌های دستی معیارها و داده‌ها برای شما در بخش ‌ changelog ثبت شده است. آخرین آپدیت محصولات سپتامبر را برای مرور جدیدترین معیارها، میزکار، تحلیل‌ها و نکات مهم مشاهده کنید.

شبکه های اجتماعی جدید ما:

اسپانیایی ( تحلیلگر: (@ElCableR, Telegram, Twitter
پرتغالی (تحلیلگر:( @pins_cripto, Telegram, Twitter
ترکی (تحلیلگر:( @wkriptoofficial, Telegram, Twitter
فارسی(تحلیلگر: @CryptoVizArt, Telegram, Twitter)

· ما را در توییتر دنبال کنید.

· به کانال تلگرامی ما بپیوندید.

· برای تحلیل و گفتگو بیشتر به فروم گلسنود مراجعه کنید.

· برای مشاهده معیارهای on-chain، به استودیو گلسنود مراجعه کنید.

· برای دریافت پیام‌های هشدار خودکار از طرف معیارهایon-chain و فعالیت‌ صرافی ها، به صفحه توییتر پیام‌های هشدار مراجعه کنید.

نکته: این هفته‌نامه قصد هیچ نوع توصیه مالی و سرمایه‌گذاری ندارد و تمامی این داده‌ها صرفاً به جهت اطلاع‌رسانی شما منتشر شده است. بهتر است هیچ نوع تصمیم مالی از این اطلاعات اخذ نشود و مسئولیت تمام تصمیمات مالی شما صرفاً به عهده شخص شماست.