هش‌ریت بیتکوین به ATH جدید می‌رسد

شرایط جهانی همچنان برای بازار سهام و اوراق قرضه نامساعد است. اما هش‌ریت بیتکوین بر خلاف اوضاع فعلی به روند صعودی خود ادامه می‌دهد و ATH جدیدی را ثبت می‌کند. در این گزارش به ارزیابی عمیق بخش ماینینگ می‌پردازیم تا مشخص شود که آیا از دشوارترین مرحله تسلیم ماینرها عبور کرده‌ایم یا خیر‌.

هش‌ریت بیتکوین به  ATH جدید می‌رسد

بازار جهانی سهام و اوراق قرضه به دلیل  بدهکاری‌های دولتی و افول بازار ارز، همچنان در این هفته با شرایط دشواری مواجه بودند. یکی از این موارد مهم آشفتگی بازار اوراق قرضه در انگلستان است که موجب کاهش بازدهی اوراق قرضه و افت ارزش پوند انگلیس به پایین‌ترین مقدار خود نسبت به دلار آمریکا شد. همچنین بانک انگلستان برای افزایش نقدشوندگی و رونق بازار، سیاست تزریق نقدینگی را به اقتصاد کشور خود پیش برد.

در چنین شرایطی، بیتکوین ثبات خود را بین قیمت ۱۹,۹۲۱  و ۲۰,۲۳۹ دلار حفظ کرد. چنین ثباتی برای بیتکوین چندان عادی نیست. این شرایط همانند وضعیت بازار قبل از سقوط در سال ۲۰۱۸ و به همان اندازه به وضعیت قبل از رالی صعودی بازار در سال ۲۰۱۹ شباهت دارد.

   با اینکه بیتکوین سقوط شدید قیمتی را تجربه کرده و هم‌اکنون میان آشفتگی جهانی قرار گرفته است، اما هش‌ریت دراین هفته ATH جدیدی ثبت کرد. افزایش فشار بر ماینرها برای آخرین بار در گزارش شماره ۲۳ و ۲۵ به طور کامل بررسی شده است. در این هفته بار دیگر با نگاهی عمیق به ماینرها و بخش تولید بیتکوین می‌پردازیم زیرا به نظر می‌رسد که این بخش دوباره در حال بازیابی قدرت خود و برای چندین ماه آینده امیدبخش است.

افزایش رقابت ماینرها

با پیشروی هر چه بیشتر فاز خرسی ، رقابت میان ماینرها افزایش پیدا کرده و هش‌‌ریتی که توسط ماینرها تولید می‌شود، به بالاترین میزان خود معادل ۲۴۲ اگزاهش بر ثانیه رسیده است. اگر بخواهیم این میزان هش‌ریت را در قالب مثالی بیان کنیم، به مانند این است که هر کدام از ۷.۷۵۳ میلیارد نفر روی کره زمین یک هش SHA-256 را ۳۰ میلیارد بار در هر ثانیه محاسبه کنند. این رقم بسیار شگفت انگیز است.

Live Chart

معیار Hash-Ribbon نیز در اواخر ماه اوت، نشان از شرایطی بهتر برای تولید هش‌ریت و آنلاین‌شدن ماینرهای بیشتری داشت. اما از آن زمان تا کنون، با افزایش میزان تولید هش‌ریت شاهد صعود قیمتی قابل توجهی نبوده‌ایم که نشان می‌دهد دلیل عمده‌ی افزایش میزان هش‌ریت، فعال‌شدن دستگاه‌های ماینینگی است که کیفیت و بازدهی بالاتری داشته و یا اینکه میزان بیشتری از هش ریت شبکه را در اختیار خود دارند. تقریباً هر زمانی که در معیار Hash Ribbon تقاطعی شکل گرفته، تا چندین ماه بعد شرایط بهتری برای بازار رقم خورده است.

Live Advanced Chart

معیار Mining Pulse ابزار دیگری برای مشاهده فعالیت ماینرهاست. این معیار مدت زمانی که بلاک‌ها در شبکه تولید شده‌اند را نسبت به مدت زمان استاندارد آن یعنی هر ۱۰ دقیقه یک بلاک، محاسبه می‌کند.

· این معیار هرچه مقدار کمتری داشته باشد، به این معناست که بلاک‌ها در مدت زمانی کمتر از ۱۰ دقیقه تولید می‌شوند که نشان می‌دهد قدرت هش‌ریت بسیار سریع‌تر از سختی فعلی شبکه رشد می‌کند.

· این معیار هرچه مقدار بیشتری داشته باشد، به این معناست که بلاک‌ها در مدت زمانی بیشتر از ۱۰ دقیقه تولید می‌شوند و به عبارتی ماینرها در واکنش به رخدادهای ناگهانی مانند تسلیم همگانی در بازار، با آفلاین شدن خود باعث کاهش قدرت هش‌ریت شبکه می‌شوند.

در نمودار زیر تسلیم اخیر ماینرها با رنگ آبی مشخص شده است که در اواخر ماه می آغاز و در اوایل ماه اوت پایان یافت. فازهای خرسی قبلی نیز به رنگ صورتی مشخص شده که در این مقاطع زمانی، فازهای خرسی با کاهش سریع و شدید هش‌ریت به پایان خود رسیدند.

اکنون باید مشاهده کرد که آیا تسلیم نسبتاً مختصر و دنباله‌دار اخیری که در این نمودار مشاهده می‌شود، مقدمه‌ی تسلیمی بزرگ‌تر است و یا به دلیل قرار گرفتن اغلب بیشتر هش‌ریت در اختیار کمپانی‌هایی ثروتمندتر، شرایط تسلیم بازار تغییر کرده است.

Live Advanced Workbench

هزینه استخراج بیتکوین

با افزایش قدرت هش‌ریت و آنلاین شدن ماینرهای بیشتر در شبکه، سختی شبکه و یا همان تعداد هش مورد نیاز برای ماین یک بلاک نیز بالاتر رفته و از هنگام مهاجرت ماینرها در ماه می ۲۰۲۱ ، ۲۷.۹ درصد افزایش پیدا کرده است.

افزایش سختی شبکه، هزینه ماین‌کردن هر بیتکوین را نیز افزایش می‌دهد زیرا ماینرهای بیشتری در رقابت برای تولید بیتکوین  به شبکه وارد می شوند. این افزایش سختی شبکه در زمانی در حال رخ دادن است که درآمد ماینرها به دلیل کاهش قیمت بیتکوین، دچار افت شده‌ و تاثیر منفی بر صنعت ماینینگ خواهد داشت.

Live Chart

نمودار زیر نشان می‌دهد که درآمد ماینرها به ازای هر Exahash در روند نزولی بلندمدت و پیوسته قرار دارد و در حال حاضر درآمد بیتکوینی آن‌ها به پایین‌ترین مقدار خود، یعنی به ازای هر اگزاهش به ۴.۰۶ بیتکوین رسیده است.

درآمد دلاری ماینرها به صورت روزانه و به ازای هر Exahash بین ۷۸ هزار تا ۸۸ هزار دلار  است. درآمد دلاری آن‌ها به سطح درآمدی اکتبر سال ۲۰۲۰ رسیده است؛ یعنی پس از Halving و زمانی که قیمت بیتکوین حدود ۱۰ هزار دلار بود (قیمت فعلی ۲۰ هزار دلار است). بنابراین می‌توان گفت که از اکتبر ۲۰۲۰، افزایش ۶۶ درصدی سختی شبکه و هش‌‌ریت باعث نصف شدن درآمد ماینرها به ازای هر Exahash می شود.

Live Advanced Workbench

مدل‌های بسیاری برای ارزیابی و تخمین هزینه ماین‌کردن بیتکوین در شبکه وجود دارد. بسیاری از این مدل‌ها سختی شبکه را به عنوان پارامتر اصلی خود در نظر می‌گیرند. سختی شبکه به معنای تمام هش ریتی است که برای ماین‌کردن بلاک بعدی و دریافت پاداش آن لازم است.

معیار Difficulty Regression تفسیر ساده‌ای از این مفهوم ارائه می‌دهد. این معیار رگرسیون Log-Log میان سختی شبکه و Market cap را محاسبه می‌کند که به ضریب تعیین ۰.۹۴۴ رسیده است. این معیار برای آخرین بار با قیمت اسپات حوالی ۱۷,۸۷۰ هزار دلار در کف قیمتی سقوط امسال، برخورد داشته است. این معیار در حال حاضر هزینه ماین‌کردن هر بیتکوین را به صورت تقریبی، ۱۸,۳۰۰ هزار دلار نشان می‌دهد که زیر کف قیمتی این هفته قرار دارد.

به نظر می‌رسد ماینرها در نزدیکی شدیدترین فشار درآمدی هستند.

Live Workbench

برای ارزیابی هزینه ماین کردن چهارچوب جدید دیگری توسط یکی از تحلیلگران به نام Kuntah پیشنهاد داده شده است . در نمودار زیر، این معیار رابطه میان هزینه ماین کردن را با پارامتر سختی شبکه و میزان تولید بیتکوین نشان می‌دهد. با توجه به اینکه اکنون در حوالی کف قیمتی بازار قرار داریم و تنها ماینرهایی که در شرایط مالی بهتری قرار دارند سودآور هستند، هدف این معیار شناسایی مقاطعی است که ماینینگ حداکثر کارآیی را برای ماینرها دارد.

نمودار زیر شامل سه مورد زیر است:

🔴 قیمت تخمین‌‌زده شده فعلی ۱۲,۱۴۰ هزار دلار است که در حوالی مرکز ثقل چرخه قبلی و اوایل فاز صعودی ۲۰۲۰-۲۰۲۱ قرار دارد. توجه داشته باشید که این معیار در مقاطعی که بازار تسلیم شده است، به عنوان کف قیمتی عمل کرده است.

🟣 تخمین هزینه ماین هر بیتکوین پس از Halving سال ۲۰۲۴ ، قیمت ۲۴,۲۳۰ هزار دلار است ( با فرض بر اینکه سختی شبکه ثابت باشد)

🟠 میانگین هندسی دو قیمت بالا ۱۷,۰۸۰ هزار دلار را نشان می‌دهد که این قیمت احتمالاً اوج تحت‌فشار قرار گرفتن درآمد ماینرها را نشان می‌دهد.

همانند معیار Difficulty regression ، محدوده میان قیمت ۱۷ هزار تا ۱۸ هزار دلار در ماه ژوئن، درآمد ماینرها را تحت فشار قرار داده و با تخمین‌های دیگر هزینه ماین کردن هر بیتکوین، همخوانی دارد.

Live Advanced Workbench

آیا از خطر تسلیم ماینرها عبور کرده‌ایم؟

اکنون که سطوح قیمتی سودآوری ماینرها و فشار درآمدی آن‌ها را مشخص کردیم، برای توصیف این سطوح قیمتی چندین معیار را بررسی می‌کنیم.

معیار Puell Multiple همانند اوسیلاتور چرخه‌ای عمل کرده که درآمد روزانه ماینرها را با درآمد سالانه آن‌ها مقایسه می‌کند. این معیار در ماه ژوئن به ۰.۳۳ رسیده است که نشان می‌دهد ماینرها صرفاً ۳۳ درصد درآمد سالانه خود را کسب می‌کردند. این معیار از آن زمان تا کنون به حوالی ۰.۶۳ رسیده است که نشان می‌دهد اندکی از فشار مالی وارد شده بر ماینرها کاهش پیداکرده و در حال حاضر خود را به قیمت‌ها وفق می‌دهند.

در تمام کف‌های خرسی گذشته، معیار Puell Multiple از نواحی کف خود و پس از تشکیل کف قیمتی نهایی، رالی کوتاه‌مدت قدرتمندی داشته است.

Live Advanced Chart

معیار Puell Multiple و مدل‌های تخمین هزینه ماینینگ که در بخش‌های قبل به آن اشاره کردیم، معیارهای هستند که به طور تقریبی نقاطی که ممکن است ماینرها تحت فشار قرار بگیرند را تخمین می‌زند. اکنون معیارهایی که به تغییرات قدرت هش‌ریت مانند معیار Hash Ribbon و Difficulty ribbon compresion، به طور واضح و مستقیم واکنش نشان می‌دهند، بررسی می‌کنیم.

درنمودار زیر فشار احتمالی که در معیار Puell Multiple برای ماینرها مشخص شده بود همراه با فشاری که از طریق خروج ماینرها از شبکه به ماینرهای دیگر وارد شده ، در معیار Difficulty Ribbon Compression به طور همزمان 🟡نمایش داده شده است. تا این لحظه با توجه به این معیار، به تازگی از نواحی که امکان تسلیم ماینرها در آن وجود داشته است، عبور کردیم.

البته باید توجه داشت که در فازهای خرسی قبل پس از چند روز ماینرها دوباره به منطقه پرفشار بازگشتند. از این جهت برای خروج کامل از این ناحیه باید همچنان این معیار را رصد کرد.

Live Advanced Workbench

با مشاهده تمام موجودی ماینرها به طور کلی، ماینرهایی که شناخته شده‌اند حدود ۷۸.۴ هزار بیتکوین هولد می‌کنند ( که ۹۶ درصد هش‌ریت فعلی را تشکیل می‌دهد).  گروهی از ماینرها که ناشناخته‌اند، موجودی بسیار بالاتری معادل ۶۶۰ هزار بیتکوین در اختیار دارند که البته این بیتکوین‌ها از سال‌های اولیه پیدایش بیتکوین انباشت‌ شده‌اند ( احتمالاً گم‌ شده‌اند).

این نمودار نشان می دهد ماینرهایی را که دارای ۷۸.۴ هزار بیتکوین هستند، ممکن است با فشار درآمدی مواجه شوند.

Live Professional Workbench

برای تکمیل این ارزیابی، به میزان تغییراتی که اخیراً در موجودی ماینرها ایجاد شده می‌پرداریم. نمودار زیر تغییرات ماهانه موجودی کیف‌پول ماینرها را نشان می‌دهد. میزان خرج‌شدن بیتکوین‌ توسط ماینرها کاهش پیدا کرده و ماینرها به صورت ماهانه حدود ۴.۵ هزار بیتکوین خرج می‌کنند. این میزان خرج شدن بیتکوین از ماه سپتامبر ۵۰ درصد کاهش پیدا کرده است.

Live Professional Chart

با بررسی دقیق‌تر خواهیم دید که اغلب بیتکوین‌هایی که اکنون در حال خرج شدن هستند، توسط ماینرهای استخر Poolin خرج می شوند. منحنی نارنجی رنگ میزان تغییری که در موجودی ۳۰ روز اخیر تمام ماینرها صورت گرفته را نشان می‌دهد و خط آبی تنها تغییراتی که در موجودی ماینرهای Poolin صورت بگیرد، نشان می‌دهد. طبق این نمودار تقریباً تمام بیتکوین‌های اخیر توسط ماینرهای Poolin خرج‌ شده‌اند.

Live Professional Workbench

تا مدتی پیش، Poolin یکی از بزرگ‌ترین استخرهای صنعت ماینینگ بود که در اوایل سال ۲۰۲۰، ۱۵ درصد هش‌ریت و در آغاز سپتامبر ۱۲ درصد هش‌ریت را در اختیار خود داشت. پس از اینکه خبر "بحران نقدینگی" این استخر اعلام شد، هش‌ریت آن سقوط کرد و اکنون تنها ۳.۷ درصد قدرت هش‌ریت شبکه را در اختیار خود دارد.

در گزارش اخیر Market Pulse مشخص شده است که با استفاده از ابزارهای Glassnode چطور می‌توان میزان هش‌ریت استخر موردنظر را محاسبه کرد. برای محاسبه آن، سهم درآمد به ازای هر بلاک آن استخر را نسبت به کل شبکه در نظر می‌گیریم تا ببینیم هش‌ریت ماینرها در شرایط حساس با چه سرعتی  تغییر مکان می‌دهند.

Live Advanced Workbench

مرور هفته

با وجود تاثیرات آشفتگی جهانی بر بازارهای سنتی، قیمت بیتکوین همچنان ثبات خود را میان محدوده قیمتی ۱۸ تا ۲۰ هزار دلار حفظ می‌کند. ثبات و حفظ قدرت بیتکوین برای این مدت زمان بسیار نادراست که می‌تواند نشانی از نوسانات قریب‌الوقوع در آینده‌ای نزدیک باشد.

هش‌ریت بیتکوین در این هفته به ATH جدید رسید و در زمانی که ماینرها به تازگی از مرحله تسلیم عبور کرده‌ بودند، سبب افزایش هزینه ماینینگ شد. به وسیله چندین معیار میانگین هزینه برای ماین هر بیتکوین را تخمین زده‌ایم و در صورت کاهش قیمت مختصر، فشار درآمدی که برای ماینرها تخمین زده شده، محقق خواهد شد.

از این جهت ممکن است ماینرها با موجودی ۷۸ هزار بیتکوین، دوباره تحت فشار فاز تسلیم دیگری قرار بگیرند. البته به این معنا نیست که این میزان بیتکوین به صورت کامل خرج خواهد شد اما احتمال وجود ریسک بیشتر برای ماینرها وجود دارد.


ترجمه مقالات

گزارش هفتگی به زبان های Spanish, Italian, Chinese, Japanese, Turkish, French, Portuguese, Farsi, Polish, Arabic, Russian, Vietna mese و Greek   ترجمه می شود.

شبکه های اجتماعی جدید ما:

اسپانیایی ( تحلیلگر: (@ElCableR, Telegram, Twitter
پرتغالی (تحلیلگر:( @pins_cripto, Telegram, Twitter
ترکی (تحلیلگر:( @wkriptoofficial, Telegram, Twitter
فارسی(تحلیلگر: @CryptoVizArt, Telegram, Twitter)

· ما را در توییتر دنبال کنید.

· به کانال تلگرامی ما بپیوندید.

· برای تحلیل و گفتگو بیشتر به فروم گلسنود مراجعه کنید.

· برای مشاهده معیارهای on-chain، به استودیو گلسنود مراجعه کنید.

· برای دریافت پیام‌های هشدار خودکار از طرف معیارهایon-chain و فعالیت‌ صرافی ها، به صفحه توییتر پیام‌های هشدار مراجعه کنید.

نکته: این هفته‌نامه قصد هیچ نوع توصیه مالی و سرمایه‌گذاری ندارد و تمامی این داده‌ها صرفاً به جهت اطلاع‌رسانی شما منتشر شده است. بهتر است هیچ نوع تصمیم مالی از این اطلاعات اخذ نشود و مسئولیت تمام تصمیمات مالی شما صرفاً به عهده شخص شماست.