تغییر میزان ذخایر استیبل‌کوین‌های Binance در پی مصائب قانونی

صرافی Binance طی هفته گذشته رسماً مورد هدف سازمان‌های قانونگذاری آمریکا قرار گرفت. برای مشاهده انعکاس وقایع مربوطه، جریان ورودی و خروجی این صرافی‌ را بررسی خواهیم کرد و با مشاهده میزان دارایی سرمایه‌گذاران مختلف بازار، به ارزیابی اطمینان هولدرهای بیتکوین خواهیم پرداخت.

تغییر میزان ذخایر استیبل‌کوین‌های Binance در پی مصائب قانونی

بازار ارزهای دیجیتال بیش از پیش در تنگنای قانونگذاری‌های دولت با سخت‌گیری‌های پی در پی دست و پنجه نرم می‌کند و یکی از آخرین موارد این اقدامات قانونی را می‌توان شکایت سازمان CFTC علیه  Binance و مدیرعامل این صرافی عنوان کرد. با این حال طی هفته گذشته، بیتکوین توانست در محدوده قیمتی بسیار فشرده، پس از چندین ماه به سقف قیمتی جدید خود در سطح ۲۹.۱ هزار دلار دست یابد.

درگزارش این هفته به این موضوع خواهیم پرداخت که سرمایه‌گذاران در ابتدا چه نوع واکنشی نسبت به رخدادهای مربوط به صرافی Binance داشته‌اند و اینکه این رخدادها تا چه میزان تغییرات اساسی را در میزان ذخایر این صرافی ایجاد کرده است. همچنین با دیدگاه وسیع‌تر، موجودی سرمایه‌گذاران مختلف بازار و جابه‌جایی دارایی‌های آن‌ها را در شبکه بیتکوین بررسی خواهیم کرد.


شما می‌توانید تمامی نمودارهای این گزارش هفتگی را در داشبورد مشاهده کنید.

🔔هشدارهایی که در این گزارش پیشنهاد می‌شوند، در Glassnode Studio قابل تنظیم هستند.

تاثیر قانونگذاران بر استیبل‌کوین‌های Binance

استیبل‌کوین‌ها در چند سال اخیر به مهم‌ترین پل‌ ارتباطی بین دنیای ارزهای دیجیتال و دنیای فیات تبدیل شدند؛ به طوری که نقدینگی عمدتاً از این طریق به بازار راه پیدا کرده و از آن خارج می‌شود. در طول یک سال گذشته مجموع ارزش بازار مهم‌‌ترین استیبل‌کوین‌ها (USDT,USDC,BUSD و DAI ) رو به کاهش بوده و طی هفته گذشته حدوداً به ارزش ۱۲۵.۸ میلیارد دلار رسیده است. بالاترین میزان موجودی در گردش این استیبل‌کوین‌ها در مجموع حدود ۱۶۱.۵۶ میلیارد دلار ثبت شده و ارزش این استیبل‌کوین‌ها به طور کلی تاکنون ۲۲ درصد ریزش داشته است.

پس از فروپاشی صرافی  FTX، میزان موجودی در گردش USDT تا ۷۹.۵ میلیارد دلار رشد پیدا کرده و هم‌اکنون ۶۳ درصد موجودی تمام استیبل‌کوین‌های بازار را تشکیل می‌دهد. USDC نیز به عنوان دومین استیبل‌کوین مهم بازار، هنگام ورشکستگی بانک Silicon Valley، در حفظ ارزش یک دلاری خود ناموفق بود و به صورت خالص حدود ۱۰ میلیارد دلار از موجودی خود را به علت باز خرید شدن توسط سرمایه‌گذاران از دست داد. همچنین به دلیل توقف شرکت Paxos از انتشار BUSD در ماه فوریه، بسیاری از سرمایه‌گذاران دارایی  BUSD خود را بازخرید و یا به استیبل‌کوین‌های دیگر تبدیل کرده‌اند و موجب کاهش موجودی ۵۲ درصدی BUSD تا سطح ۷.۷ میلیارد دلار شدند.

Live Advanced Workbench

صرافی Binance در سال جاری شاهد بیشترین فشارهای نظارتی علیه خود بوده و در آخرین اخبار مربوط به این صرافی، مدیر عامل Binance به دلیل نقض قوانین نظارتی، مورد شکایت سازمان CFTC قرار گرفته است. اکنون که شک و شبهاتی نسبت به قدرت مالی و میزان نقدینگی این صرافی ایجاد شده است؛ به همین جهت برای ارزیابی جو روانی بازار، باید جریان خالص ورودی و خروجی این صرافی را با دقت بیشتری بررسی کنیم.

نمودار زیر جریان خالص ورودی و خروجی استیبل‌کوین‌های موجود در Binance را نشان می‌دهد. رنگ سبز 🟢به معنای ورود خالص استیبل‌کوین و رنگ قرمز 🔴 در نمودار به معنای خروج خالص استیبل‌کوین از صرافی Binance است.

میانگین متحرک ۱۴ روزه این نمودار به رنگ آبی🔵 مشخص شده است که در حال حاضر خروجی روزانه ۲۹۵ میلیون دلار بالاترین میزانی است که به صورت خالص از این صرافی خارج شده است.

Live Advanced Workbench

اکنون ارزش دلاری دارایی‌هایی که Binance به عنوان گواهی اثبات ذخایر صرافی خود گزارش کرده است، ارزیابی می‌کنیم. همانطور که در نمودار زیر مشاهده می‌کنید ارزش دلاری ذخایر Binance از بالاترین میزان خود تاکنون با کاهش ۴۵ درصدی حدود ۲۹.۶ میلیارد دلار ریزش داشته و از زمان سقوط صرافی FTX حوالی سطح ۳۴.۹ میلیارد دلار ثابت مانده است‌.

از دلایل عمده کاهش ارزش ذخایر Binance، کاهش ارزش توکن‌ها و بازخرید شدن میزان قابل توجهی از BUSD موجود در این صرافی‌ است. البته رشد قیمت در سال جاری ارزش دلاری تمام ذخایر پشتوانه  Binance را مجدداً در این هفته به بالای ۳۵ میلیارد دلار رساند.

Live Standard Chart

در نمودار زیر رشد و ریزش ناگهانی موجودی استیبل‌کوین BUSD را در طول چرخه ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۳مشاهده می‌کنید. نکته قابل‌توجه این است که در چند ماه اخیر Binance به دلیل تلاش برای افزایش سهم معاملاتی جفت‌ارزهای BUSD ، موجب کاهش موجودی USDT و USDC  شده است.

Live Advanced Chart

برای شفافیت میزان ذخایر صرافی  Binance می‌توانیم درصد موجودی در گردش این ذخایر را نسبت به یکدیگر در نظر بگیریم. این صرافی در حال حاضر حدود ۲.۸ تا ۳.۸ درصد دارایی‌های مهم، از جمله بیتکوین، اتریوم، USDT  و USDC را در اختیار داد.

از طرفی اگر به موجودی BUSD در صرافی Binance توجه داشته باشیم، مشاهده می‌کنیم که تا قبل از فروپاشی FTX بیش از ۹۵ درصد موجودی در گردش BUSD در این صرافی نگهداری شده و پس از آن سهم Binance از استیبل‌کوین BUSD  بین محدوده ۸۵  تا ۹۰ درصد کاهش یافته است.

Live Advanced Chart

اگر به موجودی بیتکوین و اتریوم در صرافی Binance توجه کنیم، مشاهده خواهیم کرد که از ابتدای سال جاری به ذخایر بیتکوین  ۶۷.۹۳ هزار واحد افزوده شده و میزان ذخایر اتریوم نیز همچنان ثبات خود را حفظ کرده است. با وجود اینکه خروجی میزان استیبل‌کوین‌های این صرافی بسیار قابل‌توجه بود، اما در حال حاضر به طور گسترده، نگرانی از بابت وضعیت صرافی Binance میان سرمایه‌گذاران مشاهده نمی‌شود. همچنین برخلاف درگیری‌های قانونی میان Binance و سازمان‌های نظارتی، این صرافی همچنان جایگاه خود را در مقام اول صرافی‌های متمرکز حفظ کرده است.

Live Advanced Chart

نوید رالی صعودی

با عبور قیمت از سطح میانگین خرید افراد بازار (۱۹.۷۸ هزار دلار)، قیمت هم‌اکنون در محدوده‌ای قرار گرفته است که این ناحیه، معمولا محلی برای تغییر مسیر و گذر از فاز نزولی بازار شناخته شده است (گزارش شماره ۱۲ و شماره ۸). در حال حاضر قیمت بین این دو معیار قرار دارد:

·🔵 در سطح پایینی قیمت، میانگین خرید تمام سرمایه‌گذاران بازار (۱۹.۸ هزار دلار) قرار گرفته است.

·🟠 در سطح بالای قیمت، نسبت میان میانگین خرید افراد و معیار Liveliness (۳۳.۲ هزار دلار)  قرار دارد. این معیار نسخه‌ا‌ی دیگری از معیار  Realized Price است؛ با این تفاوت که با تشخیص میزان فعالیت نسبی کوین‌های شبکه، قیمت مورد انتظار هولدرها را در نظر می‌گیرد.

در صورتی که نحوه خروج چرخه‌های گذشته از فاز خرسی🔵 و تغییر مسیر آن را به سمت فاز صعودی  مشاهده کنیم، شباهت‌هایی با چرخه فعلی خواهیم یافت.
طبق مشاهدات گزارش هفته قبل، سرمایه‌گذاران بلندمدت نسبت به سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت بیتکوین‌های بسیار کمتری خرج کرده‌اند. بنابراین از آنجایی که عمدتاً بیتکوین‌های سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت خرج شده‌اند، معیار Realized Price to Liveliness Ratio 🟠جهش خواهد داشت و سطح مورد انتظار هولدرها نیز به عنوان ناحیه متعادل بازار در سطح  بالاتری خواهد بود.

Live Advanced Workbench

مشاهده واکنش بازار بر اساس میزان دارایی‌ سرمایه‌گذاران

در پایان سه ماهه اول سال جاری، قیمت بیتکوین تاکنون ۶۸ درصد رشد داشته و موجب سودآوری مجدد بسیاری از سرمایه‌گذاران شده است. اکنون باید با استفاده از Realized Cap Hodl wave، واکنش سرمایه‌گذاران را نسبت به رشد قیمت بررسی کنیم. این معیار میزان ثروت حقیقی که در اختیار گروه‌های سنی مختلف بیتکوین قرار دارد، رصد می‌کند:

· بیتکوین‌هایی که حداکثر سه ماه و یا کمتر عمر دارند (بیتکوین‌های فعال در گردش بازار)
· بیتکوین‌هایی که حداقل سه ماه و یا بیشتر عمر دارند (بیتکوین‌های هولد شده)

با نگاهی به چرخه‌های گذشته، مشاهده می‌کنیم که انتقال ثروت از بیتکوین‌های پیر به بیتکوین‌های جوان و فعال، همواره در محدوده کف قیمتی هر چرخه تکرار می‌شود و هنگام تشکیل سقف قیمتی، هولدرها با خرج کردن بیتکوین‌های خود در قیمت بالاتر‍ ثروت دلاری و حقیقی بازار را از بیتکوین‌های جوان به سمت خود جذب می‌کنند.

در حال حاضر طبق روال تشکیل محدوده کف قیمتی در هر چرخه، سهم بیتکوین‌های جوان به پایین‌ترین محدوده این چرخه رسیده و در حال حاضر حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد ثروت دلاری تمام موجودی بیتکوین را در خود اندوخته است. رشد قیمتی اخیر بسیاری از سرمایه‌گذاران را به برداشت سود معاملات خود تشویق کرده و به همین دلیل سهم ثروت حقیقی اندوخته شده در بیتکوین‌های سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت ۴.۹ درصد افزایش داشته است.

Live Advanced Chart

برای بررسی دقیق‌تر میزان ثروت گروه‌های سنی، اکنون با استفاده از معیار RHODL ratio، ثروت سرمایه‌گذاران بلندمدت (گروه سنی ۶ ماه تا دو سال) را با بیتکوین‌های سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت (۱ روزه تا سه ماهه) در مقابل یکدیگر مقایسه می‌کنیم. این معیار به طور واضح مشخص می‌کند که چه زمانی بازار از فاز هولد کردن مطلق به فاز عرضه بیتکوین‌ها تغییر پیدا می‌کند.

در حال حاضر مشاهده می‌کنیم که پس از فروپاشی صرافی FTX  ثروت بازار به صورت ناگهانی از بیتکوین‌های بلندمدت به بیتکوین‌های جوان‌تر انتقال پیدا کرده است. در چرخه‌های گذشته نیز این تغییر ناگهانی جریان ثروت بازار را به عنوان تغییر مسیر بازار مشاهده می‌کنید.

میزان فاصله از حد متعادل بازار

یکی از مهم‌ترین معیارهایی که برای ارزشگذاری بیتکوین به کار می‌رود معیار MVRV است؛ این معیار مجموع سود نقد نشده بیتکوین‌های بازار را نشان می‌دهد.

اکنون به کمک مدل آماری مبنی بر تاریخچه MVRV مشاهده خواهیم کرد که بازار چه مقدار از ارزش عادلانه و از میانگین کلی خود در سطح ۱.۸ 🔵فاصله گرفته است.

محدوده رکود : زمانی MVRV در زیر محدوده پایینی 🟢  قرار بگیرد.
محدوده بازیابی : زمانی که MVRV بین محدوده 🟢 و محدوده میانی 🔵 قرار بگیرد.
محدوده شروع هیجانات: زمانی که  MVRV میان محدوده میانی 🔵 و محدوده بالایی 🔴 قرار بگیرد.
محدوده اوج سرخوشی: زمانی که MVRV از محدوده بالایی 🔴 عبور کند .

معیار MVRV در حال حاضر در سطح  ۱.۴ واقع شده است و طبق دسته‌بندی ‌های انجام شده در این بخش، هم‌اکنون در منطقه بازیابی قرار دارد‌. زمانی که معیار MVRV به میانگین کلی خود در سطح ۱.۸برسد، قیمت بیتکوین در حوالی ۳۶ هزار دلار خواهد بود که به نظر می‌رسد ناحیه روانی بسیار مهمی برای سرمایه‌گذاران باشد؛ زیرا در چرخه ۲۰۱۶، ۲۰۱۹-۲۰۲۰ و اواسط چرخه ۲۰۲۲ بسیاری از سرمایه‌گذاران در این سطح سود معاملات خود را نقد کرده‌اند.

Live Advanced Workbench

نمودار زیر نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران مختلف مجموعا طی سی روز اخیر بیشتر به انباشت بیتکوین‌ تمایل داشته‌اند و یا بیتکوین‌های خود را به بازار عرضه کرده‌اند. این معیار عمدتا تحت‌تاثیر فعالیت نهادهایی است که مانند نهنگ‌ها و سرمایه‌گذاران سازمانی دارایی بیشتری در آدرس‌‌های خود  داشته باشند. در مراحل اولیه تغییر مسیر روند و بازگشت مجدد این معیار تا زیر مقدار ۰.۲۵، بازار معمولاً با عرضه بیتکوین‌ها مواجه می‌شود 🔴.

در حال حاضر همانطور که مشاهده می‌کنید، چرخه ۲۰۲۱ -۲۰۲۰ خط مبنایی را برای این معیار تشکیل داده است که در چرخه ۲۰۱۹ نیز با خط مبنایی یکسان و عبور از میزان ۰.۷۵، رفتار مشابهی را از سرمایه‌گذاران بازار شاهد هستیم.

Live Advanced Chart

برای بررسی دقیق‌تر روند انباشت سرمایه‌گذاران، میزان موجودی کیف‌پول سرمایه‌گذاران مختلف را به صورت دسته‌بندی شده در نمودار زیر مشاهده خواهیم کرد. همانطور که مشاهده می‌کنید تمام اقشار مختلف سرمایه‌گذار به استثنای گروه نهنگ‌ها (افرادی که در کیف پول خود بیش از ۱۰ هزار بیتکوین  دارند ) از اواسط مارس به انباشت مشغول شدند.

Live Professional Dashboard

علاوه بر مشاهده دارایی موجود در کیف‌پول‌های سرمایه‌گذاران مختلف، می‌توانیم  از طریق هولدرها و مدت زمانی که دارایی خود را هولد می‌کنند، رفتار بازار را ارزیابی کنیم. نمودار زیر بر اساس سن بیتکوین‌های موجود در کیف پول هولدرها، میزان تغییرات دارایی این افراد را رصد می‌کند.

دارایی مثبت هولدرها 🟩 مربوط به زمانی است که هولدرها تمایلی به خرج کردن بیتکوین‌های خود ندارند و این افراد بیش از خرج کردن بیتکوین‌های خود، هولد کردن  را ترجیح می‌دهند؛ به همین دلیل به سن این بیتکوین‌ها افزوده می‌شود.

دارایی منفی هولدرها 🟥 مربوط به زمانی است که هولدرها بیش از انباشت کردن، به خرج کردن بیتکوین‌های خود تمایل دارند.

همانطور که مشاهده می‌کنید، هنگام فروپاشی صرافی FTX اغلب هولدرها به خرج کردن دارایی خود تمایل پیدا کردند؛ اما در حال حاضر بازار مجدداً اطمینان هولدرها را به خود جلب کرده و هولدرها هم‌اکنون به صورت ماهیانه بیش از ۶۰ هزار بیتکوین انباشت می‌کنند.

Live Professional Chart

در پایان این گزارش بررسی خواهیم کرد که غیرفعال‌ترین کیف‌پول‌های بیتکوین چه میزان ورودی و خروجی داشته‌اند. این کیف‌پول‌ها در تاریخچه‌ خود یا کمترین سابقه را در خرج کردن دارایی خود دارند و یا تاکنون هیچ دارایی از این آدرس‌ها خارج نشده است.

همانطور که مشاهده می‌کنید، اخیراً این آدرس‌های غیرفعال حدود ۳۶.۶ هزار بیتکوین انباشت کرده‌اند. بنابراین این نمودار نیز در تکمیل نمودار قبل بیان می‌کند که برخلاف فشار نظارت‌های قانونی بر بازار، عده‌ای از سرمایه‌گذاران با اطمینان به دارایی خود می‌افزایند.

Live Professional Chart

مرور هفته

فشارهای روزافزون قانونگذاران آمریکا، بیش از پیش بر شانه‌های بازار ارزهای دیجیتال سنگینی می‌کند؛ اما با این وجود از اعتماد و اطمینان هولدرهای بیتکوین کاسته نشده است.

همچنین با وجود اینکه صرافی Binance طی هفته گذشته مورد شکایت سازمان CFTC بوده است؛ شواهدی مبنی بر اضطراب همگانی کاربران Binance در رابطه با ادامه فعالیت در این صرافی مشاهده نمی‌شود و صرفاً در بخش استیبل‌کوین‌های این صرافی تغییرات مشهودی را مشاهده می‌کنیم. از جمله این تغییرات می‌توان به تحولات میزان موجودی استیبل‌کوین‌های این صرافی اشاره کرد. به عنوان مثال پس از متوقف شدن انتشار BUSD این استیبل‌کوین صرفا امکان بازخرید شدن (تبدیل به پول فیات) را دارد و سهم بازار USDC نیز به طور کلی کاهش پیدا کرده است.

البته باید توجه داشت که مجموع موجودی در گردش تمام استیبل‌کوین‌ها در سال گذشته به نقطه اوج خود رسیده بود، اما این میزان تا کنون ۲۲ درصد کاهش پیدا کرده است. کاهش موجودی استیبل‌کوین‌های در گردش به معنای خروج خالص این دارایی از بازار است و همچنین روی‌آوردن سرمایه‌گذاران به دارایی‌های غیرمتمرکز مانند بیتکوین و اتریوم را بیان‌ می‌کند.


شبکه های اجتماعی ما:

اسپانیایی ( تحلیلگر: (@ElCableR, Telegram, Twitter
پرتغالی (تحلیلگر:( @pins_cripto, Telegram, Twitter
ترکی (تحلیلگر:( @wkriptoofficial, Telegram, Twitter
فارسی(تحلیلگر: @CryptoVizArt, Telegram, Twitter)

· ما را در توییتر دنبال کنید.

· به کانال تلگرامی ما بپیوندید.

· برای تحلیل و گفتگو بیشتر به فروم گلسنود مراجعه کنید.

· برای مشاهده معیارهای on-chain، به استودیو گلسنود مراجعه کنید.

· برای دریافت پیام‌های هشدار خودکار از طرف معیارهای on-chain و فعالیت‌ صرافی ها، به صفحه توییتر پیام‌های هشدار مراجعه کنید.

نکته: این هفته‌نامه قصد هیچ نوع توصیه مالی و سرمایه‌گذاری ندارد و تمامی این داده‌ها صرفاً به جهت اطلاع‌رسانی منتشر شده است. بهتر است هیچ نوع تصمیم مالی از این .اطلاعات اخذ نشود و مسئولیت تمام تصمیمات مالی شما صرفاً به عهده شخص شماست