Her İki Yönde Spekülasyon

Bitcoin'in toparlanması, sermayenin piyasaya daha fazla girmesiyle neredeyse tamamlanmak üzere, Realized Cap'i 460 milyar dolara yükselterek, tüm zamanların en yüksek seviyesinden sadece %3 geride bırakıyor.

Her İki Yönde Spekülasyon

Yönetici Özeti

  • Bitcoin'in toparlanması, sermayenin piyasaya daha fazla girmesiyle neredeyse tamamlanmak üzere, Gerçekleşen Değer 460 milyar dolara yükselterek, tüm zamanların en yüksek seviyesinden sadece %3 altında kalıyor.
  • Borsa giriş hacimleri tüm zamanların en yüksek seviyelerine yakın seyrederken, Kısa Vadeli Yatırımcılar girişlere hakim durumda. Bu durum spekülasyon ve alım satım faaliyetleri için nispeten güçlü bir talep olduğunu göstermektedir.
  • Hem vadeli işlemler hem de opsiyon piyasalarındaki açık ilgi de tüm zamanların en yüksek seviyelerine yakın olup, yönlü kısa satıcılar yükselişe karşı bahse girerek son 30 gün içinde 465 milyon doların üzerinde likidasyon hacmi oluşturuyor.
💡
Canlı grafıkler için The Week On-chain dashboard.

Sermaye Akışları

The Bitcoin price continues consolidating just below $52k, having held onto the majority of its gains since mid-February. Supporting this performance is what appears to be a steady and healthy inflow of capital into the asset, with the Realized Cap climbing by over $30B YTD. This places the total valuation of the Realized Cap at $460B, which is just 3% shy of the previous ATH.

Bitcoin fiyatı, Şubat ortasından bu yana kazanımlarının çoğunu koruyarak 52 bin doların hemen altında konsolidasyona devam ediyor. Bu performansı destekleyen şey, istikrarlı ve sağlıklı bir sermaye girişinin olması ve Realızed Cap'in yılbaşından bu yana 30 milyar doların üzerine çıkmasıdır. Bu, Realized Cap'in toplam değerini 460 milyar dolara çıkarıyor ki bu da önceki ATH'den sadece %3'ü kadar düşük.

💡
İlgili Rapor: Sermaye akışlarının bir göstergesi olarak Realızed Cap'ın ayrıntılı bir analizi için lütfen bu önemli metriğin temellerine ilişkin raporumuza bakın.
Live Chart

Bu güçlü performansın bir sonucu olarak, Bitcoin yatırımcılarının kârlılığı belirgin bir şekilde arttı ve ortalama bir yatırımcı şu anda coin başına +%120'lik gerçekleşmemiş bir kâra sahip.

MVRV Ratio bu karlılığı ölçmemizi sağlar ve bu büyüklükteki değerler genellikle önceki boğa piyasalarının ilk dönemlerinde görülmektedir. Yaklaşık 4965 işlem gününün 1126'sında (%22,7) MVRV'nin daha büyük bir gerçekleşmemiş kâr kaydettiği görülmüştür. Piyasa giderek ısınmaktadır, ama bunlar daha önce ulaşılmamış seviyeler değil.

Live Workbench

Piyasa büyük ölçüde gerçekleşmemiş kâr durumundayken, yatırımcıların nasıl hareket ettiğini değerlendirmek faydalı olacaktır. Bunun için, gruplara göre gerçekleşen kâr veya zararın ortalama büyüklüğünü değerlendiren bir dizi SOPR metriği kullanabiliriz.

🟠 Piyasa Ortalaması SOPR: 1.13 (+13% kâr)

🔵 Uzun Vadeli SOPR: 2.07 (+107% kâr)

🔴 Kısa Vadeli SOPR: 1.02 (+2% kâr)

Tüm gruplar şu anda yükseliş trendindeki bir piyasanın tipik özelliği olan ciddi kârlar elde etmektedir (🟧 ile vurgulanmıştır). Ayrıca, her üç SOPR varyantının da geçmişte mevcut değerlerini aştığı zaman dilimleri de işaretlenmiştir (🟥 içinde). Bunların 2017 ve 2021 boğa piyasalarının en coşkulu evresiyle aynı hizada olduğunu görebiliriz, bu da yukarıdaki MVRV'ye benzer bir gözlemdir.

Live Workbench

Borsalar

Piyasa ivmesinin artması ve yatırımcıların Kasım 2022 ATH'den bu yana en büyük gerçekleşmemiş kazançlarını elde tutmasıyla birlikte, alım satım faaliyetlerini ve spekülasyonları ölçmek için büyük borsalara para girişlerine bakabiliriz.

Para yatırma ve çekme işlemlerinin toplam hacmi artmaya devam ederek borsalara giren ve çıkan günlük hacim 5,57 milyar dolara ulaştı ve Kasım 2022'deki ATH piyasasında görülen seviyeye ulaştı.

Live Workbench

Borsalara girişleri gruplara göre ayırarak yukarıdaki gözlemi daha ayrıntılı hale getirebiliriz, böylece para girişlerinin kaynağını belirleyebiliriz. Toplam borsa para yatırma hacminin dağılımı aşağıdaki gibidir:

🔴 Kısa Vadeli Yatırımcılar (STH) +$2.1 Milyar

🔵 Uzun Vadeli Yatırımcılar (LTH) +$120 Milyon

🟢 Borsalar Arası Hacim +$354 Milyon

STH Grubu, Ocak ayının ortasından bu yana sürekli olarak günlük 2 milyar doların üzerinde hacim yatırırken, aynı zamanda toplam yatırılan hacimde 2,46 milyar dolarlık yeni bir ATH belirledi. Bu durum, mevcut piyasa yapısı içinde yüksek derecede spekülatif ilginin olduğunu göstermektedir.

Live Workbench

Borsalara gönderilen toplam STH bakiyesinin yüzdesi değerlendirilerek daha ayrıntılı sonuçlar elde edilebilir. Ekim 2023'ten bu yana, STH grubu günlük arzlarının %1'inden fazlasını yatırmakta olup, son ETF öncülüğündeki spekülasyon sırasında %2,36'lık bir değerle zirveye ulaşmıştır. Bu, Mart 2020'deki düşüşten bu yana görülen en yüksek para girişidir.

Live Workbench

Mevcut piyasadaki spekülasyonun seviyesi, borsalarla ilgili giriş/çıkışların tüm zincir içi hacmin büyük kısmını oluşturmasıyla da görülebilir. Hali hazırda, zincir üzerindeki tüm hacmin %78,3'ü borsalara yönlendirilmekte ve bu da yeni bir ATH'den kaynaklanmaktadır.

Ekonomik hacmi, entity-adjusted on-chain hacmi olarak tanımlayabiliriz. Bu da en iyi tahminleri kullanarak borsa içi transferleri, kişilerin kendi cüzdanları arası transferler ve kendi kendine harcamaları filtreleyerek hesaplanabilir.

Live Workbench

Yeni spot Bitcoin ETF ürünleri de BTC için yeni talepler oluşturdu. Bunun sonucunda +90K BTC ETF'lere geçti. Bu girişler 5,7 milyar dolar gibi büyük bir rakamı oluşturarak ETF'lerin toplam AUM'sini yaklaşık 38 milyar dolara çıkardı.

Bu ETF ürünleri ilk kez kurumsal yatırımcıların geleneksel kanallar aracılığıyla BTC'ye ulaşmasını sağlayarak talep ve spekülasyon için yeni bir hareket alanı açmıştır.

Live Chart

Türevlere Genel Bakış

Zincir üstü akışlarda görülen spekülasyon artışının yanı sıra, türev piyasaların da benzer şekilde tepki verdiğini görebiliyoruz. Vadeli işlem piyasalarındaki toplam açık poziyon 21 milyar $ değerine yükselirken, 1195 işlem gününün yalnızca 84'ünde (%7) daha yüksek bir değer kaydedildi.

Açık vadeli işlem kontratlarının USD cinsinden değeri 2021'in en coşkulu dönemlerinde görülen yüksek seviyelere yaklaşıyor.

Live Chart

Opsiyon piyasalarında da önemli bir büyüme yaşanmış ve açık pozisyon miktarı 17,5 milyar dolara ulaşmıştır. Bu rakam, 2023'ten bu yana nispeten yeni bir ürün olan vadeli işlem piyasalarındaki 21 milyar dolar ile karşılaştırılabilir.

Opsiyon piyasalarındaki büyüme, Bitcoin türev piyasalarının giderek olgunlaştığını, yatırımcıların, tüccarların ve madencilerin artık riskten korunmak ve riski yönetmek için daha derin ve daha likit opsiyonlara sahip olduğunu göstermektedir.

Live Chart

Geçen yıl Ekim ayında 30 bin doları aşan kararlı kırılma, Bitcoin piyasasının birçok bölümünde kayda değer değişikliklerle birlikte önemli bir dönüm noktası oldu.

Bu ralliden önce, vadeli işlem piyasalarında cash-and-carry stratejisi yoluyla elde edilebilecek getiri, ABD hazine tahvillerinde mevcut olan risksiz orandan daha düşük olduğundan,%3'ün biraz üzerinde seyrediyordu. Ancak o zamandan bu yana, cash-and-carry getirileri %14,7'ye yükselerek birkaç gösterge sunmaktadır:

  • Yatırımcılar kaldıraçlı uzun pozisyonlar almak için çok daha yüksek faiz oranları ödemeye istekliler.
  • Kısa pozisyonlar artık kısa vadeli ABD Hazine tahvillerinde mevcut olan 'risksiz' oranın 2x-3 katını yakalayabiliyor.
  • Vadeli işlem piyasalarında bulunan kazanç, piyasa yapıcılarını dijital varlık alanına geri çekmeye başlayacak ve piyasa likiditesini artıracaktır.
Live Workbench

BTC ve ETH fonlama oranları arasındaki fark da genişlemektedir. Ekim-2023 öncesinde, farkın pozitif ve negatif durum arasında gidip geldiği nispeten nötr bir piyasa gözlemlenmektedir.

Bununla birlikte, Ekim ayındaki ralliden bu yana, ETH için fonlama oranları BTC'den sürekli olarak daha yüksek oldu ve bu da tüccarların risk eğrisinde daha fazla spekülasyon yapma iştahının arttığını gösteriyor.

Live Workbench

Ayrıca ETF onaylarına yönelik ralliler sırasında yoğun bir short likidasyon hakimiyeti gözlemledik. Piyasa nötr nakit taşıyan tüccarları short pozısyonlara doğru çekilirken, piyasa hala short satıcıların long satıcılarından daha yüksek oranda likide edildiğini görüyoruz.

2021'deki her iki ATH zirvesinde de, kaldıraçlı pozisyonlar gün içi dalgalanma içinde zorla kapatıldığından, long tüccarların likidasyon hacimlerine hakim olduğunu belirtmek gerekir. Bu nedenle, likide edilen short tüccarların böylesine güçlü bir baskınlığını görmek, birçok tüccarın Ekim ayından bu yana hakim olan yükseliş trendine karşı kumar oynadığını gösteriyor.

Live Chart

Bu durum, son 30 gün içinde toplam kısa vadeli likidasyonlarda önemli bir artışa yol açmış ve kapatılan pozisyon sayısı 465 milyon doları aşmıştır. Aşağıdaki grafik, kısa vadeli likidasyonların uzun vadeli likidasyonları aştığı dönemleri vurgulamaktadır ve bu dönemlerin çoğu short-squeeze tarafından beslenen güçlü yükseliş trendleriyle aynı doğrultudadır.

Live Workbench

Özet ve Sonuçlar

Aralık 2021'den bu yana görülen en yüksek spot fiyatların ardından, piyasa katılımcıları arasındaki risk iştahı geri döndü. Bu durum, sermaye girişlerinin hızlanması ve borsalara günde 2 milyar doların üzerinde hacim sağlayan Kısa Vadeli Yatırımcılar grubunun artan faaliyetleriyle açıklanmaktadır.

Spekülasyonlar türev araçlarda da mevcut, hem opsiyon hem de vadeli işlem açık pozisyonları ATH'lerin hemen altında seyretmektedir. Sürekli finansman oranlarının ABD hazine bonolarının risksiz oranından 2x ila 3x daha fazla getiri sağlamasıyla, likiditede ve kısa pozisyon ilgisinde bir artış oldu. Ancak, bunun büyük bir kısmı yönlü gibi görünüyor, çünkü birçok tüccar hakim yükseliş trendine karşı bahse girmeye devam ediyor (ve sonuç olarak likide ediliyor).


Yasal Uyarı: Bu rapor herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez. Tüm veriler yalnızca bilgi amaçlı sağlanmaktadır. Burada verilen bilgilere dayanılarak hiçbir yatırım kararı alınmamalıdır. Kendi yatırım kararlarınızdan yalnızca siz sorumlusunuz.

Gösterilen borsa bakiyeleri Glassnode'un hem resmi olarak yayınlanan borsa bilgileri hem de tescilli kümeleme algoritmaları aracılığıyla toplanan kapsamlı adres etiketleri veritabanından elde edilmiştir. Borsa bakiyelerini temsil ederken en yüksek doğruluğu sağlamaya çalışsak da, özellikle borsalar resmi adreslerini açıklamaktan kaçındığında, bu rakamların her zaman bir borsanın rezervlerinin tamamını kapsamayabileceğini unutmamak önemlidir. Kullanıcıları bu ölçümleri kullanırken dikkatli ve tedbirli olmaya davet ediyoruz. Glassnode herhangi bir tutarsızlık ya da olası yanlışlıktan sorumlu tutulamaz. Borsa verilerini kullanırken lütfen Şeffaflık Bildirimimizi okuyun.


Çeviriler

Zincirde bu hafta bülteni İspanyolcaİtalyancaÇinceJaponca, Türkçe, FransızcaPortekizceFarsçaLehçeİbraniceArapçaVietnamca ve Yunanca'ya çevrilmiştir.

📽️ Daha fazla video içeriği ve metrik eğitim için Youtube Kanalımızı ziyaret edin ve abone olun veya Video Portalımızı ziyaret edin.


Yeni sosyal medya kanallarımızı kullanıma sunmaktan gurur duyuyoruz:


Glassnode Resmi Twitter sayfamıza ve Glassnode Türkiye Twitter sayfamıza katılabilirsiniz.