Maliyet Seviyesinden Red

Bitcoin fiyatları, hem 2021-22 döngüsünden Eski eller hem de Balina grubu ile ilgili bir dizi psikolojik zincir üstü seviyeden red yedi. Tarihsel standartlara göre düşük kalsa da, kar alımları ve sermaye akışları gerçekleşmeye başladı.

Maliyet Seviyesinden Red

Dijital varlık piyasası bu hafta daha düşük işlem gördü ve Bitcoin 23.871$ seviyesinden haftalık en düşük seviye olan 22.199$'a geriledi. Bu sayıda, haftanın en yüksek seviyesi, hem son döngüdeki Eski sahipler hem de 2018 döngüsünden bu yana aktif olan Balina varlıkları ile ilgili psikolojik olarak önemli birkaç gerçekleşmiş fiyat seviyesine denk geliyor.

Bu sayıda, bu çeşitli gerçekleşmiş fiyatların yanı sıra, piyasa ayı piyasası bölgesinden çıkmaya çalışırken ortaya çıkan sermaye girişleri, transfer hacimleri ve kar alımlarıyla ilgili göstergeleri inceleyeceğiz.


🪟 Bu raporda yer alan tüm grafikleri Zincirde Bu Hafta Panosunda görüntüleyebilirsiniz.

🔔 Bu raporda sunulan Uyarı Fikirleri Glassnode Studio içinden düzenlenebilir.

️🏴‍☠️ Çeviriler

Bu hafta On-chain bülteni İspanyolca, İtalyanca, Çince, Japonca, Türkçe, Fransızca, Portekizce, Farsça, Lehçe, İbranice, Arapça, Vietnamca ve Yunanca'ya çevrilmektedir.

📽️ Daha fazla video içeriği ve metrik eğitim için Youtube Kanalımızı ziyaret edin ve abone olun veya Video Portalımızı ziyaret edin.


Maliyet Esaslı Pazar Yarışları
Geleneksel teknik göstergelere ek olarak, zincir üstü prensiplere dayanan fiyatlandırma modelleri arz ve talep sınırlarını tahmin etmek için güçlü araçlar olabilir.

Çeşitli zincir üstü değerleme modelleri arasında, Bitcoin ekonomisindeki çeşitli grupların ortalama alım fiyatı, psikolojik olarak önemli olan fiyat aralıklarının bir tahminini sağlar. Aşağıdaki grafik, bu maliyet temeli tahminlerini (Gerçekleşen Fiyat) üç grupta karşılaştırmaktadır:

  • 🔴 Genç Arz Gerçekleşen Fiyatı (21,0 bin $), son ~6 ay içinde el değiştiren coinlerin ortalama fiyatıdır.
  • 🟠 Piyasa Gerçekleşen Fiyatı (19,8 bin $), tüm coin sahiplerinin ortalama fiyatıdır.
  • 🔵 Eski Arz Gerçekleşen Fiyatı (23,5 bin $), en az ~6 aydır elde tutulan coinlerin ortalama elde etme maliyetidir.

Bu hafta, spot fiyatların Eski Arz Gerçekleşen Fiyatı ile aynı seviyelerden red yediğini görebiliriz. Bu eski coinlerin çoğu, pozisyonlarında zararda olan 2021-22 döngüsü alıcıları tarafından tutuluyor.

🔔 Uyarı Fikri: Fiyatın 23,5 bin doların üzerine çıkması, Eski Arz Gerçekleşen Fiyatının üzerinde bir ralliyi yansıtacak ve tüm gruplardaki ortalama sahibini tekrar kâra geçirecektir.

Canlı Grafik

Zaman gruplarına ek olarak, yatırımcı davranışı cüzdan büyüklüğü gruplarına göre de değerlendirilebilir. Bitcoin ekosistemindeki tüm tanınmış varlıklar arasında, Balinalar (1000 BTC'den fazla tutan) her zaman spekülatörlerin ilgi odağı olmuştur.

Aşağıdaki grafik, yalnızca borsalara giren ve çıkan coinleri göz önünde bulundurarak balina grubu için ortalama alım fiyatlarını özetlemektedir. Grafikteki veriler, her bir döngü dönemi için en uygun ortalama Balina alım fiyatını sağlamak amacıyla aşağıdaki ana piyasa diplerinde ölçülmeye başlanmıştır.

  • 🟡 Binance'in piyasaya sürüldüğü Temmuz 2017'den bu yana
  • 🔴 2018 ayı piyasasının en düşük döngüsünde, Aralık 2018'den beri.
  • 🔵 Mart 2020'de COVID satışının dibinde.

Her üç Balina alt grubu da, piyasa Kasım 2022'nin başlarında ~18 bin doların altına düştüğünde varlıklarının gerçekleşmemiş bir zarara girdiğini gördü. Dikkat çekici bir şekilde, son toparlanma Aralık-2018+ dönemi balinalarının yaklaşık maliyet temelinde durdu 🔴 (23,8 bin $) ve Eski Arz Gerçekleşen Fiyatına denk geldi.

🗜️Çalışma Tablosu İpucu: Ortalama maliyet tabanı, Borsa Para Çekme Hacminin [USD] kümülatif toplamı kullanılarak ve tanımlanmış bir başlangıç tarihi belirlenerek hesaplanabilir cumsum(m1,since?)

Canlı Grafik

Piyasanın mevcut durumu, tipik olarak bir ayı piyasasının sonraki aşamalarında ortaya çıkan bir Geçiş Aşamasına benzetilebilir. Bu iddia Net Gerçekleşmemiş Kar/Zarar metriğinde (NUPL) gözlemlenebilir.

Ocak ortasından bu yana, NUPL'nin haftalık ortalaması net gerçekleşmemiş zarar durumundan pozitif bir duruma geçmiştir. Bu, ortalama bir Bitcoin sahibinin şu anda piyasa değerinin yaklaşık %15'i büyüklüğünde net gerçekleşmemiş bir kara sahip olduğunu göstermektedir. Bu model, önceki ayı piyasalarındaki geçiş aşamalarına eşdeğer bir piyasa yapısına benzemektedir 🟧.

Arzın 7 yıldan eski kısmında kilitli olan gerçekleşmemiş karı çıkararak kayıp coinleri de hesaba katabilir ve bu metriğin değiştirilmiş bir versiyonunu (aNUPL) elde edebiliriz 🔵. Bu metriğe göre, piyasa başabaş noktasının çok az altındadır ve hala ayı piyasası bölgesinde olduğu söylenebilir.

🪟 İlgili Gösterge Tablosu: Bitcoin Ayısından Kurtulma panomuz, sürdürülebilir ve çok yönlü bir toparlanmanın nerede olduğunu takip etmek için tasarlanmıştır.

Canlı Grafik

Doğru Yönde Bir İvme

Yapıcı bir geçiş aşamasında artan benimsemenin tipik bir göstergesi, piyasaya yeni sermayenin çekilmesi ve girmesidir. Momentumdaki bu değişimi, piyasadaki toplam sermaye seviyesiyle dalgalanma eğiliminde olan Transfer Hacmi merceğinden daha ayrıntılı olarak inceleyebiliriz.

Aşağıdaki metrik, baskın duyarlılıktaki göreceli değişimlerin vurgulanması ve ağ faaliyeti için gelgitlerin ne zaman döndüğünün belirlenmesine yardımcı olmak için aylık ortalama 🔴 transfer hacmini yıllık ortalama 🔵 ile karşılaştırmaktadır.

Ocak ayının başından bu yana aylık Transfer Hacmi %79 artarak günlük 9,5 milyar dolara ulaştı. Bununla birlikte, bu uzun vadeli ortalama maalesef büyük miktarda FTX/Alameda ile ilgili transfer hacimlerinden (3. Hafta Analizinde belirtildiği gibi) büyük ölçüde etkilenmesine rağmen, bu yıllık ortalamanın önemli ölçüde altında kalmaktadır.

🔔 Uyarı Fikri: Transfer Hacmi [USD] (30D-SMA) ~36B$'ın üzerine çıkması güçlü sermaye dalgalarının geri dönüşüne işaret edecektir.

Canlı Grafik

Bu gözlemi, özellikle zincir üstü borsa hacimleriyle ilgili benzer bir momentum grafiğiyle destekleyebiliriz, çünkü yatırımcılar ve tüccarlar sermaye girdikçe tipik olarak daha aktif hale gelirler. Bu ölçütle, momentumun yükselmeye başlamasıyla birlikte aylık ve yıllık ortalamanın birbirine çok daha yakın olduğunu gözlemleyebiliriz. Borsa akışlarının aylık ortalaması Ocak ayının başından bu yana %34 artmış olsa da, günlük 1,64 milyar $ olan yıllık ortalamanın altında kalmaktadır.

🔔Uyarı Fikri: Borsa Giriş veya Çıkış Hacmi [USD] (30D-SMA) günlük 1,6 milyar doların üzerine çıkması, borsayla ilgili akışlarda yıllık bazın üzerine çıkan pozitif bir ivmeye işaret edecektir.

Canlı Grafik

Kar Alma

Ağda daha fazla coin hacmi hareket etmeye başladıkça, işlemciler tarafından gerçekleştirilen ortalama karı (veya zararı) değerlendirmek için aSOPR metriğine başvurabiliriz. aSOPR'nin 14 günlük ortalaması şu ana kadar 40 gün boyunca sürekli olarak 1,0 değerinin üzerinde işlem görmüştür 🟩.

Bu durum, Mart 2022'den bu yana ilk kez süreklilik arz eden bir kar alım dalgasının yaşandığının göstergesidir ve alınan karları absorbe etmeye yetecek kadar sermaye girişinin gerçekleştiğini yansıtmaktadır.

aSOPR'nin sürekli olarak 1,0'ın üzerinde işlem görmesi, piyasanın derin ve uzun süreli kayıplar yaşadığı bir dönemden sonra toparlanmasının tipik bir özelliğidir.

Canlı Grafik

Gerçekleşen karlar ve zararlar arasındaki oranı hesaplayarak, karlılığın bir geçiş aşamasına doğru kaydığını teyit edebiliriz. Ocak ayı ortasında, Gerçekleşen Kar/Zarar Oranını 1'in üzerine çıkaran kar odaklı bir rejim başladı.

İlginç bir şekilde, Gerçekleşmiş K/Z Oranı için gözlemlenebilir bir üst eşik olan 2.0 civarındadır ve bu, kar elde etme zayıf talebi bastırdığından ayı piyasalarında bir direnç seviyesi olarak hareket etme eğilimindedir. Bu eşiğin aşılması, artan sermaye girişleri için daha sağlam bir gösterge sağlayabilir.

🔔 Uyarı Fikri : Gerçekleşen K/Z Oranı (14D-EMA) 2.0 Mayıs'ın üzerine çıkması, sürekli yeni sermaye girişinin kar elde etmeyi absorbe ettiğini gösterir. Tersine, 1.0'ın altına düşmek, gerçekleşen kayıpların yeniden baskın olduğunu ve potansiyel olarak zayıflayan hissiyatın göstergesidir.
Canlı Grafik

Satış Tarafını Kesmek

Son piyasa yükselişine odaklandığımızda, yeni yatırımcıların elinde bulunan ve şu anda karda olan arz payının yaklaşık %2,5'ten (ayı piyasası taban çizgisi) %15'in üzerine çıktığını görebiliriz. Bu görüntü, 2018-19 ayı düşük seviyesinden 🟦 önceki toparlanmayı anımsatıyor ve son aylarda el değiştiren coinlerin hacmine dair bir fikir veriyor.

Canlı Grafik

Bu yeni yatırımcıların etkisini, karda ya da zararda olan borsalara gönderilen hacmi gözlemleyerek de ölçebiliriz. Burada şunları gözlemleyebiliriz:

1- Borsalara gönderilen karda ve zarardaki Kısa Vadeli hacim oranı Şubat ayı başında 2,75x ile Ekim 2022 ATH'ye eşdeğer olarak zirveye ulaştı.

2- Bugün borsalara gönderilen STH coinlerinin toplam hacmi günlük 16 bin BTC civarında ve yaklaşık 50:50 Kar:Zarar olarak bölünmüş durumda

Nispeten konuşmak gerekirse, bu, 2020-23 döngüsüne kıyasla borsalara gönderilen nispeten düşük bir toplam coin hacmi olmaya devam ediyor.

Canlı Grafik

Son olarak, STH'ler tarafından tutulan göreceli gerçekleşmemiş karı tahmin etmek için Kısa Vadeli MVRV'yi değerlendirebiliriz. 7. hafta analizimizde tartışıldığı gibi , STH'lerin kar elde etme olasılığı, ortalama STH'nin para olarak %20+ olduğu ve STH-MVRV'yi 1,2'nin üzerinde döndürdüğü dönemlerde artma eğilimindedir.

STH-MVRV durmadan önce 1,2 değerine ulaştığı için, 23,8 bin dolar seviyesindeki son ret, bu yapıyla rezonansa giriyor. Piyasa 19,3 bin dolara dönerse, bu STH-MVRV'yi tekrar 1,0 değerine getirir ve spot fiyatların bu yeni alıcı grubunun maliyet esasına döndüğünü gösterir.

🔔 Uyarı Fikri : STH-MVRV (7D-SMA) 1,0 değerine ulaşması, fiyatın ortalama Kısa Vadeli Sahip maliyet bazında ve başa baş seviyesine döndüğünü gösterir.
Canlı Grafik

Çözüm

Bitcoin ekonomisi genellikle yalnızca geleneksel teknik analizde yaygın olarak gözlemlenen seviyelere değil, aynı zamanda zincir üstünde yer alan çeşitli yatırımcı gruplarının psikolojik maliyet tabanı seviyelerine de tepki verir. Bu sadece gerçekleşen fiyat açısından değil, aynı zamanda arzları içinde tutulan kar ve zarar derecesi açısından da gerçekleşir.

Bu perspektiften bakıldığında, piyasa şu anda yukarıda Eski Arzın Gerçekleşen Fiyatı ve ayrıca 2018 döngüsünün dibinden bu yana aktif olan ortalama Balina ile sınırlanan bir geçiş aşamasında bulunmaktadır. Kar elde etme yoluyla gözlemlenebilen, alana ilk sermaye girişi dalgasını gördük. Bununla birlikte, bu sermaye dalgası hala küçük ölçeklidir ve hareket halindeki toplam madeni para hacminde tarihsel olarak hafif kalmaktadır.


Yasal Uyarı: Bu rapor herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez. Tüm veriler yalnızca bilgi amaçlı sağlanmaktadır. Burada verilen bilgilere dayanılarak hiçbir yatırım kararı alınmamalıdır. Kendi yatırım kararlarınızdan yalnızca siz sorumlusunuz.


Çeviriler

Yeni sosyal medya kanallarımızı kullanıma sunmaktan gurur duyuyoruz:


Glassnode Resmi Twitter sayfamıza ve Glassnode Türkiye Twitter sayfamıza katılabilirsiniz.