Bitcoin Geri Mi Döndü?

Tarihteki en az volatil aylardan birinin ardından Bitcoin, 21.000 $ üzerine çıkan patlayıcı bir ralli gördü. Bu durum, ortalama BTC sahibini ve madencilik operasyonunu tekrar kara geçirerek bu ralliyi 2022'de görülenlerden farklı kılıyor.

Bitcoin Geri Mi Döndü?

Bitcoin tarihindeki en az dalgalı dönemlerden ( On-Chain'de 2. Hafta ) birinin ardından, piyasa bu hafta %23,3'lük kayda değer ve patlayıcı bir ralli gerçekleştirdi. BTC fiyatları, yaygın olarak gözlemlenen birkaç teknik ve zincir üstü fiyatlandırma modelini kırarak, haftalık en düşük seviye olan 17 bin dolardan 21 bin doların üzerine çıktı. Bu modellerin çoğu, ayı piyasalarında önemli psikolojik direnç seviyeleri olarak hareket etme eğilimindedir ve bu da bu özel olayı dikkate değer kılar.

Bu sayıda, Bitcoin fiyat hareketini ve altta yatan temel ilkeleri açıklamaya çalışan çeşitli fiyatlandırma modellerini ele alacağız:

 • Çeşitli yatırımcı grupları için 200D-SMA ve Gerçekleşen Fiyat gibi temel teknik ve zincir üstü seviyeler.
 • Ortalama bir madenci için tahmini stres noktaları, potansiyel olarak sektör için akut gelir stresinde bir azalmaya işaret ediyor.
 • Ağ faaliyetine dayalı olarak zımni bir değeri ölçmeye çalışan ağ hacmi verimine dayalı gerçeğe uygun değer modelleri.
 • Tarihsel olarak değişen yatırımcı davranış modellerinin önemli bir göstergesi olduğu gösterilen kısa vadeli gerçekleşen karların geri kazanılması.
🪟 Onchain'de Bu Hafta Dashboard üzerinde bu raporda yer alan tüm çizelgeleri görüntüleyin 🔔 Bu sayıda sunulan Uyarı Fikirleri Glassnode Studio'da ayarlanabilir .

️🏴‍☠️ Çeviriler

Bu hafta On-chain bülteni İspanyolca, İtalyanca, Çince, Japonca, Türkçe, Fransızca, Portekizce, Farsça, Lehçe, İbranice, Arapça, Vietnamca ve Yunanca'ya çevrilmektedir.

📽️ Daha fazla video içeriği ve metrik eğitim için Youtube Kanalımızı ziyaret edin ve abone olun veya Video Portalımızı ziyaret edin.


Siyaha Dönüş

200D-SMA, tüm varlık sınıflarında en yaygın kullanılan teknik analiz araçlarından biri olmaya devam ediyor ve genellikle makro pazar eğilimleri için bir turnusol testi olarak görülüyor. Bu, fiyatın 200D-SMA'nın üstünde mi yoksa altında mı olduğuna dair basit bir kontrolün, sırasıyla bir makro yükseliş veya düşüş eğilimi ile ilişkili olduğu Bitcoin için yıllar içinde doğru olduğunu kanıtladı.

Bu haftaki güçlü ralli ile piyasa, bu psikolojik seviye olan 19,5 bin doları aştı. Bitcoin piyasaları genellikle garip bir şekilde tutarlı bir döngüsel davranış ifade ediyor ve bu döngü 381 gün boyunca 200D-SMA'nın altında işlem görüyor, bu da 386 gün olan 2018-19 ayı piyasasından sadece 5 gün geride.

🔔 Uyarı Fikri : Fiyatın 19,5 bin doların altına düşmesi, 200D-SMA'nın altına düşmesini yansıtır ve bu, dikkate değer piyasa zayıflığını gösterebilir .

200D-SMA'nın hemen üzerinde, Gerçekleşen Fiyat 19,7 bin dolardı. Bitcoin dünyasında, bu psikolojik maliyet temelli model de yaygın olarak gözlemlenmektedir. Fiyatların artık ikna edici bir şekilde bu fiyat modelinin üzerinde olması, ortalama BTC sahibinin net gerçekleşmemiş karda geri döndüğünü gösteriyor.

Bugüne kadar 2022-23 ayı piyasası, Gerçekleşen Fiyatın 179 gün altında kaldı ve bu da onu son dört ayı döngüsündeki en uzun ikinci süre haline getirdi.

Aşağıdaki tablo, Gerçekleşen Fiyatın yatırımcı gruplarına bölünmüş üç farklı çeşidini göstermektedir:

 • 🔴 Kısa Vadeli Sahip Gerçekleşme Fiyatı ($18k) , son 155 gün içinde el değiştiren coinlerin ortalaması.
 • 🟠 Gerçekleşen Fiyat ($19.7k) , tüm coin sahiplerinin ortalamasıdır.
 • 🔵 Uzun Vadeli Sahip Gerçekleşen Fiyat ($22.4k) , en az 155 gün elde tutulan kripto paraların ortalaması.

Bu modelden birkaç önemli gözlem var:

 1. Mevcut piyasa henüz LTH-Gerçekleşen Fiyatı aşmamış olsa da, piyasa gücü açısından Nisan 2019'da gözlemlenenle kayda değer bir benzerlik var.
 2. Hem 2018-19 hem de 2022-23 ayı piyasalarında, gerçekleşen üç fiyatın tümü yakınsadı ve homojen bir sahiplik tabanına dönüş olduğunu gösterdi (burada ortalama BTC sahibi, elde tutma süresinden bağımsız olarak yaklaşık olarak eşdeğer bir maliyet tabanına sahiptir).
 3. Kısa Vadeli Sahip Gerçekleşen Fiyat diğerlerinden daha düşük, bu da FTX'in çökmesinden sonra büyük bir kapitülasyon tarzı olayı yansıtıyor ve daha sonra önemli miktarda kripto paranın el değiştirdiğini gösteriyor.
🔔 Uyarı Fikri : Fiyatın 22,4 bin doların üzerine çıkması , LTH-Gerçekleşen Fiyatın üzerindeki bir ralliyi yansıtacak ve tüm gruplardaki ortalama sahipliği tekrar kara geçirecektir .
Canlı Grafik

Makul Değerin Hesaplanması

Bitcoin için adil bir şimdiki veya gelecekteki değeri tahmin etme hedefi, sayısız modelleme girişiminin ve yinelemenin konusu olmuştur. Böyle bir model ilk olarak Willy Woo tarafından sunuldu ve işlem hacimleri ile NVT oranından türetildi.

Bu model, takas hacminin son iki yılında geriye dönük bir inceleme kullanır ve ardından ağ değeri verimine dayalı olarak tahmini bir "ima edilen gerçeğe uygun değer" türetir. Aşağıdaki varyant, endüstri standardı buluşsal yöntemleri kullanarak transferleri filtreleyen Değişiklik Ayarlı hacmimizi kullanır. Son 12 ayda iki önemli gözlem var:

 1. Model, 2022 yılında Bitcoin rayiç değerini büyük ölçüde aşırı tahmin etmiştir. Geriye dönüp bakıldığında, bunun büyük olasılıkla büyük kaldıraç azaltma olayları geçiren büyük kuruluşlardan kaynaklanan hacimlerin bir sonucu olduğu, ancak aynı zamanda FTX/Alameda kuruluşlarının son günlerinde cüzdan (yanlış) yönetiminin talihsiz bir bileşeni olduğu görülmektedir.
 2. Bu model, geçen hafta kapsanan transfer hacimlerindeki büyük düşüşe paralel olarak çöktü ve 8,2 bin dolar ile 10,0 bin dolar arasında bir adil değer gösteriyor.
Canlı Grafik

Bununla birlikte, glassnode'un varlık ayarlama algoritmalarının yararı ile, ekonomik olarak anlamlı gerçek aktarım hacminin daha doğru bir temsilini elde edebilir ve böylece fiyatla gözle görülür şekilde daha güçlü bir ilişkiye sahip çok daha temiz bir NVT Fiyat modeli elde edebiliriz.

Bu varyant, yerleşen ekonomik değere ilişkin en iyi tahminimize dayanarak Bitcoin için 15,0 bin dolar ile 17,6 bin dolar arasında bir 'makul değer' tahmin ediyor. Bu, önceki aya göre tutulan fiyat aralığı ile yakından uyumludur.

Canlı Grafik

Madenciler İçin Rahatlama

Son 12 ayda en çok etkilenen sektörlerden biri Bitcoin madencileri oldu. Halka açık şirketlerin değerlemelerinde ve dolayısıyla hisse senedi fiyatlarında büyük düşüşler görüldüğü için bu döngüde bu durum özellikle belirgindi.

Aşağıdaki model, Zorluğun madencilik sektörünün nihai 'fiyatını' yansıttığı varsayımı altında BTC üretiminin ortalama maliyetini 18.798 $ olarak tahmin etmektedir.

Canlı Grafik

Alternatif bir üretim maliyeti modeli, Zorluğu kripto para Basım oranına eşitler ve aşağıdakileri temsil eden üç bant geliştirir:

 • 🔴 En verimli madenciler
 • 🟠 Ortalama madenciler
 • 🟣 En az verimli madenciler.

Ortalama üretim maliyetinin 17.062 $ olduğu tahmin edilmektedir ki bu da yukarıdaki modele benzer ancak biraz altındadır (18,8 bin $). Her iki araca dayanarak, piyasanın çok ihtiyaç duyulan bir rahatlama sağlamasıyla (devam edeceğini varsayarsak), madencilerin daha elverişli finansal koşullar görmesi muhtemeldir.

🔔 Uyarı Fikri : Fiyatın 17.0 bin doların altına düşmesi , her iki üretim maliyeti modelinin de altına düşmesini yansıtacak ve bu da madencilik sektörünü yeniden ciddi mali strese sokabilir .
Canlı Grafik

Bu noktayı açıklamak için aşağıdaki grafik, Mayıs 2020 civarında piyasaya sürülen ve yakın zamana kadar operasyonel makinelerin amiral gemilerinden biri olan Antminer S19 Pro'nun karlılığını yansıtmaktadır. Aşağıdaki grafikte yer alan renkli bölgeler, çeşitli tüm sürdürme maliyeti (AISC) varsayımları ($/kWh) altında bu sondaj makinesi için tahmin edilen karlılık seviyelerini yansıtmaktadır. AISC'nin ASIC ile karıştırılmaması gerektiğini unutmayın!

 • 🟣 0,125 $/kWh
 • 🟢 $0,100/kWh
 • 🟡 $0,075/kWh
 • 🟠 $0,050/kWh
 • 🔴 $0,025/kWh

Log-space'de gösterilen grafik ile bu teçhizatın kârsız olduğu tahmin edilen dönemler, ilgili renk grafiğinde boşluklar olarak gösterilecektir. Mayıs-Ekim 2020 (teçhizatın piyasaya sürülmesinden ve halving olayından hemen sonra) ve yine Temmuz 2022'den bu haftaya kadar olan bu tür iki dönem açıktır. Bu model aracılığıyla, S19 Pro'nun son yedi ayda bir AISC'de ~0,10$/kWh üzerinde çalışan herhangi bir madenci için karsız olduğu tahmin ediliyor.

🪟 ASIC teçhizatı karlılığı, güç tüketimi ve gelir çıkışı ile ilgili bir dizi metrik, canlı kontrol panelimizde bulunabilir: Madencilik ASIC Filosu .
Canlı Grafik

Kar getirisi

İlgi çeken son konu ise zincir üzerindeki karlı işlemlerin geri dönüşüdür. aSOPR modeli, ayı piyasası boyunca kilit bir direnç seviyesi olduğu kanıtlanmış olan 1,0 değerini aşağıdan yeniden test etme sürecindedir.

Yukarıda bir aSOPR kırılması ve ideal olarak 1,0'ın başarılı bir şekilde yeniden test edilmesi, karlar gerçekleştikçe ve bunları absorbe etmek için yeterli talep aktıkça, genellikle anlamlı bir rejim değişikliğinin sinyalini vermiştir.

🔔 Uyarı Fikri : aSOPR (30DMA) 1.0'ın üzerine çıkmak, işlemlerde daha geniş ölçekli bir karlılık getirisi olduğunu gösterir ve makro pazar gücünün sinyalini verme eğilimindedir.
Canlı Grafik

Hareket halindeki toplam USD boyutunu açıklayan Gerçekleşen Kar/Zarar Oranı için de benzer bir gözlem yapılabilir. Bu model aynı zamanda alt tarafta 1.0'ı yeniden test ediyor ve karlı işlemlerin gerçekleştiğine ve piyasa tarafından emildiğine dair ilk göstergeyi sağlıyor.

🔔 Uyarı Fikri : Gerçekleşen K/Z Oranının (30DMA) 1,0'ın üzerine çıkması, geniş ölçekli bir karlılık getirisini gösterir ve makro pazar gücünün sinyalini verme eğilimindedir.
Canlı Grafik

Kesişimleri Gözlemlemek

Bu sayımızda sonlara yaklaşırken, yakın zamanda , dört temel konseptte birkaç zincir üstü metrik arasında birleşme/kesişim bulmayı amaçlayan yeni bir Pano tasarımı yayınladık. Bu model, tarihsel olarak bir ayı piyasasından güçlü bir toparlanmanın başladığını gösteren kilit seviyeleri ve gözlemleri, kullanımı kolay bir görsel araca dönüştürür.

Kısa olması için bugünkü sayımızda tüm ayrıntıları ele almayacağız, bunun yerine video kılavuzumuzu ve Gösterge Tablosunun kendisinde yer alan notları (ve konuyu kapsayan gelecekteki raporları) incelemenizi öneririz.

Canlı Pano

Özet ve sonuçlar

Yıla %23,3'lük patlayıcı bir yükselişle başlayan Bitcoin yatırımcılarının (ve madencilerinin) geniş bir kesimi, net varlıklarının (ve operasyonlarının) kara döndüğünü gördü. Bu durum, hem güçlü fiyat artışının hem de son aylarda el değiştiren muazzam hacimdeki coinlerin maliyet tabanlarını daha aşağıya çekmesinin etkisini yansıtıyor.

aSOPR ve Gerçekleşen K/Z Oranı'nın 1,0 başabaş değerini test etmesiyle birlikte, piyasanın bu kazançları koruyup koruyamayacağı bir sonraki büyük soru haline geldi.


Yasal Uyarı: Bu rapor herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez. Tüm veriler yalnızca bilgi amaçlı sağlanmaktadır. Burada verilen bilgilere dayanılarak hiçbir yatırım kararı alınmamalıdır. Kendi yatırım kararlarınızdan yalnızca siz sorumlusunuz.

Ürün Güncellemeleri

Aralık, piyasalar için nispeten sakin bir aydı, ancak Glassnode ekibi yeni Keşif Sayfası özelliğimizi, 4x yeni gösterge panolarımızı ve 23x Çalışma Tablosu yapılarımızı sunmak için hala yoğun bir şekilde çalışıyordu. Tam bir genel bakış için Aralık ayı için en son Ürün Güncellememize bakın .

Aralık Ürün Güncellemesi

Çeviriler

Yeni sosyal medya kanallarımızı kullanıma sunmaktan gurur duyuyoruz:


Glassnode Resmi Twitter sayfamıza ve Glassnode Türkiye Twitter sayfamıza katılabilirsiniz.